Aktualizacja: Sierpień 2022

Karmienie piersią pozostaje złotym standardem w karmieniu niemowląt. WHO – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie naturalne co najmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Nie oznacza to jednak, że tylko mama musi karmić swoją pociechę. Może to zrobić tata lub inny członek rodziny, przy użyciu odciągniętego mleka. Do tego celu potrzebny jest jednak dobry odciągacz pokarmu – laktator manualny lub laktator elektryczny. Ranking, jaki przygotowaliśmy dla państwa, pokazuje najlepsze laktatory elektryczne, które są bezpieczne w zastosowaniu, higieniczne, można je dostosować do rozmiaru brodawek kobiety i mają odpowiednią moc ssania. Jaki laktator elektryczny wybrać? Sprawdź nasz ranking laktatorów elektrycznych i wybierz najlepsze urządzenie.

Najtańsza alternatywa
Canpol Babies 12/201
Canpol Babies 12/201

Rozwiń

Nasz wybór
LOVI 5/501 Prolactis
LOVI 5/501 Prolactis

Rozwiń

Wybór premium
Medela Swing
Medela Swing

Rozwiń

Nasz ranking otwiera LOVI 5/501 Prolactis, ma świetny stosunek ceny do jakości, w tym wiele funkcji. Wśród tanich modeli zdominował Canpol Babies 12/201, nie brakuje mi ustawień siły ssania czy rytmu, jedynie brakuje pamięci ustawień. Wyborem premium naszym zdaniem jest Medela Swing, model jest dostępny zarówno w opcji z jedną, jak i z dwoma przyssawkami. W zestawieniu znalazło się również miejsce dla Lansinoh 2w1 oraz Philips Avent SCD395/21, obydwa modele również są warte uwagi ze względu na ciekawe funkcje.

  1. LOVI 5/501 Prolactis
  2. Canpol Babies EasyStart
  3. Philips Avent SCD395/11
  4. Medela Swing
  5. Lansinoh 2w1

Najlepsze laktatory elektryczne – Ranking laktatorów 2021

 

1. LOVI 5/501 Prolactis

LOVI 5-501 Prolactis
Pierwszym prezentowanym produktem jest laktator elektryczny dwufazowy Lovi 5/501 Prolactis. To co go wyróżnia to między innymi stosunkowo niski koszt zakupu, który wynosi około 300 zł. Jest to drugie najtańsze urządzenie w naszym zestawieniu.

JAKOŚĆ

CENA

Jego najważniejszą funkcją jest dwufazowe odciąganie pokarmu imitujące ssanie dziecka. Sprawia to, że laktacja pozostaje niezaburzona i nawet po powrocie mamy do pracy, kiedy to bezpośrednie karmienie piersią jest utrudnione, istnieje możliwość karmienia dziecka naturalnym mlekiem mamy. Dodatkowe wbudowane funkcje, jakie posiada laktator elektryczny Lovi Prolactis, to wyświetlanie poziomu siły ssania, a także funkcja alarmu, zegara i czasu pracy. Pozwala to na monitorowanie oraz zaplanowanie optymalnego czasu, w którym powinno nastąpić odciąganie mleka. Przy tym pomoże także specjalnie zaprojektowana nakładka stymulująca produkcję pokarmu. Lovi laktator elektryczny Prolactis ma możliwość regulacji siły ssania, co bezpośrednio wypływa na komfort w odciąganiu mleka oraz daje możliwość dostosowania jego mocy do progu bólu każdej kobiety. Badania przeprowadzone przy współpracy ze szpitalami wykazały, że 95% mam potwierdziło wręcz bezbolesne odciąganie pokarmu. A to nie ostatnia zaleta, jaką posiada laktator Lovi Prolactis! Dzięki opracowanej zaawansowanej technologii urządzenie zapisuje w pamięci ostatnio zastosowany poziom i rytm ssania.

