Aktualizacja: Kwiecień 2024

Słuchawki gamingowe to akcesorium niezbędne nie tylko dla profesjonalnych uczestników zawodów e-sportowych, ale także dla amatorów, dla których gaming to hobby. Współczesne tytuły to niezwykle rozbudowane produkcje, charakteryzujące się dopracowaną oprawą dźwiękową. W tym kontekście dobre słuchawki dla graczy to absolutny must have – nie tylko uprzyjemniają rozgrywkę, ale także pozwalają usłyszeć każdy, nawet najdrobniejszy dźwięk wirtualnego otoczenia, co ma niebagatelny wpływ na jej przebieg. Na co zwrócić uwagę, wybierając słuchawki do grania?

Słuchawki do gier, czyli właściwie jakie?

Obok grafiki i fabuły, dźwięk jest jedną z najważniejszych cech współczesnych gier. Czy jednak dopracowana oprawa dźwiękowa rzeczywiście wymaga stosowania specjalnych słuchawek? Cóż, tak i nie.

Gamingowe słuchawki to takie, których parametry i konstrukcja zostały odpowiednio zoptymalizowane pod kątem specyficznych potrzeb graczy. Oczywiście, można szukać modeli typowo muzycznych, które sprawdzą się w gamingu, praktyka pokazuje jednak, że znalezienie słuchawek codziennych, które zapewnią nie tylko odpowiedni dźwięk, ale i komfort, jest bardzo trudne. Producenci słuchawek gamingowych “zamknęli” wszystkie niezbędne cechy w jednym urządzeniu, zatem jeżeli słuchawki rzeczywiście mają służyć przede wszystkim do grania, warto postawić właśnie na taki model. Rzecz w tym, że słuchawki słuchawkom nierówne. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, żeby słuchawki rzeczywiście mogły spełnić wszystkie oczekiwania gracza?

 

Jakie słuchawki gamingowe? Przewodowe czy bezprzewodowe?

Zacznijmy od sposobu połączenia ze źródłem dźwięku. W tym zakresie wyróżniamy słuchawki bezprzewodowe gamingowe i modele przewodowe. Które będą lepszym wyborem?

Słuchawki gamingowe bezprzewodowe wydają się najwygodniejszą opcją – zawsze to jeden kabel mniej, a ruchy gracza nie będą niczym skrępowane. Należy jednak pamiętać, że takie modele są zasilane bateryjnie, a rozgrywka może trwać wiele godzin. Jeżeli słuchawki rozładują się, gdy gra ma uruchomiony tytuł singleplayer, działający w trybie offline, nie będzie to aż tak dużym problemem. Jeżeli jednak gra toczy się w środowisku multiplayer i wymaga komunikacji między jej uczestnikami, rozładowana bateria może zaważyć na wyniku. Lepszą opcją są zatem tradycyjne modele, łączące się ze źródłem dźwięku za pośrednictwem kabla.

Nie oznacza to jednak, że bezprzewodowe słuchawki gamingowe należy z góry skreślić. Takie modele są niezwykle przydatne podczas rozgrywek dynamicznych, wykorzystujących kontrolery kinetyczne. Sprawdzą się też w przypadku graczy korzystających z konsoli, gdy telewizor znajduje się w znacznej odległości od stanowiska gracza.

Mimo wszystko warto jednak brać pod uwagę przede wszystkim te modele, które oprócz połączenia Bluetooth oferują także możliwość podpięcia kabla.

 

Jakie słuchawki do grania? Nauszne czy dokanałowe

Pod względem konstrukcji, słuchawki można podzielić na 4 główne grupy: dokanałowe, douszne, nauszne i wokółuszne. Jak w rozgrywce sprawdzą się słuchawki douszne gamingowe? Niestety, kiepsko i nie chodzi tu wyłącznie o jakość dźwięku. Modele douszne, jak i dokanałowe, po prostu nie nadają się do wielogodzinnego użytku. Po pewnym czasie zaczynają sprawiać dyskomfort, a w skrajnych przypadkach (każdy doświadczony gracz zdaje sobie przecież sprawę, że rozgrywka może trwać dłużej niż 12 godz.) – nawet ból. Takie modele okażą się jednak przydatne dla osób, które preferują krótkie rozgrywki i którym zależy na idealnym wytłumieniu dźwięków otoczenia.

Najlepsze dla graczy będą słuchawki nauszne i wokółuszne. Czym się charakteryzują takie modele? W tym przypadku przetworniki zamknięte są w muszlach, wyposażonych w miękkie poduszki. Słuchawki nauszne gamingowe przylegają do małżowiny, a słuchawki wokółuszne, jak wskazuje na to sama nazwa, otaczają ją.

