Aktualizacja: Marzec 2024

Laktatory od zawsze wspierały świeżo upieczone mamy. Na przestrzeni lat stały się wręcz nieodłącznym elementem, który zawiera podstawowa wyprawka. Zawdzięczamy to przede wszystkim postępującemu rozwojowi technologicznemu. Aktualnie na rynku dostępne są laktatory ręczne, elektryczne i elektroniczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednak odpowiadając na pytanie, jaki laktator kupić, warto zaopatrzyć się w taki, który posiada jak najwięcej funkcji. Laktacja, tak samo, jak same potrzeby każdej świeżo upieczonej mamy są sprawą indywidualną. Chcąc jednak przygotować się na różne sytuacje, które mogą nas spotkać – bezpieczniej jest wybrać taki laktator, który w razie potrzeby pomoże nam w nawet najmniej spodziewanych chwilach.

Na rynku dostępne są odciągacze pokarmu manualne, elektryczne lub elektroniczne wielu producentów. Jaki więc jest najlepszy laktator elektryczny i jak go wybrać? To, na co w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, to stosowne atesty. Wszak najważniejsze jest bezpieczeństwo zarówno mamy, jak i maluszka. Tak więc czy laktator do odciągania mleka jest w ogóle bezpieczny? Jak elektryczny odciągacz pokarmu wpływa na laktację? Jaki laktator jest najlepszy? Na te i inne pytania chętnie odpowiadamy!

 

Do czego służy laktator?

Laktatory mają ściśle określoną funkcję. Jak sama nazwa wskazuje – odciągacz do pokarmu – służy właśnie do ściągania mleka z piersi matki. O ile mamy określoną ilość rodzajów tych urządzeń, o tyle sytuacji i momentów, w którym może się ono nam przydać – dużo więcej. Jednak nadrzędną funkcją każdego laktatora jest przedłużenie lub wsparcie w podawaniu maluszkowi mleka pochodzącego wprost od mamy. Nie od dziś wiadomo, że jest to najlepszy pokarm dla każdego niemowlęcia.

Dlaczego tak ważne jest, aby nasze dziecko dostawało naturalne mleko od matki? Ponieważ zawiera ono m.in. wiele składników odżywczych, przeciwciała, komórki macierzyste, kwasy tłuszczowe i inne. Przede wszystkim wspiera to jego rozwijający się system immunologiczny, a także wzrost i rozwój całego organizmu.

 

Jaki wybrać laktator i w jakich sytuacjach się przyda?

Sytuacją, w której na pewno przyda nam się laktator są pierwsze doby po porodzie. I tutaj już są dwa kierunki.

  • W przypadku, kiedy laktacja się jeszcze nie rozpoczęła – urządzenie to pobudzi gruczoły do produkcji mleka. Na początku możemy więc zdecydować się na laktator manualny. Jednak w przypadku, kiedy pojawi się zbyt duży nawał pokarmowy, laktator elektryczny może okazać się konieczny. Przede wszystkim pozwoli on na szybsze ściągnięcie nadmiaru mleka. Warto zaznaczyć, że jeżeli pokarm nie będzie miał ujścia z piersi, czyli będzie się gromadzić, może dojść do zatkania kanalików mlecznych. Chcemy tego uniknąć, gdyż jest to bardzo bolesne dla karmiących mam. Odciągnięte i niespożyte mleko możemy zamrozić i podać naszemu dziecku w późniejszym okresie.

    Warto zwrócić uwagę na to, że mleko mamy najbardziej wartościowe jest właśnie na samym początku. Jest bardziej skoncentrowane, zawiera znacznie więcej dobrych dla niemowlęcia substancji i minerałów.

  • Odciągacz pokarmu elektryczny przyda się również kobietom, które nie mogą bezpośrednio karmić dziecka piersią ze względu np. na to, że dziecko jest wcześniakiem i nie ma wyrobionego odruchu ssania. Korzystanie z laktatora pozwoli na zachowanie cennej substancji i podanie jej dziecku np. za pośrednictwem specjalistycznej butelki lub początkowo – strzykawki. Kolejnymi sytuacjami, które mogą nas spotkać w późniejszym okresie, są analogiczne do tych pierwszych. Mogą pojawić się okresy z nawałem pokarmu w piersiach, którego nasz maluch nie będzie w stanie zjeść. I odwrotnie – zdarzyć się mogą sytuacje z przestojem w laktacji. W jednym i drugim przypadku laktator z pewnością się nam przyda.

