Aktualizacja: Marzec 2024

Dla wielu osób rozmowy za pośrednictwem różnych internetowych platform wyparły obecnie rozmowy telefoniczne. Skype, Messenger – to jedne z głównych serwisów, które służą nam do komunikacji z bliskimi. W ich przypadku liczy się nie tylko perfekcyjny dźwięk, ale także obraz, a to mają zapewnić najlepsze kamerki komputerowe. Oczywiście wspomniane zastosowania to tylko kropla w morzu ich możliwości, dlatego nasz poradnik oraz ranking kamerek internetowych, pomoże w określeniu najistotniejszych cech, którymi powinien charakteryzować się dobry sprzęt.

 

 

Jaka kamerka internetowa będzie najlepsza, czyli kilka słów o rozdzielczości

Dobra kamerka internetowa powinna cechować się przede wszystkim odpowiednią rozdzielczością. Jest to najistotniejszy parametr, którym użytkownicy kierują się podczas wyboru sprzętu tego typu. Im ta wartość jest większa, tym więcej szczegółów uda się kamerce zarejestrować, a przede wszystkim utrwali je w wysokiej jakości. Najpopularniejsze rozdzielczości oferowane przez producentów kamer to:

  • 640 × 480 pikseli (480p)
  • 1280 × 720 pikseli (720p) – tzw. kamera internetowa HD
  • 1920 × 1080 pikseli (1080p) – kamera internetowa Full HD

Obecnie za pewne minimum uważa się rozdzielczość HD, tak więc najlepszym wyborem będzie kamera internetowa 720p oraz kamera internetowa 1080p. Jest to gwarancja uzyskania dobrej jakości obrazu, która jest niezwykle istotna dla osób tworzących materiały na platformę YouTube lub przeprowadzających wideokonferencje. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że im większą rozdzielczość sprzętu posiadamy, tym szybszy Internet będzie nam potrzebny, aby ta jakość została całkowicie zachowana. Należy jednak zaznaczyć, że użytkownicy, skupiając się na parametrze zagęszczenia pikseli, często zapominają o innym, który poniekąd jest powiązany z aspektem rozdzielczości.

Dobry obraz to jedno, ale równie istotna jest jego płynność, z jaką zostanie on przekazany dla osoby po drugiej stronie, a za to odpowiada zupełnie inny atrybut. Jest nim frames per second, popularniej znany jako liczba klatek na sekundę. Zasada jest taka sama – im wartość większa, tym lepiej. Kamerka internetowa powinna nagrywać obraz w minimum 30 klatkach na sekundę. Pozwoli to uniknąć przerywania, przeskakiwania i innych zakłóceń obrazu.

Należy jednak pamiętać, że wysoka jakość nie musi oznaczać wysokiej płynności obrazu. Warto więc wczytać się w specyfikację danego urządzenia i sprawdzić rejestrowaną liczbę klatek na sekundę dla każdej z rozdzielczości. Może się okazać, że wybrana kamera komputerowa nagrywa wideo w 60 klatkach na sekundę, ale jedynie w rozdzielczości HD. W Full HD może już oferować płynność na poziomie 30 klatek na sekundę. Dlatego tym dwóm parametrom warto przyjrzeć się bliżej i poświęcić dłuższą chwilę, aby sprzęt w 100% spełniał nasze oczekiwania.

 

Jak dużo chcemy pokazać? Kąt widzenia kamery

Choć początkowo może wydawać się to nieistotne, w praktyce jest to dość ważny aspekt. Szczególnie zwrócą na niego uwagę osoby, które kręcą filmiki w zaciszu domowym w różnych celach – na swój kanał na YouTube, do transmisji na żywo na Facebooku itp.

Ten parametr pozwoli nam dostosować obraz w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Gdy chcemy skupić się jedynie na naszej osobie, czyli to my mamy zająć większość kadru, odpowiednim wyborem będzie kamerka do komputera rejestrująca obraz od 65 do 80 stopni. Są jednak sytuacje, w których chcemy ująć więcej (na przykład w transmisji na żywo, gdy w nagraniu będą brały udział dwie osoby), takim użytkownikom zalecamy zakup kamerki o polu widzenia minimum 90 stopni.

