Aktualizacja: Sierpień 2024

W okresie letnim temperatury w naszych domach i mieszkaniach są z reguły wysokie, często zaburzając przy tym nasz sen i uniemożliwiając zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzatorów, czyli wydajnych i praktycznych urządzeń, umożliwiających szybkie i skuteczne ochłodzenie wybranych pomieszczeń i zamkniętych przestrzeni. Jakie rodzaje klimatyzatorów są obecnie dostępne na rynku? O czym warto pamiętać przed zakupem takiego urządzenia? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku oraz w rankingach najpopularniejszych i najchętniej kupowanych klimatyzatorów stacjonarnych i przenośnych.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING klimatyzatorów przenośnych »


Co to jest klimatyzator?

Klimatyzator to funkcjonalne urządzenie, które w zależności od rodzaju oraz ilości wbudowanych funkcji może być wykorzystywane do chłodzenia, ogrzewania, wentylowania, nawilżania oraz osuszania powietrza. Jeszcze niedawno klimatyzatory wykorzystywane były głównie w biurach oraz miejscach użytku publicznego, natomiast obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzatora do domu lub mieszkania.

Modele klimatyzatorów, które są obecnie dostępne na rynku możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: stacjonarne i przenośne. Modele stacjonarne cechują się ponadprzeciętną wydajnością i efektywnością, z kolei modele przenośne są mobilne i dostępne do zakupu w znacznie niższych cenach. W sklepach możemy znaleźć również modele typu split i monoblok, a także klimatyzery, określane również jako wodne wentylatory powietrza.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

Obecnie w sklepach możemy znaleźć wiele modeli klimatyzatorów, różniących się od siebie konstrukcją, wielkością, mocą działania, a także obecnością lub brakiem dodatkowych funkcji i udogodnień. W zależności od indywidualnych preferencji możemy wybierać pomiędzy klimatyzatorami stacjonarnymi, przenośnymi, modelami typu monoblok lub split oraz klimatyzerami, które dodatkowo nawilżają powietrze w pomieszczeniu.

Klimatyzator przenośny

Klimatyzatory przenośne to modele cieszące się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych klientów. Zdecydowaną zaletą modeli przenośnych jest ich lekka, mobilna konstrukcja oraz przystępna cena. Decydując się na klimatyzator przenośny nie musimy wybierać jednego pomieszczenia, w którym go zamontujemy i możemy swobodnie przenosić go w wybrane miejsca w zależności od potrzeb.

Klimatyzator stacjonarny

Klimatyzatory stacjonarne to modele wyróżniające się wysoką wydajnością i efektywnością działania. W przeciwieństwie do modeli przenośnych, klimatyzatory stacjonarne wymagają zamontowania wewnątrz budynku, ale dzięki temu są w stanie skutecznie schłodzić większe przestrzenie bez konieczności przenoszenia urządzenia w inne miejsce. Modele stacjonarne są dostępne do zakupu w wyższych cenach, natomiast warto pamiętać, że ma to również związek z wyższą jakością i skutecznością działania.

Klimatyzator typu monoblok

Przenośne klimatyzatory typu monoblok schładzają powietrze pobierane z pomieszczenia, w którym się znajdują. Działanie takich urządzeń wymaga odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz, co najczęściej odbywa się poprzez wystawioną za okno rurę. Minusem takiego rozwiązania jest to, że przez otwarte okno do pomieszczenia przedostaje się również ciepłe powietrze z zewnątrz, co wpływa na mniejszą skuteczność i efektywność działania klimatyzatora.

Klimatyzator typu split

Klimatyzatory typu split to funkcjonalne urządzenia, składające się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Część zewnętrzna może być zamontowana na tarasie lub na balkonie, natomiast część wewnętrzna jest mocowana w wybranym pomieszczeniu w domu lub mieszkaniu. Modele typu split wyróżniają się cichą i efektywną pracą, natomiast ze względu na wysoką jakość wykonania i bardzo dobre parametry są z reguły znacznie droższe od mniej zaawansowanych modeli typu monoblok.

Klimatyzer (klimator)

Klimatyzery to proste urządzenia pozbawione funkcji chłodzącej. Działanie klimatyzerów opiera się na nawilżaniu pobieranego z otoczenia powietrza oraz wydmuchiwaniu go z drugiej strony urządzenia. Warto podkreślić, że klimatyzery cechują się stosunkowo niską efektywnością, dlatego nie są zalecane do ochładzania większych pomieszczeń, zwłaszcza w przypadku wystąpienia bardzo wysokich temperatur, natomiast mogą stanowić świetny wybór do niewielkiej sypialni lub pokoju dziecięcego.

Jak wybrać klimatyzator? Jakie parametry są najistotniejsze?

