Aktualizacja: Kwiecień 2024

Czy jesteś pewien, że po zmianie sygnału Twój telewizor nadal będzie odbierać telewizję naziemną? Tuner DVB-T2 to urządzenie stworzone z myślą o starszych telewizorach, które nie posiadają wbudowanego dekodera, a tym samym, nie pozwalają na odbieranie telewizji naziemnej po wprowadzeniu nowego częstotliwości nadawania. Jeśli to właśnie Twój przypadek — pora na zmianę na dekoder DVB T2. Jaki nowy dekoder do telewizji naziemnej wybrać? Jakie rodzaje masz do wyboru? Przeprowadzimy Cię przez wybór najlepszego dekodera telewizji naziemnej w nowym standardzie krok po kroku.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych dekoderów DVB-T2 »


Dekoder DVB-T2 – czym jest nowy standard telewizji naziemnej?

W 2022 roku stary standard zostanie zastąpiony przez nowy standard nadawania telewizji naziemnej, który będzie odbierany przez najnowsze modele telewizorów lub odpowiedni rodzaj dekodera, czyli DVB-T2.

DVB-T2 to standard cyfrowego przesyłania danych audio i wideo. Pierwszą generacją był standard DVB-T, a już niedługo zostanie wprowadzony nowy w całej Polsce. Wówczas do transmisji audio i wideo będzie wykorzystywany standard HEVC (ang. High Efficiency Video Coding), która docelowo ma zastąpić aktualną, ale mniej efektywną technologię, czyli AVC (ang. Advanced Video Coding),

Co daje dekoder DVB-T2? Co oznacza dla użytkowników?

Nowy standard nadawania sygnału jest zgodny ze standardami Unijnymi, ale nie tylko dlatego zostaje wprowadzony w całej Polsce. Ma na celu również efektywniejsze przesyłanie danych. Innymi słowy — konsumenci zyskają dostęp do obrazu i dźwięku o bardzo wysokiej jakości. Tuner DVB T2 odbiera telewizję naziemną w rozdzielczości Ful HD (1080 px), a nawet dekoder 4K/Ultra HD. Co więcej, odbiorcy telewizji naziemnej zyskają również dostęp do większej liczby kanałów, a dostępne multipleksy będą nadawały bez zakłóceń i z lepszym dźwiękiem.

Do kiedy należy wyposażyć się w nowy dekoder DVB-T2? Jaki jest harmonogram wprowadzenia standardu DVB-T2 w Polsce?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji przejście na nowy standard nadawania telewizji naziemnej odbędzie się w czterech etapach, a każdy etap dotyczy innych województw. Harmonogram wprowadzenia DVB-T2 wygląda następująco:
30 czerwca 2022 roku — pierwszy etap: województwo lubuskie, dolnośląskie i opolskie
25 kwietnia 2022 roku — drugi etap: województwo wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i pomorskie
23 maja 2022 roku — trzeci etap: województwo łódzkie, podkarpackie, śląskie, małopolskie i świętokrzyskie
27 czerwca 2022 roku — czwarty etap: województwo podlaskie, mazowieckie, lubelskie i warmińsko-mazurskie.

Rodzaje dekoderów DVB-T2

Najnowszy dekoder do telewizji naziemnej występuje w kilku wariantach. W zależności od oferowanych funkcji i parametrów technicznych wyróżniamy:

Dekoder DVB-T2 ze wsparciem HEVC H.265

Podstawowy rodzaj najnowszych tunerów, który umożliwia odbiór telewizji naziemnej po zmianie standardu przesyłania danych. High Efficiency Video Coding (HEVC H.265) pozwala na emisję obrazu w rozdzielczości Full HD i Ultra HD. Cena dekoderów DVB-T2 HEVC/H.265 zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, dlatego nie musisz wydawać wiele na dekoder do telewizji naziemnej lub na nowy telewizor.

Dekoder DVB-T2 z łączem WiFi

Dekoder WiFi umożliwia podłączenie się do bezprzewodowego internetu w domu. Dzięki temu możesz korzystać z podstawowych, darmowych aplikacji dostępnych w panelu dekodera. Pozwalają na dostęp do Youtube oraz IPTV. Jeżeli chcesz mieć dostęp do większej liczby aplikacji, sięgnij po dekoder DVB-T2 z oprogramowaniem SMART.

Dekoder DVB-T2 ze wbudowanymi funkcjami smart

Dekoder WiFi DVB-T2 SMART to najbardziej zaawansowany tuner. Wbudowany system Android oraz dostęp do WiFi otwierają szerokie możliwości w korzystaniu z aplikacji ze sklepu Google Play do oglądania filmów i słuchania muzyki, ale też przeglądania internetu. Możesz zainstalować aplikacje Netflix, IPLA, YouTube, HBO Max, Spotify i wiele innych aplikacji.

