Aktualizacja: Kwiecień 2024

Słaby i zanikający sygnał sieci bezprzewodowej to problem, któremu często trudno jest zaradzić, nawet jeżeli router zostanie przeniesiony w miejsce bliższe względem położenia komputera. Jak wzmocnić sygnał WiFi? W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może okazać się WiFi repeater, czyli wzmacniacz WiFi. Jak działa takie urządzenie? Jakie wzmacniacze sygnału WiFi oferuje rynek akcesoriów komputerowych? Czym należy kierować się, wybierając wzmacniacz sygnału WiFi? Ranking i poradnik zakupowy zawiera odpowiedzi na każde z tych pytań.

  1. TP-LINK RE200 AC750
  2. Asus RP-N12
  3. Xiaomi WiFi repeater 2
  4. Netgear EX2700-100PES
  5. FRITZ!WLAN Repeater 310
  6. Poradnik wyboru wzmacniacza WiFi

Porównanie najlepszych wzmacniaczy WiFi: [table id=133 responsive=collapse /]

Najlepsze wzmacniacze sygnału WiFi - Ranking wzmacniaczy WiFi 2021

 

1. TP-LINK RE200 AC750 Kliknij aby kupić »

TP-LINK-RE200-AC750Zaczniemy od modelu TP-LINK RE200, który jest najbardziej rozbudowanym pod względem funkcji urządzeniem za niewielką cenę.

Wzmacniacz WiFi TP-LINK RE200 AC750 to jedyny sprzęt w naszym zestawieniu wykorzystujący najnowsze standardy obsługi sieci 802.11ac, dzięki którym jest w stanie osiągnąć wyższą skuteczność we wzmacnianiu sygnału w naszym domu. Przy cenie porównywalnej do poprzednich sprzętów, wzmacniacz sygnału WiFi TP LINK jest w stanie, jako jedyny z listy, osiągnąć maksymalną prędkość transmisji na poziomie 750 Mb/s! A dokonuje tego za pomocą dwóch pasm przepustowości, które z taką prędkością i mocą są w stanie objąć powierzchnię nawet 185 metrów kwadratowych. Oznacza to wybawienie dla właścicieli większych loftów, a także kilkukondygnacyjnych domów. Jeśli jeszcze Ci mało, to wiedz, że TP LINK wzmacniacz sygnału WiFi, jako jedyny w naszym zestawieniu obsługuje coraz popularniejszą częstotliwość 5 GHz. Zapewnia to mniej zakłóceń, o wiele płynniejszą pracę urządzenia, a także większą skuteczność przesyłu. Wpływ na to ma również tryb High Speed, który umożliwia płynną grę online czy przesyłanie plików audio i video w wysokiej jakości HD.

Mimo iż konfiguracja i instalacja urządzenia, jakim jest wzmacniacz sygnału TP LINK, jest prosta tak samo, jak w przypadku innych sprzętów z listy, wiele opinii użytkowników alarmuje, iż konfiguracja opcji zaawansowanych bywa kłopotliwa. Poza tą niedogodnością, problemem może również okazać się dla niektórych brak możliwości wyboru sposobu szyfrowania. Jednak mimo tych małych utrudnień w użytkowaniu, TP LINK wzmacniacz WiFi ma ciekawą funkcję wskaźnika siły sygnału. Dzięki niemu możesz określić i dopasować idealną lokalizację do ustawienia swojego urządzenia. To, co również może zainteresować wielu użytkowników to fakt, iż wzmacniacz TP LINK AC750 WiFi może służyć nam jako bezprzewodowa karta sieciowa. Dzięki kablowi Ethernet możemy więc łączyć z bezprzewodową siecią konsolę, Smart TV, czy odtwarzacze Blue-ray. Wisienką na torcie jest bardzo nowoczesny design samej obudowy z antenami umieszczonymi wewnątrz urządzenia, a także małe wymiary, dzięki którym wzmacniacz WiFi pozostanie niezauważony w naszym mieszkaniu.

