Jaką lustrzankę kupić do 3000 zł? Ranking lustrzanek do 3000 zł 🔝📷

Aktualizacja: Luty 2020

 1. Nikon D3500
 2. Nikon D5300
 3. Canon EOS 200D
 4. Pentax K-70
 5. Sony Alpha A68
 6. Poradnik wyboru lustrzanki do 3000zł

Porównanie najlepszych lustrzanek cyfrowych do 3000zł:

Model

Format matrycy [mm]
Mocowanie obiektywu
Rozdzielczość [Mpix]
Maks. czułość ISO
Stabilizacja obrazuObsługa formatu RAWRozdzielczość filmu/klatkiIlość punktów AFZdjęcia seryjne [kl/s]Wi-Fi
Nikon D3500


CMOS (DX), 23,5 x 15,6
Nikon F (Nikkor – autofokus tylko w AF-P, AF-S i AF-I)


24,2
25600
NIE
TAK
Full HD/60fps
11
5
NIE
Nikon D5300
CMOS (DX), 23,5 x 15,6
Nikon F (Nikkor – autofokus tylko w AF-S i AF-I)


24,2
25600
NIE
NIE
Full HD/60fps
39
5
TAK
Canon EOS 200D
CMOS (APS-C) 22,3 x 14,9
Canon EF/EF-S
24,1
25600
NIE
TAK
Full HD/60fps
9
5
TAK
PENTAX K-70
CMOS (APS-C) 23.5 x 15.7
Pentax KAF2 (kompatybilne z KA, KAF, KAF3, KAF4 )
24,0
102400
TAK
TAK
4K (poklatkowy),
Full HD/60fps
11
6
TAK
SONY ALPHA 68
CMOS (APS-C) 23.5 x 15.6
Sony z mocowaniem „A”
24,2
25600
TAK
TAK
Full HD/60fps
79
8
NIE

Najlepsze lustrzanki do 3000zł – Ranking tanich lustrzanek 2019

 

1. Nikon D3500

Nikon-D3500

 

Lustrzanka Nikon D3500 jest dedykowana wszystkim tym, którzy chcą tworzyć zdjęcia bez zbędnego wysiłku czy konieczności opanowania profesjonalnych umiejętności. Następca Nikona D3400 jest modelem dużo mniejszym i lżejszym, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w podróży, na rodzinnych wakacjach czy przyjacielskich imprezach. A łatwa obsługa i intuicyjny przewodnik po dostępnych funkcjach sprawia, iż sprzęt będzie cieszyć nie tylko doświadczonych amatorów fotografii, ale także zupełnych amatorów. Czym charakteryzuje się jeden z flagowych produktów firmy Nikon?

Lustrzanka cyfrowa Nikon D3500 zaskakuje doskonałą jakością zdjęć. Producent zastosował w tym modelu matrycę o rozdzielczości 24,2 mln pikseli, pozwala na filmowanie w technologii Full HD. Dodatkowo aparat Nikon D3500 wyposażony jest w precyzyjny autofokus, który zapewnia doskonałą ostrość fotografowanych obrazów. To jeszcze nie wszystko, o co zadbała firma Nikon. Lustrzanka posiada zakres czułości ISO od 100 do 25600, co pozwala uchwycić każdy szczegół bez względu na porę dnia. A ponieważ amatorzy utrwalania codziennych chwil coraz częściej cenią sobie możliwość nagrywania filmów, to w modelu tej klasy także nie mogło zabraknąć tej funkcji – lustrzanka Nikon pozwala nagrywać szczegółowe i bardzo płynne filmy. Dodatkowo filmowanie może odbywać się w nocy lub przy zachmurzonym niebie. Przyjazny sprzęt dedykowany osobom dopiero wchodzącym w świat fotografii powinien charakteryzować się wygodą użytkowania.