  • Ostatnią grupą sytuacji, w których bezpodstawnie przyda nam się odciągacz do mleka, jest ta, w których mama po prostu chce lub musi wyjść z domu, nie przerywając karmienia dziecka naturalnym pokarmem. Jednorazowe, sporadyczne wyjścia będą możliwe, jeżeli po prostu zostawimy ściągnięty pokarm w butelce do podania przez osobę opiekującą się naszym maluszkiem. Natomiast regularne i odpowiednie ściąganie pokarmu z piersi za pomocą laktatora – nawet w przypadku powrotu mamy do pracy – przedłuży jego produkcję, a nasz niemowlak z pewnością na tym skorzysta.

Wniosek więc jest bardzo prosty – laktatory regulują i wspierają proces laktacji u mam. Pozwalają także na ciut większą swobodę, a także na powrót do pracy bez szkody dla maluszka. Z drugiej strony, laktator z nakładką masującą pierś ulży mamie w towarzyszącym podczas produkcji pokarmu bólu. A także pozwoli na swobodny przepływ mleka przez kanaliki, co zapobiegnie zatkaniu się ich i ochroni przed zapaleniem piersi.

 

Jaki laktator wybrać – manualny czy elektryczny?

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, na rynku dostępne są laktatory ręczne, elektryczne i elektroniczne. Te manualne sprawdzą się idealnie w przypadkach, kiedy nie potrzebujemy odciągać mleka cały czas. Laktator ten jest używany sporadycznie, nie pobierzemy za jego pośrednictwem dużej ilości pokarmu, a tyle ile jest nam jednorazowo potrzebne, np. w chwili kiedy musimy wyjść z domu. Korzystanie z laktatora ręcznego jest też bardzo powolne i mało wdzięczne. Wymaga użycia sporej ilości siły, a mama jest zdecydowanie bardziej narażona na ból związany z odciąganiem pokarmu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że laktator ręczny jest bardziej poręczny i zajmuje dużo mniej miejsca niż inne modele, co oznacza, że idealnie sprawdzi się w podróży. Jest on też dużo tańszy niż elektroniczny laktator. Można go kupić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a bardziej ekskluzywne modele, czyli w zestawach dostaniemy do około 150 zł.

Dobry laktator eletryczny natomiast to taki, który działa automatycznie, czy to poprzez podłączenie do zasilacza, czy na baterie. Jest on w stanie pobrać więcej pokarmu i z większą częstotliwością. Różnego typu nakładki masujące stymulują brodawki, imitując ssanie dziecka, co jest bardzo korzystne dla regulacji laktacji. Elektroniczny odciągacz do pokarmu jest po prostu jego bardziej zaawansowaną formą posiadającą dodatkowe funkcjonalności, takie jak dwufazowy rytm zasysania, a także automatyczna kontrola siły i czasu pracy.

Obecnie na rynku dostępny jest również podwójny laktator elektryczny, do którego podłącza się obie brodawki, co zwiększa ilość pobranego mleka w krótszym czasie. Postawienie na laktator elektryczny na dwie piersi jest też wygodniejsze, gdyż kiedy pokarm jest pobierany, mamy wolne dłonie. W tym czasie możemy przejrzeć prasę, poczytać książkę lub zadzwonić. Ceny laktatorów elektrycznych zaczynają się od 250 zł, co przy wydatkach związanych z wyprawką malucha jest już odczuwalne. Dobrą informacją dla osób nie wiedzących, na które urządzenie się zdecydować jest to, że niektóre elektryczne laktatory mają dołączone do zestawu akcesoria do ręcznego odciągania pokarmu tak jak znajdujący się w naszym rankingu Lovi Prolactis laktator.

 

Laktator jaki wybrać, aby był najbardziej wydajny?

