Aktualizacja: Sierpień 2024
Jaki telewizor 120 Hz wybrać? Porady przy wyborze telewizora 120 Hz
Jesteś fanem szybkich zwrotów akcji, dynamicznych sportów i wciągających gier na telewizor? Tylko telewizor 120 Hz pomoże Ci wyciągnąć maksimum z każdego dynamicznego ujęcia na ekranie. Poznaj, jakie modele 120 Hz znajdziesz w ofercie, jakie funkcje oferują i na co musisz zwrócić przy wyborze oprócz samej częstotliwości odświeżania? Sprawdź!
- Czy warto kupić telewizor 120 Hz?
- Jak wybrać telewizor 120 Hz?
- Jakie technologie obrazu najczęściej wspierają 120Hz?
- Jakie złącza powinien mieć telewizor 120 Hz?
- Jakie dodatkowe funkcje powinien mieć telewizor 120Hz?
- Jak bardzo zaawansowane technologicznie są telewizory 120Hz?
- Jakie rozwiązania pozwalają na korzystanie z telewizora 120Hz?
- Telewizor 4K 120Hz czy 8K 120Hz?
Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 11 minut.
Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING telewizorów 120 Hz »
Co to jest telewizor 120 Hz i czy warto go kupić?
Przy wyborze telewizora do domu kierujemy się różnymi parametrami w zależności od tego, co liczy się dla nas najbardziej. Dla innych osób najważniejsze jest rozdzielczość ekranu, dla innych osób najbardziej liczy się przekątna matrycy, a dla jeszcze innych najważniejsza jest technologia wyświetlanie obrazu.
Jednym z parametrów, które można wziąć również pod uwagę przy zakupie telewizora, jest częstotliwość odświeżania obrazu. Czym ona jest? Częstotliwość odświeżania ekranu jest podawana w hercach i oznacza, ile razy w ciągu ekran się aktualizuje.
Przykładowo, telewizor 120 Hz odświeża się 120 razy w ciągu sekundy, a telewizor 60 Hz odświeża się dwukrotnie rzadziej, bo 60 razy w ciągu sekundy. Różnica ta jest zatem ogromna i bezapelacyjnie ma wpływ na to, jak płynny obraz widzisz na ekranie.
Jakie korzyści dla codziennego użytkowania przynosi wybór telewizora z częstotliwością odświeżania 120 Hz?
Już wiesz, że częstotliwość odświeżania obrazu może być naprawdę różna w zależności od wybranego modelu. Zastanówmy się, jaki ma ona wpływ na codzienne oglądanie filmów, meczów oraz podczas grania w gry.
Gdy ekran odświeża się 120 razy w ciągu jednej sekundy, oznacza to, że obraz na ekranie nieustannie się aktualizuje. Ma to ogromne znaczenie w przypadku najbardziej dynamicznych scen np. w filmach akcji, meczów oraz gier na konsole i PC. Każda scena jest bajecznie płynna, nie ma efektu klatkowania się obrazu, a podczas grania w strzelanki zyskujesz ponadprzeciętną precyzję i kontrolę nad tym, co się dzieje w grze.
Jak wybrać telewizor 120 Hz? Na co zwrócić uwagę?
Częstotliwość odświeżania obrazu to nie jedyny parametr, który warto wziąć pod uwagę. Telewizor w dalszym ciągu musi być dostosowany do rozmiaru pomieszczenia, treści na nim wyświetlanych oraz powinien mieć dodatkowe funkcje, z którymi korzystanie z niego będzie czystą przyjemnością. Czym kierować się przy wyborze telewizora 120hz?
Rozdzielczość ekranu — telewizor 4K lub 8K 120 Hz
Możesz być pewien — bez dobrej rozdzielczości obraz na ekranie będzie niewyraźny. To podstawowy parametr, na który musisz zwrócić uwagę przy zakupie. Rozdzielczość mówi nam o tym, ile pikseli znajduje się na ekranie, a im więcej pikseli, tym bardziej szczegółowy obraz.
Telewizory 120 Hz występują w wersji 4K oraz 8K. Modele 4K są obecnie najpopularniejsze na rynku, bo łączą wspaniałą jakość obrazu z niewygórowaną ceną. Z kolei telewizor 120 Hz 8K to produkt ze zdecydowanie wyższej półki, który oferuje jeszcze lepszą jakość — zdecydowanie polecamy go koneserom najlepszych wrażeń.
