Aktualizacja: Grudzień 2022

  1. Nikon D750
  2. Canon EOS 6D Mark II
  3. Canon EOS 5D mark IV
  4. Nikon D7500
  5. Pentax K-1 Mark II
  6. Poradnik wyboru lustrzanki

Porównanie najlepszych lustrzanek elektronicznych:

ModelFormat matrycy [mm]
Mocowanie obiektywu
Rozdzielczość [Mpix]
Maks. czułość ISO
Stabilizacja obrazu
Rozdzielczość filmu/klatki
Ilość punktów AF
Zdjęcia seryjne [kl/s]
Nikon D750


CMOS (FX) 35,9 x 24,0


Nikon „F” (styk AF)


24,3


12800 z możliwością rozszerzenia do 51200


NIE
Full HD 60fps


51
 6,5
Canon EOS 6D Mark II


CMOS (FF) 35,9 × 24,0


EF ( bez EF-S i EF-M)


26,2


40000 z możliwością rozszerzenia do 102400


TAK
Full HD 60fps, HDR 60fps
45
 6,5
Canon EOS 5D mark IV


CMOS (FF) 36 x 24


EF (bez EF-S/EF-M)


30,4


32000 z możliwością rozszerzenia do 102400


TAK
4K 30fps, Full HD 60fps, HDR 30fps
61
7
Nikon D7500


CMOS (DX) 23,5 x 15,7


Nikon „F” (styk AF)


20,9


51200 z możliwością rozszerzenia do 1640000


NIE
4K 30fps, Full HD 60fps
51
8
Pentax K-1 Mark II


CMOS (FF) 36 x 24


KAF4, KAF3, KAF2 , KAF, KA
 

36,4


819200


TAK
Full HD 60fps


33
6,4

Najlepsze lustrzanki – Ranking lustrzanek 2021

 

1. Nikon D750 Kliknij aby kupić »

Nikon-D750Bardzo dobre zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych, celny i szybki autofocus oraz wysoka jakość wykonania – oto Nikon D750. Nie są to jedyne zalety, jakie przedstawia opisywany aparat.

Lustrzanka Nikon została wyposażona w matrycę formatu FX, która bardzo dobrze radzi sobie z wysokimi czułościami ISO. Dzięki temu, zdjęcia nocne, wykonywane bez użycia lampy błyskowej, są praktycznie wolne od szumów. Słabe oświetlenie nie wpływa też na jakość ostrzenia – aparat Nikon zachowuje czułość nawet przy -3 EV, a autofocus wspomagany jest funkcją wyboru pola.

Za ostrzenie odpowiada 51-polowy system Multi-CAM 3500FX. Rozwiązanie to oferuje dynamiczny wybór pola, konfigurowalny dla grupy 9, 21 lub 51 pól ostrości. Daje to gwarancję ostrych i szczegółowych zdjęć. Warto zaznaczyć, że aparat-lustrzanka Nikon ma na wyposażeniu moduł Wi-Fi. Dzięki temu, wykonane fotografie mogą być szybko przesyłane, a wszystkie kluczowe funkcje urządzenia można obsłużyć z poziomu smartfona.Ekran oferuje szeroki zakres regulacji – 90-stopniowy w górę i 75-stopniowy w dół. Użytkownik może też odchylić wyświetlacz w bok. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia wykonywanie zdjęć z nietypowej perspektywy.

Aparat fotograficzny Nikon doskonale sprawdzi się w fotografii sportowej – opisywany model wykonuje zdjęcia seryjne z prędkością 6,5 kl./s, dzięki czemu, ujęcia charakteryzują się świetną elastycznością. Na dużą pochwałę zasługuje jakość materiałów, jakie zastosował Nikon. Lustrzanka D750 została wykonana z jednego stopu magnezu, co przekłada się na niską wagę i na wytrzymałość. Nie zabrakło też solidnego uszczelnienia, dzięki czemu, opisywany model świetnie sprawdza się w roli aparatu do zdjęć reportażowych, niejednokrotnie wykonywanych w deszczu czy w warunkach znacznego zapylenia powietrza. Jednym z kluczowych parametrów, który określa przydatność aparatu przy pracy w terenie, jest wytrzymałość akumulatora. Aparat cyfrowy Nikon ma na pokładzie zaawansowaną elektronikę, która charakteryzuje się niewielkim apetytem na energię. Sprawia to, że na jednym naładowaniu akumulatora litowo-jonowego EN-EL15, użytkownik może wykonać do 1230 zdjęć i zarejestrować do 55 minut materiału wideo. Takie wartości należy uznać za dobry wynik.

