Aktualizacja: Kwiecień 2024

Kino domowe to zestaw urządzeń audio i wideo, który służy do domowego oglądania filmów z wysokiej jakości dźwiękiem i doskonałym obrazem. Zestaw kina domowego pozwala symulować takie wrażenia dźwiękowe, jakie normalnie można byłoby uzyskać na sali kinowej, albo na sali koncertowej. Coraz więcej osób decyduje się na zakup podobnego zestawu do swojego domu. Ponieważ jednak ofert jest wiele, trzeba wiedzieć na jakie cechy zwracać uwagę, by kupić coś odpowiedniego. Jak wybrać dobre kino domowe i jak podłączyć kino domowe do telewizora? Jak właściwie je ustawić, by w pełni móc cieszyć się jego zaletami? Mamy nadzieję, że nasz ranking kina domowego oraz opis właściwości pomoże wszystkim przy zakupach i późniejszej instalacji sprzętów!

 

 

Zestawy kina domowego – czym są i jakie wybrać?

Kino domowe to specjalny zestaw urządzeń, przeznaczony do oglądania filmów. Nie jest więc tak, że jedno urządzenie wystarcza do uzyskania pożądanych rezultatów, lecz efekty uzyskuje się przez sprawną współpracę kilku sprzętów. W skład takiego zestawu wchodzi: odtwarzacz Blu-ray lub odtwarzacz DVD, amplituner lub wzmacniacz wraz z zestawem głośników, a także sprzęt do odtwarzania obrazu, czyli telewizor lub projektor z ekranem projekcyjnym. Do tego dochodzą oczywiście kable, łączące ze sobą poszczególne elementy, chociaż coraz więcej urządzeń jest w stanie łączyć się ze sobą bezprzewodowo. Jeśli ktoś chce kupić zestaw kina domowego, ranking przygotowany przez nas zawiera 5 znakomitych modeli, przy czym wszystkie posiadają 5 kolumn, a liczba kanałów w każdym modelu to 5.1. Ranking kina domowego, obejmujący kino domowe 5.1, składa się z następujących zestawów: Sony BDV-E4100, LG LHB645N, Yamaha HTR2071B + ONYX200B, Denon AVR-X250BT Wilson Estrada oraz model Panasonic SC-BTT405EG.

 

 

Najlepsze kino domowe – jakie powinno mieć cechy?

Domowe kino powinno odznaczać się wieloma cechami, by zostać uznane za dobre. Przede wszystkim systemy kina domowego powinny gwarantować dobrej jakości głos i obraz. Z tego względu odtwarzacz powinien zapewniać odczyt różnych formatów płyt oraz nośników pamięci. Do plików filmowych czy muzycznych można dostać się w sposób bezprzewodowy, przez internet, odtwarzacz, albo podpinając do urządzenia na przykład pendrive. Z tego względu warto zwrócić uwagę, czy kino domowe wyposażone zostało w technologię Bluetooth, Wi-Fi, albo coraz popularniejszą technologię NFC, czyli komunikację bliskiego zasięgu. Jeśli chodzi o Bluetooth, w naszym rankingu posiadają go prawie wszystkie zestawy – oprócz modelu Yamaha HTR2071B + ONYX200B. Model ten nie posiada również Wi-Fi – podobnie jak kino domowe LG LHB645N. Z kolei technologia NFC pojawia się w modelu Panasonic SC-BTT405EG. Dzięki niej można nawet przez dotknięcie rozpocząć strumieniowe przesyłanie muzyki.

Warto, by wybrane kino domowe posiadało też wejście USB, żeby muzyka czy filmy były odtwarzane także z nośników pamięci. Taka możliwość istnieje w modelu LG LHB645N, YAMAHA HTR2071B + ONYX200B i Panasonic SC-BTT405EG. Przydają się i takie drobne udogodnienia, jak wejście słuchawkowe, pozwalające oglądać filmy czy słuchać ulubionych piosenek bez przeszkadzania innym domownikom. Kino domowe, które posiada wejście słuchawkowe to YAMAHA HTR2071B + ONYX200B. Bezprzewodowe kino domowe powinno gwarantować fantastyczny dźwięk oraz obraz. Warto więc wspomnieć o systemach, które w tym pomagają. To na przykład technologia 3D, pozwalająca oglądać filmy w trójwymiarze czy 4K, a więc obsługa wysokiej jakości standardu rozdzielczości filmów cyfrowych oraz grafiki komputerowej. Wszystkie modele z naszego rankingu obsługują 3D, a w 4K wyposażone zostały Yamaha HTR2071B + ONYX200B oraz Denon AVR-X250BT Wilson Estrada.

