Aktualizacja: Marzec 2024

Monitor gamingowy to jeden z najistotniejszych elementów zestawu do gier. O ile odpowiednio wydajny komputer pełni tu kluczową rolę, to potężna moc obliczeniowa nie będzie mogła być w pełni wykorzystana bez odpowiedniego monitora. Na jakie cechy urządzenia należy zwrócić uwagę przy zakupie? Jaki monitor do gier wybrać? Wbrew pozorom, zakup odpowiedniego sprzętu nie jest prostą sprawą, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że różni producenci stosują różną technologię. Prezentujemy ranking monitorów do gier, w którym zostały zawarte odpowiedzi na wszystkie kluczowe pytania.

O ile zwykły monitor, z powodzeniem wykorzystywany w pracy biurowej lub w codziennym zastosowaniu, nada się też dla okazjonalnego gamera, który gry komputerowe traktuje wyłącznie w kategoriach rozrywkowych, to dla profesjonalnego zawodnika e-sportowych dyscyplin, taki ekran będzie praktycznie bezużyteczny. Chcesz wkroczyć do świata emocjonujących rozgrywek na najwyższym poziomie? Zatem oprócz wygodnego krzesła, ergonomicznego biurka i potężnego komputera, przyda Ci się jeszcze profesjonalny monitor do gier. Poszczególne modele różnią się nie tylko ceną, ale i parametrami. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę, żeby wybór okazał się trafny?

 

Jaki monitor dla gracza? Najważniejsza jest matryca

Istnieją trzy rodzaje matryc – TN, IPS i VA.

  • W pierwszym przypadku, mówimy o najtańszym rozwiązaniu, które paradoksalnie, cieszy się najmniejszą popularnością. Do zalet matrycy TN poza niską ceną, zaliczany jest błyskawiczny czas reakcji (o tym później) oraz znikome opóźnienia w reprodukcji kadrów. Wadą jest natomiast słabe odwzorowanie kolorów, kiepskie kąty widzenia oraz czerń, której bliżej jest do szarości.
  • Druga grupa monitorów, to modele z matrycą IPS. W omawianej grupie, to właśnie te modele zapewniają najlepsze kąty widzenia i najwierniejsze odwzorowanie kolorów. Wada jest natomiast kiepski czas reakcji, choć należy podkreślić, że najlepsze monitory do gier właściwie eliminują ten problem.
  • Matryca VA to coś w rodzaju złotego środka. Parametry obrazu są całkiem niezłe, cena – dość atrakcyjna, a czas reakcji – bardzo dobry, choć wyraźnie gorszy niż w przypadku modeli TN.

Z trzech przedstawionych typów, najkorzystniej wypadają modele z matrycą IPS i VA i właśnie takie urządzenia tworzą ranking monitorów do gier.

 

Jaki monitor do grania? Rozdzielczość matryc jest niezwykle istotna

Właściwie każdy nowy tytuł może być uruchomiony w wysokiej rozdzielczości. Biorąc pod uwagę fakt, że wydajne karty graficzne, dla których Full HD to ledwie rozgrzewka, są coraz tańsze, nie ma w tym nic dziwnego. Przeciętny monitor do gier oferuje rozdzielczość Full HD, natomiast najlepsze monitory dla graczy (czyli modele polecane w rankingu) – WQHD, UWHD lub 4K. Do gier, nawet tych najbardziej zaawansowanych, doskonale nadają się dwa pierwsze warianty. Jeżeli jednak monitor ma służyć także do oglądania filmów, lepiej zdecydować się na model, oferujący rozdzielczość 4K.

Może się wydawać, że największą przeszkodą w zakupie takiego urządzenia, jest cena. Okazuje się jednak, że koszt zakupu nie zawsze musi stanowić barierę nie do obejścia, czego najlepszym przykładem jest Philips 276E8VJSB (stosunkowo niedrogi monitor gamingowy 4K). Należy jednak pamiętać o jednym – tak duża rozdzielczość nie idzie w parze z błyskawicznym odświeżaniem obrazu. Parametr ten, to zwykle 60 Hz (monitory 4K z wyższą częstotliwością odświeżania są o wiele droższe), a dynamiczne tytuły wymagają czegoś więcej, jeżeli liczymy na maksymalnie komfortową rozgrywkę. Monitory dla graczy 4K zdecydowanie lepiej spisują się, gdy w grze nie ma zbyt wiele akcji.

