Aktualizacja: Marzec 2024

Tablet graficzny do rysowania to mobilne urządzenie, które przyda się każdej osobie wykonującej projekty graficzne, inżynierskie czy zajmującej się obróbką zdjęć. Może być wykorzystany m.in. przez malarza, fotografa, inżyniera, ilustratora, projektanta czy grafika komputerowego. Pozwala na tworzenie prostych i zaawansowanych grafik, map, obrazów, rysunków czy projektów CAD. Tani tablet graficzny sprawdzi się w przypadku tych użytkowników, którzy są początkującymi artystami lub zajmują się tworzeniem jedynie w sposób hobbystyczny.

Tablety do rysowania pozwalają zastąpić analogowe narzędzia ich cyfrowymi odpowiednikami. Nie jest więc konieczne zaopatrywanie się w ołówki, kredki, gumki czy pędzle. Urządzenie zastępuje również kartę papieru, stół kreślarski czy płótno. Tego typu sprzęt elektroniczny składa się z podkładki lub wyświetlacza, a także specjalnego wskaźnika, który nazywane jest również rysikiem lub piórkiem.

W artykule wskazujemy, na co na należy zwracać uwagę, aby wybrać dobry tablet graficzny, spełniający nasze oczekiwania. Prezentujemy najistotniejsze parametry tego typu urządzeń oraz ich zalety.

 

Dobry tablet graficzny – jaki wybrać?

Tablet do grafiki może być zarówno stosunkowo prostym, jak i zaawansowanym technologicznie urządzeniem. Zupełnie innego sprzętu będzie potrzebowało dziecko czy osoba tworząca sporadycznie w wolnych chwilach, a zupełnie innego profesjonalista, zajmujący się na co dzień zawodowo grafiką, tworzeniem projektów, map czy ilustracji. Tablet graficzny dla początkujących można kupić już poniżej 100 złotych. Najlepsze tablety graficzne dla zawodowców kosztują natomiast kilka tysięcy złotych i więcej. Warto zastanowić się, z jakich funkcji takiego sprzętu będziemy faktycznie korzystać, aby niepotrzebnie nie przepłacać.

 

Rodzaje tabletów

Zastanawiając się, jaki tablet graficzny wybrać, w pierwszej kolejności warto poznać ich dwa podstawowe typy. Możemy wybierać sposób urządzeń z wyświetlaczem oraz niewyposażonych w ekran.

  • Tablet graficzny z ekranem LCD pozwala na rysowanie po powierzchni wyświetlacza. Praca z takim urządzeniem przebiega podobnie jak w przypadku rysowania na kartce papieru czy płótnie. Rezultat pracy pojawia się dokładnie w tym samym miejscu, w którym malujemy, kreślimy czy rysujemy za pomocą piórka. Jest to zatem sytuacja zbliżona do naturalnych warunków pracy w biurze czy pracowni artystycznej. Tablet graficzny z wyświetlaczem jest zwykle znacznie droższy niż bez niego.

  • Nieco inaczej działa tablet graficzny do komputera. Jest to urządzenie, które nie posiada ekranu. W tym przypadku rysujemy po powierzchni podkładki, która stanowi obszar roboczy. Tego typu pad do rysowania należy połączyć z komputerem lub urządzeniem mobilnym, np. smartfonem. Połączenie może być zarówno przewodowe (np. za pomocą kabla USB lub HDMI), jak i bezprzewodowe. Efekt pracy pojawia się w czasie rzeczywistym na ekranie sprzętu, do którego jest podłączony tablet dla grafika. Praca w tym trybie niektórym użytkownikom sprawia trudność. Może minąć trochę czasu, aż przyzwyczają się do tego, że rysunek nie pojawi się w tym samym miejscu, w którym wykonują ruch za pomocą rysika. Konieczne jest zatem wypracowanie odpowiedniej koordynacji wzrokowo-ruchowej.

 

Jaki wybrać tablet graficzny pod względem wielkości?

Rozmiar powierzchni roboczej tabletu graficznego jest istotny zwłaszcza w przypadku urządzeń bez wyświetlacza, podłączanych do komputera czy smartfona. Istotne jest to, aby wielkość obszaru roboczego była w jak największym stopniu zbliżona do rozmiaru monitora. Zbyt duże dysproporcje pod tym względem mogą sprawić, że praca stanie się niewygodna – utrudnione będzie wykonywanie precyzyjnych ruchów w celu rysowania drobnych szczegółów. Tablet dla grafika o niedużych rozmiarach sprawdzi się optymalnie wtedy, gdy będzie on chciał wykonywać precyzyjne poprawki. Urządzenie o dużym rozmiarze znajduje natomiast zastosowania w przypadku rysowania kresek o sporej długości, a także geometrycznych figur. Wielkość całkowita tabletu do rysowania zwykle jest nieznacznie większa niż powierzchnia robocza. Na rynku są dostępne urządzenia nawet z 27 calowym ekranem. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czy posiadamy aż tak dużo miejsca na biurku.