Przy zastanawianiu się nad tym, jaki wybrać laktator – ręczny czy elektryczny, warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. A mianowicie – ilość cykli przypadających na minutę, czyli cpm. Bez względu na to, czy używamy laktatora elektrycznego, czy postawiliśmy na laktator manualny, prędkość poniżej 30 cpm z pewnością powodować będzie ból brodawki spowodowany wydłużeniem się czasu odciągania pokarmu, przez co sama pierś znajduje się w specjalnym lejku dość długo. Szybkością, jaką poleca się przy sporadycznym korzystaniu z laktatora elektrycznego lub manualnego jest 30-35 cpm. Prawdopodobnie uda nam się już uniknąć bólu, jednak efektywność, a także utrzymanie laktacji na prawidłowym poziomie będzie znikome. Najlepszym wyborem dla matek chcących utrzymać laktację jeszcze przez jakiś czas nawet w przypadku, w którym korzystają z laktatora jest przedział pomiędzy 35, a 60 cykli odsysania przypadających na minutę pracy. To ona właśnie pozwala na bezbolesne odciąganie pokarmu. Pozwala także na utrzymanie laktacji na dobrym poziomie.

Łącząc powyższe informacje z indywidualnym progiem bólu każdej kobiety – polecamy wybór laktatora z możliwością regulacji prędkości oraz mocy ssania. Pamiętajcie, że wybór urządzenia do odciągania mleka jest sprawą indywidualną i to od mamy zależy czy i jakiego będziecie używać. Pomimo tak znaczących różnic producenci obu rodzajów, odciągaczy pokarmów ciągle rozwijają i wymyślają nowe rozwiązania i funkcje, które mają za zadanie pomóc karmiącej mamie. W razie wątpliwości warto porozmawiać z lekarzem, który laktator, elektryczny czy manualny, będzie dla Ciebie najlepszy.

 

Laktator elektryczny jaki wybrać – pojedynczy czy podwójny?

Wciąż ulepszający poszczególne funkcjonalności producenci laktatorów znaleźli sposób również na to, w jaki sposób jeszcze bardziej podnieść sprawność i przyspieszyć odciąganie pokarmu z piersi matki. Odpowiedzią jest laktator podwójny. Najważniejszą informacją jest to, że laktator na dwie brodawki – taki jak laktator Lansinoh elektryczny – pozwala przede wszystkim skrócić czas odciągania pokarmu podczas jednej sesji o ponad połowę! Jest to bardzo dobra wiadomość dla mam, które nie są w stanie usiedzieć w jednym miejscu zbyt długo, a także tych, które przytłacza ilość innych obowiązków. Dodatkowo, badania wykazały, że ściąganie mleka z obu piersi jednocześnie powoduje większą, niż w przypadku odciągania tylko z jednej piersi, produkcję hormonu odpowiedzialnego za laktację, jakim jest prolaktyna. Są to niepodważalne zalety korzystania z podwójnego laktatora.

Jakie są więc jego wady w stosunku do pojedynczych laktatorów elektrycznych? Przede wszystkim – mamy więcej elementów do umycia. Istnieje także większe prawdopodobieństwo, że przy najmniejszym ruchu któryś z lejków przesunie się i dojdzie do wycieku mleka. Tym, czym również różni się pojedynczy laktator od podwójnego jest wielkość zestawu, a co za tym idzie, poręczność, a także ilość zajmowanego miejsca, np. w walizce lub w torbie podczas podróży. Różnica jest także w cenie. Praktycznie bez znaczenia jest to, na jaką markę laktatora się zdecydujemy. Stosunek kwoty, jaką musimy przeznaczyć na laktator na dwie piersi lub na jedną, to około 2:1. Rozważając więc zakup podwójnego laktatora elektrycznego weźmy wszystkie te czynniki pod uwagę.

 

Jaki laktator elektryczny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  • Najważniejszą – z punktu widzenia utrzymania prawidłowej laktacji oraz efektywności odciągania pokarmu – jest funkcja dwufazowego rytmu zasysania. Pierwszą jest stymulacja pozwalająca na pobudzenie wypływu mleka z piersi. Druga faza zaś naśladuje głębokie ssanie dziecka. Tak więc urządzenie dwufazowe, jak laktator elektryczny Canpol Easy Start, wpierać będzie utrzymanie laktacji na prawidłowym poziomie.

