Aktualizacja: Sierpień 2024
Dopiero wkraczasz w świat fotografii? W Twojej torbie koniecznie musi się znaleźć obiektyw 50mm 1.8. To podstawowe i najbardziej uniwersalne wyposażenie, które pozwala na uzyskanie kąta widzenia wynoszącego około 50 stopni.Jaki obiektyw do aparatu wybrać? Chcąc kupić najlepszy obiektyw standardowy z możliwych, trzeba przyjrzeć się następującym parametrom:
- typ i rozmiar ogniskowej,
- wielkość maksymalnej przysłony,
- waga sprzętu,
- minimalna odległość ostrzenia.
Nasz poniższy poradnik oraz ranking obiektywów standardowych, przedstawi wszystkie te aspekty oraz wskaże, dlaczego to właśnie one są szczególnie istotne podczas dokonywania zakupu.
- Canon EF 50 mm F/1.8 STM
- Nikon Nikkor AF-S 50 mm F/1.8
- Sony E 50MM F/1.8
- Pentax DA 50 mm F/1.8
- Olympus 45MM F/1.8 M
- Poradnik wyboru obiektywu standardowego
Porównanie najlepszych obiektywów standardowych: [table id=178 responsive=collapse/]
Najlepsze obiektywy standardowe - Ranking obiektywów standardowych 2021
1. Canon EF 50 mm F/1.8 STM Kliknij aby kupić »
Obiektyw Canon EF 50 mm F/1.8 STM to unowocześniony następca popularnego modelu EF 50mm f/1.8 II. Wysoka jakość zdjęć, wytrzymały mechanizm i przystępna cena – czy jeden produkt może mieć to wszystko? Sprawdźmy!
Canon to prawdziwy pionier w dziedzinie fotografii, który już od ponad 80 lat tworzy fenomenalne produkty optyczne. Wśród nich są obiektywy, w tym także Canon 50mm 1.8 STM, który przykuł naszą szczególną uwagę. Dlaczego? Gdyż to jedna z tańszych propozycji oferowana przez tę markę, lecz niczym nie odbiegająca, jeśli chodzi o jej możliwości, w stosunku do droższych modeli.
Obiektyw 50 mm Canon podbija serca fotografów zarówno portretowych, jak i ślubnych. To wszystko dzięki tak zwanej „małej głębi ostrości”. Ogniskowa 50 mm umożliwia rozmycie tła i wyostrzenie obiektu, w tym przypadku osoby. Co więcej, uzyskanie naturalnego wyrazu twarzy fotografowanej osoby jest teraz możliwe bez potrzeby podchodzenia do niej na bardzo bliską odległość. Jednak obiektyw 50mm 1.8 Canon może mieć o wiele więcej zastosowań, ponieważ kąt widzenia zapewnia perspektywę zbliżoną do ludzkiego oka. Dzięki temu sprawdzi się idealnie na wycieczkach, wakacjach, a nawet wieczorny spacerach! Nocny pejzaż uchwycisz idealnie dzięki szerokiemu otworowi przysłony (f/1,8). Przepuszcza ona ponad 8 razy więcej światła niż standardowy obiektyw, w efekcie czego obraz jest wyraźniejszy i nie trzeba tak często korzystać z lampy błyskowej w warunkach słabego oświetlenia.
Nigdy nie wiadomo kiedy trafimy na idealne ujęcie, dlatego zawsze warto mieć aparat wraz obiektywem przy sobie. Jego gabaryty na pewno w tym pomogą, ponieważ waży zaledwie 160 gramów wagi i ma 40 mm długości.
Tą poręczną i lekką konstrukcję cechuje wysoka jakość optyczna. Gwarantuje ją 6 elementów ułożonych w 5 grupach oraz powłoka Super Spectra, która pochłania światło, zamiast je odbijać. Eliminuje to powstawanie efektu zjawy lub flary na zdjęciach, lecz niestety nie przy mocnym świetle. Dlatego należy zaznaczyć, że opisywany sprzęt będzie najlepszym następcą podstawowego obiektywu typu zoom dla nocnych marków, zaś dla tych, którzy lubią pracować w pełnym słońcu niestety już niekoniecznie.