[lyte id="b2_uINi14ZY" /]

Wzmacniacz WiFi TP-LINK RE200 AC750 to najczęściej wybierany wzmacniacz sieci bezprzewodowej wśród użytkowników

Zalety
Najwyższa skuteczność we wzmacnianiu sygnału dzięki standardowi 802.11ac
Najwyższa prędkość transmisji na poziomie 750 Mb/s
Jako jedyny wzmacniacz sygnału WiFi obsługuje coraz popularniejsze pasmo 5 GHz
Bardzo duży zasięg sygnału (182 m2)
Tryb High Speed umożliwiający płynność połączenia
Nowoczesny design i małe wymiary
Zaawansowana ochrona sieci WPA/WPA2-PSK, WEP
Łatwa konfiguracja za pomocą jednego przycisku
Wbudowany wskaźnik siły sygnału
Wady
Brak możliwości wyboru metody szyfrowania
W trybie zaawansowanym trudności techniczne z instalacją urządzenia

 Kup na Allegro

 

2. Asus RP-N12 Kliknij aby kupić »

Asus-RP-N1Drugą naszą propozycją jest model, którego koszt to około 90 złotych. Wzmacniacz WiFi Asus RP-N12 to uniwersalne urządzenie 3w1, które wyróżnia się swoją funkcjonalnością i solidnością. Jakie jeszcze zalety, ale również wady posiada prezentowany model?

Oprócz pracy jako wzmacniacz może on pracować w AP mode, czyli jako bezprzewodowy punkt dostępowy, który umożliwia podłączenie go do dowolnej sieci LAN. Dzięki temu mamy przy sobie osobisty hotspot, który możemy ze sobą zabrać w podróż do naszego laptopa czy telefonu. Trzecia funkcja to mostek do mediów. W tym trybie możemy podłączyć nasz RP-N12 Asus wzmacniacz WiFi do dowolnego urządzenia w naszym domu, który jest zgodny z łączem Ethernet, czyli na przykład konsoli do gier, komputera stacjonarnego, czy niektórych modeli SmartTV. Zapewniamy tym sposobem połączenie WiFi dla tychże właśnie sprzętów. Warto zwrócić uwagę na zastosowanie technologii Roaming Assist, która to polega na automatycznym łączeniu Twojego urządzenia z najsilniejszym źródłem sygnału WiFi, bez różnicy, czy będzie nim router, czy wzmacniacz sygnału WiFi Asus. Gwarantuje to automatycznie najsilniejsze połączenie internetowe w całym domu, niezależne od użytego sprzętu. Sama instalacja urządzenia jest bardzo intuicyjna i wymaga wciśnięcia jedynie jednego przycisku WPS. Konfiguracja i połączenie dokonuje się automatycznie. Jeśli chcemy ustawić funkcje bardziej zaawansowane, należy nasz wzmacniacz sygnału Asus podłączyć kablem Ethernetowym do komputera, lub użyć telefonu czy tabletu, gdyż menu konfiguracyjne otworzymy poprzez przeglądarkę internetową. Urządzenie to posiada dwie wbudowane anteny o sile 2 dB, które umożliwiają zwiększenie zasięgu przy dowolnym routerze bezprzewodowym, a także usuwają tak zwane białe plamy sygnału, czyli miejsca, gdzie nie sięga całkowicie zasięg. To, co może zainteresować użytkowników mniej obeznanych w temacie, to LED-owy wskaźnik sygnału, który to pozwala nam na znalezienie optymalnego miejsca w domu do ustawienia naszego wzmacniacza. Wyszukując optymalne miejsce działania sieci, wskazuje miejsce instalacji.

Asus wzmacniacz sygnału WiFi jest urządzeniem bardzo bezpiecznym, gdyż gwarantuje zaawansowaną ochronę poprzez WiFi Protected Access (WPA/WPA2-PSK), a także WEP. Niestety, żaden sprzęt nie jest bez wad, a w przypadku tego wzmacniacza minusem jest brak standardu 802.11ac, co wiąże się z prędkością na maksymalnym poziomie 300 Mb/s.

Zalety
3w1: wzmacniacz, hotspot, mostek do mediów
Automatyczne łączenie się z najsilniejszym sygnałem WiFi
Intuicyjna instalacja za pomocą jednego przycisku
Dwie anteny 2 dB zwiększające zasięg
Ledowy wskaźnik siły sygnału
Bezpieczeństwo sieci dzięki WiFi Protected Access (WPA/WPA2-PSK) oraz WEP
Wady
Nie oferuje korzystania ze standardu 802.11ac
Maksymalna prędkość transmisji danych to 300 Mb/s

Kup na Allegro

 

3. Xiaomi WiFi repeater 2 Kliknij aby kupić »

Xiaomi-WiFi-repeater-2Kolejnym prezentowanym urządzeniem jest wzmacniacz sygnału Xiaomi WiFi Repeater 2. Jest to najtańsze urządzenie z naszego zestawienia, a zakupić je możemy już za dosłownie kilka złotych. Ceny rozpoczynają się od zaledwie 30 złotych!

