Aktualizacja: Maj 2024

Sprzęt nagłaśniający znajdziemy w wielu domowych urządzeniach: telewizory, laptopy, tablety. Często jednak jakość dźwięku z tego sprzętu okazuje się być niewystarczająca. Malutkie głośniki zawodzą pod względem jakości i mocy. Z drugiej strony nie chcielibyśmy przeznaczać zbyt dużej przestrzeni na sprzęt audio – zestaw kolumn i wzmacniacza mocno ograniczy możliwości aranżacji naszego wnętrza. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest miniwieża. To urządzenie jest najlepszym kompromisem pomiędzy niewielkimi gabarytami, a także wysoką jakością brzmienia. Jak wybrać odpowiedni dla nas model? Sprawdzamy to w tym artykule!


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 6 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych miniwież »


Miniwieża do domu i mieszkania – ciesz się muzyką w wygodnym wymiarze

Miniwieża jest idealnym domowym sprzętem, który zaoferuje nam świetną jakość dźwięku przy zachowaniu względnie niewielkich gabarytów. Brzmienie dobrej miniwieży stoi na najwyższym poziomie, a jego moc już niewiele odstaje od klasycznego zestawu kolumn podłogowych. Miniwieża może też śmiało konkurować z soundbarami, które przewyższa pod pewnymi względami. Są to jakość dźwięku, jego przestrzenność czy natężenie. Nowoczesne miniwieże oferują ponadto wiele przydatnych funkcjonalności, które przydadzą się nam na co dzień.

Jakie są rodzaje miniwież dostępnych na rynku?

Miniwieża 2.0

Przy takim układzie mamy 2 osobne kolumny głośnikowe, które odpowiadają za całe nagłośnienie. To najpopularniejsze rozwiązanie, które zajmuje najmniej miejsca, a przy tym dobrze się sprawdzi przy odtwarzaniu większości utworów muzycznych. Dwa szeroko rozstawione głośniki zapewnią świetne wrażenia dźwięku stereo. To bardzo dobre rozwiązanie jako zastępstwo głośników wbudowanych w telewizor.

Miniwieża 2.1

Układ 2.1 oznacza, że do pary głośników mamy jeszcze dodatkowy subwoofer. Oddzielny głośnik basowy zapewni oczywiście mocniejsze basy, a także odciąży od nich główne kolumny. Dzięki temu rozwiązaniu można zastosować mniejsze i bardziej płytkie głośniki, które nawet moglibyśmy zawiesić na ścianie.

Miniwieża z odtwarzaczem CD

Płyty kompaktowe generalnie są coraz mniej używane, jednak wciąż znajdą wielu fanów. Niewielka płytka to jeszcze do niedawna domyślny nośnik muzyki. Przechowuje ona kilkanaście utworów w bardzo wysokiej jakości lub setki w nieco gorszym wydaniu. Decydując się na zakup miniwieży warto więc wybrać model posiadający odtwarzacz płyt, gdyż zwyczajnie może się on nam przydać. Nie ma przy tym zauważalnej dopłaty, a do tego jest ogromny wybór modeli miniwież z takim właśnie odtwarzaczem.

Miniwieża z odtwarzaniem sieciowym i bezprzewodowym

Serwisy streamingowe w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności, a technologia w sprzętach audio znacznie się rozwinęła. Jednymi z nowych funkcjonalności jest dodanie właśnie odtwarzaczy sieciowych, radia internetowego czy strumieniowania muzyki z zewnętrznych nośników. To przydatne opcje umożliwiające odtwarzanie utworów w wysokiej jakości, które są nam znane lub jeszcze obce.

Jak wybrać miniwieżę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Moc wyjściowa głośników i wzmacniacza

Te parametry oczywiście wpływają na natężenie dźwięku, ale za ich pomocą możemy także ocenić poniekąd jakość sprzętu. Wieże o niskiej mocy (np. 2x10W lub 2x20W) to zwykle urządzenia budżetowe o dość niskiej jakości. Dobrej jakości wzmacniacze mini wieży oferują zwykle moc 2x50W lub nawet więcej. Warto zaznaczyć, że istotna jest wartość mocy R.M.S. To te parametry odzwierciedlają faktyczną wydajność wieży.

Rodzaj głośników w zestawie

Wśród głośników dołączanych do zestawów z mini wieżami możemy wyróżnić konstrukcje jedno, dwu lub nawet trójdrożne. Rozpoznajemy je po ilości różnych membran głośnikowych w kolumnie. Modele jednodrożne posiadają jedną membranę, która odpowiada za generowanie dźwięków o każdej częstotliwości. Zwykle nie jest to optymalne rozwiązanie. Dużą poprawę daje zastosowanie dodatkowego, małego głośnika wysokotonowego. Odpowiada on wyłącznie za odtwarzanie dźwięków o wysokiej częstotliwości, nadając odtwarzanym utworom szczegółowości. Rozwiązanie trójdrożne zwykle dodatkowo odseparowuje trzy zakresy pośród trzema membranami. Jest raczej rzadko spotykane.

