Aktualizacja: Marzec 2021

W dobie naziemnej telewizji cyfrowej, coraz więcej osób nie widzi potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów, wynikających z korzystania z kodowanego sygnału satelitarnego, tym bardziej, że dobra antena pokojowa DVB-T może zapewnić wysokiej jakości transmisję. Najlepsza antena pokojowa do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest gwarancją doskonałego obrazu i dźwięku. Należy to podkreślić – anteny pokojowe mogą być alternatywą dla “talerzy”. Jaka antena pokojowa okaże się odpowiednia? Co warto wiedzieć, zanim w mieszkaniu stanie antena pokojowa? Ranking pomoże w podjęciu trafnej decyzji zakupowej.

  1. Thomson Curved ANT1706
  2. Philips SDV6222
  3. Vivanco TVA4090
  4. Sonus TV
  5. Maclean MCTV-930

Porównanie najlepszych anten pokojowych:

ModelCenaRodzajOdbiór sygnałuWzmacniaczWzmocnienie [dB]Impedancja [Ohm]Zakresy częstotliwościFiltr LTE/GSMDł. przewodu antenowego [m]
Thomson Curved ANT1706Sprawdź cenę »aktywna
DVB-T/-T2
TAK
43
75
FM, VHF, UHF
TAK
1,4
Philips SDV6222Sprawdź cenę »aktywna
DVB-T/-T2
TAK
48
75
FM, VHF, UHF
TAK
1,8
Vivanco TVA4090Sprawdź cenę »aktywna
DVB-T/-T2
TAK
brak danych
brak danych
FM, DAB, DAB+
TAK
3
SONUS TVSprawdź cenę »aktywna
DVB-T/-T2
TAK
40
75
VHF, UHF, DAB+
brak danych

brak danych
Maclean MCTV-930Sprawdź cenę »aktywna
DVB-T/-T2
ISB-T
DMB-T/-H
ATSC
TAK
28
75
FM, DAB, VHF, UHF
TAK
brak danych

Powyższe parametry nic Ci nie mówią? Zobacz nasz dedykowany poradnik wyboru anteny pokojowej


1. Thomson Curved ANT1706

Thomson Curved ANT1706
Pierwszą anteną wewnętrzną w naszym zestawieniu jest antena DVB-T pokojowa Thomson Curved ANT1706. Cena urządzenia w sklepach zaczyna się już od 120 złotych, co plasuje ten model w samym środku naszej listy pod względem kosztów.

JAKOŚĆ

CENA

Antena pokojowa Thomson ANT1706 tak jak i inne modele z naszego rankingu odbiera programy analogowe i cyfrowe z telewizji (DVB-T/DVB-T2), a także sygnały radiowe FM. Jej design świetnie wpasowuje się do wszelkich pomieszczeń nowoczesnych, jednocześnie nie zdradzając prawdziwego przeznaczenia urządzenia. Łukowaty kształt sprzętu świetnie odnajdzie się we wnętrzach minimalistycznych, dopasowując się do każdego telewizora. W dzisiejszych czasach nikt chyba nie zaprzeczy, że jakość to podstawa, a ta niepozorna antena wewnętrzna Thomson ANT1706 obsługuje technologię 4K UltraHD, zachowując jednocześnie idealną jakość obrazu. Tak zapewnia producent, jednak z wyczytanych w sieci opinii aktywnych użytkowników tegoż właśnie sprzętu wynika, iż antena pokojowa DVB-T Thomson nie w każdym przypadku spełnia swoją funkcję. Można doszukać się kilku komentarzy, które alarmują o realnie słabszej jakości przesyłu. Z tych samych opinii możemy dowiedzieć się również, iż brakuje funkcjonalnej diody, która mogłaby informować użytkownika o tym, czy antena aktualnie działa, czy nie.

Te nieliczne komentarze konsumentów nie zmieniają jednak faktu, iż Thomson antena wewnętrzna to świetny sprzęt, a to m.in dlatego, że posiada wbudowany system redukcji szumów, a także filtr przeciwzakłóceniowy LTE/GSM, którego zadaniem jest eliminacja zakłóceń spowodowanych sygnałami komórkowymi. Te zabiegi i funkcjonalności znacznie poprawiają jakość pracy sprzętu, który mimo krążących wątpliwości wzmacnia sygnał na poziomie 43 dB, co jest drugim w kolejności najlepszym wynikiem na liście. Ponadto, nasza antena pokojowa do telewizora Thomson ANT1706 ma 3 niezależne źródła zasilania. Możemy podłączyć ją zarówno bezpośrednio do odbiornika kablem koncentrycznym, jak i osobnym zasilaczem z wtyczką do gniazdka z elektrycznego. Jeśli te rozwiązania niekoniecznie odpowiadają Twojemu sprzętowi, Thomson antena wewnętrzna może również zostać podłączona do telewizora za pomocą złącza USB.

