Aktualizacja: Czerwiec 2024

Bezpieczna przestrzeń do zabawy to jeden z kluczowych czynników wpływających na prawidłowy rozwój dziecka. Jednym z najbardziej praktycznych sposobów na zapewnienie maluchowi komfortowej i bezpiecznej przestrzeni do zabawy jest zakupienie odpowiedniego kojca. Tego typu produkty cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością wśród rodziców, którzy chcą pogodzić codzienne obowiązki z wychowywaniem dziecka. Jakie rodzaje kojców są obecnie dostępne na rynku? Na co należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym oraz w rankingu najpopularniejszych, dostępnych obecnie na rynku kojców dla dzieci.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Od razu zobacz: RANKING najlepszych kojców dla dzieci »


Co to jest kojec dla dziecka?

Kojec dla dziecka jest rodzajem ogrodzenia, które może przybierać różnorodne kształty i wymiary. Głównym celem kojców jest wyznaczenie dziecku bezpiecznej przestrzeni do odpoczynku i zabawy. Umieszczając malucha w kojcu, rodzic może zająć się przez chwilę domowymi obowiązkami lub wypić w spokoju kawę, bez obaw, że dziecku stanie się w tym czasie jakaś krzywda.

Kojce dla dzieci, które są obecnie dostępne w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych różnią się od siebie wielkością, wymiarami, kształtem oraz rodzajami materiałów, z jakich są wykonane. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany kojec powinien być dostosowany do wieku oraz wzrostu dziecka. Oczywiście w przypadku najmłodszych dzieci wysokość oraz wielkość kojca powinna być znacznie mniejsza niż w przypadku kojców przeznaczonych dla przedszkolaków czy starszaków.

Czy kojec dla dziecka to dobre rozwiązanie?

Odpowiednio dobrany kojec może znacznie ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków oraz umożliwić połączenie opieki nad dzieckiem z koniecznością ugotowania obiadu czy powieszenia prania. Ze względu na ilość energii, małe dzieci często są trudne do upilnowania a pozostawienie ich choć na chwilę samym sobie może prowadzić do wielu niepożądanych sytuacji. W takich przypadkach zainwestowanie w solidny kojec może znacznie ułatwić wyznaczenie właściwej i komfortowej przestrzeni do zabawy, a w efekcie zwiększyć poziom bezpieczeństwa dziecka i umożliwić rodzicom znalezienie czasu dla siebie.

Rodzaje kojców dla dzieci

Wybór kojców dla dzieci zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych jest ostatnio naprawdę duży. Dostępne modele różnią się od siebie wielkością, możliwością demontażu, a także rodzajem materiału, z jakiego są wykonane. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy wybierać między kojcami jednoczęściowymi, modułowymi, turystycznymi, a także modelami pełniącymi również rolę łóżeczka.

Kojec jednoczęściowy

Stałe, jednoczęściowe kojce dla dzieci to modele wyróżniające się stabilną konstrukcją. W zależności od wielkości i rodzaju mogą być wykonane z drewna lub elastycznej pianki obszytej materiałowym pokrowcem. Ze względu na ograniczoną mobilność, kojce jednoczęściowe sprawdzają się jako stały element wyposażenia pokoiku dziecięcego, bawialni lub sali zabaw. Warto dodać, że niektóre, drewniane modele kojców jednoczęściowych nadają się do złożenia, ale wyłącznie przy całkowitym demontażu, co zajmuje z reguły sporo czasu.

Kojec modułowy

Kojce modułowe składają się z reguły z kilku lub kilkunastu części. W zależności od wielkości pomieszczenia, w którym chcemy rozłożyć kojec, można połączyć ze sobą wszystkie elementy lub tylko ich część. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest to, że składany przez nas kojec może przybierać różne kształty, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i na świeżym powietrzu. Kojce modułowe mogą być wykonane z metalu oraz różnorodnych tworzyw sztucznych. Warto dodać również, że modele modułowe są z reguły droższe od jednoczęściowych.