Tym, czym w pierwszym momencie może zaskoczyć laktator Lovi elektryczny biorąc pod uwagę dodatkowe akcesoria, które posiada w zestawie, to dodatkowe elementy umożliwiające ręczne odciąganie pokarmu. Sprawia to, iż Lovi laktator Prolactis świetnie nada się nie tylko w domowym zaciszu, a także w podróży, gdzie nie zawsze będziemy mieć możliwość podłączenia się do gniazdka lub baterie zasilające urządzenie się wyczerpią. Przyda się to również także w sytuacjach, kiedy będzie potrzeba odessania tylko niewielkiej ilości pokarmu. Będąc już przy podróżach – znajdująca się w zestawienie, precyzyjnie zaprojektowana torba umożliwi nam przemieszczanie się z laktatorem ograniczając możliwości jego uszkodzenia, a także bałaganu i pogubienia części, których laktator dwufazowy Lovi ma dość sporo.

Kolejnym dodatkiem, który przyda się nam już po odciągnięciu pokarmu z piersi, jest uszczelniająca nakładka z nakrętką na butelkę. Chcąc nakarmić malucha, wystarczy tylko wymienić nakładkę na dynamiczny smoczek, który niestety do zestawu Lovi laktator elektryczny Prolactis nie jest już dołączony.

Biorąc pod uwagę te wszystkie cechy, z pewnością możemy powiedzieć, że elektryczny laktator Lovi dwufazowy jest niemal idealnym urządzeniem, które przyda się zarówno w pierwszych dniach po porodzie, jak i w końcowej fazie karmienia dziecka.

Zalety
Stosunkowo niska cena – druga najniższa w zestawieniu
Dwufazowe odciąganie pokarmu
Regulacja siły ssania
Pamięć ustawień siły i rytmu ssania
Akcesoria do manualnego odciągania pokarmu w zestawie
Wbudowany alarm i zegar monitorujący czas odciągania pokarmu
Nakładka masująca i regulowany lejek
Zasilanie sieciowe i bateryjne
Dedykowana torba pozwalająca na bezpieczne przechowywanie pokarmu
Wady
Brak smoczka do butelki w zestawie
Złożony z wielu małych części, co sprawia, że jego pierwsze złożenie nie należy do najprostszych. Wydłuża to również czas mycia laktatora

 

2. Canpol Babies EasyStart

Canpol Babies EasyStart
Kolejnym produktem w naszym zestawieniu jest Canpol Babies – laktator elektryczny. Jest to najtańsze urządzenie w naszym zestawieniu, a jego koszt to około 200 zł. Czym się wyróżnia?

JAKOŚĆ

CENA

Laktator Canpol Babies EasyStart, tak jak poprzednie urządzenie, posiada regulację rytmu ssania, którą można regulować za pomocą specjalnego pokrętła w zakresie 3-stopniowej skali, która odpowiada naturalnemu rytmowi ssania dziecka. Dodatkowo, można je dopasować manualnie do indywidualnych preferencji mamy:

  • szybkie o najniższej sile,
  • naturalne, najbardziej zbliżone do ssania dziecka
  • wolne o największej sile.

Laktator Canpol Babies elektryczny posiada wsparcie podczas ściągania mleka, jakim jest dołączona do zestawu wyjątkowo miękka nakładka stymulująca. Sprawia ona, że pierś jest masowana, co wpływa na zwiększenie produkcji pokarmu, a także zmniejsza ból, który może towarzyszyć tej czynności. Kolejną cechą, o której warto wspomnieć jest fakt, że Canpol lakatator elektryczny może być zasilany sieciowo oraz bateryjnie, jednak nie znajdziemy tutaj, tak jak w poprzednim produkcie, części do ręcznego odciągania pokarmu, nie wymagającego żadnego zasilania.

Za to wśród akcesoriów dołączonych do zestawu Easy Start laktator Canpol elektryczny jest butelka 120 ml wraz z nakrętką i dyskiem uszczelniającym, a także smoczkiem 3m+. Oznacza to, że będziemy mogli rozpocząć karmienie dziecka butelką już po 3 miesiącu życia.

