Aktualizacja: Sierpień 2022

Ze względu na szerokość asortymentu dla dzieci w sklepach internetowych i stacjonarnych, wybór odpowiedniego i pełnowartościowego mleka modyfikowanego stanowi spore wyzwanie dla wielu rodziców. Aby ułatwić dokonanie zakupu, stworzyliśmy poniższe zestawienie, w którym zebrane zostały najpopularniejsze i najlepiej oceniane obecnie mleka modyfikowane. W rankingu znalazły się produkty przeznaczone dla dzieci w różnym wieku i z różnymi wymaganiami żywieniowymi, więc każdy rodzic powinien znaleźć wśród nich mleko dostosowane do własnych wymagań oraz indywidualnych potrzeb swojego dziecka.

Najtańsza alternatywa
Mleko Humana
Mleko Humana

Rozwiń

Nasz wybór
Bebilon Profutura
Bebilon Profutura

Rozwiń

Wybór premium
Kozie mleko Capricare
Kozie mleko Capricare

Rozwiń

Ranking otwiera mleko modyfikowane Bebilon Profutura 2, które przeznaczone jest dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Produkt wyróżnia się bogatym składem oraz bardzo dobrymi opiniami wielu zadowolonych klientów.

Drugie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje mleko modyfikowane Humana, które zalecane jest dla wcześniaków oraz noworodków do 6 miesiąca życia. Z kolei trzecie miejsce zajmuje nasz wybór premium, czyli kozie mleko modyfikowane marki Capricare.

Oprócz wyżej wymienionych produktów w naszym zestawieniu znalazły się również mleka modyfikowane marek Nestle, Bebiko oraz Enfamil. Szczegółowe opisy wszystkich produktów zostały zamieszczone w poniższym rankingu.

Spis treści:

Ranking mleka modyfikowanego

Mleko dla wcześniaków

Mleko Humana 0

Mleko Humana 0
Mleko modyfikowane Humana 0 to produkt przeznaczony dla dzieci, które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży, a także dla maluchów o zbyt niskiej masie urodzeniowej. Zbilansowany skład mleka zaspokaja potrzeby energetyczne oraz budulcowe organizmu o masie większej niż 1800 gramów i nie powinien być stosowany u dzieci o mniejszej wadze.

JAKOŚĆ

CENA

Humana 0 jest pełnowartościowym mlekiem modyfikowanym dla dzieci do 6 miesiąca życia. Produkt zamknięty jest w poręcznej puszce o pojemności 400 gramów, dzięki czemu z łatwością można spakować go do torby podróżnej, wózka czy większej torebki. W puszce znajduje się również miarka, która jest niezbędna do odmierzenia odpowiedniej porcji posiłku dla dziecka.

Skład mleka modyfikowanego Humana 0 jest dostosowany do potrzeb wcześniaków oraz dzieci, które urodziły się z niską masą urodzeniową. Mleko Humana 0 może być wykorzystywane jako pokarm uzupełniający w trakcie karmienia piersią, a także jako wyłączny zamiennik dla mleka matki w przypadku jakichkolwiek problemów z laktacją.

Humana 0 to modyfikowane mleko dla wcześniaków, wyróżniające się ponadprzeciętnym składem dostosowanym do potrzeb dzieci o niskiej masie urodzeniowej. W składzie produktu znajdują się wszystkie witaminy, pierwiastki oraz składniki mineralne, które uznawane są za niezbędne dla prawidłowego rozwoju oraz wzrostu dziecka.

Zalety
Odpowiednie dla wcześniaków
Dobry skład
Łatwe w przygotowaniu
Produkt zamknięty w wygodnej i poręcznej puszce
Wady
Brak

Nestle PreNAN

Nestle PreNAN
Nestle PreNAN to preparat przeznaczony dla wcześniaków oraz dzieci o niskiej masie urodzeniowej, które ze względu na niską wagę mają większe dzienne zapotrzebowanie na kalorie oraz poszczególne składniki odżywcze. Mleko modyfikowane PreNAN zostało zaklasyfikowane jako produkt specjalnego przeznaczenia medycznego i z tego względu powinno być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza.