Aby zakupiony klimatyzator odpowiadał naszym wymaganiom i skutecznie chłodził nasz dom lub mieszkanie, powinien być dopasowany do naszych potrzeb, możliwości oraz wielkości pomieszczenia, w którym chcemy go przechowywać. Przed zakupem klimatyzatora, warto również zwrócić uwagę na parametry, takie jak poziom hałasu, klasa energetyczna, moc czy wydajność urządzenia.

Rodzaj i przeznaczenie

Pierwszym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę przed zakupem klimatyzatora jest jego rodzaj oraz planowane przeznaczenie. Obecnie w sklepach możemy znaleźć wiele różnych modeli klimatyzatorów, różniących się od siebie konstrukcją i parametrami. W zależności od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych można dokonać wyboru pomiędzy modelami standardowymi a przenośnymi, składającymi się z jednej lub z kilku części, wyposażonymi w podstawowe lub bardziej zaawansowane, dodatkowe funkcje.

Moc klimatyzatora

Moc klimatyzatora wpływa na wydajność i efektywność urządzenia. W przypadku modeli przenośnych średnia moc chłodnicza i grzewcza wynosi z reguły od 2 do 3 kW, natomiast w przypadku urządzeń stacjonarnych wartość ta jest najczęściej wyższa i wynosi od 3 do nawet 7 kW. Jeżeli poszukujemy klimatyzatora do ochładzania mniejszego mieszkania lub jednego, większego pomieszczenia to dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup sprzętu o mniejszej mocy, natomiast w przypadku większych mieszkań i domów jednorodzinnych zdecydowanie lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem będzie zakup stacjonarnego klimatyzatora o większej mocy działania.

Wydajność m3/h (przepływ powietrza)

Kolejnym istotnym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę przed zakupem klimatyzatora jest jego wydajność, określana również jako wartość przepływu powietrza. Powszechnie uznaje się, że im wyższa wydajność klimatyzatora, tym skuteczniejsze jest jego działanie. Obecnie na rynku dostępne są klimatyzatory o przepływie powietrza utrzymującym się najczęściej w granicach od 200m3/h do 400m3/h, natomiast w sklepach internetowych można znaleźć również modele o niższej i wyższej wydajności.

Poziom hałasu

Decydując się na zakup klimatyzatora do domu lub mieszkania, warto również zwrócić uwagę na natężenie hałasu, jakie emituje urządzenie w trakcie pracy. Ze względu na własny komfort, warto wybierać spośród modeli o niższym poziomie hałasu. W przypadku modułowych klimatyzatorów stacjonarnych dobrym wynikiem będzie wartość od 30 do 40 dB, natomiast w przypadku modeli przenośnych optymalne natężenie hałasu powinno wynosić od 60 do 70 dB.

Klasa energetyczna urządzenia

Przed zakupem klimatyzatora, warto również zwrócić uwagę na parametr, jakim jest klasa energetyczna urządzenia. Warto pamiętać, że klimatyzatory działają często przez wiele godzin w ciągu doby i mogą mieć duży wpływ na wysokość naszych rachunków. Aby uniknąć znacznego wzrostu opłat za energię elektryczną, warto wybierać spośród modeli zaliczanych do wyższej klasy energetycznej. Najlepsza obecnie klasa energetyczna to A+++, a najgorsza oznaczona jest symbolem G.

Opcje i zakres regulacji stopnia chłodzenia

Planując zakup klimatyzatora do domu lub mieszkania, warto również zwrócić uwagę na to, czy wybrany model urządzenia posiada regulację szerokości i prędkości nawiewu. Takie rozwiązanie pozwoli dopasować efektywność klimatyzatora, natężenie hałasu oraz stopień chłodzenia pomieszczeń do własnych potrzeb i preferencji.

Rodzaj czynnika chłodzącego

Najpopularniejsze czynniki chłodzące, występujące w dostępnych powszechnie klimatyzatorach domowych oznaczone są symbolami R407C, R410A oraz R290. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest czynnik R290, czyli naturalny propan. Z kolei ze względu na wydajność i efektywność działania dużą popularnością cieszy się czynnik R410A, który działa skutecznie nawet wtedy, gdy klimatyzator zaczyna stopniowo tracić szczelność.

Oferowane funkcje

Większość nowoczesnych klimatyzatorów posiada dodatkowe funkcje, które poza zdolnością chłodzenia umożliwiają również ogrzewanie, nawilżanie, osuszanie lub oczyszczanie powietrza. Przed zakupem, warto również zorientować się, czy wybrany model posiada filtr powietrza i w jaki sposób odprowadzane są z niego wszelkie zanieczyszczenia. Informacja ta może okazać się szczególnie istotna dla alergików oraz osób zmagających się z chorobami układu oddechowego.