  • Dobrze, jeżeli laktator będzie miał także wyświetlacz pokazujący ustawioną siłę ssania, jak również czas pracy. Pozwoli to na równomierne odciąganie mleka z każdej z piersi bez konieczności mierzenia czasu oddzielnym zegarkiem.

  • Kolejną funkcją wpływającą przede wszystkim na komfort podczas odciągania pokarmu z piersi jest regulacja siły ssania. Dzięki temu mamy możliwość zwiększenia lub zmniejszenia mocy, z jaką pracuje elektryczny laktator w zależności od progu bólu.

  • Przydatne mogą się także okazać dodatkowe akcesoria dołączone do zestawu umożliwiające ręczne odciąganie pokarmu. Ułatwić to nam może podróżowanie nawet w miejsca, gdzie nie zawsze mamy dostępne gniazdko elektryczne.

  • Będąc już przy sposobach odsysania mleka warto również sprawdzić, czy wybrany przez nas laktator do mleka ma także możliwość zasilania bateryjnego. Dokładnie tak, jak w powyższej sytuacji może to nam ułatwić podróżowanie w okresie karmienia piersią. Takie możliwości posiadają między innymi Medela Swing laktator elektryczny, elektryczny laktator Avent oraz laktator EasyStart Canpol.

  • Mamy, które postanawiają wrócić w dość niedługim czasie po porodzie do pracy docenią także kompaktowość laktatora elektrycznego. Im mniejszy, tym lepszy – wtedy spokojnie zmieści się do torebki.

  • Komfort, to również poziom głośności pracy urządzenia. Ciche urządzenie, jak elektryczny laktator Swing, pozwoli łatwiej rozluźnić się mamie, a także przez przypadek nie obudzić śpiącego nieopodal niemowlaka.

  • Przy wyborze odciągacza do pokarmu warto zwrócić uwagę także na długość kabla zasilającego. Pozwoli to na znalezienie komfortowego miejsca do siedzenia podczas odciągania pokarmu, które nie będzie zależne od odległości od gniazdka elektrycznego.

  • Ważna jest także długość rurki łącząca nakładkę na pierś z pojemnikiem na mleko. Jeżeli będzie za krótka, będzie nam po prostu niewygodnie, co spowodować może wyciek pokarmu poza laktator. Z kolei zbyt długi kabel może się zwijać, a wtedy łatwo o niego zahaczyć.

  • Istotne jest także to, z ilu części składa się laktator. Wpływa to znacząco na łatwość i szybkość w składaniu urządzenia.

  • Bardzo ważne jest także – szczególnie przy laktatorach elektrycznych – czy będzie możliwość mycia elementów nieelektrycznych w zmywarce. Biorąc pod uwagę konieczność w niektórych przypadkach bardzo dokładnego umycia niektórych części laktatora – wcale nie musimy mieć ochoty dokładać sobie kolejnej czynności, których przy nowo narodzonemu dziecku i tak jest wiele.

  • Dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład nakładki masujące także mogą wpływać na wybór konkretnego urządzenia. Aby jednak dokonać dobrego wyboru, przyszła mama powinna postarać się przeanalizować, co tak naprawdę może się jej przydać.

  • Ostatnim już elementem jednak niemniej istotnym jest gwarancja. Powinniśmy sprawdzić, jak długo obowiązuje oraz co obejmuje.

 

Jaki laktator kupić, aby był bezpieczny?

Dobranie odpowiednich funkcjonalności jest bardzo ważne. Najważniejszą jednak kwestią przy zakupie laktatora ręcznego, jak i elektrycznego jest bezpieczeństwo. I mówimy tutaj o bezpośrednim bezpieczeństwie związanym z materiałami, z których zostały wykonane poszczególne elementy oraz posiadania certyfikatów potwierdzających możliwość użytkowania w określony sposób. Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest to, czy wybrane przez nas urządzenie przeszło stosowane atesty UE i NIZP-PZH.

