Aktualizacja: Kwiecień 2024

Piękne ujęcia architektury czy krajobrazu to prawdziwa sztuka. Jak zbliżyć się do ideału? Wystarczy wykorzystać obiektywy szerokokątne. Pozwalają one uchwycić w kadrze kąt od 60 stopni do nawet 180, co znacznie przekracza kąt widzenia ludzkiego oka.

Jaki obiektyw szerokokątny wybrać, aby fotografie wyglądały zjawiskowo? Warto uwzględnić takie parametry jak:

  • typ ogniskowej i jej rozmiar,
  • wielkość maksymalnej przysłony,
  • wagę obiektywu,
  • minimalną odległość ostrzenia.

Nasz ranking obiektywów szerokokątnych, a dokładniej produkty które zostały do niego wybrane, obejmuje wszystkie wspomniane elementy na wysokim poziomie.

  1. Canon EF-S 10-18mm F/4.5-5.6
  2. Nikon Nikkor 35MM F/1.8G
  3. Sigma 16MM F/1.4(Sony)
  4. Olympus M.Zuiko Digital 25MM F/1.8
  5. Poradnik wyboru obiektywu szerokokątnego

Porównanie najlepszych obiektywów szerokokątnych: [table id=177 responsive=collapse/]

 

Najlepsze obiektywy szerokokątne - Ranking obiektywów szerokokątnych 2021

 

1. Canon EF-S 10-18MM F/4.5-5.6 Kliknij aby kupić »

Canon-EF-S-10-18mm-F-4.5-5.6Optyczna doskonałość i jakość wykonania spod znaku Canon, to gwarancja doskonałych filmów oraz zdjęć. Dziś przyjrzymy się, czy tę gwarancję uzyskamy, wybierając obiektyw szerokokątny Canon EF-S 10-18mm 4.5-5.6.

Canon 10-18mm to uniwersalny obiektyw o zmiennej ogniskowej, który przeznaczony jest do aparatów z matrycą APS-C. Zaprojektowanie obiektywu specjalnie do tego typu urządzeń, pozwoliło ograniczyć jego wagę i wymiary (240 gramów, 72 mm). Pomimo, iż wykończenie jest plastikowe, nie ucierpiały na tym wysokie parametry optyczne. Obiektyw Canon składa się z 14 elementów rozmieszczonych w 11 grupach oraz szeregu soczewek specjalnych. Wśród nich znajdują się części asferyczne i wykonane ze szkła UD (fluorytowego). Efekt? Wysoki poziom ostrości, minimalizacja zniekształceń oraz wierne odwzorowanie kolorów. Od wszelkich dodatkowych mankamentów na ujęciach (takich jak refleksy, duszki czy niski kontrast) chroni specjalna powłoka Super Spectra.

Kolejny ważny aspekt, który cechuje obiektyw Canon EF-S 10-18mm to minimalna odległość ogniskowania wynosząca 22 centymetry od przedniej soczewki. Dzięki czemu, zyskać można dużą skalę odwzorowania, która w połączeniu z kątem widzenia aż do 107 stopni, pozwala tworzyć dynamiczne ujęcia. Dlatego ten model idealnie sprawdzi się w fotografii reporterskiej, architektury oraz krajobrazu.

Obiektyw szerokokątny do Canona sprawdzi się także podczas wieczornych przechadzek. Ten komfort zapewnia wbudowana stabilizacja obrazu, którą można wyłączyć w dowolnym momencie w zależności od potrzeb. Wyróżnia się ona skutecznością 4EV, co oznacza, że czas naświetlania można wydłużyć nawet 16x bez ryzyka powstania zamazanych fragmentów. W warunkach słabego oświetlenia nie trzeba używać statywu, czy też nadmiernie podnosić czułość ISO. Jednak trzeba zwracać uwagę na ciemną przysłonę, która może sprawiać problemy. Warto unikać także robienia zdjęć pod mocne światło, aby na fotografiach nie powstały flary, czyli półprzezroczyste lub kolorowe okręgi, gdyż w tym modelu one się zdarzają.

