Aktualizacja: Wrzesień 2023

Niezależnie od wieku, każde dziecko potrzebuje bezpiecznej przestrzeni do odpoczynku i zabawy. W przypadku niemowląt, najbezpieczniejszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem może okazać się zakup uniwersalnego leżaczka wyposażonego w pasy bezpieczeństwa, pluszowe zabawki oraz możliwość regulacji położenia siedziska. Czym należy kierować się przed zakupem bujaczka dla niemowlaka? Jakie dodatkowe funkcje powinien posiadać leżaczek dla dziecka? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym oraz rankingu najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku bujaczków dla niemowląt.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 11 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych bujaczków dla niemowlaka »


Co to jest bujaczek dla niemowlaka?

Bujaczek dla niemowlaka należy do najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. W zależności od rodzaju, bujaczek może przybierać formę standardowego leżaczka, gondoli, bujanego siedziska lub huśtawki.

Odpowiednio dobrany bujaczek może stanowić dla dziecka komfortową oraz bezpieczną przestrzeń do zabawny i odpoczynku. Takie rozwiązanie stanowi znaczne ułatwienie dla wielu świeżo upieczonych rodziców, którzy ze względu na nadmiar obowiązków często mają problemy z pogodzeniem codziennego życia oraz stałej opieki nad dzieckiem.

Jakie są rodzaje leżaczków dla niemowlaka?

Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje leżaczków dla niemowląt. Poszczególne modele różnią się od siebie konstrukcją, rodzajem zasilania oraz występowaniem poszczególnych dodatkowych funkcji, takich jak system wibracji czy możliwość regulacji położenia oparcia lub siedziska.

Leżaczek dla niemowlaka prosty

Standardowe leżaczki dla niemowląt przeznaczone są dla dzieci już od pierwszych dni ich życia. Tego typu modele stanowią dla dziecka idealną przestrzeń do odpoczynku i bardzo często wyposażone są w podstawowy system kołysania lub wibracji, który ułatwia maluchowi wyciszenie się i zrelaksowanie.

Bujaczek-leżaczek dla niemowlaka

Leżaczki z funkcją automatycznego bujania mogą być zasilane elektrycznie lub na baterie. Niektóre modele wyposażone są w kilka trybów wibracji, co umożliwia dostosowanie poziomu pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Uniwersalna konstrukcja bujaczków sprawia, że mogą być one wykorzystywane również jako krzesełko do karmienia nieco starszych dzieci.

Bujaczek dla niemowlaka elektryczny

Elektryczne bujaczki dla niemowląt to urządzenia, które nie wymagają regularnego wymieniania baterii. Modele elektryczne są z reguły bardziej zaawansowane pod względem technologicznym, co wpływa na ich wyższą cenę. W tym przypadku warto pamiętać jednak, że do uruchomienia niektórych dodatkowych funkcji leżaczka konieczne jest podłączenie go do prądu.

Leżaczek dla niemowlaka wielofunkcyjny

Wielofunkcyjny leżaczek dla niemowlaka może być wyposażony w wiele dodatkowych udogodnień, takich jak kilka trybów wibracji do wyboru czy możliwość sterowania czasem pracy urządzenia. Warto pamiętać, że większa ilość dodatkowych funkcji wpływa na podwyższenie ceny konkretnego leżaczka, natomiast wielofunkcyjne urządzenia rosną wraz z dzieckiem i dostosowują się do jego zmieniających się potrzeb, przez co stanowią bardziej ekonomiczny wybór.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Poradnik zakupowy leżaczków dla niemowlaka

Zakup leżaczka dla niemowlaka może stanowić spore wyzwania dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tego typu sprzętem. Aby zakupiony bujaczek okazał się trafnym wyborem zakupowym, warto wcześniej zastanowić się, jaki rodzaj oraz wielkość leżaczka będą odpowiadały indywidualnym potrzebom naszego dziecka oraz jakie dodatkowe funkcje powinno posiadać dane urządzenie.

Rodzaj i przeznaczenie

Pierwszym czynnikiem, który warto rozważyć przed planowanym zakupem leżaczka jest jego rodzaj. W zależności od potrzeb dziecka oraz własnych możliwości finansowych można dokonać wyboru pomiędzy standardowymi bujaczkami o prostej konstrukcji, leżaczkami z funkcją automatycznego bujania, a także urządzeniami zasilanymi sieciowo lub na baterie.

Maksymalne obciążenie

Parametr, jakim jest maksymalne obciążenie leżaczka, będzie miał wpływ na to, jak długo maluch będzie mógł z niego korzystać. Niektóre modele przeznaczone są dla dzieci od 0 do 9 kilogramów, inne od 0 do 18 kilogramów, a jeszcze inne dedykowane są starszym dzieciom, których waga nie przekracza 36 kilogramów. Przed zakupem warto pamiętać, że małe dzieci stosunkowo szybko przybierają na wadze, więc urządzenia o niskim maksymalnym obciążeniu będą przydatne przez krótszy okres czasu.