Dodatkowe funkcje

Obecnie wiele modeli klimatyzatorów posiada dodatkowe funkcje i udogodnienia, które wpływają na zwiększenie funkcjonalności urządzenia, a w efekcie poprawiają nasz komfort w życiu codziennym. Wśród najpopularniejszych, dodatkowych funkcji, jakie występują w klimatyzatorach przenośnych i stacjonarnych można wyróżnić obecność termostatu, timera i  oczyszczacza powietrza, możliwość regulacji natężenia i kierunku nawiewu, a także możliwość zarządzania klimatyzatorem poprzez aplikację mobilną.

Możliwość zdalnego sterowania i programowania

Nowoczesne klimatyzatory coraz częściej wyposażane są w funkcje umożliwiające połączenie urządzenia z siecią WiFi. Takie rozwiązanie pozwala zarządzać pracą klimatyzatora w sposób zdalny, najczęściej poprzez kompatybilną aplikację mobilną. Jest to znaczne ułatwienie, które umożliwia sterowanie urządzeniem oraz monitorowanie temperatury w domu lub mieszkaniu z innego pomieszczenia, ogrodu lub z miejsca pracy. 

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny – który wybrać?

W przypadku osób mieszkających w blokach najbardziej funkcjonalnym i najprostszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora przenośnego. Warto podkreślić, że w niektórych spółdzielniach mieszkaniowych istnieje możliwość zainstalowania klimatyzatorów stacjonarnych, natomiast wiąże się to ze spełnieniem szeregu wymagań oraz wskazań dotyczących prac remontowych, jakie odbywają się przy montażu tego typu urządzeń.

Z kolei w przypadku osób mieszkających w domach jednorodzinnych wybór klimatyzatora powinien być uzależniony od powierzchni jaką chcemy chłodzić lub ogrzewać. W większości przypadków bardziej efektywnym rozwiązaniem będzie zakup klimatyzatora stacjonarnego, natomiast warto wziąć pod uwagę również bardziej zaawansowane modele przenośne. Oczywiście zamontowanie klimatyzatora na zewnątrz budynku będzie wymagało uzyskania odpowiednich zezwoleń, natomiast najczęściej jest to kwestia czysto formalna i zdecydowana większość osób nie ma problemu z uzyskaniem takiego zezwolenia.

Klimatyzator do mieszkania i domu – jaki powinien być?

Klimatyzator domowy to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na ochłodzenie pomieszczeń w domu i mieszkaniu w trakcie upalnych, letnich dni. Przed zakupem klimatyzatora, warto wziąć pod uwagę, że dobry sprzęt powinien cechować się optymalnymi dla nas parametrami, wśród których bardzo istotną rolę pełni moc i wydajność urządzenia.

Warto podkreślić, że parametry te powinny być dostosowane do wielkości pomieszczeń, które chcemy chłodzić oraz do efektu, jaki chcemy osiągnąć. W przypadku osób mieszkających w blokach, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup przenośnego urządzenia o mniejszej mocy, natomiast w przypadku osób mieszkających w domach jednorodzinnych taki model mógłby okazać się niewystarczający. W takiej sytuacji warto wybrać urządzenie o wyższej mocy i większym przepływie powietrza.

Przed zakupem, warto również zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup nieco droższego klimatyzatora o wyższej klasie energetycznej niż tańszego modelu, który będzie pobierał więcej prądu i przyczyni się do znacznego podwyższenia naszych rachunków za energię elektryczną.

Jakie dodatkowe funkcje mogą posiadać klimatyzatory?

Klimatyzatory domowe, które są obecnie dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji, wpływających na zwiększenie efektywności urządzenia oraz poprawiających nasz komfort w życiu codziennym. Wśród najpopularniejszych, dodatkowych funkcji, jakie występują w klimatyzatorach przenośnych i stacjonarnych można wyróżnić obecność termostatu i oczyszczacza powietrza, możliwość ogrzewania pomieszczeń w chłodniejsze dni oraz funkcję umożliwiającą zdalne zarządzanie klimatyzatorem z wykorzystaniem pilota lub aplikacji mobilnej.

Wbudowany oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza pozwala ograniczyć ilość kurzu, bakterii i roztoczy w danym pomieszczeniu. Funkcja ta jest niezwykle przydatna dla alergików, którzy w okresie wiosenno-letnim zmagają się często ze znacznym nasileniem występujących reakcji alergicznych. Klimatyzatory z wbudowanym oczyszczaczem powietrza mogą okazać się również świetnym wyborem dla rodziców, którzy ze względów zdrowotnych chcą ograniczyć kontakt dziecka z różnymi zanieczyszczeniami, występującymi naturalnie w powietrzu.

