Jaka kamera internetowa jest najlepsza? Ranking kamerek do komputera

Aktualizacja: Czerwiec 2020

Do streamowania, rozmów z najbliższymi, do pracy, nauki – kamerka do komputera do wielozadaniowy sprzęt, który śmiało można zaliczyć do podstawowego wyposażenia osób często korzystających z funkcji tworzenia oraz odbioru materiałów wideo.

Czy za najlepsze kamerki internetowe zawsze musimy zapłacić krocie? Niekoniecznie. Warto dostosować je do celów, w których będą głównie wykorzystywane. Natomiast istnieje kilka czynników, które pozwolą nam na wybór dobrej kamery do komputera. Ranking oraz poradnik, który znajduje się niżej, poruszą najistotniejsze aspekty, którymi powinniśmy się kierować. Do tych głównych już teraz możemy zaliczyć:

 • rozdzielczość,
 • liczbę klatek na sekundę,
 • obecność mikrofonu (jeśli tak to mono czy stereo),
 • pole widzenia.
 1. Logitech C922 Pro Stream
 2. Microsoft 6CH-00002 LifeCam
 3. Razer Kiyo
 4. Logitech C270 HD
 5. Creative Live! Cam Sync HD
 6. Poradnik wyboru kamerki internetowej

Porównanie najlepszych kamer internetowych:

ModelCenaRozdzielczość/klatkiPole widzenia [º]Rozdzielczość zdjęcia [Mpix]OstrośćMikrofonStatywKabel [m]
Logitech C922 Pro Stream Sprawdź cenę »1080/30fps
720p/60fps
782autofocusTAK (stereo)TAK1,5
Microsoft 6CH-00002 LifeCam Sprawdź cenę »720p/30fps735autofocusTAK (stereo)TAK1,8
Razer Kiyo Sprawdź cenę »1080/30fps
720p/60fps
81,64autofocusTAK (stereo)TAK1,5
Logitech C270 HD Sprawdź cenę »720p/30fps603stałaTAK (mono)NIE1,5
Creative Live! Cam Sync HD Sprawdź cenę »720p/30fpsbrak danych3stałaTAK (mono)NIE1,5

Najlepsze kamerki internetowe – Ranking kamer do komputera 2020

 

1. Logitech C922 Pro Stream Kliknij aby kupić »

Logitech-C922-Pro-StreamLogitech to szwajcarska firma, której celem jest dostarczenie użytkownikowi niezapomnianych wrażeń. W tym celu swoje produkty poddają licznym testom i nie ustępują w poszukiwaniu innowacji, które skutkować mają uzyskaniem wysokojakościowego sprzętu. Do takiego niewątpliwie zaliczymy Logitech C922 Pro Stream.

Czym tym razem zaskoczył Logitech? Kamerka z tej serii to doskonały wybór dla osób, które dużo czasu spędzają w wirtualnym świecie i chcą, aby urządzenie było równie dynamiczne, jak oni.

Dlatego też pierwsza kwestia, o którą szczególnie zadbał producent to rozdzielczość i wiążący się z nią aspekt – liczby klatek na sekundę. Odpowiednie wyważenie tych dwóch składowych sprawi, że wideo będzie niezwykle płynne. Dla użytkowników, którzy mają własny kanał na platformie YouTube lub korzystają z serwisu Twitch to podstawa. Kamera internetowa Logitech C922 uchwyci każdy najistotniejszy szczegół oraz zapewni przesył strumieniowy bez opóźnień i zniekształceń. Możliwe jest to dzięki dwóm dostępnym rozdzielczościom:

 • Full HD 1080p w połączeniu z liczbą 30 klatek na sekundę,
 • HD 720p z liczbą 60 klatek na sekundę.

Czy można zapewnić jeszcze lepszą jakość obrazu? Oczywiście. Kamerka do komputera Logitech została wyposażona w autofokus. Automatycznie ustawiana ostrość jest szczególnie przydatna, gdy często poruszamy się przed kamerą. Z tą funkcją możemy to robić bez obaw, że nasz widz otrzyma rozmazany, niewyraźny obraz. System ten działa również, gdy w naszej transmisji bierze udział druga osoba. Kamerka ma 78-stopniowe pole widzenia, więc obejmie w kadrze nawet naszego współtowarzysza.

Co więcej, nie musimy martwić się o zmienne oświetlenie w pomieszczeniu, w którym nagrywamy materiał. Wynika to z tego, iż kamerka Logitech C922 ma także wbudowaną automatyczną korekcję niskiego natężenia światła. Oznacza to, że nawet w przyćmionym świetle, przy włączonym drugim komputerze obok (tym samym dodatkowym światłem z ekranu) czy przy migającym świetle, obraz dostosuje się automatycznie.

