Jaki tablet graficzny kupić? Ranking najlepszych tabletów do rysowania

Aktualizacja: Czerwiec 2020

Kiedy karta papieru już nie wystarczy i chcemy rozwinąć swoje dotychczasowe graficzne umiejętności, warto zaopatrzyć się w tablet do rysowania. To niepozorne urządzenie skrywa w sobie nieograniczone możliwości – od edytowania zdjęć, po kreatywne malowanie dowolną techniką. Nasz poradnik oraz ranking tabletów graficznych ma pomóc w wyborze sprzętu dopasowanego do indywidualnych oczekiwań.

Jaki tablet graficzny do rysowania wybrać? Jest kilka kryteriów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, a należą do nich:

 • Powierzchnia robocza
 • Rozdzielczość
 • Zakres pochylenia piórka
 • RPS/PPS – szybkość raportowania
 • Czułość nacisku
 • Kompatybilność z systemami operacyjnymi i programami graficznymi
 1. Huion H1060P
 2. XP-Pen Star 03
 3. Wacom Intuos S
 4. Huion Kamvas Pro 16
 5. XP-Pen Artist 12 Pro
 6. Poradnik wyboru tabletów graficznych

Porównanie najlepszych tabletów graficznych:

ModelCenaRodzajObszar roboczy [mm]Rozdzielczość [LPI]Rozdzielczość wyświetlaczaPoziomy naciskuCzęstotliwość próbkowania [RPS]Konfigurowalne przyciskiWykrywanie kątów nachyleniaWaga pióra [g]Łączność
Huion H1060PSprawdź cenę »bez ekranu254 × 1595080nie dotyczy819223312TAK16USB
XP-Pen Star 03Sprawdź cenę »bez ekranu254 × 1525080nie dotyczy81922668brak danychbrak danychUSB
Wacom Intuos SSprawdź cenę »bez ekranu152 × 952540nie dotyczy4096brak danych4brak danych9USB
Huion Kamvas Pro 16Sprawdź cenę »ekranowy344 × 19450801920 × 108081922666TAK (+/- 60°)14HDMI / USB
XP-Pen Artist 12 ProSprawdź cenę »ekranowy256 × 14450801920 × 108081922208TAK (+/- 60°)13,5HDMI / USB

Najlepsze tablety graficzne – Ranking tabletów graficznych 2020

 

1. Huion H1060P Kliknij aby kupić »

Huion-H1060PFirma HUION, która specjalizuje się w tabletach graficznych, cieszy się wśród użytkowników bardzo dobrymi opiniami. Producent zaskarbił sobie ich sympatię, dzięki wysokiej jakości i łatwości obsługi urządzeń, a to wszystko w przystępnej cenie. Czy tablet graficzny HUION H1060P również spełnia te standardy?

Warto zacząć od tego, że HUION tablet graficzny to rozwinięcie popularnego modelu 1060PLUS, a tym samym przedstawiciel najnowszej generacji tabletów Huion z technologią pasywnego piórka oraz wysokim poziomem stopnia nacisku. Wynosi on aż 8192 stopnie i jest jednym z najlepszych wyników w kategorii tabletów graficznych bezekranowych. Parametr ten pozwala rozróżnić, z jaką siłą rysik przyciska do powierzchni sprzętu. Wysoka czułość będzie szczególnie ważna dla osób rysujących w programach graficznych. Zapewni to lepszy komfort pracy oraz perfekcyjną precyzję. Dodatkowo tablet graficzny HUION 1060 wyposażono w technologię TILT, czyli wykrywanie kąta nachylenia pióra. Ułatwia to naturalniejsze ruchy ręką w trakcie rysowania, w aplikacjach obsługujących tę funkcję.

Zaraz po stopniu nacisku, drugim ważnym parametrem jest szybkość raportowania lub inaczej odświeżania. W zależności od producenta można tę cechę odszukać pod dwoma oznaczeniami RPS (raporty na sekundę) lub PPS (punkty na sekundę), aczkolwiek mówią one o tej samej właściwości. Mianowicie szybkość raportowania oznacza, ile razy na sekundę tablet wysyła informację o pozycji rysika oraz nacisku z powrotem do komputera. Standard w większości tabletów graficznych to 200 PPS. Tablet do rysowania HUION ma aż 233 PPS. Jednak to nie koniec zalet rysika.

Pasywne pióro PW100 działa w każdej sytuacji, gdyż pracuje również bez baterii i ładowania. Tak więc w przypadku nagłej weny możesz go po prostu wziąć do ręki i zabrać się do pracy! Jego lekka konstrukcja (16 g) pozwoli na wielogodzinną pracę z zachowaniem pełnej wygody. Ponadto, tablet można rozłożyć i utrzymać w stabilnej pozycji przez cały czas, co jeszcze bardziej sprzyja wielogodzinnym projektom.