Zalety
Odbiera programy analogowe i cyfrowe DVB-T/-T2 oraz radiowe FM
Łukowaty kształt sprzętu pasujący do każdego telewizora
Aż 3 sposoby zasilania
Obsługuje rozdzielczość 4K
Wbudowany system redukcji szumów
Filtr przeciwzakłóceniowy LTE/GSM
Wady
Użytkownicy wskazują na słabszej jakości przesył niż wskazuje producent
Brak funkcjonalnej diody informującej o tym, czy antena działa

Kup na Morele.net Kup na Allegro

 

2. Philips SDV6222

Philips SDV6222
Drugą anteną aktywną z naszego zestawienia jest antena pokojowa Philips SDV6222. Jest to najdroższe urządzenie z naszego zestawienia, gdyż jej koszt to około 170 złotych. Philips antena wewnętrzna odbiera sygnał telewizyjny analogowy, cyfrowy, a do tego sygnał radiowy FM (DVB-T/DVB-T2).

JAKOŚĆ

CENA

To, co wyróżnia ten model i za co dopłacamy, to najwyższe w zestawieniu wzmocnienie sygnału. Wzmacnia zakres odbioru na poziomie 48 dB, dzięki czemu mamy możliwość odbierać większą ilość sygnałów na dłuższych dystansach. Antena wewnętrzna Philips SDV6222 posiada ponadto filtr do redukcji szumu. Jest to skuteczna ochrona przed utratą sygnału na naszym sprzęcie, co jest dosyć ważnym aspektem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze urządzenia tego typu. Antena pokojowa do telewizora Philips posiada manualny włącznik/wyłącznik, a także 3-stopniowe wzmocnienie, co oznacza, iż urządzenie zapewnia 3 różne poziomy wzmocnienia sygnału. Umożliwia nam to bardzo łatwą konfigurację sprzętu, a także gwarantuje, iż antena pokojowa do telewizji naziemnej Philips SDV6222 zapewnia najwyższą jakość i zakres odbioru sygnału.

Jej niewielkie rozmiary, jak i bardzo nowoczesny i elegancki design przypominają trochę nowoczesny model routera internetowego. Dzięki tej przyjemnej prezencji antena pokojowa ze wzmacniaczem Philips świetnie będzie prezentować się we wnętrzu w każdym stylu, nie zaburzając estetyki pokoju. Antena DVB-T wewnętrzna Philips posiada regulowany układ dwubiegunowy, czyli dipole VHF. Można obrócić je o 180 stopni, a także nachylić aż do 90 stopni. Dzięki temu nasza antena tv pokojowa Philips może zostać dostrojona manualnie do jak najlepszego odbioru sygnału. Poza tymi funkcjonalnościami warto zaznaczyć, iż długość samego przewodu wynosi 1,8 metra, a sama instalacja sprzętu, jakim jest antena pokojowa tv Philips, jest banalnie prosta, tak więc każdy poradzi sobie z nią bez problemu.

Zalety
Odbiera programy analogowe i cyfrowe DVB-T/-T2 oraz radiowe FM
Wzmacnia zakres odbioru na poziomie 48 dB
Kompaktowy i elegancki design
Wbudowany filtr redukcji szumów
Regulowany układ dwubiegunowy
3-stopniowe wzmocnienie
Wady
Stosunkowo wysoka cena – najdroższa w naszym zestawieniu

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

3. Vivanco TVA4090

Vivanco TVA4090
Czas na ostatnią propozycję z górnej półki cenowej. Aktywna antena pokojowa Vivanco TVA4090 to koszt na poziomie 150 złotych, co stawia ja na drugim miejscu pod kątem wysokości ceny na naszej liście. Odbiera ona tak jak i inne pozycje z rankingu, programy telewizyjne w formie analogowej i cyfrowej (DVB-T/DVB-T2), a także kanały radiowe.