W tym przypadku dobry aparat to wygodny aparat. Lustrzanka Nikon D3500 na pewno zasługuje tutaj na wyróżnienie. Po pierwsze – gabaryty. Ten model lustrzanki wyróżnia się kompaktowym rozmiarem i niewielką wagą. Dodatkowo jest wysoce ergonomiczny – producent zadbał o to, aby jego trzymanie w dłoni było wysoce komfortowe. To jednak nie wszystko, czym wyróżnia się aparat Nikon. Lustrzanka D3500 daje wiele możliwości rozbudowy – na przykład w różnorodne obiektywy (od zmiennoogniskowych do stałoogniskowych) czy lampy błyskowe. A duży monitor LCD pozwala przeglądać zdjęcia w doskonałej ostrości. Natomiast miłośnicy długich wypadów na pewno docenią fakt, iż lustrzanka posiada wytrzymały akumulator, który charakteryzuje się długim czasem działania. Wymienione wyżej cechy to nie wszystkie zalety, jakie posiada aparat fotograficzny Nikon. Lustrzanka przodującego producenta oferuje aplikację SnapBridge (umożliwiającą szybkie udostępnianie wykonanych zdjęć), łączność bluetooth, możliwość stosowania specjalnych efektów kreatywnych (jeszcze przed zrobieniem zdjęcia) czy podręcznik zawierający cenne wskazówki dotyczące ustawień aparatu, robienia zdjęć czy nagrywania filmów. I to wszystko za stosunkowo niewygórowaną cenę – Nikon D3500 kosztuje w granicach 2000 zł.

Czy jeden z flagowych produktów firmy Nikon ma jakieś wady? Otóż aparat nie posiada Wi-Fi, ekranu dotykowego,który już jest standardem w aparatach cyfrowych czy możliwości podłączenia mikrofonu zewnętrznego. Pewnym, mankamentem jest także brak nagrywania w 4K i brak przycisku do ustawiania ISO. Jednak jedno trzeba podkreślić – za tą cenę jest to naprawdę niezła lustrzanka.

Nikon D3500

Zalety

Zalety
 • Niska cena
 • Duży ekran LCD
 • Łączność Bluetooth
 • Żywotność baterii około 1550 zdjęć
 • Niska waga
 • Ergonomiczna obudowa

Wady

Wady
 • Brak nagrywania 4K
 • Brak Wi-Fi
 • Brak wejścia na zewnętrzny mikrofon

 

2. Nikon D5300

Nikon-D5300Nikon D5300 to bardzo mocna i warta uwagi pozycja na rynku lustrzanek do 3000 zł. Sam producent określa swój produkt jako sprzęt pozwalający rozwijać kreatywność. I jest w tym dużo prawdy, gdyż aparat Nikon D5300 nie tylko pozwala robić świetnej jakości zdjęcia i filmy, ale także umożliwia ich szybkie udostępnianie. A szereg dodatkowych funkcji pozwala stworzyć z zarejestrowanego obrazu swoje prywatne dzieło sztuki. Czym wyróżnia się ten model lustrzanki na tle konkurencji?

Każdy amator fotografowania zwraca uwagę przede wszystkim na jakość zdjęć. Lustrzanka cyfrowa Nikon D5300 to sprzęt, który wyróżnia się w tym zakresie niezwykle wysoką jakością. Matryca CMOS o rozdzielczości 24,2 mln pikseli, wysoka czułość ISO o parametrach od 100 do 12800 (z możliwością rozbudowania do 25600), precyzyjny autofokus oraz czujnik pomiaru światła — to parametry pozwalające wykonywać ostre, szczegółowe i bardzo wyraźne zdjęcia bez względu na porę dnia (lub nocy) czy warunki atmosferyczne. Dodatkowo lustrzanka Nikon D5300 posiada dwie opcje rejestrowania szczegółów — w jasnym i ciemnym otoczeniu. Co więcej — wykonawca zdjęć może wykorzystać funkcję HDR (sprawdzającą się przy fotografowaniu nieruchomych obiektów) bądź funkcję D-Lighting (która umożliwia precyzyjne fotografowanie obiektów będących w ruchu). Na uwagę zasługuje także fakt, iż zdjęcia seryjne są wykonywane z dużą szybkością 5 klatek na sekundę, co pozwala utrwalić nawet najbardziej ulotne ruchy bądź mimikę. Oczywiście firma Nikon nie zapomniała też o miłośnikach nagrywania filmów — lustrzanka cyfrowa Nikon D5300 umożliwia szczegółowe rejestrowanie wydarzeń w rozdzielczości Full HD. A wbudowany mikrofon umożliwia nie tylko oglądanie nagranych filmów, ale także ich słuchanie w doskonałej jakości.