Cena obiektywu Canon jest bardzo przystępna, co jest zaletą zwłaszcza dla osób, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z fotografią. Szczególnie należy podkreślić, że mimo to, obiektyw nie ma większych wad optycznych, które pojawiają się w tańszych modelach - takich jak: aberracja sferyczna (cecha soczewki, która polega na załamywaniu padających promieni świetlnych, co skutkuje odwzorowaniem punktu w postaci kolistej plamki), aberracja chromatyczna (czyli powstawanie na obrazie tęczowego krążka, w skutek przechodzenia przez soczewkę załamań fal świetlnych o różnej długości. Wtedy na zdjęciach pojawiają się kolorowe obwódki wokół kontrastowych krawędzi, niszcząc kolorystykę, a na fotografiach czarno-białych wywołują nieostrość obrazu), dystorsja (niejednakowe powiększanie lub zmniejszanie poszczególnych części obrazu) lub koma (to tzw. aberracja komatyczna polegająca na powstaniu plamki w kształcie komety, przez wiązkę promieni świetlnych wywodzących się spoza osi optycznej).

Czy jest coś jeszcze czym Canon może nas zaskoczyć? Owszem. Jest to silnik Stepping Motor Technology (znany szerzej jako STM), który odpowiada za szybką i równocześnie bezgłośną pracę systemu AF, czyli automatycznej regulacji ostrości. A druga rzecz, to 7-listkowa przysłona, dzięki której można uzyskać efekt estetycznie rozmytego tła. Zalet tego obiektywu jest naprawdę wiele, a wszystkie opisane wyżej, utwierdzają nas w przekonaniu, że ten model warto mieć zawsze pod ręką.

Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Canon EF-S 10-18MM F/4.5-5.6

[lyte id="B5mvJevhn38&t=392s" /]

Obiektyw Canon EF-S 10-18MM F/4.5-5.6 to najczęściej wybierany obiektyw szerokokątny wśród użytkowników aparatów od Canona

Zalety
Obiektyw zmiennoogniskowy (z zoomem)
Wbudowana stabilizacja obrazu redukująca drgania
Silnik STM odpowiada za szybką i bezgłośną pracę autofokusa
Pełne przełożenie ogniskowej do amatorskiej matrycy APS-C
Wysoka jakość zdjęć, bez typowo występujących wad optycznych
Niewielka waga jak na obiektyw zmiennoogniskowy (tylko 240 g)
Maksymalny kąt widzenia wynoszący aż 107 stopni
Niska cena
Wady
Wykonanie z całości z plastiku
Dosyć ciemna przysłona
Widoczne flary podczas robienia zdjęć pod mocne światło

Kup na Allegro

 

2. Nikon Nikkor 35MM F/1.8G Kliknij aby kupić »

Nikon-Nikkor-35MM-F-1.8GZ czego słynie NIKKOR 35 1.8? Na pewno ze znakomitej jakości oraz dużej wierności odwzorowania obrazu. Niezależnie od tego czy rozpoczynasz swoją przygodę z fotografią, poszerzasz swój asortyment o nowe akcesoria, a może planujesz sprawić komuś miły prezent, sprawdź co powinieneś wiedzieć o tym modelu.

Nikon 35mm 1.8 to obiektyw o wszechstronnych możliwościach. Żywiołowe ujęcia uliczne, zdjęcia z krajobrazów, czy urzekające fotografie portretowe – każdy kadr uchwyci w wyjątkowy sposób, niezależnie od stopnia zaawansowania fotografującego. Obiektyw Nikon 35mm daje całkowitą kontrolę nad głębią ostrości, dlatego przy maksymalnym otworze przysłony, można uzyskać efekt, który jest sekretem wielu pięknych kadrów – bokeh, czyli wyodrębnienie pierwszego planu przy pomocy łagodnie rozmytego tła. Jest jednak pewien defekt, o którym warto wspomnieć opisując maksymalny otwór. Pomimo uzyskania profesjonalnego ujęcia, na brzegach kadru jakość obrazu może być trochę słabsza. .

Z szczegółów technicznych nie można pominąć jego niewielkich rozmiarów - 200 gramów wagi i 52,5 mm długości. Dzięki temu możemy mieć go zawsze pod ręką. Poza tym NIKKOR 35mm 1.8 jest świetnym uzupełnieniem lustrzanek cyfrowych Nikon w formacie DX o wysokiej rozdzielczości. Metalowy bagnet jest mechanizmem o bardzo dużej wytrzymałości, więc częste zdejmowanie obiektywu, nie spowoduje jego uszkodzenia. Brak doświadczenia w obsłudze nie tylko modelu NIKKOR 35 1.8 fx, ale ogólnie obiektywów szerokokątnych, nie jest przeszkodą. Eksploatacja tego egzemplarza jest bardzo intuicyjna. Zdecydowanie ułatwia ją wybór dwóch trybów ustawiania ostrości. Pierwszy z nich to M/A (automatyczny z priorytetem regulacji manualnej), który umożliwia natychmiastowe korygowanie ustawienia ostrości, nawet podczas działania autofokusa. Drugi tryb oznaczony literą M, to po prostu standardowy tryb manualny.

