Aktualizacja: Kwiecień 2024

Rok 2020 sprawił, że rynek laptopów mocno się poszerzył przez fakt, iż część osób musiała przenieść pracę biurową i zajęcia szkolne do domu. W związku z tym sporo użytkowników komputerów postanowiło przyjrzeć się swoim sprzętom i poszukać nowych urządzeń, które w pełni spełnią ich oczekiwania. Jaki laptop wybrać do nauki zdalnej, a jaki lepiej sprawdzi się dla profesjonalnych grafików? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupienie nowego sprzętu!


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.


Sprawdź ranking laptopów:Laptop 13 cali»Laptop 14 cali»Laptop 15 cali »

Laptop jako urządzenie do pracy i zabawy

Laptopy ze względu na swoje różnorodne funkcje i rodzaje nie służą jedynie do przeglądania stron internetowych. Wręcz przeciwnie – stają się urządzeniami codziennego użytku wykorzystywanymi w pracy czy do rozrywki. Pozwalają na przesyłanie istotnych plików, sporządzanie dokumentów czy przeprowadzanie wideokonferencji, ale również posiadają multum innych możliwości jak obróbka zdjęć, montowanie filmów czy zabawa poprzez aplikacje systemowe i gry.

Jakie są rodzaje laptopów? 

Wybór rodzaju laptopa powinien być podyktowany przede wszystkim jego przeznaczeniem – tym, w jakim celu będzie on używany. Różne urządzenia są bowiem dedykowane do innych zadań np. sporadycznego korzystania w domu, grania, pracy biurowej czy oglądania filmów. Z tego względu można wyróżnić kilka głównych rodzajów laptopów.

a) Laptop biznesowy

Laptop biznesowy to przenośny komputer przeznaczony do pracy zarówno w biurze, jak i w trasie czy w domu. Wybierając laptop biznesowy, należy zwrócić uwagę na jego mobilność, czyli możliwość bezpiecznego transportu, który zapewnia niewielka masa oraz wytrzymała konstrukcja urządzenia. Ważne również, aby charakteryzował się długim czasem pracy na jednym ładowaniu, a także posiadał dysk SSD, mocny procesor i dużą ilość pamięci RAM, dzięki którym laptop będzie szybki i sprawy oraz pomieści szereg licznych dokumentów. Istotne przy wyborze są także porty i złącza, które umożliwiają podłączenie laptopa do innych urządzeń, takich jak drukarka czy mysz. Przyda się również dobrej jakości wyświetlacz, który dostarczy kontrastowy i nasycony  obraz do naszych oczu bez znaczenia na naszą pozycję siedzącą. To szczególnie ważne również w trakcie obsługi urządzenia przez wiele osób – np. w trakcie rozmów zespołowych czy omawiania projektu z klientem.

b) Laptop domowy

Dedykowany do użytku domowego, zatem zazwyczaj jest wykorzystywany przy surfowaniu po internecie, załatwianiu spraw urzędowych, dokonywaniu płatności, oglądaniu filmów, ale również przy odrabianiu zadań domowych przez dzieci. W zależności od tego czy urządzenie będzie stało w jednym miejscu, czy będzie bardziej mobilne, powinno się wybrać odpowiednią obudowę, a także wielkość ekranu i masę laptopa. Istotne jest również, aby laptop domowy posiadał podstawowe porty takie jak HDMI, USB, gniazdo słuchawkowe i slot na karty pamięci. W tym przypadku zalecamy wybór większego modelu o ekranie wielkości 15,6 lub więcej cali. Zwróćmy też uwagę na klawiaturę i widoczność jej symboli. To ważne dla niedoświadczonych użytkowników, a często pomijane. 

c) Laptop gamingowy

Przeznaczony dla graczy. Wybór tego sprzętu powinien być podyktowany właściwościami takimi jak: wydajna karta graficzna oraz rozdzielczość ekranu zapewniające odpowiednią jakość rozgrywki, mocny procesor oraz duża ilość pamięci RAM, nie mniejsza niż 16 GB. Istotne jest również, aby laptop nie zacinał się w trakcie gry i ładowania jej poziomów, dlatego zaleca się wybór modelu z dyskiem SSD o dużej pojemności. Laptop gamingowy powinien być także odpowiednio przygotowany na pracę przy wysokim obciążeniu. To zapewni wydajny układ chłodzenia, duża ilość kanałów wentylacyjnych oraz rozsądnie zaprojektowana obudowa. Ważne okażą się też wytrzymałe klawisze klawiatury i liczne złącza oraz porty.

