Aktualizacja: Kwiecień 2024

Po zapoznaniu się z rozwiązaniami na rynku fotograficznym, przejrzeniu wielu opinii, recenzji stworzyliśmy ranking statywów do aparatu. W tym rankingu wybraliśmy najlepsze statywy trójnożne, dlatego, że są najbardziej powszechne w fotografii. Tripody świetnie stabilizują kadr, a jednocześnie potrafią być naprawdę lekkie i zajmować niewiele miejsca w naszym bagażu. Na początek wybraliśmy nasze 3 typy, tani statyw, stojak do aparatu do zaawansowanego kadrowania oraz kompaktowy model idealny na podróż, który przyda się zarówno w robieniu zdjęć, jak i w nagrywaniu filmów. Najtańsza alternatywa Hama Star 75 Głowica 3D Maksymalna wysokość 125 cm Długość po złożeniu 42,5 cm Waga 2,5 kg Rozwiń
Po zapoznaniu się z rozwiązaniami na rynku fotograficznym, przejrzeniu wielu opinii, recenzji stworzyliśmy ranking statywów do aparatu. W tym rankingu wybraliśmy najlepsze statywy trójnożne, dlatego, że są najbardziej powszechne w fotografii. Tripody świetnie stabilizują kadr, a jednocześnie potrafią być naprawdę lekkie i zajmować niewiele miejsca w naszym bagażu. Na początek wybraliśmy nasze 3 typy, tani statyw, stojak do aparatu do zaawansowanego kadrowania oraz kompaktowy model idealny na podróż, który przyda się zarówno w robieniu zdjęć, jak i w nagrywaniu filmów.

W naszym rankingu statywów nie mogło zabraknąć marki premium, chodzi o statywy Manfrotto, zamieściliśmy tutaj 2 modele. Compact Advanced, który wyposażony jest w głowicę 3D, umożliwiającą precyzyjne ustawienie kadru oraz Compact Action, wersję kompaktową, która sprawdzi się w podróży, zarówno w filmowaniu, jak i robieniu zdjęć. Jeżeli chcemy przeznaczyć na statyw mniejszy budżet, Hama Star 75 jest dostępny za poniżej 100 zł. Jednak nasz ranking, ma w zanadrzu dwa inne modele, Manfrotto to nie jedyna marka, którą ci zajmujący się fotografią. Benro iTrip15, to produkt również rozpoznawalnej marki, niezwykle lekki i wielofunkcyjny. Natomiast Velbon EX-640 dedykuje się tym, którzy chcą tanio, ale dobrej jakości, jest w niskiej cenie, ale za to lepszy od tych najtańszych. Ranking najlepszych statywów do aparatu 2021 (i niektórych modelów z 2020):

  1. Manfrotto Compact Advanced
  2. Manfrotto Compact Action
  3. Hama Star 75
  4. Benro iTrip 15
  5. Velbon EX-640

1. Manfrotto Compact Advanced

Manfrotto Compact Advanced
Włoska marka Manfrotto już od lat 70. tworzy profesjonalne akcesoria fotograficzne, w tym statywy. Ranking nie mógł zatem pominąć jednego z ich najchętniej wybieranych modeli, czyli Compact Advanced.

JAKOŚĆ

CENA

Statyw Manfrotto Compact Advanced to przede wszystkim doskonały stosunek jakości do ceny. Jego możliwościami będą zachwycone szczególnie osoby, zabierające sprzęt ze sobą w teren lub dużo podróżujące. Zacznijmy jednak od tego, że jest to statyw z głowicą 3D. Umożliwia to ustawienie aparatu w każdym kierunku, dzięki obecności dwóch dźwigni. Jedna kontroluje ruch horyzontalny (góra-dół) i panoramiczny (lewo-prawo), a druga odpowiada za przechył sprzętu. Statyw fotograficzny Manfrotto poradzi sobie zatem nawet w bardziej wymagających warunkach. Natomiast to nie koniec zalet, jakie skrywa ten statyw 3D. Warto zwrócić uwagę także na maksymalny udźwig, który wynosi 3 kg. Utrzyma on stabilnie większość aparatów systemowych oraz niedużych lustrzanek. Dla posiadaczy aparatów Sony Nex5R/5T producent przygotował dodatkowe udogodnienie w formie adaptera, który zwiększa powierzchnię przylegania tego modelu. Statyw charakteryzuje się też niską wagą, gdyż jest to 1,42 kg. Ułatwia to zabranie go ze sobą w podróż czy plener. Szczególnie że nogi statywu składają się z 5 sekcji, umożliwiając złożenie go do kompaktowych rozmiarów (44 cm). Za to przy rozkładaniu dużym plusem jest obecność szybkiego systemu zatrzasków, który pozwala na niezależne zablokowanie nóżki na wybranej długości. Choć po złożeniu statyw zajmuje mało miejsca, to maksymalna wysokość Manfrotto to aż 165 cm. Po podczepieniu aparatu znajdzie się on dzięki temu na wysokości zbliżonej do poziomu oczu. Niestety statywy Manfrotto z serii Compact nie mają w zestawie haczyka do kolumny centralnej, służącego do wypoziomowania statywu, co dla niektórych może stanowić mały mankament. Podsumowując, jeśli fotografia w terenie to Wasz żywioł, koniecznie powinniście zaopatrzyć się w statyw, który sprosta różnorodnym warunkom. Ten model zdecydowanie do takich należy, co producent poświadcza, oferując użytkownikom 5-letnią gwarancję.