Producent oferuje duże pole do popisu na zaprezentowanie swoich umiejętności, a dokładniej aż 254 × 158 mm obszaru roboczego. Aktywny obszar nie jest równoznaczny z całkowitym wymiarem tabletu. Ten obszar to część urządzenia, która odbiera sygnał z pióra i jest odzwierciedleniem kartki papieru. Równie istotna jest rozdzielność sprzętu, ekran graficzny HUION ma ją na poziomie 5080 LPI (im większa rozdzielczość, tym lepiej odwzorowane są detale). Natomiast pewne minimum, jakie powinien zachować przyzwoitej jakości sprzęt to 2000 LPI.

Ten model ma jeszcze jedną funkcjonalność, której nie można pominąć, gdyż jest to najlepszy wynik w naszym zestawieniu. Mowa o programowalnych klawiszach, do których zaliczymy: 12 fizycznych, programowalnych przycisków na powierzchni tabletu, 16 programowalnych pól funkcyjnych, a także 2 przyciski na piórze. Można do nich przypisać najczęściej używane funkcje, skróty czy kombinacje klawiszy. Pomoże to usprawnić pracę i spersonalizować sprzęt do swoich oczekiwań.

Dla kogo przeznaczony jest tablet HUION H1060P? Przede wszystkim dla osób posiadających sprzęt z systemem operacyjnym Windows 7 i wyżej oraz Mac 10.11 i nowszym. Co więcej, podczas zakupu do zestawu dołączone jest USB OTG, które obsługuje telefony komórkowe oraz tablety z systemem minimum Android 6.0.

Podsumowując, wszystkie funkcje oferowane przez firmę HUION zachwycą każdego, kto zajmuje się grafiką zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. A wszystko to w bardzo atrakcyjnej cenie. Czy można chcieć czegoś więcej? Producent uznał, że tak, dlatego przy zakupie znajdziecie w zestawie także wkłady do pióra oraz podkładkę. Teraz praca będzie jeszcze przyjemniejsza.

MÓJ TABLET GRAFICZNY

Tablet graficzny Huion H1060P to najczęściej wybierany bezekranowy tablet do rysowania wśród użytkowników

Huion H1060P

Zalety

Zalety
 • Aż 12 programowalnych przycisków i 16 dostosowanych klawiszy miękkich
 • Pasywny rysik PW100 niewymagający zasilania
 • Wykrywanie kąta nachylenia (TILT)
 • Wykrywa aż 8192 stopnie nacisku
 • Duży obszar roboczy (254 × 159 mm)
 • Kompatybilny z większością systemów operacyjnych
 • Możliwość tabletu do telefonu lub tablety za pomocą złącza OTG

Wady

Wady
 • Brak podświetlenia klawiszy

Kup w Media Expert

 

2. XP-Pen Star 03 Kliknij aby kupić »

XP-Pen-Star-03Tablet graficzny XP-PEN to perfekcyjne połączenie ergonomii i designu. Ten model został zaprojektowany z myślą głównie o osobach rozpoczynających swoją przygodę z grafiką, które dysponują ograniczonym budżetem, ale mimo to stawiają na jakość.

XP-Pen Star 03 jest to najtańszy tablet graficzny w naszym zestawieniu, ale równie funkcjonalny.

Warto rozpocząć od wielozadaniowego piórka. Wystarczy przeprowadzić szybką i prostą konfigurację na interfejsie tabletu, aby móc cieszyć się łatwym przełączaniem rysika z trybu długopisu na gumkę do ścierania. Drobne błędy zdarzają się nawet najlepszym, a ekspresowa możliwość ich skorygowania, pozwoli nie tylko oszczędzić nerwy, ale i czas użytkownika. Jednak nie tylko rysik został wyposażony w takie udogodnienia. Tablet posiada aż osiem klawiszy skrótu, które można indywidualnie dopasować, w tym może się znaleźć pędzel, gumka, zbliżenie, oddalenie czy cofnięcie. Dostępność takiej funkcji pozwoli ograniczyć do minimum konieczność skorzystania z dodatkowej klawiatury, o ile w ogóle będzie potrzebna.

Co jeszcze oferuje producent XP-Pen? Tablet wyposażony jest w rysik, który nie wymaga ładowania ani użycia baterii, dlatego nawet w podróży można cieszyć się jego niezawodną pracą. Niestety w informacjach od producenta nie znajdziemy parametru, mówiącego nam o kącie pochylenia pióra. Za to widnieje informacja o czułości nacisku, która jest na poziomie 8192, czyli możliwie najwyższym, zapewniającym niesamowitą precyzję. Co więcej, w zestawie znajdziemy aż 8 zapasowych wkładów do pasywnego piórka P01.

Jednak XP-Pen na tym nie pozostał i postanowił wyposażyć tablet w dodatkowe udogodnienia, mające na celu poprawę precyzji, ale także pomoc w osiągnięciu perfekcji osobom mniej doświadczonym graficznie. Chodzi tu o funkcję automatycznej korekcji linii oraz „anti-shake”, dzięki której ewentualnie drgnięcie ręki nie wpłynie negatywnie na ostateczny efekt pracy. Zwłaszcza że szybkość reakcji urządzenia jest błyskawiczna – RPS, czyli prędkość raportowania tabletu Star 03 wynosi aż 266. Jest to jedna z najlepszych wartości dostępnych w produktach z tej kategorii.

