Aktualizacja: Wrzesień 2023

Znaczna część użytkowników tradycyjną, papierową książkę, zamienia na elektroniczne urządzenie do czytania ebooków. Jednak wiele osób może się zastanawiać: czytnik e-booków – co to jest tak naprawdę i czy warto w niego inwestować?

Jeśli jesteście fanami wielostronicowych dzieł, to odpowiedź brzmi zdecydowanie tak. Ten mały, poręczny sprzęt możemy mieć zawsze pod ręką, a w nim ukryjemy setki ulubionych tytułów. Ponadto, e-booki często są o wiele tańsze w porównaniu do książek, także kompletowanie naszej biblioteki nie musi być kosztowną pasją. Jak więc wybrać najlepszy sprzęt spośród szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku? Przekonajcie się, sięgając po nasz poradnik.

 

Obsługiwane formaty — jaki czytnik e-book kupić?

Zanim zakupimy czytnik ebooków, musimy zwrócić uwagę na to, jakie formaty może on obsługiwać. Jest to jedna z istotniejszych kwestii, ponieważ od tego może zależeć, jakie e-booki będziemy mogli wgrać na nasze urządzenie. Trzy najczęściej spotykane formaty to:

  • ePUB (Electronic Publication) – ten format jest chętnie wykorzystywany przez najlepszych producentów np. PocketBook czy Cybook. Poza standardowymi funkcjami tj. przystosowanie tekstu do wielkości ekranu zmiana rodzaju czcionki lub dodawanie notatek, ePUB pozwala na odtworzenie komiksów oraz jest w stanie obsłużyć MathML, czyli cyfrowy język matematyczny,
  • MOBI – format MOBI używany jest przez firmę Amazon do obsługi e-booków w czytnikach ich produkcji, czyli Kindle,
  • PDF – choć możemy otrzymać e-book reader obsługujący format PDF, to te rozwiązanie sprawdza się jedynie w określonych sytuacjach tj. praca z fotografiami, skanami bądź tekstami posiadającymi liczne tabelki. Natomiast nie polecamy ich do tradycyjnej lektury, ponieważ format nie ma możliwości automatycznego dostosowywania tekstu do wielkości urządzenia.

Wszystko o ekranie, czyli który czytnik ebooków wybrać

Niezależnie od tego, której firmy czytnik książek wybierzemy, ekran będzie stanowił największy i tym samym najważniejszy punkt urządzenia. Odpowiednio dobrane parametry zwiększą komfort użytkowania sprzętu.

Rozmiar

Na rynku spotkamy się przeważnie z czytnikami, w których ekran znajduje się w przedziale 5-10 cali. Warto jednak postawić na nieco większą przekątną, ponieważ obraz w takich modelach będzie wyraźniejszy oraz bardziej przejrzysty. Co więcej, na ekranie będzie mogła wyświetlić się cała strona, więc nasz czytnik do ebooków będzie odwzorowywał wręcz tradycyjną książkę. Jeśli jednak czytnik towarzyszy nam głównie, gdy jesteśmy w ruchu i bardziej zależy nam na lekkim, poręcznym sprzęcie, to idealnie sprawdzą się te mniejsze wersje.

Typ ekranu

Obecnie najchętniej wybieranym typem ekranu jest elektroniczny papier zwany e-ink, ponieważ obraz przez niego przestawiany jest najbardziej zbliżony do tradycyjnej książki. Jeśli lektura pochłania nas na wiele godzin, to czytnik z powyższym formatem, będzie wspaniałym rozwiązaniem, gdyż generuje on mniej światła, więc nasze oczy nie męczą. Wśród najpopularniejszych wyświetlaczy tego typu znajdziemy: Carta, Pearl oraz Viziplex.

Druga opcja to ekran LCD (posiadają je zazwyczaj tańsze czytniki). O ile nie wpływają one negatywnie na sposób wyświetlanego tekstu, to niestety zbyt długi kontakt z tego typu wyświetlaczem, będzie powodował zmęczenie oczu, a z czasem może przyczynić się do pogłębienia wady wzroku.

Rozdzielczość

Rozdzielczość czytnika jest często prezentowana w pikselach oraz w dpi. Oczywiście im wyższa wartość, tym lepiej są odwzorowane szczegóły. Natomiast obecnie stosowane przez producentów rozdzielczości (nawet te niższe) w zupełności wystarczą do codziennego czytania. Za pewne minimum uznaje się 1024×768 px. Jeśli zaś częściej będziemy oglądać albumy czy komiksy, to większą uwagę powinniśmy skupić na wartości dpi, która w takim przypadku powinna znajdować się w granicy 160 – 200.

Liczba odcieni szarości

Czytniki wyświetlają obraz w odcieniach szarości. Dlatego też im ich więcej, tym lepiej odwzorowany będzie tekst, a zwłaszcza grafiki. Urządzenia mogą oferować od 4 do 16 jednostek. Jednak często zdarza się tak, że dany model może wyświetlać tekst w minimalnej liczbie odcieni, czyli 4, ale już grafikę w 12. Stąd też parametr ten będzie stanowił większe znaczenie dla osób, które mają zamiar wykorzystywać czytnik do szerszej ilości funkcji.

Podświetlenie

Czytnik ebook z podświetleniem to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią spędzać wręcz całe noce na ulubionej lekturze lub często używają urządzania w podróży. Klasyczne podświetlenie, które jest skierowane na twarz czytelnika, sprawia, że nasze oczy z czasem zaczną się męczyć.

Dlatego z myślą, o zwiększeniu komfortu dla takich użytkowników, producenci często zaopatrują swoje sprzęty w technologię ComfortLight, w której podświetlenie jest skierowane do środka ekranu. Ponadto, jego moc jesteśmy w stanie regulować. Także takie połączenie zbawiennie wpłynie na nasz wzrok w złych warunkach oświetleniowych.

 

Jak wybrać czytnik ebook – dotykowy czy z przyciskami?

Wygoda i prostota użytkowania ekranów dotykowych jest już dla nas codziennością. Telefon, tablet, laptop czy sprzęty kuchenne – w większości wyposażone są właśnie w takie panele. Dlatego też w przypadku czytników e-booków raczej stawiamy na ten rodzaj rozwiązania. Jest on o wiele wygodniejszy, szczególnie jeśli często korzystamy z takich opcji jak zaznaczanie czy kopiowanie tekstu.

Czytniki z przyciskami są już zdecydowanie rzadziej oferowane przez producentów. Ewentualnie starają się oni połączyć w jednym urządzeniu obie powyższe możliwości.

 

Pamięć wewnętrzna

Rozmiar pamięci wewnętrznej powinniśmy dostosować do naszych potrzeb oraz tego, do jakich czynności głównie urządzenie będzie nam potrzebne. Ile pamięci powinien oferować czytnik ebook? Tani i dobry sprzęt charakteryzuje się wielkością minimum 2 GB, co jest zupełnie wystarczające, gdyż standardowo elektroniczne książki ważą do kilkudziesięciu MB.

Natomiast, jeśli planujemy instalować dodatkowe aplikacje, to warto rozważyć nieco większą pojemność lub model posiadający czytnik kart pamięci.

Czytnik ebooków czy tablet – czym różni się oprogramowanie tych urządzeń?

Jeśli chodzi o system czytnika, to im jest on prostszy, tym lepiej dla nas. Tak naprawdę przeznaczenie tego urządzenia, nie jest na tyle rozbudowane, aby zachodziła konieczność szczególnego modyfikowania tej kwestii tak jak np. w tablecie. Dlatego większość producentów proponuje swoim użytkownikom czytnik ebooków Android. Oczywiście możemy spotkać modele, które oferują obsługę stron internetowych, natomiast na czytnikach jest ona wykorzystywana głównie do ściągania nowych publikacji i treści.

Jedyna kwestia, która powinna przykuć w tym aspekcie naszą uwagę to język interfejsu. Gdyż o ile InkBooki czy PocketBooki są w pełni spolszczone, to niestety urządzenia Kindle już nie. Aczkolwiek sprzęty Amazona mają na tyle prosty system, że opanowanie jego obsługi nie jest trudnym zadaniem.

 

Wytrzymałość baterii

Kwestia wytrzymałości baterii jest ujmowana przez producentów na dwa sposoby: pojemności (w miliamperogodzinach) lub wydajności (podawanej w tysiącach wyświetlonych stron).

Warto zaopatrzyć się w model z baterią na poziomie co najmniej 1000 mAh oraz liczbą kilku tysięcy wyświetleń stron. Dzięki temu będziemy w stanie przeczytać nawet kilka tekstów bez konieczności ładowania sprzętu, co stanowi duży atut, gdy urządzenie zazwyczaj zabieramy ze sobą w trasę.

Trzeba też podkreślić, że na wytrzymałość baterii wpływ ma także wyświetlacz, gdyż klasyczne podświetlenie w ekranach LCD, będzie skutkowało szybszym rozładowaniem baterii, niż gdy zakupimy model z technologią ComfortLight.

Dodatkowe funkcje

Tak jak wspomnieliśmy, nowoczesne czytniki poza opcją czytania, mogą nam zaoferować o wiele szersze spektrum funkcji. Do najpopularniejszych zaliczymy:

  • Konwersja tekstu do mowy – podczas gotowania, przy kąpieli, a także wieczorem po całym dniu pracy, zamiast skupiać wzrok na tekście, wystarczy uruchomić funkcję konwersji tekstu na mowę, zamieniając swojego e-booka w audiobooka. Czytanie dzięki tej opcji może nabrać zupełnie nowego znaczenia,
  • Automatyczne dopasowanie treści – ta funkcja jest szczególnie przydatna przy plikach PDF, ponieważ tekst oraz grafika jest automatycznie dzielona i dopasowywana do rozmiarów tekstu, czego standardowo ten format nie oferuje,
  • Łączność – moduł WiF-i to dla niektórych podstawa każdego urządzenia. W przypadku czytników pozwala on na szybkie pobieranie aktualizacji, nowych publikacji oraz aplikacji na urządzenie,
  • Obsługa kart pamięci – przeważnie czytniki są wyposażone w złącza microUSB. Jeśli więc zakupujemy urządzenie o małej pamięci, to taka opcja będzie doskonałym rozwiązaniem, aby mieć jeszcze większą ilość tytułów zawsze pod ręką. Najnowocześniejsze czytniki bez problemu odczytają karty 32 GB, na których będziemy w stanie zmieścić nawet do 20 tysięcy publikacji,
  • Słownik – oczywiście zazwyczaj jest to słownik polsko-angielski, ale możemy także zainstalować inne wersje językowe, co ułatwi czytanie nam literatury i publikacji zagranicznych.

Podsumowanie. Czy warto kupić czytnik ebook?

Czytnik e-booków to świetna alternatywa dla moli książkowych, którzy chcieliby zmniejszyć nieco gabaryty swojej ulubionej literatury. Kompaktowość urządzenia sprawia, że może nam ono towarzyszyć wszędzie. I co najważniejsze, zabieramy ze sobą nie jeden tytuł, a całą bibliotekę, a przy nowocześniejszych modelach także szereg innych funkcji dodatkowych.

Będzie to nie tylko fajny, praktyczny gadżet na co dzień, ale też doskonały pomysł na prezent dla każdego miłośnika słowa pisanego.