Aktualizacja: Sierpień 2024
Sprzęt nagle się rozładował, a nowych baterii w szufladzie brak? Zamiast pamiętać o zapasie baterii, który później zalega w szafkach, warto rozważyć zakup ładowarki do akumulatorków. Ranking zawiera propozycje odpowiednie na każdą kieszeń i o różnorodnych możliwościach, zarówno do standardowych baterii typu AA i AAA, jak i cylindrycznych. Sprawdziliśmy wysokiej jakości ładowarki procesorowe, jak i te podstawowe, które kupimy już za niewielkie pieniądze. Spośród najczęściej polecanych i kupowanych wybraliśmy 5 produktów, które spełniły szereg naszych wymogów. Sprawdź nasz ranking ładowarek do akumulatorków z opisem ich wad i zalet, aby nie kupować w ciemno. Jeżeli czujesz, że nie bardzo rozumiesz pewne parametry, przejdź do poradnika pod rankingiem. Tam znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci dokonanie wyboru urządzenia. Do akumulatorków cylindrycznych Xtar VC2 2 18650 Typ akumulatora 18650 i inne Rodzaj akumulatora Li-ion Ładowanie procesowe Tak Ładowanie podtrzymujące Tak Czas ładowania Brak danych Ilość kanałów 2 Niezależne kanały Tak RozwińJeśli poszukujecie ładowarki do akumulatorów cylindrycznych, to bez wątpienia polecamy model Xtar VC2 2, który odpowiednio zadba o bezpieczeństwo i żywotność baterii. Stawiając natomiast na ilość dostępnych slotów, na podium znajdzie się Varta Multi Charger, oferująca aż 8 niezależnych portów do ładowania. Osobom, które mogą przeznaczyć na ładowarkę nieco większy budżet, polecamy Everactive NC1000 PLUS. Dysponuje ona 4 trybami pracy dla ogniw Ni-Mh i Ni-Cd o rozmiarach AAA R03 i AA R6. Zaś w przypadku gdy chcemy, aby ładowarka mogła nam towarzyszyć nie tylko w domu, ale i w podróży, warto rozważyć zakup Green Cell GC VitalCharger z dostępnym portem USB-C oraz Micro USB. W naszym rankingu znalazł się również Energizer Maxi, który poza 4 akumulatorami AA dołączonymi do zestawu, może poszczycić się automatycznym wyłącznikiem ładowania.
- Varta Multi Charger LCD 57681
- EverActive NC1000 Plus
- Xtar VC2 2 18650
- Green Cell GC VitalCharger
- Energizer Maxi
1. Varta Multi Charger LCD 57681
JAKOŚĆ
CENA
Ładowarka akumulatorów Varta w 4 godziny pozwala na jednoczesne naładowanie aż 8 baterii AA lub AAA o ogniwie Ni-Mh. Zapewnia to niezwykły komfort użytkowania oraz pewność, że żaden sprzęt domowy nie będzie długo rozładowany. Wynika to z faktu, że możemy włożyć do urządzenia dowolną liczbę, ale i kombinację akumulatorów. Każda komora posiada cyfrowy wyświetlacz, na którym możemy stale monitorować procent naładowania baterii. Duży nacisk położono na zabezpieczenie akumulatorów i zachowania ich maksymalnej żywotności. W tym celu wykorzystano liczne systemy tj.:
- Minus Delta V – metoda polega na tym, że po całkowitym naładowaniu akumulatora, napięcie na ogniwie nieznacznie się obniża,
- Wyłącznik czasowy — względu na poziom naładowania baterii, timer wyłącza urządzenie automatycznie po upływie określonego czasu,
- Wykrywanie baterii alkalicznych oraz zepsutych ogniw – zapobiega to ładowaniu baterii pierwotnych (nieładowalnych) lub uszkodzonych,
- Zabezpieczenie przed zwarciem - w przypadku uszkodzonych baterii lub włożenia odwrotnie
Większa ilość slotów oraz rozbudowane możliwości modelu sprawiają, że ładowarka do akumulatorów Varta należy do urządzeń z wyżej półki cenowej. Jednak dla tej wydajności warto rozważyć przeznaczenie nieco większego budżetu na zakup ładowarki.