Niektórzy mogą się wahać czy mimo to, urządzenie jest warte swojej stosunkowo wysokiej ceny. Jednak któż powiedział, że to koniec jego funkcjonalności? Wręcz przeciwnie – to dopiero początek! Kamerka to nie tylko obraz, ale i dźwięk. Producent nie zapominając o tym aspekcie, wyposażył urządzenie w dwa mikrofony. Gwarantują one pełną stereofonię dźwięku – głos jest naturalny, czysty i bardziej realistyczny.

Z kolejnych autów kamery, nie można pominąć możliwości podmieniania tła. Ten gadżet na pewno zachwyci zapalonych graczy. Kamera internetowa Logitech HD PRO Webcam C92 posiada rozwiązania Personify, które umożliwiają zintegrowanie obrazu podczas przekazu na żywo. Niestety funkcja będzie działać tylko u osób, które posiadają procesory obsługujące AUX.

Decydując się na zakup tego modelu, otrzymamy dodatkowo dwa oprogramowania. Pierwsze z nich, Capture, umożliwia nagrywanie materiałów w najwyżej jakości od razu po podłączeniu kamery. Interfejs jest bardzo intuicyjny, dzięki czemu dostosowanie ustawień zajmuje dosłownie chwilę, bo przecież o część z nich kamera zadba automatycznie. Drugie oprogramowanie to bezpłatna 3-miesięczna licencja XSplit Premium. Jej zadaniem jest zadbanie o najlepszą jakość nagrań na żywo, dostarczając wszelkich niezbędnych narzędzi do produkcji takiego materiału.

Można więc rzec, że jest to urządzenie wielofunkcyjne. W zestawie do niego otrzymamy statyw (regulowany z uchwytem uchylnym) oraz 1,5 m kabel. Stąd też mamy pewność, że Logitech C922 Pro Stream to rozwiązanie, które spełni wymagania każdego użytkownika. Liczne, pozytywne opinie są najlepszym poparciem tych słów.

Logitech C922 PRO - gameplay? stream? wideokonferencja? żaden problem! / test, recenzja, review

Kamera internetowa Logitech C922 Pro Stream to najczęściej wybierana kamerka do komputera wśród użytkowników

Logitech C922 Pro Stream

Zalety

Zalety
 • Nagrywanie strumieniowe w rozdzielczości Full HD
 • Możliwość nagrywania dynamicznych rozgrywek dzięki przy 60 kl./s
 • Automatyczna korekcja światła
 • Skuteczny i szybki autofocus
 • Wysokiej jakości stereofoniczny dźwięk
 • Funkcja dostosowywania tła
 • Szeroki kąt widzenia kamery (78 stopni)
 • Praktyczny statyw w zestawie
 • Dwa oprogramowania poprawiające jakość nagrywania i udostępniana obrazu 

Wady

Wady
 • Stosunkowo wysoka cena
 • Podmienianie tła działa tylko z procesorem obsługującym instrukcje AUX

Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro

 

2. Microsoft 6CH-00002 LifeCam Kliknij aby kupić »

Microsoft-6CH-00002-LifeCamMicrosoft, czyli prawdziwy gigant w branży informatycznej. Choć najbardziej jest znany z projektowania oprogramowań do systemów komputerowych, to w swojej ofercie posiada także liczne urządzenia i akcesoria. Jednym z nich jest kamera internetowa Microsoft 6CH-00002 LifeCam.

Zacznijmy od najistotniejszej dla wielu użytkowników kwestii, czyli rozdzielczości. Wiadomym jest, że im ta wartość jest większa, tym więcej szczegółów (w wysokiej jakości) uda się kamerze zarejestrować. Kamerka Microsoft ten parametr posiada na poziomie 1280 × 720 pikseli, czyli rozdzielność HD (720p). Płynność, jaką w tym zakresie możemy otrzymać to 30 klatek na sekundę. Takie połączenie jest wymaganym minimum, jakie kamerka powinna mieć, aby zapewnić przekaz bez zakłóceń i efektu przeskakiwania obrazu. Natomiast może stanowić to pewne ograniczenie dla osób poszukujących sprzętu do streamowania.

Kamerka do komputera Microsoft wynagradza to jednak innymi funkcjonalnościami, które mają znaczący wpływ na komfort jej użytkowania. Jedną z nich jest obecność autofokusa. Niezależnie od tego, czy to my się poruszamy, czy na przykład kamerkę skierujemy na inny obiekt, ostrość automatycznie dostosuje się, by uniknąć rozmytego obrazu. Co więcej, technologia TrueColor, w którą jest wyposażone urządzenie, automatycznie kontroluje ekspozycję jasnych oraz kolorowych filmów. Przez co ostateczny materiał charakteryzuje się niezwykłą precyzją i szczegółowością.