Rysowanie, edytowanie czy projektowanie – na to wszystko przeznaczone jest 254 × 152 mm powierzchni obszaru roboczego. Natomiast rozdzielczość to 5080 LPI. Takie połączenie to gwarancja precyzyjnego, wyraźnego obrazu.

Ponownie więc pada pytanie, u kogo sprawdzi się tablet XP-Pen? Sprzęt jest kompatybilny z Windows 10/8/7/Vista/XP, systemem Mac OS 10.7 x i wyższymi oraz z programami graficznymi takimi jak: Photoshop, Painter czy Adobe Illustrator. Propozycja firmy XP-Pen będzie więc idealnym wyborem dla osób, które chcą rozwinąć swój talent i umiejętności, ale również sprawdzi się jako prezent. Po dotychczasowych ocenach użytkowników możemy śmiało rzec, że będzie to strzał w dziesiątkę.

XP-Pen Star 03

Zalety

Zalety
 • Niska cena – najtańszy tablet graficzny w naszym zestawieniu
 • Duży obszar roboczy pracy (254 × 152 mm)
 • Pasywny rysik P01 niewymagający zasilania
 • Aż 8 zapasowych wkładów do pióra w zestawie
 • 8 konfigurowalnych przycisków
 • Przełączanie pomiędzy trybem długopisu i gumki za pomocą jednego przycisku
 • Pełna kompatybilność z najpopularniejszymi systemami i programami graficznymi
 • Bardzo wysoka czułość nacisku(8192 poziomów)

Wady

Wady
 • Tablet jest przeznaczony przede wszystkim dla osób początkujących
 • Brak informacji na temat interpretacji kątów pochylenia pióra

Kup na Morele.net

 

3. Wacom Intuos S Kliknij aby kupić »

Wacom-Intuos-SWacom to japońska spółka, która słynie z jakości oraz trwałości swoich produktów. Tablety graficzne, smartpady, piórka do tabletów multimedialnych to ich specjalność. Dziś przyjrzymy się, czy tablet graficzny Wacom Intuos S rzeczywiście zasługuje na tak licznie pojawiające się pozytywne opinie.

Bezekranowy tablet graficzny Wacom to zauważalna wygoda już na pierwszy rzut oka. Jest cienki niczym smartfon, gdyż jego grubość wynosi zaledwie 8,8 mm. Praca w domu czy w podróży, a nawet samo przenoszenie sprzętu będzie łatwe i bezproblemowe, a przede wszystkim lekkie.

Jednak ten niepozorny wygląd skrywa w sobie wiele tajemnic. Pierwsza z nich to funkcjonalny, cyfrowy rysik do tabletu graficznego 4K, który charakteryzuje niebywała precyzja. Zapewnia ją ergonomiczny kształt i niewielka waga (9 g – najniższa w naszym zestawieniu), co pozwala wygodnie trzymać rysik w dłoni nawet przy dłuższej pracy. Ponadto, pióro wyposażono w technologię EMR (Electro-Magnetic Resonance), dzięki czemu energia pobierana jest z urządzenia. Nie potrzebne są więc baterie ani ładowanie. Wewnątrz pisaka umieszczono różne rodzaje końcówek, które umożliwią kreatywną pracę, jeszcze lepsze efekty czy bardziej naturalne rysunki, więc wybieraj, sprawdzaj i poznawaj nowe style, które możesz osiągnąć, korzystając z końcówek oferowanych przez Wacom. Tablet graficzny tej firmy można także z powodzeniem personalizować, a to dzięki dwóm przyciskom pióra oraz czterem, konfigurowalnym przyciskom tabletu ExpressKey™. Pozwolą one mieć ulubione i najczęściej używane funkcje zawsze pod ręką.

Niestety tablet do rysowania Wacom posiada trochę niższe parametry techniczne w porównaniu z pozostałymi urządzeniami w zestawieniu. Poziom nacisku wynosi jedynie 4096, ale nadal pozwala to wykonywanie efektownych grafik. Aczkolwiek rozdzielność jest zaledwie ponad standardowo wymaganą od tabletów graficznych – 2540 LPI. Zważając jednak na cenę oferowaną za ten model przez producenta oraz pozostałe funkcje, które posiada, należy uznać, że jest to przyzwoity wynik. Na pochwałę zdecydowanie zasługuje także obszar aktywny urządzenia, który wynosi ponad 75% szerokości sprzętu, a mianowicie 152 × 95 mm.

Tablet Wacom jest bardzo prosty w obsłudze i niemal od razu po zakupie gotowy do użytku. Wystarczy podłączyć tablet przez USB, pobrać i zainstalować sterownik, a na końcu dokonać rejestracji. Należy oczywiście podkreślić, z jakim sprzętem kompatybilny jest ten model. Jest to Windows XP, Vista, 7, 8, 10 oraz Mac OS. Ponadto, po dokończeniu rejestracji, uzyskuje się dostęp do jednej, wybranej aplikacji kreatywnej, całkowicie bezpłatnie. Do wyboru jest: Corel® Painter® Essentials™ 6,  Corel® Aftershot™ 3 i CLIP STUDIO PAINT PRO.