d) Laptop hybrydowy (konwertowalny)

Urządzenie będące połączeniem laptopa oraz tabletu, dzięki czemu możliwe jest jego bezpieczne odwrócenie z wykorzystaniem zawiasów czy całkowite odłączenie ekranu od klawiatury. Dedykowane są przede wszystkim osobom, które chcą połączyć możliwość pracy oraz rozwijania pasji czy rozrywki w jednym sprzęcie bez konieczności zakupu dwóch osobnych urządzeń. Docenimy je także za ponadprzeciętną mobilność.

e) Ultrabook

Przenośne urządzenie do pracy, które cechuje się ultramobilnością oraz wysoką energooszczędnością. Zostało stworzone z myślą o tym, aby korzystanie z niego było możliwe w podróży, dlatego laptopy tego rodzaju są bardzo lekkie i niewielkich rozmiarów, a przy tym zapewniają możliwość długiego czasu pracy na jednym naładowaniu oraz charakteryzują się niezwykłą wydajnością. Z tego względu wybierane są zazwyczaj przez profesjonalistów, którym zależy na szybkiej pracy sprzętu zapewnionej przed dysk SSD. Ultrabooki wyróżniają się także stylem. Ich obudowy są zwykle wykonane ze świetnych materiałów, które są przyjemne w dotyku oraz wytrzymają wiele przeciwności losu. 

Jak wybrać laptop? Poradnik zakupowy

1) Rodzaj i przeznaczenie 

Wybór odpowiedniego urządzenia powinien być poprzedzony odpowiedzią na pytanie, w jakim celu będzie potrzebny laptop. W zależności od jego przeznaczenia można się zdecydować na jeden z wielu rodzajów sprzętów, których parametry są dostosowane tak, aby spełniły priorytetowe oczekiwania użytkownika. Opis wszelkich dostępnych rodzajów znajdziecie w akapicie powyżej.

2) Wielkość ekranu

Wielkość ekranu określa się na podstawie tego, ile cali ma jego przekątna. Im większy ekran, tym lepsze wrażenia podczas oglądania filmów czy grania. Można także wygodnie powiększyć sobie tekst na stronie internetowej bez obcinania go z którejkolwiek strony. Tracimy wtedy jednak na mobilności. Obecnie dobrym kompromisem wydają się być laptopy o ekranach 14-calowych. Często posiadają matryce o wysokiej rozdzielczości (a zarazem szczegółowości), a jednocześnie obudowy takich urządzeń mają wielkość porównywalną do kartki A4.

3) Rodzaj matrycy

Matryca wpływa nie tylko na nasycenie barw obrazu, ale również na możliwość bezproblemowego korzystania z laptopa w nasłonecznionym miejscu bez odbić i odblasków. Inne matryce stosuje się zatem przy profesjonalnych urządzeniach, które nie są zbyt mobilne i nie wymagają powłoki antyrefleksyjnej, a inne w laptopach przeznaczonych do użytku w różnych miejscach. Rodzaj użytej matrycy wpływa również na kąty widzenia, czas reakcji oraz kontrast wyświetlanego obrazu. Do codziennego użytku polecamy matryce IPS i VA. Nie najlepiej w tej dziedzinie wypadnie natomiast TN – ta będzie dobrym wyborem dla graczy z racji krótkiego czasu reakcji.

4) Rozdzielczość 

Rozdzielczość ekranu jest odpowiedzialna za ostrość i szczegółowość obrazu i jest określana w pikselach. W zależności od ich ilości można mówić o słabej lub dobrej rozdzielczości, która jest oznaczona wartościami takimi jak np. HD, Full HD czy 4K. Dla profesjonalistów korzystających z laptopów do edycji zdjęć czy filmów polecana jest wysoka rozdzielczość – absolutne minimum to Full HD 1920×1080 pikseli. Mile widziane są ekrany o rozdzielczościach wyższych np.3072×1920 czy 4K 3840×2160.

5) Pamięć RAM

Pamięć RAM jest ważnym elementem komputera, który decyduje o tym, jak płynne jest działanie urządzenia. Inaczej nazywana jest pamięcią operacyjną ze względu na to, iż jej zadaniem jest tymczasowe przechowywanie informacji, aby zapewnić użytkownikowi jak najszybszy dostęp do nich. W budżetowych laptopach do najprostszych zadań znajdziemy 4GB pamięci – odradzamy takie modele. Obecnie 8GB to minimum, a 16GB to ilość zalecana do płynnego działania kilku programów jednocześnie. 