Poza dbałością o materiały wideo równie duży nacisk postawiono na ustawienia aparatu. Ten model umożliwia wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 5 Mpix, co daje najwyższy wynik w zestawieniu. Ponadto, dzięki usłudze Windows Live (galeria fotografii), można szybko i łatwo zdjęcia przesyłać, edytować, a później udostępniać znajomym.

Nie mogło także zabraknąć stereofonicznego mikrofonu cyfrowego, który będzie dopełnieniem wielozadaniowości urządzenia. Gwarantuje on czysty, wyraźny dźwięk, bez żadnych szumów.

Jakie jeszcze udogodnienia zastosował Microsoft? Kamerka internetowa posiada szerokie pole widzenia (73 stopnie), więc na przykład transmisja na żywo może być przeprowadzona przez dwie osoby.

Techniczne wykonanie również zostało przeprowadzone na wysokim poziomie. Kamerkę można zamontować klipsem na monitorze lub ustawić na biurku, dzięki wbudowanemu stojakowi. Nie będzie się ona chwiała, ponieważ aluminiowy, lekki korpus jest nie tylko trwały, ale przede wszystkim stabilny. Natomiast kabel o długości 1,8 m pozwoli nam ustawić urządzenie, w niemal każdym miejscu w pomieszczeniu.

Microsoft 6CH-00002 LifeCam to świetny pomysł na prezent, ale też solidny wybór dla osób, które poszukują przystępnie cenowego sprzętu o licznych możliwościach. Producent, aby jeszcze bardziej zachęcić użytkowników do zakupu tego produktu, oferuje 3-letnią gwarancję. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko korzystać z uroków tego urządzenia w domowym zaciszu.

Microsoft 6CH-00002 LifeCam

Zalety

Zalety
 • Bardzo duża rozdzielczość zdjęć robionych przez kamerkę (5 Mpix)
 • Szerokie pole widzenia kamery (73 stopnie)
 • Wystarczająca jakość wideo HD (720p przy 30 kl/.s) do pracy i nauki zdalnej
 • Stereofoniczny mikrofon
 • Automatyczne ustawianie ostrości
 • Dwa sposoby mocowania (na monitorze i na biurku)
 • Korpus z aluminium, który zapewnia dużą trwałość kamery
 • Technologia TrueColor
 • Najdłuższy kabel w zestawieniu (1,8 m)
 • 3-letnia gwarancja producenta

Wady

Wady
 • Brak możliwości nagrywania wideo przy 60 kl./s co może stanowić ograniczenie w dynamicznym streamowaniu gier

Kup na Allegro

 

3. Razer Kiyo Kliknij aby kupić »

Razer-KiyoMarkę Razer niewątpliwie zna każdy gracz komputerowy. Firma już o 1998 roku dostarcza najlepsze rozwiązania swoim użytkownikom, aby ich wyniki stawały się jeszcze bardziej imponujące. Tym razem sprawdzimy, jak w tej dziedzinie spisuje się kamera internetowa Razer Kiyo.

Dla odmiany rozpoczniemy od niesamowitego designu, który wyróżnia produkt Razer. Kamerka posiada charakterystyczną lampę pierścieniową. Składa się na nią 12 diod LED o barwie tzw. światła dziennego, czyli 5600 K (temperatura barwowa). Zadaniem lampy jest poprawienie ekspozycji światła przy jednoczesnej eliminacji cieni. Wieczorne nagrania czy te w pochmurne dni, nie będą więc już przeszkodą w tworzeniu imponujących filmów wideo. Natężanie światła można płynnie regulować za pomocą pokrętła.

Należy jednak pamiętać o umiejscowieniu kamery. Jej montaż jest możliwy na monitorze za pomocą klipsa, ewentualnie można ją ustawić na biurku poprzez przykręcenie urządzenia do statywu. Niestety 1,5-metrowy kabel jest zamocowany na stałe, więc gdyby przewód okazał się za krótki, nie ma opcji jego wymiany. Stąd też mimo znakomitych możliwości doświetlenia, warto mieć ten aspekt na uwadze.

Czy poza ciekawym wyglądem, Razer Kiyo może zaoferować jakościowe nagrania? Jak najbardziej. Do wyboru mamy dwie rozdzielczości:

 • 1080p, czyli Full HD z możliwością przesyłania 30 klatek na sekundę,
 • 720p (HD) z liczbą 60 klatek na sekundę.

Efekt? Naturalny, wyraźny obraz bez przeskakujących kadrów i zakłóceń. Podczas streamowania liczy się każda sekunda, więc aspekt sposobu przesyłania strumieniowego dla gracza będzie podstawą w wyborze odpowiedniego urządzenia.