A jak pod względem nagrywania wideo wypada opisywany Nikon? Lustrzanka D750 ma zaimplementowany tryb D-Movie, dedykowany do rejestrowania filmów w zróżnicowanych warunkach. Przekłada się to na profesjonalną jakość wideo, bez względu na zastosowany format klatkowy. W trakcie nagrywania, użytkownik może przymykać i otwierać elektronicznie sterowaną przysłonę, a nagrywany materiał może być przesyłany jako czysty sygnał wyjściowy HDMI, przy jednoczesnym zapisywaniu obrazu w pełnej rozdzielczości w pamięci aparatu oraz na dowolnym zewnętrznym rejestratorze. Na jakość materiału wideo składa się nie tylko obraz, ale także dźwięk. Lustrzanka Nikon D750 oferuje zaawansowane opcje sterowania Hi-Fi. Przy zastosowaniu wbudowanego mikrofonu, użytkownik ma możliwość wyboru zakresu dźwięku. Nie zabrakło też redukcji szumu wiatru. Przy ujęciach realizowanych w warunkach zewnętrznych, okazuje się to bardzo przydatne. Warto zaznaczyć, że aparat Nikon D750 oferuje dwa sloty na karty SD. Opcja ta sprawdza się zawsze wtedy, gdy nie ma możliwości przeniesienia plików na zewnętrzny nośnik.

A co z wadami opisywanego modelu, sygnowanego marką Nikon? Aparat fotograficzny D750 nie radzi sobie ze zdjęciami wykonywanymi pod słońce. Na fotografiach, wykonanych w takich właśnie warunkach, można zauważyć nienaturalną flarę. Jest to ewidentny defekt, jednak producent jest świadomy problemu i przyjmuje urządzenie do serwisu, celem bezpłatnego usunięcia wady. Kolejny minus, ekran oferuje możliwość odchylenia tylko do pewnego stopnia. Pełny zakres jest znacznie lepszym i znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Lustrzanka cyfrowa Nikon nie oferuje możliwości fotografowania poniżej 1/4000s. Przekłada się to na niższą jakość zdjęć, wykonywanych z obiektów, które szybko się przemieszczają. Do minusów należy także dodać działanie autofocusa w trybie Live View, w którym ostrzenie jest powolne i mało celne.

Zalety
Sieć Wi-Fi
Dwa sloty na karty SD
Zdjęcia seryjne 6,5 kl/s
51-polowy system autofocusa
Żywotność baterii
Obracany ekran LCD
Wady
Brak możliwości fotografowania poniżej 1/4000s
Słaby Autofocus w trybie Live view
Brak nagrywania w 4K

Kup na Allegro

 

2. Canon EOS 6D Mark II Kliknij aby kupić »

Canon-EOS-6D-Mark-IICanon EOS 6D Mark II oferuje wiele udogodnień, które przekładają się na łatwą obsługę aparatu i na bardzo dobrą jakość wykonywanych zdjęć. Sprawnie działający autofocus i płynna regulacja ostrości to tylko niektóre pozycje z długiej listy zalet tego urządzenia.