W przypadku, w którym będziemy potrzebowali dodatkowych akcesoriów, laktator Canpol Easy Start jest kompatybilny z szeroką gamą dodatków tej marki. Ciekawe jest to, że – jak wynika z opinii użytkowników – pasuje do niego również osprzęt popularnej firmy Avent.

Niestety, pomimo tak wielu zalet z opinii wynika, że laktator elektryczny Canpol Babies posiada mało wygodny stojak na urządzenie i pojemnik. Wiąże się z tym ryzyko przewrócenia się i rozlania odciągniętego pokarmu. Mimo tego, funkcjonalność urządzenia, a przede wszystkim jego niska cena są wystarczającymi argumentami, by poważnie zastanowić się nad kupnem akurat tego laktatora.

Zalety
Niska cena – najtańszy laktator elektryczny w zestawieniu
3-stopniowa regulacja siły ssania na wzór rytmu ssania dziecka
Miękka nakładka masująca pierś i stymulująca przepływ pokarmu
Laktator kompatybilny również z osprzętem firmy Avent
3 wymienne końcówki w zestawieniu
Dwa sposoby zasilania umożliwiają odciąganie pokarmu w dowolnym miejscu
Bogaty zestaw akcesoriów dodatkowych wraz z wąskotorową butelką 120 i smoczkiem 3m+
Wady
Niestabilny i mało wygodny stojak na laktator i pojemnik z mlekiem

Kup na Allegro

 

3. Philips Avent SCD395/11

Philips Avent SCD395-11
Wśród naszych propozycji znalazł się również laktator elektryczny Philips Avent z technologią Natural Motion, który odwzorowuje naturalny proces ssania przez dziecko. Nie jest to jednak jedyny powód, za który cenią go sobie użytkowniczki.

JAKOŚĆ

CENA

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o dwufazowym odciąganiu, które polega na tym, że początkowo brodawka jest stymulowana, a dopiero później urządzenie przechodzi do trybu odciągania, imitując ssanie dziecka, co pozwala uzyskać maksymalny wypływ pokarmu.

Cały proces możemy jak dostosować do indywidualnych potrzeb, dzięki możliwości wyboru spośród 8 poziomów stymulacji oraz 16 poziomów odciągania. Gdy znajdziemy już natomiast ten, który nam najbardziej odpowiada, dużym udogodnieniem będzie funkcja pamięci. Zapamiętuje ona ostatnie ustawienia i przy następnym odciąganiu pokarmu, wystarczy jedynie wcisnąć start. Bez problemu natomiast możemy wstrzymać pracę urządzenia, jeśli chcemy zmienić aktualnie ustawione parametry lub po prostu potrzebujemy przerwy. W tym celu należy skorzystać z przycisku wstrzymania/rozpoczęcia umieszczonym na laktatorze.

Z myślą o tym, że każda kobieta jest inna, zaprojektowana została także nakładka. Pasuje ona do każdego kształtu i rozmiaru brodawek, dzięki silikonowej konstrukcji, która podczas nakładania delikatnie się wygina, dopasowując się do ciała. Sama budowa laktatora również jest jego ogromną zaletą, ponieważ nie wymaga od mamy pochylania się do przodu. Możliwość zachowania prostej postawy podczas odciągania pokarmu zapewnia kobiecie zdecydowanie większy komfort.

Decydując się na laktator elektryczny Avent SCD395, w zestawie otrzymujemy butelkę o pojemności 125 ml ze smoczkiem 0m+, zasilacz micro-USB, pokrywkę zamykającą oraz jednorazowe wkładki laktacyjne.

Podsumowując, laktator Philips Avent to innowacyjne urządzenie, które zapewni maksymalny poziom komfortu zarówno mamie, jak i maluszkowi.

