Aktualizacja: Kwiecień 2024

Pełnowartościowa i zbilansowana dieta to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie oraz prawidłowy rozwój dziecka. W przypadku noworodków oraz większości maluchów do 2-3 roku życia podstawowym elementem diety jest mleko. Z wielu różnych powodów część rodziców decyduje się na karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym. Na co należy zwrócić uwagę przed wyborem odpowiedniego mleka modyfikowanego? Jaki skład powinno mieć pełnowartościowe mleko dla dziecka? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym oraz w rankingu najchętniej kupowanych oraz cieszących się obecnie najlepszą opinią mlek modyfikowanych.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.

Od razu zobacz: RANKING mleka modyfikowanego »


Co to jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to bezpieczna alternatywa dla mleka matki. Z różnych względów niektóre kobiety muszą zrezygnować z karmienia piersią i decydują się na wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego. Skład tego typu produktów nie jest taki sam, jak skład naturalnego mleka matki, natomiast jest bardzo podobny, a dzięki temu pozwala zapewnić dziecku odpowiednią porcję wszystkich składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. Obecnie w sklepach dostępnych jest bardzo dużo mlek modyfikowanych, różniących się od siebie między innymi składem oraz dopasowaniem do wieku dziecka.

Jakie są rodzaje mleka modyfikowanego?

Przed zakupem mleka modyfikowanego, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, dla jakich maluchów przeznaczony jest konkretny produkt. W zależności od wieku dziecka, możemy dokonać wyboru pomiędzy mlekiem modyfikowanym dla wcześniaków, noworodków, dla maluchów do pierwszego życia, a także między mlekiem modyfikowanym dedykowanym nieco starszym dzieciom, które ukończyły już drugi rok życia.

Mleko dla wcześniaków

Modyfikowane mleko dla wcześniaków jest przeznaczone dla dzieci, które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży. Ten typ mleka wyróżnia się wyższą kalorycznością niż standardowe mleka dla noworodków i może być zalecany przez lekarza również jako pokarm uzupełniający dla dzieci, które urodziły się z niską masą urodzeniową.

Mleko początkowe – oznaczenie 1

Mleko początkowe przeznaczone jest dla noworodków, a jego skład powinien w jak największym stopniu przypominać naturalne mleko matki. Wśród bazowych składników większości tego typu produktów można wymienić oleje roślinne, białka, oligosacharydy, a także odtłuszczone mleko w proszku, które może występować w wersji laktozowej lub bezlaktozowej.

Mleko następne – oznaczenie 2

Mleko modyfikowane, które oznaczone jest cyfrą 2 to produkt przeznaczony dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia, który może być podawany do ukończenia 10 lub 12 miesiąca życia, w zależności od składu oraz zaleceń producenta. Mleko modyfikowane 2 dostarcza dziecku zalecaną dzienną dawkę poszczególnych witamin oraz mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz wzrostu malucha.

Mleko junior – oznaczenie 3

Mleko oznaczone cyfrą 3 zalecane jest najczęściej dla dzieci, które ukończyły 12 miesiąc życia, natomiast w przypadku niektórych producentów, mleko modyfikowane typu junior może być podawane dzieciom już po 10 miesiącu życia. Skład mleka jest dostosowany do potrzeb dzieci poniżej 24 miesiąca życia.

Mleko dla dzieci powyżej 2 roku życia – oznaczenie 4

Mleko, którego opakowanie oznaczone jest cyfrą 4 przeznaczone jest dla nieco starszych dzieci, które ukończyły 24 miesiąc życia. Produkt może stanowić doskonały wstęp do stopniowego wprowadzania dziecku bardziej zróżnicowanej diety, a witaminy i składniki mineralne, które znajdują się w składzie mleka wpływają korzystnie na rozwój oraz odporność malucha.

Jakiego pochodzenia mleko stosuje się najczęściej w przypadku mleka modyfikowanego?

Przed wyborem mleka modyfikowanego, warto zastanowić się również, jaki rodzaj mleka chcemy podawać swojemu dziecku. Dwa najpopularniejsze rodzaje mleka modyfikowanego to mleko kozie oraz krowie.