Osoby, które używają kamery internetowej głównie w celu nauki online, pracy czy chociażby do codziennych rozmów z przyjaciółmi i rodziną, mogą sobie pozwolić na urządzenia o nieco niższych parametrach, ponieważ możliwość wzajemnego widzenia się pomimo dzielącej odległości, ma być jedynie dodatkiem do prowadzonej konwersacji.

 

Najlepsze kamerki internetowe i sposób ustawiania ich ostrości

Podczas nagrania mogą wystąpić sytuacje, które zakłócą ostrość przekazu. W takich momentach wkracza regulacja ostrości. Podczas zakupu warto zorientować się, czy kamerka ma jedną z trzech dostępnych opcji:

  • ręczna – w kamerkach wyposażonych w tę możliwość, wbudowany jest pierścień do regulacji. Taki sprzęt nie sprawi większych problemów dla osób, które miały wcześniej styczność z takimi parametrami,
  • automatyczna – w tym przypadku kamera ustawia ostrość według centralnego punktu w kadrze. Jest to idealna opcja dla osób, które chcą mieć przez cały przekaz wyraźny obraz bez obaw, iż w trakcie nagrania będą musiały regulować ustawienia,
  • focus free (stała ostrość) – kamery z tą opcją nie oferują regulacji ostrości, aczkolwiek dzięki dużej głębi zapewniają obraz wysokiej jakości.

Tak naprawdę nieliczne kamery internetowe oferują wbudowany autofocus, a jeśli już go posiadają, to często cena za jest nieco wyższa. Natomiast komfort pracy, który gwarantuje ta funkcja można rzec, że jest nieoceniony.

 

Jaka kamera internetowa do Skype’a, a jaka do nagrywania wideo – czy mikrofon jest potrzebny?

Czy kamera internetowa z mikrofonem jest konieczna? Oczywiście! Przecież idealnie brzmiący głos w nagraniach to połowa sukcesu. Ponadto, jeśli urządzenie ma służyć na do zawodowych wideokonferencji, nauczania on-line, czy utrzymywania kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, warto dokonać zakupu za jednym zamachem i nie rozdrabniać się na kamery, a później oddzielnie dobierać urządzenia do rejestracji dźwięku, ponieważ wbudowane mikrofony w zupełności sprostają tym zadaniom w zadowalający sposób. Inaczej sytuacja wygląda gdy mamy zamiar w profesjonalny sposób streamować gry lub tworzyć wysokiej jakości materiały na YouTube – wtedy profesjonalny, zewnętrzny mikrofon jest rzeczą nieodzowną.

Aby jakość dźwięku z kamerkowego mikrofonu została zachowana na jak najlepszym poziomie, warto zwrócić uwagę, by mikrofon był umieszczony pod lub nad obiektywem, a nie w bezpośrednim sąsiedztwie kamery. Nie doprowadzi to do zniekształcenia dźwięku. Co więcej, mamy do wyboru również dwie technologie: stereofoniczną oraz monofoniczną.

  • Monofonia opiera się na wykorzystaniu tylko jednego kanału zapisu dźwięku. Oznacza to, że aby odtworzyć dźwięk, potrzebujemy jednego głośnika. Tym samym nie uzyskamy efektu przestrzenności głosu – będzie on „pozbawiony wszelkich emocji”.

  • Technologia stereo wywołuje w słuchaczu wrażenie przestrzennego rozłożenia źródła dźwięku. Aby to odczuć w pełnym wymiarze, odbiorca powinien mieć podłączone minimum dwa głośniki podczas transmisji. No i najważniejszy aspekt to wyższa jakość dźwięku uzyskanego metodą stereo, a przecież ostatecznie to ona ma największe znaczenie dla użytkownika.