JAKOŚĆ

CENA

Mleko modyfikowane Nestle PreNAN to gotowy do spożycia preparat, mieszący się w niewielkiej butelce o pojemności 70 ml. Produkt zalecany jest dla wcześniaków oraz dzieci do 6 miesiąca życia, które urodziły się z niską masą urodzeniową.

Ze względu na to, że mleko Nestle PreNAN uznawane jest za środek przeznaczenia medycznego, powinno być stosowane wyłącznie w warunkach szpitalnych lub pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego. Podawanie dziecku mleka PreNAN bez wskazań lekarskich lub niezgodnie z zaleceniami może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Podsumowując, mleko modyfikowane Nestle PreNAN to preparat mlekozastępczy, zalecany w przypadku wcześniaków oraz noworodków o niskiej masie urodzeniowej, które z różnych względów nie mogą być karmione piersią. Produkt może być podawany wyłącznie pod stałą kontrolą lekarską, w dawkach zgodnych ze wskazaniami lekarza.

Zalety
Gotowy do spożycia
Odpowiedni dla wcześniaków
Bogaty skład
Niska cena
Wady
Przeznaczony wyłącznie do użytku szpitalnego

Mleko początkowe – oznaczenie 1

Bebilon Profutura 1

Bebilon Profutura 1
Modyfikowane mleko początkowe Bebilon Profutura 1 to pełnowartościowa alternatywa dla mleka matki, zalecana dla noworodków do 6 miesiąca życia. Produkt mieści się w wygodnym, szczelnie zamykanym pudełku o pojemności 800 gramów i wyróżnia się ponadprzeciętnym składem.

JAKOŚĆ

CENA

Bebilon Profutura 1 to mleko, które może być podawane już od pierwszych dni życia dziecka. Pełnowartościowy skład produktu pozbawiony jest oleju palmowego, który uznawany jest za jedną z częstszych przyczyn rozwoju zaburzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego.

Modyfikowane mleko Profutura zalecane jest zarówno jako podstawowy element diety dziecka, ale również jako element uzupełniający karmienię piersią w przypadku, gdy produkowana przez matkę ilość mleka nie jest wystarczająca dla maluszka. Oczywiście w przypadku konieczności dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym, warto skonsultować jego ilość oraz częstotliwość podawania z lekarzem.

Mleko początkowe Bebilon Profutura 1 to produkt wyróżniający się dobrym składem oraz łatwą przyswajalnością przez organizm dziecka już od pierwszych dni życia. W przeciwieństwie do wielu preparatów zawierających w składzie krowie mleko, Bebilon Profutura nie wywołuje dolegliwości, takich jak kolki czy bóle brzucha, stanowiących częstą reakcję organizmu na laktozę.

Zalety
Bez oleju palmowego
Dobry skład
Duże opakowanie
Smakuje dzieciom
Wady
Brak

Capricare 1

Capricare 1
Mleko początkowe Capricare to produkt przeznaczony dla dzieci do 6 miesiąca życia. Cechą wyróżniającą Capricare 1 jest to, że w składzie produktu znajduje się modyfikowane mleko kozie, które w przeciwieństwie do mleka krowiego zawiera znacznie mniejsze ilości laktozy. Dzięki temu produkt może okazać się doskonałym wyborem dla rodziców, których dziecko zmaga się z nietolerancją pokarmową na laktozę i kazeinę.

JAKOŚĆ

CENA

Zdecydowaną zaletą mleka początkowego Capricare jest zawartość mleka koziego w składzie. W przeciwieństwie do krowiego, mleko kozie zawiera znacznie większe ilości cennych dla rozwoju dziecka nukleotydów oraz aminokwasów, dzięki czemu również jego wartości odżywcze i zdrowotne przewyższają właściwości mleka krowiego.

