Aktualizacja: Kwiecień 2024

Podobno to Internet wypiera telewizję z naszych domów. Prawda jest jednak taka, że z powodu przyzwyczajenia, czy potrzeby wizualno-dźwiękowego tła w życiu codziennym, bardzo duża część ludzi nadal korzysta ze swoich odbiorników telewizyjnych, a firmy świadczące usługi telewizyjne mimo wszystko nie upadają. Jednak po wielkiej rewolucji i wycofaniu telewizji analogowej w Polsce w roku 2013, wiele osób odkryło, iż zasięg ich urządzeń sam w sobie nie jest wystarczający, a osoby z nieprzystosowanymi sprzętami musiały zaopatrzyć się w dodatkowe odbiorniki sygnału telewizji naziemnej.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING anten pokojowych »

Dla jednych decyzja była szybka, gdyż okazało się, iż ich telewizor nie miał w ogóle wbudowanego dekodera DVB-T, dla innych słaby sygnał w sprzęcie nie jest czymś priorytetowym. Jednak nie oszukujmy się – skoro nasz sprzęt nie jest dostosowany lub nie domaga, w końcu wypadałoby kupić coś, co poprawi jakość odbioru, prawda?

 

Jaką antenę pokojową kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie anteny pokojowej?

A o jakim sprzęcie mowa dokładniej? Oczywiście chodzi o zewnętrzne lub pokojowe anteny telewizyjne. To one mogą zostać rozwiązaniem wszelkich naszych problemów ze słabym sygnałem. Ich głównym zadaniem jest odbieranie, jak i przekazywanie fal elektromagnetycznych na konkretnych pasmach i z konkretną technologią, które umożliwiają nam odbiór telewizji naziemnej na naszych domowych odbiornikach. Jeśli więc Twój odbiornik nie jest przystosowany do odbioru sygnałów DVB-T to wiedz, że antena TV pokojowa czy zewnętrzna będzie i tak sprzętem, w który musisz zainwestować.

Jednak jakie urządzenie wybrać? Jakie rodzaje anten są dostępne na rynku? I jaka antena pokojowa do TV naziemnej będzie odpowiednia dla Ciebie? Na te, jak i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. Z nami dowiesz się, czym różni się antena zewnętrzna od wewnętrznej, a także jaki jest koszt dobrego urządzenia. Ponadto podpowiemy, jaka najlepsza antena pokojowa DVB-T będzie dla Twojego domu. Jeśli nadal będziesz czuł niedosyt – nie martw się, na końcu znajdziesz ranking anten pokojowych, który wskaże konkretne modele warte uwagi!

 

Jaka antena pokojowa czy zewnętrzna?

Powinniśmy zacząć od najważniejszego, czyli od tego, jakie rodzaje anten są dostępne na rynku, czym się różnią i dlaczego to właśnie antena naziemna pokojowa jest polecanym wyborem przez nas. Sprzęty te dzielą się na kilka kategorii, w zależności od funkcjonalności czy ułożenia względem domu. Rozróżniamy kategorie:

  • Aktywne i pasywne
    – aktywne – to urządzenia z wbudowanym wzmacniaczem,
    – pasywne – nie posiadają wzmacniacza.

    Należy pamiętać, iż w przypadku anteny ze zbyt mocnym wzmacniaczem, nieadekwatnym do samego usytuowania, może on przesterować obraz, o czym w dalszej części tekstu. Dlatego też warto zweryfikować, czy odległość od nadajnika, jak i moc sygnału wymaga od nas wyboru aktywnej, lub pasywnej anteny.

  • Siatkowe i kierunkowe
    – siatkowe – dookólne, zbierające sygnał z każdego miejsca dookoła siebie,
    – kierunkowe – skierowane w konkretnym kierunku,z którego wyłapują wszelkie sygnały.

  • Zewnętrzne i wewnętrzne
    – zewnętrzne – duże anteny montowane na zewnątrz budynku, zazwyczaj umiejscowione na ścianie.
    – wewnętrzne – kompaktowe urządzenia, które możemy zamontować lub postawić wewnątrz domu. Mogą jednocześnie spełniać funkcję dekoracyjną.