2. EverActive NC1000 Plus
JAKOŚĆ
CENA
Możliwości zastosowania tej ładowarki są szersze niż w przypadku pozostałych urządzeń z zestawienia, ponieważ nadaje się ona nie tylko do ogniw Ni-Mh, ale też Ni-Cd (niklowo-kadmowych) o rozmiarach AAA R03 i AA R6. Nadaje się zatem zarówno do domowego użytku, jak i też nieco bardziej profesjonalnego. Szczególnie że do wyboru mamy 4 tryby pracy: CHARGE – ładowanie odbywa się procesorowo, a więc jest dostosowywane automatycznie do aktualnego poziomu baterii, natomiast po osiągnięciu 100%, praca przełącza się w tryb podtrzymujący, REFRESH – odświeżanie, formowanie z pomiarem pojemności DISCHARGE – rozładowywanie z pomiarem pojemności, w którym dodatkowo możemy zapamiętać dowolną pojemność ogniwa 1.2-1.6 V, TEST – testowanie pojemności. Dużym atutem ładowarki są 4 niezależne sloty, które pozwalają na korzystanie z urządzenia nawet przy tylko jednym wypełnionym kanale. Co więcej, ładowarka Ever Active może nam towarzyszyć również w drodze, gdyż w zestawie podczas zakupu otrzymujemy adapter samochodowy. Podczas około 3-godzinnej podroży, jesteśmy w stanie naładować 4 akumulatory o pojemności 2500 mAh. Biorąc pod uwagę wszystkie funkcjonalności ładowarki EverActive, nie dziwi zatem nieco wyższa cena za ten model. Natomiast śmiało, można stwierdzić, że jest ona adekwatna do jakości oferowanej przez ten model.
3. Xtar VC2 2 18650
JAKOŚĆ
CENA
Ładowarka Xtar VC2 to doskonałe rozwiązanie dla osób palących e-papierosy lub często korzystających z narzędzi tj. wiertarka czy szlifierka z uwagi na możliwość podłączenia do niej akumulatorów 18650. Jednak nie tylko, gdyż bez problemu naładujemy przy jej wykorzystaniu akumulatory 10440, 14500, 14650, 16340, 17500, 17670, 18350, 18490, 18500, 18700, 22650, 25500 oraz 26650. Nie mamy możliwości wyboru napięcia, aczkolwiek dzięki procesorowej metodzie ładowania ogniw jest to zbędne, ponieważ ładowanie na każdym etapie jest automatycznie dobierane do aktualnego poziomu baterii. Takie sterowanie w połączeniu z funkcją łagodnego startu (czyli stopniowemu zwiększaniu napięcia) zapobiega przeładowaniu, ale i niedoładowaniu akumulatora, wydłużając tym samym jego żywotność. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony zastosowano dodatkowo zabezpieczenia przeciw przegrzaniu, zwarciu czy też odwrotnemu włożeniu akumulatora. Xtar to ładowarka dwukanałowa, ale co ważne, oferuje możliwość ładowania nawet po uzupełnieniu tylko jednego slotu. Zasilanie może odbywać się dowolną ładowarką Micro USB lub z portu USB komputera. Zaś stan naładowania baterii możemy monitorować na bieżąco na czytelnym wyświetlaczu LCD. Poza tym, że jest to model zapewniający maksymalne bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, to ponadto stanowi rozwiązanie dylematu, jaka ładowarka do akumulatorów 18650 będzie odpowiednia.