Nikon 35 1.8 pracuje dosyć cicho, a to dzięki pierścieniowemu silnikowi SWM (z ang. Silent Wave Motor). Zamienia on energię mechaniczną fal ultradźwiękowych na ruch obrotowy wirnika. Umożliwia to szybkie, bezdźwięczne oraz precyzyjne ustawianie ostrości. A ostrość ta jest bardzo wysoka niezależnie od tego, czy zdjęcie wykonane zostało w pełnym świetle, czy przy zachodzącym słońcu.

Wiele osób pewnie się zastanawia, gdzie tkwi problem. Wysoka cena, częste reklamacje? Nic z tych rzeczy. Decydując się na NIKKOR 35mm 1.8 g otrzymujecie w zestawie oprócz pokrywek, osłonę przeciwsłoneczną HB-46 i to za niewielką cenę. Osoby, które miały przyjemność już współpracować z tym sprzętem, jako jedyny defekt wymieniają widoczne efekty aberracji chromatycznej. Jak wspominaliśmy wyżej, w praktyce oznacza to, iż na zdjęciach powstają kolorowe obwódki wokół kontrastowych krawędzi, a na fotografiach czarno-białych może tworzyć  się nieostry obraz.

Czy mimo to, polecamy ten obiektyw? Z całą pewnością! Jego funkcjonalność, rewelacyjna jakość oraz liczne, pozytywne opinie, utwierdzają nas w przekonaniu, że NIKKOR 35 1.8 g to dobry wybór.  

Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Nikon Nikkor 35MM F/1.8G

[lyte id="BG0eZZaMmYE&t=994s" /]

Obiektyw Nikon Nikkor 35MM F/1.8G to najczęściej wybierany obiektyw szerokokątny wśród użytkowników aparatów od Nikona

Zalety
Duży maksymalny otwór względny f/1,8 zapewnia wyjątkową ostrość obrazu, nawet w słabym oświetleniu
Pozwala na uzyskanie efektu rozmytego tła, a nawet efektu bokeh
Obiektyw łapie ostrość już od 30 cm
Możliwość manualnego ustawiania ostrości podczas działania trybu autofokus
Dobra praca pod światło, bez flar oraz innych zniekształceń
Cichy, celny oraz szybki autofokus, dzięki silnikowi SWM
Wady
Widoczna aberracja chromatyczna

Kup na Allegro

 

3. Sigma 16MM F/1.4 (Sony) Kliknij aby kupić »

Sigma-16mm-F-1.4Gdzie mógłby powstać nasz kolejny model, jak nie w Japonii – ojczyźnie wysokiej klasy sprzętów fotograficznych. Tym razem poznamy bliżej obiektyw Sigma 16mm 1.4 i przekonamy się, czy wyróżnia się jakimiś szczególnymi właściwościami na tle tak dobrych konkurentów.

Sigma 16 1.4 została wydana w 2016 roku, jako pierwszy z nowej serii obiektyw do aparatów bezlusterkowych. Obiektyw ma służyć głównie użytkownikom korzystającym z aparatów z mocowaniem Sony E oraz matrycą APS-C, którzy poszukują odpowiednika pełnoklatkowej ogniskowej 24mm. Z kolei posiadacze systemu Micro 4/3 uzyskają jasny obiektyw o odpowiedniku pełnoklatkowej ogniskowej 32 mm. Sigma 16mm f1.4 zapewnia wysoki komfort użytkowania, gdyż jest kompatybilna z produktami producentów takich jak: Nikon, Canon, Pentax czy Panasonic. Dlatego decydując się na zmianę aparatu, można nadal cieszyć się właściwościami, które oferuje obiektyw Sigma Sony E. Stąd też wynika jego wyższa cena.

