Aktualizacja: Grudzień 2022

  1. Nikon D3500
  2. Nikon D5300
  3. Canon EOS 200D
  4. Pentax K-70
  5. Poradnik wyboru lustrzanki

Porównanie najlepszych lustrzanek cyfrowych do 3000zł:

Model
Format matrycy [mm]Mocowanie obiektywuRozdzielczość [Mpix]Maks. czułość ISOStabilizacja obrazuObsługa formatu RAWRozdzielczość filmu/klatkiIlość punktów AFZdjęcia seryjne [kl/s]Wi-Fi
Nikon D3500CMOS (DX), 23,5 x 15,6Nikon F (Nikkor – autofokus tylko w AF-P, AF-S i AF-I)
24,225600NIETAKFull HD/60fps115NIE
Nikon D5300CMOS (DX), 23,5 x 15,6Nikon F (Nikkor – autofokus tylko w AF-S i AF-I)
24,225600NIENIEFull HD/60fps395TAK
Canon EOS 200DCMOS (APS-C) 22,3 x 14,9Canon EF/EF-S24,125600NIETAKFull HD/60fps95TAK
PENTAX K-70CMOS (APS-C) 23.5 x 15.7Pentax KAF2 (kompatybilne z KA, KAF, KAF3, KAF4 )24,0102400TAKTAK4K (poklatkowy),
Full HD/60fps
116TAK

Najlepsze lustrzanki do 3000zł – Ranking tanich lustrzanek 2021

 

1. Nikon D3500 Kliknij aby kupić »

Nikon-D3500

 

Lustrzanka Nikon D3500 jest dedykowana wszystkim tym, którzy chcą tworzyć zdjęcia bez zbędnego wysiłku czy konieczności opanowania profesjonalnych umiejętności. Następca Nikona D3400 jest modelem dużo mniejszym i lżejszym, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w podróży, na rodzinnych wakacjach czy przyjacielskich imprezach. A łatwa obsługa i intuicyjny przewodnik po dostępnych funkcjach sprawia, iż sprzęt będzie cieszyć nie tylko doświadczonych amatorów fotografii, ale także zupełnych amatorów. Czym charakteryzuje się jeden z flagowych produktów firmy Nikon?

Lustrzanka cyfrowa Nikon D3500 zaskakuje doskonałą jakością zdjęć. Producent zastosował w tym modelu matrycę o rozdzielczości 24,2 mln pikseli, pozwala na filmowanie w technologii Full HD. Dodatkowo aparat Nikon D3500 wyposażony jest w precyzyjny autofokus, który zapewnia doskonałą ostrość fotografowanych obrazów. To jeszcze nie wszystko, o co zadbała firma Nikon. Lustrzanka posiada zakres czułości ISO od 100 do 25600, co pozwala uchwycić każdy szczegół bez względu na porę dnia. A ponieważ amatorzy utrwalania codziennych chwil coraz częściej cenią sobie możliwość nagrywania filmów, to w modelu tej klasy także nie mogło zabraknąć tej funkcji – lustrzanka Nikon pozwala nagrywać szczegółowe i bardzo płynne filmy. Dodatkowo filmowanie może odbywać się w nocy lub przy zachmurzonym niebie. Przyjazny sprzęt dedykowany osobom dopiero wchodzącym w świat fotografii powinien charakteryzować się wygodą użytkowania.

W tym przypadku dobry aparat to wygodny aparat. Lustrzanka Nikon D3500 na pewno zasługuje tutaj na wyróżnienie. Po pierwsze – gabaryty. Ten model lustrzanki wyróżnia się kompaktowym rozmiarem i niewielką wagą. Dodatkowo jest wysoce ergonomiczny – producent zadbał o to, aby jego trzymanie w dłoni było wysoce komfortowe. To jednak nie wszystko, czym wyróżnia się aparat Nikon. Lustrzanka D3500 daje wiele możliwości rozbudowy – na przykład w różnorodne obiektywy (od zmiennoogniskowych do stałoogniskowych) czy lampy błyskowe. A duży monitor LCD pozwala przeglądać zdjęcia w doskonałej ostrości. Natomiast miłośnicy długich wypadów na pewno docenią fakt, iż lustrzanka posiada wytrzymały akumulator, który charakteryzuje się długim czasem działania. Wymienione wyżej cechy to nie wszystkie zalety, jakie posiada aparat fotograficzny Nikon. Lustrzanka przodującego producenta oferuje aplikację SnapBridge (umożliwiającą szybkie udostępnianie wykonanych zdjęć), łączność bluetooth, możliwość stosowania specjalnych efektów kreatywnych (jeszcze przed zrobieniem zdjęcia) czy podręcznik zawierający cenne wskazówki dotyczące ustawień aparatu, robienia zdjęć czy nagrywania filmów. I to wszystko za stosunkowo niewygórowaną cenę – Nikon D3500 kosztuje w granicach 2000 zł.

