Aktualizacja: Luty 2021

  1. BabySense 7
  2. Snuza Hero MD
  3. NANNY BM-02
  4. Angelcare Ac-300
  5. Baby Control BC-200
  6. Poradnik wyboru monitora oddechu

Porównanie najlepszych monitorów oddechu:

ModelCenaCertyfikat urządzenia medycznego
Czas bezdechu [sek]
Min. częstotliwość oddechu [oddech/min]
Stymulacja wibracjami
Głośność alarmu [dB]
Zasilanie
BabySense 7
Sprawdź cenę »TAK
20
10
NIE
85
bateryjne
Snuza Hero MD
Sprawdź cenę »TAK
20
8
TAK
85
bateryjne
NANNY BM-02
Sprawdź cenę »TAK
20
8
NIE
85
bateryjne
Angelcare Ac-300
Sprawdź cenę »NIE
20
nie dotyczy
NIE
brak danych
bateryjne
Baby Control BC-200
Sprawdź cenę »TAK
20
10
NIE
brak danych
bateryjne

Najlepszy monitor oddechu – Ranking monitorów oddechu 2021

 

 

1. BabySense 7 Kliknij aby kupić »

BabySense-7Monitor oddechu dla niemowląt Babysense 7 to urządzenie nowej generacji, zapobiegające Zespołowi Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS) na skutek zaprzestania oddechu podczas snu. Produkt ten, jako jedyny na rynku bezdotykowy monitor oddechu pod materac, otrzymał rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Został jednocześnie zakwalifikowany jako wyrób medyczny, o czym świadczy przyznanie certyfikatu potwierdzającego spełnienie normy CE 93/42/EWG.

Badania kliniczne dowiodły, że czujnik oddechu Babysense znacząco redukuje ryzyko nagłej śmierci dziecka i pozwala na skuteczne monitorowanie oddechu, a także nie stanowi dla niego żadnego niebezpieczeństwa. Rodzic nie musi się obawiać, że jego pociecha zostanie porażona prądem lub będzie narażona na niekorzystny wpływ nadmiernego ciepła czy szkodliwego promieniowania. Jest to zasługą m.in. tego, że monitor Babysense 7 nie posiada żadnych otwartych przewodów elektrycznych. W celu bieżącego zasilania urządzenia, wykorzystywane są proste baterie alkaliczne 1,5 V AA, a wszystkie przewody zostały odpowiednio ukryte.

Monitor oddechu Babysense 7 to udoskonalona wersja poprzedniego modelu, jakim był Babysense 5 – dostępny w sprzedaży do końca sierpnia 2017 roku. W porównaniu do poprzednika najnowszy sensor oddechu Babysense został wyposażony w płytki sensoryczne o zwiększonej czujności, a także w udoskonaloną jednostkę sterującą. W komplecie znajdują się ponadto dwa sensory z łącznikiem i przewodami, wieszak do montażu na brzegu łóżka, uchwyt pod materac, a także instrukcja montażu oraz obsługi. Niestety do zestawu nie zostały dołączone baterie, dlatego użytkownik staje przed koniecznością ich samodzielnego zakupu. Nie jest to jednak na szczęście zbyt duży wydatek.

W jaki sposób działa ten innowacyjny gadżet marki Babysense? Monitor oddechu uaktywnia sygnalizację dźwiękową za każdym razem, kiedy ma miejsce zaprzestanie oddechu u dziecka przez dwadzieścia sekund lub w przypadku, gdy jego częstotliwość spada poniżej dziesięć oddechów na każde 60 sekund. Podstawową wadą, jaką posiada monitor oddechu pod materac Babysense jest bez wątpienia brak funkcji stymulacji wibracyjnej. Detektor oddechu Babysense zazwyczaj wymaga zatem bezpośredniej interwencji rodzica, który po usłyszeniu alarmu dźwiękowego wybudzi dziecko ze snu, zapobiegając tym samym ryzyku jego nagłej śmierci. Urządzenie Babysense 7 monitor oddechu nie sprawi więc, że dziecko samo odpowiednio zareaguje na skutek odczucia wibracji. Na szczęście sygnalizacja dźwiękowa jest na tyle głośna, że również na nią może maluch odpowiednio zareagować. Bez trudu można również usłyszeć alarm przez ścianę, jeśli rodzic znajduje się w danym momencie w innym pomieszczeniu.