Dzisiaj skupimy się na rozróżnieniu dwóch ostatnich, gdyż to właśnie najczęstsze kryterium przysparzające dylematu wśród potencjalnych nabywców.

Anteny zewnętrzne są dużo silniejsze, jednak mają swoje wady i nie są dostosowane do każdego mieszkania. Jeśli mieszkamy w mieście lub na przestrzeni z dużym zaludnieniem, to prawdopodobnie nadajnik emitujący sygnały jest bardzo blisko nas. W takim przypadku nie ma dużego sensu instalacji dużej, zewnętrznej anteny, której montaż nie należy do najłatwiejszych. Jeśli mieszkamy na wysokim piętrze, to sygnał odbierany jest łatwiej i z mniejszymi zakłóceniami, tak więc wersja wewnętrzna będzie wygodniejszym rozwiązaniem. Antena telewizyjna pokojowa jest o wiele mniejszym urządzeniem, które przy swoich kompaktowych rozmiarach i ładnym designie wpasuje się w każde wnętrze. Jest ona dużo łatwiejsza w instalacji i obsłudze, gdyż wystarczy podłączyć ją do gniazdka lub telewizora i postawić na półce. Dużą różnicą cechuje się również cena obu kategorii sprzętów. Modele zewnętrzne oscylują przy kwotach między 60 a 300 złotych, kiedy dobra antena pokojowa potrafi kosztować już od około 30 złotych. Dlatego też dziś skupimy się na niej i na tym, jaka antena pokojowa do telewizji naziemnej będzie najlepsza dla Twoich potrzeb.

 

Jaka antena wewnętrzna TV? Mocna antena pokojowa – jaka najlepsza?

No dobrze, ale skąd mamy wiedzieć jaka antena pokojowa DVB-T będzie słusznym wyborem, skoro nie znamy parametrów sprzętów? Najpierw należy zapoznać się z konkretnymi funkcjonalnościami, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętów, takich jak anteny pokojowe do telewizora. Poniżej przedstawiamy aspekty, dzięki którym będziesz umiał wybrać najlepszy sprzęt do swojego domu!

  • Zakres częstotliwości działania
    Każde urządzenie przetwarzające fale elektromagnetyczne działa na konkretnych pasmach odbioru. Sprzęty, jakie wybieramy, mają dopasowaną specyfikację swojej pracy do konkretnych częstotliwości. Najlepsza antena pokojowa do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej powinna szerokopasmowo obejmować zakres UHF, na zakresie kanałów 6- 29, a także VHF. Oprócz częstotliwości telewizyjnych niektóre anteny telewizyjne pokojowe obejmują również fale radiowe na zakresie częstotliwości FM, DAB, DAB+. Oczywiście nie jest to priorytetem, jeśli nie jesteśmy zainteresowani słuchaniem radia, natomiast warto mieć taką możliwość odbioru, gdybyśmy zmienili zdanie w przyszłości.

  • Wzmacniacz antenowy lub symetryzator
    Anteny dzielą się na te ze wzmacniaczem, bez niego, a także z symetryzatorem. Tak, jak słowo wzmacniacz jest dla nas znane i rozumiemy jego role, tak w przypadku drugiego produktu możemy poczuć się zmieszani, gdyż słowo to niewiele zdradza. Jest to niejako zamiennik dla wzmacniacza. Jeśli nasza antena pokojowa do telewizora nie posiada wzmacniacza, który odpowiada za silniejsze wyłapywanie sygnału – warto rozejrzeć się za produktem z symetryzatorem. Jest to mała płytka znajdująca się wewnątrz puszki antenowej, która dopasowuje impedancję naszego kabla do anteny. O samym wzmacniaczu i tym, czy warto w niego inwestować, przeczytasz w dalszej części naszego poradnika.