6) Rodzaj i parametry procesora

Procesor jest najważniejszą częścią w laptopie, która odpowiada za pracę i funkcjonowanie wszystkich innych podzespołów. To dzięki niemu wszelkie procesy są skoordynowane i przeprowadzane prawidłowo. Przed zdecydowaniem się na zakup danego urządzenia warto przyjrzeć się jego parametrom takim jak: ilość rdzeni, częstotliwość taktowania oraz sama architektura procesora. 

7) Rodzaj i pojemność dysku

Dysk wpływa na jakość i płynność działania laptopa. Obecnie wybór zawęża się do dysku twardego HDD, który jest zwykle pojemny i niedrogi, oraz dysku SSD, który jest dobrym rozwiązaniem dla przyspieszenia pracy laptopa. Możliwe jest również wybranie dysku SSHD, który łączy w sobie zarówno dużą pojemność jak i płynność funkcjonowania urządzenia. W ostatnim czasie nastąpił jednak znaczny spadek cen technologii spotykanych w dyskach SSD, toteż te stają się domyślnym wyborem nawet w budżetowych laptopach. 

8) Rodzaj i możliwości karty graficznej

Karta graficzna jest odpowiedzialna za renderowanie obrazów, czyli ich generowanie i wyświetlanie na ekranie. Dodatkowo odpowiada za zwiększenie wydajności komputera podczas wyświetlania animacji czy filmów. Większość laptopów posiada kartę graficzną już zintegrowaną z procesorem. W droższych modelach spotkamy jednak także dodatkowy, dedykowany układ marki nVidia lub AMD, który dodatkowo zwiększy wydajność urządzenia. 

9) System operacyjny

System operacyjny jest konieczny do pracy komputera – bez takiego oprogramowania nie jest możliwe uruchomienie żadnej aplikacji ani programu dla użytkownika. Laptopy zazwyczaj są od razu wyposażone w system Mac OS lub Windows, jednakże można zakupić laptopa bez systemu operacyjnego, w takim wypadku można zainstalować darmowe oprogramowanie, np. Linux lub zakupić osobna licencję np. na Windowsa.

10) Wifi, Bluetooth, AirPlay

Te funkcje umożliwiają połączenie laptopa z innymi urządzeniami za pomocą łączności bezprzewodowej. Dzięki temu nie trzeba martwić się o odpowiednie przewody czy porty w zakupionym sprzęcie, gdyż można go bez kłopotu w inny sposób sparować z dodatkowymi urządzeniami. 

11) Rodzaj i ilość złącz

Każdy laptop jest wyposażony w pewne złącza, które ułatwiają połączenie go z innymi urządzeniami. Przed zakupem sprzętu ważne jest, aby sprawdzić, które z portów on posiada, aby później nie mieć problemu z podłączeniem myszki, drukarki, słuchawek czy innych urządzeń peryferyjnych.

12) Materiał i jakość obudowy

Materiał, z jakiego została wykonana obudowa laptopa, jest istotnym elementem, który ma zapewnić urządzeniu bezpieczeństwo i odporność na uszkodzenia czy zarysowania. Z tego względu należy wybrać takie tworzywo, które dobrze sprawdzi się w tym zadaniu, szczególnie jest laptop ma być używany w podróży.

13) Dodatkowe funkcje i akcesoria

Niektóre laptopy są wyposażone w dodatkowe funkcje i akcesoria, które warto sprawdzić przed zakupem. Może bowiem okazać się, że wybrany sprzęt nie posiada pożądanych przez użytkownika możliwości, jak na przykład klawiatury numerycznej, która jest przydatna w zastosowaniach biznesowych. 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar ekranu laptopa? Jakie warianty są dostępne?

Rozmiar ekranu jakichkolwiek urządzeń elektronicznych jest podawany jako wartość przekątnej w calach. Ze względu na szeroki rodzaj laptopów dostępne są również różne wielkości ekranów. 