Producent aparatów Nikon doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż użytkownicy lustrzanek cenią dodatkowe wyposażenie, które zamienia fotografowanie w niezwykle przyjemne i kreatywne zajęcie. Dlatego też aparat fotograficzny Nikon D5300  posiada wiele technologicznych dodatków. Przede wszystkim na uwagę zasługuje fakt, iż lustrzanka Nikon posiada nie tylko wi-fi (umożliwiające połączenie się aparatu z innym urządzeniem i niemal natychmiastowe udostępnienie wykonanych fotografii), ale także moduł GPS (który pozwala dodawać do zdjęć informacje o lokalizacji). To jeszcze nie wszystko. Nikon D5300 jest wyposażony w wyjście HDMI (które pozwala na podłączenie do telewizora), a funkcja HDMI-CEC umożliwia odtwarzanie zdjęć przy użyciu telewizyjnego pilota. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, iż producent nie zapomniał o funkcjach dających możliwość wykazania się kreatywnością — lustrzanka pozwala na dodawanie efektów specjalnych (na przykład obraz w stylu retro) oraz na wykorzystywanie programów tematycznych (na przykład zdjęcie sportowe).

Lustrzanka Nikon D5300 to połączenie zaawansowanej technologii z funkcjonalnością i wygodą. Duży i ruchomy wyświetlacz LCD (charakteryzujący się wysoką rozdzielczością) pozwala zobaczyć każdy szczegół zdjęcia lub filmu i to zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu. Dodatkowo, co podkreślają użytkownicy – aparat charakteryzuje się dużą wygodą użytkowania, ergonomią, intuicyjną obsługą oraz szybkim dostępem do często wykorzystywanych funkcji. Dzięki temu utrwalanie obrazów i filmów lustrzanką Nikon jest niezwykle przyjemne. A jej wszechstronność docenią zarówno amatorzy, jak i osoby nieco bardziej doświadczone w sztuce fotografowania. Aparat fotograficzny Nikon D5300 na pewno wyróżnia się na rynku lustrzanek. Do jego zalet można jeszcze zaliczyć: matrycę o dużej rozdzielczości, wysoką czułość, wydajny procesor, precyzyjny autofokus, tryb zdjęć seryjnych wyróżniających się dużą szybkością, efekty specjalne i programy tematyczne, zoptymalizowane ustawienia ekspozycji, czujnik pomiarów światła, ergonomię i inteligentną konstrukcję. Jednak wielość zalet nie oznacza, iż ten model nie jest pozbawiony wad. Wśród nich można wymienić: brak ekranu dotykowego, dosyć powolne działanie autofokusa w trybie live – view oraz brak możliwości konfigurowania niektórych ustawień manualnych poprzez aplikację. Jednak pomimo tych kilku mankamentów lustrzanka cyfrowa Nikon D5300 na pewno zasługuje na uwagę.