JAKOŚĆ

CENA

To, co jest tutaj pewnego rodzaju dodatkiem, którego nie uświadczymy we wcześniejszych sprzętach, to fakt, iż antena pokojowa DVB-T Vivanco oferuje również odbiór cyfrowego radia DAB / DAB+, a nie jedynie FM. Producent tego urządzenia zapewnia, iż jego możliwości wyłapywania sygnału to aż 25 kilometrów, w zależności od warunków terenowo-pogodowych. Sprawia to, iż antena wewnętrzna Vivanco jest świetnym sprzętem do odbioru zarówno programów w jakości FullHD czy 4K UltraHD, ale także telewizji analogowej i cyfrowej UHF/VHF! Dodatkowo antena ta została wyposażona w specjalny filtr LTE, którego zadaniem jest tłumienie sygnału sieci komórkowych. To właśnie te fale elektromagnetyczne są prowodyrami największej części zakłóceń w odbiorze zarówno dźwięku, jak i obrazu podczas oglądania telewizji.

Antena DVB-T pokojowa Vivanco jest już jakiś czas na rynku, jednak producent nie zamieścił żadnych informacji technicznych na temat poziomu mocy wzmocnienia, jak i impedancji. O ile ta druga w większości modeli wynosi 75 Ohm, tak wzmocnienia bywają różne i to jeden z najistotniejszych parametrów samego urządzenia. Brak tej informacji na stronie producenta daje spore pole do popisu internetowym komentatorom, których opinie na temat tego sprzętu są bardzo rozbieżne. Możemy spotkać się z komentarzami, iż Vivanco antena pokojowa momentalnie pomogła osobom borykającym się ze słabym sygnałem od lat, ale i niepochlebne opinie o rzekomym słabym zasięgu, jeśli antena zostanie ustawiona wewnątrz budynku.

Abstrahując od internetowych komentarzy, to co wiemy i jest pewne, to fakt, iż sprzęt zasilany jest na 3 sposoby – poprzez klasyczny zasilacz gniazdkowy, kabel USB, lub dekoder DVB-T, a jej kabel jest najdłuższym ze wszystkich urządzeń w rankingu i sięga 3 metry. Vivanco antena wewnętrzna wizualnie jest bardzo małym, zgrabnym urządzeniem, które poza swoją funkcjonalnością, może pełnić funkcję swoistej ozdoby.

Zalety
Odbiera programy analogowe i cyfrowe DVB-T/-T2 oraz radiowe FM
Odbiera radio cyfrowe DAB / DAB+
Odbiera programy w jakości FullHD i 4K UltraHD, UHF/VHF
Filtr LTE tłumiący sygnał sieci komórkowych
3 sposoby zasilania
Posiada najdłuższy kabel w zestawieniu – aż 3 metry
Zasięg aż do 25 kilometrów
Mała zgrabna konstrukcja
Wady
Brak informacji producenta na temat poziomu wzmocnienia czy impedancji
Niektórzy Użytkownicy zwracają uwagę na słabej jakości zasięg

Kup na Allegro

 

4. Sonus TV

Sonus TV
Kolejna propozycja cechuje się przede wszystkim bardzo dużym przeskokiem cenowym w porównaniu do poprzednich modeli. Antena pokojowa Sonus TV to dostępne na rynku rozwiązanie budżetowe za około 50 złotych. Mimo dużego spadku cenowego sama jakość wzmocnienia utrzymuje się na całkiem dobrym poziomie 40 dB.

JAKOŚĆ

CENA

Producent dodatkowo zapewnia płynną regulację samego wzmocnienia, co ma zapewnić o jakości w działaniu sprzętu. Antena wewnętrzna Sonus TV nie ma w porównaniu do innych modeli możliwości odbioru sygnału radiowego FM, jednak pozwala na odbiór sygnału cyfrowego radia Digital Audio Broadcasting, czyli DAB+. Antena tv pokojowa Sonus TV oczywiście poza falami radowymi odbiera również analogowe, jak i cyfrowe programy telewizyjne w technologii (DVB-T/DVB-T2). Antena pokojowa do telewizora Sonus TV ma wystawianych wiele pozytywnych opinii aktualnych użytkowników na temat trwałości i siły sygnału.

Co ciekawe, sygnał ten wynosi podobno nawet do 40 km, co jest o wiele wyższym wynikiem niż w przypadku poprzedniego, droższego modelu Vivanco. Przy takim wyniku dziwi jedynie fakt, iż antena pokojowa do telewizji naziemnej Sonus TV nie posiada na stronie producenta żadnego opisu potencjalnych funkcjonalności filtrów. Jak wiemy, filtry wytłumiające zakłócenia wynikające z sieci komórkowych GSM i LTE są stosowane coraz częściej, gdyż popyt jest naprawdę duży. Wynika on z faktu, iż sieci komórkowe bardzo mocno potrafią zakłócić inne sygnały elektromagnetyczne, takie jak właśnie sygnał telewizyjny. Dlatego fakt, iż antena pokojowa ze wzmacniaczem Sonus TV nie posiada takiej informacji na stronie, przy jednoczesnym zapewnieniu o 40-kilometrowym zasięgu sygnału może być co najmniej podejrzany i wymaga . To, co na pewno można jednak stwierdzić, to fakt, iż antena telewizyjna pokojowa Sonus prezentuje się nader ciekawie, a jej zwarta i nowoczesna budowa zawierająca antenę ze wzmacniaczem wpasuje się wizualnie w większość mieszkań, nie zabierając zbędnego miejsca.

