Aktualizacja: Sierpień 2022

  1. Cybex Sirona S I-Size
  2. Maxi-Cosi Pebble Plus
  3. Caretero Combo
  4. Britax & Romer Dualfix M I-Size
  5. Kiddy Evo-Luna I-Size 2
  6. Poradnik wyboru fotelika RWF

Porównanie fotelików RWF:

ModelGrupa wagowa [kg]
System ISOFIX
Kierunek montażu
Pranie tapicerki
Ochrona boczna
Regulacja wysokości
Regulacja szerokości
Waga [kg]
Cybex Sirona S I-Size
0 – 18
TAK
przodem i tyłem
TAK
TAK
TAK
NIE
15
Maxi-Cosi Pebble Plus
0 – 13
TAK
tyłem
TAK
TAK
NIE
NIE
4,45
Caretero Combo
0 – 25
NIE
przodem i tyłem
TAK
TAK
TAK
NIE
5,5
Britax & Romer Dualfix M I-Size
0 – 18
TAK
przodem i tyłem
TAK
TAK
TAK
NIE
15
Kiddy Evo-Luna I-Size 2
0 – 13
TAK
tyłem
TAK
TAK
NIE
NIE
4,9

 

Najlepszy fotelik samochodowy RWF – Ranking fotelików RWF 2021 (lepszych niż w 2020)

 

1. Cybex Sirona S I-Size Kliknij aby kupić »

Cybex-Sirona-S-I-SizeBezpieczeństwo przewożonych pasażerów powinno być priorytetem każdego kierowcy, a jeżeli w samochodzie znajduje się dziecko, uwaga powinna być wielokrotnie zwiększona. Ostrożność to jedno, równie ważnym aspektem, wpływającym na bezpieczeństwo, jest odpowiednie zabezpieczenie małego pasażera. Cybex Sirona S I-Size zapewnia bardzo skuteczną ochronę.

Opisywany fotelik śmiało można określić jako Cybex 2w1. Wynika to z konstrukcji tego modelu, która przewiduje możliwość jazdy tyłem, dla dzieci do 105 cm wzrostu, czyli mniej więcej do czwartego roku życia. Niektóre maluchy nie znoszą zbyt dobrze podróży tyłem do kierunku jazdy. Właśnie dlatego, producent przewidział możliwość zamontowania fotelika przodem, dla dzieci do 76 cm wzrostu, czyli w praktyce – przed 16 miesiącem życia. Taką możliwość zapewnia system Driving Direction Control.

W tym miejscu nasuwa się pytani – co z bezpieczeństwem? Nie jest tajemnicą, że montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy, zapewnia znacznie korzystniejszy rozkład energii uderzenia. Na szczęście, fotelik samochodowy Cybex oferuje system, który minimalizuje ryzyko urazu także przy montażu przodem do kierunku jazdy. Technologia ta nazywa się Energy Reduction Technology i odpowiada za opuszczanie zagłówka w momencie, gdy dochodzi do kolizji czołowej. W ten sposób, siła uderzenia zostaje zredukowana, a szyja małego pasażera jest w mniejszym stopniu narażona na urazy. Należy zaznaczyć, że model Sirona S I-Size to druga najdroższa pozycja w naszym zestawieniu. Pocieszający jest natomiast fakt, że przedział wagowy dla tego modelu mieści się w granicach 0-18 kg, tak więc zakup ten wystarczy na około 4 lata. W tym czasie dziecko będzie miało zapewnioną maksymalną ochronę, dzięki 12-stopniowej regulacji zagłówka – fotelik Cybex zawsze będzie znajdował się na właściwej wysokości.

Za rozproszenie energii przy zderzeniach czołowych odpowiada technologia ER-Tech, która w istotny sposób zmniejsza siłę działającą na szyję dziecka. Eksperci z firmy Cybex pomyśleli też o bezpieczeństwie podczas uderzeń bocznych. System specjalnych osłon LSP znacząco redukuje energię, która powstaje podczas takiej kolizji. Należy zatem zawsze pamiętać o ich wysuwaniu, zwłaszcza po stronie drzwi pojazdu. Zabezpieczenie, o którym mowa, to jedna z największych zalet, jakimi charakteryzuje się fotelik Cybex Gold.

