Aktualizacja: Marzec 2024

Gdy kochamy nie tylko aktywne spędzanie czasu, ale i uwiecznianie swoich osiągnięć, bardzo szybko możemy przekonać się o tym, że nawet najlepsze kamerki cyfrowe w ich klasycznym wydaniu wcale nie muszą okazać się wystarczające. Ich intensywne użytkowanie często prowadzi do mniej lub bardziej poważnych uszkodzeń. Kamera szybko zaczyna odmawiać nam posłuszeństwa, a my nie tylko nie mamy interesującego nas zapisu, ale tracimy wykorzystywany w tym celu sprzęt. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, jaka kamera sportowa do 1000 zł będzie dla nas najlepsza? W odpowiedzi na nie pomóc może opisujący kamery sportowe ranking, który przygotowaliśmy.

 

Jaka kamera sportowa? – obudowa i mocowanie

Choć to parametry techniczne rozgrzewają do czerwoności sportowców szukających dla siebie odpowiedniej kamery, nie da się ukryć, że obudowa sprzętu tego rodzaju nie jest wcale mniej istotna. Dobra kamera sportowa jest wykorzystywana na dziesiątki sposobów, stąd też powinna być nie tylko wytrzymała, ale i odporna na wstrząsy. Jeśli dodatkowo ma być wykorzystywana podczas kontaktu z wodą, nie wolno zapomnieć o atucie wodoodporności. Zastanawiając się nad tym, jaka kamera do filmowania pod wodą okaże się tą najbardziej odpowiednią, należy ocenić przede wszystkim własne możliwości w tym zakresie. Jeśli wiemy, że nasze zanurzenie nigdy nie będzie przekraczać 10 metrów, znajdująca się w przygotowanym przez nas porównaniu kamera GoPro Hero 7 Black z pewnością spełni nasze oczekiwania. Z kolei kamera Sony FDR-X3000R, dzięki obudowie, która jest dostępna wraz z produktem, pozwala na schodzenie pod wodę nawet na głębokość 60 metrów, co sprawia, że powinna sprostać oczekiwaniom nawet bardzo wymagających użytkowników. Obejmujący kamery sportowe 4K ranking można analizować także pod kątem rodzajów mocowania zastosowanych przez producenta. Oczywiście, najchętniej wybiera się kamery na kask, dobrze jest jednak zorientować się, czy sprzęt nie posiada dodatkowych akcesoriów takich, jak choćby uchwyt pozwalający na umieszczenie go na ramie roweru.

 

Kamera sportowa, jaka najlepsza? – rozdzielczość i ilość klatek

Najlepsze kamery sportowe nie tylko wyglądają dobrze, ale również pozwalają na cieszenie się najwyższą jakością nagrań. Niemały wpływ ma na nią rozdzielczość obrazu. Oczywiście, jeśli planujemy jedynie amatorskie nagrania, rozdzielczość nie musi być duża, jeśli jednak zależy nam na filmach wysokiej jakości, może się okazać, że właśnie ten parametr będzie miał dla nas kluczowe znaczenie. Jeśli interesuje nas naprawdę solidna kamera sportowa ranking z pewnością zwróci naszą uwagę na model GoPro Hero 7 Black z rozdzielczością 4K w sześćdziesięciu klatkach na sekundę. Jeśli zaś zastanawiamy się nad tym, jaka kamera, zamiast GoPro powinna wzbudzać nasze zainteresowanie, z pewnością spodoba się nam DJI Osmo Action o zbliżonych parametrach. Nie mniej ważna niż sama rozdzielczość jest ilość klatek informująca nas o płynności filmów. Jeśli wybieramy się z kamerą sportową na spacer, wystarczający może być model Sony FDR-X3000R z trzydziestoma klatkami na sekundę. Co jednak mają zrobić osoby zastanawiające się nad tym, jaka kamera na motocykl będzie tą najbardziej odpowiednią? Im można zaproponować SJCAM SJ8 PRO, w którym sześćdziesiąt klatek na sekundę zapewnia płynność nagrania, nawet gdy prędkość jazdy nie jest mała.

 

Jaka kamera sportowa? – obiektyw i jakość zdjęć

Szerokokątne obiektywy to dziś już standard, najlepsze kamery sportowe pozwalają więc nie tylko na szerokie ujęcia, ale również na filmowanie krajobrazów, a nawet – na filmy panoramiczne. Warto zainteresować się tym parametrem choćby dlatego, że podczas zjazdu na nartach lub jazdy na rowerze z pewnością nie będziemy mieli zbyt dużo czasu na kadrowanie. Ranking kamer sportowych, który przygotowaliśmy, kładzie duży nacisk na to zagadnienie. Pod tym względem najlepiej prezentuje się Xiaomi Mijia Sphere z kątem 190 stopni, choć model Sony FDR-X3000R z kątem 170 stopni nie ustępuje jej wiele. W czasach, w których coraz bardziej w cenie jest wielofunkcyjność, warto też zorientować się, czy wybrana przez nas kamera ogranicza się do filmowania, czy też może okazać się pomocna również podczas wykonywania zdjęć. Oczywiście, im lepsza matryca, tym lepiej, o czym przekonuje nas choćby SJCAM SJ8 PRO.

 

Jaka kamera na kask? – waga

Jeśli zależy nam na tym, aby wybrać rzeczywiście najlepsze kamerki sportowe, nie powinniśmy zapominać o tym, że ich waga również może mieć dla nas duże znaczenie. Gdy nurkujemy, wspinamy się po górach albo biegamy, każde dodatkowe obciążenie może być dla nas problemem, im więc kamera jest lżejsza, tym lepiej. Kamera na kask nie może być przecież zbyt dużym obciążeniem. W naszym rankingu pozytywnie zaskakuje przede wszystkim SJCAM SJ8 PRO. Kamera waży zaledwie 85 gramów, a tym samym jest niemal niezauważalny podczas transportu. Warto jednak podkreślić, że żaden inny z porównywanych modeli nie jest wcale na tyle ciężki, aby odradzać jego zakup osobom zainteresowanym naprawdę wygodną kamerą sportową.

 

Jaka kamera na rower? – cena

Jeśli interesują nas rowerowe eskapady kamera cyfrowa 4K ranking z pewnością pozwoli na wybranie modelu nie tylko najlżejszego i najwygodniejszego podczas mocowania, ale i takiego, który zachwyca wielością dodatkowych opcji i akcesoriów. Co jednak z ceną kamery? Czy najlepsza kamera sportowa musi być jednocześnie najdroższą? Cena jest uzależniona przede wszystkim od tego, jakie komponenty wchodzą w skład sprzętu i jakie możliwości otwiera on przed swoim nowym właścicielem. Warto zatem zadać sobie najpierw pytanie o to, jakie filmy chcemy nagrywać, jadąc na rowerze, czy interesuje nas streaming i czy chcemy uwieczniać jedynie piękno otaczającej nas przyrody, czy też zależy nam również na oddaniu własnego wysiłku, nierówności drogi i innych detali, niezbyt istotnych dla amatorów. Im droższy sprzęt, tym więcej daje nam możliwości, warto jednak pamiętać o tym, że nawet za niewielkie pieniądze można dostać rozwiązania, które dadzą nam zadowolenie i będą służyć przez długie lata, czego najlepszym przykładem jest Xiaomi Mijia Sphere.