  • do 13 cali – występują przy lekkich i niewielkich sprzętach służących do wyszukiwania informacji w internecie czy sporządzania notatek podczas wykładów na studiach.
  • od 13 do 14 cali – najczęściej spotykane w laptopach przeznaczonych do pracy zdalnej podczas podróży bądź w innych miejscach takich jak biblioteka, ze względu na mobilność oraz większy ekran pozwalający na komfortowe korzystanie. To dobry kompromis pomiędzy wygodą, a gabarytami.
  • od 14 do 17 cali – dedykowane urządzeniom, których zastosowanie to np. oglądanie filmów i seriali, obróbka zdjęć i wideo czy częsta praca z wieloma programami jednocześnie. 

Jaki rozmiar ekranu do jakiego celu sprawdzi się najlepiej?

Laptopy o mniejszych przekątnych charakteryzują się energooszczędnością oraz dużą mobilnością, dlatego najlepiej sprawdzą się u osób pracujących w terenie i podróżników. Urządzenia z drugiej grupy rozmiarowej ze względu na swoją kompaktowe rozmiary i jednoczesne wydajne funkcjonowanie są najpopularniejsze wśród właścicieli firm, nauczycieli czy blogerów. Duże ekrany laptopów są natomiast przeznaczone do profesjonalnej pracy stacjonarnej, gdyż nie są tak mobilne ani lekkie. Najlepiej sprawdzą się w grupie programistów, grafików oraz gamerów.

Jakie rodzaje matryc są dostępne w przypadku laptopów?

Matryca w laptopie jest niezwykle ważnym elementem panelu LCD i odpowiada za wyświetlanie obrazu. Istnieje kilka rodzajów matryc dedykowanych do różnych sprzętów, można je podzielić ze względu na technologię bądź na powłokę.

Podział ze względu na technologię

  • Matryca TN – najlepiej sprawdza się w przypadku laptopów gamingowych ze względu na możliwą wyższą częstotliwość odświeżania obrazu oraz niski czas reakcji. Niestety odbywa się to kosztem innych słabych parametrów takich jak: kontrast, odwzorowanie barw czy wąskie kąty widzenia. 
  • Matryca IPS – dedykowana przy pracy z grafiką bądź do oglądania filmów ze względu na lepsze odwzorowanie barw i zachowaną ich głębię, a także lepszy kontrast. Przekłada się to zatem na wyższą jakość obrazu. Dobra do pracy codziennej.
  • Matryca OLED – skrót Organic Light Emitting Diode oznacza organiczną diodę elektroluminescencyjną, która jest głównym elementem tej matrycy. Takie wyświetlacze “samoemisyjne” zawierają związki organiczne, które redukują szkodliwe niebieskie światło. Dzięki temu mają korzystny wpływ na oczy i nie przyczyniają się tak silnie jak matryce LCD do uszkodzeń siatkówki.

Podział ze względu na powłokę

  • Matryca matowa – odpowiada za pochłanianie światła, aby podczas korzystania z laptopa w czasie słonecznych dni bądź w pomieszczeniu z kilkoma różnymi źródłami światła nic nie odbijało się i nie oślepiało użytkownika. Przekłada się to na większą uniwersalność urządzenia, ale również na mniejsze nasycenie kolorów wynikające z matowej matrycy.
  • Matryca błyszcząca – inaczej nazywane glare. Idealnie sprawdza się podczas oglądania filmów ze względu dobre odwzorowanie i nasycenie barw, które odpowiadają za wysoką jakość obrazu. Problemem tych matryc jest odbijanie się w nich światła i otoczenia w zależności od poziomu oświetlenia pomieszczenia.
  • Matryca z powłoką antyrefleksyjną – matryca wyposażona w dodatkową powłokę polaryzującą, która rozprasza światło zewnętrzne. Łączy ona w sobie cechy zarówno matowej, jak i błyszczącej zapewniając dobre nasycenie kolorów przy jednoczesnym eliminowaniu części refleksów i odbić. Nazywa jest również matrycą półmatową lub antyodblaskową.
  • Matryca dotykowa – matryca najczęściej spotykana przy laptopach hybrydowych, która jednocześnie jest wariantem matrycy błyszczącej. Pozwala na korzystanie z urządzenia poprzez dotykowy ekran, co jest niezwykle funkcjonalne. 

Jak dopasować rodzaj matrycy do potrzeb? 