A co z funkcjonalnością sprzętu od Canon? Obiektyw 50mm STM został stworzony głównie pod kątem użytkowania go z lustrzankami pełnoklatkowymi, aczkolwiek po zastosowaniu adaptera sprawdzi się także świetnie z aparatami bezlusterkowymi oraz z matrycą APS-C. Warto dokupić też dedykowaną osłonę przeciwsłoneczną, aby pozbyć się ewentualnych refleksów świetlnych. W obecnych obiektywach japońskiej firmy wykorzystywane są trzy technologie mechanizmów regulacji ostrości. W modelu Canon EF 50 mm jest to mechanizm silnika krokowego - STM (z ang. Stepping Motor). Pozwala on na uwiecznianie chwil niemal bezgłośnie przy jednoczesnej szybkiej regulacji ostrości. Pomaga to tworzyć nie tylko piękne fotografie, ale również wysokiej jakości filmy. Technologia STM w połączeniu z metalowym bagnetem zapewnia stabilną i cichą pracę, dzięki czemu w końcowym efekcie cieszymy się płynnym filmem z odgłosami otoczenia, a nie z pogłosem silnika regulacji w tle.
Wszystkie te zalety obiektywu Canon sprawiają, że każdy początkujący fotograf, ale także prawdziwy pasjonat sztuki, powinien zaopatrzyć się w ten wielofunkcyjny, a zarazem przystępny cenowo model.
Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Canon EF 50 mm F/1.8 STM
[lyte id="qS34Eqe3UoQ" /]
2. Nikon Nikkor AF-S 50 mm F/1.8 G Kliknij aby kupić »
Kolejny kandydat w naszym zestawieniu to obiektyw NIKKOR 50 mm 1.8, czyli standardowy model wysokiej klasy, japońskiego producenta. Czym zasłużył sobie na liczne, pozytywne opinie klientów i czy rzeczywiście jest najlepszą "50-tka" dla posiadaczy lustrzanki od Nikona? Przekonajmy się!
Swoją funkcjonalnością NIKKOR 50 zbliżony jest do poprzednika Canona. Otwór przysłony f/1,8 pozwala na wykonywanie zdjęć z charakterystycznym rozmytym tłem oraz popularnym efektem bokeh (jest to efekt, w którym jasne obiekty rozmywają się w kształt otworu przysłony). Dlatego obiektyw Nikon 50 mm 1.8 również będzie idealnym rozwiązaniem dla osób zajmujących się fotografią portretową.
Zdjęcie na tle zachodzącego słońca? To żaden problem! Słabe oświetlenie czy też ujęcia wymagające małej głębi ostrości są specjalnością NIKKOR 50mm 1.8 G. Obiektyw nie będzie miał problemy z wykonaniem zdjęć przy słabym dostępie do światła. Obiektyw 50 mm spisuje się doskonale także pod światło – nie musicie obawiać się o plamki czy inne zniekształcenia. Ponadto dzięki opcji mocowania filtrów zewnętrznych, można stosować różnorodne filtry, które wzbogacą wizualny efekt fotografii. Choć wykonanie obiektywu jest plastikowe, to jego konstrukcja (7 elementów w 6 grupach) pozwala na wykonanie zdjęć o bardzo wysokim kontraście.
