Aktualizacja: Sierpień 2022

Pod względem wydajności sprzętowej, najlepsze tablety 2021 niewiele ustępują laptopom. Tego typu urządzenia to prawdziwe kombajny multimedialne ze świetnymi ekranami, nadające się do pracy i do rozrywki. Kompaktowa obudowa sprawia, że dobry tablet szybko stanie się nieodłącznym kompanem podróży. Ranking najlepszych tabletów obejmuje urządzenia z systemem Android, Windows i iOS, czyli dostosowane do szerokiego spektrum oczekiwań. Jaki najlepszy tablet warto brać pod uwagę w 2021 roku? Jakie parametry powinny wykazywać najlepsze tablety? Ranking tabletów 2021 to niezawodny poradnik zakupowy dla przyszłego użytkownika.

  1. Huawei MediaPad M5 10.8 4GB/64GB LTE
  2. Lenovo Yoga 3 Pro X90L LTE 64GB
  3. Samsung Galaxy Tab S4 10,5″ 64GB LTE
  4. Microsoft Surface Go 128GB
  5. Apple iPad Pro 11″ 64GB
  6. Poradnik “Jak wybrać tablet?”

Porównanie najlepszych tabletów:

ModelPrzekątna [cale]
RAM [GB]
Pamięć wbudowana [GB]
Liczba rdzeni
System operacyjny
Modem 4G/LTE
Moduł GPS
Bluetooth
Typ matrycy
Rozdzielczość
Aparat tylny [Mpix]
Aparat przedni [Mpix]
Akumulator [mAh]
Waga [g]
Huawei MediaPad M5 10.8 4GB/64GB LTE10,8
4

64

8
Android 8.0 Oreo
TAK
TAK
TAK
IPS
2560 x 1600
138
7500
500
Lenovo Yoga 3 Pro X90L LTE 64GB10,1
4
644
Android 6.0
TAK
TAK
TAK
IPS
2560 x 1600
13
810200
665
Samsung Galaxy Tab S4 10,5'' 64GB LTE10,5
4
648
Android 8.0 Oreo
TAK
TAK
TAK
IPS
2560 x 1600
138
7300
416
Microsoft Surface Go 128GB10
8
128
2Windows 10
TAK
TAK
TAK
PixelSense™ Display
1800 x 1200
8
5
3411
522
Apple iPad Pro 11" 64GB11
4
648
Apple iOS 12
TAK
TAK
TAK
IPS
2388 x 1668
12
77812
468

Najlepsze tablety – Ranking tabletów 2021

1. Huawei MediaPad M5 10.8 4GB/64GB LTE Kliknij aby kupić »

Huawei MediaPad M5 10.8 4GB/64GB LTETablet Huawei imponuje kupującym przede wszystkim dlatego, że choć należy do propozycji relatywnie tanich, nikt nie ma wrażenia, że niższa cena oznacza również niższą jakość tego urządzenia. Co więcej, niektórego jego zalety budzą podziw nawet w przypadku zdecydowanie droższego sprzętu.

Tablet Huawei MediaPad jest chętnie wybierany przede wszystkim dlatego, że nie jest rozwiązaniem drogim. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne charakterystyczne dla niego cechy. Jedną z nich jest obecność stosunkowo pojemnego akumulatora. Jeśli więc mamy świadomość tego, że będziemy z niego korzystać przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia, trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie. Imponuje także obecność trybu Eve Comfort Mode. Tablet Huawei 10 cali może dzięki temu przyczyniać się do ograniczenia ilości światła niebieskiego, które zwykle jest emitowane przez ekran. Jest to znakomite rozwiązanie, zwłaszcza gdy planuje się wykorzystywać omawiany tu sprzęt do czytania, co obciąża oczy. Oczywiście, coś dla siebie znajdą tu także osoby myślące przede wszystkim o oglądaniu filmów na tablecie. Z myślą o nich wprowadzono technologię ClariVu podnoszącą jakość wrażeń wizualnych. Imponuje także ośmiordzeniowy procesor Kirin 960s i aż 4 GB pamięci RAM.