Dopasowanie matrycy do indywidualnych preferencji użytkownika powinno opierać się na głównym celu, w jakim będzie się korzystało z danego urządzenia. Inne matryce sprawdzą się podczas pracy biurowej wymagającej spędzania kilku godzin w jednym pomieszczeniu, a inne w przypadku grafików czy gamerów. W zależności od przeznaczenia laptopy mają zazwyczaj odgórnie dopasowane rodzaje wyświetlaczy, np. w laptopach biznesowych najczęściej można spotkać się z matowymi matrycami, które zapewniają możliwość pracy w różnych miejscach.

Pamięć RAM laptopa – dlaczego ma znaczenie i jaka pojemność jest optymalna?

Pamięć RAM wpływa na płynność działania urządzenia – niewystarczająca jej ilość może zaburzać efektywność pracy laptopa i odbijać się na niej poprzez zawieszanie się czy utratę niezapisanych plików. Pojemnością niezbędną do prawidłowego i funkcjonowania jest minimum 4 GB RAM. Pozwala ona na przeglądanie stron internetowych i korzystanie z portali streamingowych. Zaleca się jednakże wybór sprzętu, który ma większą pamięć RAM – optymalnie 8 GB, a nawet 16 GB, które zapewnią wyższy komfort pracy i możliwość uruchomienia wielu aplikacji w jednym czasie, ale także lepszą obsługę programów graficznych czy gier.

Rodzaj i pojemność dysku laptopa – jaka pojemność dysku będzie wystarczająca?

Wybór odpowiedniego dysku do laptopa należy przemyśleć, biorąc pod uwagę trzy głównie występujące typy oraz ich możliwości. Dodatkowo istotna jest również pojemność dysku, od której zależy, czy urządzenie pomieści pliki, na których nam zależy.

  • Dyski SSD – obecnie dyski te są najbardziej wydajne i opłacalne. Cechują się szybką pracą, a przy tym są praktycznie bezgłośne. Dodatkowo zostały lepiej  zabezpieczone przed uszkodzeniami. Taka funkcjonalność generalnie przekłada się na wyższą cenę dysku SSD względem rozwiązań konkurencyjnych, ale i tak jest to opłacalna inwestycja w już w praktycznie każdym przedziale cenowym. Ceny tych rozwiązań na szczęście mocno spadły w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Optymalna pojemność dysku do codziennego użytku to 256 GB, aczkolwiek do pracy czy gier zalecana jest większa pojemność – 512GB lub 1TB.
  • Dyski hybrydowe SSHD – są połączeniem dysków SSD i HDD, wykorzystując dobre strony obu z tych typów. Taki dysk automatycznie przechowuje najczęściej używane pliki (np. elementy rozruchowe systemu) na pamięci SSD, a rzadziej wykorzystywane dane na części talerzowej HDD. Dyski SSDH były świetną alternatywą dla bardzo drogich modeli SSD kilka lat temu. Obecnie lepiej wybrać po prostu dysk SSD.
  • Dyski HDD – charakteryzują się bardzo dużą pojemnością, jednakże coraz częściej odchodzi się od tego rodzaju dysku i lepiej ich unikać ze względu na jego wolną prędkość dostępu do plików oraz hałaśliwą pracę. Ich pojemność to zazwyczaj 500, 1000 lub 2000 GB. Laptop wyposażony wyłącznie w dysk HDD może czasem zwalniać i „przycinać się” na kilka sekund. Z tego powodu lepiej jest unikać takich modeli. Dysk HDD sprawdzi się natomiast doskonale jako uzupełnienie podstawowego nośnika SSD. Niektóre laptopy umożliwiają montaż dwóch dysków jednocześnie, a to doskonałe rozwiązanie jeśli chcemy uzyskać szybką pracę urządzenia oraz bardzo dużą ilość pamięci przy zachowaniu niskiego kosztu urządzenia. 

Jaką kartę graficzną powinien posiadać laptop?

Zadaniem karty graficznej jest renderowanie obrazów, które wyświetlane są na ekranie laptopa. Każdy laptop jest wyposażony w przynajmniej jedną kartę, która zwykle jest zintegrowana na jednym czipie wraz z procesorem. Jest jednak droższa alternatywa – to laptopy dodatkowo wyposażone w dedykowaną kartę graficzną o wyższej wydajności.