Czy w nagraniu może brać udział więcej niż jedna osoba? Oczywiście. Gwarantuje to szerokokątny obiektyw (najszerszy w zestawieniu) o polu widzenia 81,6 stopni. Dzięki czemu nie tylko dwie, ale nawet trzy sylwetki jest w stanie pokazać kamerka Razer.

Producent jednak na tym nie poprzestaje. Sprzęt jest z nieco wyższej półki cenowej, więc został zaopatrzony w jeszcze kilka funkcji, które mają podnieść rangę produktu. Dlatego też kamerka internetowa Razer ma wbudowany autofokus, aby użytkownik mógł swobodnie poruszać się w trakcie nagrania, z zachowaniem najlepszej ostrości obrazu, a jak wiadomo, gdy wszystko jest wyostrzone, to także wyraźniej widoczne.

Razer postanowił więc dodać jeszcze jeden, rzadko spotykany „gadżet”, którym jest wygładzanie twarzy. Teraz każdy użytkownik, nawet jeśli ma gorszy dzień, będzie wyglądał perfekcyjnie – nie tylko na nagraniu, ale też na zdjęciach (których rozdzielczość wynosi 4 Mpix).

Ostatnia, ale równie istotna część to oczywiście mikrofon. W tym modelu jest on stereofoniczny, więc każde wypowiedziane słowo będzie wyraźne, bez zakłóceń, a ponadto z naturalną barwą głosu użytkownika.

Podsumowując, czy rozgrywka rzeczywiście może wejść na wyższy poziom, dzięki temu urządzeniu? Bez wątpienia – ta niewielka kamerka internetowa o dużych możliwościach dla każdego gracza, YouTubera i dla wielu innych osób, stanie się podstawowym i niezastąpionym narzędziem pracy.

Razer Kiyo

Zalety

Zalety
 • Pierścieniowa lampa LED skutecznie doświetla nagrywającego
 • Nagrywanie strumieniowe w rozdzielczości Full HD
 • Możliwość nagrywania dynamicznych obrazów dzięki przy 60 kl./s
 • Stereofoniczny mikrofon cyfrowy zagwarantuje wyraźny i czysty przesył głosu
 • Szybki i skuteczny autofocus
 • Możliwość wykonywania zdjęć w rozdzielczości 4 Mpix
 • Możliwość zamocowania kamerki zarówno na monitorze, jak i na biurku
 • Bardzo szerokie pole widzenia kamery (81,6 stopni)

Wady

Wady
 • Kabel jest zamocowany na stałe, więc w przypadku, gdy długość 1,5 m okaże się za krótka, nie ma możliwości jego zmiany
 • Stosunkowo wysoka cena

Kup w RTV Euro AGD

 

4. Logitech C270 HD Kliknij aby kupić »

Logitech-C270-HDKolejna kamera internetowa Logitech w naszym zestawieniu. Ten szwajcarski producent przykłada ogromną wagę do swoich projektów, więc każde kolejne urządzenie zaskakuje swoimi funkcjonalnościami. Jakie będą one w przypadku modelu C270? Przekonajmy się.

Logitech HD Webcam C270 wspaniale współgra z komunikatorami takim jak: Skype, Windows Live Messenger, Yahoo!, Messenger czy AOL Instant Messenger (AIM). I tak naprawdę kamerka najlepiej sprawdzi się właśnie do rozmów, telekonferencji czy nauki. Wynika to z faktu, iż rozdzielczość, jaką oferuje kamera Logitech to 720p (HD) z liczbą 30 klatek na sekundę. Oczywiście jest to parametr na dobrym poziomie, pozwalającym uzyskać płynny, dobry jakościowo obraz, jednak podczas streamingowania może stanowić dla gracza pewne ograniczenie w działaniu.

Oczywiście na ostateczną wyrazistość kadrów wpływają jeszcze inne czynniki, które nie zostały pominięte przez Logitech. Kamera internetowa została wyposażona w dwie, innowacyjne technologie, dzięki którym możliwości urządzenia są o wiele bardziej rozbudowane. Pierwsza z nich to technologia Fluid Crystal. Odpowiada ona za płynne przesyłanie strumienia wideo, a także za wyświetlanie ostrzejszego obrazu, o bardziej wyrazistych kolorach oraz za odtwarzanie czystszego dźwięku. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny, gdyż kamerka Logitech C270 posiada mikrofon monofoniczny. Choć pozbawia on nieco efektu przestrzenności dźwięku, nie zmienia to faktu, że gwarantuje dobrą słyszalność i czystość głosu, redukując jednocześnie zakłócenia. Natomiast zadaniem drugiej technologii nazywanej RightLight, jest odpowiednie przystosowanie kamerki do słabych warunków oświetleniowych. Dzięki czemu podczas połączeń wideo czy nagrywania obraz jest jaśniejszy i charakteryzuje się lepszym kontrastem.