Opcje konfiguracji wzmacniacza i korekcji brzmienia

Każda mini wieża powinna oferować wiele możliwości konfiguracji dźwięku. Mowa tu o korektorze, który pozwoli dostosować natężenie konkretnych częstotliwości tj. regulację basu, tonów średnich i wysokich. Przydatne będą także gotowe tryby korektorów dostosowane już pod konkretne rodzaje muzyki. Docenimy także dedykowany tryb podbijający basy i tony wysokie, który przyda się podczas cichego odsłuchu.

Wbudowany odtwarzacz CD/SACD

Odtwarzacz płyt kompaktowych to pozycja obowiązkowa dla osób posiadających kolekcję albumów na CD, ale także przydatna opcja dla tych, którzy na co dzień z niego nie korzystają. Miniwieża powinna umożliwiać odtwarzanie z każdego możliwego źródła – także płyt. Warto więc zawsze rozważyć zakup wieży z odtwarzaczem CD, nawet jeśli na początku nie planujemy z nich korzystać.

Opcje odtwarzania sieciowego i bezprzewodowego

Nowoczesne miniwieże często oferują możliwość znalezienia ulubionych utworów w internecie – czy to za pośrednictwem radia internetowego czy serwisu streamingowego. Rzadziej znajdziemy także sprzęty z wbudowanymi dyskami czy łączące się z osobistymi magazynami sieciowymi NAS. Wśród opcji odtwarzania bezprzewodowego obowiązkowo musimy wymienić funkcję Bluetooth. Odpowiada ona za łączenie np. smartfona czy laptopa z miniwieżą i bezprzewodowe puszczanie na niej dźwięku. To wygodne i bardzo przydatne.

Wymiary

Zaletą mini wieży są jej mniejsze wymiary w porównaniu do klasycznej wieży. Podłogowe kolumny zastąpiono mniejszymi głośnikami, które z łatwością umieścimy na blacie szafki. Mniejszy jest też wzmacniacz i odtwarzacz. Funkcjonalność wielu dużych skrzynek zamknięto tu w jednej lub dwóch, zmniejszając przy tym znacząco gabaryty. Miniwieże różnią się jednak wymiarami między sobą. Należy jednak mieć na uwadze, że najmniejsze modele zwykle zagrają dość słabo, a większe konstrukcje okażą się donośniejsze.

Wygląd i jakość wykonania

Miniwieża to element wyposażenia naszego pokoju, który ma nadawać naszej przestrzeni charakteru. Ważną rolę gra zatem wygląd naszego sprzętu. Na szczęście w sklepach znajdziemy dziesiątki miniwież o zupełnie różnych stylach designerskich. wykończeniach czy kolorach. Z pewnością dopasujemy produkt do naszych wymagań i będziemy z niego zadowoleni nie tylko słuchając odtwarzanej przez niego muzyki, ale też spoglądając na niego w chwilach relaksu.

Wbudowane złącza

Mini wieża jako centrum domowej rozrywki musi umożliwiać łączność z innymi sprzętami nie tylko bezprzewodowo, ale i przewodowo. Do zastosowania wraz z telewizorem niewątpliwie przyda się złącze HDMI połączone z odtwarzaczem DVD w wieży. Jeśli nie zamierzamy jednak odtwarzać filmów z płyt, to złącze optyczne czy nawet AUX w zupełności starczy. Nieoceniona uniwersalność złącza AUX zapewnia mu kompatybilność z niemal każdym sprzętem. Przyda się także gniazdo Jack (które możemy traktować zamiennie jako AUX), a także USB. Do tego ostatniego podłączymy dyski przenośne czy pen-drive’a.

Marka

W przypadku sprzętu audio marka ma znaczenie. Sprzęty renomowanych producentów audio np. Denon czy Yamaha okazują się być bardzo wysokiej jakości. Znane firmy sprzętów RTV i AGD takiej jak Sony czy Philips posiadają w swojej ofercie produkty z każdej półki cenowej, które są już skierowane do zupełnie szerszego grona nabywców. Wśród nich znajdziemy jednak także serie mogące powalczyć ze wspomnianą Yamahą czy Denonem. Na końcu wspomnimy jeszcze o produktach firm tworzących podstawowe urządzenia gospodarstwa domowego np. First Austria. W ich przypadku uzyskamy prawdopodobnie dobrą funkcjonalność, ale gorzej będzie z jakością brzmienia.

