Aktualizacja: Kwiecień 2024

Bezpieczeństwo podczas podróży jest rzeczą najważniejszą. Jak najlepiej zabezpieczyć nasze dziecko poruszając się samochodem? Wystarczy zaopatrzyć się w fotelik samochodowy. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu oraz jak odpowiednio dobrać fotelik do dziecka, dowiecie się z poniższego poradnika.

Fotelik samochodowy — do kiedy musimy go stosować?

Od 2018 roku zgodnie z ustawą „Prawo o ruchu drogowym”, konieczność przewożenia dziecka w foteliku, nie jest uzależniona od jego wieku a od wzrostu. Obecnie foteliki samochodowe dla dzieci są obowiązkowe dla malców mierzących mniej niż 150 cm wysokości.

Co więcej, przepisy zakazują także przewozu maluchów do lat 3 w autach nieposiadających pasów bezpieczeństwa. Zakaz obejmuje też przewożenie dzieci na przednim siedzeniu bez fotelika, a gdy już go posiadamy, to nie może być on zamontowany tyłem do kierunku jazdy z aktywną poduszką powietrzną pasażera.

Jednak natkniemy się również na zapis uwzględniający możliwość transportu bez fotelika na tylnym siedzeniu jedynie z zapiętymi pasami, w sytuacji, gdy dziecko ma poniżej 135 cm wzrostu. Dotyczy to następujących przypadków:

  • gdy ze względu na wagę oraz wzrost dziecka nie możemy wybrać odpowiedniego do potrzeb fotelika,
  • dziecko ma zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w fotelikach bezpieczeństwa,
  • przejazd odbywa się taksówką, pojazdem transportu sanitarnego lub samochodem służb bezpieczeństwa.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

W ofercie dostępnej na rynku spotkamy się z podziałem fotelików ze względu na kategorie wagowe. Odpowiednio dobrany fotelik do samochodu, pozwoli odbyć naszemu dziecku podróż w komfortowych, ale przede wszystkim bezpiecznych warunkach.

Grupa 0 – 0-10 kg

Jest to fotelik samochodowy dla noworodka do 10 kg, który ma około 6-9 miesięcy. Przeważnie są to modele wielofunkcyjne (o czym więcej powiemy w kolejnych punktach). Montujemy je tyłem do kierunku jazdy.

Grupa 0+ – 0-13 kg

W tej grupie znajdziemy fotelik samochodowy dla niemowlaka od 6 do 12 miesięcy. Zarówno w tym, jak i w poprzednim rodzaju najważniejsze jest zachowanie ułożenia dziecka zbliżone do jego naturalnej pozycji (jak podczas leżenia). Możliwość regulacji sprawia, że posłużą nam one trochę dłużej niż foteliki z grupy 0.

Grupa 0/1 – 0-18 kg

Te foteliki samochodowe tworzone są z myślą o dzieciach do 18 kg, czyli mniej więcej do 4 lat. Zamontować je można przy użyciu trzypunktowych pasów. Co więcej, można w nich przewozić dziecko zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Natomiast zaleca się stosowanie ułożenia fotelika tyłem jak najdłużej.

Grupa 1 – 9-18 kg

Ochronę dziecka stanowi fotelik samochodowy Isofix (opisany niżej) i pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Ponadto obecna jest specjalna osłona tułowia oraz często regulacja oparcia, oraz zagłówka.

Grupa 2 – 9-25 kg

Gdy nasz maluch rośnie, pora zmienić fotelik na ten z grupy 2. Są to większe konstrukcje, zapewniające maksymalny poziom bezpieczeństwa. Dzięki kilkustopniowej regulacji oparcia oraz zagłówka możemy dostosowywać fotelik do rosnącego dziecka.

Grupa 3 – 22-36 kg

W ostatniej kategorii otrzymamy foteliki dla dzieci od 6 do 12 lat. Ich montaż powinien się odbywać wyłącznie przodem do kierunku jazdy, co oznacza, że możemy wykorzystać pasy bezpieczeństwa samochodu. Wielu rodziców interesuje także podstawka samochodowa, od jakiego wieku można ją stosować i czy w ogóle powinno się to robić. Właśnie w modelach z grupy 3, istnieje możliwość zdemontowania oparcia. Warto też wiedzieć, że podstawka samochodowa Isofix pozwala nam zdecydowanie wydłużyć czas użytkowania produktu.

