Aktualizacja: Maj 2024

W pierwszym roku życia dziecko szybko się rozwija. Rodzice mogą wspierać zdobywanie przez maleństwo kolejnych umiejętności, poprzez właściwe stymulowanie rozwoju. Można tego dokonać dzięki zakupowi odpowiednich gadżetów i zabawek, takich jak mata edukacyjna. Ranking takich zabawek ujmuje przy tym wszystkie ich parametry. Dobra mata dla niemowlaka powinna być wygodna, bezpieczna, a przy tym atrakcyjna i użyteczna dla naszej pociechy. Jaka mata edukacyjna dla niemowlaka spełni wszystkie te wymagania? Nie musisz szukać jej sam i wybierać, jaka będzie odpowiednia dla Twojej pociechy mata dla dzieci. Ranking stworzony przez ekspertów wskaże najlepsze maty edukacyjne, które będą sprzyjały harmonijnemu rozwojowi niemowlęcia.

 1. Fisher Price Rainforest
 2. Tiny Love Magiczna Kraina
 3. KinderKraft SmartPlay
 4. Skip Hop Explore&More
 5. Lionelo Anika
 6. Poradnik wyboru maty edukacyjnej

Porównanie mat dla niemowląt:

[table id=152 responsive=collapse /]

Najlepsze maty edukacyjne - Ranking mat edukacyjnych 2021

 

1. Fisher Price Rainforest Zobacz cenę »

Fisher-Price-RainforestFisher Price Rainforest to niezwykle funkcjonalna mata edukacyjna, która może towarzyszyć malcowi już od pierwszych dni jego życia. Istotną cechą opisywanego modelu jest kolorystyka — mata edukacyjna Fisher Price doskonale imituje kojącą zieleń lasu, która, wraz z kolorowymi aplikacjami w formie zwierzątek, pobudza ciekawość dziecka.

Producent opisywanego modelu — Fisher Price — zadbał o to, żeby mata Rainforest wspierała wczesny rozwój dziecka już od pierwszych dni jego życia, a jednocześnie — nie dopuszczała nudy. Mata została wyposażona w pałąki, które łączą centralny moduł, tworząc w ten sposób strukturę kopuły. Moduł, o którym mowa, ma na wyposażeniu kolorowe światełka i może odtwarzać dźwięki-odgłosy lasu tropikalnego lub jedną z czterech melodyjek. Sprawia to, że mata edukacyjna Fisher Price Rainforest staje się urządzeniem interaktywnym, które oferuje coś więcej niż tylko manualną zabawę.

Warto podkreślić, że melodie mogą być odtwarzane automatycznie, co 20 minut. Na pałąkach zostały umieszczone uchwyty, do których przymocowane są zabawki — sympatyczne egzotyczne zwierzaki. Zaczepy mają możliwość regulacji długości. Dzięki tej opcji mata piankowa Fisher Price może być łatwo dostosowana do wieku malca. Istotną zaletą jest też sama funkcjonalność zabawek — każda z nich wydaje dźwięk, kiedy zostanie poruszona. Takie rozwiązanie pobudza ciekawość dziecka i sprawia, że chętniej angażuje się w zabawę, ale nie tylko. Dzięki sygnalizacji dźwiękowej mata interaktywna Fisher Price poinformuje rodziców o tym, że ich pociecha się obudziła. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której rodzice mają na oku dziecko przez całą dobę. Czasami, trzeba na kilka chwil skupić swoją uwagę na innych obowiązkach. Gdy jedna z zabawek aktywuje sygnał dźwiękowy, będzie to oznaczało, że należy sprawdzić, co dzieje się u brzdąca. To jedna z najistotniejszych zalet, jakie przedstawia mata dla dzieci Fisher Price.

W pierwszych miesiącach życia dziecko łatwo skupia uwagę na zabawie, jednak z wiekiem, zaczyna domagać się nowych bodźców, więc „stare” zabawki przestają wzbudzać w nim zainteresowanie. Rodzice nie muszą jednak obawiać się, że mata edukacyjna Rainforest szybko skończy w szafie. Jak ten problem rozwiązał Fisher Price? Mata umożliwia łatwe odczepienie zwierzaków przymocowanych do pałąków. Zabawki można szybko zastąpić nowymi, zapewniając w ten sposób swojej pociesze nowe bodźce, wspierające jej rozwój.

