Aktualizacja: Kwiecień 2024

Uwiecznienie kadru przy obecnym rozwoju technologii, nie wymaga od nas specjalistycznych umiejętności czy sprzętu. Wszechobecne smartfony i aparaty fotograficzne pozwalają nam w łatwy oraz szybki sposób wykonać przyzwoitą fotografię. Jednak wielu uważa, że nawet najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, nie dorównają swoją optyką lustrzankom, dzięki której nasze zdjęcia nawet w wykonaniu amatora mogą wyglądać profesjonalnie.

Jaką lustrzankę wybrać i czym kierować się podczas jej zakupu? Dowiecie się z lektury poniższego poradnika, w którym zawarliśmy najistotniejsze parametry.

Jaka lustrzanka będzie najlepsza? Zacznijmy od parametrów

Aby zdjęcia były rzeczywiście wykonane w perfekcyjny sposób, musimy zadbać o odpowiedni dobór parametrów technicznych urządzenia. Dobra lustrzanka powinna charakteryzować się pewnymi minimalnymi standardami, dzięki którym nawet rozpoczynając dopiero swoją przygodę z fotografią, będziemy w stanie uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Matryca

Lustrzanka cyfrowa, a dokładniej jej matryca jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów sprzętu. Ten światłoczuły element odpowiada za rejestrowanie obrazu, dlatego naszą uwagę musimy skupić na trzech aspektach: rozdzielczości, rozmiarze oraz typie matrycy.

Zacznijmy od kwestii rozdzielczości, która dla wielu użytkowników stanowi główne kryterium wyboru, niestety niesłusznie. Ten parametr podawany jest w Mpx (czyli megapikselach) i informuje nas o liczbie fotoczułych komórek na matrycy. Ponadto, piksele możemy podzielić na dwie kategorie:

  • efektywne – które mówią nam o rzeczywistej liczbie wykorzystywanych pikseli podczas robienia zdjęcia,
  • niewykorzystane – ten rodzaj pikseli służy do zapisu informacji o zdjęciu.

Lustrzanki dla początkujących oraz te standardowe oferują przeważnie matryce w przedziale 12-30 Mpx. Te do użytku profesjonalnego mogą sięgać nawet do 60 Mpx.

Na co ma wpływ rozdzielczość matrycy? Przede wszystkim na szczegółowość odwzorowywania oraz jakość obrazu. Jednak jeśli nie zajmujemy się tworzeniem ogromnych bilbordów, na których każdy mankament byłby widoczny, to wystarczy nam zdecydowanie model posiadający do 20 Mpx.

Jeśli chodzi o typ matrycy, to na rynku możemy wyróżnić ich aż trzy:

  • CMOS – ten rodzaj matrycy składa się z elementu światłoczułego, działającego na zasadzie fotodiody. Do największych zalet tego rozwiązania można zaliczyć niski pobór mocy, możliwość odczytu wybranych pikseli oraz szybki odczyt bez konieczności zaciemniania matrycy. Niestety w porównaniu z matrycą CCD, światłoczułość jest zdecydowanie mniejsza,

  • CCD – choć matryce CCD są wolniejsze i zużywają więcej energii niż wersje CMOS, to nie można odmówić im kilku dość znaczących zalet. Pozwalają one uzyskać obraz o większej rozdzielczości i to w dodatku bez efektu rolling shutter. Jest on wywołany stopniowym przesuwaniem się migawki przed matrycą. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy filmowany obiekt szybko się przemieszcza bądź gdy kamera jest w ruchu,

  • Live MOS – w tę matrycę wyposażone są lustrzanki systemu 4/3, głównie marki Panasonic i Olympus, czyli autorów matrycy Live MOS. Jest to pewnego rodzaju hybryda dwóch powyższych matryc. Cechuje się tym, że uzyskany obraz jakością dorównuje matrycy CCD, a jednocześnie nie zużywa dużo energii, co było wcześniej charakterystyczne dla matrycy CMOS. Takie połączenie gwarantuje doskonałą czułość oraz jakość nawet w słabszych warunkach oświetleniowych.