Obiektyw Sigma 16 1.4 Sony E dla matrycy APS-C jest odpowiednikiem pełnej klatki o ogniskowej 32 mm. Obiektyw daje pełną ogniskową przy body z pełną klatką, natomiast nawet przy wpięciu do amatorskiego aparatu, daje i tak dosyć szeroki kąt. Obiektyw Sigma 1.4 16mm, jest świetnym wyborem dla osób, które chcą robić zarówno portrety jak i zdjęcia z krajobrazów miejskich i naturalnych. Ogniskowa 16 mm, zapewni możliwość objęcia kadrem całych budynków, nawet jeśli zdjęcia będą robione z niewielkiej odległości. Zaletą jest także, ostrzenie już z odległości 25 cm od obiektu, dzięki temu możemy również robić zdjęcia z bliska niewielkim przedmiotom.

Wartość przysłony plasująca się f/1.4, pozwala na uzyskanie pięknych, wyrazistych zdjęć nawet przy słabym oświetleniu. Jest to zasługa zaawansowanego układu soczewek. 16 soczewek ułożonych w 13 grupach to gwarancja pełnej ostrości obrazu, bo aż 3 soczewki wykonano ze specjalnych szkieł FLD (czyli niskodyspresyjnych, które zapewniają lepszą rozdzielczość i kontrast), 2 soczewki z SLD (ze szkła fluorytowego) oraz 2 ze specjalnego szkła asferycznego. Taki układ minimalizuje ryzyko powstania aberracji optycznych, choć niestety niektórzy użytkownicy, zwracają uwagę na widoczną dystorsję, czyli niejednakowe powiększanie lub zmniejszanie poszczególnych części obrazu. Za precyzyjne, ale także przede wszystkim ciche ustawienie ostrości odpowiedzialny jest silnik krokowy AF.

Wszystkie soczewki w celu dodatkowej ochrony przed powstawaniem flar na zdjęć i zapewnieniu możliwości fotografowania pod słońce, zostały pokryte warstwą antyrefleksyjną. Dopełnieniem tego jest zaokrąglona, 9-cio listkowa przysłona, która minimalizuje ryzyko tworzenia smug, ale także pozwala uzyskać efekt estetycznie rozmytego tła, czyli tzw. bokeh. Sigma 16mm 1.4 Sony E waży 405 gramów, więc jest poręczna i wygodna podczas codziennego użytku. Jednak jest jeszcze kilka aspektów technicznych, które wpływają na komfort pracy:

  • po pierwsze mosiężne mocowanie bagnetu, które poddane specjalnej obróbce, zapewnia możliwość długiej eksploatacji urządzenia,  
  • obudowa wykonana z materiału TSC, czyli kompozytu stabilnego termicznie, dzięki czemu części zewnętrzne i wewnętrzne obiektywu mniej się odkształcają,
  • osłona przeciwsłoneczna (minimalizująca powstawanie odblasków), która dołączona jest do zestawu, posiada gumową konstrukcję oraz antypoślizgowy rowek, co pozwala utrzymać stabilny uchwyt w różnych sytuacjach,
  • i ostatnia równie ważna rzecz, to skuteczne uszczelnienie, odpowiedzialne za odporność obiektywu na osiadanie kurzu czy zachlapania.

Musimy przyznać, że funkcjonalność tego urządzenia i jego możliwości są zaskakujące, dlatego jego liczne zalety pozwoliły mu na uplasowanie się w naszym zestawieniu. Kompatybilność z aparatami popularnych marek to wyjątkowa wygoda, która pozwala niemal każdemu fotografowi czerpać radość z pracy z modelem Sigma 16 1.4 Sony E.

Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Sigma 16MM F/1.4 (Sony)

[lyte id="dNzKe_wh2W0" /]

Obiektyw Sigma 16MM F/1.4 to najczęściej wybierany obiektyw szerokokątny wśród użytkowników aparatów od Sony

Zalety
Przysłona f/1.4 pozwala na uzyskanie niskiej głębi ostrości
Świetna jakość zdjęć przy słabym oświetleniu
Świetny efekt rozmytego tła
Uniwersalne zastosowanie, obiektyw nadaje się zarówno do portretów, zdjęć z detali, krajobrazów i architektury
Osłona przeciwsłoneczna w zestawie
Wysoka ostrość obrazu, na różnych ustawieniach przysłony
Bardzo szeroki kąt widzenia
Autofokus pozwala na bardzo płynne przejścia
Ostrzy już z odległości 25 cm
Wady
W niektórych przypadkach widać niewielki efekt dystorsji
Spore rozmiary obiektywu

Kup na Allegro

4. Olympus M.Zuiko Digital 25MM F/1.8 Kliknij aby kupić »

Olympus-M.Zuiko-Digital-25MM-F-1.8Czas na ostatni, a zarazem jeden z droższych modeli na rynku, który podbił swoją funkcjonalnością serca użytkowników - obiektyw szerokokątny Olympus 25mm 1.8. Co sprawiło, że znalazł się w naszym zestawieniu? Sprawdźcie!

