Aktualizacja: Marzec 2024

Rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają coraz więcej osób do zastanowienia się nad możliwymi sposobami na ograniczenie zużycia prądu. Jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie zużycia energii jest stosowanie wyłączników lub inaczej programatorów czasowych. Te proste urządzenia stosowane są nie tylko w domach, ale również hotelach, restauracjach czy biurach. Jak działa programator czasowy? Czym warto kierować się przed zakupem tego urządzenia? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 8 minut.

Od razu zobacz: RANKING programatorów czasowych do gniazdka »


Co to jest programator czasowy do gniazdka?

Programator czasowy do gniazdka to proste urządzenie, które ułatwia zarządzanie czasem pracy poszczególnych urządzeń elektrycznych, a także ogranicza nadmierne zużycie prądu. Głównym zadaniem programatora lub inaczej wyłącznika czasowego jest odcięcie konkretnego urządzenia od energii elektrycznej w wybranym przez nas wcześniej momencie, a także jego ponowne uruchomienie o wybranej przez nas porze. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest powszechnie nie tylko w domach, ale również biurach, sklepach, restauracjach i innych miejscach użytku publicznego.

Dostępne obecnie w sklepach programatory czasowe różnią się od siebie pod względem wyglądu, konstrukcji, zaawansowania technologicznego, parametrów oraz obecności dodatkowych funkcji. Z tego względu, przed dokonaniem zakupu, warto dowiedzieć się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje programatorów czasowych oraz na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę przed wyborem konkretnego modelu tego urządzenia.

Jak działa programator czasowy do gniazdka?

Działanie programatora czasowego jest nieskomplikowane i polega głównie na wyłączeniu lub włączeniu podłączonego do niego urządzenia o wybranej przez nas wcześniej porze. Aby programator mógł zadziałać, należy podłączyć go do gniazdka, a następnie podłączyć wybrane urządzenie do samego wyłącznika.

W zależności od rodzaju i budowy konkretnego programatora, ustawianie czasu włączenia lub wyłączenia podłączonego do niego urządzenia może odbywać się z wykorzystaniem przycisków, dźwigni, pokrętła lub elektronicznie.

Jakie są rodzaje programatorów czasowych do gniazdka?

Na rynku dostępne są różnorodne programatory czasowe. Różnią się one od siebie między innymi stopniem zaawansowania technologicznego, planowanym przeznaczeniem, a także rodzajem sterowania. W zależności od własnych wymagań i potrzeb można dokonać wyboru pomiędzy wyłącznikami wewnętrznymi, zewnętrznymi, cyfrowymi oraz analogowymi.

Programator czasowy wewnętrzny

Programatory czasowe wewnętrzne przeznaczone są do użytku w domach, biurach lub innych miejscach, w których nie będą narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne, wiatr czy deszcz. Wyłączniki wewnętrzne mogą być użytkowane do zarządzania czasem pracy urządzeń RTV i AGD, takich jak telewizory, pralki, lodówki, zmywarki ale również urządzeń grzewczych, takich jak bojlery.

Programator czasowy zewnętrzny

Wyłączniki zewnętrzne przeznaczone są do kontrolowania czasu pracy urządzeń znajdujących się poza domem czy mieszkaniem, takich jak oświetlenie zewnętrzne ogrodu. Ze względu na zwiększone ryzyko oddziaływania czynników zewnętrznych, takich jak woda czy nadmierne działanie promieni słonecznych, wyłączniki te są z reguły szczelnie obudowane i wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia.

Programator czasowy cyfrowy

Programatory cyfrowe to urządzenia zaawansowane technologicznie, wyposażone najczęściej w wiele dodatkowych funkcji, które wpływają na komfort i wygodę użytkowania. Wyłączniki cyfrowe wyróżniają się dużą precyzją działania oraz możliwością wyboru różnorodnych trybów i programów pracy. Jednak ze względu na to, że do ich budowy wykorzystuje się zaawansowane układy elektroniczne, cena tego typu urządzeń jest z reguły znacznie wyższa niż w przypadku prostych wyłączników analogowych.

Programator czasowy analogowy

Standardowe programatory analogowe to proste w użyciu i stosunkowo tanie urządzenia. Zazwyczaj obsługuje się je z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu przycisków lub dźwigni. Do zdecydowanych zalet wyłączników analogowych można zaliczyć ich prostą konstrukcję oraz niską cenę. Warto pamiętać jednak, że ze względu na mniejsze zaawansowanie technologiczne, urządzenia analogowe są z reguły mniej precyzyjne niż te cyfrowe.

