Aktualizacja: Marzec 2024

Masz dość schylania się po kocyk, który za każdym razem ląduje w śniegu? Dzieci w wózkach potrafią się bardzo wiercić, a walka z nimi to jak walka z wiatrakami. O niebo lepszą alternatywą dla kocyków i kołderek jest śpiworek do wózka. Na jesień, na zimę, do spacerówki i do gondoli — w ofercie znajdziesz cały przekrój modeli. Sprawdź, jakie śpiworki do wózka warto wybrać w zależności od pory roku czy wieku dziecka.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING śpiworków do wózka »


Śpiworek do wózka dla dzieci — dlaczego warto i kiedy go stosować?

Wielu rodziców wzbrania się przed zakupem kolejnego gadżetu dla maluchów. Śpiworek to kolejny wydatek, a przecież równie dobrze może sprawdzić się zwykły kocyk, prawda? Niestety, śpiworek zdecydowanie warto mieć i zaraz udowodnimy Ci dlaczego.

Jeszcze wygodniejszy niż kocyk

Kocyki, kołderki lub inne, luźne okrycia na nóżki są zdecydowanie tańszą alternatywą. Niestety — wcale nie lepszą.  Dzieci w spacerówkach, w nosidełkach lub w gondoli wiercą się i kopią nóżkami. Czasami dla żartów, czasami przez zły humor. 

Jakiekolwiek luźne okrycie szybko spadnie na brudny chodnik lub ścieżkę pokrytą śniegiem i błotem. Ty znowu musisz się po niego schylić, podnieść go, otrzepać. I żaden rodzic nie chce przykrywać dziecka brudnym kocem, który leżał na środku chodnika.

Śpiworek dla dziecka rozprawia się ze wszystkimi tymi problemami. Nie spada z wózka, a maluszek nie może go skopać albo ściągnąć. Zawsze pozostaje na swoim miejscu, a więc nie ma kontaktu z zarazkami i bakteriami z ziemi. Spacery staną się o wiele przyjemniejsze nawet z najbardziej marudnym lub ruchliwym brzdącem.

Cudowne otulenie — najlepsza ochrona przed mrozem i wilgocią

Spacery na świeżym powietrzu (również zimą) są bardzo zdrowe dla całej rodziny, ale pod warunkiem, że każdy jest odpowiednio ubrany. Nie wszystkie dzieci jednak lubią kombinezony lub wiele warstw ciepłych ubranek.

Śpiworek zapewnia swobodę ruchów, a jednocześnie otula malucha i chroni go przed zimnem. Najlepsze modele są całkowicie odporne na wilgoć, roztapiający się śnieg, deszcz, a nawet wiatr — wszystko to, co może wywołać wychłodzenie i przeziębienie. To jednak nie wszystko. Śpiworek możesz rozpiąć, gdy zrobi się cieplej, aby maluch się nie przegrzał.

Wygodna i szybka zmiana pieluszki

Zmiana pieluszki poza domem, gdy dziecko jest ubrane od stóp do głów w kombinezon, przysparza wiele problemów. Jeżeli postawisz na śpiworek, wszystko stanie się prostsze. Wystarczy, że rozepniesz dolną część kocyka i już możesz zmienić pieluszkę bez całkowitego rozbierania malucha. Dzięki temu na pewno się nie wychłodzi.

Rodzaje śpiworków do wózka dostępne w sprzedaży

Czym różni się śpiworek do wózka spacerowego od tego przeznaczonego do gondoli? Czy lepiej jest wybrać śpiworek zimowy na zimne dni, czy może cieńszy model na jesień i wiosnę? Sprawdź, jakie rodzaje śpiworków są dostępne w sklepach i czym się one charakteryzują.

Śpiworek do spacerówki

Jeśli Twój maluch już samodzielnie siedzi, na pewno przyda Ci się śpiwór do spacerówki. Taki model bywa znacznie dłuższy od produktów do gondoli, a więc zapewnia więcej miejsca na nóżki dla brykającego malucha. W śpiworkach do spacerówek warto zwrócić uwagę na przedłużkę w zestawie, która dopasowuje śpiworek do wzrostu dziecka, oraz odpinany dół chroniący przed zabrudzeniem bucikami.

Śpiworek do gondoli

Szukasz śpiworka dla maluszków, które jeszcze nie siedzą samodzielnie i podróżują w gondoli? Sięgnij po mniejszy model dedykowany niemowlętom. Tego rodzaju śpiworki mają mniejszą długość, dlatego bez problemu mieszczą się w każdej standardowej gondoli. Zazwyczaj są wyposażone w kapturek oraz wywijaną klapę, czyli dwa najważniejsze elementy dbające o głowę dziecka na mrozie.

Śpiworek zimowy uniwersalny (lub też: śpiworek jesienno-zimowy)

Szukasz modelu, który z powodzeniem sprawdzi się w gondoli, w spacerówce, na sankach, jak i w nosidełku? Sięgnij po uniwersalny śpiworek zimowy, który chroni przed zimnem, wiatrem i mrozem. Modele na zimę dbają również o maksymalny komfort każdego maluszka, ponieważ nie krępują ruchów i przyjemnie otulają ciało.