Jak wybrać dekoder DVB-T2? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Oferta dekoderów DVB T2 zalała rynek, ponieważ zmiana standardu nadawania zbliża się wielkimi krokami. Na co musisz zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że dekoder do telewizji naziemnej będzie zgodny z nową częstotliwością przesyłu danych? Jakie opcje masz do wyboru w przypadku wyglądu i dodatkowych funkcji? Sprawdź.

Wbudowany standard kompresji video HEVC (H.265)

Jeśli chcesz, aby dekoder działał poprawnie, musi być wyposażony w nowy standard kompresji HEVC (nazywany również H.265 lub MPEG-H). Bez tego tuner DVB-T2 nie będzie odbierał kanałów telewizji naziemnej, gdy dojdzie do całkowitego wyłączenia nadawania kanałów na starym paśmie częstotliwości, czyli w połowie 2022 roku.

Złącza dekodera DVB-T2

Złącza w dekoderze to bardzo istotny element, który pozwala na podłączenie tunera do innych urządzeń. Złącze HDMI pozwoli Ci podłączyć telewizor plazmowy lub monitor, a złącze SCART umożliwia podłączenie starszych telewizorów (np. kineskopowych), które nie posiadają wejścia HDMI. Jeśli dekoder naziemny ma korzystać z aplikacji (np. YouTube) musi być wyposażony w złącze na przewód Ethernet lub antenkę WiFi (dekoder WiFi). Z kolei wejście USB pozwoli Ci na odtwarzanie i nagrywanie programów na zewnętrznym nośniku pamięci (np. pendrive lub dysk).

Wymiary dekodera DVB-T2

Najnowsze tunery do telewizji naziemnej mają małe wymiary. Długość dekodera wynosi do 20 cm, a jego wysokość to od 5 do 7 cm. Jeżeli jednak stawiasz na minimalizm w pomieszczeniu lub masz już wystarczającą liczbę urządzeń podpiętych do telewizora, mamy dla Ciebie alternatywę. To DVB-T2 dekoder w wersji mini. Jego szerokość wynosi do 7 cm — jest tak mały jak pendrive.

Wygląd dekodera

Dekodery telewizji naziemnej wyglądają podobnie jak inne tego typu urządzenia. Niektóre modele jednak mogą być nieco bardziej nowoczesne, a wszystko zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane. Dekoder tv naziemnej z metalową obudową jest nieco droższy, ale wygląda zdecydowanie lepiej od produktów z tworzywa sztucznego. Tunery do tv naziemnej mogą mieć również wyświetlacz na przednim panelu, ale modele bez niego wydają się zdecydowanie bardziej estetyczne.

Dodatkowe funkcje dekodera DVB-T2

Tunery do telewizji naziemnej muszą pełnić jedną podstawową funkcję — umożliwić Ci oglądanie TV bez telewizji cyfrowej. Warto jednak wybrać taki model, który oferuje o wiele więcej. Przykładowo — nagrywanie i przewijanie programów, odtwarzanie filmów z USB, korzystanie z aplikacji dostępnych w sklepie Google Play czy korzystanie z przewodnika po programach w telewizji.

Nowy dekoder DVB-T2 czy nowy telewizor ze wbudowanym dekoderem telewizji naziemnej ze standardem DVB-T2? Co bardziej się opłaca?

Zakup dekodera do telewizji naziemnej to nie jedyne wyjście. Jeżeli chcesz odbierać telewizję naziemną w domu możesz kupić nowy telewizor, który będzie dopasowany do odbierania częstotliwości nadawania programów telewizyjnych. Zakup nowego telewizora to oczywiście droższa z dostępnych opcji. Jednak warto ją rozważyć, jeśli sprzęt, który posiadasz, jest już przestarzały. Jeśli masz dość nowy telewizor, ale bez standardu HEVC i nie planujesz zakupu w najbliższych kilku latach, bardziej opłaca Ci się wybrać sam dekoder.

Ile wynosi rządowe dofinansowanie na zakup nowego odbiornika cyfrowego?

Rząd wyszedł naprzeciw osobom, które potrzebują zastrzyku gotówki, aby móc kupić nowy dekoder telewizji naziemnej i cieszyć się odbiorem bezpłatnej telewizji w domu. Możesz starać się o dofinansowanie w wysokości 100 zł na zakup tunera DVB-T2/HEVC lub o dotację w wysokości 250 zł na zakup nowego telewizora już ze wbudowanym dekoderem.