Atesty bezpieczeństwa

Jednym z najistotniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem leżaczka dla dziecka jest posiadanie przez niego certyfikatów świadczących o wysokiej jakości wykonania. Bezpieczny bujaczek dla niemowlaka powinien spełniać wszelkie standardy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. W przeciwnym razie mógłby to być produkt niedostosowany do użytku przez najmłodsze dzieci, a korzystanie z takich urządzeń może wpływać negatywnie na rozwój oraz zdrowie maluchów.

Materiały wykonania

Komfortowy i wygodny leżaczek powinien zostać wykonany z miękkich i solidnych materiałów. Zewnętrzna tkanina pokrywająca urządzenie powinna ułatwiać dziecku relaks oraz zasypianie. Nie może być więc szorstka, twarda czy niemiła w dotyku. Warto również zwrócić uwagę na to, czy poszycie leżaczka jest łatwe do ściągnięcia oraz czy nadaje się do prania automatycznego. Materiały trudne do wyprania nie są wystarczająco higieniczne w użytkowaniu, zwłaszcza wtedy, gdy bujaczek jest stosowany również jako krzesełko do karmienia dziecka.

Pałąk z zabawkami

Znaczna część bujaczków posiada pałąk z zabawkami, które najczęściej przybierają postać pluszowych, szeleszczących maskotek. Jest to doskonałe urozmaicenie, umożliwiające dziecku rozluźnienie się oraz naturalne rozwijanie zmysłów dotyku, wzroku oraz słuchu. Pałąk stanowi również znaczne ułatwienie w transporcie, ponieważ może być traktowany zamiennie jako rączka do przenoszenia bujaka, co może okazać się bardzo przydatne, gdy chcemy przenieść dziecko do samochodu lub innego pomieszczenia w domu.

Opcje i zakres regulacji ustawień leżaczka

Możliwość regulacji ułożenia oparcia oraz siedziska znacznie ułatwia dostosowanie konstrukcji leżaczka do indywidualnych potrzeb dziecka. Odpowiednie położenie umożliwia maluchowi komfortowy odpoczynek oraz bezpieczną zabawę. Możliwość podnoszenia oparcia bujaczka może okazać się bardzo przydatna wtedy, gdy chcemy nakarmić malucha. Takie urządzenia mogą stanowić doskonałą alternatywę dla znacznie mniej mobilnych krzesełek do karmienia.

Opcja huśtawki

Niektóre bujaczki mogą przybierać formę huśtawki, stanowiącej doskonałą rozrywkę dla wielu maluchów. Kołysanie to nie tylko interesująca forma spędzania czasu, ale również świetny sposób na wyciszenie i zrelaksowanie się dziecka. Przy zakupie tego typu urządzeń, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i atesty, aby mieć pewność, że dany leżaczek nie wpłynie negatywnie na rozwój kręgosłupa dziecka.

Wbudowane opcje interaktywne i edukacyjne

Odpowiednio dobrany leżaczek może stanowić narzędzie wspomagające prawidłowy rozwój malucha. Niektóre modele bujaczków są wyposażone w dodatkowe elementy, umożliwiające rozwój sensoryczny. Kolorowe szeleszczące zabawki czy intuicyjne panele sterujące, umożliwiające włączenie wybranych melodii wpływają na rozwój zmysłów dotyku, wzroku oraz słuchu dziecka, a także na stopniowe zwiększanie jego zdolności manualnych.

Wbudowane funkcje dodatkowe

Leżaczki, które są obecnie dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych posiadają wiele różnorodnych, dodatkowych funkcji i udogodnień. W zależności od wieku oraz indywidualnych potrzeb dziecka, możemy wybierać pomiędzy modelami wyposażonymi w systemy uspokajających wibracji, możliwość regulowania czasu pracy, regulację położenia bujaczka czy funkcję automatycznego bujania.

Jakie są korzyści z posiadania leżaczka dla niemowlaka?

Leżaczek dla niemowlaka to nie tylko bezpieczna i komfortowa przestrzeń dla dziecka, ale również niezastąpiona pomoc dla jego rodziców. Wśród najistotniejszych korzyści wynikających z zakupu bujaczka dla dziecka można wyróżnić między innymi jego mobilność, stabilną i bezpieczną konstrukcję, a także ułatwianie rodzicom wykonywania codziennych obowiązków.

Leżaczek jako wygodna pomoc dla rodziców przy wykonywaniu codziennych czynności

Ze względu na to, że niemowlęta potrzebują bardzo dużo uwagi, wielu świeżo upieczonych rodziców ma problemy z wykonywaniem podstawowych, codziennych czynności, takich jak ugotowanie obiadu czy zmycie naczyń. W takiej sytuacji, zainwestowanie w bezpieczny i stabilny leżaczek dla dziecka może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie. Oczywiście takie urządzenie nie zastąpi opieki nad dzieckiem, ale dzięki temu, że rodzic może odłożyć malucha na bujaczek, to ma możliwość wykonania czynności, które byłyby niemożliwe, gdyby trzymał dziecko na rękach lub położył je w innym miejscu pozbawionym pasów bezpieczeństwa.