Fotelik RWF – co to takiego?

Przy niektórych modelach możemy natknąć się na skrót RWF, który oznacza Rear Way Facing. Jest to po prostu rozwiązanie, w którym montujemy fotelik tyłem do kierunku jazdy. Jak można zauważyć z powyższego podziału, są to przeważnie foteliki samochodowe dla niemowląt oraz mniejszych dzieci. Wynika to z tego, że ich główka oraz szyja są najbardziej narażone na ewentualne urazy, które mogłyby powstać z powodu przeciążeń.

Zadaniem fotelików RWF jest ochrona właśnie tych części, polegająca na rozłożeniu ciężaru ciała na oparcie i boki, gdyby doszło do zderzenia. Jest to też powód, dla którego zaleca się, aby montować foteliki tyłem dla maluchów poniżej 4 roku życia.

Isofix, czyli co?

Za tą nazwą kryje się sposób mocowania fotelików dziecięcych. Metoda ta została stworzona przez markę Volkswagen w 1997 roku.

Jej działanie opiera się na dwóch zaczepach, które montowane są pomiędzy siedziskiem a oparciem kanapy w aucie (w samochodach produkowanych od 2011 roku jest to obowiązkowe wyposażenie). Jeśli chcemy wiedzieć, czy Isofix jest obecny w naszym samochodzie, to wystarczy poszukać charakterystycznego znaczka w dolnej części oparcia kanapy.

Trzeba jednak pamiętać, że już foteliki z bazą Isofix nie są obowiązującą normą. Dlatego przed zakupem, musimy sprawdzić, czy dany model jest wyposażony w zaczepy zwane krokodylami.

Wiele rodziców zastanawia się nad tym, w czym tkwi różnica, wybierając fotelik samochodowy z bazą Isofix, a fotelik bez Isofix. Często w bezpieczeństwie. W przypadku montażu pasami zdarza się, że mocowanie nie jest przeprowadzone w pełni prawidłowo. Wybierając Isofix, użytkownicy nie mają takiego problemu.

Czym różnią się pasy 3-punktowe od 5-punktowych?

Na rynku otrzymamy fotelik dla dziecka do samochodu wyposażony w pasy 3 lub 5 punktowe. Ponownie okazuje się, że największa różnica tkwi w bezpieczeństwie, które dzięki nim uzyskamy.

Pasy 3-punktowe mają dwa miejsca mocowania: w okolicy ramion dziecka oraz między nogami, tak więc maluch jest dobrze przyciśnięty do fotelika.

Jednak pasy 5-punktowe, dzięki przytrzymywaniu dodatkowo bioder dziecka, stanowią większą ochronę dlatego, że podczas zderzenia siła uderzenia rozkłada się na barki, biodra, miednicę oraz na fotelik samochodowy.

Atesty, a fotelik samochodowy? Jaki wybrać?

Każdy rodzic chce, aby fotelik samochodowy dla dziecka spełniał najwyższe standardy. W związku z tym musimy podczas zakupu przyjrzeć się dwóm elementom: homologacji ECE oraz wynikom testów zderzeniowych.

Homologacja ECE jest to europejski certyfikat bezpieczeństwa, który musi posiadać każdy fotelik dostępny na polskim rynku. Oznacza się go symbolem ECE R44. Jest to dla nas informacja, że dany model spełnia wszelkie europejskie wymagania techniczne, a więc jest całkowicie bezpieczny dla dziecka.

Druga kwestia to wyniki testów zderzeniowych, które uważa się za najlepszy wyznacznik bezpieczeństwa. Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, które podczas prób zderzeniowych, określają poziom bezpieczeństwa konkretnego fotelika. Następnie produktowi przyznaje się od jednej do pięciu gwiazdek. Wyniki tych testów są powszechnie dostępne na różnych portalach internetowych. Często możemy się natknąć na porównywarki fotelików pod tym względem.

Jakie funkcje dodatkowe może posiadać fotelik?