 

Babysense 7 - instruktaż

Monitor oddechu BabySense 7 to najczęściej wybierany monitor oddechu wśród użytkowników

Zalety
Certyfikat urządzenia medycznego i status wyrobu medycznego
Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka
Zasilanie bateryjne
Duża czułość płytek sensorowych
Brak otwartych przewodów elektrycznych
Wady
Brak potrzebnych baterii w zestawie
Brak stymulacji wibracyjnej, która mogłaby wybudzić dziecko ze stanu bezdechu

Kup na Allegro

 

2. Snuza Hero MD Kliknij aby kupić »

Snuza-Hero-MDMonitor oddechu Snuza Hero MD to unikalne urządzenie na światowym rynku. Jak dotąd żadnej innej firmie nie udało się jeszcze skonstruować mobilnego czujnika oddechu dla niemowląt, który zostałby oznaczony za pomocą certyfikatu wyrobu medycznego.

Urządzenie to w przeciwieństwie do pozostałych produktów na rynku nie musi być umieszczane pod materacem, lecz wkłada się je bezpośrednio do pampersa dziecka. Rozwiązanie to gwarantuje dokładniejszy i szybszy monitoring ruchów brzuszka i klatki piersiowej maluszka. Kiedy urządzenie zauważy brak oddechu przez dwadzieścia sekund, wtedy informuje o tym nie tylko poprzez głośny alarm dźwiękowy, lecz także sygnalizację wibracyjną. Tego typu funkcja jest obecnie dostępna jedynie w nielicznych, najbardziej zaawansowanych technologicznie modelach monitorów oddechu. Dzięki silnym wibracjom dziecko wybudza się z głębokiego snu i zaczyna oddychać, w konsekwencji czego rodzic zazwyczaj nie musi podejmować dodatkowej interwencji. Gdyby jednak wibracje nie były wystarczające, wtedy sygnalizacja dźwiękowa pozwoli szybko udzielić maleństwu niezbędnej pomocy. Alarm jest na tyle głośny, że bez trudu można go usłyszeć nawet przez ścianę, kiedy rodzic znajduje się w innym pomieszczeniu.

Przenośny monitor oddechu Snuza spełnia rygorystyczne normy pod kątem bezpieczeństwa oraz skuteczności. Potwierdzeniem tego jest rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka. Urządzenie to zostało wykonane z wysokiej jakości materiałów, z którymi kontakt nie stanowi dla niemowlęcia żadnego niebezpieczeństwa. Nie przewodzą one prądu, nie wywołują szkodliwego promieniowania, wytwarzania wysokiej temperatury, ani nie powodują reakcji alergicznych.

Na czym jeszcze polega wyjątkowość modelu Snuza Hero? Monitor oddechu został wyposażony w czujniki, które uaktywniają alarm nie tylko w przypadku całkowitego bezdechu, lecz także wtedy, gdy jest on nieregularny czy zbyt słaby. Sygnalizacja dźwiękowa zacznie działać już w momencie, kiedy częstotliwość ruchów klatki piersiowej i brzucha spadnie do poziomu poniżej ośmiu na minutę. Jeśli monitor oddechu do pampersa Snuza wykryje brak oddechu przez 15 sekund, wtedy zostanie uruchomiony alarm wibracyjny, a po upłynięciu kolejnych pięciu sekund dodatkowa sygnalizacja dźwiękowa. Rodzice używający monitor oddechu przenośny Snuza mogą więc spać spokojnie, bez obaw o zdrowie i utratę życia swojego dziecka na skutek Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS). Przekłada się to na wzrost jakości ich snu i pomaga uporać się z bezsennością.

Warto mieć jednocześnie na uwadze nieliczne wady, jakie posiada charakteryzowane urządzenie marki Snuza. Monitor oddechu jest przede wszystkim stosunkowo drogi w porównaniu do konkurencyjnych produktów. Mając jednak na uwadze jego liczne funkcje oraz wygodę użytkowania, wysoka cena jest jak najbardziej uzasadniona. Monitor do pieluszki Snuza w opinii części jego użytkowników nie zawsze sprawdza się w przypadku, kiedy niemowlę śpi pod grubą kołdrą lub jest grubo ubrane. W takiej sytuacji alarm może być trudny do usłyszenia. Zarazem czujnik oddechu Snuza wymaga od rodziców go używających, aby odpowiednio dobrali rozmiar pieluchy swojego dziecka do urządzenia. W przeciwnym razie zakłócona zostanie jego czujność – będzie zbyt mała lub niewystarczająco duża.