Z tym sprzętem ograniczać Cię może tylko wyobraźnia, ponieważ tablet Wacom Intuos S zapewnia wszelkie środki, aby wszystkie drzemiące w Tobie pasje – od obróbki zdjęć po rysunki cyfrową akwarelą – weszły na wyższy poziom.

Wacom Intuos S

Zalety

Zalety
 • Super cienki i kompaktowy (8,8 mm grubości)
 • Obszar rysowania rozciąga się do krawędzi urządzenia
 • Niewymagające baterii pióro cyfrowe 4K
 • Technologia EMR zapewnia naturalne wrażenia rysunkowe
 • Najlżejsze pióro w naszym zestawieniu (9 g)
 • 3 programy dostępne do bezpłatnego pobrania
 • Różne rodzaje końcówek do rysika ukryte wewnątrz pisaka
 • Wbudowana półka na pióro

Wady

Wady
 • Najmniejsza rozdzielczość [LPI] w zestawieniu – 2540
 • Wykrywa 4096 stopnie nacisku, co jest najsłabszym wynikiem w naszym zestawieniu
 • Tylko 4 konfigurowalne przyciski

Kup w Media Markt Kup na Allegro

 

4. Huion Kamvas Pro 16 Kliknij aby kupić »

Huion-Kamvas-Pro-16Czas na pierwszą, ekranową wersję tabletu graficznego, który z powodzeniem może stać się narzędziem profesjonalnych grafików. Na tapetę bierzemy tablet firmy Huion – Kamvas Pro 16.  Jakie są jego mocne i słabe strony? Przekonajmy się!

Tablet graficzny HUION jest to najdroższa propozycja w naszym zestawieniu, ale nie bez powodu – urządzenie posiada własny wyświetlacz. Pozwala to na pracę niczym jak na kartce papieru – rysujesz i widzisz efekt natychmiastowo. Jest to działanie podobnie jak w przypadku monitora dotykowego. Każdy ruch jest widoczny w miejscu dotknięcia pióra. Taki rodzaj sprzętu to niezwykła wygoda szczególnie dla klasycznych grafików, gdzie przyzwyczajenie się, iż obraz pojawia się w innym miejscu, wymaga trochę czasu.

Równie ważne jest to czym rysujemy, a w przypadku HUION tablet graficzny jest to pasywne pióro nowej generacji. Nie wymaga baterii ani ładowania, a jego praca jest niezwykle precyzyjna. Gwarantuje to 8192 stopni nacisku oraz szybkość reakcji na poziomie 266 PPS. Co więcej urządzenie wykrywa kąt nachylenia pióra na poziomie +/- 60 stopni. Dzięki temu każdy ruch, każda linia będzie odwzorowana w jak najbardziej naturalny sposób. Są to nie tyle ponadprzeciętne, co jedne z najwyższych parametrów.

Ekran graficzny HUION także posiada zaawansowane technologie, które wpływają na wysoki poziom pracy urządzenia. Zacznijmy od jednej z podstawowych cech, czyli rozdzielczości – 5080 LPI (liczba linii na cal) zapewnia wyjątkową precyzję odwzorowywania ruchów, dzięki czemu żaden niepożądany detal nie umknie naszej uwadze. Drugi najważniejszy dla wielu osób element to obszar roboczy, który wynosi aż 344 × 194 mm i tym samym jest największym z opisanej przez nas piątki produktów. Jednak to dopiero początek.

Tablet do rysowania HUION posiada laminowany ekran. Powoduje to, że odległość pomiędzy powierzchnią roboczą a matrycą jest mniejsza, dzięki czemu zjawisko paralaksy (efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanych z różnych kierunków) jest ograniczone do minimum. Kolejny element, który wyróżnia tablet graficzny z ekranem HUION to zastosowanie antyodblaskowego szkła, który bezproblemowo łączy się z panelem IPS (rodzaj matrycy, którego położenie ciekłego kryształu względem siebie jest równoległe). Zapewnia to szerszy kąt widzenia, ale też lepsze odwzorowanie kolorów. Dokładniej to pokrycie kolorów wynosi aż 120% skali sRGB. Skala ta to międzynarodowy standard, powszechnie stosowany w oprogramowaniu i różnorodnych sprzętach. Podczas przenoszenia obrazu pomiędzy urządzeniami, różnica kolorów będzie nieznaczna. I to nadal nie koniec.

Tablet graficzny z wyświetlaczem HUION posiada 6 programowalnych klawiszy, więc indywidualnie możemy ustawić najczęściej wybierane skróty. Natomiast panel dotykowy został zaprojektowany w taki sposób, by usprawnić pracę do maksimum, także oddalanie, zbliżanie, zmiana rodzaju pędzla jest teraz niezwykle szybka i prosta.