Leżaczek jako alternatywa dla łóżeczka

Leżaczek, który jest dostosowany do wieku oraz wagi malucha, może stanowić wygodną i w pełni bezpieczną alternatywę dla łóżeczka. Takie rozwiązanie może okazać się niezastąpione w trakcie wizyty u członków rodziny lub w trakcie krótkich wyjazdów, a także w momencie, gdy przeniesienie łóżeczka do innego pomieszczenia w domu jest niemożliwe. Dzięki kompaktowym wymiarom, leżaczki cechują się znacznie większą mobilnością niż większość dostępnych na rynku łóżeczek i z tego względu często stosowane są jako ich zamiennik.

Leżaczek dla niemowlaka jako krzesełko do karmienia

Niektóre leżaczki wyposażone są w możliwość regulacji położenia oparcia oraz siedziska. Obecność tej funkcji sprawia, że komfortowy leżaczek może w krótkim czasie zamienić się w wygodne krzesełko do karmienia. Wielofunkcyjność tego typu urządzeń sprawia, że rodzice nie muszą wydawać fortuny na różnorodne akcesoria dla dzieci, a same sprzęty zajmują wtedy znacznie mniej miejsca.

Bujaczek dla niemowlaka z dodatkowymi funkcjami jako element dodatkowej rozrywki

Odpowiednio dobrany bujaczek może stanowić doskonałą przestrzeń do zabawy. W zależności od modelu, może być wyposażony w poręczny pałąk z zawieszonymi zabawkami lub w funkcję automatycznego bujania, która w krótkim czasie może zmienić leżaczek w stabilną huśtawkę dla dziecka.

Pałąk z zabawkami

Wiszące pluszowe zabawki oraz grzechotki stanowią dla maluchów doskonałą formę rozrywki, a także wspomagają rozwój zmysłów wzroku, dotyku oraz słuchu. Z tego względu, wiele dostępnych na rynku leżaczków posiada pałąk z zawieszonymi zabawkami. Przed zakupem, warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów jest on wykonany oraz czy wszystkie elementy, z których wykonane są zabawki są miłe w dotyku i w pełni bezpieczne dla dziecka.

Opcja huśtawki

Bujaczki wyposażone w funkcję huśtawki to świetny sposób na bezpieczną i komfortową zabawę dla dziecka. Bujanie na huśtawce jest dla malucha doskonałą formą rozrywki, a w niektórych przypadkach może okazać się również świetnym sposobem na zrelaksowanie i wyciszenie dziecka. Część leżaczków z funkcją huśtawki posiada kilka różnych prędkości bujania, co umożliwia dostosowanie pracy huśtawki do indywidualnych potrzeb dziecka.

Czy leżaczek dla niemowlaka jest zdrowy i bezpieczny dla dziecka?

Leżaczek, który jest dopasowany do wieku, wzrostu oraz wagi dziecka stanowi bezpieczną przestrzeń do zabawy i odpoczynku. Oczywiście zanim zdecydujemy się na umieszczenie dziecka w leżaczku, warto pamiętać, że powinien posiadać on wszelkie niezbędne certyfikaty oraz atesty potwierdzające jego jakość oraz bezpieczeństwo dla dzieci w wieku niemowlęcym. Należy pamiętać również o tym, że konstrukcja leżaczka powinna być dopasowana do wieku dziecka. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować swoje obawy z fizjoterapeutą dziecięcym lub lekarzem pierwszego kontaktu.

W jakim wieku niemowlaka można stosować leżaczek i bujaczek?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez producentów tego typu produktów, niektóre leżaczki mogą być stosowane już od pierwszych dni życia dziecka. Oczywiście przed zakupem konkretnego modelu, należy upewnić się dla jakiej grupy wiekowej oraz wagi przeznaczony jest dany bujaczek, a w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą.

Jaki bujaczek dla niemowlaka wybrać? Podsumowanie

Planując zakup bujaczka dla dziecka, warto zastanowić się, jakie cechy powinien posiadać sprzęt odpowiadający potrzebom naszego dziecka. Wśród najistotniejszych parametrów, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem, można wyróżnić między innymi maksymalne obciążenie konkretnego leżaczka, sposób zasilania, a także obecność dodatkowych funkcji, takich jak system automatycznych wibracji czy możliwość regulacji czasu pracy urządzenia. Aby ułatwić dokonanie trafnej decyzji zakupowej, stworzyliśmy powyższy poradnik, w którym zostały zawarte najważniejsze informacje, które warto wziąć pod uwagę przed planowanym zakupem.