Śpiwór zimowy do wózka sprawdza się niemal w każdych nieprzyjaznych warunkach i… w każdej sytuacji. Używaj go razem z gondolą, wózkiem spacerowym, nosidełkiem bądź sankami. Każdy śpiwór ma otwory na pasy bezpieczeństwa, dlatego zadbasz, aby maluch był również w pełni bezpieczny.

Śpiworek otulacz do wózka

Śpiworek do wózka typu otulacz jest pozbawiony zamków błyskawicznych. Ma kształt kocyka (otulacza), za pomocą którego owijasz dziecko, chroniąc je przed chłodem i mrozem. W przeciwieństwie do śpiworków zapinanych na suwak, to otulacz dopasowuje się do malucha, a nie na odwrót. W każdej chwili możesz je odkryć lub przykryć.

Śpiworek jesienny

W ofercie spotkasz się również z lżejszymi śpiworkami na jesień lub wiosnę. Śpiworki jesienne zostały tak zaprojektowane, żeby chronić przed deszczem i chłodem. Są jednak znacznie lżejsze i cieńsze niż śpiworek do wózka zimowy, dzięki czemu maluchowi nie jest za gorąco.

Jak wybrać śpiwór do wózka? Najważniejsze aspekty do uwzględnienia przy zakupie

Czym powinieneś kierować się przy zakupie śpiworków jesiennych i zimowych? Najważniejsze aspekty do rozważenia to: 

Rodzaj śpiworka i rodzaj wózka

Na samym początku warto zastanowić się nad wyborem rodzaju śpiworka. W ofercie znajdziesz modele przeznaczone dla niemowląt (np. śpiworki do gondoli), jak i dla dzieci, które samodzielnie siedzą (np. śpiworki do spacerówki). Z kolei modele na wiosnę i jesień będą znacznie cieńsze niż śpiworki na zimę.

Otwory na pasy i szelki bezpieczeństwa

Najlepsze śpiworki do wózków muszą być wyposażone w wielopunktowe otwory na pasy bezpieczeństwa umożliwiają bezpieczne przypięcie dziecka. Innymi słowy, dzięki nim możesz zamontować śpiworek w wózku, w foteliku samochodowym, w gondoli, na sankach lub w nosidełku. Śpiwory mogą różnić się między sobą liczbą otworów, co decyduje o tym, do jakich pasów bezpieczeństwa pasują. Upewnij się zatem przed zakupem, że wybierasz odpowiedni model.

Rozmiar śpiworka a wiek i wzrost dziecka

Od wielkości śpiworka zależy, czy Twojemu maluchowi będzie w nim naprawdę wygodnie i komfortowo. Malutkie dzieci bardzo często się wiercą, kopią i wierzgają. Nic dziwnego więc, że śpiworek musi być na tyle obszerny, aby zapewnić im większą swobodę ruchów. 

Warto również wybrać taki model, który będzie nieco większy — idealnie sprawdza się model dłuższy o ok. 15 cm od długości ciała malucha od szyi do stóp. Dzięki temu posłuży Ci nawet dwa sezony, zaoszczędzisz pieniądze na wymianie śpiworka na nowy i nadal będzie wygodny dla rosnącego brzdąca.

W ofercie znajdziesz śpiworki w różnych rozmiarach — przeznaczone dla niemowląt, dla dzieci do 18. miesiąca życia oraz większe dla kilku latków. Wszystko ostatecznie zależy jednak od indywidualnego wzrostu i wagi malucha. Świetnym i uniwersalnym rozwiązaniem są śpiworki z przedłużką, które rosną wraz z maluchem.

Grubość śpiworka a temperatura na zewnątrz

Śpiworki do wózków mogą być stosowane w mroźne dni, jak w nieco cieplejsze, gdy temperatura utrzymuje się powyżej zera. Śpiworki zimowe wykonane z wełny uchodzą za najcieplejsze, ale modele wykonane w całości z syntetycznych tworzyw również świetnie chronią przed zimnem, dlatego wielu osobom wystarczają w zupełności.

Odpowiednio ubrany maluch nie zmarznie, nawet gdy na zewnątrz pada śnieg lub panują ujemne temperatury. Z kolei śpiworki jesienno-wiosenne zdają egzamin w okresie przejściowym, gdy pogoda ulega sporym wahaniom. Maluch jest wówczas narażony zarówno na przegrzanie, jak i na wyziębienie.

Niestety, nie wszyscy producenci podają zakres temperatur, w których śpiworek zda egzamin. W takiej sytuacji warto kierować się grubością wypełniania śpiworka, oznaczeniem pory roku oraz opiniami i rekomendacjami producenta lub innych rodziców.

Materiał zewnętrzny w śpiworku i ochrona przed pogodą

Zewnętrzna warstwa śpiworka musi być odporna na nawet najbardziej nieprzyjemne warunki pogodowe. Tylko w ten sposób ochroni Twojego malucha przed mocnym mrozem czy roztapiającym się śniegiem. W tym wypadku najlepiej zdaje egzamin syntetyczny, impregnowany materiał np. ortalion. 