 

Jaki tablet graficzny dla początkujących?

Tablet do rysowania dla dzieci oraz osób początkujących powinien przyjmować rozmiar zbliżony do A4. Jest to standardowa wielkość bloku rysunkowego. Dlatego praca na tablecie graficznym staje się wtedy całkowicie naturalna, a przez to wygodna. Powierzchnia do rysowania jest na tyle duża, że nie będziemy mieli problemu ze zmieszczeniem różnego rodzaju ilustracji. Z czasem rozmiar urządzenia można stopniowo zmniejszać. Bardziej zaawansowani użytkownicy nie będą mieli trudności z wygodnym, a zarazem precyzyjnym rysowaniem na tablecie graficznym o rozmiarze odpowiadającym wielkości kartki A5 czy A6. Najmniejsze rozmiary są chętnie wykorzystywane zwłaszcza przez profesjonalnych grafików i designerów, których praca wymaga zachowania największego stopnia dokładności.

 

Jaki tablet do rysowania pod względem rozdzielczości?

Kolejny parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest rozdzielczość tabletu do rysowania. W tym przypadku sprawa jest ułatwiona, ponieważ im wyższa wartość, tym lepiej. Do oznaczania rozdzielczości służy wskaźnik LPI, określający liczbę linii na cal. Aby mieć pewność komfortowej, płynnej i przyjemnej pracy, parametr ten powinien wynosić co najmniej 2000 LPI. Wówczas wszelkie detale mogą być w drobiazgowy sposób odwzorowane – staje się to istotne zwłaszcza w przypadku tworzenia zakrzywionych linii.

Istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy wymiarami powierzchni roboczej tabletu graficznego a rozdzielczością monitora. Problem pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy łączymy niewielkich rozmiarów tablet z ekranem o znacznie większej rozdzielczości. Wówczas wykonywanie ruchów wymagających sporej precyzji może być mocno utrudnione.

 

Jaki tablet graficzny kupić pod względem wysokości odczytu?

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest to, na jaką wysokość nad powierzchnią roboczą należy umieścić rysik, aby możliwe było odczytanie ruchów wykonywanych za jego pomocą przez użytkownika. Zwykle nie jest konieczne, aby piórko stykało się bezpośrednio z ekranem czy podkładką. Wysokość odczytu powinna wynosić co najmniej 9 minimetrów.

Nowoczesne urządzenia rozpoznają również kąt nachylenia piórka. Najlepsze tablety graficzne oferują zakres co najmniej 60 stopni.

 

Najważniejsze funkcjonalności

Liczba stopni nacisku
Dobry tablet graficzny powinien posiadać sporą liczbę poziomów nacisku za pomocą rysika. Im jest ich więcej, tym praca staje się przyjemniejsza, skuteczniejsza i bardziej naturalna, a szczegóły precyzyjniej odwzorowane. Nacisk jest w tym przypadku parametrem, który określa intensywność wywierania oporu dłonią za pomocą piórka. Ma to bezpośredni wpływ na to, jak gruba będzie nanoszona linia. Nasz ranking tabletów graficznych pokazuje, że najlepsze urządzenia posiadają nawet blisko 10 000 stopni nacisku. Jeżeli jednak zastanawiasz się, jaki tablet graficzny na początek będzie wystarczający, wtedy już 1024 poziomy nacisku powinny się sprawdzić.

Czułość na nacisk jest tym, co odróżnia tablet do rysowania z rysikiem od pracy na komputerze przy użyciu myszki – nie jest ona w stanie rozpoznawać siły nacisku, dlatego trzeba określać grubość linii w ustawieniach programu.

Dokładność rysika i próbkowanie
Dokładność wskaźnika to parametr, który wskazuje, z jaką precyzją oddawane są czynności wykonywane za pomocą rysika. Wartość ta powinna wynosić co najmniej 0,6 mm, a najlepiej, aby została określona na poziomie 0,25 mm. Dokładność odwzorowywania ruchów zależy również od kolejnej wartości, jaką jest próbkowanie. Parametr ten wskazuje szybkość, z jaką urządzenie odczytuje aktualną pozycję rysika oraz siłę nacisku. Spora wartość próbkowania, wynosząca co najmniej 200 PPS (punktów na sekundę) jest istotna zwłaszcza w przypadku tych użytkowników, którzy często wykonują szybkie ruchy za pomocą piórka – są to zwykle malarze oraz graficy. Jaki tablet dla grafika zatem optymalnie się sprawdzi? Taki, który cechuje się sporą wartością próbkowania.

