Aktualizacja: Sierpień 2024

Klawiatura mechaniczna nie jest żadną nowością, jednak wysoki koszt produkcji tego typu urządzeń zadecydował o tym, że ustąpiły one miejsca klawiaturom membranowym. Dopiero popularyzacja gamingu doprowadziła do wielkiego powrotu kontrolerów, wyposażonych w zmechanizowane przełączniki. Jaka klawiatura do gier okaże się lepsza? Mechaniczna czy membranowa? A może najlepszą opcją jest wariant hybrydowy? Jaka klawiatura dla gracza będzie najlepszym wyborem?

Dla profesjonalnych e-sportowców, klawiatura gamingowa jest jednym z najważniejszych akcesoriów. Dobry kierowca nie wygra wyścigu w słabym samochodzie, a sprawny gracz nie zwycięży bez odpowiedniej klawiatury. Tego typu kontrolery należy dzielić na trzy rodzaje — klawiatury mechaniczne, membranowe oraz hybrydowe. Jednak technologia wykonania nie jest jednak jedyną cechą, decydującą o klasie sprzętu. Jaką klawiaturę wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Na te pytania odpowie ten poradnik.

 

 

Jaka klawiatura — mechaniczna, membranowa czy hybrydowa?

Klawiatura do gier może być wykonana w jednej z trzech technologii. Najbardziej pożądana przez graczy jest mechaniczna klawiatura, ale rynek akcesoriów gamingowych oferuje także modele membranowe i hybrydowe. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje klawiatur?

Klawiatura gamingowa mechaniczna
Klawiatura mechaniczna gamingowa wykorzystuje osobne, niezależne przełączniki ze sprężyną, służące do aktywacji poszczególnych klawiszy. Przełączniki najczęściej wyposażone są w wahacze, które po wciśnięciu klawisza zamykają obwód. Przekłada się to na sporą precyzję, a wciskanie klawiszy wymaga użycia niewielkiej siły.

Największe zalety takiego rozwiązania to:

  • szybka aktywacja (często już w połowie skoku),
  • niemal natychmiastowy powrót klawisza do pozycji wyjściowej,
  • trwałość

Nie jest to jednak produkt pozbawiony wad. Największe minusy klawiatur mechanicznych to:

  • głośna praca (klik jest wyraźnie słyszalny, co może przeszkadzać pozostałym domownikom, zwłaszcza w godzinach nocnych),
  • gabaryty (klawiatury mechaniczne są dość duże),
  • waga,
  • cena (wysokiej klasy klawiatura do gamingu to kosztowne rozwiązanie).

Klawiatura membranowa
Modele membranowe są najbardziej rozpowszechnioną odmianą klawiatur stykowych. Proces ich produkcji jest nieskomplikowany, a co za tym idzie — tani. Naturalnie, przekłada się to na niski koszt zakupu, choć nie jest to regułą — poziom cenowy wysokiej klasy klawiatur membranowych kształtuje się na poziomie ceny zakupu średniej klasy klawiatur mechanicznych. Tego typu kontrolery wykorzystują gumę przewodzącą, a reakcja jest wywoływana poprzez obniżenie oporności między zakończeniami w polu stykowym. Proces ten wymaga całkowitego wciśnięcia klawisza.

Największe zalety technologii membranowej to:

  • niska cena zakupu,
  • cicha praca,
  • niewielkie gabaryty,
  • mała waga

Największe wady klawiatur membranowych to:

  • niska trwałość
  • stosunkowo długi czas reakcji,
  • wolny powrót klawisza do pozycji wyjściowej.

Klawiatura hybrydowa
Klawiatury hybrydowe to rynkowa nisza — ich produkcją zajmuje się zaledwie kilka firm. Jest to pewnego rodzaju kompromis między „mechanikami” a modelami membranowymi.

