Aktualizacja: Styczeń 2023

Pamięć zewnętrzna do komputera to właściwie obowiązkowy gadżet dla wszystkich osób, które często przenoszą “ciężkie” pliki pomiędzy komputerami. Przyda się także w sytuacji, w której pojemność nośnika, zainstalowanego w komputerze, okazuje się niewystarczająca na stale powiększający się zbiór plików. Na jaki dysk zewnętrzny warto się zdecydować? Przedstawiamy ranking dysków twardych, obejmujący najlepsze modele w swojej klasie.

Obecnie, usługi chmurowe (tzw. dyski wirtualne) są na tyle rozbudowane, że zakup zewnętrznego dysku twardego wydaje się nie mieć żadnego sensu. Pozornie. Praktyka pokazuje jednak, że najlepsze dyski zewnętrzne szybko nie znikną z rynku. Nie wszędzie mamy przecież dostęp do szybkiego Internetu, a transfer pokaźnej ilości danych z użyciem wolnego łącza, może trwać wiele godzin lub dużo kosztować. Mało tego, nie w każdym miejscu mamy dostęp do choćby sieci LTE. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo danych. W niektórych przypadkach umieszczanie pewnych plików w przestrzeni chmurowej jest nie tylko niewskazane, ale i zabronione. Wiele firm, w trosce o poufność informacji, zakazuje takich praktyk swoim pracownikom. W takim kontekście dysk zewnętrzny to nie tylko najlepsze, ale i jedyne dostępne rozwiązanie. Jaki dysk przenośny warto kupić? Na jakie cechy należy zwrócić uwagę? Ranking dysków zewnętrznych zawiera odpowiedzi na wszystkie kluczowe pytania.

 

Jaki dysk zewnętrzny? 1TB to idealna pojemność!

Kupując dysk twardy zewnętrzny, w pierwszej kolejności należy określić dane, jakie będziemy na nim gromadzić. Jeżeli dysk zewnętrzny przenośny ma służyć wyłącznie do przechowywania plików tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, ogromna pojemność nie jest wymagana. Jeżeli jednak szukamy nośnika, który bez trudu zmieści także filmy i zdjęcia, warto skupić się na bardziej pojemnych modelach. Idealnym wyborem będzie dysk twardy 1 TB zewnętrzny. Jakość cyfrowych plików nieustannie wzrasta, a co za tym idzie – zwiększa się także ich rozmiar. Jeszcze nie tak dawno temu, zewnętrzny dysk twardy o pojemności 500 GB wydawał się ogromny, wręcz niemożliwy do zapełnienia. Dziś, optymalnym rozwiązaniem jest dysk zewnętrzny 1TB. Takie urządzenie bez trudu zmagazynuje dziesiątki tysięcy zdjęć cyfrowych i wiele godzin materiałów wideo, nawet nagranych w rozdzielczości 4K. To zakup, który wystarczy na wiele lat, właśnie dlatego polecamy urządzenia o takiej pojemności. Dysk 1 TB zewnętrzny to optymalne rozwiązanie. Szybki dysk zewnętrzny okazuje się bardziej praktyczny niż chmura.

 

Dyski zewnętrzne 1 TB – jaki rozmiar obudowy?

Dominującą pozycję na rynku zajmują dyski twarde zewnętrzne 2,5 cala i 3,5 cala. Która z tych dwóch opcji okaże się lepsza? Dysk twardy przenośny może służyć jako domowe archiwum plików, ale największą zaletą tego typu urządzeń jest to, że można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której chcemy dokończyć w domu ważny projekt. Wystarczy tylko skopiować pliki z komputera służbowego, schować przenośny dysk 1TB do kieszeni i gotowe. W zaciszu własnych czterech ścian możemy podłączyć przenośny twardy dysk do prywatnego komputera i w spokoju kontynuować pracę. Zdarza się też, że dane musimy kopiować w terenie, gdzie nie ma dostępu do zasilania. Ważne jest zatem, żeby nasz dysk przenośny 1TB mógł pobierać prąd z portu USB laptopa (większe urządzenia najczęściej wymagają zasilania sieciowego). Oba te założenia spełniają dyski zewnętrzne 2,5 cala. Każdy z polecanych przez nas modeli, bez trudu zmieści się do kieszeni, nawet gdy ma być schowany w marynarce, która nie oferuje zbyt wiele miejsca na drobiazgi. Nie bez znaczenia jest też niska waga. A co z zasilaniem, jakie napędza te dyski zewnętrzne? Ranking obejmuje wyłącznie najlepsze dyski przenośne, które nie wymagają podpinania do gniazdka.