4. Green Cell GC VitalCharger
JAKOŚĆ
CENA
W pierwszej kolejności należy jednak zacząć od tego, jakie akumulatory naładujemy przy wykorzystaniu urządzenia Green Cell. Ładowarka GC jest kompatybilna z bateriami AAA i AA typu Ni-Mh. Są to najbardziej popularne baterie stosowane w wielu sprzętach domowych tj. zegarki, piloty czy radia. Jedną z największych zalet ładowarki jest obecność portu USB-C oraz Micro USB. Pozwala to na jednoczesne ładowanie innych urządzeń bądź korzystanie z różnorodnych źródeł zasilania np. ładowarki sieciowej, samochodowej czy powerbanka. Ładowarka Green Cell GC VitalCharger doskonale sprawdzi się zatem w podróży. Trzeba natomiast wziąć pod uwagę, że model ten jest wyposażony w klasyczną wtyczkę do kontaktu, a więc niezbędne będzie podłączenia kabla do kostki. Użytkownicy chwalą sobie również niezależny, 4-kanałowy system zasilania, który umożliwia ładowanie akumulatorów pojedynczo. Nad każdym ze slotów znajduje się dioda informująca o poziomie naładowania baterii. Nawet jeśli zostawimy akumulator na dłużej, to możemy być spokojni, ponieważ ładowarka automatycznie przechodzi w tryb podtrzymujący. Oznacza to, że po naładowaniu bateria jest utrzymywana na stałym poziomie 100%. Dodatkowo ładowarka posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, aby akumulatory służyły nam jak najdłużej. Podsumowując, w poszukiwaniu urządzenia jakościowego i wydajnego, warto zaufać specjalistom w tej dziedzinie, czyli firmie Green Cell.
5. Energizer Maxi
JAKOŚĆ
CENA
Model ten dostosowany jest do akumulatorów AA oraz AAA o ogniwach Ni-MH (nikolowo-metalowo-wodorkowych). Do dyspozycji mamy 4 porty do ładowania. Stanowi to dobry wynik, aczkolwiek warto zaznaczyć, że ładowarka do akumulatorów Energizer nie daje możliwości podłączenia baterii pojedynczo. Jest natomiast opcja ładowania akumulatorów parami (po 2), a więc wszystkie kanały nie muszą być uzupełnione w celu podłączenia urządzenia. W zależności od pojemności akumulatora czas ładowania wynosi od 4 do 6 godzin. Z uwagi na zegarowe sterowanie wykorzystywane w tym modelu, należy pamiętać o wyjęciu baterii w odpowiednim czasie. Będzie to łatwiejsze, dzięki LED-owemu wskaźnikowi poziomu baterii. Gdybyśmy jednak zapomnieli o odłączeniu urządzenia, to po 11 godzinach ładowarka do baterii Energizer zrobi to automatycznie. Jest to pomocna funkcja dla osób zapominalskich, która zabezpieczy baterie przed przeładowaniem, a tym samym skróceniu ich żywotności. Do codziennego użytkowania Energizer Maxi sprawdzi się bardzo dobrze. Niezdecydowanych zaś może zachęcą 4 akumulatory AA o pojemności 2000 mAh dołączone do zestawu, które zapewnią cały dzień pracy np. aparatu.
Porównanie ładowarek do akumulatorków z zestawienia
Porównaj ładowarki pod względem typu i rodzajów ładowanych baterii, ilości kanałów, ich pracy, czy czasu ładowania. Te parametry są najistotniejsze przy wyborze odpowiedniego urządzenia.[table id=240 responsive=collapse /]
Jaką ładowarkę do akumulatorków wybrać? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem?
Jeżeli nie wiesz, czy potrzebujesz ładowarki do baterii typu Ni-MH, czy Li-ion, albo co oznacza, że ładowarka jest procesorowa lub ma ładowanie podtrzymujące, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, co oznaczają wszystkie parametry i łatwiej będzie Ci wybrać konkretny model dla siebie. Spis treści:
- Dlaczego ładowarka i akumulatorki są bardziej opłacalne od jednorazowych baterii?
- Rodzaje ładowarek do akumulatorków
- Liczba kanałów i możliwość pojedynczego ładowania
- Ładowanie zegarowe, procesorowe i podtrzymujące - co powinniśmy wiedzieć?