Jeśli zaś chodzi o ostrość obrazu, to za nią odpowiada system focus free. Kamerka internetowa Logitech ma ostrość ustawioną na stałe, czyli nie możemy jej regulować. Nie wpływa to negatywnie na wyrazistość obrazu, poprzez zastosowanie dużej głębi ostrości. Określenie to można rozumieć jako zdolność obiektywu do oddawania ostrych kadrów mimo różnej odległości. To samo dotyczy zdjęć – kamera internetowa Logitech C270 posiada funkcję ich wykonywania. Ze wspomaganiem programowym, można otrzymać ujęcia o rozdzielczości 3 Mpix.

Pozostaje już tylko wspomnieć o zewnętrznym wykończeniu kamerki. Jest to niewielkie urządzenie o bardzo klasycznym designie. W zestawie do kamery otrzymujemy solidny, uniwersalny zaczep, dzięki któremu sprzęt możemy bezpiecznie przymocować do laptopa, monitora LCD i CRT lub nawet ustawić na półce. Technologia, jakość i trwałość to najlepsze określenia dla tego produktu firmy Logitech. W poszukiwaniu dobrego, solidnego sprzętu do codziennego użytku, nie można go pominąć na swojej liście.

Logitech C270 HD

Zalety

Zalety
 • Wystarczająca jakość wideo HD (720p przy 30 kl/.s) do pracy i nauki zdalnej
 • Duża głębia ostrości
 • Zgodność z popularnymi komunikatorami
 • Technologia RightLight dostosowuje obraz do warunków oświetleniowych
 • Technologia Fluid Crystal poprawia ostrość obrazu oraz wyrazistość kolorów
 • Mała, elastyczna i regulowana
 • Mikrofon redukujący szumy i zakłócenia
 • Możliwość wykonania zdjęcia w rozdzielczości 3 Mpix

Wady

Wady
 • Brak możliwości nagrywania wideo przy 60kl./s oraz w jakości Full HD
 • Brak autofocusa
 • Mikrofon mono

Kup w RTV Euro AGD

Kup na Allegro

 

5. Creative Live! Cam Sync HD Kliknij aby kupić »

Creative-Live-Cam-Sync-HDCreative to światowy lider w dziedzinie cyfrowej rozrywki. Swoją przygodę z multimediami, która trwa do dziś, rozpoczęli w 1981 roku w Singapurze. Ich celem jest tworzenie przełomowego, innowacyjnego urządzenia, które będzie numerem jeden w swej dziedzinie. Sprawdźmy, czy jest nim kamera Creative Live! Cam Sync HD.

Kamerka do komputera Creative zadbała o bezpieczeństwo w każdym możliwym tego słowa znaczeniu. Jednak zacznijmy po kolei, czyli w jakich okolicznościach urządzenie sprawdzi się najlepiej.

Po pierwsze do nagrywania. Obraz przekazywany jest w rozdzielczości HD, czyli 1280 × 720 pikseli z płynnością do 30 klatek na sekundę. Parametr w tej wysokości będzie idealny do przeprowadzenia wideorozmów, nagrywania materiałów na profile w mediach społecznościowych, a nawet do przeprowadzania transmisji na żywo. Jedynie gracze, którzy przeprowadzają dynamiczne rozgrywki, mogą być nieusatysfakcjonowani, gdyż 30 fps może okazać się zbyt słabym parametrem, by nagrywać dynamiczne rozgrywki komputerowe. W pozostałych przypadkach możemy być spokojni o płynny i wyraźny obraz bez zakłóceń.

Jeśli kamerki używamy głównie do rozmów z najbliższymi czy ewentualnie ze współpracownikami, to niewątpliwym autem okaże się funkcja „Plug & Chat”, dzięki której nie musimy instalować żadnych programów z płyty CD, aby móc swobodnie połączyć się z innymi osobami.

Natomiast poza nagrywaniem jest jeszcze jeden sposób na wykorzystanie urządzenia firmy Creative. Kamera internetowa została wyposażona w oprogramowanie Live! Central 3 Lite. Dzięki niemu istnieje możliwość monitorowania swojego biura, domu, a także może pomóc rodzicom w sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oprogramowanie łączy kamerę z komputerem, laptopem lub smartfonem i umożliwia obserwowanie dowolnego punktu, w którym umieścimy urządzenie. Dodatkową zaletą tego oprogramowania jest możliwość bezpośredniego udostępnienia nagranego filmu w serwisie Facebook lub YouTube.