No i na koniec pozostaje nam rozmiar matrycy. Najczęściej lustrzanka dla amatora, ale też te bardziej zaawansowane modele wyposażone są w tzw. matryce niepełnoklatkowe, czyli APS-C o wymiarach około 23,7×15,6 mm i przekątnej 1,8 cala. Mówimy o nich, że są one niepełno-klatkowe, gdyż matryca jest mniejsza niż rozmiar typowego filmu małoobrazkowego 24×36 mm.

Matryce w standardzie APS-C mogą mieć różny rozmiar, co jest uzależnione od producenta. Wielkość matrycy ma związek również z ogniskową obiektywu. Obiektyw dedykowany do pełnej klatki, będzie miał inną ogniskową w przypadku mniejszych matryc (np. wcześniej wspomnianej APS-C). Dopiero po obliczeniu nominalnej ogniskowej uzyskujemy faktyczną wartość, którą obejmuje obiektyw dla danego aparatu. Obliczenie ekwiwalentu dla danego obiektywu jest bardzo proste, gdyż wystarczy ogniskową pomnożyć przez odpowiedni przelicznik:

MatrycaPrzelicznikEkwiwalent ogniskowej
(dla obiektywu 50 mm) [mm]
Canon APS-C1,680
Nikon, Sony, FujiFilm APS-C1,575
Olympus, Panasonic Micro 4/32100

Profesjonalna lustrzanka ma wbudowaną matrycę pełnoklatkową, która odpowiada wielkości filmu (36×24 mm, co odpowiada klatce 35 mm). Lustrzanka pełnoklatkowa umożliwia nam uchwycenie szerszego kadru. W tym przypadku nie trzeba brać pod uwagę mnożnika, dlatego że np. obiektyw o ogniskowej 50 mm daje kąt widzenia odpowiadający właśnie takiej ogniskowej.

Czułość ISO

Ten wskaźnik określa nam, w jakim stopniu matryca jest światłoczuła. Im większy jest ten zakres, tym aparat lustrzany będzie wykonywał lepsze zdjęcia w słabym oświetleniu, bez konieczności używania lampy błyskowej. Należy jednak mieć na względzie, że wyższe ISO będzie szło w parze także ze zwiększoną ilością szumów na zdjęciu. Tak więc najlepsze lustrzanki posiadają dodatkowo mechanizm redukcji szumów.

Stabilizacja obrazu

Dobre lustrzanki posiadają jeszcze jedno dość istotne udogodnienie, którym jest stabilizacja obrazu. Jeśli więc wykonujemy fotografie przyrody, uliczne czy okolicznościowe, gdzie ruch będzie nieodłącznym elementem, warto zdecydować się na model z taką funkcją.

Cyfrowa lustrzanka może oferować stabilizację w jednej z dwóch form: w obiektywie lub w matrycy. Lepszą opcją będzie zakup stabilizacji w matrycy, ponieważ podczas zmiany obiektywu, zdjęcia nadal pozostaną nieporuszone.

Wyświetlacz

Wyświetlacz pozwala nam na podgląd zdjęć czy nawet ich szybką edycję. Stąd też choć wydawać by się mogło, że jest to standard, który posiada każdy aparat fotograficzny. Lustrzanka jednak powinna cechować się odpowiednio dobraną przekątną, aby zachować funkcjonalność urządzenia na jak najwyższym poziomie. Dlatego zaleca się zakup aparatów z wyświetlaczem o przekątnej 2,5, 2,7 lub 3 cali. Oczywiście im większa rozdzielczość, tym wyświetlany obraz będzie wyraźniejszy. Natomiast wiązałoby się to także z większym poborem prądu z akumulatora.

W przypadku tego elementu możemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Mianowicie czy wyświetlacz jest obracany. Takie udogodnienie przydać się może w niestandardowych warunkach np. przy makrofotografii.

Wizjer

Wizjer umożliwia nam ustalenie właściwego wycinka obserwowanej przestrzeni. Choć może się wydawać, że element ten nie odgrywa większej roli, to nic bardziej mylnego.

Jest odpowiedzialny za widoczny obraz, który pokrywa kadr, określa się  go w skali procentowej. Gdy mamy informację o 100% pokryciu, to możemy być pewni, że materiał światłoczuły utrwali nam 100% obrazu widocznego w wizjerze. Jeśli pokrycie jest mniejsze, to obraz w wizjerze obejmie odpowiednio mniej rzeczywistego kadru. 