Przy tak niesamowicie niskiej cenie ponosimy jednak ofiary w postaci braku portu LAN. Wiąże się to z tym, iż wzmacniacz WiFi Xiaomi nie jest w stanie obsługiwać urządzeń, które nie mają możliwości podłączenia do sieci bezprzewodowej. To, co natomiast odróżnia to urządzenie od innych sprzętów z naszego zestawienia to fakt, iż wzmacniacz Xiaomi nie jest zasilany bezpośrednio przez gniazdko elektryczne. Jego źródłem zasilania jest port USB, co ma swoje plusy, jak i minusy w użytkowaniu. Z jednej strony obracany o 180 stopni port USB umożliwia pełną mobilną użytkowość urządzenia. Bez problemu użyjesz go w laptopie w podróży, kiedy to nie masz dostępu do gniazdek sieci energetycznej, a jedyne czego potrzebujesz do działania, to wolny slot USB w urządzeniu, a nawet powerbank! Wzmacniacz sygnału WiFi Xiaomi nie będzie jednak w stanie funkcjonować przy urządzeniach, które nie mają portu USB. Dobrym rozwiązaniem na to jest zakupienie ładowarki i podłączenie w razie potrzeby urządzenia do gniazdka elektrycznego za pomocą właśnie takiej ładowarki telefonicznej.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów, Xiaomi wzmacniacz WiFi rozszerza z dużą skutecznością zasięg sieci i zapewnia stabilne połączenia nawet dla 16 urządzeń! Eliminuje zarówno tak zwane białe plamy sygnału w Twoim domu, jak i dzięki dwóm wbudowanym antenom PCB daje radę przetwarzać sygnał nawet przy grubych ścianach. Szybkość transmisji osiąga nawet do 300 Mb/s przy zachowaniu swojej pełnej kompaktowości i minimalistycznym designie. Poza zaawansowaną ochroną WiFi Protected Access jak w przypadku poprzednich urządzeń z listy, wzmacniacz Xiaomi WiFi Repeater 2 ma możliwość konfiguracji sieci poprzez aplikację Mi Home na tablety i smartfony. Poza funkcjami konfiguracyjnymi i instalacyjnymi aplikacja ta ułatwia rozwiązywanie problemów z siecią i jej łącznością poprzez automatyczne ich rozwiązywanie. Zapewnia to pełną płynność i stabilizację sieci, a to w końcu najistotniejszy aspekt wzmacniaczy sygnału WiFi.

Zalety
Niska cena – najtańszy wzmacniacz WiFi w zestawieniu
Zasilanie z portu USB
Wbudowane dwie anteny PCB
Stabilne połączenie nawet dla 16 urządzeń
Kompaktowy design
Duża mobilność
Zaawansowana ochrona Protected Access WPA/WPA2-PSK, WEP
Wady
Zasilanie tylko i wyłącznie za pomocą portu USB lub po dokupieniu ładowarki
Brak portu LAN

Kup na Allegro

 

4. Netgear EX2700-100PES Kliknij aby kupić »

Netgear-EX2700-100PESNa czwartej pozycji naszego zestawienia znalazł się wzmacniacz sygnału WiFi Netgear EX2700-100PES. Oprócz niskiej ceny, która sięga około 90 złotych, jego głównym atutem jest prędkość na poziomie aż 300 Mb/s.

Zapewniają nam to anteny zewnętrzne, dzięki którym urządzenie zapewnia zarówno lepszą prędkość, jak i mocniejszy i bardziej płynny sygnał. Netgear wzmacniacz WiFi umożliwia nam swobodne poruszanie się po całym domu bez obaw, że w jakimkolwiek miejscu zabraknie nam zasięgu. W kwestii technicznej jest zasilany bezpośrednio z gniazdka elektrycznego, co pozwala na stabilne łącze domowe bez przymusu wpinania sprzętu do naszego laptopa. Zwarta budowa gwarantuje idealne wtopienie urządzenia w otoczenie i pozostanie niezauważonym dla Ciebie, jak i odwiedzających gości. Wzmacniacz WiFi Netgear instalujemy tak samo łatwo, jak poprzednie sprzęty z naszego rankingu. Wystarczy jeden przycisk z funkcją WPS, aby sprzęt automatycznie połączył się z naszą siecią domową. Aby połączyć go z urządzeniami, które niestety nie mają modułu WiFi – wystarczy wpiąć się poprzez port Fast Ethernet do naszej konsoli, odtwarzacza multimedialnego, czy komputera stacjonarnego, aby cieszyć się niezawodnym łączem internetowym w zaciszu własnego domu.