Lustrzanka Canon została wyposażona w matrycę o rozdzielczości 26,2 Mpx. Ma to przełożenie na jakość wykonywanych fotografii – rejestrowany obraz jest bardzo szczegółowy i wyrazisty, charakteryzuje się szerokim zakresem dynamicznym i bardzo realistyczną głębią. Spora w tym zasługa sprawnie działającego autofocusu. W celu nadania zdjęciu odpowiedniej ostrości, aparat-lustrzanka Canon korzysta z 45 punktów krzyżowych. Przekłada się to na celne śledzenie dynamicznych obiektów (pozostających w ruchu) i na szybkie ostrzenie, nawet w warunkach niedostatecznej widoczności (np. gdy jedynym źródłem światła jest księżyc). Należy też podkreślić, że lustrzanka Canon EOS oferuje możliwość szerokiej personalizacji ustawień systemu automatycznego ostrzenia. W praktyce daje to możliwość uzyskania spektakularnych efektów fotograficznych. Nie można też nie wspomnieć o technologii Dual Pixel CMOS AF. Odpowiada ona za płynne ostrzenie obiektów w ruchu – fotograf praktycznie nie dostrzega przejść towarzyszących zmianie ostrości, dzięki czemu, jego uwaga nie jest rozpraszana – użytkownik skupia się tylko na uchwyceniu odpowiedniego kadru.

Canon 6D umożliwia wykonywanie fotografii obiektów dynamicznych, co przydaje się choćby podczas uwiecznienia zawodów sportowych. Zdjęcia seryjne są wykonywane z szybkością 6,5 kl./s. Canon 6D Mark II oferuje skuteczny system 5-osiowej stabilizacji optycznej. Dzięki temu zdjęcia charakteryzują się brakiem poruszeń, nawet gdy są wykonywane “z ręki”, z dłuższym czasem naświetlania (przy słabym oświetleniu, bez użycia lampy błyskowej) Stabilizacja przekłada się też na lepszą jakość wideo. Nawet bez zewnętrznego stabilizatora, ujęcia wykonywane podczas marszu lub biegu charakteryzują się niebywałą płynnością. EOS 6D Mark II ma na wyposażeniu moduł GPS.

Takie rozwiązanie pozwala dodać do zdjęć znacznik lokalizacji, a dzięki śledzeniu pozycji, użytkownik może odtworzyć całą przebytą przez siebie trasę. Lustrzanka cyfrowa Canon może być używana nie tylko przez zawodowców, ale i przez amatorów. Dzięki aplikacji Photo Companion (kompatybilnej z systemem Android i iOS) ci drudzy bardzo szybko nauczą się, jak poprawnie korzystać z pełnego potencjału urządzenia. To niezwykle przydatne narzędzie oferuje szereg darmowych poradników i ćwiczeń, w ramach których użytkownik uczy się nowych technik fotografowania i nagrywania wideo. Wraz z postępem, odblokowywane są kolejne levele, dzięki czemu możliwe jest nieustanne poszerzanie zakresu swoich umiejętności fotograficznych. To niezwykle przydatne narzędzie jest całkowicie darmowe.

Canon 6D II oferuje niezwykle intuicyjną obsługę, za pomocą dotykowego ekranu. W dobie urządzeń mobilnych, “tapnięcie” jest dla nas naturalnym odruchem, zatem należy docenić to funkcjonalne udogodnienie. Ekran został skonstruowany w sposób, który umożliwia jego pełne obrócenie. A jakie wady przedstawia opisywany model, sygnowany przez Canon? Aparat-lustrzanka EOS 6D Mark II ma na wyposażeniu tylko jeden slot kart SD. To spory minus, zwłaszcza w sytuacji, w której nie ma możliwości przeniesienia plików na zewnętrzny nośnik. Kolejna wada, aparat fotograficzny Canon lustrzanka nie oferuje zapisu wideo w rozdzielczości 4K. Od sprzętu tej klasy, można wymagać czegoś więcej niż tylko FullHD. Istotnym minusem jest też sam wizjer optyczny. Zastosowane rozwiązanie nie zapewnia 100-procentowego pokrycia kadru. Oznacza to, że na fotografii widoczne będą szczegóły otoczenia, których użytkownik nie może zobaczyć przez okienko wizjera.

