Aktualizacja: Wrzesień 2023

Każdy gracz wie, że taktyka i refleks to połowa sukcesu. Za drugą odpowiada odpowiednio dobrany sprzęt. Klawiatury gamingowe są jednym z najważniejszych elementów, aby rozgrywki mogły być przeprowadzone na najwyższym poziomie.Czym charakteryzuje się dobra klawiatura dla gracza? Ranking oraz poradnik zaprezentują wszystkie najistotniejsze aspekty.

Każdy gracz wie, że taktyka i refleks to połowa sukcesu. Za drugą odpowiada odpowiednio dobrany sprzęt. Klawiatury gamingowe są jednym z najważniejszych elementów, aby rozgrywki mogły być przeprowadzone na najwyższym poziomie.
Czym charakteryzuje się dobra klawiatura dla gracza? Ranking oraz poradnik zaprezentują wszystkie najistotniejsze aspekty.

Natomiast zastanawiając się, jaka klawiatura do gier będzie najlepsza, trzeba skupić się na:

 • jej typie (mechaniczna, membranowa, hybryda)
 • rodzaju przełączników,
 • siłę nacisku,
 • liczbie key rolloverów.
 1. Razer Ornata Chroma
 2. Corsair K70 Mk2
 3. Logitech G413
 4. Genesis Thor 300 TKL
 5. SteelSeries Apex 7
 6. Poradnik wyboru klawiatury gamingowej

Porównanie najlepszych klawiatur gamingowych:

[table id=182 responsive=collapse /]

Najlepsze klawiatury gamingowe - Ranking klawiatur gamingowych 2021

 

1. Razer Ornata Chroma Kliknij aby kupić »

Razer-Ornata-ChromaProducent znany z wysokiej jakości sprzętu do gier postanowił zaskoczyć swoich użytkowników, tworząc produkt całkowicie uniwersalny. Tak też powstała Razer Ornata Chroma, czyli wytwór łączący zalety klawiatury mechanicznej oraz membranowej. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania i czy zda ono egzamin w gamingu? Sprawdźmy.

Membranowo-mechaniczna to znaczy jaka? W przypadku modelu Ornata Chroma jest to zaprojektowanie klawiatury, która splata ze sobą dwie technologie. membramy czerpie miękką amortyzację, gumowe elementy zaś z techniki mechanicznej – charakterystyczny klik, precyzję i jeszcze szybszą aktywację. Jednak to nie jej jedyne wyposażenie, które skradło serca użytkowników. Razer Ornata Chroma została wyposażona w Anti-Ghosting, czyli system zapobiegający blokadzie klawiszy. Jest to częsty problem w tańszych klawiaturach, gdzie wciśnięcie kilku klawiszy naraz, blokuje reakcję kolejnych. W tej klawiaturze mamy możliwość przesłania reakcji 10 klawiszy wciśniętych jednocześnie (tzw. key rollover).

Klawiatura hybrydowa Razer to z kilku powodów gratka zwłaszcza dla zapalonych graczy. Pierwszy z nich to niski profil klawiszy, co wpływa na komfort podczas długiego grania, gdyż wymagany jest krótszy zakres ruchu. Oprócz tego, dla zwiększenia komfortu użytkowania, zastosowano montowaną na magnes ergonomiczną podkładkę pod nadgarstki. Jest ona wyposażona w miękką poduszkę, która chroni nadgarstki przed nadmiernym obciążeniem. Z dodatkowych informacji trzeba podkreślić fakt, że klawiatura gamingowa Razer posiada dość krótki skok klawiszy. Zawdzięcza to wcześniej wspomnianym niskim profilom klawiszy. Efekt? Skrócony czas reakcji, dzięki czemu w rozgrywkach możemy wykazać się w piorunującym refleksem. Jeśli natomiast macie swoje ulubione tytuły, to na pewno zachwyci Was możliwość dopasowania klawiatury pod konkretną grę. Zapewnia to rozbudowane oprogramowanie do sterowania klawiaturą.