Aparat NIKON D5300 18-105mm

Lustrzanka Nikon D5300 to najczęściej wybierana lustrzanka do 3000 zł wśród użytkowników

Nikon D5300

Zalety

Zalety
 • Łączność Wi-Fi
 • Wbudowany moduł GPS
 • Duży i ruchomy ekran
 • Funkcja HDR
 • 39 punktów Autofokusa

Wady

Wady
 • Wolny Autofukus w trybie Live View
 • Aplikacja nie zawiera wszystkich opcji manualnych
 • Brak dotykowego ekranu

 

3. Canon EOS 200D

Canon-EOS-200DLustrzanka Canon EOS 200D to prosty w obsłudze aparat fotograficzny z ekranem dotykowym. Jeden z tańszych i polecanych modeli od Canona.

Do zalet tego urządzenia można zaliczyć również ponadprzeciętną szybkość wykonywania zdjęć, która wynosi pięć klatek na sekundę. Model Canon EOS200D jest także nadzwyczaj lekki, co zapewnia wysoką swobodę ruchów w celu wykonania precyzyjnych zdjęć i ujęcia w kadrze określonych obiektów. Nie trzeba się zarazem obawiać tego, że długotrwałe noszenie aparatu spowoduje przeciążenie rąk czy szyi, kiedy nosimy urządzenie na pasku. Pewną wadą jest jednak brak funkcji stabilizacji, przez co utrudnione jest wykonywanie ostrych zdjęć obiektów znajdujących się w ruchu – zdjęcia oraz nagrania mogą wychodzić zamazane.

Po stronie zalet modelu firmy Canon można natomiast zapisać obecność jasnego wizjera optycznego, który pozwala świetnie odzwierciedlić na zdjęciach rzeczywisty obraz. Na uwagę zasługuje także możliwość swobodnego odchylania i obracania ekranu, dzięki czemu możliwe staje się wykonywanie zdjęć z różnych, nawet najbardziej nietypowych perspektyw. Użytkownicy aparatu Canon EOS 200D doceniają zarazem wyposażenie go w niezawodnie działającą funkcję balansu bieli, a także w autofokus Dual Pixel, który pozwala wykonywać wysokie jakości nagrania filmowe. Wadą autofokusa jest jednak niewielka liczba pól pomiarowych, która wynosi jedynie 11. W związku z tym problematyczne staje się właściwe określenie punktu, w którym powinno nastąpić ostrzenie kadru. Lustrzanka Canon 200D nie gwarantuje również precyzyjnego pomiaru światła – aby to osiągnąć, użytkownik jest zmuszony dokonać samodzielnej korekty ekspozycji. Do wad modelu EOS 200D można ponadto zaliczyć spory stopień zaszumienia wysokich czułości, a także ciemny i zbyt mały wizjer optyczny.

Aparat Canon EOS 200D wyróżnia się natomiast obsługą protokołu Wi-Fi. Dzięki temu użytkownik może bez problemu udostępniać własne fotografie czy filmy swoim znajomym w mediach społecznościowych, a także zapisywać na własnym laptopie, tablecie czy smartfonie. Canon 200D współpracuje również z łącznością Bluetooth – tryb ten może być stale załączony w aparacie, bez ryzyka narażania się na szybkie rozładowywanie baterii. Jej żywotność w modelu Canon EOS 200 D jest stosunkowo duża, ponieważ pozwala na wykonanie do ośmiuset fotografii. Użytkownicy tej lustrzanki doceniają poza tym możliwość łatwego i szybkiego ustawiania ostrości w trybie Live View. Aparat Canon 200D sprawdza się świetnie zwłaszcza w przypadku początkujących fotografów. Wszystko dzięki temu, że urządzenie to zostało wyposażone w funkcję indywidualnego korepetytora, który pomaga m.in. w doborze optymalnych ustawień do wykonywania zdjęć w określonych warunkach.