  • Kabel anteny
    Jest to co prawda jedynie część anteny, ale niemniej ważna od reszty osprzętowania. W przypadku montowania anteny zewnętrznej należałoby zweryfikować jego odporność na warunki atmosferyczne, aby nie doszło do zwarcia pod wpływem śniegu czy deszczu. Jednak antena satelitarna pokojowa nie wymaga kupowania tak specjalistycznych sprzętów. Ważne, aby kabel koncentryczny był dobrej jakości i dobrze zabezpieczał zarówno gniazdko, jak i wejście samego urządzenia.

  • Zysk energetyczny
    Jest to jeden z ważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę. To od niego zależy, jak antena DVB-T wewnętrzna poradzi sobie w odbiorze słabszych sygnałów, lub w przypadku zakłóceń fal. Tak więc im wyższy zysk, tym lepszy odbiór. To, co warto zapamiętać i na co zwrócić uwagę, to fakt, iż wzmacniacz również prowadzi do wzmocnienia i wyklarowania sygnału, jednak nie zastąpi z technicznej strony czynnika zysku energetycznego anteny.

  • Filtry
    Ostatnią kwestią, nad jaką warto się pochylić jest zastosowanie filtrów LTE/GSM. Są to specjalne protektory, które chronią i oczyszczają sygnał w drodze między nadajnikiem a odbiornikiem domowym. Każdy z nas ma co najmniej jeden telefon komórkowy i z tym faktem ciężko się kłócić. Wyobraź sobie teraz, iż każdy telefon, którego używasz Ty, jak i ludzie dookoła Ciebie, emituje fale elektromagnetyczne, które nachodzą na siebie, zagłuszając nawzajem. Odbiór telewizyjno-radiowy również jest uzależniony od tych fal, dlatego też głównym zadaniem takich filtrów jest wyławianie i odseparowywanie szumów i zakłóceń wynikających z sieci komórkowych.

 

Wzmacniacz – czy potrzebny?

Dużo kontrowersji wzbudza temat samych wzmacniaczy sygnału. Opinie są bardzo rozbieżne, niektóre mówią, że są one niepotrzebne, a nawet bardziej szkodzą, inni, antena pokojowa ze wzmacniaczem jest jedyną słuszną opcją. Jak to wygląda w praktyce?

Z założenia wzmacniacz, jak sama nazwa wskazuje – ma za zadanie wzmocnienie sygnału, jaki przekazuje z nadajnika nasza pokojowa antena telewizyjna. I jest to w większości poprawne zastosowanie tego urządzenia. Anteny zewnętrzne często nie posiadają wbudowanego wzmacniacza, gdyż ich moc jest wystarczająca do odbioru na dobrym poziomie sygnału z dalekich nadajników. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy – w większych miastach nadajniki są stosunkowo blisko siebie, przez co nie potrzebujemy dużych i drogich anten zewnętrznych. Jednak zagrożeniem, jakie niesie dla nas większe miasto, to właśnie szumy i zakłócenia, spowodowane dużą ilością ludzi i sprzętów, a także samą betonową zabudową, a w miejscach mniej industrialnych – drzewami. W takich przypadkach przyda nam się dobra antena pokojowa DVB-T ze wzmacniaczem właśnie.

Jest to urządzenie, którego rolą jest wygładzenie i przefiltrowanie zakłóceń, jakie powstają na drodze między głównym nadajnikiem a naszym odbiornikiem w postaci telewizora. Brzmi tak, jakby wzmocnienie niosło same pozytywne skutki i im wyższy współczynnik i lepszy wzmacniacz – tym lepiej. Niestety, nie do końca to tak działa. To, na co należy zwrócić uwagę, to fakt, iż zbyt duże wzmocnienie, czyli nieadekwatne do naszych potrzeb, może przesterować sygnał. Co to oznacza? W praktyce jest to sytuacja, kiedy sygnał jest zbyt silny i skumuluje się, powodując efekt odwrotny do zamierzonego, czyli szumy i zakłócenia będą jeszcze większe. Dlatego dobre anteny pokojowe mają wbudowane wzmacniacze, jednak ich moc jest dostosowana do mocy samego urządzenia. Użytkownik natomiast musi podejść do tematu z rozsądkiem i wybrać taką antenę, której wzmacniacz będzie adekwatny do naszej odległości od samego nadajnika, lub chociaż posiadać ręczną regulację napięcia. Najlepsze anteny pokojowe bowiem nie muszą być tymi najmocniejszymi. Jeśli nie wiesz, gdzie taki nadajnik się znajduje – przed zakupem i instalacją anteny sprawdź koniecznie! Możesz to zrobić poprzez dedykowane aplikacje czy strony internetowe, z wykazem nadajników DVB-T i ich zasięgiem.