Zalety
Głowica 3D pozwalająca na precyzyjne ustawienie kamery w każdym kierunku
Maksymalny udźwig wynosi aż 3 kg, utrzyma lustrzankę z dużym obiektywem
Świetny stosunek ceny do jakości
Maksymalna wysokość (165 cm) ułatwi komfortową pracę
Kompaktowe wymiary po złożeniu - 44 cm
5-letnia gwarancja
Szybkozłączka do montowania poprzez przyłożenie (szybszy sposób niż tradycyjny wsuwany)
Wady
Brak haczyka w kolumnie centralnej do wypoziomowania statywu

2. Manfrotto Compact Action

Manfrotto Compact Action
Kolejna propozycja, która zasila nasz ranking statywów fotograficznych, również pochodzi z serii Compact od marki Manfrotto. Model Action poza pewnymi podobnymi funkcjonalnościami ma także wiele innych właściwości, które ułatwią pracę nie tylko fotografom, ale i filmowcom.

JAKOŚĆ

CENA

Statyw Manfrotto Compact Action będzie dobrym rozwiązaniem do ujęć sportowych. Jest to zasługa wykorzystania głowicy kulowej z wygodnym uchwytem. Pozwala ona obracać sprzętem pod dowolnym kątem oraz szybko poruszać obiektywem, jednocześnie utrzymując dobrą stabilizację, co jest niezbędne przy zachowaniu płynności nagrań. Niestety głowice kulowe charakteryzują się mniejszym udźwigiem. Ten statyw fotograficzny Manfrotto oferuje go na poziomie 1,5 kg, a więc najlepiej sprawdzi się w przypadku lekkich lustrzanek oraz bezlusterkowców. Nie ujmuje to jednak funkcjonalności statywu. Jak wspomnieliśmy, model Action polecany jest zarówno dla osób zajmujących się fotografią, jak i filmowaniem. Możliwie jest to dzięki wyposażeniu statywu w dwa tryby głowicy: foto oraz movie. Odpowiadają one za szybkie przejście pomiędzy trybem zdjęć (sztywno podtrzymujący aparat) do trybu filmowego (ułatwia płynny ruch kamerą). Z kwestii technicznych warto wspomnieć o wymiarach statywu. Jest on bardzo lekki, gdyż waży jedynie 1,16 kg, a jego nogi składają się z 5 sekcji, umożliwiając złożenie go do kompaktowych rozmiarów. Nie można pominąć również budowy szybkozłączki. Jest ona niewielka i płytka, ze względu na swój okrągły kształt, może być mocowana w dowolnym kierunku. Nie ma konieczności przykręcania do niej sprzętu, ponieważ szybkozłączka jest nakładana. Pozostaje już zatem poruszyć tylko aspekt maksymalnej wysokości statywu. Po wysunięciu nóg oraz centralnej kolumny wysokość statywu ma 155 cm. Podczepiony do niego sprzęt, znajduje się mniej więcej na poziomie oczu, zapewniając nam podobną perspektywę. Natomiast przy wysuniętych nóżkach i złożonej kolumnie, jest to 133 cm. Statywy Manfrotto oferują swoim użytkownikom szerokie spektrum zastosowań, pozwalając dobrać model pod przyszłe przeznaczenie. Jednocześnie przystępna cena, która idzie w parze z jakością, sprawia, że mogą sobie pozwolić na nie zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Zalety
Głowica kulowa z uchwytem do manewrowania idealnie spisuje się przy robieniu zdjęć w ruchu lub nagrywaniu filmów
2 tryby ustawienia głowicy foto i movie, który pozwala na płynne ruchy statywem
Jego kompaktowe wymiary świetnie sprawdzą się w podróży (waży jedynie 1,16 kg, a po złożeniu ma 45,3 cm długości)
Maksymalna wysokość 133 cm
Wady
Nadaję się tylko do lekkich aparatów ze względu na swój niewielki maksymalny udźwig -1,5 kg

3. Hama Star 75

Hama Star 75
Statyw do aparatu Hama podbijał początkowo niemiecki rynek, by z czasem stać się jednym z czołowych producentów akcesoriów z dziedziny fotografii oraz elektroniki użytkowej. Spośród ich bogatej oferty, wybraliśmy model Star 75, aby pokazać, że tani statyw może być jednocześnie bardzo funkcjonalny.

JAKOŚĆ

CENA

Statyw Hama Star 75 został wyposażony w głowicę 3D. Niestety regulacja odbywa się wyłącznie przy użyciu jednej rączki, przez co ustawienie głowicy może być nieco mniej precyzyjne. W celu uniknięcia takich sytuacji producent wbudował poziomicę, która ułatwi równe ustawienie aparatu. Ponadto głowica daje nam możliwość natychmiastowego połączenia szybkozłączki, poprzez jej przyłożenie oraz zablokowanie, poprawiając komfort pracy. Statyw Star 75 ze względu na swoje wymiary, najlepiej sprawdzi się w podróży. Po złożeniu ma jedynie 42,5 cm i waży zaledwie 620 g. To najlżejsza propozycja w naszym zestawieniu, której obecności nie odczujemy w torbie nawet po kilkugodzinnej wędrówce po górach. Co więcej, producenci z myślą o niesprzyjających warunkach, w jakich może statyw pracować, dodatkowo wyposażyli go w gumowe stopki na nóżkach, w celu zwiększenia stabilności sprzętu. A do każdego zestawu podczas zakupu dołączają torbę, ułatwiającą przewożenie statywu. Na koniec najważniejsza kwestia, czyli jakich gabarytów aparat możemy na nim umieścić. Maksymalny udźwig to 2,5 kg, aczkolwiek zaleca się stosowanie lżejszego sprzętu. Wynika to z faktu, że przy bardziej wymagających ustawieniach głowicy, statyw może nie utrzymać stałej pozycji. Podsumowując, Hama Star śmiało możemy wybrać jako nasz pierwszy statyw do aparatu. W przypadku hobbystycznej bądź amatorskiej fotografii, jego możliwości będą całkowicie wystarczające.

Zalety
Najlżejszy w zestawieniu, waży jedynie 620 g
Na niewielki budżet
Głowica 3D z rączką ułatwiającą manewrowanie
Wyposażony w poziomicę, która ułatwi ustawienie idealnie równej pozycji
Wysokość po złożeniu to jedynie 42,5 cm
Natychmiastowa szybkozłączka do montażu poprzez przyłożenie
Wady
Maksymalna wysokość to jedynie 125 cm
Chociaż producent informuje, że maksymalny udźwig to 2,5 kg, to ten ciężar już utrudnia zachowanie równej pozycji, użytkownicy zalecają używać sprzętu do 2 kg

4. Benro iTrip 15

Benro iTrip 15
Berno to marka, która wysoką jakością swoich produktów, zaskarbiła sympatię użytkowników na całym świecie. Zdecydowanie powinniśmy sięgnąć do ich oferty, jeśli interesuje nas najlepszy statyw do aparatu. Ranking skupi się na jednym z ich sztandarowych modeli, czyli Benro iTrip 15.

JAKOŚĆ

CENA

Jest to jedna z droższych propozycji, ale o wiele bardziej rozbudowana pod względem funkcjonalności. Przede wszystkim warto zacząć od tego, że jest to statyw z głowicą kulową, a więc nada się zarówno do fotografii, jak i podczas nagrywania. Taka konstrukcja pozwala obracać sprzętem pod dowolnym kątem, a tym samym szybko podążać za ruchem danego obiektu. Zatem wszystkie ujęcia sportowe, przyrodnicze czy eventowe, będą dzięki iTrip idealnie uchwycone. Szczególnie że statyw wyposażony został w 3-stopniową regulację kąta nachylenia nóg do wyboru 22, 55 lub 70 stopni. W kwestii nóg ważne jest również to, że jedną z nich możemy odłączyć i wykorzystać jako monopod o długości 152 cm. Jest to podpora, zwiększająca stabilność sprzętu np. podczas wycieczki, czyli możemy śmiało zabrać statyw Benro IT15 w podróż. Nie musimy obawiać się, że obciąży nadmiernie bagaż. Statyw waży 1,26 kg, a więc jest bardzo lekki. Natomiast długość jest już nieco większa, bo 51 cm, co może stanowić małe nieudogodnienie podczas transportu. Aczkolwiek dla użytkowników istotniejsza jest przeważnie maksymalna wysokość i udźwig oferowana przez statyw. Co do wysokości, to jest to maksymalnie 147,5 cm. Dla niektórych może być to uciążliwe podczas pracy, gdyż zmusza do nadmiernego nachylania się do sprzętu. Rekompensuje to jednak maksymalny udźwig 4 kg, gdyż możemy na statywie umieścić większość aparatów fotograficznych rozbudowanych o dodatkowe obiektywy. Bez wahania moglibyśmy polecić produkty od marki Benro. Statyw ma 7-letnią gwarancję, co świadczy o tym, że urządzenie posłuży nam przez wiele lat. Model iTrip jest to przede wszystkim inwestycja w poprawienie komfortu oraz efektów naszej pracy.