Kolejny istotny aspekt konstrukcyjny, to budowa samej muszli. W tym zakresie należy rozróżnić słuchawki zamknięte, otwarte i półotwarte.

  • Słuchawki zamknięte
    W tym przypadku, w muszli nie występują żadne otwory. Takie modele świetnie izolują gracza od otoczenia i zapewniają mocny, wyrazisty dźwięk, ale podczas długiej rozgrywki, mogą zmęczyć ucho, co stwarza konieczność robienia przerw.

  • Słuchawki otwarte
    W muszli występują liczne otwory, dzięki czemu słuchawki zapewniają świetną wentylację, ale “nie zamykają” dźwięku w muszli, co wpływa na jego jakość.

  • Słuchawki półotwarte
    W opisywanej trójce, stanowią złoty środek. Zapewniają świetne brzmienie wszystkich tonów, a do tego, gwarantują przyzwoitą wentylację, co przekłada się na optymalny komfort.

 

Jakie słuchawki do gier? Ważny jest komfort

Skoro o wygodzie mowa, na ten niezwykle istotny aspekt wpływa też konstrukcja samego pałąka. Powinien mieć elastyczną konstrukcję i odpowiednio szeroki zakres regulacji, dzięki której będzie idealnie przylegał do głowy. Ważne jest też wykończenie. Poduszki, zarówno na samym pałąku, jak i na muszlach, muszą być miękkie. Najlepiej, jeżeli będą wykonane z naturalnej skóry, która doskonale przepuszcza powietrze i nie wywołuje podrażnień. Sprawdzą się też wysokiej jakości tworzywa syntetyczne.

 

Jakie słuchawki dla gracza? Zwróć uwagę na parametry

Słuchawki gamerskie powinny legitymować się parametrami, które zapewniają doskonałą jakość dźwięku podczas rozgrywki. O czym mowa? Przed zakupem, należy zwrócić uwagę na: częstotliwość, impedancję, średnicę przetworników, poziom dynamiki i opcje dźwięku.

  • Częstotliwość/pasmo przenoszenia
    Pod tym pojęciem należy rozumieć przenoszony przez słuchawki zakres częstotliwości, wyrażany w Hz. Ten parametr wskazuje na to, jak wysokie i jak niskie dźwięki mogą odtwarzać dane słuchawki. Zakres częstotliwości, który pozostaje całkowicie słyszalny dla ludzkiego ucha, mieści się w przedziale 20 – 20000 Hz, jednak szersza wartość sprawia, że gracz może poczuć dźwięk.

  • Impedancja
    Wysoka impedancja (parametr ten jest wyrażany w Ω) sprawia, że dźwięk staje się odporniejszy na szumy i inne uszkodzenia. Im niższa impedancja, tym dźwięk będzie głośniejszy, ale gracz usłyszy więcej zniekształceń. Dobre słuchawki gamingowe powinny zapewniać impedancję na poziomie minimum 30 Ω.

  • Średnica przetworników
    Średnica przetworników to w przypadku słuchawek jeden z podstawowych parametrów konstrukcyjnych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, do gamingu najlepiej nadają się słuchawki nauszne i wokółuszne. W drugim z wymienionych typów można spotkać największe przetworniki, które zapewniają najlepsze pokrycie ucha. Powinno to przełożyć się na najlepszą jakość dźwięku, warto jednak podkreślić, że wpływ na to mają także inne parametry.

  • Poziom dynamiki
    W grach wideo, podobnie jak w filmach, pojawiają się zarówno dźwięki głośne (wystrzały, eksplozje), jak i ciche (np. kroki skradającego się przeciwnika). O tym, jak dobrze słuchawki poradzą sobie z ich reprodukcją bez zmiany poziomu głośności, decyduje poziom dynamiki. Im wyższy będzie ten parametr (wyrażany w dB), tym wyraźniej usłyszymy poszczególne elementy składowe ścieżki dźwiękowej.

  • Dźwięk przestrzenny
    W przypadku gamingu, dźwięk przestrzenny to spore udogodnienie. Taka funkcja wyraźnie poprawia wrażenia z rozgrywki, ale nie tylko – dzięki dźwiękowi przestrzennemu, gracz może dość precyzyjnie określić, skąd dochodzi dany odgłos. W rozgrywkach taktycznych okazuje się to nieocenione.

  • Redukcja szumów
    Redukcja szumów pozwala wyciszyć niepożądane dźwięki otoczenia. Przydatne udogodnienie, zwłaszcza gdy rozgrywka jest prowadzona w głośnym środowisku lub w pobliżu otwartego okna.