Mleko kozie modyfikowane

Kozie mleko modyfikowane to zdecydowanie lepszy wybór dla dzieci zmagających się z nietolerancją na laktozę, a także innymi nietolerancjami pokarmowymi. Ten rodzaj mleka jest znacznie łagodniejszy od stosowanego powszechnie mleka krowiego i często okazuje się niezastąpionym wyborem w przypadku dzieci o szczególnie wrażliwym układzie pokarmowym. Warto podkreślić jednak, że ceny koziego mleka modyfikowanego są z reguły znacznie wyższe od cen mleka krowiego.

Mleko krowie modyfikowane

Krowie mleko modyfikowane to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj mleka, które podawane jest dzieciom już od pierwszych dni życia. Zdecydowaną zaletą tego typu produktów jest ich stosunkowo niska cena oraz duża dostępność w sklepach internetowych i stacjonarnych. Warto dodać jednak, że krowie mleko zawiera w składzie spore ilości laktozy i znacznie częściej wywołuje niepożądane dolegliwości żołądkowe, takie jak biegunki czy kolki.

Jak wybrać mleko modyfikowane? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ze względu na szeroki asortyment dostępnych obecnie na rynku produktów dla dzieci, wybór mleka modyfikowanego może stanowić spory problem, zwłaszcza w przypadku rodziców, którzy niedawno powitali na świecie swoje pierwsze dziecko. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry oraz cechy konkretnego produktu, takie jak dopasowanie mleka do wieku dziecka, obecność dodatkowych witamin czy zawartość cukru i laktozy.

Rodzaj mleka

Kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed wyborem mleka modyfikowanego jest jego rodzaj, który może odnosić się zarówno do rodzaju mleka, z jakiego wykonany jest produkt, a także do wieku oraz indywidualnych wymagań żywieniowych danego dziecka. Uwzględniając te czynniki można dokonać wyboru na przykład pomiędzy kozim mlekiem modyfikowanym dla wcześniaków a bezlaktozowym mlekiem przeznaczonym dla noworodków.

Dopasowanie do wieku dziecka

Dobre mleko modyfikowane musi być dopasowane do wieku dziecka, które będzie je spożywało. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w przeciągu pierwszych miesięcy i lat życia dziecka, stosunkowo często zmienia się jego zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Warto pamiętać, że mleko oznaczone cyfrą 1, które przeznaczone jest dla noworodków nie będzie odpowiednie dla dziecka, które ukończyło 8 lub 12 miesięcy.

Waga dziecka

Zalecana waga dziecka to parametr, który ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci z niską masą urodzeniową oraz wcześniaków, które potrzebują pokarmu o większej kaloryczności. Również w przypadku dzieci o unormowanej wadze dopasowanie odpowiedniej ilości mleka modyfikowanego jest bardzo istotne, aby umożliwić maluchowi odpowiedni wzrost i rozwój.

Zawartość alergenów

Niektóre dzieci już od pierwszych miesięcy życia zmagają się z różnymi nietolerancjami pokarmowymi. Oczywiście w takim przypadku należy zdecydować się na zakup mleka pozbawionego konkretnego alergenu. Na szczęście szeroki asortyment sklepów sprzedających pokarm oraz akcesoria dla niemowląt znacznie ułatwia znalezienie dobrego jakościowo mleka, które nie będzie zawierało składników wpływających negatywnie na funkcjonowanie organizmu dziecka.

Zawartość cukru

Cukier to bardzo istotny składnik mleka modyfikowanego. W tego typu produktach występuje on formie laktozy, stanowiącej naturalny cukier mleczny. Odpowiednia ilość laktozy zaspokaja potrzeby energetyczne dziecka, natomiast warto pamiętać, że nie wszystkie dzieci mogą ją spożywać. W takich sytuacjach, warto poszukać mleka bezlaktozowego o pełnowartościowym składzie.

Dodatkowe witaminy w produkcie

Poza podstawowymi składnikami, takimi jak oleje roślinne, odtłuszczone mleko w proszku czy wybrane źródła białka, dobre mleko modyfikowane powinno zawierać również dodatkowe witaminy, takie jak witamina D, A, K czy witaminy z grupy B. Przed zakupem konkretnego produktu, warto zorientować się, jaki procent zapotrzebowania na poszczególne witaminy i minerały znajduje się w dziennej porcji konkretnego mleka modyfikowanego. Oczywiście najlepszym wyborem będzie zakup produktu, który zawiera w składzie jak największą ilość poszczególnych witamin i minerałów.