  • Karta graficzna zintegrowana – to układ zintegrowany na jednym fizycznym czipie wraz z procesorem marki Intel lub AMD. Stąd też nazwa tego rozwiązania. Obecnie karty zintegrowane w nowoczesnym sprzęcie wystarczają do wygodnego surfowania po internecie, oglądania filmów czy grania w proste gierki. Dodatkowym atutem jest niskie zużycie energii przez taki układ.
  • Karta graficzna dedykowana – sprawdzi się w urządzeniach, które mają być przeznaczone do gier czy bardziej skomplikowanych czynności, wymagających większej wydajności w renderowaniu obrazów. Mowa tu np. o obróbce graficznej i wideo, a także graniu w gry. Karty dedykowane tworzone są przez firmy Nvidia oraz AMD. Większa wydajność potrzebuje większej ilości energii, a to przekłada się na krótszy czas pracy na akumulatorze. Nie ma jednak powodu do obaw. Dedykowana karta jest aktywowana tylko w potrzebnych momentach. Podczas codziennej pracy działamy na podstawowym, zintegrowanym układzie o niskim zużyciu energii.

Kiedy warto zainwestować w laptopa z lepszą kartą graficzną?

Dedykowana karta graficzna jest konieczna w niektórych przypadkach dla zapewnienia najbardziej satysfakcjonujących wrażeń i efektów. Najlepiej zadbać zatem o dodatkowy układ graficzny, jeśli poszukuje się urządzenia do grania bądź też do pracy, która zakłada obsługę wielu programów i aplikacji jak na przykład edycja wideo czy zdjęć. Rozwiązanie to nie przyda się nam natomiast podczas pracy biurowej oraz prawdopodobnie także podczas przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów na Netflix’ie. W takim wypadku lepiej wybrać laptopa bez dodatkowej karty i dopłacić np. do lepszego procesora. 

Jakie systemy operacyjne dostępne są na laptopy?

  • Laptopy z systemem Mac OS – system operacyjny Mac OS jest wykorzystywany jedynie w urządzeniach firmy Apple. Charakteryzuje się przede wszystkim intuicyjną obsługą oraz wysoką wydajnością pracy. Użytkownicy cenią sobie również liczne praktyczne aplikacje oraz możliwość pracy w chmurze, która zapewnia bezproblemowe połączenie z innymi urządzeniami Apple.
  • Laptopy z systemem Windows – istnieje bardzo wiele systemów Windows, jednakże na ten moment wraz z nowymi laptopami oferowany jest Windows 10, który jest stale aktualizowany. Cechuje się dużą funkcjonalnością i dostępem do różnorodnych aplikacji systemowych. Dodatkowo zapewnia on dużą szybkość działania. Wkrótce nastąpi aktualizacja do systemu Windows 11, który będzie dostępny już dla obecnie sprzedawanych laptopów z Windows 10. 
  • Laptopy bez systemu operacyjnego – dostępne są również laptopy, które nie są wyposażone w żaden system. W takiej sytuacji można na własną rękę zainstalować osobno Windowsa bądź skorzystać z darmowego systemu, jakim jest na przykład Linux. Charakteryzuje się on wysokim bezpieczeństwem i wydajnością, a do tego pozwala na różne możliwości konfiguracji ustawień. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej praktycznych dystrybucji Linuxa jest Ubuntu. Minusem jest jednak ograniczona kompatybilność z niektórymi programami, a także wymagane większe umiejętności użytkownika do wprowadzenia zmian w systemie. 

Złącza w laptopach – na które szczególnie warto zwrócić uwagę?