Kończąc, nie można pominąć budowy zewnętrznej tabletu. Tylna obudowa to stop aluminium najwyżej jakości. Na elegancki i stylowy design składają się zaś czarny przód, smukłe krawędzie, 15,6-calowy ekran i specjalnie zaprojektowana podstawa. Jeśli zaś chodzi o kompatybilność to tutaj również jest bardzo dobrze. Urządzenie bez problemu poradzi sobie z takimi systemami i programami, jak Windows 7 i nowsze, Mac OS 10.11 (wzwyż), Adobe Photoshop, Clip Studio czy Paint Tool Sai.

Reasumując, tablet graficzny HUION z ekranem to klasa sama w sobie. Przy tym sprzęcie profesjonalista jeszcze bardziej rozwinie skrzydła, a amator odkryje swoje nieograniczone pokłady kreatywności.

Huion Kamvas Pro 16 Review

Tablet graficzny Huion Kamvas Pro 16 to najczęściej wybierany tablet graficzny z wyświetlaczem wśród użytkowników

Huion Kamvas Pro 16

Zalety

Zalety
 • Przeznaczony również do profesjonalnego zastosowania
 • Własny wyświetlacz
 • Pióro wykrywa aż 8192 stopnie nacisku
 • Wykrywany kąt nachylenia pióra wynosi +/- 60 stopni
 • W pełni laminowany ekran
 • Antyodblaskowe szkło
 • Rozdzielczość Full HD wyświetlacza i bardzo dobre kąty widzenia
 • Pokrycie 120% skali sRGB
 • 6 programowalnych klawiszy
 • Rozdzielczość wejściowa 5080 LPI
 • Największy obszar roboczy (344 × 194 mm) w zestawieniu
 • Regulowana podstawa do tabletu w zestawie
 • Trwała obudowa wykonana z aluminium
 • Kompatybilny z wieloma programami graficznymi

Wady

Wady
 • Wysoka cena – najdroższy tablet graficzny w zestawieniu
 • Stosunkowo mało programowalnych przycisków (6)

Kup na Electro.pl

 

5. XP-Pen Artist 12 Pro Kliknij aby kupić »

XP-Pen-Artist-12-ProFirmę XP-Pen i jej produkty mieliśmy okazję przed chwilą poznać, a teraz nadeszła pora na ekranowy tablet graficzny XP-Pen Artist 12 Pro. Przekonajmy się, czy wysoka jakość oraz funkcjonalność, znajdzie odzwierciedlenie także w tym modelu.

XP-PEN tablet graficzny łączy w sobie elegancję i praktyczność. Zacznijmy od pierwszego z tych elementów. Klasyczny, czarny interfejs trafia w gust niemal każdego użytkownika. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, którą się wyróżnia. Zamiast typowego touch-pada posiada rolkę. Pokrętło jest praktyczne nie tylko dlatego, że mieści się w dłoni, ale przede wszystkim z tego powodu, iż można je zaprogramować w dowolny sposób. Efekt? Swoboda, wygoda i lepsza kontrola pracy.

Jeśli już jesteśmy przy kwestii indywidualnych ustawień, to warto wspomnieć o przyciskach funkcyjnych, których Artist 12 Pro posiada aż 8. Ulubione kombinacje będą dostępne poprzez jedno kliknięcie.

Jednak główne narzędzie pracy to pióro. I teraz kolej na tę część praktyczną. Rysik wykrywa kąt nachylenia pióra do 60 stopni. Wszelkie pociągnięcia oraz przejścia można teraz wykonać w naturalny sposób. Zwłaszcza że urządzenie wykrywa aż 8192 poziomy nacisku. Dzięki temu nawet najbardziej wymagający szkic będzie wykonany perfekcyjnie. Niestety szybkość raportowania jest najniższa w zestawieniu, bo jedynie 220 RPS, ale nadal przekracza to minimalny standard, czyli 200 RPS.

Tablet do rysowania XP-Pen wyposażony został w wyświetlacz Full HD 1920×1080 z obszarem roboczym 256,3 × 144,2 mm. Matryca IPS zapewnia kąty widzenia na poziomie 178 stopni oraz ochronę koloru. Pozwala to na kontrolę szczegółowych elementów grafiki pod wieloma aspektami. Producent zadbał także o komfort użytkownika w przypadku wielogodzinnej pracy. Zastosował laminowany ekran, który eliminuje zjawisko paralaksy (efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanych z różnych kierunków). Dodatkowo wykorzystał powłokę antyrefleksyjną. Wpływa ona nie tylko zbawiennie na wzrok, ale też redukuje odbicia i wzmacnia odporność sprzętu na ewentualne zarysowania. Gdyby jednak folia została uszkodzona, to można ją bezproblemowo, samodzielnie wymienić.

Tablet będzie współpracował z większością systemów oraz programów – Windows 10/8/7 (32/64bit), Mac OS X 10.10 lub nowszy, Adobe® Photoshop®, Illustrator®, SAI®, CDR®, GIMP®, Krita®, Medibang® Fire Alpaca® czy Blender® 3D. Osoby, które zdecydują się na zakup tego modelu, otrzymają w zestawie także stojak pod tablet, który zapewni stabilną, wygodną pracę oraz etui na rysik, który może posłużyć także jako podstawka.