Wielkość telewizora — przekątna ekranu
Drugi ważny parametr w każdym telewizorze (nie tylko w modelach 120 Hz) to przekątna ekranu. To właśnie od niej zależy, jak duży ekran kupisz, dlatego im więcej cali, tym większy rozmiar telewizora. Przekątna ekranu w telewizorach 120 Hz waha się od 40 cali do 80 cali, dzięki czemu każdy znajdzie model dopasowany do wielkości pomieszczenia, odległości od ściany, budżetu, jak i swoim osobistych preferencji.
Technologia obrazu i rodzaj matrycy
Telewizor 120 Hz jest dostępny w wersji z nowoczesną matrycą OLED lub standardową matrycą typu LED. To bardzo ważny krok przy wyborze telewizora, bo technologia wykonania ekranu wpływa na jakość wyświetlanego obrazu, jego żywotność, jak i ostateczną cenę urządzenia.
Modele OLED to urządzenia wyposażone w samoświecące diody, które zapewniają najwyższą jakość odwzorowania kolorów oraz niesamowitą głębię obrazu. Należą jednak do najdroższych modeli, a ich matryca ma niestety mniejszą żywotność.
Po drugiej stronie mamy tradycyjne modele LED oraz ich nieco nowsze wersje np. technologię QLED od firmy Samsung. Telewizor 120 Hz LED oferuje przystępną cenę, świetną jakość obrazu i bardzo wytrzymałą matrycę — to zdecydowanie najlepsza technologia obrazu dla większości użytkowników.
Technologia dźwięku i jakość wbudowanych głośników
Najlepszy telewizor 120 Hz oferuje nie tylko fantastyczny obraz, ale również bardzo dobry dźwięk. Zwróć uwagę, czy telewizor posiada takie rozwiązania jak:
- Dolby Atmos i Dolby Audio — zapewniają przestrzenny dźwięk i kinowe wrażenia podczas oglądania filmów.
- AI Sound — inteligentne urządzenie automatycznie rozpoznaje ścieżkę dźwiękową i dopasowuje ustawienia tak, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej.
- Clear Voice — funkcja dbająca o to, aby ludzki głos był dobrze słyszalny nawet podczas oglądania nagrań o słabej jakości.
Wbudowany głośnik niskotonowy lub subwoofer — pomogą Ci zyskać głębsze tony i basy, nawet bez kupowania dodatkowego soundbara.
Oprogramowanie
Warto przyjrzeć się również oprogramowaniu, które odpowiada m.in. za obsługę telewizora, dostęp do ustawień oraz funkcji Smart TV. W ofercie znajdziesz modele z oprogramowaniem:
- Android TV
- Tizen TV
- VIDAA
- Google TV
Wbudowana funkcja HDR
Twój nowy telewizor musi mieć również funkcję HDR. High Dynamic Range pomaga uzyskać jeszcze większą różnicę pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi tonami na obrazie. Dzięki temu uzyskujesz jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów, bardziej naturalne barwy i lepsze kontrasty, szczególnie podczas ujęć, które są bardzo mocno lub bardzo słabo oświetlone.
Wbudowane procesory upłynniające obraz
Najlepszy telewizor 120 Hz musi być wyposażony również w nowoczesny i wydajny procesor, z którym każda gra, każdy film i każdy mecz jest bajecznie płynny i nigdy się nie zacina. Przed zakupem sprawdź, jaki procesor posiada dany model i jakie opinie zbiera wśród innych użytkowników.
Rodzaje i liczba wspieranych złączy
Dodatkowe złącza to must-have w każdym telewizorze — nie tylko 120 Hz. Dwa podstawowe rodzaje złącz w każdym telewizorze to USB oraz HDMI (wersja co najmniej 2.1). Telewizory 120 Hz standardowo posiadają 2 złącza USB oraz 4 złącza HDMI 2.1, dzięki czemu pozwalają na podłączenie klawiatury, myszki, konsoli do grania, komputera lub soundbarów i głośników.
Funkcje SMART
Inteligentne funkcje to absolutna podstawa w obecnych telewizorach. Sterowanie i wyszukiwanie za pomocą głosu, inteligentne dopasowywanie dźwięku lub obrazu, a także możliwość tworzenia całej sieci smart urządzeń — to tylko niektóre z funkcji smart dostępne w telewizorach 120 Hz.
Telewizory 120Hz – jakie technologie obrazu najczęściej wspierają 120Hz?
Telewizory 120 Hz możemy podzielić ze względu na typ zastosowanej matrycy. To bardzo ważny element, który wpływa na jakość obrazu, stopień odwzorowania kolorów, intensywność kontrastów, a także wytrzymałość matrycy telewizora i jej zastosowanie. Koniecznie zastanów się, który model będzie dla Ciebie najlepszy — poznaj zalety i wady każdej dostępnej technologii obrazu w telewizorach 120 Hz.