Kojec turystyczny

Kojce turystyczne wyróżniają się lekką, mobilną konstrukcją oraz łatwym procesem rozkładania i składania. Dzięki temu stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które poszukują kojca odpowiedniego zarówno na co dzień, jak i na wyjazdy wakacyjne czy weekendowe. Wiele modeli kojców turystycznych można zakupić w zestawach z materacem oraz z pokrowcem, stanowiącym znaczne ułatwienie w transporcie.

Kojec z materacem

Zestawy składające się z kojca i materaca to świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy poszukują bezpiecznej przestrzeni do odpoczynku i zabawy dla swojego dziecka. W ciągu dnia kojec może być miejscem, w którym maluch może swobodnie się bawić, natomiast w nocy służyć za miękkie i pełnowymiarowe łóżeczko dziecięce. Wybór kojca z materacem może być bardzo dobrym pomysłem dla osób mieszkających w bloku, ponieważ ilość wolnej przestrzeni w mieszkaniach jest z reguły mocno ograniczona. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kojca dla dzieci?

Planując zakup kojca dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą wpływać na poziom bezpieczeństwa oraz komfort malucha w trakcie zabawy i odpoczynku. Wśród najważniejszych parametrów, jakie warto wziąć pod uwagę przed zakupem, można wyróżnić między innymi rodzaj oraz wymiary kojca, a także jakość materiału, z jakiego został wykonany.

Rodzaj

W zależności od ilości wolnej przestrzeni w domu oraz indywidualnych potrzeb malucha, możemy wybierać pomiędzy kojcami jednoczęściowymi, modułowymi, turystycznymi, a także modelami wyposażonymi w grubszy materac, które pełnią jednocześnie rolę kojca i łóżeczka. Wybór konkretnego kojca powinien być dostosowany przede wszystkim do wieku i wzrostu dziecka. Przykładowo: w przypadku maluchów poniżej 12 miesiąca życia dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup jednoczęściowego kojca o niewielkich wymiarach, natomiast w przypadku starszych dzieci lepszym rozwiązaniem będzie zakup kojca modułowego, składającego się z większej ilości elementów.

Wymiary

Wymiary kojca powinny być dostosowane do ilości wolnej przestrzeni w miejscu, w którym będzie on przechowywany. Oczywiście w przypadku kojców, które będą użytkowane na świeżym powietrzu można pozwolić sobie na większą dowolność, niż w przypadku modeli, które mają być użytkowane wyłącznie w warunkach domowych. Warto również zwrócić uwagę na to, czy konkretny model kojca jest łatwy do złożenia. Może okazać się, że dany produkt po rozłożeniu zajmuje stosunkowo dużą ilość wolnej przestrzeni, ale po złożeniu zajmuje mało miejsca. Zdecydowanie się na taki zakup może zapewnić dziecku większą ilości przestrzeni do zabawy, a w efekcie okazać się bardzo satysfakcjonującym i praktycznym rozwiązaniem.

Materiał wykonania

Kolejnym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę planując zakup kojca dla dziecka jest rodzaj materiału, z jakiego jest on wykonany. W zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych, możemy wybierać pomiędzy produktami wykonanymi z plastiku, drewna, metalu, elastycznej pianki lub miękkiej siatki. Dokonując wyboru kojca, warto zastanowić się również, w jakim miejscu nasze dziecko będzie najczęściej z niego korzystać. W przypadku kojców, które są użytkowane wyłącznie w warunkach domowych można pozwolić sobie na zakup miękkiego, materiałowego kojca, natomiast kojce użytkowane na dworze powinny być wykonane z bardziej trwałych materiałów, takich jak metal czy drewno.