Zalety
Jedyny na świecie przenośny monitor oddechu dla niemowląt z certyfikatem wyrobu medycznego
Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka
Szybkie i niezawodne monitorowanie dzięki możliwości umieszczeniu czujnika przy pampersie
Wykonany z wysokiej jakości materiałów
Automatyczne pobudzanie wibracjami, aby przywrócić oddech w razie jego zaniku
Wysoka czułość (alarm od 8 oddechów na minutę)
Wady
Słabo słyszalny alarm gdy dziecko jest grubo obrane lub śpi pod grubą kołdrą
Zakłócona czujność urządzenia gdy źle jest dobrany rozmiar pieluchy

Kup na Allegro

 

3. NANNY BM-02 Kliknij aby kupić »

NANNY-BM-02Monitor oddechu Nanny to innowacyjne urządzenie, które pozwala uratować życie Twojego dziecka. Monitoruje na bieżąco jego aktywność oddechową i ruchową o każdej porze dnia i nocy, zawsze w porę informując o ewentualnych nieprawidłowościach. Dzięki temu można zapobiec takim zdarzeniom jak zadławienie, uduszenie czy Syndrom Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS).

Kiedy system monitoringu wykryje zagrożenie, zostaniesz o tym poinformowany za pomocą sygnału dźwiękowego. Gadżet ten jest polecany zwłaszcza rodzicom wcześniaków oraz dzieci z niewielką masą ciała. Czujnik oddechu Nanny można bez najmniejszego trudu zamontować do łóżeczka swojej pociechy. Wystarczy w tym celu posłużyć się specjalnym paskiem, który znajduje się w zestawie. Można być pewnym tego spełnienia wszystkich standardów bezpieczeństwa przez producenta tego urządzenia marki Nanny. Monitor oddechu posiada certyfikat europejski nr 93/42/WE, a także spełnia normy dyrektywy EC. Oznacza to, że jego używanie rekomendują europejskie instytuty zdrowia. Mamy w tym przypadku do czynienia z wyrobem medycznym klasy II b. Urządzenie to poleca również Instytut Matki Dziecka.

Pozytywne opinie polskich i europejskich instytutów wynikają m.in. z faktu, że monitor ten do prawidłowego działania nie wymaga bezpośredniego kontaktu z ciałem dziecka, a także nie występuje zjawisko emitowania potencjalnie niebezpiecznego promieniowania podczas używania. Sensor oddechu Nanny to produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów, co zapewnia jego wieloletnią trwałość oraz odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne. Urządzenie jest, chociażby odporne na wilgoć czy działanie promieni słonecznych. Producenci w celu dodatkowej ochrony postanowili osłonić płytę za pomocą folii zabezpieczającej. Chroni ona czujniki urządzenia, będące elementem o dużym stopniu wrażliwości. Płyta jest łatwo zdejmowalna, co ułatwia jej bieżące czyszczenie.

Detektor oddechu Nanny został wyposażony w wiele przydatnych funkcji. Jednią z nich jest wysyłanie powiadomienia o zbyt małej częstotliwości oddychania. Jeśli dziecko oddycha rzadziej niż ośmiokrotnie w ciągu 60 sekund, wtedy urządzenie automatycznie uaktywnia alarm dźwiękowy oraz świetlny. Powiadomienie dźwiękowe jest na tyle głośne, że użytkownik bez problemu usłyszy je nawet przez ścianę. Dodatkowo o nieprawidłowym oddechu informuje lampka migająca na czerwono oraz zielono. Warto również mieć na uwadze to, że urządzenie to przed uruchomieniem przeprowadza test mocy baterii. Jego włączenie zostanie zablokowane, jeżeli tego typu weryfikacja nie zakończy się powodzeniem. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że monitor nagle przestanie działać, kiedy baterie się rozładują w trakcie użytkowania. Można zawczasu wymienić je na w pełni naładowane.

Monitoring oddechu Nanny jest niestety słabo dostępny, gdyż jego zakupu można dokonać jedynie w kilku sklepach internetowych. Jako pewną wadę produktu można uznać brak funkcji powiadamiania o bezdechu za pomocą alarmu wibracyjnego. Tego typu stymulacja pozwoliłaby jeszcze szybciej wybudzić dziecko z tego stanu, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia.

