Aktualizacja: Maj 2022

Decydując się na najbezpieczniejszy sposób przechowywania swoich kryptowalut, najlepiej postawić na portfele sprzętowe. Ich wysoki poziom zabezpieczenia sprawi, że o nasze środki przestaniemy się martwić. Przygotowaliśmy 5 modeli, które są najczęściej wybierane ze względu na swoją funkcjonalność i bezpieczeństwo. Sprawdź nasz ranking portfeli kryptowalut typu Hard Wallet.

  1. Ledger Nano S
  2. Trezor One
  3. KeepKey
  4. Trezor T
  5. Ledger Nano X
  6. Poradnik wyboru portfela do kryptowalut

Wszystkie portfele sprzętowe znajdujące się w rankingu obsługują najpopularniejsze kryptowaluty m.in.: Bitcoin, Ethereum, Ripple XRP, Litecoin.

ModelObsługiwane kryptowalutyKod źródłowyPINDługość SeedIlość prób PIN
Ledger Nano S1500+Zamkniętymaks. 812, 18, 243
Trezor One700+Otwartymaks. 912, 18, 2416
KeepKey40+Otwartymaks. 9BTC: 12-24, pozostałe 1227
Trezor T1500+Otwartymaks. 912, 18, 2416
Ledger Nano X1500+Zamkniętymaks. 812, 18, 243

1. Ledger Nano S Kliknij, aby kupić od sprawdzonego sprzedawcy »

Portfel sprzętowy do kryptowalut Ledger Nano SLedger to jedna z najpopularniejszych firm zajmujących się produkcją sprzętowych portfeli do kryptowalut. Cechuje ją niezawodność oraz duża popularność wśród użytkowników posiadających kryptowaluty. Model Ledger Nano S jest bardziej ekonomiczną wersją, ale czy nadal wartą nabycia? Sprawdźmy.

Portfel sprzętowy Ledger obsługuje ponad 1500 kryptowalut i tokenów, a sam producent wraz z coraz to nowszą aktualizacją powiększa tę liczbę. Pokaźna liczba obsługiwanych cyfrowych walut to nie wszystko. Ten portfel kryptowalut jest kompatybilny z około 50-cioma innymi portfelami, a przy tym wyposażony jest w dość intuicyjny system. Pozwala na swobodne przechodzenie przez różne kryptowaluty, które są podpisane oraz oznaczone logami.

Warto także zaznaczyć, że firma posiada swoją aplikację do zarządzania portfelem kryptowalut Ledger Live. Aplikacja wyposażona jest w funkcję sprawdzania oryginalności urządzenia.

Ledger Nano S może pomieścić do 20 aplikacji zarządzania kryptowalutami. W tym samym czasie również może zarządzać około 30 kryptowalutami.

A co w kwestii bezpieczeństwa można powiedzieć o tym urządzeniu? Na pewno spełnia wysoki standard zabezpieczeń. Przemawia za tym certyfikat ANSSI, wydawany przez francuską agencję cyberbezpieczeństwa. Własny system operacyjny Bolos gwarantuje ochronę przed złośliwymi atakami, które mogą pochodzić z urządzenia, do którego podłączamy portfel.

Kolejnym aspektem potwierdzającym bezpieczeństwo jest zastosowanie chipu z certyfikatem „CC EAL5+” – tym samym, który jest używany w zabezpieczeniach w sektorze finansowym (np. w bankach).

Portfel na kryptowaluty Ledger skonstruowany jest tak, aby chip zawierający klucz prywatny do Twojego portfela, nie miał bezpośredniego dostępu do urządzenia, do którego jest podłączony. Czyli, jeżeli komputer, do którego podłączymy Ledger, jest zainfekowany wirusami, nie ma możliwości dojścia do portfela, a przy tym do naszego prywatnego klucza.

Ochrona przed wirusami to nie wszystko, ważny jest również sposób autoryzacji. Dostęp do portfela może być zabezpieczony kodem PIN składającym się maksymalnie z 8 cyfr. W przypadku utraty portfela, złamanie kodu PIN, jest praktycznie niemożliwe.

Jest to jeden z tańszych portfeli, ale nie najtańszy, jego niezawodność, prosta obsługa oraz rozbudowany dział pomocy technicznej sprawia, że jest warty zainteresowania.