Należy także pamiętać o takich parametrach jak rozmiar plamki, czyli wielkości pojedynczego wyświetlanego piksela. Im wartość jest wyższa tym mniej ostrzejszy jest obraz, jednak dzieje się to kosztem mniej przyjemnej pracy z tekstem (np. mniejsza i mniej czytelna czcionka). Jeżeli monitor ma służyć w większości do grania, ale od czasu do czasu będzie użytkowany w codziennych czynnościach to najbardziej optymalnym rozwiązaniem będą monitory : LG 29UM69G-B (0,263 mm) oraz AOC CQ32G1 (0,272 mm). Dają one dobry balans pomiędzy jakością grania jak i komfortowym użytkowaniu poza graniem w gry.

Jaki monitor gamingowy? Istotne parametry to częstotliwość odświeżania i czas reakcji

Dobry monitor do gier powinien charakteryzować się wysoką częstotliwością odświeżania i możliwie najkrótszym czasem reakcji. Częstotliwość odświeżania decyduje o płynności wyświetlanych kadrów. Jest to niezwykle istotne w przypadku gier typu FPS i FPP. Dla osób, które preferują takie kategorie, polecane są monitory dla graczy 144 Hz (ACER 27 PREDATOR XB271HUBMIPRZ, Samsung C27JG50QQUX i AOC CQ32G1). Monitory o częstotliwości odświeżania 60 Hz będą dobrym wyborem do gier strategicznych i RPG, jednak tam, gdzie na pierwszym planie jest akcja, nie sprawdzą się tak dobrze jak monitor gamingowy 144 Hz.

Kompromisowym rozwiązaniem jest monitor gamingowy 75 Hz (np. LG 29UM69G-B). Taki model sprawdzi się już w dynamicznych grach, a zwykle będzie kosztował mniej niż odpowiednik oferujący wyższą częstotliwość. Wysoka częstotliwość odświeżania powinna iść w parze z błyskawicznym czasem reakcji. Parametr ten określa, jak szybko pojedynczy piksel zmienia swój stan – od barwy białej, przez czarną, do białej. Im niższy jest czas reakcji, tym mniejsze są opóźnienia w wyświetlaniu obrazu. Pod tym względem, prym w zestawieniu wiedzie AOC CQ32G1 i LG 29UM69G-B (1 ms).

 

Jaki monitor wybrać do gier? Zakrzywiony ekran to spora zaleta

Monitory do grania dzielą się na modele z płaskim i z zakrzywionym ekranem. Wbrew pozorom, różnica ta nie ma wyłącznie estetycznego znaczenia. Ogromną zaletą wygiętej matrycy jest fakt, że jest ona zgodna z krzywizną ludzkiego oka. Co za tym idzie, gracz obejmuje wzrokiem cały kadr, nawet gdy ekran charakteryzuje się znaczną przekątną. Kolejna zaleta, krzywizna niweluje zniekształcenia, jakie mogą pojawić się w narożnikach płaskich modeli. Najistotniejszy jest jednak fakt, że zakrzywiony monitor do gier, w mniejszym stopniu meczy wzrok. Wynik to z faktu, że krzywizna zgodna z naturalną, nie wymusza ciągłej korekty ostrości widzenia (ogniskowa źrenic przez długi czas pozostaje niezmieniona). Polecane modele z zakrzywionym ekranem to Samsung C27JG50QQUX i AOC CQ32G1.

 

Jaki monitor do gier? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Monitory do grania powinny zapewniać możliwość zajęcia maksymalnie wygodnej pozycji. W tym kontekście, ważny jest zakres regulacji urządzenia. Wskazane jest aby monitor oferował możliwość nie tylko zmiany kąta pochylenia i wykonania obrotu, ale i obniżenia i podwyższenia ekranu. Kolejna ważna cecha to możliwość montażu na ścianie. Jeżeli monitor ma służyć także do oglądania filmów, jest to wręcz obowiązkowe udogodnienie. Przed zakupem, warto też sprawdzić typy oferowanych złączy. Może się okazać, że interesujący nas model nie zapewnia tego wejścia, na którym zależy nam najbardziej. Miłym dodatkiem są wbudowane głośniki, choć większość graczy i tak korzysta z urządzeń peryferyjnych, oferujących znacznie lepszą jakość odtwarzanego dźwięku.

 

Najlepszy monitor gamingowy, czyli jaki?

Monitory dla graczy należą do tej grupy urządzeń, wśród których nie da się jednoznacznie wskazać na najlepszy model. Dokonując wyboru, warto określić, do jakich gier monitor będzie wykorzystywany, czy będzie ustawiony na biurku, czy zawieszony na ścianie (niektórzy gracze preferują prowadzenie rozgrywki na kanapie, z padem w dłoni). Warto też zastanowić się nad budżetem, zwłaszcza w kontekście wyboru typu matrycy. Pozwoli nam to dobrać parametry urządzenia i w ten sposób wybrać właściwy model.