Największe zalety „hybryd” to:

  • dość niski poziom hałasu,
  • szybki czas reakcji,
  • dość szybki powrót klawisza do pozycji wyjściowej.

Mówiąc o wadach klawiatur hybrydowych, należy wskazać na następujące cechy:

  • wysoka cena,
  • niska żywotność

Jaka klawiatura gamingowa okaże się najlepszym wyborem? To w dużej mierze jest uzależnione od indywidualnych potrzeb. Osoby, które poważnie podchodzą do tematyki e-sportu, powinny skupić się na modelach mechanicznych, które zapewniają największą precyzję. Klawiatura membranowa to propozycja dla osób, które szukają niedrogiego rozwiązania, “Membranówka” sprawdzi się w pracy, ale nie jest też złym wyborem do amatorskich rozgrywek. Klawiatura hybrydowa to rozwiązanie pośrednie, a przez to — najbardziej uniwersalne.

 

 

Jaka klawiatura? Zwróć uwagę na żywotność

Gaming to niezwykle wciągający sposób spędzania wolnego czasu. Kilkunastogodzinne rozgrywki nie są w tej dziedzinie niczym niezwykłym. wybierając klawiaturę do gier, warto zatem zwrócić uwagę na jej żywotność. W tym miejscu, należy powrócić do technologii wykonania urządzenia. Najbardziej wytrzymałe są klawiatury mechaniczne. Zależnie od zastosowanych przełączników, wytrzymałość takiego kontrolera może być imponująca lub przeciętna.

Najlepsza klawiatura mechaniczna zniesie nawet 60 milionów kliknięć a nawet więcej. Tania klawiatura mechaniczna wytrzymuje najczęściej 20 milionów kliknięć. Klawiatura do grania o konstrukcji membranowej nie jest już tak wytrzymała. W tym przypadku, najlepsze modele wytrzymują ok. 20 milionów kliknięć. Podobnie przedstawia się żywotność modeli hybrydowych. Jeżeli zatem priorytetem jest wytrzymałość, a wymienione wcześniej wady nie są przeszkodą dla kupującego, najlepszym wyborem będzie “mechanik”.

 

 

Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać? Przełączniki to najistotniejszy element

Gamingowa klawiatura mechaniczna jest tak precyzyjna, jak precyzyjne są jej przełączniki. Niektórzy producenci stosują w tym zakresie autorskie rozwiązania. Przykładem może być Razer (przełączniki Razer Switches) i Logitech (przełączniki Logitech Romer-G). W tańszych modelach można spotkać rozwiązania sygnowane przez Outemu i Kailh. W opinii profesjonalnych graczy, na szczególną uwagę zasługują przełączniki Cherry MX, wykorzystywane w większości klawiatur mechanicznych klasy średniej i wyższej. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań, należy wymienić:

  • Cherry MX Blue — ten rodzaj przełączników charakteryzuje się wyraźnie wyczuwalnym momentem aktywacji, któremu towarzyszy charakterystyczny klik w połowie skoku. Z tego względu, klawiatury wykorzystujące model Blue są polecane osobom, które dużo piszą. Jak to działa? Po wciśnięciu klawisza, metalowy wahacz odgina się w kierunku nieruchomego elementu, dzięki czemu obwód zostaje zamknięty. Wahaczem porusza plastikowy element.
  • Cherry MX Red — ten model wykorzystuje zbliżoną zasadę działania do przełącznika Blue, jednak w tym przypadku, urządzenie działa równomiernie na całej długości skoku klawisza. Tego typu przełączniki są dość ciche i wymagają stosunkowo niewielkiej siły nacisku. Z tego względu, model Red jest szczególnie polecany dla graczy.
  • Cherry MX Brown — to rozwiązanie pośrednie między wymienionymi wcześniej modelami. Wrażenia z użytkowania klawiatury z takimi przełącznikami są zbliżone do tych, jakie oferują modele membranowe. Tego typu switche wymagają stosunkowo małej siły nacisku, sprzężenie zwrotne jest słabe a opór — wyczuwalny. Z tego względu, Cherry MX Brown sprawdzą się zarówno przy pisaniu, jak i w trakcie grania, jednak jest to rozwiązanie kompromisowe.