Telewizor LED 120Hz
Technologia LED to znane rozwiązanie, chętnie wybierane przez użytkowników od ponad 10 lat. Telewizor 120 Hz LED należą do dość cienkich i energooszczędnych modeli, które mogą działać nawet przez cały dzień i nie wpływa to negatywnie na żywotność diod.
Jaki obraz oferuje technologia LED? To bardzo dobre odwzorowanie kolorów, świetne kontrasty i wysoka maksymalna jasność ekranu, dzięki której możesz oglądać filmy również w ciągu dnia w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu. Warto zaznaczyć, że matryca LED jest zdecydowanie najtańsza spośród wszystkich dostępnych rodzajów.
Telewizor QLED 120Hz
Telewizory 120 Hz wyposażone w matrycę QLED to jedyne w swoim rodzaju urządzenia dostępne w ofercie Samsung. Technologia QLED wykorzystuje Quantum Dot LED, czyli połączenie kropek kwantowych z podświetleniem LED.
Jakie zalety ma telewizor QLED 120 Hz? Zastosowanie kropek kwantowych i podświetlenia LED zapewnia jeszcze większą gamę kolorów widoczną gołym okiem. Co więcej, telewizor świetnie radzi sobie z wysoką jasnością w pomieszczeniu, dzięki czemu możesz korzystać z niego również w ciągu dnia.
I chociaż telewizory 120 HZ QLED to modele z serii premium, to łączą w sobie świetne kontrast z wielowymiarowymi kolorami i wytrzymałą matrycą. Zdecydowanie warto po nie sięgnąć, jeśli jakość telewizora 120 Hz LED do Ciebie nie przemawia, a telewizor OLED to zbyt duży wydatek do codziennego oglądania telewizji.
Telewizor OLED 120Hz
Technologia OLED to telewizory z serii premium, które uważane są za urządzenia z najlepszym odwzorowaniem kolorów, wielowymiarową głębią oraz najlepszymi kontrastami. I właśnie dlatego kosztują one odpowiednio dużo.
Telewizor OLED 120 Hz odróżnia się od modeli QLED i LED tym, że posiada samoświecące diody. Diody te w każdej chwili mogą całkowicie zgasnąć, dzięki czemu zapewniają prawdziwą czerń, która pogłębia kontrasty na ekranie. Samoświecące diody świetnie odwzorowują również prawdziwe kolory, a nawet czystą biel.
Jeżeli masz zamiar kupić model OLED to musisz przygotować się przede wszystkim na spory wydatek. Co więcej, telewizor 120 Hz OLED nie jest dla każdego, a w szczególności nie dla osób, które są przyzwyczajone do oglądania telewizji przez cały dzień, również przy dużym słońcu. W takiej sytuacji lepszy wybór to LED i QLED. Jeśli jednak liczy się dla Ciebie jakość obrazu, a nie liczba godzin oglądania telewizji, to OLED będzie najlepszym wyborem.
Dlaczego warto wybrać telewizor 120 Hz ze wbudowaną funkcją HDR?
High Dynamic Range, czyli funkcja HDR, uchodzi obecnie za podstawę w każdym telewizorze. I zdecydowanie zachęcamy do wybierania modeli, które są wyposażone w HDR. Najważniejsze zalety, jakie niesie za sobą ta funkcja to:
- Podkreślony kontrast — HDR służy przede wszystkim do zwiększenia różnicy pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami w każdym pikselu. Kontrast staje się zatem o wiele bardziej zauważalny, a obraz bardziej przykuwa wzrok.
- Większa jasność — funkcja HDR zapewnia także większą jasność maksymalną, dzięki czemu podnosi komfort oglądania również w ciągu dnia lub w słonecznym pomieszczeniu.
- Dynamiczne filmy i gry — HDR zapewnia lepszą widoczność wszystkich szczegółów, dlatego ma znaczenie również w grach i w filmach, szczególnie gdy na ekranie dużo się dzieje. Co więcej, wielu producentów uwzględnia HDR na etapie tworzenia gier i filmów, dlatego telewizor 120 Hz z HDR pozwoli wycisnąć maksimum z obrazu.
- Piękniejszy obraz — podsumowując, tryb HDR zapewnia lepszy kontrast między kolorami, lepszą jasność oraz większą różnorodność prezentowanych kolorów. Takie połączenie sprawia, że obraz w Twoim telewizorze będzie jeszcze piękniejszy.
Jakie złącza powinien mieć telewizor 120 Hz?