Huawei tablet 10 to doskonały wybór, gdy chcemy korzystać z niego podczas czytania, pisania lub wykonywania zdjęć. Osoby, które w sprzęcie tego rodzaju cenią sobie także aparat fotograficzny mogą mieć jednak pewne zastrzeżenia. Jednym z najpoważniejszych problemów jest lokalizacja tylnego aparatu fotograficznego. Tablet Huawei LTE stawia na rozwiązanie zakładające, że będzie on znacząco wystawać z obudowy. Niestety, sprawia to, że uszkodzenie go jest zdumiewająco proste, co obniża walory całego sprzętu. Nie każdemu spodoba się również to, że producent zapomniał o diodzie doświetlającej. Ta zwykle pozwala na korzystanie z tabletu jako latarki oraz wykonywanie zdjęć w ciemności. Na skorzystanie z obu wymienionych opcji nie ma, niestety, szans.

Zalety
Pojemny akumulator 7500 mAh
Niska cena
Tryb Eye Comfort Mode
HUAWEI MediaPad M5
System Hi-Res
Czytnik linii papilarnych
Ośmiordzeniowy procesor Kirin 960s
Wady
Tylny aparat fotograficzny wystaje znacząco z obudowy
Brak diody doświetlającej

Kup na Allegro

 

2. Lenovo Yoga 3 Pro X90L LTE 64GB Kliknij aby kupić »

Lenovo Yoga 3 Pro X90L LTE 64GBCzy za pomocą tabletu, którego przekątna wynosi zaledwie dziesięć cali, jesteśmy w stanie zmienić dowolne pomieszczenie w salę kinową? Lenovo Yoga 3 Pro X90L udowadnia, że jest to zadanie, którego realizacja wcale nie musi być trudna. Co przy tym warte podkreślenia, nie jest to wcale jedyny jego atut, z którym mamy do czynienia.

Gdy kupujemy tablet, zawsze za jeden z jego największych atutów uważamy wydajność. Lenovo Yoga tab 3 to zatem rozwiązanie, które może budzić uznanie. Zainstalowany w nim akumulator jest najbardziej pojemny ze wszystkich tych tabletów, które mieliśmy okazję porównać. To gwarancja nawet osiemnastu godzin pracy, mamy więc do czynienia ze sprzętem, który można zabrać ze sobą nawet w bardzo długą podróż. Jest też co z nim robić, wyświetlacz QHD sprawia bowiem, że oglądanie filmów i granie na nim jest wyjątkowo przyjemne. Nie bez znaczenia jest i to, że tablet Lenovo Yoga 3 pro wspiera czterordzeniowy procesor Intel Atom x5-Z8550. Z przodu urządzenia umieszczony został zestaw SoundBar z aż czteroma głośnikami po to, aby wydobywający się z urządzenia dźwięk był możliwie jak najbliższy ideałowi.

Gdy zabieramy tablet w podróż, zwykle zależy nam na tym, aby był lekki i nie zajmował wiele miejsca. Niestety, Lenovo Yoga laptop może nas pod tym względem rozczarować. To zdecydowanie najcięższa z propozycji, które znalazły się w naszym zestawieniu, co może być poważnym utrudnieniem choćby podczas wykorzystywania go jako czytnika e-booków. Nie każdego ucieszy też informacja o tym, że Lenovo Yoga tab pro jest wyposażony w system operacyjny Android 6.0. Nie jest to system zaliczany do najnowszych, należy więc liczyć się z tym, że może to w pewnym stopniu ograniczać funkcjonalność zakupionego przez nas sprzętu.

Zalety
Zintegrowany projektor
Akumulator 10200 mAh
Wyświetlacz QHD
Czterordzeniowy procesor Intel Atom x5-Z8550
Zintegrowany zestaw SoundBar
Wady
Ciężki
Android 6.0 Marshmallow

Kup na Allegro

 

3. Samsung Galaxy Tab S4 10,5 64GB LTE Kliknij aby kupić »

Samsung Galaxy Tab S4 10,5 64GB LTETablet Samsung, który trafił do naszego zestawienia, stanowi najlepszą z możliwych odpowiedzi na pytanie o to, czy ta znana firma może poradzić sobie na tle coraz agresywniejszych konkurentów. Już analiza podstawowych parametrów potwierdza, że właściciele tabletów Samsunga nie powinni mieć żadnych kompleksów, im zaś jest bardziej wnikliwa, tym większe są też powody do zadowolenia.