Obiektyw Zuiko jest przystosowany do aparatów z matrycą Micro 4/3. Standardowa ogniskowa dla tego typu systemu to 25 mm. Pozwala to na wykorzystanie Olympus 25 1.8 do wszechstronnych dziedzin fotografii. Pierwszą z nich są pejzaże. Aby uzyskać piękny kadr krajobrazowy, trzeba czasem nie lada wysiłku. Obiektyw Olympus to ułatwi, a dokładniej pomoże w tym między innymi konstrukcja obiektywu. Jest to 9 elementów w 7 grupach, w tym dwie soczewki asferyczne, co pozwala na uzyskanie obrazu, pozbawionego większości wad optycznych (takich jak aberracja, dystorsja), nawet przy maksymalne otwartej przysłonie. Dodatkowo zastosowane na nich powłoki ZERO, minimalizują powstawanie duszków czy flar, zapewniając perfekcyjne kadry także robione pod światło. W zestawie jest też dołączona osłona przeciwsłoneczna, która skutecznie odcina światło boczne, niwelując spadek kontrastu. Aczkolwiek wieczorem również nie trzeba martwić się o warunki oświetleniowe. Jasność na poziomie f/1.8 w połączeniu z 5-osiową stabilizacją dostępną w aparatach Olympusa, umożliwia pracę w trudniejszych warunkach, bez konieczności wykorzystywania statywu. Tak więc, każdy pejzaż stanie się wspaniałą pamiątką!

Jednak to dopiero początek zastosowań, które kryją obiektywy do bezlusterkowców Olympus. Fotografia portretowa to kolejna gałąź, w której idealnie sprawdzi się ten model. Tutaj z pomocą przychodzi 7-listna przysłona, odpowiadająca za efekt bokeh, czyli estetycznego rozmycia tła, z uwydatnieniem osoby znajdującej się na pierwszym planie. Każdy fotograf w tym przypadku doceni możliwość kontroli głębi ostrości. Jest jeszcze jeden obszar, w którym Olympus wiedzie prym. Niedoceniania, ale bardzo istotna, a przede wszystkim niełatwa – fotografia kulinarna. Idealne uchwycenie detalu to sztuka, którą poszczycić się mogą nieliczni. Lecz tym, którym się to udaje, polecamy Olympus. Obiektywy tej firmy charakteryzują się ogniskowaniem już od 25 centymetrów. Tyle wynosi minimalna odległość, z jakiej możliwe jest uzyskanie wyraźnego, ostrego obrazu z wyodrębnieniem tła.


Co więcej, przy wszystkich wyżej wspomnianych dziedzinach ważna jest jeszcze jedna rzecz. Poręczność urządzenia. Olympus jest łatwy nie tylko w transporcie, ale także ułatwia robienie zdjęć „z ręki”. Jest to bardzo ważne w momencie, gdy nie chcemy lub nie mamy możliwości skorzystać ze statywu. Dlatego obiektyw waży zaledwie 137 gramów i ma 42 mm długości. Szukamy, więc jakiś słabych punktów tego urządzenia i rzeczywiście jeden udało nam się znaleźć. Zauważalne winietowanie, czyli niedoświetlenie brzegów kadru. Czy to umniejsza jego wspaniałości? Zdecydowanie nie. Stąd też liczne pozytywne opinie użytkowników oraz jego wyróżnienie w naszym zestawieniu.

Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem Olympus M.Zuiko Digital 25MM F/1.8

[lyte id="fbq7Wc6Xfjk&t=265s" /]

Obiektyw Olympus M.Zuiko Digital 25MM F/1.8 to najczęściej wybierany obiektyw szerokokątny wśród użytkowników aparatów od Olympus

Zalety
Duży maksymalny otwór przysłony – f/1.8 spisuje się świetnie przy słabym oświetleniu
Metalowa obudowa, zwiększająca wytrzymałość obiektywu
Cichy, szybki i celny autofokus
Szeroki kąt widzenia, pozwalający zarówno robić portrety z rozmytym tłem jak i zdjęcia z krajobrazów
Niewielkie wymiary i niska waga
Świetna jakość zdjęć zarówno w brzegach kadru
Minimalna odległość z jakiej możliwe jest uzyskanie ostrego obrazu to zaledwie 25 cm
W zestawie dołączona osłona przeciwsłoneczna
Wady
Dość wysoka cena
Niewielkie, ale mimo wszystko widoczne winietowanie przy maksymalnie otwartej przysłonie

Kup na Allegro

 

6. Jaki najlepszy obiektyw szerokokątny kupić? Ranking obiektywów szerokokątnych

Każdy, kto zajmuje się fotografią dokumentalną, uliczną lub architektury, wie jak bardzo przydatny w pracy jest obiektyw szerokokątny. Jak jednak dobrać go odpowiednio do swoich potrzeb i na co zwrócić największą uwagę? Kilka najbardziej istotnych wskazówek postanowiliśmy przedstawić Wam w naszym poradniku.

 

Zacznijmy od podstaw, czyli czym są obiektywy szerokokątne

Najważniejsza cecha, która wyróżnia szerokokątny obiektyw to ogniskowa, która mieści się w przedziale 24 - 35 mm. W praktyce oznacza to, że kąt widzenia wynosi powyżej 60 stopni, a obraz jest delikatnie oddalony w porównaniu z tym, widzianym przez ludzkie oko. Jednak mimo to, kadr prezentuje się bardzo naturalnie, bez widocznej dystorsji (jest to wada optyczna polegająca na różnym powiększeniu obrazu w zależności od jego odległości od osi optycznej).

Rodzaje obiektywów szerokokątnych
Obiektywy szerokokątne dzielą się na dwa rodzaje — prostokątne, które oddają rzeczywisty kształt kadru, oraz na „rybie oko”, które uwypuklają scenę, jak montowany w drzwiach wizjer.

  • Obiektywy prostokątne, zwane też rektilinearnymi, charakteryzują się skorygowaną dystorsją beczkowatą (nie występuje efekt zniekształcenia krawędzi kadru). W praktyce oznacza to, że linie proste rejestrowane są w ich rzeczywistej formie lub w formie zbliżonej do rzeczywistej (stopień korekcji jest zależny od wielu czynników, w tym od klasy obiektywu). Ten typ modeli szerokokątnych jest najbardziej uniwersalny. Do ich poprawnego używania konieczne jest doświadczenie. Wynika to z podatności tego typu „szkieł” na tzw. flary (rozbłyski światła), które mogą pojawić się, gdy w kadrze występują jasne, punktowe źródła światła. Nie jest to defekt jako taki, a uwarunkowanie konstrukcyjne — w przypadku znacznego pola widzenia, trudno jest uniknąć bezpośredniego padania światła na powierzchnię przedniej soczewki. Do szerokokątnego obiektywu jest dosyć mała oferta filtrów, a to ze względu na częściej wypukła soczewkę.

  • Warto także wspomnieć o obiektywach ultraszerokokątnych, określanych skrótem UWA. Ich ogniskowa wynosi poniżej 24 mm, więc uzyskany obraz jest mocno zniekształcony. W jakich dziedzinach przydaje się taki rodzaj sprzętu? Przy fotografii krajobrazu, architektury, ale przede wszystkim w branżach kreatywnych – często okładki płyt muzycznych lub sesje produktowe są tworzone przy pomocy obiektywu UWA. Jego najpopularniejszą odmianą jest tzw. „Rybie oko” charakteryzuje się szerszym polem widzenia, dochodzącym nawet do 180 stopni. Zerknijcie przez wizjer w drzwiach. Efekt można przybliżyć właśnie do takiego obrazu. W tym przypadku dystorsja beczkowata nie jest skorygowana —  na zdjęciu pojawia się defekt, występujący na krawędziach zarejestrowanego kadru. Wyraźnie widać zaokrąglenie sceny, co sprawia, że kształtem kadr przypomina beczkę. Ze względu na znaczne zniekształcenie obrazu, „rybie oko” jest używane przede wszystkim w celu uzyskania artystycznego efektu, nie zaś do realnego odwzorowania kadru.

Można wyróżnić dwa rodzaje obiektywu fisheye:

  • Kołowy  -  uzyskany obraz jest kółkiem w kadrze, a ponadto ma zaciemnione rogi,
  • Pełnoklatkowy – obraz zajmuje całą powierzchnię kadru.