Kozie mleko modyfikowane to odpowiedni wybór dla dzieci zmagających się z różnymi dolegliwościami żołądkowymi. W przeciwieństwie do stosowanego powszechnie mleka krowiego, mleko kozie zawiera w składzie mniejsze ilości kazeiny oraz laktozy, stanowiących częstą przyczynę występowania dolegliwości, takich jak kolki, wymioty czy bóle brzucha.

Podsumowując, modyfikowane kozie mleko Capricare to produkt, który może stanowić doskonałą alternatywę dla mleka matki lub być wykorzystywany jako uzupełnienie codziennej diety w przypadku występowania problemów z laktacją lub innych problemów odpowiadających za niewystarczającą ilość naturalnego pokarmu dla dziecka. Ponadto mleko Capricare jest lekkostrawne i pozbawione szkodliwych składników, takich jak sól czy olej palmowy.

Zalety
Lekkostrawne
Bez soli i oleju palmowego
Odpowiednie dla dzieci z nietolerancją laktozy
Dobry skład
Wady
Brak

Mleko następne – oznaczenie 2

Bebilon Profutura 2

Bebilon Profutura 2
Mleko następne Bebilon Profutura 2 to preparat przeznaczony dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Produkt oznaczony cyfrą 2 może być podawany do ukończenia przez dziecka 12 miesięcy. W składzie Bebilon Profutura 2 znajduje się wiele substancji występujących naturalnie w mleku matki, dzięki czemu produkt może stanowić doskonałą alternatywę dla karmienia dziecka piersią.

JAKOŚĆ

CENA

W składzie mleka Bebilon Profutura 2 znajdują się duże ilości kwasów omega 3 oraz omega 6, które odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju mózgu oraz tkanek nerwowych. Niedobór kwasów tłuszczowych w diecie dziecka mógłby prowadzić w przyszłości do wielu powikłań zdrowotnych, w tym zaburzeń ruchowych oraz problemów z koncentracją.

Profutura 2 to produkt w formie proszku, który umieszczony jest w bardzo poręcznym kartonie o pojemności 800 gramów. Opakowanie produktu zostało wyposażone w szerokie wieczko, które znacznie ułatwia wydobycie odpowiedniej ilości mleka. W kartonie znajduje się również wygodna miarka, która umożliwia nałożenie precyzyjnej porcji produktu do rozrobienia w wodzie.

Mleko następne Bebilon to produkt wyróżniający się bardzo dobrym składem. Podając dziecku mleko Profutura 2 z unikalną formułą Premium + zapewniamy maluchowi odpowiednią ilość witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju oraz wzrostu dziecka. W składzie produktu można znaleźć znaczne ilości substancji odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe, żelazo, jod, a także witaminy A, C i D.

Zalety
Bogaty skład
Wygodne opakowanie
Bez oleju palmowego
Smakuje dzieciom
Wady
Brak

Nestle Nan Expertpro 2

Nestle Nan Expertpro 2
Modyfikowane mleko następne Nestle Nan Expertpro 2 to produkt przeznaczony dla dzieci w wieku od 7 do 12 miesięcy. W składzie mleka Expertpro 2 znajduje się wiele cennych substancji odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju oraz wzrostu dziecka. Produkt mieści się w poręcznej puszce o pojemności 800 gramów.

JAKOŚĆ

CENA

Mleko Nestle Nan Expertpro 2 to źródło wielu cennych substancji odżywczych, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, które odpowiadają za prawidłowy rozwój mózgu oraz wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego. Poza tym w mleku znajdują się również spore ilości immunoskładników, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Cechą wyróżniającą produkt Nestle Nan ExpertPro 2 jest obecność częściowo hydrolizowanego białka, które może być przyjmowane przez dzieci znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej na białko występujące naturalnie w krowim mleku. Takie rozwiązanie może okazać się dobre między innymi wtedy, gdy jeden z najbliższych dziecku członków rodziny zmaga się z nietolerancją na laktozę lub kazeinę.