Dlaczego jest to takie ważne? Fotografom zależy, aby obraz, który widać przez wizjer w całości pokrywał się z kadrem. Np. jeżeli wizjer nie obejmuje w 100% kadru, to później się okaże, że aparat uchwycił większy kadr, niż widzieliśmy go przez wizjer.

Na koniec warto wspomnieć o punkcie ocznym. Odpowiada on za określenie, jak daleko możemy odsunąć oko od okularu aparatu, aby nie stracić widoczności całego obrazu w wizjerze. Największe znaczenie będzie miało w przypadku osób noszących okulary korekcyjne, gdyż nie mogą one całkowicie przybliżyć oka z powodu fizycznej bariery.

Lampa błyskowa

Czy lampa błyskowa to gadżet, który powinien posiadać każdy aparat? Lustrzanka zdecydowanie tak. Dzięki niej poradzimy sobie w gorszych warunkach oświetleniowych czy wyeliminujemy efekt czerwonych oczu. Na pierwszy rzut oka możemy jej nie dostrzec, gdyż lampa wbudowana w urządzenie jest schowana. Uwalnia się dopiero w momencie, gdy chcemy wykonać zdjęcie.

Jednak w najtrudniejszych okolicznościach, kiedy moc światła jest za słaba, lub musimy oświetlić pod innym kątem, z pomocą przychodzi tzw. gorąca stopka. Jest to element, a dokładniej złącze, które jest obecne na górze aparatu. Możemy do niego podłączyć zewnętrzną lampę błyskową, co jest często wykorzystywane przez profesjonalnych fotografów.

Obiektywy

Sposób mocowania obiektywu stanowi ważny punkt, gdy wybieramy aparat cyfrowy. Lustrzanka danej firmy wiąże się często z koniecznością zakupu specjalnie do niego dedykowanych obiektywów, ponieważ nie przewiduje możliwości podłączenia modelu od innego producenta.

Jednak niektóre przedsiębiorstwa chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich użytkowników, projektują specjalne konwertery i mocowanie, umożliwiające podłączenie obiektywu konkurencyjnej marki. Aczkolwiek takie rozwiązanie, często będzie się wiązać z utratą automatycznego ustawienia ostrości czy też automatycznym ustawianiem ogniskowej w przypadku teleobiektywów.

Dlatego przed zakupem warto zapoznać się wnikliwie z ofertą poszczególnych producentów, gdybyśmy z czasem chcieli rozszerzyć wyposażenie naszego sprzętu.

Wymiary i waga

Czy mała lustrzanka jest w ogóle osiągalna? W porównaniu ze standardowymi aparatami, można by rzec, że o ile możemy zdecydować się na model o nieco mniejszych wymiarach, to już wagowo będą to sprzęty zdecydowanie cięższe.

Pierwszy czynnik, który znacząco wpływa na wagę lustrzanki to sposób wykonania obudowy. Oczywistym jest, że plastik będzie o lżejszy od mieszanki stopów metali. Natomiast tutaj warto podkreślić, że ta druga opcja będzie cechowała się zwiększoną wytrzymałością.

Jednak poza samym korpusem, często musimy doliczyć do tego różnorodne obiektywy, których możemy posiadać kilka. Wtedy waga aparatu z 500 gram może zwiększyć się nam do 1,5 kg. Aczkolwiek większość lustrzanek posiada podobną konstrukcję oraz wymiary, więc różnice w tym zakresie nie będą znaczące.

Jaka może być lustrzanka i jaką wybrać do codziennej fotografii?

Jeśli rodzi o rodzaje lustrzanek, to możemy wyróżnić kilka podziałów ze względu na różne funkcjonalności urządzenia. Najczęściej spotykanym jest ten na lustrzanki pełnoklatkowe oraz niepełno-klatkowe, który został opisany w punkcie „Matryce”. Poza tym możemy spotkać się także z podziałem ze względu na:

1. Liczbę obiektywów

Lustrzanka jednoobiektywowa – jest to rozwiązanie częściej stosowane szczególnie w urządzeniach ze średniej i wyższej półki. Konstrukcja opiera się jak sama nazwa wskazuje na jednym obiektywie, dzięki któremu możemy obserwować kadr oraz jego naświetlenie. Lustro w lustrzankach jednoobiektywowych podnosi się jedynie na czas potrzebny do wykonania zdjęcia, odsłaniając migawkę. Do zalet takiej budowy możemy zaliczyć fakt, że fotograf widzi kadr dokładnie w taki sposób, w jaki zostanie naświetlony. Niestety w tym momencie może dojść do delikatnych drgań, które będą skutkowały poruszonym zdjęciem.