Co jeszcze przydatnego zastosował Razer? Klawiatura Ornata po drugiej stronie obudowy posiada specjalnie wydrążony kanał do schowania przewodu. Nikt przecież nie lubi plączących się kabli pod nogami. Jednak każdy lubi efekty specjalne. A do takich możemy zaliczyć podświetlenie RGB. Użytkownik może dowolnie zmienić barwę podświetlenia klawiatury. Gdzie tkwi „ale”? Czy urządzenie ma jakieś wady? Na pewno musimy mu przyznać mały minus za brak klawiszy multimedialnych, które pozwalają na przykład na szybką regulację głośności. Choć cena za ten model może wydawać się stosunkowo wysoka, to trzeba pamiętać, że jest to zakup na lata, a to dzięki wysokiej jakości i wytrzymałości nawet do 60 milionów kliknięć.
Klawiatura hybrydowa Razer to dobra propozycja dla osób, które nie mogą zdecydować się, jaki rodzaj klawiatury będzie dla nich najlepszy. Dlatego Ornata jest świetnym połączeniem, dając to, co najlepsze z rozwiązania mechanicznego i membranowego. Wkrocz na zupełnie nowy poziom grania razem z Razer!

[lyte id="lzbw2XlgItc&t=1s" /]

Zalety
10 Key rollover
Wytrzymałość sięga nawet 60 mln kliknięć
Połączenie klawiatury mechanicznej i membranowej, daje komfort użytkowania, nie tylko podczas gry, ale także w czasie pracy z tekstem
Posiada pod spodem obudowy organizer do przechowywania kabli
Podpórka w zestawie z miękką poduszeczką
Pełna personalizacja podświetlenia RGB
Wady
Brak klawiszy multimedialnych

Kup na Allegro

 

2. Corsair K70 Mk2 Kliknij aby kupić »

Corsair-K70-RGB-MK2Corsair zachwyca swoim wyglądem oraz wysokim komfortem grania. To, co może zaskoczyć użytkowników, to wbudowana w klawiaturę pamięć. Do czego ona służy i dlaczego model Corsair K70 MK.2 zaliczany jest do klasy Premium? Przekonajcie się!

Pierwsze, co zauważymy kładąc dłonie na klawiaturę, to niski profil klawiszy. Klawiatury mechaniczne cechują się dość wysokim położeniem przycisków, jednak zdarza się, że użytkownikowi takie rozwiązanie nie zawsze odpowiada. Dzięki obniżonej wysokości klawiszy nie tylko zwiększa się wygoda, ale i czas reakcji samej klawiatury, gdyż aktywacja następuje po o wiele łagodniejszym wciśnięciu. Klawiatura mechaniczna Corsair posiada Anti-ghosting, umożliwiając zarejestrowanie wszystkich klawiszy wciśniętych jednocześnie. Dlatego nie trzeba się obawiać o blokadę reakcji pozostałych przełączników, korzystając z rozbudowanej kombinacji w trakcie rozgrywek.

Corsair K70 RGB ma wbudowaną pamięć 8 mb, dzięki niej jest w stanie zapisać konfigurację podświetlenia RGB oraz ustawienia klawiszy. Klawiatura Corsair K70 posiada naprawdę wiele opcji personalizacji ustawień, więc funkcja okaże się bardzo przydatna, w przypadku podpinania urządzenia do innego komputera – od razu po podłączeniu możemy korzystać z zapisanych ustawień, nie tracąc czasu na ich ponowne odtwarzanie.

Za użytkowanie klawiatury w dużej mierze odpowiadają przełączniki. To one stykają się z punktami odpowiedzialnymi za wysyłanie sygnału do urządzenia. Odpowiednio dobrane sprawiają, że gra się nam wygodniej, a czas reakcji jest błyskawiczny. Klawiatura mechaniczna jest dostępna w wielu wariantach z renomowanymi przełącznikami od Cherry Mx — najpopularniejszej firmy specjalizującej się w profesjonalnych przełącznikach do różnych zastosowań m.in. gier:

 • Red (typowe do gier — gładki ruch, cicha praca)
 • Silent (wersja do gier ze skróconym skokiem — najcichsza praca)
 • Brown (uniwersalne zastosowanie do gier, jak i do pracy z tekstem)
 • Blue (idealne do pracy z tekstem)
 • Speed (przełączniki dla najbardziej wymagających)

Corsair MK2 jest chwalony za świetną stabilizację na podłożu, pomagają w tym duże gumowe wykończenia oraz dość spora waga (ok. 1,2 kg). Poruszając temat obudowy, należy pochwalić producenta za umieszczenie na spodzie klawiatury — kanałów do przewodów. Nie tylko do kabla zasilającego, ale również do wychodzącego z dodatkowego portu USB (możemy do niego podłączyć inne urządzenia). Klawiatura gamingowa Corsair wyposażona jest w standardowe przyciski multimedialne do stopowania, przewijania oraz odtwarzania. Ponadto, sąsiaduje przy nich rolka, umożliwiająca regulację głośności. Oprócz przycisków multimedialnych zaprojektowano także 3 klawisze makra do sterowania oświetleniem, blokady przycisków Windows (w celu uniknięcia niechcianego zminimalizowania gry podczas rozgrywki) oraz przejścia do podręcznego menu klawiatury.

