Aktualizacja: Maj 2024

Dobre głośniki to takie, które zapewniają doskonałą jakość odsłuchiwanego dźwięku. Warto pamiętać, że nie tylko od jakości samego nagrania zależy uzyskiwany efekt, ale także i od sprzętu, który go odtwarza. Stąd też wybór odpowiedniego głośnika jest bardzo ważny dla każdej osoby, która chce cieszyć się perfekcyjną muzyką czy dźwiękiem odtwarzanego filmu.

Najlepsze głośniki to takie, które z jednej strony estetycznie się prezentują, pasując do reszty sprzętów i otoczenia, a z drugiej posiadają parametry, pozwalające na uzyskanie dźwięków dobrej jakości. Głośniki dzielą się też na te podpinane kablem i bezprzewodowe. Dobre głośniki Bluetooth są z pewnością wygodniejsze – można je bowiem wygodnie przesuwać, ustawiać, a przewody nie będą plątać się po podłodze pokoju. Przedstawiamy ranking głośników przenośnych, wraz z omówieniem ich cech. Czym się kierować, wybierając najlepsze głośniki przenośne dla siebie?

 

Dobry głośnik bezprzewodowy – czyli jaki?

Najlepsze głośniki bezprzewodowe są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ można je ustawić w dowolnym miejscu i sparować z innymi urządzeniami przy pomocy technologii bezprzewodowej. Podstawowy sposób komunikacji głośnika z innymi urządzeniami to wykorzystanie technologii Bluetooth, czyli standardu bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu między różnymi urządzeniami elektronicznymi. W naszym rankingu znalazły się same produkty wyposażone w Bluetooth, przy czym mogą to być różne profile.

Jeśli chodzi o ranking głośników bezprzewodowych, najlepsze są naszym zdaniem następuje sprzęty: JBL Flip 4, Manta SPK204FM PIPE, Sony SRS-XB31, Marshall Kilburn II oraz Bose Soundlink mini II. Trzy pierwsze urządzenia wykorzystują Bluetooth: A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), który umożliwia przesyłanie stereofonicznych sygnałów dźwiękowych. W modelu JBL Flip 4 można też skorzystać z profilu AVRCP, HFP i HSP, a w Sony SRS-XB31 z profilu AVRCP, HSP oraz SPP w czasie komunikacji z głośnikiem. Warto wiedzieć, że głośnik marki Sony obsługuje również technologię NFC, która jest w tej chwili uznana za szczególnie nowoczesną i występuje w coraz większej liczbie sprzętów. To forma specjalnego, krótkozasięgowego, wysokoczęstotliwościowego, radiowego standardu komunikacyjnego, dzięki któremu urządzenia można ze sobą łączyć nawet przez ich zetknięcie.

 

 

Jaki głośnik Bluetooth wybrać i dlaczego?

Najlepsze głośniki Bluetooth muszą się odznaczać dobrą mocą oraz odpowiednim pasmem przenoszenia. W naszym rankingu najlepszy pod tym pierwszym względem jest model Marshall Kilburn II. Głośniki posiadają moc 16 W, a do tego dochodzi jeszcze subwoofer o mocy 20 W, czyli głośnik superniskotonowy. Jest to dodatkowy głośnik, służący do odtwarzania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach, czyli w granicach 20-250 Hz. Jego użycie zapewnia dźwiękom odpowiednią głębię. Jeśli z kolei chodzi o pasmo przenoszenia, chodzi tu o zakres częstotliwości, w którym tłumienie sygnału jest nie większe niż 3 dB. Górne wartości przedziału opisującego sprzęt wskazują na wysokie tony, jakie są odtwarzane, a dolne wartości odpowiadają za tony niskie, basowe. Im większy więc przedział, tym lepiej.

Nasz ranking głośników Bluetooth zawiera urządzenia, które działają w następujących zakresach:

  • JBL Flip 4 posiada pasmo przenoszenia 0,07-20 kHz
  • Manta SPK204FM PIPE działa w przedziale 0,12-20 kHz
  • Sony SRS-XB31 charakteryzuje się częstotliwością 0,02-20 kHz
  • Marshall Kilburn II pracuje w zakresie 0,052-20 kHz

Polecane głośniki powinny być też wodoodporne i być możliwie lekkie. Jeśli byłyby bardzo ciężkie, ich funkcja przenośna byłaby bez znaczenia, bo i tak byłby problem z ich przestawieniem czy transportem.