Bardzo istotną kwestią – jak już wcześniej wspomnieliśmy – są użyte do produkcji materiały. Najczęściej, niestety wciąż spotykanymi przy wytwarzaniu produktów wykonanych z poliwęglanów i polisulfonów, używa się niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych. Są nimi bisfenol A (BPA), bisfenol S (BPS) oraz biosfenol F (BPF). Nawet ich śladowe ilości mogą powodować problemy zdrowotne u ludzi. A biorąc pod uwagę nie rozwinięty jeszcze w pełni organizm niemowlęcia, konsekwencje mogą być dużo poważniejsze. Dostanie się do organizmu BPA, BPS lub BPF może doprowadzić do zaburzań układu nerwowego i odpornościowego, uszkodzenia serca, zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwory, a także spowodować rozwój cukrzycy. Substancje te mogą przeniknąć do organizmu dziecka poprzez wydzielenie się pod wpływem kontaktu z wodą z nieodpowiednich plastikowych pojemników, a także poprzez wcześniej zakażony organizm matki. Koniecznie więc musimy sprawdzić, jakie pojemniki są przez nas używane, a także, z czego zrobione są narażone na kontakt z wodą elementy laktatora.

 

Laktator – który wybrać i kiedy się w niego zaopatrzyć?

Wybierając laktator elektryczny postawmy przede wszystkim na zwiększenie komfortu mamy, jak również o zdrowy rozwój malucha. Dopasujmy funkcjonalności do potrzeb w zależności od tego, jak wygląda nasz codzienny tryb. Pamiętajmy, że odpowiedź na pytania – ręczny czy elektryczny laktator, a także laktator pojedynczy czy podwójny – są niejednoznaczne. Ręczny laktator z pewnością przyda się w podróży, ponieważ jest bardziej poręczny i mniejszy. Nie wymaga także żadnego innego zasilania poza siłą naszych rąk. Laktator ręczny zazwyczaj posiada mniej elementów i zdecydowanie jest tańszy. Jeżeli zależy nam jednak na cechach takich jak kompaktowość oraz możliwość ręcznego odciągania pokarmu, zdecydujmy się na taki model laktatora elektrycznego, który na to pozwala.

Miejmy na uwadze też to, że nowoczesne, zaawansowane technologicznie laktatory elektryczne i elektroniczne posiadają takie udogodnienia, jak II fazowe odciąganie pokarmu zwiększające efektywność, zasilanie elektryczne nie wymagające użycia siły, a w niektórych modelach nawet regulację i pomiar siły oraz czasu pracy urządzenia. Natomiast wybór laktatora podwójnego wiąże się z jeszcze większą efektywnością, a także szybkością procesu odciągania pokarmu. Niesie ze sobą jednak również większe gabaryty, mniejszą poręczność i większą ilość elementów do umycia. Chcąc jeszcze bardziej zagłębić się w funkcje i możliwości poszczególnych produktów – sugerujemy dokładne przeanalizowanie części artykułu „Laktator elektryczny ranking 2021”.

 

Laktator elektryczny – który wybrać i kiedy kupić?

Wiedząc już o możliwościach i różnicach, jakie posiadają poszczególne elektryczne laktatory pojawia się pytanie – kiedy go kupić? Wiele osób decyduje się na zakup laktatora dopiero po porodzie. Według nas jednak ta praktyka rzadziej się sprawdza. Dlaczego? Z prostego powodu. Po porodzie mamy już nowe obowiązki, musimy nauczyć się obchodzenia z noworodkiem, a także zadbać o niego. Jeżeli nie zdecydujemy się na zakup laktatora jeszcze przed porodem może się okazać, że późniejszy wybór będzie bardziej pochopny i uzależniony od mocy przekazu marketingowego. A chcą zapewnić jak najwyższy komfort i bezpieczeństwo – powinniśmy mieć czas na dokładne przeanalizowanie potrzeb i wybór laktatora.

Z tego punktu widzenia jak najbardziej rekomendujemy wybór i zakup laktatora elektrycznego jeszcze przed porodem. Prawdopodobnie dzięki temu znajdziemy również czas na to, by sprawdzić urządzenie i w razie potrzeby – zgłoszenia usterki lub wymiany na inny. Warto rozważyć również tę opcję ze względu na to, że laktator elektryczny przydać się może już kilka godzin po porodzie. Umieszczenie więc go w wyprawce dla malucha jest jak najbardziej przydatne.