XP-Pen zadbał o swoich użytkowników na każdy możliwy sposób, od nowych technologii zwiększających efektywność, po wyposażenie gwarantujące komfort pracy. Każdy grafik doceni to wyjątkowo udane połączenie praktyczności oraz wielozadaniowości.

XP-Pen Artist 12 Pro

Zalety

Zalety
 • Własny wyświetlacz
 • W pełni laminowany ekran niweluje zjawisko paralaksy
 • Matryca IPS o rozdzielczości Full GD
 • Szerokie kąty widzenia na poziomie 178 stopni
 • Wykrywanie kątów nachylenia pióra do 60 stopni
 • 8 programowalnych przycisków funkcyjnych
 • Antyrefleksyjna folia optyczna
 • Stojak pod tablet oraz etui od pióra w zestawie
 • Bardzo szeroka kompatybilność z programami graficznymi
 • Rozdzielczość wejściowa 5080 LPI
 • Pióro wykrywa aż 8192 stopnie nacisku

Wady

Wady
 • Najmniejsza częstotliwość próbkowania w zestawieniu (220 RPS)

Kup na Allegro

 

6. Jaki tablet graficzny kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie tabletu graficznego?

Tablet graficzny do rysowania to mobilne urządzenie, które przyda się każdej osobie wykonującej projekty graficzne, inżynierskie czy zajmującej się obróbką zdjęć. Może być wykorzystany m.in. przez malarza, fotografa, inżyniera, ilustratora, projektanta czy grafika komputerowego. Pozwala na tworzenie prostych i zaawansowanych grafik, map, obrazów, rysunków czy projektów CAD. Tani tablet graficzny sprawdzi się w przypadku tych użytkowników, którzy są początkującymi artystami lub zajmują się tworzeniem jedynie w sposób hobbystyczny.

Tablety do rysowania pozwalają zastąpić analogowe narzędzia ich cyfrowymi odpowiednikami. Nie jest więc konieczne zaopatrywanie się w ołówki, kredki, gumki czy pędzle. Urządzenie zastępuje również kartę papieru, stół kreślarski czy płótno. Tego typu sprzęt elektroniczny składa się z podkładki lub wyświetlacza, a także specjalnego wskaźnika, który nazywane jest również rysikiem lub piórkiem.

W artykule wskazujemy, na co na należy zwracać uwagę, aby wybrać dobry tablet graficzny, spełniający nasze oczekiwania. Prezentujemy najistotniejsze parametry tego typu urządzeń oraz ich zalety.

 

Dobry tablet graficzny – jaki wybrać?

Tablet do grafiki może być zarówno stosunkowo prostym, jak i zaawansowanym technologicznie urządzeniem. Zupełnie innego sprzętu będzie potrzebowało dziecko czy osoba tworząca sporadycznie w wolnych chwilach, a zupełnie innego profesjonalista, zajmujący się na co dzień zawodowo grafiką, tworzeniem projektów, map czy ilustracji. Tablet graficzny dla początkujących można kupić już poniżej 100 złotych. Najlepsze tablety graficzne dla zawodowców kosztują natomiast kilka tysięcy złotych i więcej. Warto zastanowić się, z jakich funkcji takiego sprzętu będziemy faktycznie korzystać, aby niepotrzebnie nie przepłacać.

 

Rodzaje tabletów

Zastanawiając się, jaki tablet graficzny wybrać, w pierwszej kolejności warto poznać ich dwa podstawowe typy. Możemy wybierać sposób urządzeń z wyświetlaczem oraz niewyposażonych w ekran.

 • Tablet graficzny z ekranem LCD pozwala na rysowanie po powierzchni wyświetlacza. Praca z takim urządzeniem przebiega podobnie jak w przypadku rysowania na kartce papieru czy płótnie. Rezultat pracy pojawia się dokładnie w tym samym miejscu, w którym malujemy, kreślimy czy rysujemy za pomocą piórka. Jest to zatem sytuacja zbliżona do naturalnych warunków pracy w biurze czy pracowni artystycznej. Tablet graficzny z wyświetlaczem jest zwykle znacznie droższy niż bez niego.

 • Nieco inaczej działa tablet graficzny do komputera. Jest to urządzenie, które nie posiada ekranu. W tym przypadku rysujemy po powierzchni podkładki, która stanowi obszar roboczy. Tego typu pad do rysowania należy połączyć z komputerem lub urządzeniem mobilnym, np. smartfonem. Połączenie może być zarówno przewodowe (np. za pomocą kabla USB lub HDMI), jak i bezprzewodowe. Efekt pracy pojawia się w czasie rzeczywistym na ekranie sprzętu, do którego jest podłączony tablet dla grafika. Praca w tym trybie niektórym użytkownikom sprawia trudność. Może minąć trochę czasu, aż przyzwyczają się do tego, że rysunek nie pojawi się w tym samym miejscu, w którym wykonują ruch za pomocą rysika. Konieczne jest zatem wypracowanie odpowiedniej koordynacji wzrokowo-ruchowej.

 

Jaki wybrać tablet graficzny pod względem wielkości?