Sposób zasilania rysików
Zastanawiając się nad tym, jaki kupić tablet graficzny, warto również sprawdzić metodę zasilania rysików. Do wyboru mamy rysiki na baterię oraz niewymagające jej wykorzystania – np. dzięki zastosowaniu technologii rezonansu magnetycznego.

Możliwości połączenia z komputerem
Jeżeli wybieramy tablet graficzny bez ekranu, wtedy musimy podłączyć go do komputera, laptopa czy innego urządzenia mobilnego. Warto zatem upewnić się, jakie porty obsługuje tego typu sprzęt i czy w zestawie znajdują się kable. Najczęściej do przekazywania danych o pozycji rysika oraz obrazu na wyświetlacz, służy kabel USB oraz HDMI. Niektóre urządzenia pozwalają także na połączenie bezprzewodowe, np. z wykorzystaniem protokołu Bluetooth.

Urządzenia do cyfrowego rysowania zwykle są kompatybilne z wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows, Linux oraz MAC OS. W przypadku pozostałych systemów, niemożliwe może okazać się wykrywanie pozycji rysika – jest on wtedy rozpoznawany jako zwykła mysz komputerowa, bez możliwości wykrywania siły nacisku czy położenia.

Dodatkowe funkcje
Osoby zajmujące się grafiką na co dzień, powinny również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie posiadają tablety graficzne. Ranking dostępny w naszym serwisie obejmuje urządzenia, które zostały wyposażone m.in. w dotykowy panel. Dzięki temu użytkownik może korzystać z wielu możliwości ułatwiających prace, takich jak np. skalowanie i przesuwanie obrazu czy manualne przesuwanie kursora. Przydatną funkcją funkcją są również programowalne przyciski. Opcja ta jest przydatna zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy tablet graficzny dla dzieci, a także wtedy, gdy zależy nam na możliwie jak najszybszej pracy. Przyciski funkcyjne pozwalają szybko skorzystać z określonego narzędzia, np. gumki. Nie musimy wtedy używać skomplikowanych skrótów klawiszowych na klawiaturze, które mogą być trudne do zapamiętania, zwłaszcza przez młodych użytkowników. Warto wybierać również urządzenia z powłoką antyrefleksyjną. Dzięki temu wysoki komfort pracy zostanie zachowany również w warunkach silnego nasłonecznienia. Promienie słoneczne nie będą nas wówczas oślepiać. Niektóre modele posiadają również w zestawie rękawiczkę do rysowania ze śliskiego materiału, a także zapasowe piórka o różnym poziomie gładkości.

 

Tablet graficzny – jaki kupić program do pracy?

Tablet dla rysownika może mieć wbudowane oprogramowanie, przeznaczone do wykonywania określonego rodzaju pracy – np. projektów inżynierskich, map czy obrazów. Mogą być to różnego rodzaju zaawansowane programy graficzne, takie jak np. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Corel PaintShop, Krita czy Procreate. Dzięki używaniu tego typu oprogramowania, użytkownik zyskuje więcej możliwości ustalania parametrów rysika oraz może korzystać z dodatkowych narzędzi do rysowania. Dzięki temu praca staje się szybsza, bardziej precyzyjna i można przeprowadzić więcej zaawansowanych czynności graficznych.

 

Jaki tablet graficzny do rysowania – podsumowanie

Zakup tabletów graficznych jest zatem warty rozważenia w związku z wieloma zaletami tego typu urządzeń. Są one wyposażone w rysiki, które zapewniają znacznie bardziej precyzyjną i wygodniejszą pracę w porównaniu do myszki komputerowej czy touchpada. Użytkownik odnosi wrażenie, jakby rysował za pomocą kredki czy ołówka – wykonuje analogiczne ruchy dłonią, aby mogły powstać efekty pracy w postaci cyfrowej. Korzystanie z tabletów do rysowania pozwala wielokrotnie dopracowywać swoje dzieło, kopiować czy zmieniać kolory.

Tablety graficzne dla początkujących można kupić nawet poniżej 100 złotych – zwykle będą to urządzenia bez wyświetlacza. Zaczynając swoją przygodę z tego typu urządzeniem, warto zdecydować się na rozmiar przestrzeni roboczej A4, a dopiero z czasem brać pod uwagę mniejsze modele. Powierzchnia robocza powinna posiadać wielkość jak najbardziej zbliżoną do rozmiaru ekranu w komputerze. Istotny jest również lekki ciężar, poręczność, prostota obsługi, funkcjonalność, a także opisane w artykule parametry rysika.

Zastanawiasz się nad tym, jaki wybrać tablet graficzny? Poradnik dostępny na naszej stronie pomoże Ci w dokonaniu rozsądnego i przemyślanego zakupu.