Zalety
Certyfikat europejski nr 93/42/WE
Posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka
Mata sensoryczna wykonana z wysokiej jakości tworzywa
Odporność na wilgoć i promienie słoneczne
Test mocy baterii
Wysoka czułość (alarm od 8 oddechów na minutę)
Łatwe czyszczenie maty dzięki specjalnej folii osłaniającej płytę sensoryczną
Wady
Brak stymulacji wibracyjnej, która mogłaby wybudzić dziecko ze stanu bezdechu
Niska dostępność – bardzo mała ilość sklepów internetowych, w których można kupić opisywany produkt

Kup na Allegro

 

4. Angelcare Ac-300 Kliknij aby kupić »

Angelcare-Ac-300Monitor oddechu Angelcare AC300 to niedrogie urządzenie, które jest wartą rozważenia alternatywą dla droższych wyrobów medycznych monitorujących oddech u dziecka.

Kluczowym elementem sensora jest czujnik, który wykrywa delikatne ruchy klatki piersiowej – jej podnoszenie oraz upadanie. Monitor do prawidłowego działania wystarczy włożyć pod materac dziecięcego łóżeczka. Jeżeli w trakcie snu malucha jego oddech zostanie wstrzymany na 20 sekund, wówczas sensor oddechu Angelcare uruchomi pulsującą na czerwono sygnalizację świetlną, a także sygnał dźwiękowy o dużym poziomie głośności. Istnieje spora szansa, że doprowadzi on do przebudzenia dziecka, które samo zacznie oddychać. Jeżeli tak się nie stanie, wtedy możliwa będzie interwencja rodzica, który bez trudu usłyszy alarm, nawet znajdując się w innym pomieszczeniu, oddzielonym ścianą. Będzie mógł poruszyć dziecko, podnieść je lub w jakikolwiek inny sposób wybudzić z głębokiego snu z bezdechem.

Szybka reakcja może uratować życie niemowlęcia, zapobiegając Zespołowi Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS). Już po 15 sekundach braku ruchów klatki piersiowej u dziecka, czujnik oddechu Angelcare uruchamia alarm ostrzegawczy. Monitor oddechu marki Angelcare spełnia podstawowe normy bezpieczeństwa. Istotne jest to, że urządzenie to nie wytwarza ciepła pod materacem, dzięki czemu nie trzeba obawiać się poparzenia czy ryzyka przegrzania niemowlęcia podczas snu. Zarazem sensor ten nie wysyła szkodliwego promieniowania, a przewody oraz płyta sensoryczna nie emitują energii elektrycznej, ani nie przewodzą prądu.

Wybierając ten produkt, trzeba być jednak świadomym tego, że nie posiada on certyfikatu pozwalającego zakwalifikować go jako wyrób medyczny. Jego skuteczność i bezpieczeństwo nie zostały więc odpowiednio przebadane. Dlatego monitor oddechu AC300 nie może być traktowany jako w pełni bezpieczne urządzenie zapobiegające Zespołowi Nagłej Śmierci Łóżeczkowej wśród najmłodszych. Jeżeli jednak rodzic nie może sobie pozwolić ze względów finansowych na zakup droższego urządzenia, wybór tego modelu może w zauważalnym stopniu ograniczyć ryzyko zgonu dziecka na skutek bezdechu sennego. Warto mieć również na uwadze kolejną wadę tego produktu marki Angelcare. Monitor oddechu AC300 jest bardzo trudno dostępny. Można go nabyć aktualnie jedynie za pośrednictwem serwisów internetowych typu Allegro. Jak do tej pory nie została uruchomiona oficjalna dystrybucja w stacjonarnych punktach sprzedaży sklepowej. Problematyczne może być również pozyskanie części zamiennych, w przypadku, gdyby urządzenie uległo awarii.