Zalety
Wbudowany moduł GPS
Zdjęcia seryjne 6,5 kl/s
Dotykowy, obracany ekran
Stabilizacja obrazu
HDR 60 fps
Wady
Brak nagrywania w 4K
Tylko jedno wejście na kartę SD
Wizjer optyczny nie pokrywa w 100% kadru

Kup na Allegro

 

3. Canon EOS 5D mark IV Kliknij aby kupić »

Canon-5D-mark-IVTo zaskakujące, jak wiele możliwości oferuje Canon 5D Mark IV. W rękach wprawionego fotografa, opisywany aparat staje się potężnym narzędziem, dającym możliwość uzyskania praktycznie dowolnego efektu. Nie znaczy to jednak, że model ten jest zbyt skomplikowany dla amatorów. Większość parametrów można powierzyć sprawnie działającemu trybowi automatycznemu.

Za rejestrowanie niezwykle szczegółowego obrazu, odpowiada matryca CMOS, o rozdzielczości 30,4 Mpx. Takie rozwiązanie sprawia, że lustrzanka Canon doskonale radzi sobie w każdych warunkach oświetleniowych. Zakłócenia praktycznie nie występują, bez względu na to, czy światła jest za dużo, czy zbyt mało. Duża rozdzielczość sprawnie wychwytuje każdy szczegół i daje szerokie pole do popisu przy kadrowaniu zdjęć. Warto podkreślić, że Canon EOS 5D umożliwia wykonywanie kadrowania już na poziomie programowym aparatu (wyświetlacz jest wystarczająco szczegółowy). Dzięki temu użytkownik od razu może dzielić się w mediach społecznościowych odpowiednio skomponowana fotografią.

Na dużą pochwałę zasługuje system cyfrowego odszumiania. Aparat-lustrzanka Canon rejestruje świetnej jakości obraz, nawet przy wysokiej czułości ISO. Skoro o ISO mowa, aparat Canon lustrzanka oferuje maksymalną czułość na poziomie 32000, z możliwością rozszerzenia do 102400. Sprawia to, że opisywany model poradzi sobie nawet w sytuacji, w której naprawdę brakuje światła.Aparat fotograficzny Canon lustrzanka oferuje tryb automatycznego balansu bieli, czyli AWB. Funkcja ta odpowiada za dobór ustawień, właściwych dla źródła sztucznego światła. Gdy priorytetem jest światło otoczenia, fotografia zachowuje ciepłe odcienie, nadające jej odpowiednią atmosferę. W sytuacji, w której ważna jest biel, ciepło zostaje wyeliminowane, a detale zdjęcia stają się naturalne.

A jak pod względem ostrzenia spisuje się produkt sygnowany przez Canon? Aparat-lustrzanka 5D Mark IV został wyposażony w 61-punktowy autofocus, który poradzi sobie ze śledzeniem nawet wybitnie dynamicznych obiektów. W przypadku opisywanego modelu, punkty AF zostały umieszczone na poszerzonym obszarze roboczym – 8 procent szerszym w pionie, w centrum obszaru, oraz 24 procent szerszym w orientacji poziomej, obejmującej strefę peryferyjną. Dzięki temu fotograf uzyskuje sporą dowolność w umieszczaniu obiektów w kadrze zdjęcia — można wybrać praktycznie każdy obszar. Oprogramowanie umożliwia przycięcie zdjęcia już na ekranie roboczym, a wbudowany moduł Wi-Fi daje możliwość natychmiastowego przesłania fotografii. Jest to niezwykle przydatne w sytuacji, gdy wykonane zdjęcie trzeba natychmiast przesłać do działu graficznego. EOS 5D Mark IV został wyposażony w moduł GPS. Dzięki temu możliwe jest przypięcie znacznika geolokalizacji do każdej fotografii. Daje to możliwość wyświetlenia na mapie miejsca, w którym zdjęcie zostało wykonane i w praktyce — odtworzenia trasy wycieczki punkt po punkcie. Canon 5D Mark 4 obsługuje bardzo szeroki, bo mieszczący się w przedziale 100-32000, zakres czułości ISO. W razie konieczności możliwa jest zmiana tego parametru do 50, 51200 i 102400. Umożliwia to wykonywanie zdjęć pod słońce i w warunkach zaciemnienia. Opcjonalna optyka bywa niedoskonała, jednak Canon EOS 5D Mark IV  został wyposażony w cyfrowy optymalizator obiektywu. Funkcja ta redukuje wady optyki i efekt, jaki daje filtr dolnoprzepustowy. Krzywa Canon Log, obejmująca 12-stopniowy zakres dynamiki tonalnej, daje możliwość rejestracji bardzo szerokiego zakresu dynamicznego, co przekłada się na znaczną szczegółowość.