Decydując się na ten model, w zestawie otrzymamy podkładkę pod nadgarstki, która świetnie poprawia komfort podczas długiego użytkowania oraz specjalnie wyprofilowane nakładki na klawisze, te które w trakcie gry używane są najczęściej. Razem tworzy to świetnie opracowany pakiet firmy Corsair, który zjawiskowo zaprezentuje się na biurku.

Zalety
Wbudowana w klawiaturę pamięć 8 mb pozwalająca na zapisanie ustawień, niezależnie do podłączonego urządzenia Klawisze makra, do m.in sterowania oświetleniem, blokady przycisków z możliwością przypisania funkcji
Wiele dostępnych opcji przełączników w klawiaturze
Dodatkowy port USB
Rozbudowany organizer na kable pod spodem obudowy
Podkłada pod nadgarstki w komplecie
Przyciski multimedialne wraz z rolką do regulacji głośności
Wady
Dość wysoka cena

Kup na Allegro

 

3. Logitech G413 Kliknij aby kupić »

Logitech-G413Producent, wypuszczając na rynek model Logitech G413, postawił na elegancki i minimalistyczny design. Jednak ta niepozorna na pierwszy rzut oka klawiatura, posiada wiele funkcjonalności, która spełni oczekiwania najbardziej wymagającego gracza.

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że klawiatura mechaniczna Logitech G413 dostępna jest w dwóch wersjach:

 • Logitech G413 Carbon - której podstawa wykonana jest z czarnego, lekko połyskującego aluminium, nadającego bardzo eleganckiego wyglądu
 • Logitech G413 Silver - ten model natomiast wyposażony w srebrną aluminiową podstawę.

Zarówno G413 Carbon, jak i G413 Silver posiadają tę samą budowę. Wyjątkiem jest wcześniej wspomniana podstawa oraz podświetlenie (Carbon podświetla się na czerwono, zaś Silver na biało). Niska cena to również cecha, która na duży plus wyróżnia sprzęt marki Logitech. Klawiatura mechaniczna nie ustępuje funkcjonalnością droższym modelom. Mowa tu między innymi o klawiszach programowalnych, dzięki którym użytkownik może pod jednym przyciskiem, zapisać dowolną kombinację klawiszy. Zdecydowanie zwiększa to przewagę w rozgrywkach. Jednak jeśli nie zdecydujemy się na zapisanie takiej sekwencji, to przydatny może okazać się system Anti-ghosting, który daje możliwość zarejestrowania 10 klawiszy jednocześnie (key rollover). Podczas gry, wielokrotnie używamy różnorodnych kombinacji klawiszowych. Zwyczajna klawiatura mogłaby nie podołać temu zadaniu i zablokować rejestrowanie następnych klawiszy, gdybyśmy wcisnęli ich kilka jednocześnie.

G413 wyposażony jest w przełączniki Romer-G. Klawisze potrzebują niewielkiej siły nacisku, bo jedynie 45 g — to znacznie mniej niż inne klawiatury. Oznacza to, że opór klawiszy jest minimalny. Natomiast ich punkt aktywacji znajduje się na 1,5 mm skoku. Ten parametr informuje nas o odległości między wciśnięciem klawisza, a punktem jego aktywacji (standardowy punkt aktywacji to około 2 mm). Dzięki temu klawiatura gamingowa Logitech świetnie synchronizuje się z refleksem gracza i bez obaw pomoże zachować wysoki poziom rozgrywki. Z dodatkowych atutów na pewno trzeba wymienić dodatkowy port USB, który umożliwia szybkie podpięcie urządzenia. Ponadto, producent wyposażył obie wersje (Logitech Carbon i Silver) w 12 wyprofilowanych nakładek, które pozwolą lepiej wyczuć pod palcami najczęściej używane klawisze, bez konieczności spoglądania na nie.