A co z wadami opisywanego modelu, sygnowanego przez Fisher Price? Mata edukacyjna Rainforest nie jest najwygodniejsza w transporcie — aby można było ją zmieścić w bagażniku przeciętnego samochodu, należy rozmontować jej wszystkie elementy.

Zalety
Mata edukacyjna może być stosowana już od pierwszych dni życia dziecka
Rozbudowana interaktywność, manualna, słuchowa
Zabawki wydają dźwięki przy poruszaniu
Regulacja długości zaczepionych zabawek
Wady
Aby móc przewozić matę, należy rozłożyć całą konstrukcje na pojedyncze elementy

 

2. Tiny Love Magiczna Kraina Zobacz cenę »

Tiny-Love-Magiczna-KrainaMata edukacyjna Tiny Love została stworzona, by wzbudzić ciekawość malca oraz by stymulować jego zdolności poznawcze. Zarówno zabawki tworzące zestaw, jak i kolorystyka opisywanego modelu, zostały dobrane specjalnie pod kątem wsparcia wczesnego rozwoju dziecka.

Mata Tiny Love jest utrzymana w czarno-białej kolorystyce, z niebieskimi i seledynowymi wstawkami. Pozornie, takie zestawienie może wydawać się nieco ponure, jednak badania dowodzą, że to właśnie te barwy najlepiej stymulują zmysł wzroku dziecka. Mata Tiny Love Magiczna Kraina wyróżnia się niezwykle przemyślaną konstrukcją pałąków, można powiedzieć, że opisywany model rośnie wraz z dzieckiem. Przemyślany system umożliwia obniżenie rurek, tak, by dziecko mogło swobodnie dosięgnąć zabawek. Gdy malec nieco podrośnie, pałąki można podwyższyć do odpowiedniej wysokości. Regulacja jest łatwa i bezproblemowa — wystarczy nacisnąć przycisk, który znajduje się w centralnym punkcie połączenia pałąków.

To jednak jeszcze nie wszystko, co potrafi Tiny Love. Mata edukacyjna Magiczna Kraina została zaprojektowana tak, aby każdy pałąk można było pochylić. Takie rozwiązanie sprawia, że zabawki przez cały czas są w zasięgu rączek dziecka, nawet gdy maluch leży na brzuszku. Skoro o zabawkach mowa, Tiny Love Magiczna Kraina oferuje aż 18 elementów, które umożliwiają interakcję na poziomie dotyku, wzroku i dźwięku. Takie połączenie doskonale rozwija zdolności poznawcze maluszka — rodzice mogą być pewni, że ich pociecha będzie rozwijała się w prawidłowy sposób. Emitujące dźwięk zabawki mają jeszcze jedną zaletę — potrafią przyciągnąć uwagę malca przez długi czas, co okazuje się nieocenione w sytuacji, gdy rodzic na kilka chwil musi skupić się na innych obowiązkach.

Jakie jeszcze zalety przedstawia Tiny Love? Mata Magiczna Kraina, może być używana już od pierwszych dni życia dziecka, w czym znacząco pomaga wspomniany wcześniej regulowany pałąk. Rodzice z całą pewnością docenią przemyślane wykonanie opisywanego modelu — Tiny Love Magiczna Kraina bez przeszkód może być prana w pralce. Gdy natomiast zajdzie potrzeba transportu, matę można bezproblemowo zabrać w podróż — funkcjonalny system zawiasów sprawia, że jej złożenie zajmuje dosłownie jedną chwilę.

A co z wadami? Mata Tiny Love Plac Zabaw cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami. Użytkownicy nie wymieniają żadnych szczególnych „niedociągnięć”, poza nielicznymi  opiniami,że mata jest delikatnie za śliska i nie do końca sprawdza się w pozycji na brzuszku. Mata Tiny Love to produkt godny polecenia, który z całą pewnością zapewni dziecku wiele radości, wspierając przy tym jego rozwój.