Zalety
Innowacyjna konstrukcja pozwalająca na większą wygodę w trakcie odciągania mleka
16 trybów odciągania pokarmu i 8 poziomów stymulacji
Miękka nakładka masująca
Zestaw zawiera butelkę ze smoczkiem Natural
Stosunkowo niewielka i lekka i konstrukcja
Łatwy w składaniu i czyszczeniu
Zgodność z wszystkimi produktami serii Philips Avent
Wady
Dość wysoka cena

 

5. Lansinoh 2w1

Lansinoh 2w1
Ostatnim produktem jest laktator elektryczny Lansinoh 2w1 – najbardziej wydajne urządzenie w naszym zestawieniu. Dlaczego? Ponieważ ma możliwość odciągnięcia pokarmu z obu piersi na raz. Dzięki temu przebiega ono sprawniej i szybciej. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

JAKOŚĆ

CENA

 

Pomimo tego, że jest to laktator na dwie piersi, bez problemu możemy go używać jako pojedynczy, co będzie dobrym wyborem np. w podróżach, ponieważ zajmie zdecydowanie mniej miejsca w walizce. Jeśli chodzi o funkcjonalność to Lansinoh laktator podwójny umożliwia dostosowanie odpowiedniej siły ssania oraz dwufazowe odciąganie w celu zmaksymalizowania wydzielania mleka. Posiada także specjalny przycisk umożliwiający przełączenie między fazami ssania „Let-down” (szybkie odciąganie pobudzające wypływ pokarmu) i „Expression” (wolne odsysanie wydłużające wypływ mleka) w zależności od potrzeb mamy. Opatentowana konstrukcja, jaką posiada Lansinoh laktator podwójny uniemożliwia natomiast dostanie się pokarmu do przewodów, dzięki czemu mamy jeden element do mycia mniej i co ważne w tym przypadku – jest także bardzo prosty w złożeniu.

Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie naszego malucha, producent gwarantuje brak BPA i BPS w składzie elementów mających styczność z mlekiem. Natomiast chcąc zapewnić jeszcze większy komfort mamie, do bogatego zestawu akcesoriów, jaki zawiera laktator podwójny Lansinoh, dołączone są między innymi poduszeczki ComfortFit w dwóch rozmiarach oraz podstawka na butelkę zapobiegająca wylaniu się odciągniętego pokarmu. W odróżnieniu do poprzednich modeli, w tym brakuje jednak nakładki masującej pierś, która ułatwia i uprzyjemnia odciąganie mleka. Warto też zaznaczyć, że użytkownicy zwracają również uwagę na głośny dźwięk podczas pracy. Wynagradza to jednak duży i przejrzysty wyświetlacz LCD oraz sieciowo-bateryjne zasilanie. Laktator Lansinoh elektryczny dostępny jest od około 400 zł.

Zalety
Możliwość odciągania mleka z dwóch piersi jednocześnie
2 poziomy siły ssania i 3 tryby odciągania pokarmu
Dobrze zaprojektowana podstawka na butelkę
Poduszeczki ComfortFit zwiększające komfort użytkowania
Innowacyjna konstrukcja zapobiegająca dostawaniu się pokarmu do przewodów laktatora
Materiał, z którego wykonany jest laktator jest wolny od szkodliwego Bisfenolu A (BPA) oraz Bisfenolu S (BPS)
Bogaty zestaw akcesoriów w pakiecie
Wady
Opinie użytkowników skarżące się na zbyt głośną pracę laktatora
Brak masującej nakładki w zestawie

Kup na Allegro

 

Porównanie najlepszych laktatorów elektrycznych:

Porównaj najlepsze laktatory elektryczne między sobą. Tabelka zawiera spis najistotniejszych parametrów.
ModelDwufazowe odciąganie
Ustawianie siły ssania
Ustawianie rytmu ssania
Pamięć rytmu i siły ssania
Nakładka masująca
Poj. Butelki [ml]
Zasilanie
LOVI 5/501 Prolactis
TAK
TAK
TAK
TAK
TAK
150
Sieciowo-bateryjne
Canpol Babies EasyStart
TAK
TAK
TAK
NIE
TAK
120
Sieciowo-bateryjne
Philips Avent SCD395/21TAKTAK
TAKNIE
TAK
125
Sieciowo-bateryjne
Medela Swing
TAK
TAK
NIE
NIE
NIE
150
Sieciowo-bateryjne
Lansinoh 2w1
TAK
TAK
TAK
NIE
NIE
160
Sieciowo-bateryjne

4. Medela Swing

Medela Swing
Przedostatnią propozycją w naszym zestawieniu najlepszych laktatorów, którą Państwu prezentujemy to elektryczny laktator Medela Swing. Tym, co go wyróżnia, jest na pewno wysoka cena, ponieważ kosztując mniej więcej 450 zł, staje się najdroższym modelem w naszym rankingu. Czy warto wydać na niego tak, bądź co bądź, wysoką sumę? Przekonajmy się!

JAKOŚĆ

CENA

Medela Swing dwufazowy laktator elektryczny wykorzystuje technologię 2-Phrase Expression naśladującą szybkie i płytkie oraz głębokie i wolne ssanie, czyli takie, jakie występuje w przypadku naturalnego ssania piersi przez niemowlę. Pozwala to na wysoką efektywność podczas odciągania pokarmu. Poza tym, mamy możliwość regulacji siły ssania, która według opinii użytkowniczek jest wystarczająco duża, nawet na początku laktacji. Ogromną zaletą jest także to, że zestaw Medela – laktator elektryczny Swing ma dołączony do zestawu smoczek Calme, który nie zaburza odruchu ssania oraz pozwala na swobodne oddychanie dziecka podczas jedzenia. Tym samym zapobiega samoczynnemu wypływaniu pokarmu. Co istotne, taki smoczek, który w maksymalnym stopniu przypomina matczyną pierś, sprawia, że dziecko nie odzwyczaja się od klasycznego karmienia piersią, więc zawsze można do niego wrócić, gdy przyjdzie taka potrzeba. Zaleca się jednak używanie Calmy dopiero w momencie, którym maluch ma już wyrobiony odruch ssania.

Tym, co sprawia, że mamy często wybierają laktator elektryczny Medela Swing jest możliwość doboru indywidualnego lejka, który będzie idealnie dopasowany do piersi mamy. Delikatny lejek SoftFit zapobiega także często spotykanym podrażnieniom brodawki. Bardzo istotną kwestią jest także to, że wszystkie części, które mają styczność z mlekiem, wyprodukowane są bez dodatku BPA. Są one również bardzo łatwe w czyszczeniu bez względu na to, jaki sposób dezynfekcji wybierzemy. Co istotne Laktator Medela elektryczny jest także jednym z najciszej pracujących urządzeń w naszym zestawieniu, co sprawia, że dyskretne odsysanie pokarmu będzie możliwe niemal w każdej sytuacji.

Niestety, tak jak wspomnieliśmy na początku, jest to najdroższa pozycja, której cena zaczyna się od 450 zł. Biorąc jednak pod uwagę zalety, jakie wynikają z jego użytkowania, wysoka cena wydaje się zdecydowanie zrekompensowana.

Zalety
Dwufazowa technologia ssania 2-Phrase Expression
Bardzo delikatny lejek, którego wielkość możesz indywidualnie dobrać
Smoczek Calma niezaburzający odruchu ssania u dziecka
Bardzo cichy podczas pracy
Materiał, z którego wykonany jest laktator jest wolny od szkodliwego Bisfenolu A (BPA)
Regulowana i duża siła ssania
Wady
Wysoka cena – najdroższy laktator elektryczny w zestawieniu

Kup na Allegro

 

