Aktualizacja: Marzec 2024

Każdy rachunek za prąd przyprawia Cię o mdłości i gęsią skórkę? Nie jesteś jedyny. Obecne ceny prądu uderzyły po kieszeni każdego — nie ma znaczenia czy prowadzisz biznes, czy po prostu na co dzień używasz urządzeń RTV i AGD. Najwyższa pora, abyś przyjrzał się wszystkim urządzeniom, które podpinasz do gniazdka. Pomoże Ci w tym watomierz do gniazdka, czyli miernik poboru prądu. Dostarcza on informacji m.in. o zużyciu prądu każdego elektrycznego urządzenia, dzięki czemu widzisz, ile faktycznie urządzenia pożerają energii podczas pracy i poza nią. Odpowiednio dobrane urządzenie przywróci Ci kontrolę nad comiesięcznymi rachunkami. Jaki watomierz do gniazdka wybrać? Sprawdź!


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING watomierzy »


Czym jest watomierz do gniazdka i jakie jest jego zastosowanie w domu, mieszkaniu lub firmie?

Watomierz do gniazdka spotkasz również pod nazwą miernik lub licznik poboru prądu. To urządzenie służące do wykonywania pomiarów m.in. jak dużo prądu pobierają elektryczne urządzenia podpięte do gniazdka. Watomierz pokazuje tzw. moc czynną, dzięki czemu widzisz, ile faktycznie prądu zużywają domowe i biurowe urządzenia.

Licznik zużycia energii pomaga kontrolować, ile prądu zużywamy na co dzień, a więc również, jak wysokie są ostatecznie rachunki za prąd. Przydaje się zatem zarówno w domu, jak i w biurze czy lokalach usługowych i gastronomicznych — wszędzie tam, gdzie zużycie prądu może być wysokie. Warto jednak pokreślić, że miernik zużycia prądu do gniazdka pokazuje o wiele więcej parametrów, dzięki czemu otrzymujesz informacje również na temat stanu sieci elektrycznej w pomieszczeniu.

Rodzaje watomierzy do gniazdka dostępne w sprzedaży

Mierniki zużycia prądu do gniazdka są dostępne w dwóch wariantach: z wyświetlaczem LCD oraz akcesoria typu smart z inteligentnymi funkcjami i możliwością podłączenia do WiFi. Jaki rodzaj watomierza będzie najlepszy do domu bądź do firmy? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom obu rodzajów watomierzy.

Watomierz do gniazdka cyfrowy

Najpopularniejszy spośród mierników zużycia prądu montowanych w gniazdku. Te watomierze poznasz po nowoczesnej obudowie z dużym ekranem LCD, gniazdkiem, wtyczką oraz paroma przyciskami służącymi do obsługiwania licznika. Cena takiego miernika energii zaczyna się od kilkudziesięciu złotych — to niewielki wydatek, biorąc pod uwagę, ile możesz z nim zaoszczędzić. W tak niskiej cenie otrzymasz naprawdę funkcjonalne urządzenie, które pozwala na pomiar i wyświetlenie:

Liczba dostępnych funkcji różni się w zależności od konkretnego modelu. Niektóre watomierze cyfrowe mają także wbudowaną pamięć, która pozwala na zapisywanie pomiarów, dzięki czemu widzisz tygodniowe, a nawet miesięczne zużycie prądu.

Watomierz do gniazdka Wi-Fi smart

Inteligentny miernik zużycia prądu docenią osoby, które lubią mieć wszystkie informacje w swoim telefonie. Miernik typu smart łączy się z aplikacją na telefonie za pomocą sieci WiFi lub Bluetooth. To właśnie tam trafiają wszystkie informacje na temat stanie sieci czy zużyciu prądu i poniesionych kosztach. Wszystkie dane są automatycznie zapisywane, a nawet prezentowane w formie czytelnych wykresów, dlatego zbyt duże zużycie prądu widzisz jak na dłoni.

Watomierz analogowy

Warto również wspomnieć o jeszcze jednym modelu, który obecnie jest jednak praktycznie niedostępny w sprzedaży. Watomierz analogowy to przestarzałe urządzenie, które posiada jedynie tarczę wskazującą ilość pobranego prądu. Taki miernik zużycia energii elektrycznej nie zda egzaminu ani w domu, ani w biurze.

Miernik poboru prądu do gniazdka — jak wybrać? Które parametry są najbardziej istotne przy wyborze?