To, co można by poprawić w sprzęcie to standard obsługi sieci, który niestety nie dosięga do 802.11ac, jednak za tak niewygórowaną cenę jest to i tak świetny sprzęt użytkowy do domu czy mieszkania. Potwierdzają to opinie użytkowników i testerów w sieci, które w ponad 95% pozytywnie o sprzęcie traktują. Ponadto wzmacniacz WiFi Netgear zabezpiecza Twoje łącze poprzez WiFi Protected Acces, obsługujący WPA, WPA2-PSK, a także WEP. Dzięki prędkości transmisji danych na poziomie 300 Mb/s, sieć bez problemu podoła takim zadaniom jak strumieniowanie filmów ze stron typu Netflix czy HBO GO, a także pozwoli na płynne rozmowy przez komunikatory audio i video.

Zalety
Wbudowany Port Fast Ethernet do połączeń przewodowych
Błyskawiczne łączenie za pomocą jednego przycisku
Zaawansowana ochrona sieci dzięki WiFi Protected Access (WPA/WPA2-PSK) oraz WEP
Wiele pozytywnych opinii użytkowników
Dwie anteny zapewniające lepszy zasięg WiFi
Wady
Kosztując około 10 zł więcej od wzmacniacza TP-LINK RE200 AC750 nie oferuje korzystania ze standardu 802.11ac

Kup na Allegro

 

5. FRITZ!WLAN Repeater 310 Kliknij aby kupić »

FRITZWLAN-Repeater-310Ostatnią naszą propozycją będzie model najdroższy ze wszystkich prezentowanych na naszym rankingu. O czym mowa? FRITZ WLAN Repeater 310 to kompaktowy i energooszczędny wzmacniacz, który możemy kupić już od 120 złotych, co nadal jest kwotą bardzo niską w stosunku do najmocniejszych sprzętów za 2000 złotych.

Tak jak wspomnieliśmy, wzmacniacz WiFi FRITZ jest urządzeniem bardzo kompaktowym, gdyż jego wymiary porównywalne z kartą płatniczą to zaledwie 51,5 × 81 × 66,5 mm, a waga sięga 63 gramów. Jego energooszczędność wynika z faktu, iż pobór prądu to jedyne 3 W. Sama obsługa, jak i aktualizacja systemu jest banalnie prosta. Wszystko odbywa się poprzez spolszczony interfejs, który pozwala na dostosowanie parametrów sieci. Same aktualizacje są dosyć regularne, instalują się automatycznie i przede wszystkim – są w pełni darmowe. Wzmacniacz sygnału WiFi FRITZ tak jak większość naszych urządzeń z rankingu instaluje się w sposób prosty i intuicyjny. Wszystko odbywa się poprzez jeden przycisk WPS i włączenie konfiguracji przeglądarkowej. Pamiętajmy, iż aby bezproblemowo połączyć nasze urządzenie z routerem, musi on również mieć wbudowaną funkcję WPS. Przy stosunkowo łatwej instalacji, FRITZ wzmacniacz WiFi nie ma podłączenia LAN, przez co konfiguracja jest możliwa właśnie jedynie poprzez połączenie bezprzewodowe. Sprzęt oczywiście oferuje standardowe szyfrowanie sieci WPA, WPA2, a także WEP.

Wzmacniacz FRITZ WLAN Repeater 310 działa na standardowej prędkości 300 Mb/s, co pozwala na swobodne korzystanie z łącza, oglądając filmy w sieci w wysokiej rozdzielczości. Urządzenie zasilane jest sieciowo, czyli wystarczy podłączyć je do gniazdka, aby rozpoczęło działanie. To, co jest tu niemiłym zaskoczeniem to fakt, iż wzmacniacz Asus mimo podobnej ceny do modelu TP-LINK pozostaje na standardzie 802.11n, co powoduje, iż maksymalna prędkość transmisji, jaką osiąga urządzenie, nie przekracza 300 Mb/s.

Zalety
Kompaktowy i energooszczędny
Bezpieczne szyfrowanie sieci bezprzewodowej WPA, WPA2, WEP
Instalacja za pomocą jednego przycisku
Łatwa obsługa i aktualizacja
Wady
Brak portu LAN
Brak standardu 802.11ac

Kup na Allegro