Sposób przygotowania mleka modyfikowanego Nestle Nan Expertpro 2 jest bardzo prosty i wymaga jedynie przestrzegania zasad higieny oraz wymieszania ze sobą odpowiednich ilości proszku i wody. Szczegółowe informacje dotyczące tego, jaka ilość produktu powinna być podawana dzieciom w określonym wieku i o określonej wadze znajduje się w dołączonej do opakowania tabeli karmienia.

Zalety
Dobry skład
Odpowiednie dla dzieci u których występuje ryzyko nietolerancji na laktozę
Duża ilość kwasów tłuszczowych w składzie
Łatwe w przygotowaniu
Wady
Brak

Mleko junior – oznaczenie 3

Bebilon Advance 3

Bebilon Advance 3
Mleko modyfikowane junior Bebilon Advance 3 to produkt zalecany dla dzieci od 13 do 24 miesiąca życia. Specjalna formuła produktu zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka i może stanowić doskonałe uzupełnienie zdrowej i zbilansowanej diety malucha poniżej 2 roku życia.

JAKOŚĆ

CENA

W składzie mleka Bebilon Advance 3 znajduje się wiele cennych witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Mowa tu między innymi o żelazie oraz kwasie alfa-linolenowym z grupy omega 3, które są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju mózgu oraz funkcji poznawczych organizmu.

Kolejnym istotnym elementem składu mleka jest kompozycja oligosacharydów, stanowiących rodzaj błonnika, który występuje naturalnie w mleku matki. Odpowiednia ilość oligosacharydów jest w stanie zwiększyć ilość pożytecznych bakterii w przewodzie pokarmowym dziecka, a w efekcie wpłynąć korzystnie na jego mikroflorę jelitową.

Ze względu na to, że Bebilon Advance 3 to mleko modyfikowane przeznaczone dla nieco starszych dzieci, to nie powinno stanowić jedynego rodzaju posiłku w diecie dziecka. Może być wykorzystywane natomiast jako jeden samodzielny posiłek lub jako podstawa do wykonywania kaszek lub kleików i być traktowane jako element zbilansowanej i zróżnicowanej diety dziecka.

Zalety
Zaspokaja potrzeby żywieniowe dzieci powyżej 1 roku życia
Wspiera układ odpornościowy
Bogaty skład
Formuła podobna do naturalnego mleka matki
Wady
Brak

Bebiko Pro 3

Bebiko Pro 3
Mleko modyfikowane Bebiko Pro 3 przeznaczone jest dla dzieci od 13 do 24 miesiąca życia. Skład produktu został wzbogacony w dodatkowe witaminy oraz minerały, które wspierają rozwój dziecka i wpływają korzystnie na jego wrażliwy układ pokarmowy. Produkt mieści się w poręcznej puszce o pojemności 700 gramów.

JAKOŚĆ

CENA

Formuła Pro+ 3 wyróżnia się wyjątkową delikatnością, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych dolegliwości w obrębie układu pokarmowego, takich jak kolki, rozwolnienia, wymioty czy bóle brzucha.

W składzie mleka modyfikowanego Bebiko Pro 3 znajduje się wapń, stanowiący jeden z najistotniejszych makroelementów w organizmie człowieka. Odpowiedni poziom wapnia ma szczególnie duże znaczenie dla dzieci będących w fazie wzrostu, ponieważ jest on jednym z najważniejszych elementów odpowiadających za prawidłowy wzrost kości i zębów.

Podsumowując, mleko modyfikowane Bebiko Pro 3 to pełnowartościowy, bogaty pod względem składu produkt, który zalecany jest dla dzieci powyżej 1 roku życia. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez producenta produktu, dwie szklanki mleka Bebiko Pro stanowią aż 40 % dziennego zapotrzebowania dziecka na błonnik.

Zalety
Delikatna formuła
Bez konserwantów i oleju palmowego
Bogaty skład
Wspomaga prawidłowy wzrost kości i zębów
Wady
Brak

Mleko dla dzieci powyżej 2 roku życia – oznaczenie 4

Enfamil Premium 4

Enfamil Premium 4
Modyfikowane mleko Enfamil Premium 4 to bogaty i zbilansowany element diety przeznaczony dla dzieci powyżej 2 roku życia. Produkt może być stosowany jako samodzielny posiłek, a także jako mleczna baza dla kleików i kaszek. Mleko w formie proszku mieści się wygodnej puszce o pojemności 800 gramów.