Zalety
Mata zawiera ponad 10 elementów, które mogą pomóc w rozwoju niemowlęcia
Szeroki zakres regulacji pałąka, możliwe jest zarówno obniżanie jak i wyginanie na różne strony
Dostosowana dla dziecka już od pierwszych dni narodzin
Możliwość prania w pralce
Nadaje się do podróży dzięki temu, że można ją łatwo złożyć
Wady
Zdarzały się nieliczne opinie o zbyt śliskim materiale do leżenia na brzuszku

 

3. KinderKraft SmartPlay Zobacz cenę »

KinderKraft-SmartPlayKinderKraft SmartPlay to coś więcej niż tylko mata edukacyjna. Rozbudowana funkcjonalność opisywanego modelu czyni go prywatnym placem zabaw malca — miejscem, które poza świetną zabawą rozwija też jego zdolności poznawcze i zapewnia mu bezpieczeństwo.

Mata edukacyjna KinderKraft została wyposażona w funkcję kojca. Wystarczy rozłożyć specjalną „zagrodę”, by uniemożliwić dziecku wydostanie się poza matę. Przekształcenie maty w kojec nie nastarcza żadnych problemów — wystarczy rozłożyć boki, a następnie, spiąć je ze sobą. Zajmuje to dosłownie chwilę i nie wymaga użycia żadnych dodatkowych elementów. Funkcja ta okaże się niezwykle przydatna, gdy maluch zacznie już raczkować i będzie chciał odkrywać nowe miejsca, także wtedy, gdy mama spuści go na chwilę z oka. Na ściankach kojca umieszczone są kolorowe aplikacje, każda przedstawia inną historyjkę. Dzięki temu brzdąc nie będzie chciał opuszczać swojego prywatnego miejsca zabaw.

Głównym zadaniem, jakie ma spełniać mata KinderKraft, jest rozwijanie zdolności poznawczych dziecka. Pomagają w tym dołączone do zestawu zabawki, które można zawiesić na pałąku. Każdy element został zaprojektowany tak, żeby pobudzał zmysł dotyku, wzroku i słuchu. Zabawki charakteryzują się różnym kształtem i teksturą, co sprawia, że będą interesowały malca przez długi czas. Co niezwykle istotne KinderKraft oferuje przemyślany system obniżania pałąków. W pierwszych tygodniach życia dziecka, rurki można ustawić na tyle nisko, żeby maluch mógł bez problemu sięgnąć zabawek, które skupiają jego uwagę. Gdy malec nieco podrośnie, można podwyższyć pałąk, by zapewnić swojej pociesze większą wygodę podczas zabawy.

Co jeszcze oferuje KinderKraft? Mata SmartPlay może być łatwo przekształcona w funkcjonalny substytut basenu z piłkami (do zestawu producent dołącza 20 miękkich kulek w czterech kolorach). Wystarczy rozłożyć kojec, by dostarczyć dziecku masę radości-mata edukacyjna z kulkami potrafi zająć malca na długi czas. Niezwykle funkcjonalnym dodatkiem jest też miękka poduszka. Element ten może być użyty, gdy malec będzie chciał położyć się na brzuszku — KinderKraft SmartPlay to mata edukacyjna doskonale przygotowana na każdą okoliczność.

Mata KinderKraft SmartPlay jest oferowana w niskiej cenie, co może zaskakiwać, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę rozbudowaną funkcjonalność opisywanego modelu. A co z wadami placu zabaw od KinderKraft? Mata edukacyjna SmartPlay oferuje stosunkowo małą ilość wiszących zabawek. Pod tym względem, wielu konkurentów wypada lepiej.