5. Lansinoh 2w1

Lansinoh 2w1
Ostatnim produktem jest laktator elektryczny Lansinoh 2w1 – najbardziej wydajne urządzenie w naszym zestawieniu. Dlaczego? Ponieważ ma możliwość odciągnięcia pokarmu z obu piersi na raz. Dzięki temu przebiega ono sprawniej i szybciej. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

JAKOŚĆ

CENA

 

Pomimo tego, że jest to laktator na dwie piersi, bez problemu możemy go używać jako pojedynczy, co będzie dobrym wyborem np. w podróżach, ponieważ zajmie zdecydowanie mniej miejsca w walizce. Jeśli chodzi o funkcjonalność to Lansinoh laktator podwójny umożliwia dostosowanie odpowiedniej siły ssania oraz dwufazowe odciąganie w celu zmaksymalizowania wydzielania mleka. Posiada także specjalny przycisk umożliwiający przełączenie między fazami ssania „Let-down” (szybkie odciąganie pobudzające wypływ pokarmu) i „Expression” (wolne odsysanie wydłużające wypływ mleka) w zależności od potrzeb mamy. Opatentowana konstrukcja, jaką posiada Lansinoh laktator podwójny uniemożliwia natomiast dostanie się pokarmu do przewodów, dzięki czemu mamy jeden element do mycia mniej i co ważne w tym przypadku – jest także bardzo prosty w złożeniu.

Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie naszego malucha, producent gwarantuje brak BPA i BPS w składzie elementów mających styczność z mlekiem. Natomiast chcąc zapewnić jeszcze większy komfort mamie, do bogatego zestawu akcesoriów, jaki zawiera laktator podwójny Lansinoh, dołączone są między innymi poduszeczki ComfortFit w dwóch rozmiarach oraz podstawka na butelkę zapobiegająca wylaniu się odciągniętego pokarmu. W odróżnieniu do poprzednich modeli, w tym brakuje jednak nakładki masującej pierś, która ułatwia i uprzyjemnia odciąganie mleka. Warto też zaznaczyć, że użytkownicy zwracają również uwagę na głośny dźwięk podczas pracy. Wynagradza to jednak duży i przejrzysty wyświetlacz LCD oraz sieciowo-bateryjne zasilanie. Laktator Lansinoh elektryczny dostępny jest od około 400 zł.

Zalety
Możliwość odciągania mleka z dwóch piersi jednocześnie
2 poziomy siły ssania i 3 tryby odciągania pokarmu
Dobrze zaprojektowana podstawka na butelkę
Poduszeczki ComfortFit zwiększające komfort użytkowania
Innowacyjna konstrukcja zapobiegająca dostawaniu się pokarmu do przewodów laktatora
Materiał, z którego wykonany jest laktator jest wolny od szkodliwego Bisfenolu A (BPA) oraz Bisfenolu S (BPS)
Bogaty zestaw akcesoriów w pakiecie
Wady
Opinie użytkowników skarżące się na zbyt głośną pracę laktatora
Brak masującej nakładki w zestawie

Kup na Allegro

 

Porównanie najlepszych laktatorów elektrycznych:

Porównaj najlepsze laktatory elektryczne między sobą. Tabelka zawiera spis najistotniejszych parametrów.
ModelDwufazowe odciąganie
Ustawianie siły ssania
Ustawianie rytmu ssania
Pamięć rytmu i siły ssania
Nakładka masująca
Poj. Butelki [ml]
Zasilanie
LOVI 5/501 Prolactis
TAK
TAK
TAK
TAK
TAK
150
Sieciowo-bateryjne
Canpol Babies EasyStart
TAK
TAK
TAK
NIE
TAK
120
Sieciowo-bateryjne
Philips Avent SCD395/21TAKTAK
TAKNIE
TAK
125
Sieciowo-bateryjne
Medela Swing
TAK
TAK
NIE
NIE
NIE
150
Sieciowo-bateryjne
Lansinoh 2w1
TAK
TAK
TAK
NIE
NIE
160
Sieciowo-bateryjne