Aktualizacja: Wrzesień 2023

Kamera samochodowa to rzecz bardzo przydatna i bardzo nowoczesna. Dzięki dobrej kamerze można zarejestrować nagranie ze stłuczki czy wypadku, by później dochodzić swoich praw na podstawie nagranego materiału. Zdarza się, że nie ma innego dowodu na to, iż jakieś wydarzenia faktycznie miały miejsce i że przebiegały właśnie w taki, a nie inny sposób. Warto więc mieć ze sobą kamerę, która wszystko nagra. Dostępnych jest jednak dużo różnych urządzeń tego typu. Pojawiają się więc pytania, jakie są najlepsze kamery samochodowe, jaka kamera do samochodu najlepiej się sprawdzi i jak w ogóle wybierać taki sprzęt, żeby być później zadowolonym z jego pracy? Doradzamy wszystkim zainteresowanym!

 

 

Kamery samochodowe – porównanie

Nasz ranking rejestratorów jazdy powstał specjalnie po to, żeby ułatwić wszystkim zainteresowanym wybór dobrej kamery do pojazdu. Jeśli kamera jest odpowiednio solidna i wydajna, będzie pracować długo i rejestrować obraz dobrej jakości. W nowoczesnych sprzętach można też liczyć na różne dodatkowe funkcje, które czynią rejestrator jazdy jeszcze wygodniejszym w użytkowaniu. Do naszego zestawienia trafiło 5 popularnych modeli, które posiadają wielu fanów i pochodzą od dobrych producentów. To następujące urządzenia: Mio Mivue C320, Xiaomi 70mai Dash Cam Pro, Xblitz Trust, Blaupunkt BP 2.5 FHD i Navitel DVR R600.

 

 

Najlepsza kamera samochodowa – czyli jaka?

Najlepsza kamera do samochodu to taka, która będzie oferowała obraz odpowiednio solidnej jakości. Takiej, by dzięki niemu móc później dostrzec każdy szczegół nagrania. Aż 4 urządzenia z naszego zestawienia posiadają rozdzielczość FullHD 1080p. Z kolei sprzęt Xiaomi 70mai Dash Cam Pro posiada rozdzielczość FullHD 1944p. Najlepsze rejestratory jazdy posiadają też maksymalny kąt widzenia. Navitel DVR R600, Blaupunkt BP 2.5 FHD i Xblitz Trust wyróżniają się maksymalnym kątem widzenia wynoszącym 170 stopni. Xiaomi 70mai Dash Cam Pro ma kąt widzenia równy 140 stopni, a urządzenie Mio Mivue C320 tylko 130 stopni. Im większy kąt widzenia, tym więcej szczegółów jakiegoś wydarzenia można nagrać. Czasami jest to decydujące dla lepszego oglądu sytuacji i wskazania winowajcy.

Wszystkie kamery z naszego rankingu posiadają funkcję Automatyczny Start, a także G-sensor. Dzięki temu w razie jakiegoś wstrząsu nagranie zostaje zapisane i zabezpieczone. Jest chronione przed nadpisaniem i usunięciem. Wszystkie sprzęty posiadają także wbudowany mikrofon. Nie mają jednak modułu GPS. Wbrew pozorom nie służyłby i tak do zyskania nawigacji. Taki GPS w rejestratorze jazdy przeznaczony jest raczej do pomiaru bieżącej prędkości pojazdu, czy też ustalenie jego bieżącego położenia. Nasz ranking rejestratorów samochodowych zawiera urządzenia, które posiadają w większości ekrany o przekątnej równej 2 cale. Tylko model Xblitz Trust posiada przekątną ekranu równą 1,5 cala.

 

 

Jaka karta pamięci do wideorejestratora?

Jaki kupić wideorejestrator? Taki, który będzie posiadał odpowiednią pamięć! Im jest większa, tym więcej można w kamerze samochodowej zapisać, co zawsze jest wielkim plusem. Warto więc zwrócić baczniejszą uwagę na zastosowaną w sprzęcie kartę pamięci. Najgorszy wynik pod tym względem (64 GB) posiada model Xiaomi 70mai Dash Cam Pro oraz kamera samochodowa Blaupunkt BP 2.5 FHD. Z kolei urządzenie Navitel DVR R600 obsługuje karty pamięci o pojemności do nawet 256 GB. To naprawdę znakomity wynik! Urządzenia Mio Mivue C320 i Xblitz Trust obsługują zaś karty pamięci do 128 GB.

 

 

Jaki rejestrator jazdy kupić? – podsumowanie

Natrafiamy na wiele różnych zapytań o kamery samochodowe. Pojawiają się pytania typu “Jaka karta pamięci do kamery samochodowej będzie najlepsza?”, “Jaki wideorejestrator do samochodu kupić?” czy “Jaki wideorejestrator wybrać i dlaczego?”. Wybór kamery samochodowej zależy od wielu różnych elementów – przede wszystkim ważna jest uzyskiwana jakość obrazu, pojemność obsługiwanej karty pamięci i ewentualne dodatki, jak automatyczny start, czy też możliwość włączenia Trybu Parkingowego. Ta ostatnia funkcja umożliwia pozostawienie kamery w trybie czuwania, by ewentualny wstrząs na parkingu ją uruchomił i zapisał całe wydarzenie. Na parkingu dochodzi do bardzo wielu stłuczek, więc jest to niezwykle przydatna funkcja. W naszym zestawieniu posiadaniem podobnego trybu nie może się pochwalić model Navitel DVR R600 i model Xblitz Trust. Wybierając rejestrator jazdy, warto także zwrócić uwagę i na inne dodatki – jak Wi-Fi, by móc połączyć się ze smartfonem (jak w modelu Xiaomi 70mai Dash Cam Pro).