Poza bezpieczeństwem dobry fotelik samochodowy powinien zapewniać też wygodę, zarówno dziecku, jak i rodzicom. System obrotu o 360 stopni wpływa na możliwość łatwego umieszczenia dziecka w foteliku, a regulowane w 5 pozycjach oparcie sprawia, że maluch może zająć wygodną pozycję. Za łatwy montaż i stabilność fotelika odpowiada system Cybex Isofix. Warto zaznaczyć, że fotelik zamontujemy też w samochodzie, który nie został wyposażony w odpowiednie złącza. To kolejny plus dla firmy Cybex – fotelik jest bardzo uniwersalny. Drobną niedogodnością jest natomiast waga. Cybex Sirona S I-Size to najcięższy fotelik w naszym zestawieniu. Może to stanowić pewną niedogodność, zwłaszcza dla kobiet lub osób starszych, np. dziadków opiekujących się malcem.

CYBEX Sirona S i-Size Car Seat Tutorial

Fotelik RWF Cybex Sirona S I-Size to najczęściej wybierany fotelik samochodowy RWF wśród użytkowników

Zalety
System Driving Direction Control
Technologia rozpraszająca energię ER-Tech
Złącza Isofix
Obrót o 360°
System LSP redukujących energię, która wytwarza się w trakcie kolizji
Regulowane oparcie
Wady
Najcięższy fotelik w naszym zestawieniu
Wysoka cena

 Kup na Allegro

 

2. Maxi-Cosi Pebble Plus Kliknij aby kupić »

Maxi-Cosi-Pebble-PlusFotelik Maxi-Cosi Pebble Plus to produkt, który zapewnia dziecku bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji drogowej. Na uwagę zasługują też nowoczesne rozwiązania, które zwiększają wygodę użytkowania fotelika.

Należy pamiętać, że od lipca 2013 roku, obowiązek przewożenia malców tyłem do kierunku jazdy dotyczy dzieci do 15 miesiąca życia. Regulacja ta wynika ze wdrożonej normy i-Size (R129). Fotelik samochodowy Maxi-Cosi został zaprojektowany w zgodzie z obowiązującymi przepisami, zatem kupujący nie musi martwić się o stosowną homologację.

Opisywany model jest dedykowany dzieciom do 75 cm wzrostu i od 0 do 13 kg wagi, co nieco ogranicza jego użyteczność. Rodzice, którzy chcą przewozić większą pociechę i którzy chcą skorzystać z możliwości przewiezienia dziecka przodem do kierunku jazdy, muszą dokupić dodatkowy fotelik z linii 2WayFamily – model 2WayPearl. Taka konieczność wpływa na wzrost kosztów, jednak warto zaznaczyć, że te nie będą aż tak duże, jak można by się spodziewać. Producent przewidział bowiem możliwość montażu obu fotelików na tej samej bazie Isofix. A skoro o bazie mowa… Fotelik Maxi-Cosi z bazą Isofix (2WayFix) bezpieczny i łatwy montaż. Ta druga cecha zostanie doceniona przede wszystkim przez rodziców, którzy muszą wkładać i wyjmować fotelik nawet kilka razy dziennie.

Skupmy się jednak na aspekcie bezpieczeństwa, czyli najistotniejszym w przypadku tego typu produktów. Oprócz systemu Maxi-Cosi 2WayFix, opisywany model został wyposażony w wygodne, 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, które można regulować wraz z zagłówkiem, stosownie do wzrostu malca. Producent zadbał też o system umożliwiający błyskawiczne odpięcie szelek. Wygodna wkładka zapewnia odpowiednią pozycję leżącą dla noworodka, a większe dzieci są chronione przez boczne wyprofilowanie zagłówków, które przejmuje siłę uderzenia.