Dźwięk? Będzie nagrany równie perfekcyjnie, co obraz. Jest to zasługa mikrofonu z układem redukcji szumów. Oznacza to, że niepożądane odgłosy z otoczenia są eliminowane, a my możemy cieszyć się doskonałą jakością odbioru dźwięku. Kamerka internetowa Creative została zaprojektowana w taki sposób, aby w razie konieczności móc wykonać nią także zdjęcie. Choć funkcja ta wydawać się może oczywista dla każdego urządzenia, to w tym przypadku odgrywa istotną rolę. Skoro możemy monitorować dane miejsce, dzięki zastosowaniu kamerki, to gdy dzieje się coś na przykład w miejscu pracy, co wzbudza nasze wątpliwości, możemy to natychmiastowo utrwalić na fotografii o rozdzielczości 3,7 Mpix.

Nie musimy również obawiać się, że nieuprawione osoby otrzymają dostęp do naszego urządzenia, gdyż kamera internetowa Creative Live, oferuje nam opcję ustawienia hasła zabezpieczającego.

Jeśli mielibyśmy szukać, gdzieś mankamentów tego modelu, to można by było jednie odnieść się do ostrości, która jest ustawiona na stałe (tzw. focus free). Natomiast trzeba podkreślić, że nie jest to równoznaczne z gorszą ostrością obrazu, a jedynie z brakiem możliwości regulacji tej kwestii. Jakość obrazu w tym przypadku gwarantuje duża głębia ostrości.

Choć jest to najtańsza kamerka w naszym zestawieniu, to jak widzimy ten niepozorny, mały sprzęt potrafi więcej, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie zamontować go klipsem na przykład na monitor, aby móc cieszyć się jego funkcjonalnościami.

Creative Live! Cam Sync HD

Zalety

Zalety
 • Najtańsza kamerka internetowa w naszym zestawieniu
 • Mikrofon z układem redukcji szumów
 • Możliwość zabezpieczenia podglądu wideo oraz kamery za pomocą hasła
 • Funkcja monitorowania pracy lub biura
 • Duża głębia ostrości
 • Funkcja „Plug & Chat”
 • Nagrywanie w jakości HD (720p)
 • Dobra jakość zdjęć (3,7 Mpix)
 • Możliwość umieszczenia kamerki zarówno na monitorze, jak i na biurku

Wady

Wady
 • Stała ostrość
 • Brak możliwości nagrywania wideo przy 60kl./s oraz w jakości Full HD
 • Mikrofon mono

Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro

 

6. Jaką kamerkę internetową kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamerki do komputera?

Dla wielu osób rozmowy za pośrednictwem różnych internetowych platform wyparły obecnie rozmowy telefoniczne. Skype, Messenger – to jedne z głównych serwisów, które służą nam do komunikacji z bliskimi. W ich przypadku liczy się nie tylko perfekcyjny dźwięk, ale także obraz, a to mają zapewnić najlepsze kamerki komputerowe. Oczywiście wspomniane zastosowania to tylko kropla w morzu ich możliwości, dlatego nasz poradnik oraz ranking kamerek internetowych, pomoże w określeniu najistotniejszych cech, którymi powinien charakteryzować się dobry sprzęt.

 

Jaka kamerka internetowa będzie najlepsza, czyli kilka słów o rozdzielczości

Dobra kamerka internetowa powinna cechować się przede wszystkim odpowiednią rozdzielczością. Jest to najistotniejszy parametr, którym użytkownicy kierują się podczas wyboru sprzętu tego typu. Im ta wartość jest większa, tym więcej szczegółów uda się kamerce zarejestrować, a przede wszystkim utrwali je w wysokiej jakości. Najpopularniejsze rozdzielczości oferowane przez producentów kamer to:

 • 640 × 480 pikseli (480p)
 • 1280 × 720 pikseli (720p) – tzw. kamera internetowa HD
 • 1920 × 1080 pikseli (1080p) – kamera internetowa Full HD

Obecnie za pewne minimum uważa się rozdzielczość HD, tak więc najlepszym wyborem będzie kamera internetowa 720p oraz kamera internetowa 1080p. Jest to gwarancja uzyskania dobrej jakości obrazu, która jest niezwykle istotna dla osób tworzących materiały na platformę YouTube lub przeprowadzających wideokonferencje. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że im większą rozdzielczość sprzętu posiadamy, tym szybszy Internet będzie nam potrzebny, aby ta jakość została całkowicie zachowana. Należy jednak zaznaczyć, że użytkownicy, skupiając się na parametrze zagęszczenia pikseli, często zapominają o innym, który poniekąd jest powiązany z aspektem rozdzielczości.

Dobry obraz to jedno, ale równie istotna jest jego płynność, z jaką zostanie on przekazany dla osoby po drugiej stronie, a za to odpowiada zupełnie inny atrybut. Jest nim frames per second, popularniej znany jako liczba klatek na sekundę. Zasada jest taka sama – im wartość większa, tym lepiej. Kamerka internetowa powinna nagrywać obraz w minimum 30 klatkach na sekundę. Pozwoli to uniknąć przerywania, przeskakiwania i innych zakłóceń obrazu.

