Aktualizacja: Marzec 2024

TV box to najprostsze rozwiązanie dla posiadaczy telewizorów plazmowych, którzy chcą zyskać dostęp do funkcji SMART za ułamek ceny nowego telewizora. TV boxy są tanie, a jednocześnie naszpikowane inteligentnymi funkcjami. Z nimi zyskasz dostęp do Netflixa, Prime Video i YouTube’a, zagrasz w gry, obejrzysz mecz i posłuchasz muzyki ze Spotify. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat przystawek smart tv, ich rodzajów oraz najważniejszych parametrów, które składają się na najlepszy smart box do domu. Przekonaj się, jakie urządzenie powinieneś wybrać.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych przystawek smart TV »


TV Box smart tv — czym jest i do czego się przyda?

TV box to niepozorna, mała skrzyneczka, która przemienia zwykły telewizor w nowoczesny smart TV. Czym więc właściwie jest? Przystawka smart TV to odtwarzacz multimedialny składający się z procesora, układu graficznego, pamięci RAM i pamięci wewnętrznej. Urządzenie łączy się z internetem (przewodowo lub bezprzewodowo), dzięki czemu zyskujesz dostęp do oprogramowania oferującego filmy, gry, transmisje na żywo, przeglądanie internetu i o wiele więcej.

Rodzaje przystawek smart tv dostępne na rynku

Na rynku dostępne są różne rodzaje przystawek smart TV. Począwszy od modeli niszowych i mało znanych producentów, a skończywszy na produktach od topowych marek, które zna każdy. Niezależnie od logo na obudowie sprzętu, istnieją cztery najpopularniejsze rodzaje przystawek smart TV. Są to:

Smart box tv 4K

Przystawka ciesząca się największą popularnością. Dlaczego? Odtwarza obraz, który jest wyraźny, ostry, dynamiczny, płynny, wypełniony po brzegi detalami i pięknymi kolorami. Wszystko za sprawą rozdzielczości 4K (4096 × 2160), Ultra HD (3840 × 2160) oraz technologii HDR (szeroki zakres dynamiki). Jeżeli zależy Ci na obrazie o najwyższej jakości, wybierz smart box TV z oznaczeniem 4K.

Smart box tv Full-HD

To starszy model smart boxów o nieco mniejszych możliwościach. Maksymalna oferowana rozdzielczość wynosi 1920 × 1080 pikseli — popularnie znana pod nazwą Full HD. Wybierz ten smart box, jeśli zależy Ci na bardzo dobrej jakości obrazu, ale masz ograniczony budżet.

Smart box tv z dekoderem

Propozycja dwa w jednym dla osób, które chcą korzystać z tv boxa oraz kanałów telewizji satelitarnej lub naziemnej bez kupowania dwóch osobnych urządzeń. Takie urządzenia są dostępne na przykład w ofercie Canal+, ale znajdziesz również modele do odbierania telewizji naziemnej, czyli smart dekodery z DVB-T2/DVB-T. 

TV stick

Wszystkie powyższe rodzaje tv boxów wyglądem przypominają małe routery lub dyski zewnętrzne. TV stick wyróżnia się na ich tle ze względu na swój kształt i rozmiary. Poznasz go na pierwszy rzut oka, bo wyglądem przypomina pendrive’a. Zajmuje bardzo mało miejsca i nie potrzebuje dodatkowego przewodu — podłączasz go bezpośrednia do wejścia HDMI w telewizorze.

Największą zaletą TV sticka jest jego rozmiar. Jest niemal niewidoczny w pomieszczeniu. Musisz podłączyć go bezpośrednio do telewizora. Jeśli wejście HDMI znajduje się z tyłu, a nie z boku obudowy, może okazać się, że nie dosuniesz telewizora całkowicie do ściany. Dla niektórych osób może to być zatem wada.

Najważniejsze parametry przy wyborze przystawki tv box

Pomimo niewielkich rozmiarów, smart box to całkiem skomplikowane urządzenie. Wewnątrz obudowy skrywa się wiele komponentów — procesor, układ graficzny, pamięć wewnętrzna, RAM i różnego rodzaju moduły. Wszystkie elementy tworzą inteligentną przystawkę do telewizora i wszystkie mają wpływ na jej działanie. Przy zakupie zwróć uwagę na takie parametry jak:

Technologia obrazu

Tv box to przede wszystkim obraz, który widzisz na ekranie swojego telewizora. Zastosowana technologia wpływa na to, w jakiej rozdzielczości możesz oglądać filmy i grać w gry. Każdy smart box, również ten najtańszy, oferuje rozdzielczość Full HD (do 1920 × 1080 pikseli), bardziej zaawansowane umożliwiają odtwarzanie filmów w 4K oraz Ultra HD. 