Wybierając licznik do gniazdka, nie warto oszczędzać na jakości. Dlaczego? Licznik musi być precyzyjny, wiarygodny i solidny. Urządzenia w bardzo niskiej cenie mogą być wątpliwej jakości i niekoniecznie pokazywać realne zużycie prądu, a nie tego przecież oczekujesz od tego rodzaju narzędzi. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę, aby wybrać niezawodny licznik energii?

Rodzaj watomierza do gniazdka

Jak w przypadku każdego urządzenia — na początku powinieneś się zastanowić, jaki typ watomierza Cię interesuje. Tutaj wybór jest skromny, bo są to w zasadzie tylko dwa modele. Cyfrowy watomierz to uniwersalne i wygodne urządzenie, które nie kosztuje dużo, a dostarcza wielu informacji na temat zużycia prądu czy stanu domowej sieci. Z kolei watomierze smart są nieco droższe, ale o niebo wygodniejsze w obsłudze. Dodatkowo zawsze pozwalają na zapisywanie pomiarów, a modele cyfrowe niestety nie zawsze.

Oferowane funkcje pomiaru

Drugi ważny parametr, który musisz wziąć pod uwagę to funkcjonalność watomierza. Liczniki sczytują o wiele więcej informacji niż tylko to, ile prądu urządzenie pobiera podczas pracy. Pokazują również m.in. napięcie sieci, natężenie prądu, koszt zużytej energii czy maksymalne i minimalne wartości podłączonego urządzenia.

Wbudowane funkcje smart

Jeżeli sięgasz po inteligentny watomierz, nie możesz zapomnieć o dodatkowych funkcjach smart. Podstawową z nich jest bezprzewodowe przesyłanie pomiarów na dedykowaną aplikację i zapisywanie ich w jej pamięci. Dzięki temu nie musisz zapisywać ręcznie wszystkich danych, bo aplikacja zapamięta je za Ciebie.

Możliwość analizy danych historycznych

Dobry watomierz posiada wbudowaną pamięć, na której zapisuje danych z ostatni dni i tygodni bądź umożliwia przesłanie wszystkich informacji na zewnętrzne urządzenie (np. smartfon lub tablet). To bardzo ważne, ponieważ bardzo ułatwia to monitorowanie zużycia energii i analizowanie, czy może doszło do niepokojącego zwiększenia jej zużycia.

Posiadane certyfikaty bezpieczeństwa

Jak w przypadku każdego urządzenia wpinanego do gniazdka — nie możesz zapomnieć również o jakości i bezpieczeństwie. Watomierz musi posiadać odpowiednie certyfikaty jakości, które świadczą o tym, że spełnia europejskie normy i jest bezpieczny w użyciu. Zwróć uwagę na certyfikat CE, RoHs.

Watomierz do gniazdka — jakie dane pozwala zbierać licznik poboru prądu?

Liczniki do gniazdka to bardzo niepozorne urządzenia, ale ich funkcjonalność może wiele osób zaskoczyć. Oprócz mierzenia podstawowego parametru, czyli ilości pobranego prądu, pozwalają na sprawdzenie również innych aspektów podczas pracy urządzeń podpinanych do gniazdka. Jakie parametry sprawdzisz przy pomocy watomierza?

  1. Wartość poboru prądu i aktualne obciążenie gniazdka — wskazuje, ile watów prądu pobrało urządzenie podłączone do gniazdka w trakcie pracy lub w stanie czuwania. Odczytywanie wyniku zaczyna się już od 0,4 W, dzięki czemu reagują nawet na niewielki pobór energii np. podłączonych ładowarek.
  2. Napięcie prądu — napięcie pobieranego prądu jest wyrażone w woltach (V). Maksymalny odczyt napięcia prądu wynosi zazwyczaj 9999 V.
  3. Natężenie prądu — ten parametr jest oznaczany w amperach (A) i wynosi maksymalnie 16 A.
  4. Współczynnik mocy — poinformuje Cię o tym, czy urządzenie pobiera i wykorzystuje prąd efektywnie.
  5. Częstotliwość — parametr podawany w hercach (Hz).
  6. Maksymalne obciążenie prądu i detekcja przeciążeń — maksymalna moc obciążenia to górna granica, która informuje, jakie urządzenie możesz podłączyć do watomierza. Domowe mierniki mają moc maksymalną na poziomie ok. 3700 W. W przypadku przekroczenia tej wartości, watomierz informuje o tym fakcie za pomocą alarmu przeciążeniowego. To znacznie wpływa na bezpieczeństwo.
  7. Cenę za kWh — wiele modeli jest wyposażone również w kalkulator, który pozwala obliczenie kosztów, jakie poniesiesz za dane zużycia prądu Wystarczy, że ustawisz taryfę za prąd swojego dostawcy, a na ekranie wyświetli się cena w złotówkach. Nie musisz już wykonywać obliczeń ręcznie.
  8. Sumę zużycia energii i sumaryczny koszt — zdefiniowanie odpowiedniej stawki pozwala również na podliczenie, ile wynosi Cię tygodniowe lub miesięczne zużycia prądu. Ta funkcja nie jest dostępna we wszystkich modelach, ponieważ pamięć większości z nich resetuje się po odłączeniu watomierza od gniazdka.
  9. Wyświetlanie czasu rejestrowania parametrów — watomierze nierzadko gromadzą również informacje, jak długo parametry były mierzone. Maksymalny czas wynosi nawet 9999 dni.