W długiej podróży bardzo ważna jest też wygoda malca. Na pałąk ochronny można naciągnąć praktyczny daszek, który chroni dziecko przed promieniami słonecznymi i przed podmuchami wiatru. To bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Wspomniany pałąk, poza funkcją ochronną, ma też jeszcze jedno zastosowanie. Dzięki temu udogodnieniu fotelik w jednej chwili zmienia się w nosidełko Maxi-Cosi Pebble. Najwygodniejszy sposób montażu zapewnia dedykowana baza Isofix, jednak producent daje też możliwość zamontowania fotelika w samochodzie przy użyciu 3-punktowych pasów bezpieczeństwa, zgodnie z normą homologacyjną ECE R44/04. Należy jednak zaznaczyć, że opisywany model nie umożliwia regulacji wysokości.

Zalety
Standardy najnowszej regulacji i-Size (R129)
Wkładka dla niemowląt
Mocowanie na dwa sposoby
3-punktowe szelki bezpieczeństwa
Praktyczny daszek przeciwsłoneczny
Funkcja kołyski
Wady
Przeznaczony dla najwęższej grupy wagowej dzieci od 0 do 13 kg
Brak możliwości regulacji wysokości fotelika

Kup na Allegro

 

3. Caretero Combo Kliknij aby kupić »

caretero-comboFotelik samochodowy Caretero Combo to propozycja idealna dla osób, które cenią sobie produkty, mogące im służyć przez wiele lat. Opisywany model charakteryzuje się bardzo szerokim przedziałem wiekowym, co sprawia, że dziecko będzie chronione w jednym foteliku podczas wielu podróży.

Szeroki, czyli jaki? W foteliku Combo mogą podróżować maluszki o wadze od 0 do 25 kg. W praktyce oznacza to, że model ten może być użytkowany przez mniej więcej 5 lat. Bez cienia wątpliwości, wpływa to na ekonomię zakupu, a jeżeli dodamy do tego fakt, że fotelik Caretero jest najtańszy w naszym zestawieniu, otrzymujemy bardzo interesującą propozycję, której warto przyjrzeć się nieco bliżej. Niska cena nie może brać się znikąd, gdzie zatem tkwi haczyk?

W tym miejscu należy wspomnieć o fakcie, że Caretero Combo nie został wyposażony w system montażu Isofix. Aby bezpiecznie osadzić fotelik Caretero w samochodzie, należy w tym celu użyć pasa bezpieczeństwa. Sprawia to, że montaż fotelika Caretero zajmuje nico więcej czasu i wymaga większej uwagi. Może wydawać się to sporym minusem, zwłaszcza że większość konkurencyjnych modeli została standardowo wyposażona w system Isofix, ale niska cena zakupu całkowicie usprawiedliwia ten brak. Należy też zaznaczyć, że Combo nie spełnia najnowszej normy unijnej i-Size. Nie oznacza to jednak, że bezpieczeństwo to temat obcy dla Caretero. Fotelik pozostaje w zgodzie z normą ECE R44/04. Nie jest to najnowszy standard, ale wciąż gwarantujący bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Zauważalnym minusem jest też brak możliwości pochylenia fotelika do optymalnej pozycji leżącej, gdy podróżuje w nim większe dziecko. To może dokuczać malcowi, zwłaszcza w dłuższych podróżach. Co natomiast może nam zaoferować ten niedrogi fotelik? Niepodważalnym atutem opisywanego modelu jest system 5-punktowych pasów bezpieczeństwa, zaopatrzonych w miękkie osłony. Takie zabezpieczenie skutecznie ochroni dziecko, a dodatkowo nie wywoła otarć i podrażnień na jego wrażliwej skórze. Długość pasów można regulować, stosownie do wzrostu dziecka i do budowy jego ciała.

Model Combo doskonale nadaje się do przewożenia noworodków. O wygodę i bezpieczeństwo dba w tym przypadku praktyczna wkładka redukcyjna. Oparcie zostało wyposażone w funkcję 4-stopniowej regulacji pochylenia, dzięki czemu znalezienie wygodnej pozycji dla dziecka nie będzie problemem. Szeroką regulację zapewnia też zagłówek. Element ten można podwyższyć aż o 20 cm w stosunku do pozycji wyjściowej, co sprzyja eksploatacji fotelika przez długie lata. Obszerne wnętrze dba o wygodę nieco starszych malców.