Canon EOS 200D

Zalety

Zalety
 • Łączność Wi-Fi
 • Niewielka waga
 • Dotykowy i ruchomy ekran
 • Nagrywanie w 4K
 • Szybki Autofocus

Wady

Wady
 • Słaby pomiar światła
 • Tylko 11 punktów Autofocusa

 

4.Pentax K-70

Pentax-K-70Aparat fotograficzny Pentax K-70 to wysokiej klasy urządzenie, dzięki któremu można wykonać nienagannej jakości fotografie w trudnych warunkach oświetlenia (do -3EV) czy temperatury (do -10 stopni Celsjusza). Urządzenie to wyróżnia się niedużym rozmiarem i odpowiednim wyprofilowaniem dając pełną wygodę w użytkowaniu.

Pentax K 70-chociaż brak w nim dotykowego ekranu, co jest standardem wśród lustrzanek, to może się poszczycić systemem pozbywania się zanieczyszczeń z matrycy. Mechanizm ten opiera się na zastosowaniu specjalnej powłoki wywołującej mikrodrgania, dzięki czemu wyeliminowany zostaje efekt gromadzenia się kurzu czy pyłu. Przekłada się to pozytywnie na wyeliminowanie efektu powstawania zarysowań na powierzchni matrycy. Aparat ten jest także zabezpieczony przed przedostawaniem się wody do obiektywu, co jest zasługą zastosowania aż stu wodoodpornych uszczelek. Dzięki temu urządzenie to może być bez obaw używane w trudnych warunkach atmosferycznych – np. podczas opadów deszczu czy śniegu. Aparat ten warto połączyć z obiektywami z serii WR- lub AW-, dzięki czemu można cieszyć się całkowicie wodoszczelnym kompletem fotograficznym.

Lustrzanka cyfrowa Pentax K-70 posiada również funkcję redukcji szumów, a także wyróżnia się ponadprzeciętnie wysokim stopnień czułości. Pozwala to na wykonywanie fotografii nawet w słabo oświetlonych miejscach. Aparat ten posiada maksymalną czujność do IDO 102400. Urządzenie to zostało również wyposażone w najnowszej generacji moduł AF z czujnikami krzyżowymi. Fotografowie powinni docenić również obsługiwaną w tym modelu funkcję symulacji filtra antyaliasingowego, możliwość połączenia z protokołem Wi-Fi, a także wejście do zewnętrznego mikrofonu. Można zatem wygodnie i błyskawicznie udostępniać zdjęcia i filmy swoim znajomym, a także przesyłać je z pamięci aparatu do komputera czy urządzenia mobilnego. Bardziej zaawansowani użytkownicy zyskują zarazem możliwość korzystania z niestandardowych ustawień. Dzięki temu są w stanie dostosować działanie aparatu do swoich indywidualnych preferencji. Lustrzanka Pentax K-70 pozwala również na wykonywanie imponujących zdjęć obiektów czy ludzi znajdujących się w ruchu – fotografie tego rodzaju są ostre dzięki funkcji stabilizacji obrazu. Jest ona przydatna także w sytuacji, kiedy fotograf zamierza wykonać zdjęcie z długim czasem naświetlania.

Co jeszcze wyróżnia ten model marki Pentax? Lustrzanka obsługuje nowoczesną technologię Pixel Shift, która zapewnia niezawodną stabilizację matrycy. Jest ona lekko przesuwana na boki, podczas gdy urządzenie wykonuje kilka klatek, łączonych następnie w jedno zdjęcie. Opcja ta przydaje się zwłaszcza w przypadku chęci wykonywania krajobrazowej panoramy. Można mieć jednak pewne zastrzeżenia odnośnie do funkcji odszumiania, która utrudnia wykonywanie fotografii w formacie RAW. Model K70 Pentax zawodzi również pod kątem systemu automatycznego balansu bieli, jest stosunkowo drogi, a także obsługuje baterie o dosyć niskim poziomie żywotności. Pojawia się w związku z tym kłopot, polegający na ryzyku nagłego rozładowania baterii, na przykład w podroży.