  • USB typ C – port ten umożliwia bardzo szybkie przesyłanie danych. Jego zasilanie jest na tyle wysokie, że po podłączeniu do monitora z tym samym złączem może transmitować obraz oraz zasilanie dla laptopa. Musimy tylko wyposażyć się w odpowiedni monitor. 
  • USB typ A – najpowszechniejszy port do łączenia peryferii. Spotkamy je w niemal każdym laptopie (wyjątkiem są jedynie modele Apple). Takie gniazdo USB można znaleźć również w wielu ładowarkach do smartfonów. W łatwy sposób możemy więc podłączyć smartfona do naszego laptopa i w ten sposób przesyłać dane, ładując nasz telefon.
  • HDMI/Display port/ Mini display port – złącza te umożliwiają podłączenie laptopa do innego urządzenia oraz przesyłanie pełnego sygnału wideo bez utraty jego jakości. Występuje kilka standardów tych portów, które mają różne ograniczenia dot. maksymalnej rozdzielczości oraz częstotliwości odświeżania obrazu. Dla większości użytkowników nie będą miały one większego znaczenia, ale graficy, gracze i kinomaniacy powinni zwrócić na nie uwagę.
  • Thunderbolt – jest to interfejs komputerowy służący do łączenia różnych urządzeń elektronicznych wymagających szybkiego przepływu danych oraz mocy. Nowoczesne laptopy ze złączem Thunderbolt umożliwiają nawet podłączenie zewnętrznej karty graficznej, która podniesie wydajność w grach lub renderowaniu wideo.
  • Mini Jack: gniazdo słuchawkowe – złącze umożliwia podłączenie do laptopa słuchawek bądź zestawu słuchawkowego z mikrofonem, a także zewnętrznych głośników. 
  • RJ45/Ethernet – jest to port LAN, który odpowiada za podłączenie sieci Ethernet za pomocą kabla. Połączenie przewodowe jest stabilne i pozwala na szybszy przesył danych nie zakłócony problemami z siecią bezprzewodową. Te jednak rzadko występują w środowisku domowym, toteż użytkownicy rzadko decydują się na używanie kabla.
  • Czytnik kart SD/microSD – czytnik kart pamięci jest przydatnym portem, który umożliwia przesył danych z karty na laptopa i odwrotnie. Zazwyczaj są to zdjęcia z aparatu, jednakże odczytywane mogą być również karty microSD, które spotyka się w smartfonach.

Jaki procesor do laptopa wybrać? Jakie są najczęściej spotykane na sklepowych półkach?

Procesor to mózg komputera – od niego zależy wydajność urządzenia oraz możliwość swobodnego i szybkiego korzystania z laptopa. To on wpływa na pracę wszystkich podzespołów, koordynując ją tak, aby sprzęt radził sobie z jednoczesną obsługą wielu programów. Laptopy są wyposażone zazwyczaj w jeden z dwóch procesorów: Intel albo AMD.

Procesory firmy Intel

  • Intel Atom, Celeron, Pentium – procesory z tej podgrupy są przeznaczone do notebooków, które są wykorzystywane do prostszych zadań w codziennym użytku. Taka technologia jest zatem wystarczająca do urządzeń, które mają być przeznaczone do przeglądania stron internetowych oraz obsługi niezbyt wymagających aplikacji i programów.
  • Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9 – procesory znajdujące się w podgrupie Intel Core to uniwersalne modele dopasowane do różnych zastosowań. Modele i3 sprawdzą się do komfortowego obsługiwania komputera na co dzień, i5 to dobry wybór do nieco trudniejszych zadań. Core i7 lepiej sprawdzi się w grach komputerowych i zaawansowanych programach graficznych, a model i9 to propozycja dla osób, które nie akceptują kompromisów. Należy jednak mieć na uwadze, że procesory te są produkowane od wielu lat i mają już wiele różnych generacji. Im nowszy procesor (wyższa generacja), tym zwykle wyższa wydajność. Przykładowo procesor i7 4. generacji okaże się zwykle słabszy niż i5 10.generacji. Obecnie najnowsza jest 11. generacja. Do tego dochodzą jeszcze warianty wydajnościowe oznaczane przez jeden lub dwa ostatnie symbole w nazwie. Przykładowo procesor z końcówką H będzie wydajniejszy od modelu G. Różnica będzie jednak też w poborze mocy i kulturze pracy. Toteż procesory H spotkamy w większych i grubszych laptopach, a G w smuklejszych konstrukcjach. Po dokładne informacje dot. wydajności warto przejrzeć strony internetowe z tzw. benchmarkami, które szczegółowo porównują wydajność układów w konkretnych zastosowaniach.

Procesory firmy AMD

To świetna alternatywa dla popularnych procesorów Intela. Modele AMD cechują się wysoką wydajnością i zachowują przy tym świetną cenę. Do tego często spotkamy w nich wydajniejsze zintegrowane układy graficzne niż w modelach Intela. Jeśli więc szukamy komputera, który ma okazjonalnie służyć do grania w gry, a przy tym nie chcemy wydawać zbyt dużo i nie bierzemy pod uwagę modeli z dedykowanymi kartami graficznymi, to laptop z procesorem AMD Ryzen i zintegrowaną grafiką Vega może okazać się idealnym wyborem. Seria procesorów Ryzen posiada poddziały 3,5,7 oraz 9, które konkurują z odpowiednikami Intel Core o takim samym oznaczeniu. Także i tu znajdziemy różne generacje. Nazwy najnowszych modeli zaczynają się od cyfry 5 np. Ryzen 5600X. 