Zalety
Obsługuje ponad 1500 kryptowalut i tokenów
Chip z certyfikatem “CC EAL5+”, używany również przez instytucje finansowe
Profesjonalny dział pomocy technicznej
Pomieści około 20 aplikacji do zarządzania kryptowalutami
Portfel może zarządzać ok. 30 kryptowalutami jednocześnie
Wady
Niektórzy uważają, że odstęp między przyciskami powinien być większy, dlatego, że utrudnia to obsługiwanie

Kup na Allegro od sprawdzonego pośrednika

2. Trezor One Kliknij, aby kupić od autoryzowanego sprzedawcy »

Portfel do kryptowalut Trezor OneMarka Trezor należy do pionierów, jeżeli chodzi o to rozwiązanie portfela na kryptowaluty. Powstała z inicjatywy czeskiej firmy SatoshiLabs. Model One jest ich pierwszym wydanym portfelem, a przy tym najtańszym z ich oferty. Wielu użytkowników decyduje się na ten model, czy słusznie zaskarbił swoje uznanie? Czytaj dalej.

Urządzenie obsługuje ponad 700 kryptowalut i tokenów, ponadto czeski producent często dokonuje aktualizacji, powiększając przy tym ilość obsługiwanych cyfrowych walut.

Portfel sprzętowy Trezor One wyposażony jest w bezpieczną weryfikację, możemy ustalić swój kod PIN składający się maksymalnie z 9 cyfr. Taka liczba gwarantuje, że jest to bezpieczny portfel na kryptowaluty. W przypadku 16-krotnego błędnego wprowadzenia PINu. Urządzenie się resetuje i zostaje dostęp jedynie poprzez Seed.

Producent udostępnia kod oprogramowania, dzięki temu każdy użytkownik ma wgląd do kodu źródłowego. Taka transparentność jest godna pochwały. Dlatego, że pozwala to na samodzielnie zweryfikowanie oprogramowanie czy nie posiada luk w zabezpieczeniach.

Portfel sprzętowy Trezor One zabezpieczony jest plombami. W przypadku podejrzenia, że pudełko było otwierane, możemy wysłać produkt do producenta. Po weryfikacji odeśle nam urządzenie te same, jeżeli jest bezpieczne lub nowe, jeżeli doszło do naruszenia podzespołów urządzenia. To kolejny aspekt, przemawiający za tym, że firmie można zaufać.

Portfel kryptowalut Trezor One wyposażony jest w cyfrowy wyświetlacz, dzięki temu możemy podejrzeć czy na pewno dokonujemy transakcję na właściwy adres.

Jeżeli macie niewielki budżet, jest to opcja idealna dla Was, pod względem bezpieczeństwa nie odstaje od droższych modeli.

Zalety
Otwarte oprogramowanie, pozwalające na samodzielne zweryfikowanie kodu źródłowego
Zabezpieczenie kodem PIN, składającym się nawet z 9 cyfr
Solidnie zabezpieczony plombami, w razie ich uszkodzeń producent wymienia portfel na nowy
Odstępy czasowe, po złym wpisaniu PIN
Obsługuje ponad 700 kryptowalut i tokenów
Dosyć niska cena
Wady
Może obsługiwać jednocześnie mniej kryptowalut niż droższe modele

Kup na Allegro od autoryzowanego pośrednika

3. KeepKey Kliknij, aby kupić od zaufanego sprzedawcy »

Portfel do kryptowalut KeepKeyTrezor i Ledger to nie jedyne firmy zajmujące się tworzeniem portfeli sprzętowych do kryptowalut. Portfel do kryptowalut KeepKey jest najtańszą alternatywą, czy z tego powodu odstaje od reszty? Sprawdźmy.

Za stworzenie portfela KeepKey odpowiedzialna jest firma ShapeShift, specjalizująca się w platformach do handlowania zasobami cyfrowymi. Przedsiębiorstwo nie tylko zarządza platformą, ale także wydało swój token (Fox Token), no i wcześniej wspomniany portfel sprzętowy. KeepKey zdecydowanie wyróżnia się na tle innych urządzeń, a to za sprawą dużego i czytelnego ekranu. Dzięki temu obsługa będzie prostsza niż w przypadku pozostałych modeli z o wiele mniejszych rozmiarach.

Portfel na kryptowaluty KeepKey jest o wiele tańszy od pozostałych modeli, jednak za tym idzie mniejsza funkcjonalność. Zwłaszcza w kwestii obsługiwanych kryptowalut, obecnie ma możliwość przechowywania około 40 rodzajów kryptowalut i tokenów.