Posiadane certyfikaty

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj oraz wielkość kojca się zdecydujemy, to warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on certyfikaty oraz atesty potwierdzającego jego jakość oraz bezpieczeństwo dla zdrowia dzieci. Produkty, które spełniają standardy obowiązujące obecnie na terenie Unii Europejskiej mogą być oznaczone symbolem CE lub EN-71. Aby upewnić się, że wybrany model kojca będzie w pełni bezpieczny dla dziecka, warto szukać tych oznaczeń na opakowaniu lub szukać informacji w opisie produktu zamieszczonym przez producenta w wybranym sklepie internetowym.

Od jakiego wieku kojec dla dziecka jest wskazany do stosowania?

Korzystanie z kojców dla dzieci jest wskazane dla maluchów, które potrafią już samodzielnie siadać, raczkować lub pełzać po podłodze. Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się umieszczać w nich dzieci, które jeszcze nie mają kontroli nad ruchami swojego ciała i są w pełni zależne od rodziców.

Oczywiście w przypadku najmłodszych dzieci, zabawa w kojcu powinna odbywać się pod ścisłą opieką osób dorosłych. Należy również pamiętać o dostosowaniu rodzaju i wielkości kojca do wieku oraz wzrostu dziecka. W przypadku maluchów poniżej 12 miesiąca życia warto również zwrócić uwagę na to, czy podłoże kojca jest wystarczająco grube i miękkie, aby mogło zamortyzować ewentualne upadki dziecka.

Kojec dla dziecka – z jakiego materiału powinien być wykonany?

Kojec dla dziecka powinien być wykonany z trwałych, nietoksycznych materiałów, które będą w pełni bezpieczne dla zdrowia malucha. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz miejsca, w którym planujemy przechowywać kojec, możemy wybierać pomiędzy modelami wykonanymi z drewna, metalu, plastiku, a także z miękkich tkanin zabudowanych siatką lub szczebelkami.

Zdecydowaną zaletą kojców wykonanych z drewna i metalu jest ich wysoka wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia i negatywny wpływ różnych czynników zewnętrznych. Warto pamiętać jednak, że modele drewniane oraz metalowe są z reguły cięższe i droższe od modeli wykonanych z mniej trwałych materiałów, takich jak plastik czy elastyczna pianka obszyta poliestrową tkaniną. Takie kojce są z reguły tańsze i znacznie bardziej mobilne, ale są również mniej trwałe i niezbyt stabilne, co może zmniejszać poziom bezpieczeństwa dziecka w trakcie zabawy.

Kojec dla dziecka w domu i na podwórku – ogromna pomoc dla rodziców

Kojec dla dziecka to niezastąpione wsparcie dla rodziców, którzy muszą godzić ze sobą codzienne, domowe obowiązki oraz konieczność stałej opieki nad dzieckiem. Umieszczenie malucha w stabilnym kojcu pozwala rodzicom na chwilę odpoczynku i umożliwia wykonanie podstawowych obowiązków, takich jak ugotowanie obiadu, powieszenie prania czy rozładowanie zmywarki bez obaw, że maluchowi w tym czasie stanie się jakaś krzywda.

Zdecydowaną zaletą większości kojców dla dzieci jest ich rozkładana konstrukcja, która ułatwia przeniesienie kojca do innego pomieszczenia w domu, a także wyniesienie go na przydomowy ogródek czy zabranie ze sobą na weekendową wycieczkę. Zakup odpowiedniego kojca może zapewnić dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy niezależnie od miejsca pobytu.

Jaki kojec dla dziecka będzie najlepszy? Podsumowanie

Wybór odpowiedniego kojca może zapewnić maluchowi bezpieczną przestrzeń do zabawy oraz ułatwić rodzicom wykonywanie codziennych, domowych obowiązków. Przed zakupem kojca, warto zastanowić jaką wysokością, szerokością i kształtem powinien cechować się model dostosowany do potrzeb naszego dziecka, a także do ilości wolnej przestrzeni w naszym domu czy w ogródku. Aby ułatwić podjęcie trafnej decyzji zakupowej stworzyliśmy powyższy poradnik, w którym opisane zostały najpopularniejsze rodzaje kojców dla dzieci oraz najistotniejsze parametry, jakie należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.