PENTAX K-70

Zalety

Zalety
 • Stabilizacja obrazu
 • Rozbudowana ilość opcji
 • Wodoodporna i wytrzymała obudowa
 • Zdjęcia seryjne 8 kl/s

Wady

Wady
 • Najdroższy w zestawieniu
 • Niska żywotność baterii

 

5. Sony Alpha A68

Sony-Alpha-A68Aparat Sony A68 posiada wiele funkcji, które pozwalają na wykonywanie wysokiej jakości fotografii. Na uwagę zasługuje ponadprzeciętna prędkość wykonywania seryjnych zdjęć, która sięga ośmiu klatek na sekundę.

Lustrzanka Sony Alfa jest również wyposażona w nowoczesny system AF Sony 4D FOCUS. Pracuje on z wykorzystaniem detekcji fazy i wykorzystuje 79 pól pomiarowych – wśród, których znajduje się 15 czujników krzyżowych. System tworzy także punkt F2,8, który odpowiada za oświetlanie słabo widocznych scen. Czas ostrzenia w przypadku tego aparatu wynosi nie więcej niż 0,3 sekundy. Tak duża szybkość modelu Sony A68  sprawia, że nadaje się on świetnie np. do fotografowania dzikiej zwierzyny czy zdjęć sportowców podczas zawodów. W przypadku seryjnych zdjęć ostrość może być przez użytkownika na bieżąco przewidywana, co pozwala uniknąć efektu rozmazania fotografii. Aparat ten spełnia niezawodnie swoją funkcję nawet w przypadku wykonywania zdjęć szybko poruszającym się obiektom. Posiada funkcję przewidywania ostrości w przypadku ich fotografowania. Aparat fotograficzny lustrzanka Sony został także wyposażony w przetwornik obrazu APS-C CMOS Exmor, którego rozdzielność sięga niespełna 25 megapikseli.

Do istotnych wad aparatu Sony Alpha 68 można jednak zaliczyć niedużą przekątną ekranu, która wynosi jedynie 2,7 cala. Jest to stosunkowo niewiele w porównaniu do innych lustrzanek dostępnych na rynku. Jakość wyświetlacza pozostawia również sporo do życzenia, gdyż jego rozdzielczość wynosi 460 800 punktów. Użytkownicy urządzenia Alfa A68 cenią sobie natomiast możliwość swobodnego odchylania ekranu LCD. Dzięki temu możliwe staje się fotografowanie i filmowanie z różnych, nawet najbardziej nietypowych perspektyw. Co jeszcze wyróżnia ten aparat fotograficzny Sony? Alfa 68 posiada kontrastowy wizjer OLED Tru-Fininder o dużym poziomie jasności. Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie dokładnego podglądu zdjęć podczas kadrowania. Wizjer przekazuje obraz w czasie rzeczywistym, a także rzetelnie odwzorowuje barwy oraz przejścia tonalne.

Aparat lustrzanka Sony nie współpracuje niestety z protokołem WI-Fi, co mocno utrudnia udostępnianie zdjęć i nagrań video swoim znajomym oraz przerzucanie ich do pamięci komputera, dysku zewnętrznego czy smartfona. Model Sony Alpha lustrzanka wzbudza również obawy o jego trwałość. Rzuca się w oczy wykonanie jego elementów z niskiej jakości plastiku, a także niedbałe wykonanie korpusu przez producenta. Aparat Sony A 68 może wobec tego nie sprawdzić się zwłaszcza w wymagającym terenie, np. w górach, gdzie istnieje ryzyko jego wypadnięcia z rąk podczas fotografowania.