 

 

Jak podłączyć kino domowe do TV?

Dla zrozumienia zasady dobrego działania kina domowego ważne jest zapoznanie się z takimi urządzeniami jak amplituner oraz subwoofer. Amplituner to wielofunkcyjny wzmacniacz, wykorzystywany do odbierania i przesyłania sygnałów dźwiękowych. Z kolei subwoofer jest głośnikiem superniskotonowym, czyli dodatkowym głośnikiem, służącym do odtwarzania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach – w granicach 20-250 Hz. Amplituner do kina domowego działa na wielu kanałach. Amplituner 5.1 jest opcją bardzo dobrą, choć dostępne jest w tej chwili nawet kino domowe 7.1. Chodzi jednak o to, by nie schodzić poniżej proponowanej przez nas wersji. Żeby wszystko działało poprawnie, trzeba jeszcze podpiąć urządzenia do telewizora. Podłączenie kina domowego do TV nie powinno sprawiać problemów – wszystko powinno być opisane w instrukcji. Metody podpięcia uzależnione są od konkretnych modeli. Można je podzielić na analogowe i cyfrowe. Najczęściej wykorzystywane są do tego kable HDMI, łączące telewizor i amplituner.

 

 

Jak ustawić kino domowe w pomieszczeniu?

Dla uzyskania dźwięku przestrzennego konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie w pokoju wszystkich elementów kina domowego. Jednym z najważniejszych elementów takiego zestawu są głośniki. Kino domowe 5.1 wskazuje, że łącznie głośników jest 5 lub 6, przy czym jeden jest niskotonowy (subwoofer), a pozostałe to głośnik centralny, 2 głośniki tylne i 2 przednie. Wiadomo, że kino domowe ustawia się zawsze na wprost sofy czy kanapy, na której będzie się później siedzieć, oglądając filmy. Przy takim ustawieniu głośnik centralny powinniśmy ulokować na wprost – tam gdzie telewizor. Po prawej (dla patrzącego z kanapy) powinien się znaleźć subwoofer, a obok niego głośnik prawy. Po drugiej stronie, w tej samej odległości ustawmy głośnik lewy. Pozostałe głośniki do kina domowego powinny się znaleźć po obu stronach kanapy, w drobnej odległości od oparcia. Po jednej stronie ustawia się prawy surround, a po lewej lewy surround. Tak ustawione nagłośnienie domowe pozwoli otrzymać głęboki dźwięk – jak w kinie.

 

 

Jakie kino domowe do 3000 złotych? – podsumowanie

Zestaw kina domowego 5.1 będzie na pewno dobrym wyborem dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się doskonałej jakości dźwiękiem oraz fantastycznym obrazem we własnym domu. W tej chwili coraz więcej filmów wydawanych jest na Blu-ray, więc warto sprawdzić które modele kina domowego obsługują tą technologię. Możliwości takiej nie posiada Denon AVR-X250BT Wilson Estrada oraz Yamaha HTR2071B + ONYX200B. Ten ostatni model odznacza się także najmniejszą mocą wyjściową (tylko 575 W). Największą moc w naszym zestawieniu (1000 W) posiadają modele Sony BDV-E4100 oraz LG LHB645N. Jest naprawdę wiele technologii i systemów, którym warto się przyjrzeć, wybierając kino domowe dla siebie. Większość potencjalnych kupców interesuje się jednak też tym jakie kino domowe do 2000 czy 3000 złotych uda im się kupić. Podobne zestawy są bowiem dosyć drogie. Na szczęście dobre, tanie kino domowe jest w zasięgu każdego. Wszystkie modele z naszego zestawienia mieszczą się w powyższym przedziale cenowym.