Portfel po każdym błędnym podaniu kodu PIN, wymusza większy odstęp czasowy do jego ponownego wpisania. Po 27 próbie portfel blokuje się na ponad rok. Te opcje zabezpieczeń, gwarantują, że nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do naszych środków. Taka duża liczba prób ma też swoją zaletę, gdyż każdemu może zdarzyć się źle wpisywać PIN. Całkowita blokada po 2-3 próbach, może oznaczać, że przypadkiem zresetujemy dostęp do swoich kryptowlut.

Zostając przy temacie autoryzacji, urządzenie jest wyposażone w losowaną lokalizację numerów podczas wpisywania PIN utrudnia hakerom wykradnięcie naszego kodu. Z każdym uruchomieniem, cyfry są umieszczone w innym miejscu. Ten sposób szyfrowania nie pozwala odczytać PINu na podstawie miejsc, które zostały kliknięte. Dla przykładu, jeżeli użytkownik naciśnie na klawiaturze telefonu cyfrę znajdującą się na końcu prawego rogu, prawdopodobnie jest to 9, w przypadku tego urządzenia takie odgadnięcie jest niemożliwe. Dlatego, że z każdym uruchomieniem cyfra zmienia swoje umiejscowienie. 

Jednak autoryzacja to nie wszystko w kwestii zabezpieczeń, co jeśli zgubimy lub zostanie nam skradzione urządzenie? Możemy odzyskać dostęp do portfela poprzez zestaw 12,18 lub 24 słów, zwany seedem. Tak długi ciąg słów zapewnia bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie. Jednak 18-24 słów tyczy się tylko BIT-coin, w przypadku innych kryptowalut jest to ciąg 12 słów.

Jeżeli ktoś potrzebuje urządzenia tylko do podstawowych kryptowalut, a nie chce wydawać na to fortuny, z pewnością ten model spełni jego oczekiwania.

Zalety
Najniższa cena w zestawieniu
Odstępy czasowe po każdym błędnym wpisaniu PIN
Duży i wygodny wyświetlacz
Losowana lokalizacja cyfr podczas wpisywania kodu PIN
Wady
Zabezpieczenie Seed dla innych kryptowalut poza Bitcoinem może składać się maksymalnie tylko z 12 cyfr
Obsługuje niewiele kryptowalut i tokenów (około 40)

Kup na Allegro od sprawdzonego pośrednika

4. Trezor T Kliknij, aby kupić od zaufanego sprzedawcy »

Portfel sprzętowy do kryptowalut Trezor TTrezor T to następca modelu One, wyposażony został w dodatkowe funkcje. Czy warto zapłacić więcej dla nowszego modelu Trezora? Sprawdźmy to.

Pierwszą różnicę, jaką można zauważyć w porównaniu do poprzedniego modelu to przede wszystkim to, że portfel do kryptowalut Trezor T jest znacznie większy. Z wielkością również idzie dodatkowe wyposażenie, a mowa tutaj o dotykowym ekranie. Poprawia to obsługę, na którą skarżą się użytkownicy tańszych modeli portfelów sprzętowych.

Kolejną znaczną różnicą między tym modelem a modelem One jest większa ilość możliwych do obsłużenia kryptowalut i tokenów, w tym przypadku ponad 1000.

Portfel Trezor T posiada wszystkie funkcjonalności z modelu One, czyli m.in. otwarty kod źródłowy, 9-cyfrowe zabezpieczenie kodem PIN. Jednak wyróżnia go system tworzenia kopii zapasowej, a mowa tu o Shamir Backup. Działanie tego systemu opiera się na dzieleniu kodu seed na kilka części. Nawet jeśli stracimy jedną część seedu, mamy możliwość odzyskać dostęp do swoich kryptowalut.

Oparty jest na trzech innowacyjnych protokołach: BIP32, 39, 44. To one odpowiadają za tworzenie kopii zapasowej, która daje dostęp do środków za pomocą prostszego od standardowego klucza prywatnego – kodu seed. Umożliwia to również zarządzanie wieloma kryptowalutami za pomocą jednego kodu.  

Portfel sprzętowy Trezor T jest zabezpieczony nie tylko pod kątem autoryzacji, ale także fizycznie  pod względem samego urządzenia. Producent zastosował tutaj plombę bezpieczeństwa, której zdjęcie oraz ponowne przyklejenie w sposób niewidoczny jest niezwykle trudne. Chociaż użytkownicy zaznaczają, że po jej zdjęciu zostaje mało estetyczny ślad, daje zapewnienie, że żadna osoba trzecia nie miała dostępu do podzespołów urządzenia. Oznacza, że mamy pewność co do tego, że urządzenie nie zostało zmodyfikowane, tak aby osoba trzecia miała dostęp do naszych środków.