Operacja Bebechy #5 - Antena pokojowa DVBT SONUS TV AUTO CAMP - Barczak

Antena pokojowa Sonus TV to najczęściej wybierana antena wewnętrzna DVB-T wśród użytkowników

Zalety
Odbiera programy analogowe i cyfrowe DVB-T/-T2 oraz radiowe FM
Niska cena
Nowoczesny design
Według pozytywnych opinii użytkowników sygnał antenowy wynosi nawet do 40 km
Płynna regulacja wzmocnienia
Wady
Brak możliwości odbioru sygnału radiowego FM
Brak informacji na temat ewentualnego filtru LTE/GSM

Kup na Allegro

 

5. Maclean MCTV-930

Maclean MCTV 930
Ostatni, a zarazem najtańszy model na naszej liście, to antena pokojowa Maclean MCTV-930. Zakupić ją możemy już od 47 złotych. Jest to absolutnym hitem cenowym wśród urządzeń tego typu, a także ogromnym skokiem cenowym w porównaniu do na przykład, modelu marki Philips, którego koszt jest prawie czterokrotnie wyższy.

JAKOŚĆ

CENA

Antena wewnętrzna Maclean pozwala na standardowy i powszechny u innych modeli odbiór zarówno analogowych, jak i cyfrowych programów telewizyjnych. W temacie odbioru sygnałów radiowych również radzi sobie z sygnałem zarówno analogowym FM, jak i cyfrowym DAB. Na stronie producenta możemy znaleźć informacje, iż antena tv pokojowa Maclean MCTV-930 jest kompatybilna z systemami naziemnymi DVB-T/-T2, ISB-T, DMB-T/-H, ATSC. Impedancja zaś samego sprzętu wynosi 75 Ohm, co jest całkiem standardową wartością zarówno u droższych, jak i tańszych modeli.

To, na co warto zwrócić uwagę i ma realny wpływ na jakość sygnału, to fakt, iż Maclean antena wewnętrzna odbiera sygnał wolny od zakłóceń z sieci komórkowych. Antena DVB-T pokojowa Maclean jest wyposażona w specjalny filtr LTE. Przy wszelkich zastosowanych filtrach, antena pokojowa do telewizji naziemnej Maclean niestety ma najniższy wynik na naszej liście w kwestii wzmocnienia sygnału. Poziom, jaki jest nam w stanie zapewnić wynosi zaledwie 28 dB złym wynikiem na rynku, jednak w porównaniu do innych urządzeń z naszej listy jest to niestety najniższy osiąg. Taki produkt końcowy może realnie wpływać na czułość i zasięg samego sprzętu.

Antena pokojowa DVB-T Maclean jest sama w sobie ekranowana z minimalną interferencją. Co to oznacza? Tak po ludzku, znaczy to tyle, iż sama wewnętrzna część otoczona jest materiałem, który zmniejsza poziom pól elektromagnetycznych po drugiej stronie powłoki, czym zmniejsza również poziom szumów.

Przez to, iż antena DVB-T wewnętrzna Maclean ma budowę tubową, zabiera jeszcze mniej miejsca, a także można dzięki temu ustawić ją również w najlepszym miejscu dla swojego przeznaczenia, czyli odbioru sygnałów radiowo-telewizyjnych.

Zalety
Odbiera programy analogowe i cyfrowe DVB-T/-T2 oraz radiowe FM
Niska cena – najtańsza antena pokojowa w zestawieniu
Kompatybilna z systemami naziemnymi DVB-T/-T2, ISB-T, DMB-T/-H, ATSC
Odbiera radio cyfrowe DAB
Wbudowany filtr LTE
Wykonana w najnowszej technologii SMD
Ekranowana z minimalną interferencją
Budowa tubowa
Wady
Wzmocnienie na poziomie 28 dB to najsłabszy wynik w naszym zestawieniu, może to zmniejszać czułość i zasięg anteny

Kup na Morele.net Kup na Allegro