Jednak mimo to, taka lustrzanka posiada jeszcze kilka innych asów w rękawie. Na przykład nie mamy do czynienia ze zjawiskiem paralaksy, czyli efektu niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanych z różnorodnych kierunków. Dodatkowo, co jest znacznym udogodnieniem, możemy stosować liczne wymienne obiektywy w tego rodzaju aparatach.

Lustrzanka dwuobiektywowa – ten typ aparatów jest zdecydowanie starszą konstrukcją, z którą już nie zetkniemy się, jeśli chodzi o urządzenia do codziennej fotografii. W takich lustrzankach, każdy z obiektywów pełnił konkretne zadanie: prezentował kadr lub go naświetlał. Były to aparaty większe gabarytowo, jednak posiadały jedną zaletę w porównaniu z poprzednimi typami aparatów. Mianowicie przedstawiały kadr na dużej, wygodnej matówce.

2. Rodzaj materiału światłoczułego

Lustrzanka cyfrowa – są to modele wyposażone w jeden obiektyw oraz lustro, które kieruje światło padające przez obiektyw na matówkę, tworząc obraz fotografowanego obiektu. Lustrzanki cyfrowe umożliwiają wymianę obiektywów, które mocujemy za pomocą bagnetów. Na początku takie urządzenia umożliwiały jedynie fotografowanie. Z czasem zaczęto wyposażać je w dodatkowe funkcje (które zostaną omówione w kolejnym punkcie) oraz zwiększone standardy. Obecnie za minimalną jakość uznaje się Full HD, jednak w coraz większą popularność zdobywa także lustrzanka 4K.

Aparat klasyczny – często możemy spotkać się z określeniem, iż jest to lustrzanka analogowa, jednak jest to błędne stwierdzenie. Klasyczny aparat fotograficzny to sprzęt mechaniczny, który do zapisywania obrazu na błonie światłoczułej, nie potrzebuje sygnału analogowego (zresztą taki sygnał w ogóle w nich nie występował). Klasyczny aparat umieszcza materiał wewnątrz aparatu pod postacią zwiniętej błony światłoczułej, która jest przewijana w jego wnętrzu za pomocą odpowiedniego mechanizmu. Ma to na celu naświetlenie każdej z klatek filmu.

Jak robić zdjęcia lustrzanką? Poznaj funkcje, które mogą Ci w tym pomóc

Lustrzanka do nagrywania filmów czy liczne programy tematyczne to tylko niektóre z opcji, w które producenci wyposażają swoje aparaty fotograficzne. Lustrzanki, aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników są stale wzbogacane o nowe funkcjonalności. Poznajcie najpopularniejsze z nich:

  • Pomiar światła – nowoczesne lustrzanki posiadają wbudowany światłomierz, aby w trybie automatycznym, aparat mógł samodzielnie dobrać najkorzystniejsze i najodpowiedniejsze parametry obrazu tj. ISO, wartość przysłony czy czas otwarcia migawki. Wraz z wykonaniem pomiaru wszystkie dane zostają przekazane do procesora, który resztę dobiera automatycznie,

  • Autofokus – jest to nic innego jak automatyczne ustawianie ostrości obiektywu. Takie udogodnienie umożliwia nam szybko i bezproblemowo wykonać wyraźne, ostre ujęcia. Funkcja ta jest uwielbiana przez osoby początkujące, ale także profesjonalistów, którzy zajmują się dynamiczną fotografią np. sportową. Autofokus posiada dwa tryby pracy. Pierwszy z nich to praca ciągła, która polega na tym, że aparat sam ustawia ostrość na podstawie śledzonych obiektów, znajdujących się w polu widzenia. Alternatywą jest praca pojedyncza, która jest znacznie bardziej oszczędna, jeśli chodzi o pobór baterii. Zaś jej działanie następuje w momencie dociśnięcia do połowy spustu migawki. Choć zrobienie zdjęcia może potrwać nieco dłużej, to końcowy efekt może być dokładniejszy,