Zawartość laktozy

W przypadku dzieci, u których stwierdzono nietolerancję na laktozę, należy wprowadzić do diety modyfikowane mleko bezlaktozowe lub mleko z obniżoną zawartością laktozy w składzie. Wykluczenie laktozy z diety dziecka zmagającego się z nietolerancją pokarmową pozwoli zmniejszyć częstotliwość występowania u malucha objawów, takich jak kolki, wzdęcia, bóle brzucha oraz biegunki.

Posiadane certyfikaty

Mleko modyfikowane jest produktem spożywczym stanowiącym podstawę diety wielu dzieci już od pierwszych dni życia. Z tego względu musi spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa oraz posiadać certyfikaty świadczące o wysokiej jakości wykonania oraz obecności wyłącznie tych substancji, które są wskazane dla dzieci w określonym wieku. Informacje o posiadanych certyfikatach można znaleźć najczęściej z tyłu opakowania, natomiast w każdym przypadku jest to uzależnione od formy oraz wielkości danego produktu.

Kiedy rozpocząć karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym, jak długo karmić piersią?

Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym można rozpocząć już od pierwszych dni życia, natomiast warto podkreślić, że najzdrowszym, zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia sposobem jest karmienie malucha piersią do co najmniej 6 miesiąca życia. Oczywiście z różnych względów nie wszystkie kobiety mają tę możliwość i w takich sytuacjach wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego jest najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Zarówno w przypadku karmienia piersią, jak i karmienia mlekiem modyfikowanym nie ma jednej górnej granicy wieku dziecka, po której należy całkowicie odstawić ten rodzaj pokarmu. Natomiast WHO i większość lekarzy zaleca karmienie lub dokarmianie dziecka mlekiem do ukończenia przez nie 2 roku życia lub dłużej.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania mleka modyfikowanego?

Ze względu na to, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mleka modyfikowanego, różniących się od siebie składem oraz występowaniem konkretnych alergenów, to nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do wprowadzenia go do diety dziecka. Oczywiście w przypadku dzieci zmagających się z nietolerancjami pokarmowymi lub różnymi problemami zdrowotnymi, dobór odpowiedniego mleka modyfikowanego powinien być skonsultowany z lekarzem. W przypadku, gdy ze względu na stan zdrowia dziecka nie ma możliwości dobrania odpowiedniego mleka modyfikowanego, to specjalista będzie w stanie wskazać preparat mlekozastępczy, który stosowany jest jako pełnowartościowy pokarm umożliwiający dziecku dalszy, prawidłowy rozwój.

Czy istnieją wskazania do dodatkowego dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym?

Niektóre kobiety nie są w stanie wykarmić dziecka piersią ze względu na brak lub bardzo ograniczoną ilość produkowanego mleka. W takich sytuacjach wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego jest jak najbardziej wskazane. Warto dodać również, że w niektórych przypadkach kobieta karmiąca piersią może nie dostarczać dziecku tyle pokarmu, ile potrzebuje jego organizm. Wtedy również warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie badań oraz wywiadu lekarskiego będzie mógł zalecić wprowadzenie do diety dziecka odpowiedniej ilości mleka modyfikowanego lub innego preparatu mlekozastępczego.

Mleko modyfikowane o specjalnym przeznaczeniu – rozwiązanie na alergie

Ze względów zdrowotnych niektóre dzieci nie mogą spożywać standardowego mleka modyfikowanego. W takich sytuacjach rodzice powinni skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wyników badań będzie w stanie zalecić wprowadzenie do diety dziecka wybranego preparatu mlekozastępczego lub hipoalergicznego mleka zastępczego.

W zależności od tego, z jaką nietolerancją pokarmową boryka się maluch, konieczny może okazać się zakup hipoalergicznego mleka bez laktozy, bez glutenu lub preparatu przeznaczonego dla dzieci zmagających się z zaburzeniami odporności, wagi czy problemami z apetytem.

Jaki powinien być skład dobrego mleka modyfikowanego?