Decydując się na klawiaturę Logitech mamy gwarancję, że posłuży nam ona długo. Duża w tym zasługa przełączników o wysokiej wytrzymałości — producent deklaruje, że są w stanie wytrzymać aż 70 mln kliknięć. Jest to świetna propozycja dla tych, którzy szukają klawiatury bez fantazyjnego wyglądu. Jednostrefowe podświetlenie, minimalistyczny wygląd oraz delikatnie połyskujące aluminium, nadaje klawiaturze estetycznego wyglądu, który perfekcyjnie wtopi się w wyposażenie naszego domu.

Zalety
10 Key rollover W komplecie 12 wyprofilowanych nakładek na klawisze
Możliwość przypisania wielu kombinacji pod jeden klawisz
Szybka reakcja, dzięki niewielka sile nacisku potrzebnej do aktywacji (45 g) oraz niskim punkcie aktywacji (1,5 mm)
Minimalistyczny i elegancki wygląd
Wytrzymałość przełączników deklarowana jest nawet do 70 mln kliknięć
Niska cena
Wady
Tylko jednokolorowe podświetlenie

Kup na Allegro

 

4. Genesis Thor 300 TKL Kliknij aby kupić »

Genesis-Thor-300-TKL

Aby czerpać przyjemność z gry, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Genesis Thor 300 to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o dobrej klawiaturze gamingowej, ale mają ograniczony budżet. Czy niższa cena odbija się na jej funkcjonalności?

Jak na urządzenie w tak niskiej cenie, obecność systemu Anti-ghosting jest dość zaskakująca, zwłaszcza, że obejmuję on wszystkie klawisze. Umożliwia on używanie rozbudowanych kombinacji, bez ryzyka blokady klawiszy. Klawiatury niedostosowane do gier, po wciśnięciu kilku klawiszy jednocześnie, blokują rejestrowanie kolejnych z powodu pojawienia się zbyt wielu „komend”. Dzięki tej technologii nie będzie to więcej powodem do zmartwień.

Klawiatura Genesis Thor 300 dostępna jest w dwóch wersjach przełączników: czerwonych i niebieskich – z czego każde z nich pracuje w inny sposób. Użytkownik może wybrać odpowiedni typ pod własne preferencje:

 •  Czerwone — mają niższy punkt aktywacji (ten parametr informuje nas o odległości między wciśnięciem klawisza, a punktem jego aktywacji — standardowy punkt aktywacji to około 2 mm), zapewniając szybszy czas reakcji. Co więcej, pracują o wiele ciszej niż niebieskie.
 •  Niebieskie — będą idealne dla osób, które korzystają z klawiatury również do pisania. Ich czas reakcji jest trochę dłuższy.

Musisz zabrać klawiaturę w podróż? Żaden problem! Thor zajmuje niewiele miejsca, gdyż pozbawiony jest num-pada, czyli bloku numerycznego zbędnego podczas grania (osobom, którym będzie to przeszkadzać, mogą zakupić wersje z num-padem). Stąd skrót TKL — Tenkeyless Mechanical Keyboard. Dodatkowo posiada aluminiową obudowę, która przetrwa nawet najtrudniejszą wyprawę. Zaś w codziennym, domowym użytkowaniu plusem Genesis Thor 300 Tkl będą antypoślizgowe, gumowe nóżki oraz specjalnie wydrążone kanały do przechowywania kabli, które pomogą utrzymać porządek na biurku.

Oczywiście Thor 300 ma kilka mankamentów, których pominąć nie można. Wyposażony jest tylko w jednokolorowe podświetlenie przełączników — białe w przypadku wersji z czerwonymi przełącznikami oraz zielone dostępne w opcji z niebieskimi przełącznikami. Jednak ich wytrzymałość jest niemal tak duża, jak w droższych egzemplarzach, bo aż do 50 milionów kliknięć. W zamian za to przynajmniej opcje pełnego podświetlenia klawiatury są już o wiele bardziej rozbudowane. Oprócz 10 standardowych kombinacji, dostępnych jest także 8 specjalnie dedykowanych wariantów do najpopularniejszych gatunków gier (np. FPSMOBA, CS:GO). Istnieje także możliwość samodzielnego zaprogramowania, dwóch dodatkowych trybów.

Choć niektórym użytkownikom może przeszkadzać brak oprogramowania do sterowania ustawieniami klawiatury, to podsumowując wszystkie wady i zalety Thora 300, możemy go śmiało polecić jako klawiaturę gamingową, która pozwoli graczowi cieszyć się mechanicznymi przełącznikami w dobrej cenie.