[lyte id="YmsfwZOFuKM&t" /]

Mata edukacyjna KinderKraft SmartPlay to najczęściej wybierana mata dla niemowlaka wśród użytkowników

Zalety
Mata z funkcją kojca
Niska cena
Stymuluje zmysł wzroku, słuchu oraz dotyku
Zawiera poduszkę do leżenia na brzuszku
20 piłeczek w zestawie w 4 kolorach - możliwość użytkowania jako substytutu basenu z piłkami
Regulowany pałąk, umożliwiający odpowiednie ustawienie zabawek
Możliwość prania mechanicznego
Wady
Mała ilość wiszących zabawek
Przetransportowanie wymaga rozłożenia wszystkich elementów

 

4. Skip Hop Explore&More Zobacz cenę »

Skip-Hop-Explore-MoreDzięki swojemu interaktywnemu charakterowi, mata Skip Hop doskonale rozwija zmysły dziecka. Każdy element opisywanego modelu został zaprojektowany tak, aby pobudzał ciekawość maluszka, zapewniając mu przy tym świetną zabawę. Producent zadbał o wiele funkcjonalnych rozwiązań, które sprawiają, że mata piankowa Skip Hop to jedna z najatrakcyjniejszych propozycji na rynku.

Element, dzięki któremu mata edukacyjna Skip Hop wyróżnia się na tle konkurencji, to innowacyjne zaprojektowanie pałąka. Jego przemyślana konstrukcja umożliwia montaż pionowy (nad głową malca) i poziomy (z boku). W pierwszych tygodniach życia dziecko poznaje świat leżąc na plecach. W tym czasie pałąk można ustawić w pionie, tak, by wiszące zabawki były w zasięgu rączek malca. Gdy dziecko zacznie już samodzielnie siadać i raczkować, pałąk można ustawić z boku maty, dzięki czemu brzdąc przez cały czas będzie miał kontakt ze swoimi ulubionymi zabawkami.

Można znaleźć jeszcze wiele funkcjonalnych rozwiązań, jakie oferuje Skip Hop. Mata edukacyjna została wyposażona w lusterko, umieszczone w szczytowej części pałąka. Element ten dodatkowo stymuluje zmysł wzroku i pobudza ciekawość malca. Za lusterkiem znajduje się kieszonka, w której można bezpiecznie umieścić smartfon. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia wykonywanie pamiątek w formie zdjęć i filmów, uwieczniających zabawy dziecka. Ta funkcjonalność okaże się też niezastąpiona w trakcie wideo-rozmów z rodziną.

Co jeszcze potrafi Skip Hop? Mata Explore & More oferuje niewiele zabawek, ale o dużej wartości dydaktycznej. Nie zabrakł zasilanych bateriami, grających zabawek, które można uruchamiać na różne sposoby, w tym dźwiękiem. Zabawki charakteryzują się rozbudowaną funkcjonalnością — mogą się poruszać i rozsuwać. W połączeniu ze zróżnicowaną fakturą powierzchni sprawia to, że mały użytkownik ma do swojej dyspozycji aż 20 różnych wariantów zabawy, co daje pewność, że mata Skip Hop piankowa nie znudzi się dziecku zbyt szybko.

Przemyślane rozwiązania, jakie oferuje mata Skip Hop Explore and More, sprawiają, że opisywany model przypadnie do gustu nie tylko dziecku, ale i rodzicom. Rozkładanie i składanie maty jest niezwykle łatwe, co sprawia, że przetransportowanie jej w bagażniku samochodu nie nastarcza żadnych trudności. W zestawie znalazła się poduszka, która zapewnia maleństwu wygodę, gdy leży na brzuszku. Zastosowane materiały charakteryzuje wysoka jakość i nie zaszkodzą dziecku — Skip Hop Explore nie zawiera BPA, PCV i ftalanów. Dzięki temu, mata Skip Hop do raczkowania stwarza dziecku bardzo bezpieczne środowisko.

A co z wadami zabawki od Skip Hop? Mata piankowa Explore and More jest niezwykle funkcjonalna i bezpieczna, jednak ma to przełożenie na jej cenę — opisywany model jest najdroższy spośród wszystkich, ujętych w zestawieniu. Należy też wspomnieć, że nie ma możliwości wymiany baterii w jednej zabawce (jeżyk).