 

Jaką klawiaturę kupić? Czas reakcji, opór, skok i głębokość kliknięcia to kolejne ważne cechy

Reakcja to czas, który upływa od momentu wciśnięcia przycisku, do wywołania zamierzonej akcji. Szybki czas reakcji jest niezwykle istotny, szczególnie podczas dynamicznych rozgrywek. Należy wiedzieć, że akcja nie pojawia się od razu po wciśnięciu klawisza, a dopiero po jego powrocie do pozycji wyjściowej. O idealnym parametrze można mówić w sytuacji, w której punkt resetu klawisza praktycznie pokrywa się z punktem aktywacji. Jeżeli reset następuje wyżej, czas reakcji jest dłuższy.

Najlepsze klawiatury do gier powinny być linearne, czyli ich działanie musi być identyczne na całej długości skoku. Z tego względu, opór pod palcem, zwłaszcza pojawiający się w połowie długości skoku, nie jest pożądaną przez gracza cechą. Należy jednak podkreślić, że równomierny opór, który wymusza użycie pewnej siły do aktywacji, jest niezwykle istotny, pozwala bowiem uniknąć wykonania nieplanowanego ruchu przez przypadkowe wciśnięcie klawisza. Nie może być jednak zbyt duży — gracz nie może zmęczyć palca, nawet podczas bardzo długiej rozgrywki. Zbyt duży opór wymusza użycie większej siły. O ile „na krótkim dystansie” nie ma to dużego znaczenia, to przy kilkunastu godzinach (profesjonalne rozgrywki mogą zająć cały dzień), robi ogromną różnicę.

Głębokość kliknięcia to droga, jaką klawisz pokonuje od pozycji zero do oporu. Im mniejsza głębokość kliknięcia, tym lepiej. Dobre klawiatury gamingowe charakteryzują się klikiem na poziomie 4 mm, ale aktywacja następuje już w połowie skoku. Feedback powinien być wyczuwalny, ale nie nadmiernie silny. Mocna „odpowiedź” klawisza może zmęczyć palce w trakcie długiej rozgrywki.

 

 

Najlepsza klawiatura gamingowa – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Poza wymienionymi wcześniej istnieją jeszcze inne parametry i cechy, które definiują klawiaturę jako przydatną do gier. Pozornie może wydawać się, że nie mają zbyt dużego znaczenia, ale każdy profesjonalny gracz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest inaczej. O jakich cechach mowa?

Próbkowanie
W przypadku klawiatur, które nie wykorzystują interfejsu PS/2, bardzo ważne jest próbkowanie. Parametr ten mówi o częstotliwości odczytywania stanu klawiszy. Najlepsze klawiatury dla graczy charakteryzują się próbkowaniem na poziomie 1000 Hz, co oznacza, że stan klawiszy jest sprawdzany co 1 milisekundę. Nie oznacza to jednak, że tyle właśnie wynosi czas reakcji. Ten jest dłuższy, co ma związek z opóźnieniem, które wynika z odbijania klawisza. Po naciśnięciu przycisku przełącznik drga, czyli następuje naprzemienna aktywacja i dezaktywacja. Zanim kontroler zarejestruje czas klawisza, mija kilka-kilkanaście milisekund. Należy podkreślić, że klawiatury membranowe, pod tym względem wypadają gorzej od „mechaników”. Próbkowanie musi zatem iść w parze z opóźnieniem i nie zawsze klawiatura o próbkowaniu 1000 Hz jest szybsza od modelu, którego częstotliwość próbkowania wynosi 250 Hz. 