Funkcja Vew Assist daje możliwość podglądu uzyskanego efektu nagrania (wideo jest rejestrowane w maksymalnej rozdzielczości 4K). Wizjer zapewnia 100-procentowe pokrycie kadru i może wyświetlać dodatkowe opcje (jak choćby dwuosiową poziomicę). Podgląd zdjęć jest realizowany za pomocą ekranu LCD, o przekątnej 3,2 cala. Na pochwałę zasługuje też ergonomia. Obudowa aparatu Canon D5 Mark IV świetnie leży w dłoni, a przyciski i pokrętła pracują płynnie. Wadą opisywanego modelu jest możliwość nagrywania w 4K z prędkością jedynie 25 kl./s. Brakuje też trybu Zebra, który umożliwia kontrolę prześwietleń w trakcie nagrywania. Kolejny minus to dwa różne sloty kart pamięci. Ostrości nie można podglądać na żywo, a ekranu nie da się odchylić.

Zalety
Zdjęcia seryjne 7 kl/s
Wizjer obejmujący 100% kadru
12 stopniowy zakres dynamiki tonalnej
Nagrywanie w 4K
Wbudowany moduł GPS
61-punktowy system AF
Rozdzielczość 30,4 Mpix
Wady
Nagrywanie w 4k tylko z prędkością 25 kl/s
Brak narzędzia Zebra
Brak odchylanego ekranu
Dwa różne gniazda kart pamięci

Kup na Allegro

 

4.Nikon D7500 Kliknij aby kupić »

Nikon-D7500Nikon D7500 udowadnia, że taniej nie znaczy gorzej. Opisywany model jest najtańszym urządzeniem w naszym zestawieniu, jednak cena nie jest jego jedynym atutem.

Lustrzanka Nikon zapewnia czułość ISO w przedziale 100-51200, z możliwością rozszerzenia zakresu do odpowiednika czułości 1640000. Daje to możliwość pracy nawet w miejscach, w których światła nie ma praktycznie w ogóle.Wiele lustrzanek nie radzi sobie, gdy w kadrze pojawiają się małe lub dynamiczne obiekty. Aparat Nikon nie ma z tym problemu, a to dzięki współdziałaniu czujnika pomiaru ekspozycji RGB o 180000 pikseli z niezwykle rozbudowanym systemem rozpoznawania scenerii. W praktyce nawet kadry o bardzo wysokim kontraście są pozbawione prześwietleń. Aparat-lustrzanka Nikon świetnie nadaje się do rejestracji wideo. Przy rozdzielczości 4K, możliwy jest zapis z prędkością 30fps, a przy FullHD – z 50/60fps. Aparat fotograficzny Nikon może przesyłać czysty sygnał wyjściowy HDMI, przy jednoczesnym zapisie takiego samego, nieskompresowanego sygnału na urządzeniu zewnętrznym i w przestrzeni dyskowej karty SD. Co ważne, materiały wideo można nagrywać w formatach MP4 i AAC, co daje możliwość skompresowania filmów pod kątem wszelkich urządzeń typu “smart”. O jakość wideo nie trzeba się obawiać, nawet gdy materiał jest kręcony “z ręki”. Aparat cyfrowy Nikon został wyposażony w elektroniczny system redukcji drgań, który działa bardzo płynnie. Dzięki temu wideo nie jest “roztrzęsione”, a kompensacja drgań pozostaje praktycznie niewidoczna na nagraniu. Daje to efekt zbliżony do użycia gimbala.