Zalety
20 wariantów zabawy stymulujących manualne i motoryczne umiejętności dziecka
Innowacyjny pałąk, który można zainstalować na dwa sposoby - nad głową niemowlęcia oraz na boku
Statyw w pałąku na smartfon ułatwiający nagrywanie i robienie zdjęć
Łatwo się ją składa, rozkłada i transportuje
Zabawki wykonane z wysokiej jakości materiałów bez szkodliwego dla zdrowia BPA, ftalanów i PCV
Do maty dołączona jest specjalna poduszka do leżenia na brzuszku
Rozbudowane zabawki (wysuwają się, poruszają się)
Wady
Najdroższy w zestawieniu
Brak możliwości wymiany baterii w zabawce jeżyka

 

5. Lionelo Anika Zobacz cenę »

Lionelo-AnikaW pierwszych miesiącach życia dziecko poznaje otaczający go świat głównie za pomocą zmysłu wzroku i dotyku. Mata edukacyjna Lionelo została zaprojektowana tak, aby wspierać prawidłowy rozwój malca i pobudzić jego zainteresowanie otoczeniem.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że mata Lionelo charakteryzuje się rozbudowaną funkcjonalnością. W pierwszych tygodniach życia maleństwa, gdy naturalna jest dla niego pozycja leżąca, Lionelo Anika przykuje jego uwagę kolorowymi zabawkami, zawieszonymi na pałąku, a także pozwoli obserwować otoczenie. Gdy dziecko nieco podrośnie i zacznie już raczkować, nieoceniona okaże się funkcja kojca. Wystarczy tylko rozłożyć elementy boczne i połączyć je za pomocą specjalnych zatrzasków, by stworzyć coś w rodzaju „zagrody". Dzięki temu rodzice zyskują pewność, że ciekawski maluch nie wymknie się niepostrzeżenie, gdy na chwile spuszczą go z oka. Kolorystyka zabawki została dobrana tak, aby mogła możliwie w największym stopniu stymulować zmysł wzroku dziecka. Mata edukacyjna Lionelo Anika przedstawia intensywne, wyraźnie kontrastujące ze sobą kolory, które bardzo skutecznie skupiają uwagę małego odkrywcy.

Warto podkreślić, że zabawki można montować w różnych konfiguracjach, dzięki czemu do zabawy na pewno nie wkradnie się nuda i monotonia. W zestawie znajduje się osiem wiszących zabawek, których zadaniem jest rozwijanie manualnych i motorycznych zdolności dziecka. Poszczególne zabawki charakteryzują się różnymi kształtami i kolorami. Różnice dotyczą też wydawanych przez nie dźwięków — niektóre grzechoczą, inne imitują szelest. Nie zabrakło też gumowego gryzaczka i lusterka zabezpieczonego przed stłuczeniem. Wszystko to sprawia, że mata Lionelo Anika to produkt kompletny, który pobudza zmysł wzroku, słuchu oraz dotyku, dbając w ten sposób o prawidłowy rozwój funkcji poznawczych dziecka. Co jeszcze oferuje Lionelo? Mata edukacyjna Anika została wyposażona w bardzo praktyczny dodatek, w postaci miękkiej poduszki. Element ten okaże się bardzo przydatny, gdy malec zacznie kłaść się na brzuszku.

Na uwagę zasługuje też 5-letnia gwarancja producenta. Pozwala to przypuszczać, że zabawka nie zepsuje się przez cały okres używania, a być może posłuży nawet kolejnemu dziecku. Nie można też nie wspomnieć, że mata edukacyjna Anika charakteryzuje się bardzo atrakcyjną ceną — jest to najtańszy model spośród wszystkich z naszego zestawienia, jednak nie jest pozbawiony wad. Na jakim polu rozczarowuje Lionelo? Mata edukacyjna Anika została wykonana ze śliskiego materiału, który jest dość łatwy w utrzymaniu czystości, jednak okazuje się nieco problematyczny, gdy malec zaczyna raczkować. Użytkownicy wspominają też o dość niskiej jakości materiałów maty.