Czy jeden z flagowych produktów firmy Nikon ma jakieś wady? Otóż aparat nie posiada Wi-Fi, ekranu dotykowego,który już jest standardem w aparatach cyfrowych czy możliwości podłączenia mikrofonu zewnętrznego. Pewnym, mankamentem jest także brak nagrywania w 4K i brak przycisku do ustawiania ISO. Jednak jedno trzeba podkreślić – za tą cenę jest to naprawdę niezła lustrzanka.

Zalety
Niska cena
Duży ekran LCD
Łączność Bluetooth
Żywotność baterii około 1550 zdjęć
Niska waga
Ergonomiczna obudowa
Wady
Brak nagrywania 4K
Brak Wi-Fi
Brak wejścia na zewnętrzny mikrofon

Kup na Allegro

 

2. Nikon D5300 Kliknij aby kupić »

Nikon-D5300Nikon D5300 to bardzo mocna i warta uwagi pozycja na rynku lustrzanek do 3000 zł. Sam producent określa swój produkt jako sprzęt pozwalający rozwijać kreatywność. I jest w tym dużo prawdy, gdyż aparat Nikon D5300 nie tylko pozwala robić świetnej jakości zdjęcia i filmy, ale także umożliwia ich szybkie udostępnianie. A szereg dodatkowych funkcji pozwala stworzyć z zarejestrowanego obrazu swoje prywatne dzieło sztuki. Czym wyróżnia się ten model lustrzanki na tle konkurencji?

Każdy amator fotografowania zwraca uwagę przede wszystkim na jakość zdjęć. Lustrzanka cyfrowa Nikon D5300 to sprzęt, który wyróżnia się w tym zakresie niezwykle wysoką jakością. Matryca CMOS o rozdzielczości 24,2 mln pikseli, wysoka czułość ISO o parametrach od 100 do 12800 (z możliwością rozbudowania do 25600), precyzyjny autofokus oraz czujnik pomiaru światła — to parametry pozwalające wykonywać ostre, szczegółowe i bardzo wyraźne zdjęcia bez względu na porę dnia (lub nocy) czy warunki atmosferyczne. Dodatkowo lustrzanka Nikon D5300 posiada dwie opcje rejestrowania szczegółów — w jasnym i ciemnym otoczeniu. Co więcej — wykonawca zdjęć może wykorzystać funkcję HDR (sprawdzającą się przy fotografowaniu nieruchomych obiektów) bądź funkcję D-Lighting (która umożliwia precyzyjne fotografowanie obiektów będących w ruchu). Na uwagę zasługuje także fakt, iż zdjęcia seryjne są wykonywane z dużą szybkością 5 klatek na sekundę, co pozwala utrwalić nawet najbardziej ulotne ruchy bądź mimikę. Oczywiście firma Nikon nie zapomniała też o miłośnikach nagrywania filmów — lustrzanka cyfrowa Nikon D5300 umożliwia szczegółowe rejestrowanie wydarzeń w rozdzielczości Full HD. A wbudowany mikrofon umożliwia nie tylko oglądanie nagranych filmów, ale także ich słuchanie w doskonałej jakości.

Producent aparatów Nikon doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż użytkownicy lustrzanek cenią dodatkowe wyposażenie, które zamienia fotografowanie w niezwykle przyjemne i kreatywne zajęcie. Dlatego też aparat fotograficzny Nikon D5300  posiada wiele technologicznych dodatków. Przede wszystkim na uwagę zasługuje fakt, iż lustrzanka Nikon posiada nie tylko wi-fi (umożliwiające połączenie się aparatu z innym urządzeniem i niemal natychmiastowe udostępnienie wykonanych fotografii), ale także moduł GPS (który pozwala dodawać do zdjęć informacje o lokalizacji). To jeszcze nie wszystko. Nikon D5300 jest wyposażony w wyjście HDMI (które pozwala na podłączenie do telewizora), a funkcja HDMI-CEC umożliwia odtwarzanie zdjęć przy użyciu telewizyjnego pilota. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, iż producent nie zapomniał o funkcjach dających możliwość wykazania się kreatywnością — lustrzanka pozwala na dodawanie efektów specjalnych (na przykład obraz w stylu retro) oraz na wykorzystywanie programów tematycznych (na przykład zdjęcie sportowe).