JAKOŚĆ

CENA

W składzie mleka modyfikowanego Enfamil Premium znajduje się bardzo duża ilość witamin, wśród których można wyróżnić witaminy z grupy B, a także witaminę C, D, E oraz K. Ich obecność wpływa na prawidłowy rozwój dziecka oraz usprawnia funkcjonowanie układu odpornościowego malucha.

Formuła MFGM, którą zastosowano przy produkcji mleka Enfamil wpływa korzystnie na rozwój mózgu dziecka, a w efekcie usprawnia jego funkcje poznawcze oraz umiejętności psychoruchowe. Właściwości te wynikają z niezwykle bogatego składu produktu Enfamil, wzorowanego na naturalnym mleku matki, które zawiera w składzie wszystkie minerały i inne substancje odżywcze, które zapewniają prawidłowy rozwój całego organizmu dziecka.

Enfamil Premium 4 to pełnowartościowe mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci powyżej 24 miesiąca życia. Bogaty skład produktu oraz zastosowana formuła MFGM zapewniają dostarczenie do organizmu dziecka odpowiedniej ilości poszczególnych substancji odżywczych, które wpływają korzystnie na rozwój oraz ogólne zdrowie malucha.

Zalety
Odpowiednie dla dzieci powyżej 2 roku życia
Formuła MFGM
Wspomaga układ odpornościowy
Dobry skład
Wady
Brak

Nestle Nan Optipro 4

Nestle Nan Optipro 4
Mleko modyfikowane Nestle Nan Optipro 4 to pełnowartościowy produkt spożywczy, przeznaczony dla dzieci powyżej 2 roku życia. Mleko zostało stworzone z myślą o potrzebach żywieniowych dzieci, które są stopniowo odstawiane od karmienia piersią, a także o tych, które kontynuują spożywanie mleka modyfikowanego.

JAKOŚĆ

CENA

W składzie mleka Nan Optipro znajduje się duża ilość białka OPTIPRO, odgrywającego niezwykle ważną rolę w kształtowaniu odporności dziecka. Poza tym produkt posiada również cenne dla zdrowia immunoskładniki, chroniące malucha przed przeziębieniem oraz innymi dolegliwościami wynikającymi z negatywnego oddziaływania drobnoustrojów na organizm.

Nan Optipro to świetny sposób na stopniowe i bezpieczne rozszerzanie diety dziecka. Bogaty i zbilansowany skład produktu sprawia, że mleko modyfikowane Nestle może stanowić doskonałą bazę do poszerzania posiłków o nowe składniki.

Modyfikowane mleko Nan Optipro to zbilansowany i pełnowartościowy produkt spożywczy przeznaczony dla dzieci powyżej 2 roku życia. W składzie Nan Optipro znajdują się liczne witaminy i minerały, wśród których można wyróżnić między innymi cynk, wapń, witaminę D, A, C, a także witaminy z grupy B.

Zalety
Smakuje dzieciom
Dobry skład
Przystępna cena
Wspomaga odporność dziecka
Wady
Brak

Podsumowanie

Dobry skład, zawartość najważniejszych witamin i minerałów oraz przystępna cena to parametry, którymi kieruje się większość rodziców, planujących zakup mleka modyfikowanego dla swojego dziecka. W naszym zestawieniu znalazły się pełnowartościowe mleka modyfikowane, przeznaczone dla dzieci w różnym wieku oraz o różnych potrzebach żywieniowych. W zależności od indywidualnych wymagań rodziców oraz wieku maluszka, można dokonać wyboru pomiędzy mlekiem przeznaczonym dla wcześniaków, uniwersalnym krowim mlekiem modyfikowanym, a kozim mlekiem o obniżonej zawartości laktozy w składzie.