Jakie złącza możemy spotkać w dekoderze DVB-T2?

Złącza (nazywane inaczej wejściem) to bardzo istotny element każdego zewnętrznego urządzenia, a więc także i tunera DVB-T2. Odpowiednie wejście pozwoli Ci podłączyć telewizor, zewnętrzny dysk, słuchawki, router od internetu, a nawet starsze telewizory kineskopowe. Najpopularniejsze złącza w najnowszych tunerach to:

HDMI — najpopularniejszy rodzaj złącza służący do przesyłu obrazu i dźwięku w wysokiej jakości z jednego urządzenia na drugi. Używa się go do podłączenia dekodera do telewizora oraz podłączenia innych urządzeń do tunera.

Component Video — złącze analogowe do przesyłania obrazu w jakości HD. Obecne dekodery nie są w nie wyposażone ze względu na zastosowanie nowszego i efektywniejszego standardu, czyli HDMI.

SCART (EURO) — wejście SCART pozwala na podłączenie dekodera do starych telewizorów kineskopowych, które nie posiadają wejścia HDMI.

USB — wejście USB 2.0 lub 3.0 pozwala na podłączenie zewnętrznych nośników pamięci. Dzięki temu możesz odtwarzać pliki audio, wideo i zdjęcia oraz nagrywać programy na zewnętrzny dysk.

JACK 3.5mm — gniazdo jack 3,5 mm pozwala na podłączenie słuchawek przewodowych.

GNIAZDO LAN ETHERNET — gniazdo LAN RJ-45 pozwala na podłączenie do tunera routera internetu i korzystanie z aplikacji działających online.

BLUETOOTH — wbudowany moduł Bluetooth pozwala na przesyłanie obrazu, zdjęć i dźwięku bezprzewodowo.

Jakie funkcje dodatkowe mogą mieć dekodery DVB-T2?

Nawet zwykły dekoder DVB-T2 oferuje wiele funkcji, które pozwolą Ci korzystać z telewizji naziemnej na Twoich zasadach. Jakie najpopularniejsze funkcje znajdziesz w dekoderach DVB-T2?

Funkcja Timeshift — czyli zatrzymanie, przewijanie, cofanie programów. Funkcja Timeshift daje Ci całkowitą kontrolę nad programami, które właśnie lecą w telewizji. W każdej chwili możesz zatrzymać program, wznowić go lub przewinąć do wybranego momentu. Timeshift to również nagrywanie programów na nośniki pamięci.

Wbudowana nagrywarka — dekoder z nagrywarką (PVR) pozwala na nagrywanie programów, seriali i filmów oraz zapisywanie ich na zewnętrzny dysk podłączany za pomocą USB. Dzięki temu możesz nagrać ulubiony program i obejrzeć go ponownie w dowolnym momencie.

EPG — inaczej elektroniczny przewodnik po programach telewizyjnych. Pozwala na sprawdzenie harmonogramu każdego z kanału. Informuje, jakie programy lecą, kiedy się kończą, dzięki czemu wiesz co obejrzeć nawet tydzień do przodu.

Obsługa napisów — pozwala na oglądanie programów i seriali z napisami zamiast lektora czy dubbingu.

Połączenie z internetem WiFi lub przez kabel Ethernet — przewodowe lub bezprzewodowe połączenie dekodera z internetem pozwala na korzystanie z aplikacji działających online dostępnych przez dekoder naziemny (np. YouTube, IPTV) lub dostępnych w sklepie Google Play.

Dodatkowe aplikacje — producenci dekoderów oferują podstawowe aplikacje, z których możesz korzystać do odtwarzania filmów i seriali z internetu (np. YouTube, IPTV). W bardziej zaawansowanych modelach znajdziesz dostęp do wszystkich aplikacji oferowanych przez Google Play.

Jaki dekoder telewizji naziemnej DVB-T2 HEVC sprawdzi się najlepiej?

Jaki dekoder telewizji naziemnej sprawdzi się najlepiej? Pamiętaj, że musi to być urządzenie ze standardem HEVC/H.265 — inne modele w połowie 2022 roku staną się bezużyteczne. Wybierając dekoder tv naziemnej sprawdź również, jaką jakość obrazu odbiera (Full HD, a może dekoder 4K) oraz czy umożliwia odtwarzanie dźwięku w najwyższej jakości (Dolby Digital Plus). Koniecznie zwróć uwagę na funkcje, w szczególności typu smart. Najlepszy DVB-T2 dekoder pozwoli Ci na korzystanie z aplikacji typu Netflix oraz nagrywanie i przewijanie programów w telewizji.