Jeśli dla kogoś przeszkodą w tablecie jest brak miejsca, tablet Samsung 10 cali jest najlepszym dowodem na to, że wcale nie musi tak być. Miejsce na dysku może zostać rozszerzone aż do 400 GB, co sprawia, że zarówno aplikacje, jak i gry można instalować bez obaw o to, że w końcu przyjdzie nam rezygnować z ulubionych form aktywności. Docenić należy także baterię. Nie jest ona może najpojemniejszą z tych, z jakimi mieliśmy do czynienia w sprzęcie, który trafił do naszego zestawienia, tablet 10 cali Samsung może jednak pracować nawet przez piętnaście godzin, dzięki czemu staje się wiernym towarzyszem nawet podczas bardzo długich podróży. Docenić należy także bogate brzmienie podnoszące komfort oglądanych filmów oraz zabezpieczenie w postaci rozpoznawania twarzy albo tęczówki oka. Daje to pewność, że danych, jakie zapisaliśmy na tym sprzęcie, nie zobaczy nikt, kogo do tego nie upoważniliśmy.

Choć tablet Samsung Galaxy są chwalone tak przez swoich użytkowników, jak i recenzentów, trudno uznać je za rozwiązania dla każdego. Barierą nie do pokonania okazuje się przy tym przede wszystkim ich cena. Nie należą do tanich, co stanowi potwierdzenie tezy mówiącej o tym, że za jakość trzeba płacić. Nowy tablet Samsung może też sprawić niemiłą niespodziankę niezbyt uważnym użytkownikom. Już na pierwszy rzut oka widać, że jego ramki są dość cienkie. Wizualnie nie jest to problem, wystarczy jednak chwycić urządzenie nieumiejętnie, aby przez przypadek uruchomić aplikacje, z których wcale się nie chce skorzystać. Gdy podczas pracy trzymamy tablet w ręce, takie pomyłki mogą się zdarzać znacznie częściej, niż moglibyśmy tego oczekiwać.

Samsung Galaxy Tab S4 - Recenzja - najlepszy tablet na Androidzie? | Robert Nawrowski

Tablet Samsung Galaxy Tab S4 10,5 64GB LTE to najczęściej wybierany tablet wśród użytkowników

Zalety
Możliwość rozszerzenie miejsca na dysku aż do 400 GB
S Pen dołączony do tabletu
Bateria o pojemności 7300 mAh
Dźwięk Dolby ATMOS
Rozpoznawanie twarzy lub tęczówki oka
Funkcja tłumaczenia
Stacja DeX
Ekran Super AMOLED
Wady
Nieporęczny
Wysoka cena

Kup na Allegro

 

4. Microsoft Surface Go 128GB Kliknij aby kupić »

Microsoft Surface Go 128GBTablet Windows już od dawna jest uważany za jedną z najciekawszych propozycji, z jakimi możemy spotkać się nie tylko na polskim rynku. Firma Microsoft zdaje się przy tym za jego pomocą nie tylko gonić rynkową czołówkę, ale i wyznaczać nowe trendy rzucając wyzwanie innym producentom. Warto poznać więc go bliżej i przekonać się, jak wiele jest nam w stanie zaoferować.

Gdy kupujemy tablet, zwykle korzystamy z niego, wykorzystując w tym celu palec lub piórko. Tablet Microsoft Surface nie zna jednak ograniczeń w tym zakresie. Bez większego problemu możemy zmienić go w pełnoprawny laptop wykorzystując w tym celu klawiaturę Surface. Nie znajduje się ona w zestawie, jej dokupienie nie powinno jednak stanowić dla nikogo problemu tak samo, jak bezproblemowe jest jej podłączanie i odłączanie. Tablet z systemem Windows zasługuje na uwagę także ze względu na system operacyjny Surface Go i układ TPM 2.0. Ten ostatni to bezpieczeństwo klasy korporacyjnej, zazwyczaj niedostępne dla klientów indywidualnych. Sama praca na tablecie odbywa się z wykorzystaniem aż 8 GB pamięci RAM. Jest szybka, problemem nie jest więc wykonywanie nawet kilku czynności w tym samym czasie..