Co jeszcze potrafi Nikon? Lustrzanka D7500 może rejestrować filmy poklatkowe, zarówno w rozdzielczości FullHD, jak i UHD (4K). Dzięki funkcji wygładzania ekspozycji, nieestetyczny efekt migotania obrazu jest znacząco redukowany (przy korzystaniu z trybu automatycznej ekspozycji). Lustrzanka cyfrowa Nikon daje możliwość fotografowania dynamicznych obiektów z szybkością 8 kl./s. W tym trybie możliwe jest wykonanie nawet 50 zdjęć w formacie RAW. Dużym plusem opisywanego modelu jest odchylany ekran. Rozwiązanie to umożliwia wygodną pracę w najróżniejszych perspektywach. Kolejnym plusem jest wizjer optyczny z pryzmatem pentagonalnym. “Okienko” zapewnia 100-procentowe pokrycie kadru, dzięki czemu użytkownik może zobaczyć dosłownie wszystkie szczegóły, które znajdą się na wykonywanym zdjęciu.Opisywany model wyróżnia opracowana przez producenta technologia SnapBridge. Umożliwia ona utrzymanie stałej łączności z urządzeniem mobilnym, za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Sprawia to, że przesyłanie zdjęcia nie wymaga każdorazowego nawiązywania połączenia. Fotografie można wysyłać też ręcznie, przy użyciu modułu Wi-Fi. Za ostrzenie odpowiada 51-polowy autofocus. Dzięki 15 środkowym czujnikom krzyżowym automatyczne ostrzenie jest precyzyjne do poziomu – 3 EV. W praktyce, aparat fotograficzny Nikon lustrzanka ostrzy celnie i szybko, nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Skuteczne jest także ostrzenie i śledzenie niewielkich obiektów, znajdujących się na mocno kontrastującym tle, za co odpowiada funkcja wyboru pola z grupy.

Aparat Nikon D7500 został wyposażony w bardzo pojemny akumulator. Ogniwo umożliwia wykonanie aż 3700 zdjęć. Niestety, producent nie przewidział możliwości podpięcia gripa, co wyklucza możliwość zastosowania drugiej baterii. Szkoda, bo dzięki temu możliwa byłaby bardzo długa praca z aparatem. Zabrakło też drugiego slotu na kartę SD. Kolejny minus należy się za autofocus. System działa bardzo sprawnie przy wykonywaniu zdjęć, jednak ostrzenie w trybie nagrywania wideo nie działa już tak dobrze. A co jakością wykonania aparatu, sygnowanego marka Nikon? Aparat D7500 odstaje pod tym względem od konkurencji, przynajmniej tak wynika z opinii użytkowników. Warto też podkreślić, że urządzenie nie współpracuje z iPhonem i z iPadem.

Zalety
Nagrywanie w 4K
Żywotność baterii nawet do 3700 zdjęć
Zdjęcia seryjne 8 kl/s
Najtańsza opcja w zestawieniu
Wady
Brak drugiego wejścia na kartę SD
Brak możliwość podłączenia gripa
Nie współpracuje z iPhone’em i iPad’em

Kup na Allegro

 

5. Pentax K-1 Mark II Kliknij aby kupić »

Pentax-K-1-Mark-IILustrzanka Pentax K1 II to jeden z najbardziej zaawansowanych aparatów w swojej klasie. Jego m.in ponad przeciętna rozdzielczość oraz maksymalne ISO w pełni zasługują na swoje miejsce w rankingu. Liczba oferowanych przez ten model funkcji, może zaskoczyć nawet doświadczonych fotografów.

Aparat Pentax korzysta z matrycy w formacie 24 × 36 mm, której rozdzielczość to 36,4 Mpix. Przekłada się to na niezwykle szczegółowe zdjęcia i na możliwość wykonywania znacznych powiększeń. W praktyce użytkownik może dowolnie kadrować wykonaną fotografię. Sensor jest przystosowany do pracy przy czułości ISO, wynoszącej aż 819200. To doskonały wynik, który eliminuje konieczność znacznego wydłużania czasu naświetlania w warunkach słabej widoczności, co z kolei umożliwia wykonywanie zdjęć bez statywu. Zaawansowany system redukcji szumów sprawia, że fotografia jest wolna od cyfrowych zakłóceń. Lustrzanka Pentax ma na wyposażeniu moduł Wi-Fi (daje możliwość błyskawicznego przesyłania plików) oraz GPS (odpowiada za geotagowanie fotografii). Ciekawostką jest funkcja Astrotracker, ułatwiająca wykonywanie fotografii gwiazd.