 

Dobra kamera internetowa i jej dodatkowe funkcjonalności

Może funkcje dodatkowe nie są najważniejsze podczas dokonywania zakupu, aczkolwiek mogą przesądzić o ostatecznym wyborze pomiędzy dwoma modelami. Dlatego często producenci prześcigają się w funkcjonalnościach, które mają zachwycić użytkowników. Najczęściej spotykane funkcje, w które może zostać wyposażona kamera internetowa do laptopa to:

  • Możliwość robienia zdjęć – zazwyczaj w takich urządzeniach wbudowany jest przycisk do robienia zdjęć. Przydaje się to szczególnie dla Instagramerów, YouTuberów czy innych osób, które posiadają konta biznesowe sygnowane własnym nazwiskiem, aby takim kadrem zachęcić do obejrzenia nowego materiału. Rozdzielczość dla materiałów fotograficznych może się różnić od tych otrzymywanych w formie wideo, dlatego, jeśli często korzystamy z tej funkcji, warto przyjrzeć się parametrom podawanym w Megapikselach i określanych jako rozdzielczość aparatu lub zdjęcia. Im jest ona wyższa tym lepiej.

  • Możliwość umieszczenia kamery na statywie – w jakich warunkach najczęściej będzie wykorzystywana kamerka PC? Okazuje się, że jest to istotne pytanie. Powinno to stanowić także jedno z podstawowych kryteriów przy wyborze, ponieważ sposób montażu sprzętu oddziałuje na ryzyko powstania ewentualnych drgań (mogą one się zdarzyć, jeśli w trakcie nagrania używamy klawiatury). Można więc wybrać kamerki z opcją mocowania do monitora lub do specjalnej podstawki (statywu). Najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście modele uniwersalne, czyli oferujące obie możliwości. Natomiast nawet w ich przypadku warto zwrócić uwagę na wykonanie klipsów (jeśli nie są solidnie, nawet najlepsze kamery internetowe mogą się chwiać podczas nagrywania) i długość przewodu (kabel nie może być sztywny, a jego długość powinna być dopasowana do urządzenia, pod które będziemy ją podpinać, aby przewód nie okazał się ani za krótki, ani za długi).

  • Możliwość obracania obiektywem – wiąże się to z oczekiwanym polem widzenia urządzenia. Jeśli często zmieniamy umiejscowienie kamery w trakcie nagrania, to w celu ograniczenia ciągłego przestawiania komputera, warto przemyśleć zakup kamerki o szerszym kącie widzenia oraz z możliwością regulacji obiektywu, aby dostosować go do naszego położenia. Istnieją również kamery posiadające opcję automatycznego obracania obiektywu. Polega to na śledzeniu twarzy przemieszczającego się użytkownika. Niestety w takie „gadżety” wyposażone są już produkty z najwyższej półki.

  • Diody oświetlające – ich zadaniem jest wzmocnienie oświetlenia w pomieszczeniu, aby twarz była lepiej widoczna. Warto więc zainwestować w kamerkę, która potrafi automatycznie dopasować swoje ustawienia do panującego w danym momencie oświetlenia.

  • Sposób komunikacji – czyli prościej mówiąc sposób, w jaki kamerka łączy się z komputerem. Najczęściej spotykana jest kamera internetowa USB. Zdarzają się także urządzenia podłączane przez kabel HDMI lub bezprzewodowo, ale są one rzadkością oraz często wiążą się w wyższą ceną.

 

Podsumowanie. Kamera internetowa z mikrofonem jak wybrać tą najlepszą?

Czy musimy zapłacić majątek za dobrą i jakościową kamerę internetową? Wszystko zależy od funkcjonalności, których od niej oczekujemy. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zadać sobie pytanie, do czego najczęściej kamera będzie wykorzystywana – do rozmów przez komunikatory, do nagrywania profesjonalnych filmów na platformy typu YouTube czy do dynamicznych relacji na żywo. To są główne parametry, które przesądzą o wyborze danego modelu, a tym samym wpłyną na jego cenę.

Nie podlega wątpliwości fakt, iż poszukując kamery do profesjonalnego użytku, nie należy oszczędzać na funkcjach, które mogą mieć fundamentalny wpływ na końcowy efekt wideo, a tym samym na wrażenie, jakie wywrzemy na osobie po drugiej stronie monitora.