Lustrzanka Nikon D5300 to połączenie zaawansowanej technologii z funkcjonalnością i wygodą. Duży i ruchomy wyświetlacz LCD (charakteryzujący się wysoką rozdzielczością) pozwala zobaczyć każdy szczegół zdjęcia lub filmu i to zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu. Dodatkowo, co podkreślają użytkownicy – aparat charakteryzuje się dużą wygodą użytkowania, ergonomią, intuicyjną obsługą oraz szybkim dostępem do często wykorzystywanych funkcji. Dzięki temu utrwalanie obrazów i filmów lustrzanką Nikon jest niezwykle przyjemne. A jej wszechstronność docenią zarówno amatorzy, jak i osoby nieco bardziej doświadczone w sztuce fotografowania. Aparat fotograficzny Nikon D5300 na pewno wyróżnia się na rynku lustrzanek. Do jego zalet można jeszcze zaliczyć: matrycę o dużej rozdzielczości, wysoką czułość, wydajny procesor, precyzyjny autofokus, tryb zdjęć seryjnych wyróżniających się dużą szybkością, efekty specjalne i programy tematyczne, zoptymalizowane ustawienia ekspozycji, czujnik pomiarów światła, ergonomię i inteligentną konstrukcję. Jednak wielość zalet nie oznacza, iż ten model nie jest pozbawiony wad. Wśród nich można wymienić: brak ekranu dotykowego, dosyć powolne działanie autofokusa w trybie live – view oraz brak możliwości konfigurowania niektórych ustawień manualnych poprzez aplikację. Jednak pomimo tych kilku mankamentów lustrzanka cyfrowa Nikon D5300 na pewno zasługuje na uwagę.

Aparat NIKON D5300 18-105mm

Lustrzanka Nikon D5300 to najczęściej wybierana lustrzanka do 3000 zł wśród użytkowników

Zalety
Łączność Wi-Fi
Wbudowany moduł GPS
Duży i ruchomy ekran
Funkcja HDR
39 punktów Autofokusa
Wady
Wolny Autofokus w trybie Live View
Aplikacja nie zawiera wszystkich opcji manualnych
Brak dotykowego ekranu

Kup na Allegro

 

3. Canon EOS 200D Kliknij aby kupić »

Canon-EOS-200DLustrzanka Canon EOS 200D to prosty w obsłudze aparat fotograficzny z ekranem dotykowym. Jeden z tańszych i polecanych modeli od Canona.

Do zalet tego urządzenia można zaliczyć również ponadprzeciętną szybkość wykonywania zdjęć, która wynosi pięć klatek na sekundę. Model Canon EOS200D jest także nadzwyczaj lekki, co zapewnia wysoką swobodę ruchów w celu wykonania precyzyjnych zdjęć i ujęcia w kadrze określonych obiektów. Nie trzeba się zarazem obawiać tego, że długotrwałe noszenie aparatu spowoduje przeciążenie rąk czy szyi, kiedy nosimy urządzenie na pasku. Pewną wadą jest jednak brak funkcji stabilizacji, przez co utrudnione jest wykonywanie ostrych zdjęć obiektów znajdujących się w ruchu – zdjęcia oraz nagrania mogą wychodzić zamazane.

Po stronie zalet modelu firmy Canon można natomiast zapisać obecność jasnego wizjera optycznego, który pozwala świetnie odzwierciedlić na zdjęciach rzeczywisty obraz. Na uwagę zasługuje także możliwość swobodnego odchylania i obracania ekranu, dzięki czemu możliwe staje się wykonywanie zdjęć z różnych, nawet najbardziej nietypowych perspektyw. Użytkownicy aparatu Canon EOS 200D doceniają zarazem wyposażenie go w niezawodnie działającą funkcję balansu bieli, a także w autofokus Dual Pixel, który pozwala wykonywać wysokie jakości nagrania filmowe. Wadą autofokusa jest jednak niewielka liczba pól pomiarowych, która wynosi jedynie 11. W związku z tym problematyczne staje się właściwe określenie punktu, w którym powinno nastąpić ostrzenie kadru. Lustrzanka Canon 200D nie gwarantuje również precyzyjnego pomiaru światła – aby to osiągnąć, użytkownik jest zmuszony dokonać samodzielnej korekty ekspozycji. Do wad modelu EOS 200D można ponadto zaliczyć spory stopień zaszumienia wysokich czułości, a także ciemny i zbyt mały wizjer optyczny.

Aparat Canon EOS 200D wyróżnia się natomiast obsługą protokołu Wi-Fi. Dzięki temu użytkownik może bez problemu udostępniać własne fotografie czy filmy swoim znajomym w mediach społecznościowych, a także zapisywać na własnym laptopie, tablecie czy smartfonie. Canon 200D współpracuje również z łącznością Bluetooth – tryb ten może być stale załączony w aparacie, bez ryzyka narażania się na szybkie rozładowywanie baterii. Jej żywotność w modelu Canon EOS 200 D jest stosunkowo duża, ponieważ pozwala na wykonanie do ośmiuset fotografii. Użytkownicy tej lustrzanki doceniają poza tym możliwość łatwego i szybkiego ustawiania ostrości w trybie Live View. Aparat Canon 200D sprawdza się świetnie zwłaszcza w przypadku początkujących fotografów. Wszystko dzięki temu, że urządzenie to zostało wyposażone w funkcję indywidualnego korepetytora, który pomaga m.in. w doborze optymalnych ustawień do wykonywania zdjęć w określonych warunkach.