Wersje stało-ogniskowe, do których zalicza się obiektyw 50mm 1.8 Nikon, charakteryzują się lepszą ostrością fotografii w porównaniu do obiektywów zmiennoogniskowych. Na jakość wykonanych kadrów wpływa jeszcze jedna zastosowana konstrukcja – soczewka asferyczna, która niweluje niedoskonałości związane z aberracją sferyczną (jest to cecha soczewki, która polega na załamywaniu padających promieni świetlnych, co skutkuje odwzorowaniem punktu w postaci kolistej plamki) takie jak np. rozwarstwianie się kolorów. A o kolor jeszcze bardziej dopieści specjalna powłoka Super Integrated Coating, która zapewnia rzeczywiste odwzorowanie koloru, ale także pozwoli przechwycić światło na matrycę aparatu, redukując tym samym jego odbicie. Zanim jednak powstanie prawdziwe arcydzieło, ważne są również warunki pracy. Zadba o nie silnik falowy SWM gwarantujący ciche działanie, wraz z ultrasonicznym systemem redukcji wstrząsów (technologia użycia precyzyjnego autofokusa zamiast klasycznej przekładni).
Tak więc, czy ten produkt posiada jakieś wady? Niektórzy użytkownicy jako jedną z nich wskazali widoczne winietowanie, czyli zaciemnienie brzegów kadru. Choć tak naprawdę tego zabiegu nie musimy traktować jako wadę optyczną, lecz jak zamierzony efekt wizualny. W zależności od tego, jaką fotografią się ktoś specjalizuje, fakt ten stać się może równie dobrze zaletą.
Można powiedzieć, że obiektyw 50mm 1.8 Nikon to taka mała, a zarazem wielka rzecz! Skrywa w sobie wiele atutów, choć jego wymiary są stosunkowo niewielkie, gdyż waży jedynie 185 gramów i ma 52,5 mm długości. Jeśli więc poszukujecie odpowiedniego partnera do pracy z Waszą lustrzanką analogową lub cyfrową, to obiektyw 50 mm Nikon jest idealnym wyborem.
Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Nikon Nikkor AF-S 50 mm F/1.8
[lyte id="6my3DO00X28" /]
3. Sony DT 50 mm f/1.8 SAM (SAL50F18) Kliknij aby kupić »
Sony to kolejny japoński gigant, który specjalizuje się w elektronice użytkowej. Dzisiaj na pierwszym planie przedstawiamy Wam obiektyw - Sony 50mm 1.8. Podobnie, jak pozostałe produkty w naszym zestawieniu, jego otwór przysłony wynosi f/1.8. Czy jest więc coś, czym odróżnia się od swoich konkurentów?
Sony 50 1.8 to najwyższej klasy obiektyw przeznaczony do lusterkowców. Należy do typu stałoogniskowych obiektywów, który docelowo jest przystosowany do sprzętu z matrycą APS-C, jednak można go używać w aparatach pełnoklatkowych, zyskując odwzorowanie perspektywy zbliżonej do kąta widzenia ludzkiego oka. Sprawia to, że Sony 50mm 1.8 OSS nadaje się do każdego rodzaju zdjęć.
W szczególności warto zacząć od fotografii portretowej. Podobnie jak w pozostałych modelach wielkość ogniskowej i otworu przysłony, pozwala na delikatne rozmycie drugiego planu, podkreślając główny obiekt kadru. Uzyskany efekt bokeh potęguje kołowa 7-listkowa przysłona. Elementy obrazu znajdujące się poza głębią ostrości, stają się bardzo przyjemne dla oka.
Dla osób, które przywiązują dużą wagę do szczegółów, atutem będzie zdecydowanie fakt, iż po odłączeniu silnika AF możliwe jest także ręczne ustawienie ostrości. Ponownie okazuje się, że fotografia w niesprzyjających warunkach oświetleniowych, nie musi być trudnym wyzwaniem. Sony DT 50mm 1.8 cechuje wysoki poziom ostrości i brak problemu ze zniekształceniami, a to wszystko dzięki technologii SteadyShot. Jest to wbudowany stabilizator obrazu, który wydłuża czas naświetlenia bez poruszenia.