 

Obiektyw stało- i zmiennoogniskowy – w czym tkwi różnica?

Jedną z pierwszych informacji, którą znajdziemy w opisie danego produktu, to czy obiektyw jest stało- czy zmiennoogniskowy. Jakimi funkcjami się różnią? Stałoogniskowy obiektyw cechuje się tym, że ogniskowa ma niezmienną wartość oraz większą jasność. Co więcej, jego budowa jest prostsza i zawiera mniejszą ilość soczewek. Wpływa to na zdecydowanie wyższą jakość uzyskanego obrazu oraz zmniejszenie ryzyka powstawiania wad optycznych. Natomiast obiektywy zmiennoogniskowe pozwalają na zmianę ogniskowej, czyli umożliwiają zmianę kąta widzenia. Dzieje się to, dzięki przemieszczaniu się soczewek wzdłuż osi optycznej obiektywu. Niestety oddziałuje to na obniżenie rozdzielczości obrazu oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia aberracji.

Jaki będzie lepszym wyborem? Obiektyw zmiennoogniskowy to idealna opcja dla fotografów „w ciągłym ruchu”, którzy podczas pracy muszą wykonywać zdjęcia z różnej odległości, a jednocześnie szybko łapać ostrość ujęcia, aby uwiecznić dynamiczne momenty. Zaś obiektywy stałoogniskowe chwalą sobie osoby, które mają dłuższy czas na perfekcyjne uchwycenie danego momentu, a jakość uzyskanego efektu końcowego jest priorytetem.

Przy wyborze obiektywu należy zwrócić uwagę głównie na ogniskową - czyli inaczej kąt widzenia obiektywu, odpowiedzialna jest za to odległość między soczewką skupiającą światło, a matrycą aparatu. Im ogniskowa ma wyższą liczbę, tym bliższy obraz obejmuje swoim kadrem. Czyli mówiąc prościej, jeżeli chcemy robić zdjęcia z całego budynku czy krajobrazu to potrzebujemy obiektywu o niskiej wartości liczbowej, natomiast jeżeli chcemy robić zdjęcia z detali, należy wtedy szukać obiektywu o wyższej ogniskowej. Jeżeli obiektyw posiada regulację ogniskowej, wtedy nazywa się go zmiennoogniskowym inaczej obiektywem z zoomem. 

ogniskowe

 

 

 

 

 

 

Powyższy rysunek pokazuje w uproszczony sposób, jakie przełożenie ma ogniskowa na widoczny kadr.

Wyliczanie ogniskowej dla aparatów z mniejszymi matrycami

Należy pamiętać, że większość obiektywów ma podaną ogniskową dla aparatów z matrycą z "pełną klatką" - jednak taką posiadają jedynie droższe modele. W przypadku aparatów do amatorskich zastosowań wykorzystywane są różnego rodzaju matryce, najpopularniejsze z nich to APS-C oraz 4/3". Jeżeli chcemy znać ogniskową, kupując obiektyw do innej matrycy niż pełno-klatkowej, musimy zrobić proste obliczenia:

Załóżmy, że kupujemy obiektyw np. o ogniskowej 50 mm (parametr dla pełnej klatki) i będziemy używać go z aparatem z matrycą APS-C, to wartość 50 musimy pomnożyć przez 1,5 (dla Nikona, Pentaxa, Sony), a dla Canona przez 1,6. Czyli ogniskowa 50 mm dla np. Nikona z matrycą APS-C wyniesie mniej więcej 75 mm (50 × 1,5).

 

Kilka słów o mocowaniu

Obiektywy szerokokątne Nikon, obiektywy szerokokątne Canon – tych topowych producentów moglibyśmy jeszcze wielu wymienić. Decydując się na wybór ich produktów, należy pamiętać, że są to koncerny produkujące obiektywy jedynie do swoich aparatów (zaliczymy tutaj również Sony, Olympusa i Pentaxa) – są to tzw. obiektywy systemowe. Oczywiście istnieją także firmy, które produkują obiektywy z różnymi typami mocowań pasującymi do pozostałych marek – możemy do nich zaliczyć chociażby Tamron czy Sigmę. Po prostu najważniejsza informacja, która powinna przykuć naszą uwagę, to czy obiektyw jest przeznaczony do aparatu z matrycą APS-C (dla systemu Canon wynosi 22.2 × 14.8 mm, dla pozostałych 23.6 × 15.7 mm) czy z matrycą pełnoklatkową (o rozmiarach 36×24 mm). Oto kilka oznaczeń najczęściej spotykanych mocowań:

  • EF - pełnoklatkowe lustrzanki Canona; pasuje do APS-C, z adapterem pasuje do pełnoklatkowych bezlusterkowców

  • EF-S - lustrzanki APS-C Canona; nie pasuje do pełnej klatki

  • RF - pełnoklatkowe bezlusterkowce Canona

  • EF-M - bezlusterkowce APS-C Canona

  • F (FX) - pełnoklatkowe lustrzanki Nikona; pasuje do APS-C

  • F (DX) - lustrzanki APS-C Nikona; nie pasuje do pełnej klatki

  • Z - mocowanie bezlusterkowców Nikona; APS-C i pełna klatka

  • FE - pełnoklatkowe bezlusterkowce Sony; pasuje do APS-C

  • E - generalny bagnet bezlusterkowców Sony

  • A - generalny bagnet lustrzanek Sony

  • Pentax DA – posiada system mocowania zwany bagnetem K, współpracuje z lustrzankami z sensorem APS-C oraz z bezlusterkowcami linii K

  • Olympus – pasują do wszystkich aparatów w systemie Mikro 4/3

 

Jak obiektyw szerokokątny wybrać?

Najlepszy obiektyw szerokokątny to taki który spełni indywidualnie określone kryteria. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, który model czy marka będzie odpowiednia, ale istnieje kilka czynników, które pozwolą nam podjąć świadomą decyzję zakupową.

Pierwszym z nich, na który musimy zwrócić uwagę to otwór przysłony, który wpływa na jasność. Jest to liczba określona najczęściej po literce „f”. Mówi nam ona o najmniejszej wartość przysłony, czyli maksymalnym otworze, kiedy do aparatu dociera największa ilość światła. Jaki ma to wpływ na pracę fotografa? Poziom jasności ułatwia fotografowanie obiektu w niekorzystnym oświetleniu czy też nocnego krajobrazu, przyspiesza działanie w trybie autofokus, a także pozwala uzyskać płytką głębię ostrości, odpowiedzialną za efekt artystycznie rozmytego tła. A co oznacza, że obiektyw jest jasny bądź ciemny? W wersjach stałoogniskowych możemy mówić o jasnym obiektywie, gdy znajduje się w przedziale 1,4 – 2,8. Natomiast w zmiennoogniskowych ten parametr powinien wynosić około 2,8. Przeważnie im jaśniejszy obiektyw, tym cena za niego jest wyższa. Przysłona f/3.5 lub 4.5. również się sprawdzi, ale jedynie podczas zdjęć w plenerze lub tam, gdzie mamy dobre światło.

Następna wytyczna to obecność stabilizatora. Obiektywy z wbudowaną stabilizacją dają możliwość wykonania nieporuszonego zdjęcia przy dłuższym czasie naświetlania, czyli na przykład w sytuacji, podczas której powinien być użyty statyw. Stabilizator zapobiega jedynie poruszeniom spowodowanym przez fotografa, a nie tym zaistniałym w fotografowanym środowisku.

Oczywiście wszelkie dodatkowe wyposażenie takie jak nowoczesne powłoki soczewek ułatwiające czyszczenie czy osłona przeciwsłoneczna w zestawie – to niezwykle atrakcyjne uzupełnienie, które ma za zadanie zachęcić użytkownika do zakupienia danego modelu. Aczkolwiek poza tym, powinniśmy skupić się na z pozoru błahym kryterium, ale bardzo istotnym. To znaczy materiał, z jakiego jest wykonany obiektyw. Plastik, metal – co wybrać? Jeśli preferujemy lżejszy i tańszy sprzęt, to wtedy obiektyw plastikowy będzie dobrym rozwiązaniem. Od obiektywu wykonanego z metalu, możemy oczekiwać większej wytrzymałości, trwałości oraz wyższej stabilności termicznej.

Każdy fotograf z pasją, który pragnie się rozwijać, powinien pomyśleć o zakupie obiektywu szerokokątnego. Mamy nadzieję, że nasz poradnik, pomoże osobom niezdecydowanym, wybrać obiektyw z prawdziwego zdarzenia, który podoła codziennym wyzwaniom!