Każdy telewizor (również 120 Hz) musi mieć odpowiednie złącza, które pomogą uzyskać Ci przesyłanie obrazu, dźwięku z najwyższą możliwą jakością, a także korzystanie z dodatkowych urządzeń podłączanych do telewizora. Najważniejsze złącza w każdym telewizorze 120 Hz to:
- HDMI 2.1 – jest to najnowsza wersja interfejsu HDMI, który pozwala na przesyłanie sygnału z częstotliwością odświeżania 120 Hz. HDMI 2.1 pozwoli Ci wykorzystać pełen potencjał swojego telewizora, dlatego jest absolutną podstawą w telewizorach z odświeżaniem 120 Hz.
- USB — złącze USB pozwoli Ci na podłączenie tabletu, telefonu oraz urządzeń peryferyjnych np. myszki, klawiatury lub pada do grania i sterowania telewizorem.
- DisplayPort 1.4 — to alternatywny sposób transmisji danych (audio i wideo) w dwóch kierunkach. Najnowszy model 1.4 pozwala na przesyłanie obrazu 4K z częstotliwością do 240 Hz, a 8K do 60 Hz. Niestety, na rynku jest bardzo mało modeli, które posiadają złącze DisplayPort.
Jakie dodatkowe funkcje powinien mieć telewizor 120Hz?
Co marka telewizorów 120 Hz, to coraz nowsze i ciekawsze funkcje. Technologia jest niezmiernie ważna, dlatego przyjrzyjmy się jeszcze innym funkcjom, które warto rozważyć w swoim nowym modelu.
- Moduł Bluetooth — pozwala na bezprzewodowe łączenie się z innymi urządzeniami z tym samym modułem. Teraz możesz podłączyć myszkę bezprzewodową, przesyłać bezprzewodowo treści z telefonu na telewizor i wiele więcej.
- Tryby Gry — w zależności od marki telewizora 120 Hz, tryb gry może kryć się pod różnymi nazwami. Ogólnie rzecz biorąc, to wszystkie tryby, które zmniejszają czas opóźnienia między konsolą lub komputerem a telewizorem. Must-have dla fanów strzelanek i dynamicznych gier, w których liczy się czas reakcji.
- Filmmaker Mode — funkcja dostępna np. w telewizorach Samsung i LG, która zapewnia wrażenia najbardziej zbliżone do wizji reżysera filmu lub serialu. Świetna technologia dla kinomanów, którzy nie lubią sztucznego poprawiania obrazu dla lepszej jakości.
- Super Ultrawide GameView™ — opcja dostępna w serii premium od Samsung dedykowanej graczom. Zwiększa pole widzenia podczas grania, dzięki czemu czujesz się, jakbyś grał na monitorze panoramicznym.
- Nagrywanie na USB — z tą funkcją zapiszesz filmy i muzykę na zewnętrznym dysku, pendrive lub innym urządzeniu podłączanym za pomocą USB. Bardzo wygodne dla osób, które chcą tworzyć własne biblioteki multimediów.
Funkcje smart telewizora 120Hz – jak bardzo zaawansowane technologicznie są telewizory 120Hz?
Telewizory 120 Hz to modele, w których największy nacisk kładzie się na wysoką częstotliwość odświeżania obrazu. To jednak nie wszystko, co oferują tego rodzaju telewizory pod względem nowoczesnych funkcji. Co znajdziesz w telewizorze smart 120 Hz?Nowoczesny system operacyjny — systemy operacyjne odgrywają bardzo kluczową rolę, bo pozwalają na wykorzystanie wszystkich inteligentnych funkcji i używanie telewizora 120 Hz nie tylko do oglądania kablówki czy telewizji naziemnej, ale również do przeglądania internetu, grania w gry, odtwarzania muzyki czy streamów.
- Sterowanie głosem — wyszukiwanie głosowe przy pomocy Asystenta Google (lub innych technologii na tej samej zasadzie) bardzo ułatwia znajdowanie pożądanych treści.
- Inteligentne dopasowanie preferencji — telewizory 120 Hz, wykorzystujące sztuczną inteligencję, uczą się z czasem Twoim preferencji. Z czasem udaje im się coraz lepiej podpowiedzieć, jaki film może Ci się spodobać lub jaki album najlepiej trafi w Twoje gusta.
- Automatyczne dopasowywanie jasności ekranu — nowoczesne modele automatycznie dopasowują jasność do pory dnia i nasłonecznienia w pomieszczeniu, co zapewnia jeszcze lepszą widoczność.
- Obsługa innych urządzeń w obrębie smart domu — jeżeli chcesz, aby telewizor stanowił część inteligentnego domu, wybierz model, który taką funkcję oferuje.