Należy jednak zwracać uwagę podczas maksymalnego otworu przysłony, gdyż na brzegach kadru może powstać słaba jakość ujęcia. Pomimo tego, sprzęt nie sprawia problemów w obrębie aberracji sferycznej oraz chromatycznej. W aberracji chromatycznej współczynnik załamania fali świetlnej jest inny dla fal o różnej długości. Gdy przechodzą one przez soczewkę, nie ogniskują w jednym punkcie. Efektem czego jest powstawanie na obrazie tęczowego krążka. W praktyce wygląda to tak, że na zdjęciach pojawiają się kolorowe obwódki wokół kontrastowych krawędzi, niszcząc kolorystykę. Na zdjęciach czarno-białych wywołuje nieostrość obrazu. Sony 50 1.8 OSS jest dosyć kompaktowym obiektywem, waży niewiele bo zaledwie 170 gramów. Chociaż autofokus może działać trochę wolniej, to wciąż pozostaje niezwykle cichy i precyzyjny. Dlatego umieszczamy go w czołówce obiektywów standardowych godnych polecenia. Obudowany stylowym tubusem wykończonym aluminium model sel50f18f, to sprzęt obowiązkowy w torbie fotografa, jako drugi po podstawowym obiektywie.
Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Sony DT 50 mm f/1.8 SAM (SAL50F18)
[lyte id="IBQGWq1xp2E" /]
4. Pentax DA 50 mm F/1.8 Kliknij aby kupić »
Jak widać, japońskie koncerny nie mają sobie równych! Tym razem pod lupę wzięliśmy obiektywy do Pentaxa – pioniera w dziedzinie miniaturyzacji aparatów fotograficznych. W jakich warunkach sprawdzi się najlepiej model DA 50 mm f/1.8 i czy jego niska cena idzie w parze z jakością? Zobaczmy!
System mocowania obiektywu tzw. bagnet K to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów systemu lustrzanek Pentaxa, który z niewielkimi udoskonaleniami przetrwał na rynku ponad 30 lat. Pentax 50mm 1.8 to stałoogniskowy obiektyw, który został w ten system zaopatrzony, co pozwala mu na współpracę z lustrzankami z sensorem APS-C oraz z bezlusterkowcami linii K. Podłączony do cyfrowego korpusu może być stosowany jako teleobiektyw, który skraca perspektywę, a przy tym rozmywa tło drugiego planu w subtelny, artystyczny sposób. Sprawia to, że obiektyw Pentax będzie idealny do tworzenia fotografii portretowej i nie tylko.
Ten model to także wspaniały kompan podróży! Jego poręczna i mała konstrukcja (122 gramy i długość 39 mm) pozwoli na bezproblemowe umieszczenie obiektywu w torbie, ale też ułatwi wykonywanie zdjęć „z ręki”. Dzięki krótszemu czasowi migawki nie musicie się martwić o niewyraźne ujęcia. Nawet przy niewielkim oświetleniu uzyskacie perfekcyjną ostrość oraz zminimalizujecie ryzyko poruszonych zdjęć. A przy kadrach pod ostre światło? Flary czy zniekształcenia także nie będą już problemem.
Część użytkowników obawia się, że niska cena może mieć wpływ na częstsze występowanie wad optycznych. Pentax DA 50 mm f 1.8 nie należy do tej kategorii produktów. Aberracja chromatyczna, winietowanie czy dystorsja to zjawiska zdarzające się w tym obiektywie niezwykle rzadko. O aberracji i winietowaniu wspomnieliśmy już kilka słów wyżej, lecz czym jest dystorsja? Zniekształceniem obrazu, które powstaje w momencie, gdy zmienia się ogniskową obiektywu lub okularu instrumentu. Im dalej są od osi optycznej, tym wyraźniej mogą być widoczne na brzegu pola widzenia. Do wad możemy natomiast zaliczyć autofokus, który czasami dosyć długo ostrzy.