  • Programy tematyczne – każda nawet tania lustrzanka posiada pewien pakiet programów tematycznych, które posiadają całkowicie zautomatyzowane ustawienia. W zależności od ceny oraz oferty producenta może ich być od 5 do nawet 18. Najczęściej są to takie programy jak: portret, pejzaż, obiekty w ruchu czy fotografia nocna. Polega to na tym, że lustrzanka dobiera najlepsze możliwe ustawienia do danego kadru. Docenią to w szczególności osoby, które nie mają jeszcze perfekcyjnie opanowanych umiejętności z zakresu ustawień aparatu,

  • Efekty barwne – może je nazwać potocznie filtrami. Dzięki nim wykonamy fotografię w wersji czarno-białej, negatywie czy sepii,

  • Tryby ekspozycji – dla wielu profesjonalistów jest to jeden z dominujących czynników podczas wyboru lustrzanki. Ta funkcja pozwala nam odpowiednio ustawić czas otwarcia migawki oraz przysłony. Wśród najpopularniejszych trybów możemy wyróżnić:
Symbol trybuSposób działania
PJest to jedyny tryb automatyczny. Oznacza to, że sam dostosowuje czas naświetlania zdjęcia oraz stopień otwarcia przysłony. Możemy zaś samodzielnie wybrać poziom ISO, balans bieli, tryb pomiaru światła bądź dokonać korekty ekspozycji.
AW tym trybie lustrzanka odpowiada za dostosowanie ekspozycji, jednak my mamy wpływ na wartość przysłony. Tryb ten najczęściej wykorzystuje się w fotografii portretowej.
STryb S podczas gdy my ustawiamy czas naświetlania obrazu, dobiera pozostałe parametry w najbardziej optymalny sposób. To rozwiązanie może być szczególnie pomocne podczas fotografii nocnej.
MJest to tryb w pełni manualny, który pozwala na ustawienie wszystkich najistotniejszych parametrów tj. czas naświetlania, ISO czy przysłonę. Jeśli lubimy fotografię artystyczną, to taki tryb będzie dla nas najbardziej odpowiedni.
  • Samowyzwalacz – selfie lustrzanką? Czemu nie! Samowyzwalacz opóźnia czas wyzwolenia migawki wedle naszych preferencji (przeważnie jest to od 2 do 20 sekund). Niektóre modele mogą dodatkowo posiadać pilot do zdalnego sterowania, co umożliwia wykonanie zdjęcia nawet z większej odległości,

  • Zdjęcia seryjne – dobra, tania lustrzanka jest w stanie wykonać od 3 do 6 zdjęć jedno po drugim. Wybierając modele przeznaczone do użytku profesjonalnego mogą ich zrobić nawet do kilkudziesięciu na raz. Będzie to szczególnie pomocne w fotografii przyrodniczej czy sportowej, która jest bardzo dynamiczna i trudno jednym ujęciem uwiecznić dany moment.

  • Filmowanie – lustrzanka do filmowania nie należy do nowości na rynku i jest dostępna w niemal każdym modelu. W zależności od lustrzanki, którą wybierzemy film może być zapisywany w rozdzielczości 1920×1080, 1280×720 lub 640×480. Jeśli chodzi o prędkość zapisu to oscyluje ona w granicy 20-30 klatek na sekundę. Sprawia to, że aparat może nam równocześnie posłużyć za dobrą jakościowo kamerę.

Jaką lustrzankę kupić – czy marka ma znaczenie?

Lista dostępnych na rynku lustrzanek jest naprawdę ogromna, jednak od kilku lat czołówka topowych marek pozostaje niezmienna. Czy w parze z rozpoznawalną nazwą idzie również jakość? Sprawdźmy.

Canon

Choć po lustrzanki tej firmy sięgają głównie osoby zajmujące się fotografią profesjonalnie, to tania, dobra lustrzanka do użytku amatorskiego również znajdzie się w ich ofercie. Decydując się na aparaty Canon możemy liczyć na doskonałą jakość wykonania sprzętu, ale też szeroką gamę akcesoriów dodatkowych, o które możemy poszerzać naszą kolekcję.

Nikon

Jeżeli chodzi o jakość wykonania lustrzanek, to Nikon jest bardzo zbliżony do produktów Canona. Różnice między tymi dwoma producentami będą widoczne głównie w zakresie designu, rozmieszczenia poszczególnych funkcji czy wymiarów aparatu.