Zalety
Najtańsza mata edukacyjna w zestawieniu
Posiada funkcje kojca, można złożyć końce maty formując zagrodę
5 letnia gwarancja
Dołączona poduszeczka do leżenia na brzuszku
Stymuluje zmysł słuchu, wzroku oraz dotyku
Mocno kontrastowe kolory powodują przyciąganie uwagi dziecka
Wady
Śliski materiał
Dosyć niska jakość wykonania
Przetransportowanie wymaga rozłożenia wszystkich elementów

 

6. Jaką matę edukacyjną wybrać? Maty edukacyjne dla niemowląt

Mając na uwadze troskę o prawidłowy rozwój dziecka, mata edukacyjna powinna stać się obowiązkowym elementem wyprawki dla maleństwa. Tego typu zabawki to idealny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym — zapewniają maluchowi solidną porcję rozrywki, a przy tym — stymulują jego zdolności poznawcze. Jaka mata edukacyjna okaże się najlepsza? Czym powinien charakteryzować się taki produkt? Ranking mat edukacyjnych, obejmujący najlepsze modele z tej kategorii, pomoże w dokonaniu trafnego wyboru.

Maty edukacyjne doskonale sprawdzą się w przypadku dzieci, które ukończyły trzeci miesiąc życia — to właśnie w tym wieku, maluchy zaczynają być ciekawe otaczającego je świata. Jeżeli jednak producent dopuszcza zabawkę do takiego użycia, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby wprowadzić interaktywną matę już w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Z całą pewnością nie wywrze to negatywnego wpływu na jego rozwój, przeciwnie. Należy jednak skupić się wyłącznie na modelach, które niosą z sobą autentyczną wartość poznawczą. Warto bowiem zaznaczyć, że niektóre maty edukacyjne (dotyczy to przede wszystkim najtańszych zabawek, za którymi stoją nieznani producenci) nie mają wartości dydaktycznej. Zatem, jaka mata dla niemowlaka będzie najlepsza?

 

Jaka mata piankowa dla niemowlaka? Liczy się jakość wykonania

W przypadku produktów przeznaczonych dla najmłodszych jakość wykonania powinna odgrywać pierwszoplanową rolę. Pod tym względem, mata dla dziecka powinna spełniać dwa podstawowe warunki — musi być wygodna i bezpieczna.

 • Jednym z najistotniejszych parametrów jest grubość. Mata dla dzieci powinna zapewniać możliwość wygodnego ułożenia malca, bez obawy, że będzie miał kontakt z twardą podłogą. Z drugiej strony, mata dla niemowlaka nie może być zbyt gruba. Dzieci szybko zaczynają raczkować, a wtedy, ochoczo eksplorują otaczający je świat. Jeżeli pianka lub gąbka będzie zbyt gruba, nie zapewni dziecku stabilności. W takiej sytuacji malec będzie się przewracał przy każdej próbie raczkowania.

 • Kolejna rzecz to materiał, z którego mata interaktywna została wykonana. Najlepszym wyborem są modele piankowe, które zapewniają optymalny poziom twardości, nie drażnią delikatnej skóry dziecka i nie wymagają zastosowania dodatkowej powłoki zewnętrznej. Alternatywą są modele wykonane z gąbki. Zwykle kosztują mniej, jednak mają swoje wady — gąbka jest pokryta dodatkową warstwą tworzywa (w celu naniesienia kolorowych aplikacji i zwiększenia wytrzymałości), a wielu producentów stosuje niezbyt praktyczne, śliskie materiały. Przykładem może być tu model Lionelo Anika.

 

Jaką mata dla dziecka? Materiały nie mogą zagrażać malcu

Mówiąc o bezpieczeństwie, należy mieć na myśli także tworzywa, użyte do produkcji zabawki, a które mogą wykazywać szkodliwe działanie. W tej kwestii nie może być mowy o jakichkolwiek kompromisach. Każda mata edukacyjna dla dzieci, która znalazła się w przygotowanym przez nas rankingu, spełnia rygorystyczne wymogi Unii Europejskiej, o czym świadczy znak certyfikacyjny CE. Co więcej, modele Lionelo Anika, Skip Hop Explore & More i KinderKraft SmartPlay odpowiadają wytycznym normy EN 71, która określa zasady bezpieczeństwa dla zabawek.