Jakie funkcje powinna posiadać nowoczesna miniwieża?

Obecnie otaczamy się wieloma różnymi sprzętami elektronicznymi, które komunikują się między sobą bezprzewodowo. Mowa tu o smartfonach, tabletach, laptopach itp. Decydując się na zakup mini wieży, musimy więc zadbać o możliwość współpracy z naszym pozostałym sprzętem. Obowiązkowa będzie więc opcja Bluetooth, ale mile widziana będzie tez obsługa serwisów streamingowych, do których tak bardzo się już przyzwyczailiśmy. Miniwieża powinna zatem oferować szereg nowoczesnych rozwiązań, ale zachowywać także kompatybilność ze starszymi technologiami.

Czy miniwieża zapewni odpowiednią jakość dźwięku?

Dobra miniwieża zdecydowanie jest w stanie zapewnić wysoką jakość dźwięku. Kluczowym słowem jest jednak „dobra”. Mówimy tutaj o sprzęcie zbudowanym na wysokiej jakości podzespołach, który łączy dobrej klasy przetwornik dźwiękowy oraz parę wyrafinowanych kolumn. Całościowo każdy sprzęt wypada tak dobrze, jak jego najsłabsza część. Przykładem dobrego systemu nagłośnienia będą zestawy Yamaha PianoCraft, które cechują się bardzo wyrównanym, wysokim poziomem wszystkich komponentów. Pójście na kompromisy i zakup miniwieży np. ze słabym wzmacniaczem, ale dobrymi kolumnami nie zagwarantuje nam natomiast pełni wrażeń, którą uzyskamy przy odpowiednio zrównoważonym sprzęcie.

Inteligentne miniwieże – potrafią naprawdę wiele!

Nowoczesne modele mini wieży mogą niektórych producentów mogą pochwalić się naprawdę ciekawą funkcjonalnością! Mowa tu o wsparciu technologii Multiroom oraz jej rozwiązań ekwiwalentnych i różnych producentów. Taka miniwieża łączy się z innymi urządzeniami Audio/Video w naszym domu i odtwarza ten sam dźwięk, co pozostałe z nich. Taka synchronizacja pozwala zamienić nasz dom w salę koncertową i przenieść świetne wrażenia słuchowe do każdego pomieszczenia. Te ciekawe sprzęty mogą się zwykle pochwalić także dodatkowymi cechami np. współpracą z Chromecast czy strumieniowaniem muzyki z serwisów streamingowych.

Jakie są najpopularniejsze marki miniwież?

Wśród miniwieży możemy wyróżnić produkty wielu producentów. W każdym przedziale cenowym znajdziemy kilka bardziej wartych uwagi marek, które zaoferują w swoich produktach coś szczególnego i wyróżniającego.

W przedziale cenowym do 500zł znajdziemy niezłe modele marek Blaupunkt, LG oraz podstawowe urządzenia spod znaków Philips czy Panasonic. Dostarczą one zadowalającej jakości dźwięk o niezłym natężeniu. Wśród dodatkowych funkcji znajdziemy zazwyczaj Bluetooth, ale już nie będzie łączności z internetem i streamowania utworów z serwisów.

Przedział cenowy od 500 do 1000zł to sprzęt o zauważalnie lepszej jakości i parametrach. Możemy tu liczyć na lepsze wzmacniacze i głośniki, funkcjonalność, a także jakość wykonania. Firmy Philips, Panasonic czy Sony oferują tu już produkty o naprawdę zadowalających parametrach, które świetnie zabrzmią także na wyższych poziomach głośności.

Powyżej 1000zł znajdziemy już sprzęty bez kompromisów. Przedział cenowy jest w zasadzie otwarty, a wraz z nim możliwości urządzeń. Znajdziemy tu już rewelacyjne produkty firm Yamaha czy Denon, a także najlepsze serie firm Philips czy Sony. W przypadku mini wieży jakość dźwięku zwykle rośnie wraz z – niestety- ceną sprzętu. Jeśli nie chcemy wybierać pomiędzy jakością brzmienia, funkcjonalnością oraz estetyką i wykonaniem, to przyjdzie nam wybrać coś właśnie z tego przedziału cenowego.

Jaką miniwieżę wybrać? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Wam w wyborze odpowiedniego dla siebie produktu. Zakup idealnej mini wieży to trudne wyzwanie i musimy się do niego przygotować, znajdując najpierw odpowiednią wiedzę. Warto także wcześniej przemyśleć, na których parametrach najbardziej nam zależy. Czy będzie to jakość dźwięku, ilość funkcji, a może po prostu wygląd i styl urządzenia? Niezależnie jaką podejmiesz decyzję, na pewno uda się znaleźć najlepszy możliwy kompromis!