Należy jednak pamiętać, że wysoka jakość nie musi oznaczać wysokiej płynności obrazu. Warto więc wczytać się w specyfikację danego urządzenia i sprawdzić rejestrowaną liczbę klatek na sekundę dla każdej z rozdzielczości. Może się okazać, że wybrana kamera komputerowa nagrywa wideo w 60 klatkach na sekundę, ale jedynie w rozdzielczości HD. W Full HD może już oferować płynność na poziomie 30 klatek na sekundę. Dlatego tym dwóm parametrom warto przyjrzeć się bliżej i poświęcić dłuższą chwilę, aby sprzęt w 100% spełniał nasze oczekiwania.

 

Jak dużo chcemy pokazać? Kąt widzenia kamery

Choć początkowo może wydawać się to nieistotne, w praktyce jest to dość ważny aspekt. Szczególnie zwrócą na niego uwagę osoby, które kręcą filmiki w zaciszu domowym w różnych celach – na swój kanał na YouTube, do transmisji na żywo na Facebooku itp.

Ten parametr pozwoli nam dostosować obraz w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Gdy chcemy skupić się jedynie na naszej osobie, czyli to my mamy zająć większość kadru, odpowiednim wyborem będzie kamerka do komputera rejestrująca obraz od 65 do 80 stopni. Są jednak sytuacje, w których chcemy ująć więcej (na przykład w transmisji na żywo, gdy w nagraniu będą brały udział dwie osoby), takim użytkownikom zalecamy zakup kamerki o polu widzenia minimum 90 stopni.

Osoby, które używają kamery internetowej głównie w celu nauki online, pracy czy chociażby do codziennych rozmów z przyjaciółmi i rodziną, mogą sobie pozwolić na urządzenia o nieco niższych parametrach, ponieważ możliwość wzajemnego widzenia się pomimo dzielącej odległości, ma być jedynie dodatkiem do prowadzonej konwersacji.

 

Najlepsze kamerki internetowe i sposób ustawiania ich ostrości

Podczas nagrania mogą wystąpić sytuacje, które zakłócą ostrość przekazu. W takich momentach wkracza regulacja ostrości. Podczas zakupu warto zorientować się, czy kamerka ma jedną z trzech dostępnych opcji:

 • ręczną – w kamerkach wyposażonych w tę możliwość, wbudowany jest pierścień do regulacji. Taki sprzęt nie sprawi większych problemów dla osób, które miały wcześniej styczność z takimi parametrami,
 • automatyczną – w tym przypadku kamera ustawia ostrość według centralnego punktu w kadrze. Jest to idealna opcja dla osób, które chcą mieć przez cały przekaz wyraźny obraz bez obaw, iż w trakcie nagrania będą musiały regulować ustawienia,
 • focus free (stała ostrość) – kamery z tą opcją nie oferują regulacji ostrości, aczkolwiek dzięki dużej głębi zapewniają obraz wysokiej jakości.

Tak naprawdę nieliczne kamery internetowe oferują wbudowany autofocus, a jeśli już go posiadają, to często cena za jest nieco wyższa. Natomiast komfort pracy, który gwarantuje ta funkcja można rzec, że jest nieoceniony.

 

Jaka kamera internetowa do Skype’a, a jaka do nagrywania wideo – czy mikrofon jest potrzebny?

Czy kamera internetowa z mikrofonem jest konieczna? Oczywiście! Przecież idealnie brzmiący głos w nagraniach to połowa sukcesu. Ponadto, jeśli urządzenie ma służyć na do zawodowych wideokonferencji, nauczania on-line, czy utrzymywania kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, warto dokonać zakupu za jednym zamachem i nie rozdrabniać się na kamery, a później oddzielnie dobierać urządzenia do rejestracji dźwięku, ponieważ wbudowane mikrofony w zupełności sprostają tym zadaniom w zadowalający sposób. Inaczej sytuacja wygląda gdy mamy zamiar w profesjonalny sposób streamować gry lub tworzyć wysokiej jakości materiały na YouTube – wtedy profesjonalny, zewnętrzny mikrofon jest rzeczą nieodzowną.

Aby jakość dźwięku z kamerkowego mikrofonu została zachowana na jak najlepszym poziomie, warto zwrócić uwagę, by mikrofon był umieszczony pod lub nad obiektywem, a nie w bezpośrednim sąsiedztwie kamery. Nie doprowadzi to do zniekształcenia dźwięku. Co więcej, mamy do wyboru również dwie technologie: stereofoniczną oraz monofoniczną.

 • Monofonia opiera się na wykorzystaniu tylko jednego kanału zapisu dźwięku. Oznacza to, że aby odtworzyć dźwięk, potrzebujemy jednego głośnika. Tym samym nie uzyskamy efektu przestrzenności głosu – będzie on „pozbawiony wszelkich emocji”.