Jakich materiałów należy unikać? Chodzi przede wszystkim o PVC, BPA i o ftalany. Kupując produkt uznanego producenta, okraszony odpowiednimi znakami certyfikacyjnymi, nabywca zyskuje pewność, że dziecku nic nie zagraża. Takiej gwarancji nie ma w przypadku produktów "no name" oferowanych przede wszystkim na chińskich serwisach aukcyjnych.

 

Mata edukacyjna — jaką wybrać? Rozmiar to bardzo ważny parametr

Maty edukacyjne dla niemowląt nie mogą być ani za duże, ani za małe. Bardzo często popełnianym błędem jest wybór modelu, który idealnie odpowiada wzrostowi dziecka. O ile w pierwszych tygodniach życia malca, kiedy świat poznawany jest przede wszystkim z perspektywy pozycji leżącej, nie stanowi to problemu, to szybko okaże się, że nieco większy wariant jest lepszym wyborem. Gdy malec zacznie samodzielnie siadać, a później — raczkować, będzie ochoczo poznawał swoje otoczenie. Warto więc zadbać o to, żeby mata edukacyjna piankowa umożliwiała mu swobodne poruszanie się.

Sporo korzyści może dać model, który umożliwia rozłożenie specjalnej „zagrody". Tego typu maty edukacyjne dla dzieci to np. Lionelo Anika i KinderKraft SmartPlay, które mogą pełnić funkcję kojca, co okaże się wybawieniem, gdy rodzice muszą na krótką chwilę spuścić maluszka z oka.

 

Jaką matę edukacyjną wybrać? Walory dydaktyczne to niezwykle istotna kwestia

Mata edukacyjna dla noworodka musi być wyposażona w elementy, które pobudzą funkcje poznawcze malucha, poprzez stymulację zmysłu dotyku, wzroku i słuchu. Najlepsze maty edukacyjne są podzielone na strefy, z których każda charakteryzuje się inną fakturą. Dzięki temu dziecko poznaje różne wrażenia dotykowe. Istotna jest też kolorystyka. Mata edukacyjna kontrastowa przyciągnie uwagę brzdąca i pobudzi jego wzrok. Najlepsza mata edukacyjna musi być wyposażona w zabawki o różnym kształcie, różnej kolorystyce i które mogą wydawać różne dźwięki. Warto upewnić się, że elementy te są odpowiednio rozbudowane. Jeżeli zabawka może się rozkładać lub wyginać, dodatkowo zainteresuje dziecko. Im więcej elementów wiszących, tym lepiej. Oprócz ilości ważne jest też zróżnicowanie zabawek. W ten sposób malec może przyswoić więcej wiedzy.

 

Jaką matę edukacyjną kupić? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 • Maty interaktywne powinny rosnąć wraz z dziećmi. Należy więc upewnić się, czy pałąk może być regulowany, a jeżeli producent nie przewidział takiej opcji — czy można regulować wysokość, na której zawieszone są zabawki.

 • Mata do zabawy dla niemowlaka powinna być łatwa w utrzymaniu czystości. W tym kontekście istotna jest możliwość prania materiałowych elementów w pralce.

 • Nawet duża mata edukacyjna powinna zapewniać możliwość wygodnego transportu. Zwróć więc uwagę na to, czy pałąk można demontować lub składać (druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza).

 

Mata edukacyjna — jaka?

Wygoda, bezpieczeństwo, użyteczność — to podstawowe cechy, którymi powinna charakteryzować się dobra mata edukacyjna. Ranking obejmuje wyłącznie te produkty, które przedstawiają odpowiednio wysoką jakość wykonania i które niosą z sobą autentyczny walor dydaktyczny. Warto zapamiętać, że mata interaktywna dla niemowląt nie służy wyłącznie do zabawy. Takie akcesoria, mają za zadanie uczyć, bawiąc.