Z jakich materiałów mogą być wykonane obudowy laptopów?

Przy zakupie laptopa oprócz przyjrzenia się jego parametrom wewnętrznym należy również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana obudowa. Jej zadaniem jest ochrona laptopa przed zniszczeniem, dlatego istotne jest, aby wybrać materiał, który jest trwały i odporny na upadki czy zalania. Do najpopularniejszych materiałów stosowanych przy obudowach należą:

  • Aluminium – materiał ten jest znacznie trwalszy i bardziej wytrzymały niż tworzywo sztuczne. Metalowa obudowa chroni i zabezpiecza urządzenie przed uderzeniami czy zarysowaniami wynikającymi z mobilnego użytkowania, aczkolwiek cechuje się wyższą ceną oraz większą wagą.
  • Tworzywo sztuczne – czyli plastik, który jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do obudowy laptopów. Dzięki temu tworzywu laptop jest lekki, a przy tym tani w produkcji, jednakże odbija się to negatywnie na jakości urządzenia, które jest znacznie bardziej podatne na uszkodzenia czy zarysowania.
  • Włókno węglowe i szklane – oba te materiały są stosowane do wzmocnienia obudowy urządzeń, a przy tym cechują się niewielką masą. Włókna te ze względu na swoje właściwości są dość drogie, dlatego zazwyczaj najczęściej można jest spotkać przy laptopach wysokiej jakości, np. biznesowych.

Który rodzaj obudowy jest najbardziej trwały i praktyczny?

Najbardziej polecaną obudową do laptopów jest kombinacja metalu z tworzywem. Cechuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na upadki, a do tego zachowany jest przy tym elegancki wygląd urządzenia. Metal dobrze i szybko odprowadza ciepło i świetnie sprawdza się na zewnętrznych częściach obudowy. Wewnątrz polecamy natomiast tworzywo sztuczne lub włókno szklane bądź węglowe. Przy pierwszym dotyku nie odczuwamy chłodu, a w nowoczesnych konstrukcjach również są one wytrzymałe i odporne na wycieranie. 

Jakie dodatkowe funkcje warte uwagi mogą posiadać laptopy?

  • Łączność Bluetooth – funkcja ta umożliwia bezprzewodowe podłączanie dodatkowych urządzeń ułatwiających pracę laptopa takich jak osobna klawiatura, myszka oraz słuchawki. Dzięki niej możliwe jest także przenoszenie plików między sprzętami bez konieczności używania kabla, przesyłanie dźwięku niemal bez opóźnień czy sterowanie komputerem.
  • Łączność AirPlay – funkcja AirPlay jest dostępna wyłącznie na urządzeniach firmy Apple i daje możliwość transmitowania bądź udostępniania danych na telewizor Apple TV lub Smart TV czy też kino domowe. 
  • Stacja CD/DVD – napęd optyczny umożliwia odtwarzanie zapisanych na płytach CD danych. Napędy te są coraz rzadziej spotykane w laptopach z racji rozwoju pojemności i wytrzymałości pamięci masowych takich jak pen drive’y czy powstania usług chmurowych. Napęd CD można jednak zakupić w formie zewnętrznej stacji podłączanej na USB za stosunkowo niewielkie pieniądze. 
  • Wbudowana kamera – bardzo praktyczny element laptopa, który pozwala na prowadzenie rozmów wideo oraz rejestrowanie obrazu. Szczególnie przydatny w laptopach biznesowych, ale również i w tych domowych używanych podczas nauki zdalnej. Obecny w praktycznie każdym nowoczesnym laptopie. 
  • Odczepiana klawiatura – jest to funkcja laptopów hybrydowych, czyli konwertowalnych, które łączą w sobie cechy notebooka oraz tabletu. Odczepiana klawiatura jest przydatna przy korzystaniu z takiego laptopa jako tabletu graficznego.

Jaki laptop wybrać? Podsumowanie

Wybór laptopa nie należy do decyzji prostych, dlatego do poszukiwania idealnego urządzenia należy podejść odpowiedzialnie i zapoznać się ze wszystkimi ważnymi parametrami. Wiedząc, jakie elementy komputera są odpowiedzialne za konkretne funkcje, można zdecydować się na sprzęt, który w pełni spełni oczekiwania użytkownika i pozwoli mu na komfortowe oraz wygodne użytkowanie przez długi czas.