Modele Sony SRS-XB31 oraz JBL Flip 4 są wodoodporne.

Jeśli zaś chodzi o wagę, nasz ranking głośników przenośnych nie zawiera żadnych, przesadnie ciężkich produktów. Warto jednak wiedzieć, że najcięższy jest model Marshall Kilburn II (2500 g), a najlżejszy (tylko 515 g) jest sprzęt JBL Flip 4.

 

 

Jaki głośnik bezprzewodowy kupić? – cechy produktu

Jaki głośnik przenośny kupić, żeby sprawdził się w każdym pomieszczeniu? Warto wybrać taki produkt, który będzie posiadał możliwie duży zasięg łączności. To ważne w przypadku sprzętów bezprzewodowych. Parametr ten informuje nas na jaką odległość głośniki mogą zostać oddalone od urządzenia, które przesyła do nich sygnał. Jeśli chodzi o prezentowane przez nas głośniki bezprzewodowe, ranking zawiera 3 sprzęty o zasięgu łączności wynoszącym 10 metrów, a także 2 sprzęty działające na maksymalnie 30 metrów. Większy zasięg pracy to zalety produktów Sony SRS-XB31 oraz Marshall Kilburn II. Co jeszcze jest ważne, gdy ktoś zastanawia się jaki kupić głośnik Bluetooth? Na pewno czas pracy akumulatora. Ten parametr informuje nas, jak długo urządzenie jest w stanie pracować na jednym pełnym ładowaniu baterii. Najlepiej pod tym względem wypada propozycja Sony SRS-XB31, której bateria wytrzymuje na jednym ładowaniu aż 24 godziny.

Gdy ktoś zastanawia się jaki głośnik kupić, powinien również zwrócić uwagę na możliwość łączenia się z kilkoma urządzeniami jednocześnie, intuicyjność obsługi oraz wielkość samych głośników. Oczywiście, sprzęty te powinny być odpowiednio estetyczne, żeby ładnie prezentowały się we wnętrzu. Ich wymiary także są ważne i to nie tylko ze względów reprezentacyjnych. Wielkość głośnika determinuje jego możliwości. Polecane głośniki Bluetooth to te spore, gdyż mogą być uniwersalnym sprzętem – przydatnym w wielu sytuacjach. Jeśli chodzi o prezentowane przez nas głośniki mobilne, ranking prezentuje różnorodne modele. JBL Flip 4 posiada wymiary 6,8 × 17.5 × 7,0 cm, Manta SPK204FM PIPE ma wymiary 25,1 × 11,9 × 3,6 cm, a urządzenie Sony SRS-XB31 23,1 × 8,7 × 8,1 cm. Marshall Kilburn II posiada wielkość 24,3 × 16,2 × 14 cm, zaś wymiary modelu Bose Soundlink mini II to 5,10 × 18,00 × 5,80 cm.

 

 

Jaki głośnik przenośny nabyć? – podsumowanie

Gdy pragnie się nabyć dobrej jakości sprzęt do odtwarzania muzyki, pojawia się również problem jaki wybrać głośnik Bluetooth. Najlepszy głośnik bezprzewodowy to taki, który będzie posiadał dobrą moc, odpowiednio duży zakres pasma przenoszenia, niewielką wagę i wymiary. Urządzenie powinno się też charakteryzować dużym zasięgiem łączności, by można je było oddalić od sprzętu odtwarzającego bez szkody dla generowanych dźwięków. Kolejne, ważne kwestie to czas pracy akumulatora na jednym ładowaniu, jak też sposób łączenia się z innymi urządzeniami.

Jeśli ktoś chce znaleźć najlepszy głośnik Bluetooth, ranking przygotowany przez nas powinien pomóc w podjęciu tej ważnej decyzji. Oczywiście, warto również zwrócić uwagę na estetykę sprzętu, jakość wykonania i solidność. W końcu większość użytkowników kupuje sprzęt na lata. Zastanawiając się, jaki kupić głośnik przenośny, trzeba też zwrócić uwagę na cenę. Zdecydowanie najtańsze jest urządzenie Manta SPK204FM PIPE, które można mieć za około 120-130 złotych. Z kolei nabywając nowoczesny głośnik Marshall Kilburn II trzeba się już liczyć z wydatkiem przekraczającym 1000 złotych.