Aktualizacja: Kwiecień 2024

Teleobiektywy to przeważnie obiektywy z wyższej półki cenowej, z których korzystają prawdziwi profesjonaliści. Pozwalają na uzyskanie niesamowitych kadrów w trudnych warunkach. Wykorzystuje je się w fotografii sportowej, krajobrazowej, reporterskiej, czy fotografii dzikiej zwierzyny. Jakie obiektywy są najlepsze oraz czym kierować się przy ich wyborze? Na te pytania znajdziecie odpowiedź sięgając do naszego poradnika. Zapraszamy do lektury!

Zakres ogniskowych teleobiektywów

Teleobiektyw jest to wąskokątny obiektyw fotograficzny, który przez wzgląd na specjalną konstrukcję optyczną ma odległość ogniskową znacznie większą niż długość obudowy. Obiektyw zalicza się do tego typu, jeśli ogniskowa wynosi 70 mm lub więcej. W jakich dziedzinach sprawdzi się najlepiej? Zdecydowanie jako obiektyw do zdjęć sportowych czy obiektyw reporterski. Wybraliśmy trzy najpopularniejsze ogniskowe i opisaliśmy ich zastosowanie:

  • 85 mm – to pierwsza wersja, która idealnie sfotografuje zarówno detale, jak i całe kompozycje. Charakteryzuje ją najmniejsze prawdopodobieństwo zniekształceń optycznych. Ponadto, fantastycznie oddziela główny punkt zdjęcia od tła, pozwalając się skupić tylko na nim. Sprawdzi się wspaniale w wykonywaniu fotografii portretowych, ślubnych, eventowych, studyjnych, ale także plenerowych.
  • 135 mm – to z jednej strony typowy obiektyw sportowy, a z drugiej stanie na wysokości zadania przy zdjęciach plenerowych, portretowych, modowych czy w uchwyceniu detali. Ten rodzaj teleobiektywu dość mocno skraca perspektywę, co w praktyce oznacza przybliżenie fotografowanego obiektu i jeszcze mocniejsze odcięcie go od tła. Zalecany jest do użytku w przestrzeniach otwartych lub przestronnych wnętrzach. Co więcej, obecność fotografa jest niemal niezauważalna, co w przypadku różnych uroczystości jest dodatkowym atutem. Warto jednak zachować krótszy czas naświetlania fotografii, aby nie była ona „poruszona”.
  • 200 mm – to obiektyw z dużym zoomem, którego cena często odstrasza potencjalnego kupca. Jednak trzeba mieć świadomość, że łączy on zalety obiektywu o ogniskowej 135 mm, a dodatkowo zapewnia jeszcze większe możliwości zachowania dystansu z fotografowanym obiektem. Dlatego to idealne rozwiązanie przy fotografii ślubnej, sportowej, ale przede wszystkim lotniczej, motoryzacyjnej czy przy ujęciach dzikiej zwierzyny w lesie.

 

Jaki obiektyw z dużym zoomem wybrać?

Poza rozmiarem ogniskowej nie można pominąć jeszcze jednego pojęcia, które przeplata się przy okazji teleobiektywów, czyli zoomu. Jest to wartość informująca nas o tym, ile razy możemy zwiększyć zoom w obiektywie zmiennoogniskowym. Jednak nie określa on, jakie uzyskamy przybliżenie, tylko ile wynosi zakres regulacji ogniskowej, który nam na to przybliżenie pozwala. Wartość zoomu dla obiektywu jest stała, a przybliżenie może się zmieniać w zależności od tego, do jakiego aparatu będzie założony dany obiektyw. Obliczenie tej wartości jest bardzo proste, gdyż to nic innego jak stosunek najdłuższej ogniskowej do najkrótszej danego obiektywu. Na przykład: jeśli zakres ogniskowych wynosi 70 – 200 mm, to wystarczy podzielić 200 na 70. Uzyskany wynik (w tym przypadku 2,85) będzie to liczba określająca ile razy możemy zwiększyć zoom w konkretnym sprzęcie.

Warto jednak odróżniać wyżej wspomniany zoom optyczny, od zoomu cyfrowego. Zoom cyfrowy to powiększenie przez aparat, obrazu cyfrowego utrwalonego na matrycy. Jest to pozorne przybliżenie, utworzone sztucznie przez procesor. Zabieg ten można wykonać także na komputerze, aczkolwiek wpływa on na pogorszenie jakości obrazu.

 

Stało czy zmiennoogniskowy – poznaj je bliżej

Różnica pomiędzy tymi rodzajami obiektywów jest dość oczywista. Obiektyw stałoogniskowy ma niezmienną wartość ogniskowej oraz większą jasność. Jego budowa jest o wiele prostsza i zawiera mniej soczewek. Zaś obiektywy zmiennoogniskowe umożliwiają zmianę kąta widzenia, czyli zmianę ogniskowej. Dzieje się to poprzez przemieszczanie się grupy soczewek wzdłuż osi optycznej obiektywu. Jeśli ktoś zajmuje się fotografią dynamiczną, czyli na przykład sportową czy też eventową, praktyczniejszym rozwiązaniem będzie obiektyw zmiennoogniskowy. Przy użyciu jednego obiektywu, będziemy mieli możliwość sfotografowania wielu detali z różnych odległości, nie tracąc przy tym ostrości zdjęcia.

 

Jaki teleobiektyw do Nikona a jaki teleobiektyw do Canona? – Systemy mocowań

Teleobiektyw do Nikona czy teleobiektyw do Canona jest dość specyficzny. Wynika to z tego, iż Canon, Nikon, Sony, Olympus oraz Pentax, sami produkują obiektywy do swoich aparatów. Określamy je mianem obiektywów systemowych, czyli będą pasowały tylko aparatów konkretnej firmy. Można zdecydować się także na zakup obiektywu od jednego z producentów niezależnych (np. Sigma), trzeba tylko zwrócić uwagę na informację, czy obiektyw jest przeznaczony do aparatu z matrycą pełnoklatkową (o rozmiarach 36×24 mm) czy APS-C (dla systemu Canon wynosi 22.2 × 14.8 mm, dla pozostałych 23.6 × 15.7 mm). Przedstawiamy najczęściej spotykane typy mocowań:

  • EF – pełnoklatkowe lustrzanki Canona; pasuje do APS-C, z adapterem pasuje do pełnoklatkowych bezlusterkowców
  • EF-S – lustrzanki APS-C Canona; nie pasuje do pełnej klatki
  • RF – pełnoklatkowe bezlusterkowce Canona
  • EF-M – bezlusterkowce APS-C Canona
  • F (FX) – pełnoklatkowe lustrzanki Nikona; pasuje do APS-C
  • F (DX) – lustrzanki APS-C Nikona; nie pasuje do pełnej klatki
  • Z – mocowanie bezlusterkowców Nikona; APS-C i pełna klatka
  • FE – pełnoklatkowe bezlusterkowce Sony; pasuje do APS-C
  • E – generalny bagnet bezlusterkowców Sony
  • A – generalny bagnet lustrzanek Sony
  • Pentax DA – posiada system mocowania zwany bagnetem K, współpracuje z lustrzankami z sensorem APS-C oraz z bezlusterkowcami linii K
  • Olympus – pasują do wszystkich aparatów w systemie Mikro 4/3

 

Jaki teleobiektyw wybrać – wybieramy najlepszy z najlepszych

Ilość światła to podstawa. A o nim decyduje nie tylko czas naświetlania, ale także otwór przysłony. Jest to parametr oznaczany literą „f”, który oznacza najmniejszą wartość przysłony – to znaczy maksymalny otwór, gdy do aparatu dociera największa ilość światła. Przeważnie jest to stosunek ogniskowej do średnicy otworu powstałego przy maksymalnym otwarciu przysłony. W przypadku obiektywów stałoogniskowych przedział ten powinien wynosić 1,4 – 2,8. Natomiast w obiektywach zmiennoogniskowych ta liczba powinna oscylować w okolicy 2,8. Jaki wywołuje to efekt? Poziom jasności pomaga podczas fotografowania obiektu w niekorzystnym oświetleniu, przyspiesza działanie autofocusa, a także pozwala na uzyskanie płytkiej głębi ostrości (efektu rozmytego tła, który jest szczególnie ceniony przy zdjęciach portretowych).

Zaraz po tym, warto zwrócić uwagę na materiał wykonania. Jeśli wybierzemy plastik, to obiektyw będzie nie tylko lżejszy, ale także tańszy. Inwestycja w obiektyw metalowy to gwarancja większej wytrzymałości, trwałości oraz wyższej stabilności termicznej.

No i najważniejszy zwłaszcza przy fotografiach wykonywanych w ruchu to stabilizator. Ta wbudowana funkcja pozwala na wykonanie nieporuszonego zdjęcia przy dłuższym czasie naświetlania, bez konieczności użycia statywu. Pamiętajmy, że stabilizacja nie zadziała, gdy obiekt fotografowany się poruszy. Ma ona za zadanie zapobiec poruszeniom spowodowanym przez fotografa.

Cóż jednak może zachęcić nas jeszcze bardziej? Wszelkie dodatkowe „gadżety” dodawane do zestawu oraz nowoczesne technologie stosowane przez producentów, które mają ułatwić pracą oraz podbić serca użytkowników. Wśród nich znajdą się innowacyjne silniki, które wpłyną na cichą pracę autofokusa czy specjalnie zaprojektowane powłoki soczewek, odporne na tłuszcz, wodę oraz inne zabrudzenia. Moglibyśmy tak wymieniać i wymieniać, ale dla każdego fotografa, zaletą mogą się okazać zupełnie inne akcesoria.

Jak wspomnieliśmy zakup teleobiektywu wiąże się z wyższymi kosztami, aczkolwiek możliwości jakie oferuje są nieograniczone. Pozwoli on tworzyć istne arcydzieła profesjonalistom, a osobom mniej doświadczonym wkroczyć na zupełnie nowy poziom fotografii.