Zwróć też uwagę na wsparcie technologii HDR (ang. High Dynamic Range). Jeśli wybrany przez Ciebie box ją ma, możesz się spodziewać obrazu o dużej ilości szczegółów nawet w przypadku słabo oświetlonych scen.

Ilość pamięci RAM

Pamięć RAM w tv boxach wynosi od 1 GB do 8 GB. Im wyższy RAM, tym lepiej. Dlaczego? RAM odpowiada za procesy działające w czasie rzeczywistym, czyli wszystkie aplikacje, które uruchamiasz w danej chwili, aby oglądać filmy, seriale lub grać w gry. Dzięki temu aplikacje będą działały płynnie i szybko.

Ilość pamięci dyskowej

Wewnątrz każdego smartboxa znajduje się mniejszy lub większy dysk z pamięcią wewnętrzną typu flash. Od pojemności dysku zależy, ile aplikacji możesz pobrać ze sklepu oraz czy możesz ściągać filmy, aby oglądać je w trybie offline.

Wbudowane złącza

Złącza (lub gniazda wejścia/wyjścia) odpowiadają za to, jakie dodatkowe funkcje oferuje smart box. Podstawowym złączem w każdej przystawce jest HDMI, czyli wejście do podłączenia urządzenia do telewizora. 

  • złącze USB (USB-A lub microUSB) — do podłączenia urządzeń peryferyjnych (np. myszka i klawiatura) lub nośników pamięci (np. pendrive lub dysk zewnętrzny)
  • RJ-45 (LAN/Ethernet) — złącze pozwalające podłączyć router do boxa, dzięki czemu zyskujesz szybsze połączenie z Internetem po przewodzie.
  • AV — złącze do bezpośredniego podłączenia kamery lub aparatu cyfrowego, aby odtwarzacz multimedia na ekranie telewizora
  • jack 3.5 mm — wejście na słuchawki lub głośnik
  • TOSLINK — wejście do przesyłania dźwięku np. do głośniku. Wykorzystuje światłowód, dlatego cechuje się wysoką prędkością i jakością dźwięku.
  • slot kart pamięci — umożliwia uruchomienie plików z karty pamięci oraz zapisywanie na niej plików multimedialnych

System operacyjny

Na rynku dostępne są boxy TV z systemem operacyjnym Android TV oraz iOS. Od systemu operacyjnego zależy nie tylko wygoda użytkowania, ale również dostęp do aplikacji danego producenta oraz kompatybilność systemu z innymi urządzeniami. Jeśli na co dzień korzystasz z produktów firmy Apple warto sięgnąć po smart boxa z tym samym systemem. Podobnie jest w przypadku Androida, ale warto zaznaczyć, że ten system jest o wiele wszechstronniejszy — łączy się tak samo dobrze z iPhone’ami, jak i innymi telefonami na Androidzie.

Sposób łączenia z internetem

W tym wypadku masz do wyboru dwie opcje: połączenie bezprzewodowe i po kablu. Za łączenie bezprzewodowe odpowiada wbudowany moduł WiFi, który korzysta z domowej sieci bez podłączania przewodów. Jeśli jednak chcesz korzystać z pełnych możliwości Twojego łącza, postaw na model z wejściem Ethernet, za pomocą którego podepniesz router bezpośrednio do boxa.

Dodatkowe funkcje łączności i transmisji bezprzewodowej

Aby smart box odtwarzał pliki bezpośrednio z innych urządzeń warto wybrać model z dodatkowymi systemami łączności. W zależności od modelu może to być Bluetooth, wbudowany Chromecast, AirPlay lub możliwość strumieniowania za pomocą DLNA. Możliwości jest wiele, a niektóre modele łączą w sobie nawet więcej niż jedno rozwiązanie.