Czy powszechnie dostępne źródła, takie jak telewizja kablowa, wspierają technologię 120 Hz?
Jeżeli codziennie korzystasz z telewizji kablowej albo naziemnej, na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób telewizor 120 Hz może Ci się przydać. Prawda jest taka, że kablówka i telewizja naziemna nie zawsze oferują najlepszy możliwy sygnał, który będzie kompatybilny z odświeżaniem 120 Hz, ale jednocześnie tak nowoczesne telewizory potrafią sobie z tym problemem poradzić.
Jakość telewizji kablowej i naziemnej w dużej mierze zależy od dostawcy usługi, rodzaju wykupionej oferty, modelu dekodera lub tunera i wielu innych czynników. Jednak w większości sytuacji standardową częstotliwością sygnału tv jest nie więcej niż 60 Hz.
Czy to jednak oznacza, że telewizor 120 Hz nie ma sensu, jeśli oglądasz tylko telewizję naziemną i kablówkę? Niekoniecznie. Najnowocześniejsze telewizory 120 Hz mają funkcję interpolacji klatek na ekranie — generują nowe klatki i automatycznie uzupełniają nimi obraz. W efekcie akcja na ekranie wydaje się o wiele płynniejsza niż wskazywałyby na to możliwości materiału źródłowego.
Jakie rozwiązania pozwalają na korzystanie z telewizora 120Hz?
Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał telewizora 120 Hz, musisz pamiętać o dwóch najważniejszych aspektach:
Odpowiednie złącze HDMI — nie wszystkie rodzaje HDMI pozwalają na wyświetlanie obrazu z częstotliwością 120 Hz. Koniecznie upewnij się, że masz przewód HDMI 2.1.
Kompatybilny sprzęt — odpowiedni kabel to jedno, ale musisz mieć również źródło, z którego uruchomisz obraz 120 Hz. W tej sytuacji może to być odpowiednia konsola do grania, komputer z wydajnym procesorem i kartą graficzną lub wysokiej jakości platformy streamingowe, zależnie od tego, jaki rodzaj treści chcesz wyświetlacz na telewizorze.
Telewizor 120Hz – do czego okaże się szczególnie przydatny?
Telewizor 120 Hz w wersji 4K i 8K
Telewizor 4K 120Hz czy 8K 120Hz?
Większość użytkowników kieruje się przy wyborze rozdzielczością obrazu. Telewizory 120 Hz są dostępne w dwóch wariantach: 4K oraz 8K. Czy wyższa rozdzielczość w tym wypadku również będzie lepszym wyborem? Sprawdź, w jakiej sytuacji wybrać telewizor 4K 120 Hz, a w jakiej telewizor 8K 120 Hz.
Telewizory 4K 120 Hz — uniwersalny i niezawodny wybór
Rozdzielczość 4K to obecnie najpopularniejszy i najchętniej wybierany model. Ponad 8 milionów pikseli gęsto wypełnia nawet duży ekran, dzięki czemu obraz jest bardzo szczegółowy. Cena w tej sytuacji również jest nie bez znaczenia — telewizor 120 Hz 4K to rozsądny wybór dla każdego.
Możliwości samego telewizora to jednak nie wszystko. Technologia obrazu 4K jest obecnie szeroko dostępna — oferują ją nawet filmiki na YouTube. Dzięki temu masz pewność, że materiały, które oglądasz faktycznie mogą być odtwarzane w jakości 4K bez utraty jakości czy sztucznego podnoszenia jakości obrazu.
Telewizory 8K 120 Hz — najwyższa jakość nie dla każdego
Jak sprawa wygląda w przypadku rozdzielczości 8K? Telewizory 120 Hz 8K stają się coraz popularniejsze, ale niewiele filmów, gier czy nagrań faktycznie może być w takiej rozdzielczości odtwarzana. To duży problem, biorąc pod uwagę cenę, jaką za taki telewizor musisz zapłacić, a prawdopodobnie minie jeszcze sporo czasu, zanim rozdzielczość 8K stanie się standardem tak, jak 4K.
Jaki telewizor 120Hz wybrać? Podsumowanie
Telewizory 120 Hz to świetny wybór dla każdego gracza, fana filmów lub po prostu osób, które chcą być na bieżąco z nowymi technologiami i cena nie stanowi dla nich dużej przeszkody. Zmiana z 60 Hz na 120 Hz z pewnością będzie dla Ciebie zauważalna gołym okiem i nie będziesz już chciał wrócić do starszych modeli. Oferta jest na tyle bogata, że znajdziesz telewizory 120 HZ w wersji OLED, QLED, jak i LED.