 • Technologia stereo wywołuje w słuchaczu wrażenie przestrzennego rozłożenia źródła dźwięku. Aby to odczuć w pełnym wymiarze, odbiorca powinien mieć podłączone minimum dwa głośniki podczas transmisji. No i najważniejszy aspekt to wyższa jakość dźwięku uzyskanego metodą stereo, a przecież ostatecznie to ona ma największe znaczenie dla użytkownika.

 

Dobra kamera internetowa i jej dodatkowe funkcjonalności

Może funkcje dodatkowe nie są najważniejsze podczas dokonywania zakupu, aczkolwiek mogą przesądzić o ostatecznym wyborze pomiędzy dwoma modelami. Dlatego często producenci prześcigają się w funkcjonalnościach, które mają zachwycić użytkowników. Najczęściej spotykane funkcje, w które może zostać wyposażona kamera internetowa do laptopa to:

 • Możliwość robienia zdjęć – zazwyczaj w takich urządzeniach wbudowany jest przycisk do robienia zdjęć. Przydaje się to szczególnie dla Instagramerów, YouTuberów czy innych osób, które posiadają konta biznesowe sygnowane własnym nazwiskiem, aby takim kadrem zachęcić do obejrzenia nowego materiału. Rozdzielczość dla materiałów fotograficznych może się różnić od tych otrzymywanych w formie wideo, dlatego, jeśli często korzystamy z tej funkcji, warto przyjrzeć się parametrom podawanym w Megapikselach i określanych jako rozdzielczość aparatu lub zdjęcia. Im jest ona wyższa tym lepiej.

 • Możliwość umieszczenia kamery na statywie – w jakich warunkach najczęściej będzie wykorzystywana kamerka PC? Okazuje się, że jest to istotne pytanie. Powinno to stanowić także jedno z podstawowych kryteriów przy wyborze, ponieważ sposób montażu sprzętu oddziałuje na ryzyko powstania ewentualnych drgań (mogą one się zdarzyć, jeśli w trakcie nagrania używamy klawiatury). Można więc wybrać kamerki z opcją mocowania do monitora lub do specjalnej podstawki (statywu). Najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście modele uniwersalne, czyli oferujące obie możliwości. Natomiast nawet w ich przypadku warto zwrócić uwagę na wykonanie klipsów (jeśli nie są solidnie, nawet najlepsze kamery internetowe mogą się chwiać podczas nagrywania) i długość przewodu (kabel nie może być sztywny, a jego długość powinna być dopasowana do urządzenia, pod które będziemy ją podpinać, aby przewód nie okazał się ani za krótki, ani za długi).

 • Możliwość obracania obiektywem – wiąże się to z oczekiwanym polem widzenia urządzenia. Jeśli często zmieniamy umiejscowienie kamery w trakcie nagrania, to w celu ograniczenia ciągłego przestawiania komputera, warto przemyśleć zakup kamerki o szerszym kącie widzenia oraz z możliwością regulacji obiektywu, aby dostosować go do naszego położenia. Istnieją również kamery posiadające opcję automatycznego obracania obiektywu. Polega to na śledzeniu twarzy przemieszczającego się użytkownika. Niestety w takie „gadżety” wyposażone są już produkty z najwyższej półki.

 • Diody oświetlające – ich zadaniem jest wzmocnienie oświetlenia w pomieszczeniu, aby twarz była lepiej widoczna. Warto więc zainwestować w kamerkę, która potrafi automatycznie dopasować swoje ustawienia do panującego w danym momencie oświetlenia.

 • Sposób komunikacji – czyli prościej mówiąc sposób, w jaki kamerka łączy się z komputerem. Najczęściej spotykana jest kamera internetowa USB. Zdarzają się także urządzenia podłączane przez kabel HDMI lub bezprzewodowo, ale są one rzadkością oraz często wiążą się w wyższą ceną.

 

Podsumowanie. Kamera internetowa z mikrofonem jak wybrać tą najlepszą?

Czy musimy zapłacić majątek za dobrą i jakościową kamerę internetową? Wszystko zależy od funkcjonalności, których od niej oczekujemy. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zadać sobie pytanie, do czego najczęściej kamera będzie wykorzystywana – do rozmów przez komunikatory, do nagrywania profesjonalnych filmów na platformy typu YouTube czy do dynamicznych relacji na żywo. To są główne parametry, które przesądzą o wyborze danego modelu, a tym samym wpłyną na jego cenę.

Nie podlega wątpliwości fakt, iż poszukując kamery do profesjonalnego użytku, nie należy oszczędzać na funkcjach, które mogą mieć fundamentalny wpływ na końcowy efekt wideo, a tym samym na wrażenie, jakie wywrzemy na osobie po drugiej stronie monitora.