Jednak obiektyw standardowy Pentax posiada coś, czego poprzednie modele w swoim wyposażeniu nie miały. Mianowicie przednia soczewka została pokryta specjalną powłoką Super Protect. Dzięki niej czyszczenie obiektywu z zabrudzeń (na przykład odcisków palców) jest o wiele prostsze, a co więcej pomaga ona w nieosadzaniu się kurzu oraz pyłu. Wszystkie cechy tego produktu sprawiły, że nie mogło go zabraknąć w naszej topowej piątce.
Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Pentax DA 50 mm F/1.8
[lyte id="9wiLrrgDlzo" /]
5. Olympus 45MM F/1.8 M Kliknij aby kupić »
Olympus słynie ze swojej precyzji oraz innowacyjności, przez co jest jedną z chętniej wybieranych marek przez użytkowników. Sprzęt i akcesoria fotograficzne to ich przewodnie produkty. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się modelowi 45mm f1 8 Olympus i przekonać się, czy spełni oczekiwania najbardziej wymagającego klienta.
Olympus 45mm 1.8 spotyka się również pod nazwą obiektyw Zuiko. Jest to rozwiązanie dedykowane dla aparatów z matrycą Micro 4/3. Dzięki dużej jasności (f/1.8) obiektyw idealnie odcina tło od głównego planu, dając efekt bokeh. Brak konieczności doświetlania obiektu lampą i siedmiolistna przysłona 1.8, która pomaga uzyskać płytką głębię ostrości, sprawia, że obiektyw Olympus spełni swoją funkcję nie tylko w fotografii portretowej, ale także kulinarnej, gdyż pomoże uchwycić wszystkie niezbędne detale. Co więcej, duży otwór przysłony pozwala na obniżenie czułości ISO, zwiększając jakość zdjęć. A przecież na tym zależy najbardziej każdemu fotografowi.
Jest to jeden najlżejszych obiektywów na rynku (116 gramów), ale swoją funkcjonalnością wyprzedzający niejeden popularniejszy model. Olympus 45 1.8 zamiast przekładni został zaopatrzony w system MSC, czyli Movie & Still Compatible. Soczewka odpowiedzialna za ustawianie ostrości została wyposażona w bezgłośny mechanizm śruby ślimakowej. Dynamiczne elementy, ruch, akcja podczas kręcenia filmu, nie będą spędzały już snu z powiek. Szybka, płynna i cicha zmiana ostrości pozwoli na stworzenie doskonałych nagrań wideo. Tutaj należy jednak wspomnieć o pewnym mankamencie urządzenia. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 50 cm, więc jest nieznacznie dłuższa niż inne standardowe obiektywy. Krótka odległość ostrzenia przydaje się makrofotografii, kiedy chcemy wykonać zdjęcie jak najbliżej niewielkiego obiektu z zachowaniem ostrości.
Czy można to wybaczyć? Oczywiście! Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż konstrukcja obiektywu (9 soczewek w 8 grupach) wyróżnia się na tle pozostałych. Wysoka zdolność rozdzielcza nawet przy maksymalnie otwartej przysłonie to efekt zastosowania soczewek E-HR. Choć są tylko dwie, to i tak pozwalają zachować wyrazistość oraz optymalny kontrast. Trudno więc oprzeć się jego urokom, zwłaszcza że producent oferuje nam obiektyw w dwóch kolorach do wyboru – czarnym lub srebrnym, a także daje możliwość montażu dekoracyjnych pierścieni. Wracając do początkowego pytania, sądzimy, że Zuiko zdecydowanie spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Zaś trzy dostępne na rynku serie (podstawowa, Premium oraz PRO) pozwolą cieszyć się walorami tego sprzętu nawet przy ograniczonym budżecie.
Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Olympus 45MM F/1.8 M
[lyte id="IbJo-5ppzh8" /]
6. Jaki obiektyw kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie obiektywu standardowego?
Rozpoczynasz przygodę z fotografią i nie wiesz, jaki obiektyw wybrać? Obiektyw standardowy to podstawowe wyposażenie w torbie każdego, kto aparat lubi mieć zawsze przy sobie lub wykonuje zdjęcia portretowe czy też reporterskie. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jakie wymagania powinien spełniać sprzęt, aby służył długo oraz przede wszystkim dobrze.
Jaki obiektyw do czego, czyli czym są obiektywy standardowe
Obiektywy standardowe cechuje to, że są najbardziej uniwersalne. Nadają się przez to, do większości fotografii, bo ich kąt widzenia jest zbliżony do ludzkiego oka. Ogniskowa, czyli właśnie ten parametr decydujący o kącie widzenia, dla standardowego obiektywu wynosi 35 — 70 mm. Przedział cenowy, w jakim możemy uzyskać obiektyw standardowy, waha się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.
Stało- czy zmiennoogniskowy – jaki najlepszy obiektyw?
Obiektyw stałoogniskowy charakteryzuje się tym, że jego ogniskowa ma niezmienną wartość oraz większą jasność, a jego budowa jest zazwyczaj prostsza i zawiera mniejszą ilość soczewek. Powoduje to, że jakość uzyskanego obrazu jest o wiele wyższa, a poziom powstawiania wad optycznych jest mniejszy niż w przypadku obiektywów zmiennoogniskowych (nawet tych wyprodukowanych z tego samego materiału czy w podobnej technologii). Stałoogniskowe nadają się do pracy spokojniejszej, gdzie jakość zdjęcia odgrywa główną rolę, ale czas, jaki możemy poświęcić na wykonanie fotografii, jest zdecydowanie dłuższy.
Obiektywy zmiennoogniskowe umożliwiają zmianę kąta widzenia, czyli zmianę ogniskowej. Zmiana ogniskowej w zoomach następuje poprzez przemieszczanie się grupy soczewek wzdłuż osi optycznej obiektywu. Wpływa to jednak, na obniżenie rozdzielczości oraz zwiększenie ryzyka aberracji. Obiektyw zmiennoogniskowy będzie więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób, które jednym szkłem, chcą uwiecznić całe wydarzenie. Konieczność szybkiego wykonywania zdjęć z różnych odległości to specjalność tych obiektywów.
Kilka słów o mocowaniu
Producenci tacy jak Canon, Nikon, Sony, Olympus czy Pentax, sami produkują obiektywy do swoich aparatów. Są to tak zwane obiektywy systemowe, czyli będą pasowały tylko aparatów danej firmy. Podczas zakupu, w oznaczeniach obowiązkowo musi być zawarta informacja, czy obiektyw jest przeznaczony do aparatu z matrycą pełnoklatkową (o rozmiarach 36×24 mm) czy APS-C (dla systemu Canon wynosi 22.2 × 14.8 mm, dla pozostałych 23.6 × 15.7 mm). Obiektywy do lustrzanek czy obiektyw do bezlusterkowca? Poznaj najpopularniejsze typy mocowa
- EF - pełnoklatkowe lustrzanki Canona; pasuje do APS-C, z adapterem pasuje do pełnoklatkowych bezlusterkowców
EF-S - lustrzanki APS-C Canona; nie pasuje do pełnej klatki
RF - pełnoklatkowe bezlusterkowce Canona
EF-M - bezlusterkowce APS-C Canona
F (FX) - pełnoklatkowe lustrzanki Nikona; pasuje do APS-C
F (DX) - lustrzanki APS-C Nikona; nie pasuje do pełnej klatki
Z - mocowanie bezlusterkowców Nikona; APS-C i pełna klatka
FE - pełnoklatkowe bezlusterkowce Sony; pasuje do APS-C
E - generalny bagnet bezlusterkowców Sony
A - generalny bagnet lustrzanek Sony
Pentax DA – posiada system mocowania zwany bagnetem K, współpracuje z lustrzankami z sensorem APS-C oraz z bezlusterkowcami linii K
Olympus – pasują do wszystkich aparatów w systemie Mikro 4/3
Możemy zdecydować się także na obiektyw producentów niezależnych (np. Tamron, Sigma czy Tokina). Ich mocowania są różne, wystarczy zapoznać się z informacją, jakiej marce jest ono dedykowane. Skąd wynikają te różnice? Z odmiennego podejścia do konstruowania aparatów i obiektywów bądź opracowania własnych rozwiązań (w tym kwestie patentowe) poszczególnych producentów, które wykształciły się na przestrzeli lat.