Sony Alpha A68

Zalety

Zalety
 • Jasny wizjer
 • Zdjęcia seryjne 8 kl/s
 • 79 pól Autofokusa
 • Odchylany ekran
 • Szybki Autofocus

Wady

Wady
 • Brak Wi-Fi
 • Niska jakość obudowy
 • Słaby wyświetlacz

 

6. Jaka najlepsza lustrzanka cyfrowa? Jaką lustrzankę kupić do 3000 zł?

Lustrzanki od dawna cieszą się uznaniem, zarówno profesjonalnych fotografów, jak i zafascynowanych tą sztuką amatorów. Przeciętnej osobie, kojarzą się z kosztownym sprzętem, jednak rynek pokazuje, że za stosunkowo niewielką kwotę, można wejść w posiadanie modelu, który z całą pewnością nie rozczaruje pod względem jakości fotografii i nagrań wideo. Dobra, tania lustrzanka jest świetną alternatywą dla zaawansowanych modeli kompaktowych – kosztuje niewiele więcej, za to przedstawia znacznie większe możliwości. Jaką lustrzankę kupić? Odpowiedź nie jest łatwa, jednak postaramy się ułatwić wybór. Kiedy zaczynamy dopiero przygodę z fotografią, pierwsze co myślimy to, żeby to była lustrzanka tania. W końcu nie wiemy, czy z pewnością te hobby przypadnie nam do gustu. Prezentujemy ranking lustrzanek do 3000 zł.

Lustrzanki to najbardziej zaawansowane konstrukcje fotograficzne. Tego typu aparaty wyposażone są w lustro i matówkę. Optyka jest elementem wymiennym, dzięki czemu, w jednym urządzeniu można zastosować teleobiektyw, obiektyw szerokokątny i super-szerokokątny. Właściwie, możliwości takiego sprzętu ograniczają wyłącznie umiejętności i kreatywność fotografa. Nie znaczy to jednak, że z takich aparatów powinni korzystać wyłącznie profesjonaliści. Tania, dobra lustrzanka nada się nawet dla osób początkujących, dla których dedykowany jest tryb automatyczny. W miarę nabierania doświadczenia, można będzie sięgnąć po bardziej zaawansowane opcje fotograficzne. Jaką lustrzankę wybrać na początek? Przyjrzyjmy się kluczowym parametrom.

 

Jaką lustrzankę wybrać – rozdzielczość, czułość ISO i stabilizacja obrazu

Dobre lustrzanki powinny charakteryzować się odpowiednio wysoką rozdzielczością. Wartość ta (wyrażana w Mpx – megapixelach) informuje o liczbie światłoczułych pikseli na matrycy. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej, jednak nie znaczy to, że amator powinien decydować się na możliwie najlepszy pod tym względem model. Odpowiednia wartość, która pozwoli wyświetlić zdjęcia na dużym ekranie i wykonać kadrowanie w edytorze graficznym, to minimum 20 Mpx. Liderami naszego zestawienia są modele Nikon D3500, Nikon D5300 i Sony Alpha 68, z wynikiem 24,2 Mpx. Najsłabiej (24 Mpx) wypada Pentax K-70. Czułość ISO to zakres światłoczuły. Im wyższa wartość, tym jaśniejsze zdjęcie zrobimy w ciemności, bez użycia lampy błyskowej. Okazuje się, że nawet tania lustrzanka dobrze sprawdzi się w roli aparatu do zdjęć nocnych. Absolutnym liderem jest Pentax K-70, z wynikiem 102400. Pozostałe modele, które tworzą ranking aparatów lustrzanek, legitymują się wartością na poziomie 25600. Stabilizacja obrazu jest ogromnym udogodnieniem, zwłaszcza w warunkach nocnych, gdy aparat wymusza dłuższy czas naświetlania. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdjęcia wychodzą nieporuszone. Opcja ta została zaimplementowana w modelach Pentax K-70 i Sony Alpha 68.