Watomierz do gniazdka w domu i mieszkaniu — pomoc w określeniu zużycia energii urządzeń i przy planowaniu kosztów

Miernik zużycia energii staje się bardzo przydatny, gdy chcesz zmierzyć faktyczne zużycie prądu przez urządzenia, a nie chcesz polegać na deklaracjach producentów. Watomierz pomoże Ci zsumować wszystkie parametry i dane, a nawet obliczyć faktyczny koszt poboru energii, dzięki czemu otrzymujesz wynik w złotówkach za kWh. W ten sposób możesz oszacować, ile wyniesie Cię zużycie prądu w przyszłości i ustalić, jaką część budżetu musisz na prąd przeznaczyć. Licznik przyda się zatem w każdym gospodarstwie domowym, w firmie czy w lokalach gastronomicznych. Wysokie rachunki za prąd już Cię nie zaskoczą.

Jakie dodatkowe funkcje może posiadać watomierz do gniazdka wi-fi smart?

Licznik zużycia prądu do gniazdka w wersji smart na pierwszy rzut oka wygląda o wiele prościej od klasycznego cyfrowego ekranu. Zazwyczaj nie posiada żadnego ekranu LCD, ale ma za to wbudowany moduł WiFi bądź Bluetooth. Właśnie dzięki modułom do łączności bezprzewodowej, watomierz smart pozwala na mierzenie wszystkich parametrów i przesyłanie danych do zewnętrznego urządzenia np. smartfona, tableta lub laptopa.

Przesyłanie danych to niejedyna funkcja inteligentnych mierników. Wiele z nich daje możliwość również zdalnego włączania i wyłączania przepływu prądu w urządzeniach, które są do niego podpięte. Z tego powodu, nawet będąc poza domem lub firmą możesz sterować watomierzem sparowanym z odpowiednią aplikacją na system Android lub iOS.

Miernik poboru prądu do gniazdka — jak używać? Kilka wskazówek

W jaki sposób używać miernika do zużycia prądu? To nic skomplikowanego. Pamiętaj jednak, że przed pierwszym użyciem, a nawet każdorazowym podłączeniem do gniazdka, musisz go zresetować. Wystarczy, że przytrzymasz przycisk RESET przez ok. 10 sekund. Zresetowane urządzenie pokazuje wiarygodny i zgodny z rzeczywistością wynik. 

Musisz pamiętać także o warunkach, w których licznik może być stosowany. Każde urządzenie posiada zakres temperatur, w których może bezpiecznie pracować — zazwyczaj wynosi on od -10 do 40 stopni Celsjusza. Unikaj miejsc, w których występuje wysoka wilgotność, znaczne wahania temperatur, występują szkodliwe substancje (pyły, palne gazy, rozpuszczalniki lub opary), ponieważ może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a nawet uszkodzenia sieci. Nie używaj watomierza również podczas burzy.

Watomierz do gniazdka — jak wybrać? Podsumowanie

Licznik poboru energii, zwany w skrócie watomierzem, to niedrogie, ale bardzo przydatne urządzenie w każdym domu, w biurze czy w lokalu usługowym i gastronomicznym. Pozwala on na mierzenie rzeczywistego poboru prądu, kosztów za prąd oraz stanu samej sieci energetycznej. Dzięki niemu możesz nie tylko oszacować koszty zużycia prądu na przyszłe miesiące, ale również sprawdzić, czy wszystkie urządzenia RTV, AGD czy elektronarzędzia działają prawidłowo. W dzisiejszych czasach przy tak wysokich cenach za prąd to konieczne wyposażenie każdego domu i biura.