Znaczna część producentów decyduje się na wprowadzenie udogodnień mających zwiększyć funkcjonalność fotelików. Wśród najpopularniejszych znajdziemy:

  • możliwość regulacji — fotelik samochodowy półleżący czy fotelik samochodowy z funkcją spania jest już niemal normą w każdym modelu. Ustawienie siedziska pod kątem nieprzekraczającym około 30 stopni umożliwia maluchowi bezpieczną drzemkę. Na ten parametr zwracają największą uwagę rodzice, wybierając foteliki dla noworodka,
  • nosidełko – jeśli nie chcemy zabierać ze sobą w podróż osobnego wózka, warto zdecydować się na fotelik ze wbudowaną rączką. Pozwoli ona nam przekształcić go w komfortowe nosidełko, nie przerywając na przykład dziecku snu,
  • fotelik samochodowy obrotowy – przy modelach skierowanych tyłem do kierunku jazdy, szybkie zapięcie pasów może nie być prostym zadaniem. Dlatego możemy skorzystać z funkcji, która pozwoli nam obrócić fotelik na czas jego zapinania. Później możemy skierować fotelik na odpowiednią pozycję,
  • zdejmowane obicie – wylane picie czy pokruszone ciasteczka to normalność także w samochodzie. Zdejmowane obicie, które możemy wyprać w pralce lub ręcznie, ułatwi nam utrzymanie fotelika w czystości,
  • wysuwane pojemniki – starsze dzieci potrafią zabrać ze sobą całkiem spore wyposażenie. Aby miały je zawsze pod ręką, można wybrać fotelik z wysuwanymi pojemnikami, w których bez problemu schowamy zabawki czy butelkę z piciem.

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Choć uważa się, że najbezpieczniejszym miejscem do montażu fotelika jest środkowa miejsce znajdujące się z tyłu, to przeważnie konstrukcja auta uniemożliwia nam mocowanie w tym miejscu. Dlatego najlepszym punktem zostaje miejsce z tyłu bezpośrednio za fotelem pasażera. To czy fotelik ma być skierowany przodem, czy tyłem do kierunku jazdy, musimy dostosować do rodzaju fotelika, a tym samym wieku dziecka.

Później tak jak wspomnieliśmy, fotelik możemy zamontować za pomocą standardowych pasów bezpieczeństwa lub systemu Isofix.

Montaż pasami bezpieczeństwa

Choć często do fotelika otrzymujemy instrukcję ze wskazówkami montażu, to dla wielu rodziców zadanie to nie należy do najłatwiejszych i często pada pytanie, jak zamontować pasy w foteliku samochodowym. Fotelik posiada specjalne uchwyty montażowe (często są one czerwone), które pokazują nam prawidłowy przebieg pasów. Część biodrowa pasa służy do montażu dolnej części fotelika, a część ramieniowa do montażu górnej. Pas powinien przebiegać gładko, aby nie był skręcony. Na koniec dociągamy mocno pasy, mocując bezpiecznie siedzisko.

W przypadku modeli przeznaczonych dla najmłodszych foteliki te posiadają przeważnie własne uprzęże 5 punktowe. Należy je zapiąć bardzo dokładnie, zostawiając luzu na tyle, że będziemy mogli włożyć w tę przestrzeń płaską dłoń. Nakładki na pasy muszą być wyprostowane, natomiast pas szelek powinien znajdować się równo na linii ramion. I tak naprawdę to tyle.

Jeśli przewozimy starsze dziecko i uprząż już jest za mała, musimy ją zdemontować i zabezpieczyć dziecko 3 punktowymi pasami. Pas biodrowy powinien leżeć płasko na udach, natomiast pas barkowy musi przebiegać przez środek klatki piersiowej i środek barku.

Mocowanie na bazie Isofix

Montaż fotelika w tym przypadku jest zdecydowanie łatwiejszy, gdyż bazę musimy zamocować tylko raz. Później należy jedynie wkładać w nią fotelik i zamykać specjalną blokadą. Możemy być pewni, że montaż został przeprowadzony prawidłowo, gdy pojawi się nam zielona kontrolka.

Co więcej, baza Isofix pozwala nam na regulację pozycji fotelika (np. do spania), a jej uniwersalność sprawia, że dostosuje się do wielkości każdego rodzaju siedziska niezależnie od marki.

Podsumowanie. Jaki fotelik samochodowy kupić?

Wybierając się w dłuższą podróż czy jedynie na przejażdżkę po mieście, bezpieczeństwo naszego dziecka zawsze stanowi priorytet. Dlatego przed ostatecznym podjęciem decyzji o wyborze danego fotelika samochodowego, powinniśmy przyjrzeć się bliżej wszystkim elementom, które mogą mieć wpływ na tę kwestię, aby zakup był w pełni przemyślany oraz świadomy.