- Jakie funkcje okażą się przydatne na co dzień
1. Dlaczego lepszym rozwiązaniem będą akumulatorki wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych baterii?
Choć początkowo mogłoby się wydawać, że zakup ładowarki do akumulatorów i sam akumulator jest rozwiązaniem droższym, to w perspektywie czasu jest to zakup, który zdecydowanie się zwraca, a co więcej zacznie przynosić oszczędności. Dobry akumulator na jednym ładowaniu działa o wiele dłużej niż jednorazowa bateria. Ponadto nie musimy się martwić, aby mieć zawsze zapasową baterię – wystarczy jedynie uniwersalna ładowarka do akumulatorów i dostęp do gniazdka elektrycznego. Warto zaznaczyć, że akumulatory wysokiej jakości możemy ładować nawet do kilkuset razy. Wybierając ładowarki akumulatorów, za dodatkowy atut możemy uznać fakt, że jest to także korzystniejsza opcja dla środowiska. Taki sprzęt używamy bowiem wielokrotnie, dzięki czemu zapobiegamy gromadzeniu odpadów.
2. Rodzaj ma znaczenie — ładowarka do akumulatorów AA i AAA oraz innych akumulatorków
Ładowarka na akumulatory dostępna jest pod wieloma postaciami, ponieważ otrzymamy modele dostosowane do konkretnego typu baterii oraz uniwersalne, a więc pasujące do różnych rodzajów baterii.
Akumulatorki AAA
Baterie te są często określane jako „cienkie paluszki”, cechują się napięciem 1,5 V. Ładowarka do akumulatorów AAA będzie przydatna do ładowania raczej niewielkich urządzeń elektronicznych tj. pilot czy kamery cyfrowe.
Akumulatorki AA
Ładowarka do akumulatorków AA to częsty wybór użytkowników z uwagi na fakt, że AA to klasyczne baterie wykorzystywane do większości sprzętów i urządzeń elektronicznych. Warto jednak zaznaczyć, że dobra ładowarka do akumulatorów będzie zazwyczaj obsługiwała zarówno baterie AAA, jak i AA.
Akumulatory typu C i D
Większa pojemność tego rodzaju baterii sprawia, że spotykane są one nieco rzadziej. Używa się ich np. do latarek bądź zabawek.
Baterie 9 V
Są to mocne akumulatory o nieco odmiennej budowie, gdyż ich kształt jest bardziej prostokątny. Dlatego też ładowarka do baterii akumulatorowych tego typu nie będzie raczej pasowała do innych modeli. Natomiast ze względu na to, że akumulatory 9 V stosuje się najczęściej do drobnych, przenośnych i stacjonarnych urządzeń elektronicznych, to część producentów decyduje się na dołączenie ładowarki od razu do zestawu z danym urządzeniem.
Ładowarka uniwersalna do akumulatorków
Regulowane wejście na baterie oraz możliwość ustawiania napięcia pozwala na zastosowanie takiej ładowarki do różnego rodzaju baterii. Ciekawym rozwiązaniem jest inteligentna ładowarka do akumulatorów. Przy jej pomocy także naładujemy baterie różnego rodzaju, jednak typ, napięcie oraz czas ładowania akumulatora wykryje i dostosuje ona automatycznie. Na tym jednak nie koniec w kwestii wyboru rodzaju ładowarki, ponieważ bardzo ważnym aspektem jest też odpowiednie dostosowanie ładowarki do ogniw baterii. W innym wypadku ładowarka może ulec zniszczeniu. Wyróżnić możemy aż 4 rodzaje ogniw: nikolowo-metalowo-wodorkowe (Ni-MH), niklowo-cynkowe (Ni-Zn), niklowo-kadmowe (Ni-Cd) oraz litowo-jonowe (Li-ion). W przypadku akumulatorków AA i AAA powinny być to ładowarki przystosowane do baterii Ni-MH, gdyż w takiej budowie najczęściej występują.
3. Liczba kanałów w ładowarce do baterii – ile ich potrzebujemy?
Liczba kanałów mówi nam o tym, ile akumulatorów będziemy mogli naładować jednocześnie. Najpopularniejszym rozwiązaniem są ładowarki czterokanałowe, ale bez problemu otrzymamy modele dwukanałowe. Warto dopasować ilość kanałów oferowanych przez ładowarkę do naszych potrzeb, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę, że cena za urządzenie z większą ilością slotów, będzie wyższa. Dla niektórych zaś dwukanałowe ładowarki będą wystarczające. Ważną kwestią jest również niezależność kanałów, czyli czy istnieje możliwość ładowania pojedynczych baterii. Jest to duża wygoda dla użytkownika szczególnie w wielokanałowych urządzeniach, gdyż w celu rozpoczęcia ładowania nie jest niezbędne uzupełnienie wszystkich komór akumulatorami. Dlatego często za najwygodniejszą opcję uważana jest uniwersalna ładowarka do akumulatorków z możliwością ładowania pojedynczych baterii. Pozwala ona na podłączenie tylko jednego akumulatora lub kilka o różnych wielkościach w tym samym czasie.