Dlaczego ma to małe znaczenie w przypadku klawiatur podpinanych do portu PS/2? Ponieważ w przypadku tego rodzaju złącza, naciśnięcie klawisza wymusza wysłanie sygnału przerywającego, przez co stan klawiatury jest natychmiast rejestrowany przez procesor. Niestety, informacja o próbkowaniu występuje bardzo rzadko, ale jeżeli producent podaje, to warto jej się przyjrzeć.

Anti-ghosting
Anti-ghosting to funkcja ta umożliwia wciśnięcie wielu klawiszy w jednym czasie. W wielu zwykłych klawiaturach jednoczesne wciśnięcie kilku przycisków doprowadza do zablokowania urządzenia — kombinacja nie przekłada się na akcję. W gamingu, coś takiego nie może mieć miejsca.

Podświetlenie
W trakcie zakupu klawiatury, dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na podświetlenie. Niektóre modele oferują diody jednokolorowe. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż może się okazać, że dana barwa szybko męczy wzrok. Lepiej skupić się na klawiaturach z podświetleniem RGB, które umożliwiają dobranie dowolnej barwy. Efekty świetlne nie mają funkcjonalnego zastosowania, jednak mogą znacząco uprzyjemnić rozgrywkę.

Przyciski multimedialne
Wydaje się to banalne, ale warto mieć pod ręką możliwość regulacji głośności czy jasności ekranu.

Rozmiar
Mechaniczne klawiatury są dość duże, co dla wielu osób stanowi spory problem — klawiatura nie powinna zajmować całej przestrzeni blatu biurka. Rozwiązaniem jest klawiatura mechaniczna bez numpada. Element ten nie jest niezbędny w gamingu (choć należy podkreślić, że jest to cecha indywidualna), a mała klawiatura mechaniczna jest znacznie praktyczniejsza od dużej.

Połączenie
Pozostaje jeszcze jedna kwestia, klawiatura mechaniczna bezprzewodowa czy przewodowa? Brak kabla to kusząca opcja należy jednak wiedzieć, że słabe baterie mogą być przyczyną porażki w rozgrywce. Wniosek jest jeden — klawiatura gamingowa bezprzewodowa nada się przede wszystkim dla mniej wymagających graczy.

Wejścia USB
Niektóre klawiatury są wyposażone w porty USB, za pomocą których możemy naładować smartfon lub inne urządzenie. Lepszym rozwiązaniem są jednak wejścia, które umożliwiają też transmisję danych. Dzięki temu łatwiej zapanować nad gąszczem kabli, zwłaszcza jeżeli klawiatura jest też wyposażona w organizer, oraz nie trzeba „nurkować” pod biurko za każdym razem, gdy użytkownik chce podłączyć urządzenie peryferyjne.

Podkładka pod nadgarstki
Najlepiej wykończona materiałem antypoślizgowym, to spore udogodnienie przy wielogodzinnej rozgrywce. Można kupić model bez podkładki, należy jednak wiedzieć, że później trudno jest dobrać ten element. Jego demontaż to natomiast kwestia kilku sekund.

Blokada przycisków
Szukając modelu gamingowego, warto skupić się na klawiaturach umożliwiających zablokowanie przycisków, które nie są używane w danej rozgrywce.

Możliwość programowania przycisków
Możliwość zaprogramowania dodatkowych funkcji lub nawet kombinacji wielu przycisków jest bardzo istotna. W ten sposób tworzymy tzw. makra, przez co znacząco skracamy czas aktywacji funkcji, wymagających złożonych kombinacji.

Wykonanie
Kolejna ważna cecha to jakość i materiał wykonania. Tanie klawiatury najczęściej są zamknięte w obudowie z plastiku ABS, który dość szybko wyciera się i jest podatny na pęknięcia. Lepszym rozwiązaniem jest znacznie wytrzymalszy plastik PBT. Najlepsze klawiatury gamingowe są wyposażone w metalowe wzmocnienia.