 

Dobre anteny pokojowe – Jaka cena?

Jeśli już zdecydowałeś, czy chcesz antenę ze wzmacniaczem, konkretną mocą dostosowaną do Twojego domu, a także filtrami, czas na rozejrzenie się za kosztami. Wiesz już też, że najmocniejsza antena pokojowa nie oznacza tej najlepszej. Ile w takim razie kosztować nas będzie takie urządzenie do domu? Dobra antena pokojowa do telewizji naziemnej może znaleźć się w naszym mieszkaniu już za 40-50 złotych! Oczywiście rozpiętość cenowa jest spora, gdyż rynek oferuje nam modele zarówno za 40 złotych, jak i za 200 złotych. Jednakże tak jak wspominaliśmy wcześniej – wybór zależy od wielu czynników, a parametr mocy jest najczęściej tym, który decyduje w głównej mierze o cenie produktu.

Oprócz mocy wzmocnienia sygnału wpływ na cenę mają również odbierane częstotliwości, czy sam fakt wbudowanego wzmacniacza. A jeśli komuś nie podobają się klasyczne kształty – dopłacić może do tego, aby antena pokojowa tv miała na sobie wzór kwiatowy, lub wyglądała jak małe dzieło sztuki – obraz dekoracyjny. Możliwości jest ogrom, a kwestia kosztów, jak widać, nie jest tak oczywista, jakby mogło się wydawać. Nie zawsze droższe znaczy lepsze, a tym bardziej tanie nie oznacza sprzętu gorszego. Dowodem na tę tezę może być chociażby nasz ranking najlepszych anten pokojowych. Antena DVB-T wewnętrzna Sonus TV to koszt zaledwie 50 złotych przy wzmocnieniu na poziomie 40 dB, podczas gdy ponad dwa razy droższy Thomson – antena pokojowa posiada wzmocnienie na poziomie 43 dB, czyli niewiele więcej. Natomiast antena pokojowa TV Sonus nie ma widocznych na stronie producenta informacji o żadnych filtrach GSM/LTE, co może znacznie obniżyć koszt całego urządzenia.

 

Antena DVB-T pokojowa – jak zainstalować i ustawić w mieszkaniu?

Ostatnia kwestia, jaka pozostała do omówienia, to jak ustawić sprzęt tak, aby antena telewizyjna wewnętrzna działała najsprawniej, a także co wpływa na jej wydajność. Do czynników, które mają największe znaczenie dla anten jako takich, należą:

  • Odległość od nadajnika
    Jest to istotne już na etapie wyboru rodzaju anteny, gdyż tak jak pisaliśmy wcześniej, zbyt mocna antena do telewizji naziemnej pokojowa ze wzmacniaczem, czy zewnętrzna, mogą jedynie sprawić nam więcej problemu z zakłóceniami. Jeśli jednak odległość od nadajnika wynosi ponad 40 kilometrów, należy rozważyć zakup anteny zewnętrznej, gdyż modele wewnętrzne nie są przystosowane do pracy na takich odległościach. Ich sygnał w takim przypadku może okazać się nadal za słaby. Jeśli jednak mieszkasz w małej odległości do 10-15 kilometrów od nadajnika, kupowanie anten zewnętrznych może być zbyteczne.