4. Czas ładowania i rodzaj sterowania — jaka ładowarka do akumulatorków będzie najlepsza?
Ładowarka do baterii to urządzenie, które zawsze mieć warto przy sobie, ponieważ dzięki niemu możemy szybko podładować dowolny sprzęt. Jednak jak szybko to będzie dokładnie, to zależy od wybranego modelu. Czas ładowania baterii podawany jest przez producentów w godzinach lub w mAh. Tutaj sprawdza się ponownie zasada, że im więcej godzin lub mAh tym lepiej. Nie bez znaczenia jest też rodzaj sterowania, który ma bezpośredni wpływ na żywotność akumulatorów:
Sterowanie zegarowe
Jej praca polega na ładowaniu akumulatora przez określony czas, a następnie odłączeniu od prądu. Taki sposób może znacznie skrócić żywotność akumulatorów poprzez ich przeładowanie, a w przypadku nowszych modeli niewykorzystywanie ich maksymalnej pojemności.
Ładowarka procesorowa do akumulatorków (automatyczna)
Ładowarka akumulatorów sterowana procesorem wykorzystuje innowacyjną technologię, dzięki której ładowanie jest dostosowywane do aktualnego poziomu baterii. Zapobiega to przeładowaniu, ale i niedoładowaniu akumulatora, wydłużając tym samym ich żywotność.
Modele z trybem podtrzymującym
Ładowarka do baterii akumulatorków tego typu po naładowaniu utrzymuje baterię na stałym poziomie 100%. Nie dochodzi zatem do ich przeładowania, a więc nie skracamy ich żywotności. Naszym wyborem jest zdecydowanie ładowarka mikroprocesorowa do akumulatorków z możliwością podtrzymania baterii, ponieważ jest ona o wiele wygodniejsza w użyciu, a co najważniejsze akumulatory dzięki niej posłużą nam dłużej.
5. Jakie funkcje dodatkowe może mieć jeszcze urządzenie?
Nawet jeśli nie jest nam potrzebna profesjonalna ładowarka do akumulatorków, a jedynie model do domowego użytku, to warto, aby był on zaopatrzony w funkcje nie tylko poprawiające komfort, ale i bezpieczeństwo użytkowania. Mowa tutaj o:
- Systemach wspomagających bezpieczeństwo – funkcje tj. wykrywanie uszkodzonych baterii czy też ochrona przed zwarciem i przegrzaniem, umożliwią prawidłową oraz bezawaryjną eksploatację,
- Wyświetlaczu LCD ze wskaźnikiem poziomu baterii – na którym zobaczymy dokładny stan naładowania akumulatorów,
- Quick Charge – jest to funkcja szybkiego ładowania, dzięki której możemy skrócić czas ładowania akumulatora nawet do 30 minut,
- Adapterze do samochodu — ładowarka z akumulatorkami może okazać się przydatna także w podróży, np. gdy chcemy podładować baterie do aparatu,
- Możliwości ładowania pojedynczych baterii – z koniecznością uzupełnienia wszystkich kanałów ładowarki w celu rozpoczęcia procesu ładowania, możemy się spotkać raczej w tańszych modelach, ale warto na ten aspekt zwrócić uwagę.
Podsumowanie. Jaką ładowarkę do akumulatorków kupić?
Ładowarka do akusów powinna być dostosowana odpowiednio do naszych potrzeb oraz zasilanych urządzeń. Do większości sprzętów domowych wystarczy ładowarka do akumulatorów AA. Można jednak zdecydować się na rozszerzenie funkcjonalności ładowarki i wybrać model uniwersalny. Niezależnie natomiast od rodzaju ładowarki zalecamy, aby była ona sterowana procesorem nie tylko dla komfortu użytkownika, ale również wydłużenia żywotności akumulatorów.