Oprócz tego warto przyjrzeć się nieco bliżej aspektom funkcjonalnym.

  • Waga
    Waga to jeden z podstawowych parametrów, decydujących o komforcie używana słuchawek. Im niższa, tym lepiej. Dobre modele ważą ok. 300-320 g, a najlepsze słuchawki gamingowe schodzą jeszcze niżej.

  • Długość przewodu
    Długość przewodu ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza gdy komputer jest nieco oddalony od stanowiska gracza. Absolutne minimum to 1 m, ale warto wybrać model, który oferuje dodatkowy zapas.

 

Słuchawki z mikrofonem do gier czy słuchawki gamingowe bez mikrofonu?

Wielu graczy zadaje sobie pytanie – wybrać słuchawki gamingowe z mikrofonem czy bez mikrofonu? Odpowiadamy – zdecydowanie z mikrofonem! Prawdą jest, że taki udogodnienie jest przydatne wyłącznie w rozgrywkach typu multiplayer, w których zachodzi konieczność komunikowania się z innymi graczami, ale bądźmy szczerzy – w dobie rozbudowanych usług sieciowych, dominują właśnie takie tytuły. Oczywiście, można wybrać model bez mikrofonu, a jeżeli zajdzie taka potrzeba – dokupić zewnętrzne urządzenie. Należy jednak pamiętać, że finalnie przełoży się to na wyższy koszt, a takie rozwiązanie nie należy do najbardziej komfortowych – zewnętrzny mikrofon to dodatkowy kabel.

Skoro mikrofon jest ważnym elementem słuchawek, warto zwrócić uwagę na jego parametry. W tym miejscu należy wymienić następujące cechy: typ, częstotliwość i czułość mikrofonu.

  • Typ mikrofonu
    Stosowane w słuchawkach mikrofony należy podzielić na jedno- i dwukierunkowe. Najczęściej spotyka się rozwiązania jednokierunkowe. Tego typu mikrofony, “zbierają” dźwięk wyłącznie z jednego kierunku. Dźwięki otoczenia nie są rejestrowane. Mikrofony dwukierunkowe rejestrują dźwięk frontalnie i od tyłu, ale w gamingu nie ma to zbyt dużego znaczenia.

  • Częstotliwość
    Częstotliwość mikrofonu określa zakres dźwięków, który urządzenie jest w stanie zarejestrować. Mikrofony o paśmie przenoszenia w zakresie 100-10000 Hz, są w stanie zarejestrować wszystkie dźwięki, jakie mogą wydobyć się z ludzkiego gardła.

  • Czułość
    Czułość mikrofonu definiuje sygnał wyjściowy przy określonym sygnale wejściowym. W wielkim skrócie – im gorsze wytłumienie pomieszczenia, tym wyższa powinna być czułość mikrofonu. Jeżeli jednak gracz dysponuje wygłuszonym pokojem, bardzo czuły mikrofon z łatwością wyłapie i przekaże wszelkie niepożądane dźwięki.

 

Słuchawki gamerskie – jakie wybrać? Podsumowanie

Najlepsze słuchawki dla graczy to takie, które w stu procentach odpowiadają potrzebom użytkowników. Jeżeli dana osoba preferuje długie rozgrywki multiplayer, słuchawki gamingowe douszne nie będą odpowiednim wyborem. Jeżeli zaś preferujemy okazjonalne, krótkie rozgrywki, a na pierwszym miejscu stawiamy na izolację od otoczenia, model dokanałowy sprawdzi się całkiem dobrze. Przed zakupem, warto zatem zastanowić się, jak słuchawki będą użytkowane. Przygotowany poradnik i ranking słuchawek gamingowych, z pewnością pomoże podjąć dobrą decyzję.

Wybierając słuchawki dla graczy, pod uwagę należy brać ich dwie podstawowe cechy: jakość dźwięku oraz wygodę użytkowania. Na to, jak dobrą reprodukcję zapewnią słuchawki, wpływają następujące parametry:
  • częstotliwość,
  • impedancja,
  • średnica przetworników,
  • poziom dynamiki,
  • opcje dźwięku (dźwięk przestrzenny, system redukcji szumów).
Z kolei na wygodę podczas wielogodzinnej rozgrywki, składają się następujące cechy sprzętu:
  • konstrukcja pałąka,
  • wykończenie,
  • waga,
  • długość przewodu.
Ważnym elementem słuchawek gamingowych, jest mikrofon. Także to urządzenie powinno wykazywać odpowiednio zoptymalizowane parametry. W przypadku mikrofonu, istotne są następujące czynniki:
  • typ,
  • częstotliwość,
  • czułość.