Zalety
Najtańsza w zestawieniu
Wytrzymałość nawet do 50 mln kliknięć
Anti-ghosting obejmujący wszystkie klawisze
Niewielkie rozmiary
Dostępny w dwóch wersjach przełączników (red i blue)
Posiada kanały do przechowywania kabli
Wady
Brak oprogramowania do sterowania klawiaturą i podświetleniem

Kup na Allegro

 

5. SteelSeries Apex 7 Kliknij aby kupić »

SteelSeries-Apex-7Co wyróżnia klawiatury mechaniczne SteelSeries? Przede wszystkim wysoka jakość! Są to sprzęty najczęściej wybierane przez profesjonalnych graczy na światowych turniejach. Czym StellSeries zasłużył sobie na takie wyróżnienie? Znaleźliśmy kilka powodów.

Klawiatura mechaniczna SteelSeries Apex 7 jest dostępna w wersjach z różnymi przełącznikami (Red, Blue, Brown). Każdy z tych przełączników ma inne zastosowanie. Do gier polecane są czerwone, ponieważ zapewniają gładki ruch oraz cichą pracę, lub brązowe – są wygodne nie tylko do grania, ale również gwarantują komfort podczas pisania. Przełączniki niebieskie przeznaczone są do intensywnej pracy z tekstem. Sama możliwość dopasowania przełączników do konkretnego zastosowania jest już sporym atutem. SteelSeries Apex 7 to model kompatybilny nie tylko z komputerami, ale także konsolami np.: Playstation 4 i Xbox One. Pozwala to cieszyć się jego użytecznością na wielu domowych sprzętach

Jakie jeszcze atuty posiada klawiatura Steelseries Apex? Bardzo różnorodną możliwość konfiguracji zarówno klawiszy, jak i podświetlenia, co stanowi ogromną zaletę zwłaszcza dla graczy. Po pierwsze klawiatura mechaniczna posiada Anti-ghosting obejmujący wszystkie klawisze, czyli system zapobiegający blokadzie klawiszy. Ten problem dotyczy głównie tanich egzemplarzy, gdy po wciśnięciu kilku klawiszy naraz, blokują się reakcje kolejnych. Dzięki tzw. key rollover, istnieje możliwość przesłania reakcji wszystkich klawiszy wciśniętych jednocześnie. Klawiatura Apex 7 dodatkowo posiada rozbudowaną konfigurację klawiszy z możliwością tworzenia profili ustawień do różnych gier, a przecież często mamy ich bardzo dużo na komputerze. Tak więc możliwość zapisywania sobie określonych ustawień jest bardzo dużym udogodnieniem. Gdy nie jesteśmy pewni, która obecnie konfiguracja jest wybrana, to pomoże nam wyświetlacz OLED. Ponadto, jest on w stanie wyświetlać różne elementy graficzne. Natomiast, jeśli chodzi o motyw i kolor podświetlenia, to ułatwi to specjalne oprogramowanie.

Z aspektów technicznych warto wspomnieć o kanałach pod spodem obudowy, które umożliwiają schowanie kabli. Komfort naszym nadgarstkom zapewni magnetyczna podpórka z miękkim wykończeniem. Przy dłuższym graniu, może okazać się ona zbawienna. Na plus zaliczamy też dodatkowy port USB, który daje szybki dostęp do podpięcia urządzenia bez szukania wejścia w jednostce centralnej. Co więcej, klawiatura SteelSeries dostępna jest w dwóch wersjach: z num-padem oraz bez. Jeśli więc num-pad jest nam zbyteczny, możemy znacznie zmniejszyć rozmiar klawiatury. Warto wiedzieć, że klawiaturę możemy zakupić również w wersji Pro, która posiada personalizację momentu aktywacji. Zakres regulacji progu aktywacji wynosi od 0,4 mm do 3,6 mm, dzięki temu można ją ustawić pod każde preferencje.

Czy zakup tego modelu jest zatem słuszny? Jak najbardziej. Można potraktować to, jako inwestycję w komfort, jakość, a przede wszystkim w technologię, która pomoże graczowi poznać pełen zakres swoich możliwości.

Zalety
Możliwość zakupu klawiatury z różnymi przełącznikami (do konkretnych zastosowań)
Wyświetlacz OLED
Pełny zakres programowania podświetlenia
Rozbudowana konfiguracja klawiszy
Magnetyczna podpórka pod nadgarstki
Dodatkowy port USB
Anti-ghosting obejmujący wszystkie klawisze
Wady
Najdroższa w zestawieniu
Brak klawiszy makro

Kup na Allegro