Nawet jeśli na co dzień starasz się wybierać ekologiczne produkty, w tym wypadku naprawdę warto postawić na sztuczne tworzywo. Impregnowany materiał jest całkowicie odporny na wiatr i na wodę pod każdą postacią — to niezawodna ochrona przed śniegiem, deszczem i mroźnym wiatrem. A co więcej, jest bajecznie łatwy w czyszczeniu.

Materiał wewnątrz śpiworka

Przy wyborze śpiworka zwróć uwagę również na rodzaj materiału wewnątrz śpiworka. W zależności od modelu może to być naturalna wełna, bawełna, tworzywo sztuczne lub mieszanka włókien naturalnych i syntetycznych. Niezależnie od wybranego modelu, zawsze stawiaj na ciepłe i hipoalergiczne materiały z atestem OEKO Standard. Materiał powinien być też odpowiedni do prania w pralce, dzięki czemu szybko i dokładnie usuniesz zabrudzenia.

Sposób zapinania śpiworka

Klasyczne śpiworki do wózka składają się dwóch, łączonych ze sobą części. W zależności od modelu mogą być zapinane na rzepy, guziki lub zamek błyskawiczny. Jaki sposób zapinania będzie najlepszy? To zależy — każdy z nich ma swoje zalety. Zapinanie na rzepy daje większe możliwości regulacji, a suwaki są zdecydowanie cichsze i szybsze.

Warto zwrócić także uwagę, czy śpiworek ma dwustronny suwak lub osobne zapięcie w rejonie nóżek. Chroni to przed przybrudzeniem materiału wewnątrz śpiworka, a więc nie trzeba go tak często czyścić.

Marka śpiworka do wózka

Jeśli szukasz śpiworków o sprawdzonej i rekomendowanej jakości, warto przyjrzeć się producentom i markom. Wśród rodziców popularność zyskał Zaffiro śpiworek iGrow lub Grow Up, a także śpiworek La Millou Aspen Winterproof. Osoby z nieco mniejszym budżetem będą zadowolone również z marek takie jak BabyMam, Edisa, Karex czy Ferocity, czyli śpiworków, które są wyprodukowane w Polsce.

Jakość wykonania oraz posiadane atesty i certyfikaty

Zarówno wysoka jakość wykonania, jak i niezbędne atesty wpływają na to, czy śpiworki są wytrzymałe i bezpieczne dla dzieci. Zwróć uwagę na certyfikat Oeko-Tex® Standard 100 czy spełnienie wymogów unijnej dyrektywy np. REACH.

Śpiworek do spacerówki — jaki śpiworek i kiedy sprawdzi się najlepiej?

W ofercie śpiworków do wózka znajdziesz przede wszystkim modele na zimę oraz na okres przejściowy, czyli jesień i wiosnę. Nie zabrakło również modeli dopasowanych do dzieci w różnym wieku, stąd też wybór staje się jeszcze trudniejszy.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch śpiworków: jednego na zimę, a drugiego na okres przejściowy. Śpiworek zimowy do wózka ochroni malucha podczas spacerów na mrozie, gdy pojawi się śnieg czy smagający wiatr.

Drugi śpiworek, na okres przejściowy jesienią i wiosną, chroni przed przewianiem lub wychłodzeniem. Jednocześnie nie jest tak gruby, jak modele zimowe, dlatego Twój maluch się z pewnością nie przegrzeje.

Podsumowując, najlepiej jest mieć dwa śpiworki w zanadrzu. Jeśli możesz wybrać tylko jeden, niech będzie to model na zimę. Dlaczego? Śpiworek zimowy jest całkowicie rozpinany, dzięki czemu możesz używać go tylko jako kołderki. To idealne rozwiązanie na cieplejsze dni.

Śpiworek do gondoli — jaki będzie najlepszy?

Jaki śpiworek do gondoli warto wybrać? W tej sytuacji musisz wziąć pod uwagę wagę i wzrost niemowlaka oraz rozmiar samej gondoli. Do wózka z małą gondolą lepiej jest wybrać śpiworek o długości ok. 80 cm, a do dużej nawet model o długości 100 cm.

Weź pod uwagę także modele, które rosną wraz z dzieckiem. Maluch w gondoli jeszcze nie jest w stanie sam siedzieć, dlatego potrzebuje mniejszego śpiworka. Jednak gdy przychodzi kolejny sezon, może okazać się, że śpiworek stał już zbyt krótki. Modele z przedłużką lub wydłużanym dołem eliminują ten problem całkowicie. Taki śpiworek starczy Ci na więcej niż jeden sezon.

Śpiworek do wózka — jaki wybrać? Podsumowanie 

Śpiworki do wózka to świetna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań takich jak kocyki i kołderki. Łatwo utrzymać w czystości i bez problemu możesz go stosować w wózkach spacerowych, z gondolą, w nosidełkach czy w fotelikach. Maluch z pewnością poczuje się w nim o wiele swobodniej niż w kombinezonie, który krępuje ruchy. Jednocześnie nie zmarznie, nie wychłodzi, ale też nie przegrzeje się. To idealne rozwiązanie dla maluchów i dla rodziców.