Sony

Aparat marki Sony sprawdzi się idealnie jako lustrzanka na początek. Choć jakościowo nie znajdują się może na równi z dwoma powyższymi gigantami, to ich solidne wykonanie, atrakcyjna cena oraz rozbudowana oferta akcesoriów dodatkowych sprawia, że lustrzanki te są dostępne również, gdy dysponujemy niewielkim budżetem.

Pentax

Pierwsza lustrzanka jest zawsze trudnym wyborem, jednak firma Pentax, chcąc rozwijać pasję nie tylko u profesjonalistów, ale i amatorów, oferuje szerokie spektrum produktów o zróżnicowanych parametrach oraz cenach, jednak stawiając przede wszystkim na jakość. Dlatego też lustrzanki tej marki są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jaka lustrzanka na początek będzie odpowiednia?

Pośród licznych parametrów technicznych, łatwo pominąć najistotniejsze kwestie, które powinny skupić naszą największą uwagę. Czym powinna się charakteryzować lustrzanka dla początkujących? Poradnik szczegółowo opisał te kwestie, jednak podsumowując wszystkie elementy, warto postawić największy nacisk na:

  • rodzaj matrycy – wystarczająca matryca na początku naszej przygody z fotografią to APS-C o rozdzielczości przynajmniej 20 Mpix,
  • zakres ISO – wyższa czułość pozwala zarejestrować więcej światła, co jest pomocne w słabych warunkach oświetleniowych, jednak nie musimy kupować modelu o najwyższym dostępnym poziomie ISO. Wartość ta może się wahać w granicy 50-25000,
  • lampa błyskowa – najlepiej, aby była ona wbudowana, abyśmy mogli doświetlić odpowiednio kadry,
  • tryby kreatywne – wbudowane programy automatyczne będą pomocne na początkowych etapach nauki obsługi aparatu i ułatwią poprawne wykonywanie zdjęć,
  • nagrywanie filmów – jeśli z czasem będziemy chcieli się rozwijać, to warto zainwestować w aparat, który jest w stanie nagrać film przynajmniej w jakości Full HD.

Sprzęt wybierany przez profesjonalistów

Doświadczeni fotografowie mają zupełnie inne wymagania względem lustrzanki oraz wykonują zdjęcia w zróżnicowanych warunkach. Dlatego parametry, które są najistotniejsze podczas wyboru profesjonalnego aparatu to:

  • ustawienie ostrości – im bardziej precyzyjne możliwości ustawienia ostrości oferuje nam aparat tym lepiej. Automatyczne ustawienia mogą, ale nie zawsze muszą odpowiednio dostosować się do trudnych warunków, dlatego możliwość manualnego dostrojenia najważniejszych parametrów z tego zakresu jest bardzo ważna,
  • szczelny korpus – szczelna i solidna obudowa to podstawa, gdy wykonujemy zdjęcia w różnorodnych warunkach. W ten sposób zmniejszamy ryzyko uszkodzenia lustrzanki,
  • tryby ekspozycji – odpowiednie ustawienie czasu otwarcia migawki oraz przysłony pozwoli nam osiągnąć perfekcyjne ujęcie, dlatego rodzaje oferowanych trybów w lustrzankach są ważnym punktem w profesjonalnych sprzętach,
  • waga urządzenia – lustrzanka nie może być ciężka, ponieważ przy wielogodzinnej sesji, praca stałaby się niekomfortowa. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na korpus lustrzanki, ale też wymiary pozostałych, dodatkowych akcesoriów, o które możemy rozbudować nasz zestaw,
  • stabilizacja obrazu – najlepiej, aby stabilizacja była wbudowana w matrycę, ponieważ wtedy nawet przy zmianie obiektywu nie musimy się martwić, że fotografie będą rozmazane.

Porównanie lustrzanek – czy cena ma wpływ na funkcjonalność urządzenia?

Częstym pytaniem, które pojawia się przed zakupem lustrzanki, to jaki budżet muszę na nią przeznaczyć. A ponadto, czy najtańsza lustrzanka spełni nasze oczekiwania i pozwoli nam wykonać jakościowe zdjęcia.