Z dodatkowych kwestii możemy jeszcze wspomnieć, że producent do zestawu zamieszcza stację dokującą, dzięki temu urządzenie można ładować w wygodniejszy sposób. 

Czy warto zapłacić więcej za nowszy model? Użytkownikom, którym zależy na urządzeniu rozbudowanym o innowacyjne funkcje poprawiające wygodę w użytkowaniu oraz bezpieczeństwo, ta opcja będzie dla nich odpowiednia.

Zalety
Innowacyjny system tworzenia kopii zapasowej Shamir
Odstępy czasowe po każdym złym wpisaniu PIN
PIN może składać się aż z 9 cyfr
Wygodny, dotykowy ekran
Możliwość obsłużenia ponad 1000 kryptowalut i tokenów
Zabezpieczony plombą bezpieczeństwa
Magnetyczna stacja dokująca w zestawie
Wady
Dosyć wysoka cena
Po odklejeniu plomby pozostaje mało estetyczny ślad na obudowie

Kup na Allegro od sprawdzonego pośrednika

 

5. Ledger Nano X Kliknij, aby kupić od zaufanego sprzedawcy »

Portfel sprzętowy do kryptowalut Ledger Nano XLedger Nano X to ulepszona wersja “S”, chociaż jest droższa, to za tym idzie wiele dodatkowych funkcji. To najwyższy standard bezpieczeństwa i funkcjonalności. Sprawdźmy dlaczego.

Jedną z najważniejszych funkcji, o którą został rozbudowany portfel sprzętowy Ledger Nano X to możliwość połączenia Bluetooth. Dzięki temu dostęp do kryptowalut możemy mieć nawet poprzez smartfona. Jednak nie należy przez to obawiać się zmniejszonego poziomu bezpieczeństwa, gdyż tak jak w przypadku innych modeli, operacje finalnie trzeba potwierdzić bezpośrednio na portfelu sprzętowym. Dodatkowo sam dostęp przez smartfona do aktualnego stanu środków jest zabezpieczony hasłem.

Urządzenie może mieć zainstalowane nawet do 100 aplikacji jednocześnie, stanowi to bardzo rozbudowane centrum zarządzania swoimi kryptowalutami. To, co wielu użytkowników zauważyło portfel na kryptowaluty Ledger Nano X, jest o wiele wygodniejszy w obsłudze niż model Nano S. Dlatego, że przyciski są rozstawione szerzej, a to poprawia ergonomię. Portfel kryptowalutowy aktualnie obsługuje ponad 1500 coinów i tokenów. Co warto zaznaczyć, pamięć urządzenia spokojnie pozwoli na obsługę kilkudziesięciu kryptowalut jednocześnie. 

Tak jak wersja S, tak portfel do kryptowalut Ledger Nano X wyposażony jest w certyfikowany chip “CC EAL5+”, który jest użytkowany przez różne instytucje finansowe.

Gdy zdecydujemy się na ten model, aplikacja zawierająca tutorial wprowadzający, przeprowadzi nas przez cały etap instalacyjny. Oprócz tego udziela wskazówki na temat zachowania bezpieczeństwa w trakcie użytkowania.

Użytkownicy chwalą urządzenie za bardziej ergonomiczne przyciski i prostszą obsługę niż w przypadku poprzedniego modelu “S”. Nie jest to najważniejsza cecha, ale dzięki niej szybciej obsłużymy urządzenie, a zwłaszcza przejdziemy przez czasochłonny proces instalacyjny. Trzeba przyznać, że jest to najlepszy portfel kryptowalut pod względem wygody.

Widać wyraźnie wyższy standard bezpieczeństwa, zastosowano tu szereg wskazówek, które prowadzą krok po kroku w celu zapewnienia 100% zabezpieczenia swojego portfela. Czy warto wydać więcej? Jeżeli będziemy obsługiwać wiele kryptowalut jednocześnie i zależy nam, aby to był bezpieczny portfel kryptowalut, to jak najbardziej!

Zalety
Wyposażony w chip z certyfikatem EAL5+, stosowanym przez instytucje finansowe
Możliwość sparowania z aplikacją
Obsługuje ponad 1500 kryptowalut i tokenów
Jednorazowo, może współpracować nawet ze 100 aplikacjami
Aplikacja zawiera tutorial wprowadzający
Wady
Dosyć wysoka cena

Kup na Allegro od sprawdzonego pośrednika