Wbudowany termostat

Klimatyzatory, które posiadają wbudowane termostaty są w stanie utrzymać stałą, zaprogramowaną wcześniej temperaturę powietrza. Obecność tej funkcji ogranicza zużycie energii elektrycznej i sprawia, że nie trzeba samodzielnie kontrolować temperatury w danym pomieszczeniu. Po schłodzeniu temperatury do wybranego poziomu, termostat uruchamia się automatycznie wtedy, gdy poziom temperatury wzrasta, dzięki czemu pracuje krócej i wydajniej.

Wbudowana funkcja osuszania

Możliwość dodatkowego osuszania powietrza sprawdza się przede wszystkim w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka, pralnia czy suszarnia. Pomieszczenie, w których poziom wilgoci przekracza 60% są szczególnie narażone na rozwój grzybów i pleśni, które mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Klimatyzatory wyposażone w funkcję osuszania zmniejszają ilość zanieczyszczeń i drobnoustrojów w powietrzu, dzięki czemu stanowią doskonały wybór dla alergików oraz osób zmagających się z chorobami układu oddechowego.

Opcja zdalnego sterowania pilotem lub aplikacją mobilną

Możliwość zdalnego zarządzania pracą klimatyzatora jest znacznym udogodnieniem w codziennym życiu. Większość dostępnych na rynku modeli posiada opcję zdalnego zarządzania pilotem, natomiast coraz większą popularnością cieszą się modele, które są kompatybilne z aplikacją mobilną umożliwiającą sterowanie klimatyzatorem ze szkoły lub z miejsca pracy.

Wbudowany timer z opcją programowania czasu pracy

Funkcja timera umożliwia ustawienie godzin w jakich uruchamiany i wyłączany jest klimatyzator, dzięki czemu nie trzeba martwić się o to, że urządzenie nie zostało wyłączone przed naszym wyjściem z pracy czy weekendowym wyjazdem poza miasto. Wiele modeli umożliwia dostosowanie różnych godzin pracy klimatyzatora z podziałem na dni robocze i weekendy.

Opcja ogrzewania w chłodne dni

Obecnie coraz więcej klimatyzatorów posiada funkcję umożliwiającą ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie może okazać się znacznym ułatwieniem w sezonie jesienno-zimowym. Możliwość uruchomienia funkcji grzewczej sprawia, że klimatyzator staje się urządzeniem całorocznym, co znacznie zwiększa jego funkcjonalność i zachęca wiele osób do zakupu.

Zmienny kierunek nawiewu (oscylacja)

Niektóre modele klimatyzatorów posiadają funkcję odpowiadającą za systematyczne zmienianie kierunku ruchu powietrza. W takich urządzeniach nawiew jest odprowadzany naprzemiennie w różnych kierunkach, dzięki czemu schłodzone powietrze dociera do całego pomieszczenia w równym stopniu.

Klimatyzator do domu i mieszkania – czy jest zdrowy?

Rozsądne użytkowanie klimatyzatora może przyczynić się do znacznej poprawy jakości powietrza w domu lub mieszkaniu, a w efekcie wpłynąć bardzo korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto podkreślić, że większość nowoczesnych klimatyzatorów oprócz funkcji chłodzenia, posiada również funkcje umożliwiające oczyszczanie i nawilżanie powietrza, dzięki czemu jego jakość może być znacznie wyższa i w pełni dostosowana do naszych wymagań i potrzeb zdrowotnych.

Oczywiście warto pamiętać, że klimatyzacja nie zastąpi nam regularnego wentylowania i wietrzenia pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Warto robić systematyczne przerwy w działaniu klimatyzatora i w tym czasie zdecydować się na otworzenie okien i wpuszczenie do środka świeżego powietrza. Takie działania pozwolą utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu i zapobiegną nadmiernemu wysuszaniu powietrza, które mogłoby prowadzić do pogorszenia naszego komfortu i samopoczucia.

Jaki klimatyzator wybrać? Podsumowanie

Klimatyzatory to funkcjonalne urządzenia, które mogą służyć do chłodzenia, ogrzewania i oczyszczania powietrza. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele modeli klimatyzatorów, różniących się od siebie wielkością, konstrukcją oraz parametrami. Przed zakupem takiego urządzenia, warto wziąć pod uwagę jego moc, wydajność, zakres temperatur oraz obecność dodatkowych funkcji, takich jak timer czy możliwość zarządzania klimatyzatorem poprzez aplikację mobilną. Aby ułatwić wybór odpowiedniego sprzętu, stworzyliśmy powyższy poradnik, w którym zostały uwzględnione najistotniejsze parametry oraz czynniki, jakie warto wziąć pod uwagę przed planowanym zakupem.