Zalety
Przeznaczony dla najszerszej grupy wagowej od 0 do 25 kg
5-punktowe pasy bezpieczeństwa
4-stopniowa regulacja oparcia
Można zamontować za pomocą pasów samochodowych zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy
Norma ECE R44/04
Niska cena
Wady
Brak normy bezpieczeństwa i-Size
Brak możliwości zamocowania fotelika za pomocą systemy Isofix
Wąski zakres pochylania fotelika

Kup na Allegro

 

4. Britax & Romer Dualfix M I-Size Kliknij aby kupić »

britax-romer-dualfix-m-i-sizeFotelik samochodowy Britax Romer Dualfix M I-Size to niezwykle skuteczne zabezpieczenie dla przewożonego malca. Zaawansowana technologia i kompleksowe podejście do tematu bezpieczeństwa – oto dwie cechy, które już na pierwszy rzut oka wyróżniają ten produkt.

Jak wskazuje na to sama nazwa opisywanego modelu, Britax & Romer Dualfix M I-Size pozostaje w zgodzie z najnowszą obowiązującą normą unijną i-Size, co świadczy o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa, jaki zapewnia ten produkt. W foteliku mogą podróżować maluchy w przedziale wiekowym od 3-go miesiąca do 4-go roku życia, o wzroście minimalnym 61 cm i maksymalnym 105 cm. Model ten umożliwia wygodny, szybki i precyzyjny montaż w zaczepach Isofix, a dzięki systemowi Britax Romer Dualfix, całość można obracać w zakresie 360 stopni. Takie rozwiązanie umożliwia przewożenie dziecka przodem lub tyłem do kierunku jazdy, a dodatkowo zapewnia możliwość zwrócenia fotelika w kierunku otwartych drzwi samochodu, co sprzyja łatwemu posadzeniu malca w foteliku.

Przejdźmy jednak do najistotniejszej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo. Fotelik Romer Britax został zintegrowany z systemem wzmocnienia bocznego SICT Inside. Technologia ta ma za zadanie redukcję ryzyka obrażeń w przypadku kolizji bocznej, poprzez zmniejszenie odległości dzielącej fotelik i wnętrze samochodu. Dzięki temu system pochłania energię uderzenia, zanim ta dotrze do przewożonego malca. Co niezwykle istotne, SICT Inside jest zabezpieczeniem bezobsługowym – działa wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność.

Fotelik Britax został wyposażony w regulowaną (w zakresie 8 stopni) ramę antyrotacyjną. Jej zadaniem jest zapobieganie przesuwaniu fotelika w momencie uderzenia. Dzięki szerokiemu zakresowi regulacji ramę można łatwo dostosować do oparcia fotela samochodowego, co pozwala wygospodarować dodatkowe 10 procent przestrzeni na nóżki naszej pociechy. O ochronę szyi dziecka dba z kolei solidny zagłówek. Element ten ma kształt litery V, dzięki czemu zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, nawet przy uderzeniu bocznym.

Na wyposażeniu modelu Dualfix M I-Size znalazły się też 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, skutecznie rozprowadzające siłę uderzenia. O zminimalizowanie ruchów dziecka w trakcie kolizji dbają neoprenowe ochraniacze na klatkę piersiową. Tak rozbudowane zabezpieczenia stwarzają jednak pewne niedogodności. Opisywany model jest najdroższy i najcięższy ze wszystkich, które przedstawiliśmy w naszym zestawieniu. Pewnych trudności nastarcza system Isofix, zaimplementowany przez producenta, ale jego sprawna obsługa jest raczej kwestią nabycia pewnej wprawy.