Pentax K1 Mark 2 został pozbawiony filtra AA. Czy jest to wada? Otóż, nie – funkcję filtra pełni cyfrowy symulator, który wykorzystuje drgania matrycy. Efekt jest dokładnie taki sam, jednak daje użytkownikowi znacznie szersze możliwości – można wybrać stopień działania cyfrowej symulacji lub wyłączyć ją całkowicie, dzięki czemu można uzyskać bardziej szczegółowe zdjęcia. Jeżeli dodamy do tego 14-bitowy system zapisu obrazu, otrzymamy fotografie o idealnej gradacji. Ciekawą opcją jest Dynamic Pixel Shift Resolution. Jest to cyfrowa stabilizacja obrazu, która dokonuje analizy 4 wykonanych ujęć (w ramach jednej fotografii), wykrywa najmniejsze drgania ręki i scala obraz do jednego zdjęcia o idealnej jakości. W połączeniu z zaimplementowanym w body aparatu systemem SR, daje to niezwykłe możliwości. W praktyce, bardzo trudno jest uzyskać poruszone zdjęcie.

Lustrzanka cyfrowa Pentax zapewnia możliwość naniesienia aż 2000 kadrów na jednej fotografii (funkcja wielokrotnej ekspozycji). W praktyce umożliwia to osiągnięcie niezwykłego efektu artystycznego. Ekran o przekątnej 3,5 cala może być odchylony o 44 stopnie w pionie i o 35 stopni w poziomie. Przed zarysowaniem chroni go hartowane szkło. Niezwykle przydatna okazuje się funkcja Air-Gapless, która odpowiada za minimalizowanie odblasków i flar oraz za dopasowanie jasności ekranu do warunków oświetleniowych, panujących w otoczeniu. Aparat cyfrowy Pentax K-1 II został wyposażony w 2 sloty kart SD, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że w trakcie pracy nie skończy się przestrzeń dyskowa. Jak wspomnieliśmy, aparat Pentax K1 MK2 został wyposażony w moduł GPS. Przy współpracy z cyfrowym kompasem, daje to możliwość odczytania położenia sprzętu i precyzyjnego zaplanowania sesji fotograficznej. Mocną stroną aparatu jest wytrzymała obudowa, wykonana ze stopów magnezu. Korpus jest na tyle szczelny, że urządzenie może być bezpiecznie używane w trudnych warunkach atmosferycznych. Producent nie zapomniał też o cyfrowej redukcji szumu wiatru w rejestrowanych materiałach wideo.

Filmowanie nie jest jednak najmocniejszą stroną opisywanego modelu Pentax. Aparat K-1 Mark II nie obsługuje zapisu w rozdzielczości 4K, a w trakcie nagrywania wideo, autofocus okazuje się zbyt wolny. Rozczarowuje też wydajność ogniwa. Na jednym naładowaniu, można wykonać do 670 zdjęć. Jeżeli chcemy wykonać zdjęcia seryjne w formacie RAW, nie skorzystamy z maksymalnej prędkości – Pentax k1 mark II w tym przypadku nie zachwyca, gdyż system dopuszcza jedynie 4,4 kl./s.

Zalety
Rozdzielczość 36,4 Mpix
Wbudowany nadajnik Wi-Fi, GPS, ASTROTRACER
Symulator filtra AA
2 sloty na karty pamięci SD
Odporna konstrukcja
Stabilizacja obrazu
Wady
Brak filmowania w 4k
Wolny autofocus podczas filmowania
Niska wydajność baterii, tylko do 670 zdjęć
W formacie RAW zdjęcia seryjne tylko z prędkością 4,4 kl/s

Kup na Allegro