Zalety
Niska cena – najtańszy monitor oddechu w zestawieniu
Całkowicie bezpieczny – mata nie emituje ciepła ani nie wysyła szkodliwego promieniowania
Opcjonalna funkcja dźwięku „Tic” zapewnia, że ​​monitor wykrywa ruch, nawet gdy dziecko śpi cicho
Czułość Sensor Pad można regulować, gdy dziecko rośnie i staje się bardziej aktywne.
Wady
Brak certyfikatu wyrobu medycznego
Bardzo słaba dostępność

Kup na Allegro

 

5. Baby Control BC-200 Kliknij aby kupić »

Baby-Control-BC-200Monitor oddechu Baby Control to urządzenie będące sprzętem medycznym, którego działanie zostało potwierdzone w testach klinicznych. Produkt ten spełnia rygorystyczne normy europejskie w zakresie bezpieczeństwa dla zdrowia dziecka oraz środowiska naturalnego. Potwierdzeniem tego jest oznaczenie urządzenia certyfikatem CE 1011.

Mata monitorująca oddech dziecka pozwala zapobiec utracie zdrowia lub życia noworodka. Jego użytkowanie jest rekomendowane zwłaszcza rodzicom dzieci zaliczanych do grup istotnego ryzyka – wcześniaków oraz cechujących się niewielką masą ciała tuż po urodzeniu. Są one poważanie narażone na incydenty bezdechu sennego, które mogą skutkować zaistnieniem tzw. zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej w związku z zatrzymaniem czynności układu krążenia. Detektor oddechu Baby Control tworzą dwa główne elementy – czujniki oraz odbiornik.

Zadaniem czujników jest rejestrowanie ruchów klatki piersiowej niemowlaka. Powinna ona w trakcie oddychania swobodnie unosić się, a następnie opadać. Czujniki przyjmują formę płaskiej poduszki, która umieszcza się pod posłaniem. Ich wysoki poziom wrażliwości sprawia, że są w stanie prawidłowo monitorować czynności oddechowe nawet przez materac o dużej grubości.

Przetwarzanie informacji przesyłanych przez czujniki umożliwia wbudowany odbiornik. W przypadku zaprzestania ruchów klatki piersiowej przez 15 sekund odbiornik aktywuje alarm dźwiękowy o dużej głośności. Dzięki temu rodzice mogą podjąć szybką interwencję i uratować życie dziecka. Istnieje także możliwość, iż sygnał spowoduje, że dziecko samo odpowiednio zareaguje i wybudzi się z głębokiego snu. Jeśli tak się nie stanie, wtedy już po pięciu sekundach bezdechu głośność alarmu zostanie zwiększona. Czujnik oddechu Baby Control wyemituje sygnał dźwiękowy również wtedy, gdy częstotliwość oddychania przez malca jest mniejsza niż 10 razy w ciągu każdych 60 sekund.

Cechą wyróżniającą to urządzenie jest wyjątkowo duża powierzchnia monitorowania, gdyż pojedyncza płytka sensoryczna ma wymiary 305 × 500 mm. Płytki sensoryczne można dowolnie przenosić i umieszczać na każdym łóżeczku czy materacu. Na uwagę zasługuje również zastosowanie w produkcie progu detekcji regulowanego w sposób cyfrowy. Wystarczy kilkukrotne naciśnięcie przycisku, aby ustawić odpowiednie parametry względem określonego środowiska, w którym przebywa dziecko. Użytkownik ma możliwość na bieżąco kontrolować na podświetlanym ekranie częstotliwość unoszenia się i opadania klatki piersiowej. Jest ona wyrażana za pomocą stopni – od 0 do 9. Jednocześnie urządzenie to zapisuje w swojej pamięci nagranie z ostatnich dziewięciu minut monitoringu. Rodzic dziecka narażonego na bezdech senny ma także możliwość stałej kontroli poziomu naładowania baterii.

Sensor oddechu Baby Control nie jest jednak wyposażony w funkcję stymulacji wibracyjnej. Jej obecność dodatkowo zwiększyłaby szanse na szybkie wybudzenie dziecka w celu przywrócenia jego funkcji oddechowych.

Zalety
Klinicznie testowany sprzęt medyczny posiadający certyfikat CE 1011
Bardzo duża czułość płytek sensorycznych
Wyjątkowo duża powierzchnia monitorowania (305×500 mm)
Możliwość zmiany umieszczenia płytek sensorycznych
Regulowany cyfrowo próg detekcji
Kontrola naładowania baterii
Możliwość odtworzenia z pamięci cyfrowej nagrań z ostatnich 9 minut
Cyfrowe wyświetlanie częstości ruchów oddechowych
Wady
Brak stymulacji wibracyjnej, która mogłaby wybudzić dziecko ze stanu bezdechu

Kup na Allegro