Jaki obiektyw do aparatu? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Przysłona
Jej rozmiar określa maksymalną ilość przepuszczanego światła przez obiektyw do matrycy. Poziom jasności ułatwia fotografowanie obiektu w niekorzystnym oświetleniu, przyspiesza działanie autofocusa oraz pozwala na uzyskanie płytkiej głębi ostrości, czyli efektu rozmytego tła, który jest szczególnie istotny w fotografii portretowej. Kiedy możemy powiedzieć, że obiektyw jest jasny lub ciemny? W przypadku tych stałoogniskowych za jasny uznaje się obiektyw w przedziale 1,4 – 2,8. Natomiast w zmiennoogniskowych dobrym wynikiem będzie jasność 2,8. Ma to swoje odbicie w cenie – im obiektyw jaśniejszy, tym jego cena wyższa. Jasność oznacza się zazwyczaj literką „f”, która reprezentuje najmniejszą wartość przysłony, czyli maksymalny otwór, gdy do aparatu dociera największa ilość światła (zwykle jest to stosunek ogniskowej do średnicy otworu powstałego przy maksymalnym otwarciu przysłony).
Stabilizacja obrazu
Kolejny aspekt to stabilizator. Obiektywy z wbudowaną stabilizacją mają wiele zalet. Największa z nich to możliwość wykonania nieporuszonego zdjęcia przy dłuższym czasie naświetlania, czyli w sytuacji, w której powinien być użyty statyw. Ponadto, można zobaczyć przez wizjer lub na wyświetlaczu LCSD podgląd obrazu bez drgań. Jednak trzeba pamiętać, że stabilizacja zapobiega poruszeniom spowodowanym przez fotografa. Nie zadziała w przypadku, gdy osoba fotografowana się poruszy.
Ostatnie kryterium, na które warto zwrócić uwagę to materiał wykonania. Plastikowy czy metalowy – który lepszy? W każdym z nich możemy znaleźć wady i zalety. Obiektyw plastikowy jest zdecydowanie lżejszy i przeważnie tańszy. I jeśli chodzi o jego plusy, to byłoby chyba tyle. W przypadku metalowych obiektywów, których cena będzie wyższa – można mówić o większej wytrzymałości, trwałości oraz wyższej stabilności termicznej.
Powyższe kryteria to są podstawy, które powinny odegrać największą rolę podczas decyzji o zakupie danego obiektywu, ale nie muszą być jedynymi wytycznymi. Dodatkowe wyposażenie jak na przykład dołączona osłona przeciwsłoneczna, soczewki ze specjalnymi powłokami (np. ułatwiającymi czyszczenie, zmniejszające szanse wystąpienia wad optycznych) czy nowoczesne mechanizmy wspomagające efektywną pracę obiektywu – to czynniki, które dla niejednego fotografa są równie kluczowe w ostatecznym podjęciu wyboru. Dzięki takim „gadżetom” wiadomo, iż cena również będzie nieco wyższa, natomiast jest to niewątpliwie inwestycja we własny rozwój oraz pasję.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik wskazał najważniejsze punkty, na które powinniście zwrócić uwagę, aby wybrać sprzęt spełniający Wasze indywidualne wymagania. Bo pasja to połowa sukcesu, zaś druga to dobry i jakościowy sprzęt.