Skład mleka modyfikowanego powinien w jak największym stopniu przypominać skład naturalnego mleka kobiecego. Za dobre mleko modyfikowane można uznać takie, które zawiera w składzie wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Za bazowe elementy składu mleka modyfikowanego można uznać między innymi oleje roślinne, białko, odtłuszczone mleko roślinne, a także szereg pierwiastków i witamin, takich jak sód, żelazo, cynk, potas oraz witaminy D, E, C, A, K. Oczywiście im bogatszy jest skład konkretnego produktu tym lepiej. Z tego względu warto również zwrócić uwagę na to, czy w składzie mleka znajdują się probiotyki oraz prebiotyki, stanowiące niezastąpione wsparcie dla funkcjonowania układu odpornościowego oraz zwiększające ilość korzystnych dla organizmu bakterii.

Jak przygotować mleko modyfikowane dla dziecka przed spożyciem?

Przygotowanie mleka modyfikowanego dla dziecka jest bardzo proste. Podstawową zasadą, którą należy kierować się przed podaniem dziecku mleka jest stosowanie się do instrukcji, która powinna być umieszczona na opakowaniu lub ulotce dołączonej do konkretnego produktu. Taka instrukcja powinna uwzględniać elementy, takie jak dopasowanie porcji mleka do wieku oraz wagi dziecka, przestrzeganie zasad higieny czy wsypanie odpowiedniej ilości produktu do wody.

Odpowiednia porcja – jak ją dopasować do wieku i wagi?

Ilość mleka modyfikowanego jaką podajemy dziecku powinna być dostosowana do jego wieku oraz wagi. Aby podać dziecku odpowiednią porcję posiłku, należy stosować się do szczegółowych zaleceń producenta, które zawsze znajdują się na opakowaniu konkretnego produktu. Warto przy tym również obserwować, jak maluch reaguje na mleko i czy się nim najada. W przeciwnym wypadku, warto skonsultować się ze specjalistą, który będzie w stanie zalecić zwiększenie lub utrzymanie konkretnej, dziennej porcji mleka.

Przygotowanie butelki i smoczka

W trakcie przygotowywania posiłku dla dziecka należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny. Poza oczywistym myciem rąk, przed wymieszaniem proszku z wodą, należy wyparzyć butelkę oraz smoczek, z których będzie piło dziecko. Najprostszym sposobem jest włożenie ich do miski lub garnka i dokładne zalanie wrzącą wodą. Oczywiście zanim podamy dziecku butelkę musi być ona wystudzona i mieć temperaturę pokojową.

Odpowiednia temperatura wody

Warto pamiętać, że mleko modyfikowane powinno być wymieszane z odpowiednią wodą. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się woda źródlana lub naturalna woda mineralna o temperaturze około 50˚C. Woda o takiej temperaturze będzie w pełni bezpieczna dla dziecka i bez problemu rozpuści cały proszek. Zastosowanie zbyt ciepłej wody mogłoby wpłynąć negatywnie na poszczególne składniki i substancje odżywcze znajdujące się w składzie produktu, dlatego warto zadbać o to, aby woda miała temperaturę pokojową.

Po jakim czasie od przygotowania dziecko powinno spożyć mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane należy podać dziecku od razu po przygotowaniu. Jeśli nie ma takiej możliwości, to przygotowany preparat nie powinien czekać dłużej niż dwie godziny. Mleko, które nie zostało spożyte przez dziecko po upływie dwóch godzin od przygotowania powinno zostać wylane do zlewu, a dziecko powinno otrzymać kolejne, świeżo przygotowane mleko.

Jakich firm mleko modyfikowane dostępne jest na rynku? Które firmy są najlepsze?

Ilość firm sprzedających obecnie mleka modyfikowane jest naprawdę duża, natomiast tylko część z nich produkuje pełnowartościowe i dobre jakościowo mleko. Wśród firm cieszących się obecnie największą popularnością oraz najlepszymi opiniami konsumentów można wymienić marki, takie jak:

Nestle,
Bebiko,
Enfamil,
HiPP,
Nutricia,
CapriCare,
Humana,
Bebilon.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Żywność jaką wprowadzamy do diety naszych dzieci ma ogromny wpływ na ich zdrowie oraz późniejszy rozwój. Z tego względu przed zakupem mleka modyfikowanego warto zwrócić uwagę na jego rodzaj, skład oraz zawartość poszczególnych składników odżywczych. Aby ułatwić dokonanie wyboru, stworzyliśmy powyższy poradnik zakupowy, w którym zostały poruszone kwestie dotyczące dostępnych obecnie na rynku rodzajów mleka modyfikowanego, czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem, a także wskazań i przeciwwskazań do karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym.