Aktualizacja: Sierpień 2022

Dyski SSD coraz częściej zastępują HDD, chociaż ich cena nie należy do najniższych, to korzyści z nich wynikające są tego warte. Urządzenie wyposażone w dysk półprzewodnikowy odwdzięczy się o wiele szybszą pracą. Różnice można zauważyć np. podczas grania w gry, na pewno nie przeoczymy wzrost szybkości wczytywania się naszych ulubionych tytułów. Docenią to również zawodowcy, zajmujący się obróbką wideo, grafiką czy fotografią. Zapis filmów w rozdzielczości 4 K, nie będzie już trwał tak długo, jak na standardowym dysku twardym. Posiadacze urządzeń mobilnych będą zadowoleni również z niższej wagi oraz niższego zużycia prądu, na skutek tego nasz notebook wytrzyma bez ładowarki jeszcze dłużej. Niezależnie od tego, w jaki sposób korzystasz z urządzenia, dysk SSD na pewno pozytywnie wpłynie na wydajność Twojego urządzenia. Sprawdź poniższy ranking najczęściej wybieranych modeli dysków o pojemności 1 TB.

  1. GoodRam CX400
  2. Adata XPG SX8200
  3. Samsung 860 EVO
  4. Crucial MX500
  5. Kingston A400
  6. Poradnik wyboru dysku SSD 1 TB

Porównanie najlepszych dysków SSD o pojemności 1 TB:

ModelFormatKości pamięciInterfejsSzybkość zapisu [Mb/s]Szybkość odczytu [Mb/s]Kontroler
Współczynnik TBW [TB]
GoodRam CX400
2,5”
3D NAND flashSata III490550Phison PS3111-S11
Brak danych
Adata XPG SX8200M.2TLCPCI-E x4 Gen3 NVMe30003500SMI
640
Samsung 860 EVO2,5”
TLCSata III, mSata520550MJX600
Crucial MX5002,5”
TLCSata III510560Silicon Motion SM2258360
Kingston A4002,5”, M.2TLCSata III450500Phison S11300

Najlepsze dyski SSD 1 TB – Ranking dysków SSD 1 TB 2020

1. GoodRam CX400 Kliknij aby kupić »

GoodRam-CX400GoodRam to polska marka pamięci komputerowych, których produkcją zajmuje się firma Wilk Elektronik. Ponad 29-letnie doświadczenie oraz indywidualnie opracowane rozwiązania z zakresu inżynierii są gwarancją jakości, oraz niezawodności, którą doceniło już tysiące użytkowników na całym świecie. Sprawdźmy, co oferuje ich model CX400 1 TB.

Choć GoodRam CX400 1 TB charakteryzuje jedna z niższych cen na rynku, to jego funkcjonalności zachwycają swoim szerokim zakresem. Po pierwsze, dysk wyposażony jest w interfejs SATA III, czyli najnowszą generację. W połączeniu z dwukanałowym kontrolerem Phison S11 pozwoliło to osiągnąć maksymalną przepustowość na poziomie 550 MB/s dla odczytu oraz 490 MB/s dla zapisu danych.

Natomiast maksymalna wartość dla parametru IOPS została uplasowana na poziomie 85 000 dla odczytu i 77 500 dla zapisu. IOPS jest to wielkość określająca wydajność dysku, a także macierzy dyskowych, która mówi nam o tym, jak wiele operacji urządzenie jest w stanie wykonać w ciągu jednej sekundy. Mówiąc o operacji, mamy na myśli odczyt lub zapis bloku danych (najczęściej o rozmiarze 4 kB). Tym samym dysk SSD GoodRam CX400 okaże się idealnym wyborem, dla graczy czy osób, które często dokonują zapisu danych na urządzeniu.

Kolejną kwestią, o której należy wspomnieć, jest zastosowanie pamięci 3D-NAND. Typowe kości zbudowane są w taki sposób, że komórki przechowujące dane znajdują się w jednej płaszczyźnie. Tak więc, aby zwiększyć pojemność modułów, należy gęściej rozmieścić komórki. Istnieje jednak ryzyko, że w pewnym momencie dotrzemy do etapu, gdy komórki zbliżą się do siebie na taką odległość, że przechowywane w nich ładunki będą w sposób niekontrolowany przeskakiwały między sobą. W efekcie prowadzić to może do utraty danych lub ich uszkodzenia. I właśnie rozwiązaniem tego problemu jest 3D-NAND. W tej kości pamięci komórki mogą być układane warstwami, co pozwala zwiększyć pojemność nośników oraz wydajność, a także obniżyć koszty produkcji dysku CX400.

GoodRam poza poprawą wydajności, oferuje też wytrzymałość. Jako dysk SSD ten model nie posiada żadnych ruchomych części, więc jest odporniejszy na wszelkie uszkodzenia mechaniczne tj. wstrząsy czy uderzenia.

Jak sama nazwa wskazuje, to po prostu dobry dysk. Warto rozważyć jego zakup przy ograniczonym budżecie, jednocześnie oczekując od sprzętu jakości, trwałości oraz funkcjonalności.

Zalety
Jedna z niższych cen na rynku
Wysoki parametr IOPS – 85 000 dla odczytu i 77 500 dla zapisu
Wydajne kości pamięci 3D-NAND
Niezawodny kontroler Phison S11
Wady
Względnie niska prędkość zapisu

Kup na Allegro

 

2. Adata XPG SX8200 Kliknij aby kupić »

Adata-XPG-SX8200Firma Adata zajmuje się nie tylko produkcją nośników cyfrowego przechowywania danych, ale również badaniami naukowymi z zakresu elektroniki cyfrowej. Dlatego też ich produkty stanowią wysokojakościowe rozwiązania technologiczne, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Dysk SSD Adata jest jednym z chętniej wybieranych rozwiązań wśród szerokiej oferty tego chińskiego producenta. Natomiast tym razem przyjrzymy się modelowi Adata SX8200 Pro 1 TB. Jest to sprzęt stworzony z myślą o zapalonych graczach oraz sympatykach PC, dlatego został wyposażony w interfejs M.2 PCIe Gen3 x4 oraz NVMe 1.3. Ich połączenie pozwala na zapewnienie wielozadaniowości oraz utrzymanie maksymalnej szybkości zapisu i odczytu na poziomie do 3500 Mb/s, dzięki czemu zdecydowanie dysk wychodzi na prowadzenie w porównaniu z tradycyjnym napędem HDD.

Jeśli chodzi o pamięć dysku, trzeba wymienić koniecznie dwa terminy: TLC i 3D NAND. Pierwszy z nich oznacza Triple Level Cell. Ten rodzaj pamięci umożliwia na zapisywanie do trzech bitów informacji w jednej komórce. Sprawia to, że pojemność kości zwiększa się, ale jej rozmiary nie ulegają zmianie. Natomiast pamięć flash 3D NAND odpowiada za większą wydajność oraz niezawodność, dzięki warstwowemu sposobowi układania komórek.

Jednak na tym nie koniec funkcjonalności dysku Adata XPG SX8200 Pro 1 TB. W urządzeniu zastosowano kilka innowacyjnych technologii, których zadaniem jest usprawnienie pracy dysku. Mowa tu na przykład o kodzie korekcji błędów Low-Density Parity-Check (LDPC). Jej zadaniem jest wykrywanie oraz korekta szerszego zakresu błędów danych, zapewniając większą dokładność transferu danych oraz dłuższą żywotność dysku.

Jako kolejną można wymienić technologię E2E (End-to-End), która wraz z systemem RAID Engine gwarantuje bezpieczeństwo w postaci ochrony danych oraz ich integralności.

No, ale czas przejść do najistotniejszego dla wielu osób punktu, czyli żywotności urządzenia. Wytrzymałość dysków SSD przedstawia się przeważnie poprzez parametr TBW (Total Bytes Written). Określa on maksymalną ilość danych, jaką można zapisać na nośniku do momentu utraty gwarancji. W tym modelu TBW jest na poziomie 640, co skutkuje tym, że pracą Adata XPG SX8200 będziemy mogli cieszyć się naprawdę długie lata, również przy ponad umiarkowanym użytkowaniu.

Nawet podczas intensywnego grania, co jest zasługą inteligentnego buforowania SLC oraz buforu DRAM, dzięki którym można przyspieszyć sekwencyjny oraz losowy odczyt i zapis 4K, a także zwiększyć reaktywność systemu.

Wszystkie te cechy wpłynęły na nieco wyższą cenę dysku, choć trzeba przyznać, że nie można się temu dziwić. Ponadto, w zestawie otrzymujemy czarny, lśniący radiator XPG, aby ciepło było skuteczniej odprowadzane. W zależności od potrzeb można zamontować dysk z radiatorem lub bez.

Chcesz, aby praca Twojego komputera weszła na zupełnie nowy poziom? Zaopatrz się w dysk SSD! Warto podczas wyboru wziąć pod lupę model firmy Adata i poznać bliżej jego zalety.

Najbardziej opłacalny dysk NVMe - Adata SX8200 PRO - test praktyczny - VBT

Dysk SSD Adata XPG SX8200 jest to najczęściej polecany dysk półprzewodnikowy zarówno do grania jak i do pracy

Zalety
Wyposażony w bardzo szybki interfejs M.2 PCIe Gen3 x4
Świetnie sprawdzi się zarówno w grach jak i w profesjonalnym zastosowaniu np. w obróbce filmowej czy graficznej
Wysoki współczynnik TBW (640 TB), zapewni żywotność dysku przez długie lata
5-letnia gwarancja
Ogromna szybkość odczytu i zapisu danych
Wydajna pamięć TLC
Wady
Dość wysoka cena

Kup na Allegro

3. Samsung 860 EVO Kliknij aby kupić »

Samsung-860-EVOChoć firma Samsung może być kojarzona głównie ze sprzętami AGD oraz urządzeniami mobilnymi, to należy podkreślić, że jest to też jeden z liderów w produkcji dysków. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się ich ofercie i sprawdzić zalety modelu 860 EVO 1 TB.

Dysk SSD Samsung 860 EVO to szybkie i niezawodne rozwiązanie, stworzone z myślą o użytkownikach posiadających popularniejsze laptopy oraz komputery stacjonarne. Co więcej, Samsung 860 Pro został wyposażony w najnowszą wersję kości pamięci V-NAND, aby komórki pamięci mogły być układane warstwami, dzięki czemu pojemność nośnika jest znacznie większa.

Pojemność ta jest na tyle rozbudowana, że przyspiesza ona renderowanie filmów w jakości 4K, ale również danych 3D wykorzystywanych przez nowoczesne aplikacje. Nawet dłuższe i intensywne użytkowanie przez zawodowców (np. grafików czy fotografów) nie ujmie sprawności pracy dysku. Zresztą szybkości także.

Samsung 860 EVO utrzymuje na jednolitym poziomie uzyskiwane prędkości. Dzięki technologii Intelligent TurboWrite również podczas wykonywania wielu zadań prędkość zapisu sekwencyjnego utrzymuje się w granicy 520 Mb/s, natomiast prędkość odczytu wynosi do 550 Mb/s. Rozmiar bufora TurboWrite został zwiększony do 42 GB, aby pliki były przesyłane jeszcze szybciej niż dotychczas.

W modelu Samsung SSD 860 EVO nie można zapomnieć o jeszcze jednej kwestii, która poniekąd odpowiada za tak dobre wyniki podane wyżej. Dysk posiada algorytm ECC (Error Correction Code — kodowanie korekcyjne) oraz kontroler MJX, co pomaga w uzyskaniu większych prędkości zapisu i odczytu danych. Niezależnie od systemu, jaki jest zainstalowany na komputerze – Samsung EVO 1 TB jest kompatybilny z systemem Linux, Windows oraz macOS. Co więcej, obsługa Queued Trim usprawnia działanie dysku na Linuxie.

Praca z dyskiem jest bardzo prosta, dzięki oprogramowaniu Samsung Magician. Ułatwia ono zarządzanie sprzętem przy pomocy bardzo intuicyjnego interfejsu. Dodatkowo otrzymujemy powiadomienia o wydaniu nowego oprogramowania układowego, a instalacja aktualizacji jest niezwykle łatwa. Regularność w tym zakresie będzie przynosiła nam efekt w postaci większej wydajności i stabilności.

Podsumowując, za model Samsung 860 EVO również musimy zapłacić nieco więcej, aczkolwiek jest to inwestycja w bezproblemowe oraz funkcjonalne urządzenie. W razie potrzeby od producenta otrzymujemy 5 lat gwarancji, więc możemy być spokojni o żywotność dysku.

Zalety
Świetnie kompatybilny również z systemem Linux
Długoletnia żywotność dzięki wysokiemu współczynnikowi TBW wynoszącemu 600 TB
Dostępny w dwóch interfejsach: Sata III lub mSata
5-letnia gwarancja
Świetnie usprawnia pracę nad filmami w rozdzielczości 4 K
Kości V-nand zapewniają niższe zużycie energii oraz szybszy zapis danych
Polecane również do zastosowań profesjonalnych m.in montaż vide, grafika, fotografia
Wady
Dość wysoka cena

Kup na Allegro

4. Crucial MX500 Kup na Allegro

Crucial MX500Dyski SSD MX500 sprzedawane pod marką Crucial, są wyposażone w innowacyjne technologie, które tworzą najlepsi inżynierzy z firmy Micron. Ich wieloletnie doświadczenie to gwarancja najwyższej jakości produktu oraz niezwykłych osiągów. Pokażemy je na przykładzie jednego z najlepiej ocenianych dysków – MX500 1 TB.

Dysk SSD Crucial MX500 stworzono z dokładnym przemyśleniem każdego detalu. Zacznijmy od podstawowej cechy, czyli prędkości odczytu, która znajduje się na poziomie 560 Mb/s oraz prędkości zapisu wynoszącej 510 Mb/s. Parametry te pozwalają na zachowanie doskonałej jakości pracy z materiałami filmowymi w jakości 4K.

Oczywiście jest to możliwe jeszcze, dzięki kilku udogodnieniom. Pierwszym z nich jest 64-warstwowa kość pamięci 3D-NAND, która odpowiada za minimalne zużycie energii z zapewnieniem fenomenalnych osiągów. Choć jeszcze niedawno był to mało popularny interfejs, to zdecydowanie wart uwagi. Sposób warstwowego układania komórek pamięci pozwoli na zwiększenie pojemności dysku. Co więcej, poprawi również jego wydajność bez konieczności podwyższenia kosztów produkcji. Poza tym ryzyko awarii dysku z 3D-NAND jest o wiele mniejsze, więc nie musimy obawiać się utraty danych. Jest to także zasługa obecności pamięci TLC, pozwalającej na zapis do trzech bitów informacji w jednej komórce.

Dyski SSD nie posiadają ruchomych części w przeciwieństwie do tradycyjnych nośników HDD, co powoduje, że są bardziej odporne na wstrząsy. Jednak to nie koniec zalet Crucial MX500 1TB. Firma zaprojektowała wiele dedykowanych rozwiązań, aby zapewnić ochronę danych użytkownika na najwyższym poziomie.

Jednym z głównych jest 256-bitowe szyfrowaniu AES, które uchroni pliki przed dostępem do materiałów przez osoby niepowołane. Również w momencie utraty zasilania, dane, nad którymi trwały aktualnie prace, nie zostaną stracone, ani w żaden sposób uszkodzone. Na poziomie sprzętowym także jest możliwa ochrona danych poprzez zapewnienie parzystości danych jak w konfiguracji RAID, dzięki nadmiarowej pamięć NAND.

Bezpieczeństwo, niezawodność i 5 lat gwarancji – te czynniki niewątpliwie przemawiają za tym, aby w poszukiwaniach najlepszego dysku SSD, rozważyć wybór tego modelu.

Zalety
Pamięć 3D-NAND zapewnia lepsze wydajność oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii
Dzięki zastosowanym warstwowym kościom pamięci, dysk zużywa mniej energii
Duża prędkość odczytu i zapisu
Świetnie sprawdza się w pracy z materiałem w rozdzielczości 4 K
5-letnia gwarancja
Wady
W porównaniu do innych dysków, niska żywotność TBW

Kup na Allegro

5. Kingston A400 Kliknij aby kupić »

Kingston A400Kingston to amerykańskie przedsiębiorstwo, które już od 1987 roku jest znane z opracowywania i produkcji jednych z najlepszych pamięci komputerowych na rynku. Ich urządzenia cechuje niezwykła jakość, którą popiera wiele lat doświadczenia w branży. Przekonajmy się, jakie atuty posiada model Kingston A400.

Dysk SSD Kingston A400 stanowi dla starszych systemów nową wydajność oraz funkcjonalność. Prędkość uruchamiania, ładowania czy transferu danych jest zauważalnie wyższa niż w przypadku mechanicznych dysków twardych. Najnowszej generacji kontroler PhisonS11 odpowiada za wysoki poziom odczytu danych (500 Mb/S) oraz ich zapisu (450 Mb/s). W efekcie czego dysk ten jest dziesięciokrotnie szybszy od tradycyjnych rozwiązań, widocznie usprawniając jego multizadaniowość i przyspieszając działanie całego systemu.

Na solidnie wykonanej obudowie znajduje się czytelne oznaczenie pojemności. W przypadku wielu laptopów zamontowanie nośnika 2 5-calowego, polega na przykręceniu go do specjalnej ramki, która często zasłania cały spód, w tym też naklejkę z oznaczeniem modelu oraz pojemności. Natomiast złącza pozostają odsłonięte, dzięki czemu bez konieczności odkręcania nośnika można sprawdzić jego pojemność.

Kingston dysk SSD mimo swojej niskiej ceny jest urządzeniem solidnym oraz niezwykle wydajnym. Konstrukcja opiera się na pamięci NAND flash TLC. Triple Level Cell jest to komórka trójpoziomowa, która może przechować aż 3 bity danych. Pamięć TLC umożliwia zapisanie o połowę więcej danych niż na przykład w przypadku pamięci MLC, ale też dzięki zmniejszeniu rozmiaru produkcyjnego oraz układaniu pamięci w stosy, pojemność dysku wzrosła dwukrotnie.

Standardowo jak każdy dysk SSD, model Kingston oferuje cichszą, a zarazem szybszą pracę. Brak ruchomych części sprawia, że dysk odznacza się mniejszym prawdopodobieństwem awaryjności także w przypadku mechanicznych uszkodzeń powstałych podczas upadku.

Model A400 to dowód na to, że nie trzeba wydać majątku, aby móc cieszyć się wysokojakościowym dyskiem SSD. Uniknij kosztów związanych z zakupem nowego komputera – tchnij życie w ten, który już masz, wybierając rozwiązania firmy Kingston.

Zalety
Niska cena
Dostępny w dwóch formatach: 2,5″ oraz M.2
Pamięć TLC
Format 2,5″ jest wyposażony w elegancką obudowę
Wady
Niska żywotność TBW

Kup na Allegro