Rozmiar powierzchni roboczej tabletu graficznego jest istotny zwłaszcza w przypadku urządzeń bez wyświetlacza, podłączanych do komputera czy smartfona. Istotne jest to, aby wielkość obszaru roboczego była w jak największym stopniu zbliżona do rozmiaru monitora. Zbyt duże dysproporcje pod tym względem mogą sprawić, że praca stanie się niewygodna – utrudnione będzie wykonywanie precyzyjnych ruchów w celu rysowania drobnych szczegółów. Tablet dla grafika o niedużych rozmiarach sprawdzi się optymalnie wtedy, gdy będzie on chciał wykonywać precyzyjne poprawki. Urządzenie o dużym rozmiarze znajduje natomiast zastosowania w przypadku rysowania kresek o sporej długości, a także geometrycznych figur. Wielkość całkowita tabletu do rysowania zwykle jest nieznacznie większa niż powierzchnia robocza. Na rynku są dostępne urządzenia nawet z 27 calowym ekranem. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czy posiadamy aż tak dużo miejsca na biurku.

 

Jaki tablet graficzny dla początkujących?

Tablet do rysowania dla dzieci oraz osób początkujących powinien przyjmować rozmiar zbliżony do A4. Jest to standardowa wielkość bloku rysunkowego. Dlatego praca na tablecie graficznym staje się wtedy całkowicie naturalna, a przez to wygodna. Powierzchnia do rysowania jest na tyle duża, że nie będziemy mieli problemu ze zmieszczeniem różnego rodzaju ilustracji. Z czasem rozmiar urządzenia można stopniowo zmniejszać. Bardziej zaawansowani użytkownicy nie będą mieli trudności z wygodnym, a zarazem precyzyjnym rysowaniem na tablecie graficznym o rozmiarze odpowiadającym wielkości kartki A5 czy A6. Najmniejsze rozmiary są chętnie wykorzystywane zwłaszcza przez profesjonalnych grafików i designerów, których praca wymaga zachowania największego stopnia dokładności.

 

Jaki tablet do rysowania pod względem rozdzielczości?

Kolejny parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest rozdzielczość tabletu do rysowania. W tym przypadku sprawa jest ułatwiona, ponieważ im wyższa wartość, tym lepiej. Do oznaczania rozdzielczości służy wskaźnik LPI, określający liczbę linii na cal. Aby mieć pewność komfortowej, płynnej i przyjemnej pracy, parametr ten powinien wynosić co najmniej 2000 LPI. Wówczas wszelkie detale mogą być w drobiazgowy sposób odwzorowane – staje się to istotne zwłaszcza w przypadku tworzenia zakrzywionych linii.

Istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy wymiarami powierzchni roboczej tabletu graficznego a rozdzielczością monitora. Problem pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy łączymy niewielkich rozmiarów tablet z ekranem o znacznie większej rozdzielczości. Wówczas wykonywanie ruchów wymagających sporej precyzji może być mocno utrudnione.

 

Jaki tablet graficzny kupić pod względem wysokości odczytu?

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest to, na jaką wysokość nad powierzchnią roboczą należy umieścić rysik, aby możliwe było odczytanie ruchów wykonywanych za jego pomocą przez użytkownika. Zwykle nie jest konieczne, aby piórko stykało się bezpośrednio z ekranem czy podkładką. Wysokość odczytu powinna wynosić co najmniej 9 minimetrów.

Nowoczesne urządzenia rozpoznają również kąt nachylenia piórka. Najlepsze tablety graficzne oferują zakres co najmniej 60 stopni.

 

Najważniejsze funkcjonalności

Liczba stopni nacisku
Dobry tablet graficzny powinien posiadać sporą liczbę poziomów nacisku za pomocą rysika. Im jest ich więcej, tym praca staje się przyjemniejsza, skuteczniejsza i bardziej naturalna, a szczegóły precyzyjniej odwzorowane. Nacisk jest w tym przypadku parametrem, który określa intensywność wywierania oporu dłonią za pomocą piórka. Ma to bezpośredni wpływ na to, jak gruba będzie nanoszona linia. Nasz ranking tabletów graficznych pokazuje, że najlepsze urządzenia posiadają nawet blisko 10 000 stopni nacisku. Jeżeli jednak zastanawiasz się, jaki tablet graficzny na początek będzie wystarczający, wtedy już 1024 poziomy nacisku powinny się sprawdzić.

Czułość na nacisk jest tym, co odróżnia tablet do rysowania z rysikiem od pracy na komputerze przy użyciu myszki – nie jest ona w stanie rozpoznawać siły nacisku, dlatego trzeba określać grubość linii w ustawieniach programu.

Dokładność rysika i próbkowanie
Dokładność wskaźnika to parametr, który wskazuje, z jaką precyzją oddawane są czynności wykonywane za pomocą rysika. Wartość ta powinna wynosić co najmniej 0,6 mm, a najlepiej, aby została określona na poziomie 0,25 mm. Dokładność odwzorowywania ruchów zależy również od kolejnej wartości, jaką jest próbkowanie. Parametr ten wskazuje szybkość, z jaką urządzenie odczytuje aktualną pozycję rysika oraz siłę nacisku. Spora wartość próbkowania, wynosząca co najmniej 200 PPS (punktów na sekundę) jest istotna zwłaszcza w przypadku tych użytkowników, którzy często wykonują szybkie ruchy za pomocą piórka – są to zwykle malarze oraz graficy. Jaki tablet dla grafika zatem optymalnie się sprawdzi? Taki, który cechuje się sporą wartością próbkowania.