 

Jaki dysk zewnętrzny do przechowywania zdjęć – HDD czy SSD?

Dysk zewnętrzny HDD to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają urządzenia, dzięki któremu stworzą domowe archiwum. Dysk HDD zewnętrzny to sprawdzone rozwiązanie, które jednak nie jest w stanie osiągnąć “kosmicznych” prędkości odczytu i zapisu. Nie można jednak powiedzieć, że takie dyski są powolne, co to, to nie. Dobry dysk HDD 1TB sprawdzi się także w zastosowaniu profesjonalnym. Należy tylko pamiętać o jednej kwestii – ze względu na znaczną ilość części ruchomych, upadki mu nie służą. Warto zatem przenosić takie urządzenia z najwyższą ostrożnością. Nowocześniejszym rozwiązaniem są dyski SSD, wykorzystujące pamięć Flash. W tym przypadku, części ruchome nie występują, co pozytywnie wpływa na trwałość i na wagę urządzenia. Ogromnym plusem dysków SSD jest też spora prędkość zapisu i odczytu danych. Dzięki temu idealnie sprawdzą się w roli dodatkowej partycji do instalacji nawet bardzo “ciężkich” i wymagających programów. Na które rozwiązanie warto się zdecydować? To już kwestia indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Oba rodzaje dysków zewnętrznych świetnie spisują się w codziennym użytkowaniu. Polecane przez nas dyski HDD to: Seagate Expansion Portable 1TB, Toshiba Canvio Basics 1TB USB 3.0, Adata 1000GB 2,5″ USB 3.1 Gaming i WD Elements Portable 1TB USB 3.0. Spośród modeli SSD, rekomendujemy dysk zewnętrzny Samsung SSDex USB3.1 Portable T5 Serie 1TB.

 

Jaki dobry dysk zewnętrzny kupić – istotny jest interfejs

Wspomnieliśmy o szybkości zapisu i odczytu, a co z prędkością transmisji? Na ten parametr, wpływa kompatybilność dysku (lub jej brak) z najnowszym standardem USB. Modele Toshiba Canvio Basics 1TB USB 3.0, Samsung SSDex USB3.1 Portable T5 Serie 1TB, Adata 1000GB 2,5″ USB 3.1 Gaming można podłączyć do złącza USB 3.1. Co za tym idzie, możliwa do uzyskania prędkość transmisji to aż 450 MB/s. Modele Seagate Expansion Portable 1TB i WD Elements Portable 1TB USB 3.0 współpracują z nieznacznie wolniejszym (ale nadal bardzo szybkim) standardem USB 3.0. A co z właścicielami starszych komputerów? Nie ma obaw – dobre dyski zewnętrzne są wstecznie kompatybilne, co oznacza, że bez problemu współpracują z portem USB 2.0. Dysk USB 3.0 1TB będzie zatem bardzo dobrym rozwiązaniem.

 

Jaki dysk przenośny 1TB? Podsumowanie

Nie brakuje sytuacji, w których niezbędnym gadżetem okaże się właśnie dysk zewnętrzny. Ranking obejmuje najlepsze modele o pojemności 1 TB, zarówno HDD, jak i SSD. Wybór konkretnej technologii jest kwestia indywidualnych potrzeb, wynikających z przeznaczenia urządzenia. Ranking dysków twardych zewnętrznych ma na celu wskazanie konkretnych cech, na które warto zwrócić uwagę.