Oczywiście jesteśmy w stanie dobrać minimalne parametry, jakimi powinny cechować się produkty z danej półki cenowej, które sprawdzą się w różnych warunkach.

Jaka lustrzanka do 1000 zł?

Nawet tańsze lustrzanki zagwarantują nam lepszą jakość w porównaniu z aparatami kompaktowymi. Jest to wynik zastosowania lepszej matrycy oraz jaśniejszego obiektywu. Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na wymiary lustrzanki, aby praca z nią nie była uciążliwa przez nie kompaktowe rozmiary.

Jeśli nasz budżet jest ograniczony, to warto kupić prostszy i tańszy model, a pozostałe pieniądze przeznaczyć na dobry obiektyw, niż kupić taki, który będzie miał każdej funkcji po trochu, ale żadnej z nich nie spełni w stopniu przynajmniej poprawnym. Natomiast musimy liczyć się z tym, że poniżej 1000 zł zakupimy raczej sprzęt używany.

Jednak decydując się na taki krok, musimy przejrzeć oferty poszczególnych producentów. Choć lustrzanki Pentaxa czy Sony będą nieco tańsze (do 1500 zł), to już możliwość dobrania obiektywów jest znacznie mniejsza niż w przypadku marki Canon czy Nikon. Dlatego musimy zastanowić się, jak bardzo chcemy rozbudować nasz asortyment.

Jaka lustrzanka do 2000 zł?

Lustrzanki z nieco wyższej półki cenowej, posiadają już zdecydowanie więcej udogodnień, dzięki którym praca z aparatem będzie łatwiejsza, ale też bardziej efektowna. Od takich modeli możemy dodatkowo wymagać:

  • czytelnego wyświetlacza z funkcją podglądu na żywo,
  • zakresu czułości ISO od 100 do 2000,
  • wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością do 3 klatek na sekundę,
  • możliwość nagrywania klipów wideo w rozdzielczości 720p z prędkością około 24 klatek na sekundę,
  • stabilizację obrazu wbudowaną w matrycę.

Jaka lustrzanka do 3000 zł?

Lustrzanki, które możemy otrzymać w przedziale do 3000 zł są już dość zaawansowanymi urządzeniami, pozwalającymi nam na skorzystanie z licznych udogodnień oferowanych przez producentów. Tak naprawdę, niemal wszystkie wyżej opisane funkcje oraz parametry, w takich urządzeniach są dostępne i znajdują się na wysokim poziomie, który usatysfakcjonuje nie tylko amatorów, ale też profesjonalistów.

Aparat cyfrowy czy lustrzanka – w czym tkwi różnica?

Zastanawiając się nad wyborem aparat cyfrowy a lustrzanka, musimy wiedzieć, że główna różnica między nimi będzie polegała na obsługiwaniu technologii cyfrowej. Dokładniej oznacza to, że sprzęt, który ma wbudowane ruchome lustro jest lustrzanką, zaś ten który go nie ma to aparat kompaktowy.

Działanie lustrzanek jest o wiele szybsze, a ponadto nie opiera się w całości na elektronice. Jednak kupując lustrzankę trzeba liczyć się z tym, że aby wykorzystać wszelkie jej zalety i możliwości, musimy sami odpowiednio ustawić liczne parametry. Oczywiście możemy skorzystać z trybów automatycznych, jednak może na tym utracić efekt końcowy zdjęcia.

Aparat kompaktowy jest prostszy w obsłudze, gdyż tak naprawdę w żaden sposób nie jesteśmy zmuszeni regulować parametrów. Praca takiego sprzętu polega głównie na użyciu programów automatycznych.

Podsumowanie – Najlepsza lustrzanka dla początkujących i profesjonalistów, czyli jaka?

Wnikliwe zapoznanie się ze sposobem pracy lustrzanki oraz wszelkimi dostępnymi w niej funkcjami jest niezbędne, jeśli chcemy zakupić jakościowy sprzęt, który wyniesie nasze fotografie na zupełnie nowy, wyższy poziom.

Jednak pośród licznych udogodnień, w których prześcigają się producenci, nie możemy zapomnieć o tych najważniejszych punktach, które zostały poruszone w naszym poradniku. Bez nich uzyskanie jakościowych, efektownych ujęć będzie nie tyle utrudnione, co wręcz niemożliwe.