Sposób zasilania rysików
Zastanawiając się nad tym, jaki kupić tablet graficzny, warto również sprawdzić metodę zasilania rysików. Do wyboru mamy rysiki na baterię oraz niewymagające jej wykorzystania – np. dzięki zastosowaniu technologii rezonansu magnetycznego.

Możliwości połączenia z komputerem
Jeżeli wybieramy tablet graficzny bez ekranu, wtedy musimy podłączyć go do komputera, laptopa czy innego urządzenia mobilnego. Warto zatem upewnić się, jakie porty obsługuje tego typu sprzęt i czy w zestawie znajdują się kable. Najczęściej do przekazywania danych o pozycji rysika oraz obrazu na wyświetlacz, służy kabel USB oraz HDMI. Niektóre urządzenia pozwalają także na połączenie bezprzewodowe, np. z wykorzystaniem protokołu Bluetooth.

Urządzenia do cyfrowego rysowania zwykle są kompatybilne z wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows, Linux oraz MAC OS. W przypadku pozostałych systemów, niemożliwe może okazać się wykrywanie pozycji rysika – jest on wtedy rozpoznawany jako zwykła mysz komputerowa, bez możliwości wykrywania siły nacisku czy położenia.

Dodatkowe funkcje
Osoby zajmujące się grafiką na co dzień, powinny również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie posiadają tablety graficzne. Ranking dostępny w naszym serwisie obejmuje urządzenia, które zostały wyposażone m.in. w dotykowy panel. Dzięki temu użytkownik może korzystać z wielu możliwości ułatwiających prace, takich jak np. skalowanie i przesuwanie obrazu czy manualne przesuwanie kursora. Przydatną funkcją funkcją są również programowalne przyciski. Opcja ta jest przydatna zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy tablet graficzny dla dzieci, a także wtedy, gdy zależy nam na możliwie jak najszybszej pracy. Przyciski funkcyjne pozwalają szybko skorzystać z określonego narzędzia, np. gumki. Nie musimy wtedy używać skomplikowanych skrótów klawiszowych na klawiaturze, które mogą być trudne do zapamiętania, zwłaszcza przez młodych użytkowników. Warto wybierać również urządzenia z powłoką antyrefleksyjną. Dzięki temu wysoki komfort pracy zostanie zachowany również w warunkach silnego nasłonecznienia. Promienie słoneczne nie będą nas wówczas oślepiać. Niektóre modele posiadają również w zestawie rękawiczkę do rysowania ze śliskiego materiału, a także zapasowe piórka o różnym poziomie gładkości.

 

Tablet graficzny – jaki kupić program do pracy?

Tablet dla rysownika może mieć wbudowane oprogramowanie, przeznaczone do wykonywania określonego rodzaju pracy – np. projektów inżynierskich, map czy obrazów. Mogą być to różnego rodzaju zaawansowane programy graficzne, takie jak np. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Corel PaintShop, Krita czy Procreate. Dzięki używaniu tego typu oprogramowania, użytkownik zyskuje więcej możliwości ustalania parametrów rysika oraz może korzystać z dodatkowych narzędzi do rysowania. Dzięki temu praca staje się szybsza, bardziej precyzyjna i można przeprowadzić więcej zaawansowanych czynności graficznych.

 

Jaki tablet graficzny do rysowania – podsumowanie

Zakup tabletów graficznych jest zatem warty rozważenia w związku z wieloma zaletami tego typu urządzeń. Są one wyposażone w rysiki, które zapewniają znacznie bardziej precyzyjną i wygodniejszą pracę w porównaniu do myszki komputerowej czy touchpada. Użytkownik odnosi wrażenie, jakby rysował za pomocą kredki czy ołówka – wykonuje analogiczne ruchy dłonią, aby mogły powstać efekty pracy w postaci cyfrowej. Korzystanie z tabletów do rysowania pozwala wielokrotnie dopracowywać swoje dzieło, kopiować czy zmieniać kolory.

Tablety graficzne dla początkujących można kupić nawet poniżej 100 złotych – zwykle będą to urządzenia bez wyświetlacza. Zaczynając swoją przygodę z tego typu urządzeniem, warto zdecydować się na rozmiar przestrzeni roboczej A4, a dopiero z czasem brać pod uwagę mniejsze modele. Powierzchnia robocza powinna posiadać wielkość jak najbardziej zbliżoną do rozmiaru ekranu w komputerze. Istotny jest również lekki ciężar, poręczność, prostota obsługi, funkcjonalność, a także opisane w artykule parametry rysika.

Zastanawiasz się nad tym, jaki wybrać tablet graficzny? Ranking dostępny na naszej stronie pomoże Ci w dokonaniu rozsądnego i przemyślanego zakupu.