  • Wysokość usytuowania i nakierowanie anteny
    Wysokość instalacji sprzętu najlepiej regulować przy modelach zewnętrznych, jednak nie oznacza to, iż antena do telewizora pokojowa może być ułożona gdziekolwiek i będzie działać na najwyższych obrotach. To, na czym powinniśmy się skupić, to kierunek nadajnika i to, czy nasza antena jest kierunkowa, czy odbiera sygnał naokoło. Jeśli jest to pierwsza opcja, powinniśmy ustawić antenę w najwyższym możliwym punkcie naszego pokoju, ze skierowaniem właśnie w tę stronę, po której jest najbliższy nadajnik. Jeśli jednak nasza DVB-T antena pokojowa wyłapuje sygnał elektromagnetyczny z każdego miejsca, niezależnie od ukierunkowania, to powinniśmy skupić się jedynie na kwestii wysokości.

    Dlaczego ta wysokość jest tak ważna? Ano dlatego, że im wyżej, tym mniej zakłócaczy zewnętrznych w linii łączącej. Jeśli jednak mieszkasz na wysokim piętrze, nie jest to kwestia priorytetowa, gdyż najwięcej zakłóceń znajduje się właśnie na piętrach niższych, gdzie jest więcej ludzi i sprzętów elektrycznych.

  • Teren – jego profil i zabudowa
    Ostatnią kwestią jest oczywiście ukształtowanie samego krajobrazu pomiędzy Twoim odbiornikiem a nadajnikiem. Bo co nam po ustawieniu anteny w idealnym miejscu, skoro okaże się, iż na linii łączącej nadajnik z Twoim domem jest fabryka części elektronicznych? W pewnych sytuacjach nie ma szans, aby uzyskać zadowalający efekt nawet najlepszą anteną! Jeśli okolica dookoła nas jest bardzo industrialna lub mocno zalesiona, należy ustawić naszą antenę najwyżej jak to tylko możliwe w naszym mieszkaniu. Jeśli między najbliższym nadajnikiem a naszym mieszkaniem jest wyżej wspomniana fabryka części elektrycznych lub inny betonowy moloch, rozważ opcję ustawienia urządzenia względem nieco dalszego nadajnika, ale w bardziej „czystej” trajektorii fal.

Ustawienie samego urządzenia powinno być więc przemyślane, gdyż mnogość czynników, które wpływają na jakość i moc odbieranego sygnału mogą zwalić z nóg niedoświadczonego użytkownika. Jeśli nie zwrócimy uwagi na pewne aspekty, może się okazać, że nawet najlepsza antena wewnętrzna nie zadziała dobrze w naszym domu czy mieszkaniu.

Sama instalacja w modelach wewnętrznych jest o tyle prostsza niż w modelach zewnętrznych, że jedyne co musimy zrobić, to podłączyć ją do naszego telewizora za pomocą kabla z odpowiednim wejściem. Sama antena po skierowaniu na nadajnik i ustawieniu w odpowiednio wysokim punkcie powinna działać bez zarzutów. Następnym i ostatnim krokiem jest ustawienie częstotliwości MUX w naszym telewizorze. Pozwoli nam to na wybranie i ustawienie wszelkich kanałów telewizyjnych dostępnych w naszej okolicy. Jak więc widzisz, nie ma tu większej filozofii i z samą instalacją nie będziesz mieć raczej problemów. W przypadku anten zewnętrznych często potrzebna jest pomoc kogoś doświadczonego, a nawet istnieją firmy zajmujące się profesjonalnym montażem takiego sprzętu.

 

Podsumowanie – Jaka antena pokojowa najlepsza?

Jeśli pomimo naszych porad nadal nie wiesz, jaka jest najlepsza antena pokojowa w 2020 / 2021, to zapraszamy gorąco do naszego rankingu! Tam znajdziesz konkretne propozycje wraz z pełną specyfikacją techniczną. Sprawdź, która pokojowa antena DVB-T w pełni dopasuje się do Twojego wnętrza i sprawdzi najlepiej w okolicy!