Wbudowane funkcje i aplikacje

TV box smart TV powinien również posiadać dostęp do aplikacji takich jak Google Play, Kodi czy App Store. To niezbędny, abyś mógł w przyszłości pobierać aplikacje do oglądania filmów, przeglądania internetu, grania w gry czy oglądania transmisji na żywo. 

Dodatkowe funkcje

Jakie dodatkowe funkcje powinien posiadać najlepszy smart box do telewizora? To na pewno obsługa głosem! Jeżeli Twój box posiada pilota z mikrofonem oraz jest kompatybilny z Asystentem Google, Siri lub Alexą — możesz wydawać mu polecenia i dyktować hasła do wyszukiwarki. Głosowa obsługa jest wygodna i szybka.

Łatwość użytkowania

Smart boxy TV nie należą do najbardziej skomplikowanych urządzeń, jeśli chodzi o obsługę. Jednak niektóre modele wymagają odpowiedniej konfiguracji na starcie, aby móc w pełni korzystać z ich możliwości. Jednak najszybsze w konfiguracji i późniejsze obsłudze są urządzenia typu Plug and Play. Podłączasz je i nie musisz się praktycznie o nic martwić.

Jakie funkcje może oferować przystawka tv box smart tv? Które okażą się przydatne?

Przystawki do telewizorów kochamy przede wszystkim za inteligentne funkcje, które zmieniają nawet starsze telewizory w pełnoprawny sprzęt SMART. Przyjrzyjmy się wszystkim funkcjom, których możesz oczekiwać po tv boxach, dzięki czemu poznasz ogromne możliwości tego niepozornego urządzenia. Najprzydatniejsze funkcje to:

  • sterowanie za pomocą głosu — nie musisz wpisać wszystkie na klawiaturze lub (co gorsza) wybierać ręcznie przy pomocy pilota. Naciśnij przycisk na pilocie, uruchom mikrofon i powiedz, co chcesz obejrzeć. Asystent Google, Siri lub Alexa automatycznie to wyszuka. Sterowanie głosowe pozwala także na kontrolowanie innych urządzeń smart, jeśli taką funkcję również posiadasz.
  • obsługa urządzeń smart home — idzie w parze z funkcją obsługi głosowej i posiadają ją najnowocześniejsze przystawki. Umożliwia zarządzanie oświetleniem, wyświetlanie obrazu z kamer oraz sterowanie innymi urządzeniami, które wchodzą w skład inteligentnego domu. Takie produkt oferuje Apple, Amazon oraz Google.
  • odtwarzanie plików — niemal każda przystawka smart box jest wyposażona w wejście USB lub slot na karty pamięci. Dzięki temu możesz odpalać pliki multimedialne, które masz na kartach pamięci, przenośnych dyskach i pendrive’ach.
  • przesyłanie bezprzewodowe — technologie takie jak AirPlay, Chromecast, DLNA i Bluetooth umożliwiają streaming ekranu lub plików z tableta, telefonu lub komputera prosto na ekran Twojego telewizora. Bez dodatkowych kabli — całkowicie bezprzewodowo.

Zakup nowego telewizora z funkcjami smart czy przystawki tv box smart tv?

Zastanawiasz się, czego potrzebujesz bardziej? Nowego telewizora z funkcjami smart czy po prostu tv boxa? Przed zakupem samej przystawki, musisz się zastanowić, czy Twój telewizor nadal pełnia Twoje oczekiwania. Czy odpowiada Ci jego wielkość? Czy obraz jest dobrej jakości, a ekran działa prawidłowo? Czy dźwięk Cię satysfakcjonuje? Jeżeli na te pytania odpowiedziałeś tak — zdecydowanie kup przystawkę do telewizora. Jeśli jednak nie… pora zainwestować w nowy telewizor SMART lub w zwykły telewizor, ale z przystawką TV.

Podsumowanie

Przystawka smart TV to fantastyczny gadżet, który pomoże Ci zmienić zwykły telewizor w pełnoprawny model smart z dostępem do internetu. Zyskasz dostęp do wszystkich ulubionych filmów, seriali, programów, a nawet gier. Bez ograniczeń możesz surfować po internecie i łączyć się ze znajomymi przez Skype’a, Zooma albo Teamsa. Obejrzysz transmisje na żywo z interesujących Cię wydarzeń. I wszystko to bez kupowania nowego i bardzo drogiego telewizora.