 

Jaką lustrzankę wybrać na początek – autofocus i szybkość wykonywania zdjęć seryjnych

Dobra lustrzanka to taka, która pozwala na wykonywanie ostrych zdjęć. Do tego potrzebny jest sprawnie działający autofocus, czyli funkcja automatycznego ostrzenia. Aparaty bezlusterkowe mogą ostrzyć całą powierzchnią matrycy. Lustrzanki nie zapewniają takiego udogodnienia, jednak i tak dobrze radzą sobie z tym zadaniem. Im więcej punktów AF, tym płynniejsze będzie śledzenie. Czy tania lustrzanka może zapewnić sprawnie działający autofocus? Oczywiście, że tak, a najlepszym dowodem jest Sony Alpha A68, który oferuje aż 79 punktów AF. W tym przedziale cenowym to doskonały wynik. Najlepsza lustrzanka do 3000 zł powinna zapewniać możliwość wykonywania zdjęć seryjnych, ogromnie przydatnych w fotografii sportowej. W tym przypadku liczy się liczba ujęć, które aparat zarejestruje w trakcie jednej sekundy. Polecane lustrzanki, całkiem dobrze radzą sobie z tym zadaniem. Ponownie, najlepiej wypada Sony Alpha A68, z wynikiem 8 kl./s. Druga pozycja przypada w udziale modelowi Pentax K-70 (6 kl./s).

 

Jaką lustrzankę warto kupić – wizjer i ekran

Nawet lustrzanka dla początkujących powinna być wyposażona w wizjer, który zapewnia możliwie najszersze pokrycie kadru. O idealnej sytuacji można mówić wówczas, gdy “okienko” obejmuje cały kadr, który zostanie zarejestrowany. W praktyce okazuje się jednak, że takie wyposażenie oferują tylko profesjonalne modele. Lustrzanka dla początkujących zwykle oferuje pokrycie na poziomie 90-95 procent i taką wartość spokojnie można uznać za wystarczającą (na zdjęciu znajdzie się nieco więcej szczegółów). Poza wizjerem, lustrzanki są też wyposażone w praktyczny ekran, przydatny zwłaszcza podczas nagrywania materiałów wideo. Jeżeli w kadrze ma znaleźć się osoba nagrywającego, ważne jest, aby aparat oferował możliwość obrócenia wyświetlacza. W ten sposób, po umieszczeniu urządzenia na statywie, mamy podgląd na rejestrowany kadr. To niezwykle przydatne udogodnienie.

 

Lustrzanka – jaką wybrać? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując lustrzankę, koniecznie zwróć uwagę na mocowanie obiektywu. Oczywiste jest, że każdy producent chce sprzedać nie tylko aparat, ale i akcesoryjne obiektywy. Właśnie dlatego, optyka sygnowana przez Pentax nie pasuje do Canona itd. Przed zakupem, upewnij się, ile obiektywów obsłuży dany aparat i czy jest wstecznie kompatybilny. To ważne, gdyż wraz z nabywaniem umiejętności, większość osób chce powiększyć swój fotograficzny “arsenał”. Pod tym względem, najlepiej wypadają modele sygnowane markami Nikon i Canon. Kolejny ważny aspekt to ergonomia obudowy i jakość materiałów. Korpus powinien pewnie leżeć w dłoni (to ważne, w końcu trzymamy sprzęt za 3000 zł). Im mniej tworzywa sztucznego, tym lepiej. Ważny jest też stopień pyło i wodoszczelności, szczególnie gdy aparat ma służyć do zdjęć reporterskich. Za duży plus należy też uznać moduł Wi-Fi. Dzięki temu, zdjęcia można szybko przesłać do smartfona, udostępnić w serwisach społecznościowych i wyświetlić na dużym ekranie.

 

Lustrzanka – jaką wybrać?

Ranking lustrzanek amatorskich powstał, by zwrócić uwagę na wady i zalety konkretnych modeli. Jego celem nie jest wyłonienie najlepszego urządzenia, a wskazanie możliwości poszczególnych modeli i przez to – ułatwienie wyboru. Czy są to dobre lustrzanki cyfrowe? Ranking obejmuje najlepsze modele w cenie do 3000 zł. Każdy z przedstawionych aparatów będzie dobrym wyborem, pod warunkiem, że decyzja zostanie podjęta świadomie.