Konstruktorzy, którzy stworzyli tablet 10 cali Windows, zrobili wiele, aby praca w jego towarzystwie była przyjemna. Niestety, musimy liczyć się z tym, że z pewnością nie będzie to praca długa. Na jednym ładowaniu sprzęt może wytrzymać zaledwie dziewięć godzin. Jeszcze pięć lat temu wynik ten z pewnością nie odbiegałby od tego, co jest nam w stanie zaproponować konkurencja. Nie można jednak zaprzeczyć, że obecnie czas ten jest zdecydowanie za krótki. Należy też liczyć się z tym, że tablet z Windows 10 nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które kochają robienie zdjęć. Oczywiście, został on wyposażony w aparat fotograficzny, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że nie mamy do czynienia z rozwiązaniem najwyższej klasy.

Zalety
Najnowszy system Windows dla laptopów
Dwa tryby pracy tabletu
Układ TPM 2.0
8 GB pamięci RAM
Złącze USB typu C
Wady
Najsłabsza rozdzielczość aparatu spośród zestawienia
Najmniej pojemny akumulator 3411 mAh

Kup na Allegro

 

5. Apple iPad Pro 11″ 64GB Kliknij aby kupić »

Apple iPad Pro 11" 64GBGdybyśmy chcieli znaleźć idealny tablet, z pewnością mielibyśmy z tym spore problemy. Każdy ma przecież nieco inne oczekiwania, trudno więc o jedno urządzenie, które byłoby w stanie je spełnić. Jeśli jednak chcielibyśmy znaleźć produkt bliski ideałowi, z pewnością mógłby się nim okazać tablet od Apple – solidny, bardzo lekki i imponujący z uwagi na swoje parametry.

Nowy iPad Pro zwraca na siebie uwagę choćby dlatego, że już na etapie zakupu możemy wybrać wartości niektórych jego parametrów. Tak jest zarówno w przypadku wbudowanej pamięci, jak i przekątnej ekranu. Nie ma więc przesady w twierdzeniu, że jest to rozwiązanie z łatwością dostosowujące się do naszych potrzeb. Tablet iPad Pro można docenić także już podczas pracy na nim. Niewiele innych tabletów można przecież trzymać dokładnie tak, jak nam najwygodniej, trudno też o inne produkty z tej grupy, które pozwolą nam na zalogowanie się do aplikacji… spojrzeniem!

Znakomity jest też procesor A12 Bionic i jakość zdjęć wykorzystująca tryb HDR. Nie można przy tym nie docenić i tego, że najnowszy iPad pozwala na kręcenie filmów w jakości 4K. Jeśli doda się do tego solidną pojemność baterii zapewniającą długą pracę na tablecie oraz doskonały obraz pozwalający na cieszenie się zarówno filmami, jak i grami, jasnym stanie się to, że mamy do czynienia z imponującym urządzeniem.

Czy tablet Apple ma wady? Nietrudno się domyślić, że największą wadą, jest przede wszystkim jego cena. Owszem, uzasadniają ją choćby parametry sprzętu, mówienie o niej jako o cenie w wielu wypadkach zaporowej, nie jest jednak przesadą. Pewną barierą może być też specyfika sprzętu Apple. Jeśli jest to nasz pierwszy kontakt z rozwiązaniami tego producenta, musimy liczyć się z tym, że nieco czasu poświęcimy na opanowanie zasad, na jakich opiera się jego funkcjonowanie. Na szczęście, mamy do czynienia z rozwiązaniami, które szybko okazują się intuicyjne.

Zalety
Duży wybór wersji kolorystycznych i pojemności pamięci
Face ID
Procesor A12 Bionic
Jakość zdjęć z trybem HDR
Atrakcyjny design
Ekran Liquid Retina
Pojemność baterii 7812 mAh
Wady
Wysoka cena

Kup na Allegro