Zalety
Obraca się w zakresie 360°
Regulowana rama antyrotacyjna
Zagłówek w kształcie litery V
5-punktowe pasy bezpieczeństwa
System Isofix
Miękkie, neoprenowe ochraniacze
Wady
Najdroższy fotelik w naszym zestawieniu
Najcięższy fotelik w naszym zestawieniu
Trudności wpinania fotelika za pomocą systemu Isofix
 

Kup na Allegro

5. Kiddy Evo-Luna I-Size 2 Kliknij aby kupić »

Kiddy-Evo-Luna-I-Size 2Wszystkie produkty, które znalazły się w naszym rankingu, zapewniają wyjątkowo skuteczną ochronę przewożonego dziecka. Nie inaczej jest w przypadku opisywanego modelu. Fotelik samochodowy Kiddy Evo-Luna I-Size 2 to zabezpieczenie najwyższej klasy, co znalazło odzwierciedlenie w niezależnych testach.

Model Kiddy EvoLuna uzyskał wynik na poziomie 1,7 w teście przeprowadzonym przez Stiftung Warentest i ADAC, w czerwcu 2018 roku. W praktyce oznacza to, że opisywany fotelik zwyciężył w kategorii i-Size (do 105 cm). Gwoli doprecyzowania – Evo-Luna spełnia rygorystyczne wymogi najwyższej normy i-Size. Oznacza to, że fotelik pomyślnie przeszedł wszystkie testy zderzeniowe. Za tak wysoki poziom bezpieczeństwa odpowiadają najnowocześniejsze technologie. Konstrukcja fotelika została zintegrowana z warstwą pochłaniającą energię uderzenia.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest wzmocnienie boczne, wykonane z rozszerzanych poliolefin (EPO). Dodatkowe elementy ochronne można zamocować po bokach fotelika, dzięki czemu energia uderzenia nie ma szans na dotarcie do ciała dziecka. Jako jeden z nielicznych, fotelik Kiddy zapewnia bezpieczną pozycję leżącą dla noworodków i wcześniaków. Dzięki systemowi Kiddy Lie-Flat Technology, kręgosłup maleństwa nie jest obciążany, nawet w trakcie długich podróży. Należy podkreślić, że żaden inny produkt z podobną funkcją, nie osiągnął tak dobrego wyniku w testach Stiftung Warentest i ADAC. Na wyposażeniu, nie mogło zabraknąć też wkładki redukcyjnej dla niemowląt.

Producent nie poskąpił też rozwiązań, które odpowiadają za wygodę użytkowania fotelika. Regulowany daszek przeciwsłoneczny (zapewniający ochronę UVP 50 +) skutecznie osłania dziecko przed nadmiarem promieni słonecznych i przed wiatrem. Model Evo-Luna jest montowany na podstawie Kiddy Isofix Base 2. Dzięki temu zamocowanie fotelika trwa dosłownie jedną chwilę. Specjalne wskaźniki dają pewność prawidłowego montażu. Użytkownik jest o tym informowany kolorem zielonym.

Ciekawostką jest System Podróżny, dzięki któremu fotelik współgra z dedykowanym wózkiem i może pełnić funkcję gondoli. To znaczne ułatwienie i spora oszczędność miejsca w bagażniku samochodu. Należy jednak podkreślić, że model Evo-Luna i-Size 2 jest dedykowany dla najwęższej grupy malców. Z fotelika skorzystają dzieci w przedziale od 0 do 13 kg. Warto też wspomnieć, że producent nie przewidział możliwości montażu opisywanego fotelika przodem do kierunku jazdy. A skoro jesteśmy przy montażu – zabrakło możliwości przypięcia fotelika za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa.

Zalety
Idealny System Podróżny
Duży daszek przeciwsłoneczny
Łatwa instalacja fotelika
Kiddy Lie-Flat Technology
System montowania Isofix
Może być używany jako gondola do wózka
Wady
Brak możliwości mocowania fotelika przodem do kierunku jazdy
Przeznaczony dla najwęższej grupy wagowej dzieci od 0 do 13 kg
Montaż tylko i wyłącznie za pomocą bazy Isofix

Kup na Allegro