Zalety
Statyw z funkcją monopad (możliwość odłączenia jednej z nóżek)
Producent oferuje aż 7 lat gwarancji
Wysoki maksymalny udźwig (4 kg) utrzyma aparat z dużym teleobiektywem
Waży jedynie 1,26 kg
3-stopniowa regulacja kąta nachylenia nóg w statywie (21, 55, 70 stopni)
Głowica z płytą do szybkiego montowania złączki poprzez przyłożenie
Mechanizm kulowy ułatwiający śledzenie obiektów w ruchu
Wady
Dość wysoka cena
Maksymalna wysokość jaką jesteśmy uzyskać to 147,5 cm, nieco mniej od innych statywów

5. Velbon EX-640

Velbon EX-640
Japońska firma Velbon, już od 1955 r. tworzy statywy fotograficzne. Ranking nie mógłby zatem powstać bez modelu jednego z czołowych producentów w tej dziedzinie. Naszą szczególną uwagę przykuł statyw Velbon EX 640.

JAKOŚĆ

CENA

Należy rozpocząć od tego, że jest to statyw kulowy do aparatu, a także kamery. Sposób budowy głowicy pozwala na swobodne manewrowanie sprzętem pod dowolnym kątem, dzięki czemu łatwiej złapiemy stabilizację kadru. Ponadto został wyposażony w rączkę, by ułatwić poruszanie podczepionym urządzeniem. Statyw sprawdzi się zatem najlepiej podczas relacjonowania różnych wydarzeń czy eventów sportowych. Zaskakuje w tym przypadku 3 kg maksymalny udźwig. Jest to bardzo dobry wynik jak na model z głowicą kulową. Możemy więc utrzymać na nim nieco cięższe lustrzanki z dodatkowym obiektywem. Stanowi to duże udogodnienie podczas pracy. Sam statyw jest trochę cięższy w porównaniu do innych propozycji przedstawionych w naszym zestawieniu (1,67 kg), aczkolwiek nie jest to znacząca różnica, jeśli statyw rzadko towarzyszy nam w podróży i nie musimy go ze sobą nosić w torbie. Nóżki składają się z 4 sekcji i po złożeniu pozwalają zmniejszyć rozmiary statywu do 53,5 cm. Po rozłożeniu maksymalna wysokość wynosi 170 cm. W praktyce oznacza to, że transport statywu może być trudniejszy, ale podczas fotografowania nie będziemy musieli się nadmiernie schylać do aparatu. Do części, które mogą być mniej trwałe, możemy zaliczyć jedynie szybkozłączkę wykonaną z plastiku. Jednak jest to tani element, który bez problemu zakupimy w każdym sklepie fotograficznym. Należy wspomnieć o jeszcze jednej funkcjonalności, którą zaskakuje nas Velbon. Statyw, a dokładniej głowica ma wbudowaną poziomicę. Dzięki niej nawet w najtrudniejszych warunkach jesteśmy w stanie wyznaczyć równe położenie. Poszukując dobrego statywu, przy ograniczonym budżecie, warto wziąć pod uwagę propozycję od marki Velbon. Jest to rozwiązanie, które sprosta oczekiwaniom także bardziej wymagających użytkowników.

Zalety
Maksymalna wysokość statywu to aż 170 cm
Duży maksymalny udźwig - 3kg
Głowica kulowa ułatwiająca nagrywanie i robienie zdjęć obiektom w ruchu
Po złożeniu ma 53,5 cm, przy tej wysokości to dobry wynik
Głowica z wbudowaną poziomicą ułatwia uzyskanie równej płaszczyzny
Wady
Waży nieco więcej od innych statywów 1,67 kg
Plastikowe wykonanie szybkozłączki zmniejsza jej wytrzymałość