Zalety
Łączność Wi-Fi
Niewielka waga
Dotykowy i ruchomy ekran
Nagrywanie w 4K
Szybki Autofocus
Wady
Słaby pomiar światła
Tylko 11 punktów Autofocusa

Kup na Allegro

 

4.Pentax K-70 Kliknij aby kupić »

Pentax-K-70Aparat fotograficzny Pentax K-70 to wysokiej klasy urządzenie, dzięki któremu można wykonać nienagannej jakości fotografie w trudnych warunkach oświetlenia (do -3EV) czy temperatury (do -10 stopni Celsjusza). Urządzenie to wyróżnia się niedużym rozmiarem i odpowiednim wyprofilowaniem dając pełną wygodę w użytkowaniu.

Pentax K 70-chociaż brak w nim dotykowego ekranu, co jest standardem wśród lustrzanek, to może się poszczycić systemem pozbywania się zanieczyszczeń z matrycy. Mechanizm ten opiera się na zastosowaniu specjalnej powłoki wywołującej mikrodrgania, dzięki czemu wyeliminowany zostaje efekt gromadzenia się kurzu czy pyłu. Przekłada się to pozytywnie na wyeliminowanie efektu powstawania zarysowań na powierzchni matrycy. Aparat ten jest także zabezpieczony przed przedostawaniem się wody do obiektywu, co jest zasługą zastosowania aż stu wodoodpornych uszczelek. Dzięki temu urządzenie to może być bez obaw używane w trudnych warunkach atmosferycznych – np. podczas opadów deszczu czy śniegu. Aparat ten warto połączyć z obiektywami z serii WR- lub AW-, dzięki czemu można cieszyć się całkowicie wodoszczelnym kompletem fotograficznym.

Lustrzanka cyfrowa Pentax K-70 posiada również funkcję redukcji szumów, a także wyróżnia się ponadprzeciętnie wysokim stopnień czułości. Pozwala to na wykonywanie fotografii nawet w słabo oświetlonych miejscach. Aparat ten posiada maksymalną czujność do IDO 102400. Urządzenie to zostało również wyposażone w najnowszej generacji moduł AF z czujnikami krzyżowymi. Fotografowie powinni docenić również obsługiwaną w tym modelu funkcję symulacji filtra antyaliasingowego, możliwość połączenia z protokołem Wi-Fi, a także wejście do zewnętrznego mikrofonu. Można zatem wygodnie i błyskawicznie udostępniać zdjęcia i filmy swoim znajomym, a także przesyłać je z pamięci aparatu do komputera czy urządzenia mobilnego. Bardziej zaawansowani użytkownicy zyskują zarazem możliwość korzystania z niestandardowych ustawień. Dzięki temu są w stanie dostosować działanie aparatu do swoich indywidualnych preferencji. Lustrzanka Pentax K-70 pozwala również na wykonywanie imponujących zdjęć obiektów czy ludzi znajdujących się w ruchu – fotografie tego rodzaju są ostre dzięki funkcji stabilizacji obrazu. Jest ona przydatna także w sytuacji, kiedy fotograf zamierza wykonać zdjęcie z długim czasem naświetlania.

Co jeszcze wyróżnia ten model marki Pentax? Lustrzanka obsługuje nowoczesną technologię Pixel Shift, która zapewnia niezawodną stabilizację matrycy. Jest ona lekko przesuwana na boki, podczas gdy urządzenie wykonuje kilka klatek, łączonych następnie w jedno zdjęcie. Opcja ta przydaje się zwłaszcza w przypadku chęci wykonywania krajobrazowej panoramy. Można mieć jednak pewne zastrzeżenia odnośnie do funkcji odszumiania, która utrudnia wykonywanie fotografii w formacie RAW. Model K70 Pentax zawodzi również pod kątem systemu automatycznego balansu bieli, jest stosunkowo drogi, a także obsługuje baterie o dosyć niskim poziomie żywotności. Pojawia się w związku z tym kłopot, polegający na ryzyku nagłego rozładowania baterii, na przykład w podroży.

Zalety
Stabilizacja obrazu
Rozbudowana ilość opcji
Wodoodporna i wytrzymała obudowa
Zdjęcia seryjne 8 kl/s
Wady
Najdroższy w zestawieniu
Niska żywotność baterii

Kup na Allegro