Programator czasowy WIFI SMART

Niektóre, nowoczesne programatory czasowe można zaliczyć do kategorii WIFI SMART. Tego typu urządzenia nie są sterowane w taki sam sposób jak standardowe wyłączniki manualne czy programatory cyfrowe. Do ustawienia wyłączników typu SMART konieczna jest jedynie przeglądarka internetowa lub dedykowana aplikacja na telefon. Takie urządzenia wyposażone są z reguły w wiele trybów oraz programów pracy do wyboru i nadają się do sterowania różnymi urządzeniami jednocześnie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programatora czasowego do gniazdka?

Ze względu na różnorodność dostępnych na rynku programatorów czasowych, przed zakupem warto zapoznać się ze znaczeniem poszczególnych parametrów tego typu urządzeń. Aby uniknąć błędnej decyzji zakupowej, warto zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia będzie w największym stopniu odpowiadał naszym potrzebom. Nie bez znaczenia jest również moc, dokładność oraz jakość konkretnego modelu programatora czasowego.

Przeznaczenie do zastosowania wewnątrz lub na zewnątrz

Planując zakup wyłącznika czasowego, należy uwzględnić jego planowane przeznaczenie. Na rynku dostępne są programatory dedykowane użytkowaniu wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Te, które stosowane są do użytku wewnętrznego nadają się do sterowania większością sprzętów AGD i RTV, a także do kontrolowania czasu pracy urządzeń grzewczych znajdujących się w domu. Z kolei programatory zewnętrzne przeznaczone są do zarządzania czasem pracy sprzętu elektronicznego znajdującego się poza domem. Tego typu urządzenia wykonane są z trwalszych i odpornych na uszkodzenia zewnętrzne materiałów.

Rodzaj obsługiwanego napięcia

Jeżeli planujemy zakup programatora czasowego do użytku wewnętrznego to uniwersalnym rozwiązaniem będzie zakup wyłącznika obsługującego napięcie 230 V. Warto pamiętać, że poziom napięcia w żadnej z faz znajdujących się w gospodarstwie domowym nie może przekraczać wartości 253 V, ponieważ po jej przekroczeniu napięcie będzie zbyt wysokie a instalacja zostałaby wtedy wyłączona. W razie wątpliwości warto zgłosić się o pomoc do elektryka lub pogotowia elektrycznego.

Dokładność i precyzja działania

Niektóre, tańsze modele programatorów działają z precyzją około kilku lub kilkunastu minut. Jeżeli zależy nam na tym, aby zakupiony wyłącznik czasowy działał z jak największą dokładnością, to lepszym wyborem będzie zakup nieco droższego programatora cyfrowego. Większość cyfrowych modeli tego typu urządzeń jest w stanie włączyć lub wyłączyć zasilanie konkretnego sprzętu z dokładnością co do minuty. Decydując się na taki zakup, możemy mieć pewność, że konkretne urządzenie będzie uruchomione lub wyłączone dokładnie o tej porze, jaką wcześniej ustawiliśmy.

Maksymalna moc obciążenia

Maksymalna moc obciążenia to jeden z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przed zakupem programatora. Wartość maksymalnej mocy, jaka może być obsługiwana przez wyłącznik czasowy musi być dostosowana do mocy z jaką pracuje urządzenie, które chcemy podłączyć do programatora. W przypadku sprzętów elektronicznych o niewielkiej mocy dobrym rozwiązaniem może okazać się standardowy programator manualny, natomiast sprzęty o większej mocy powinny być zarządzane przez bardziej zaawansowane programatory cyfrowe.

Rodzaj trybów i cykli pracy

Dostępne w sklepach programatory mogą pracować w jednym z dwóch cykli: tygodniowym lub dobowym. Modele bardziej zaawansowane technologicznie nadają się do stosowania w obydwu cyklach, dzięki czemu podjęcie tej decyzji nie musi odbywać się przed dokonaniem zakupu. W zależności od rodzaju programatora, urządzenia te mogą pracować również zgodnie z różnymi programami. Te podstawowe wyłączniki wyposażone są z reguły w bardzo ograniczoną ilość programów do wyboru, natomiast droższe urządzenia mogą posiadać nawet kilkadziesiąt różnych programów.

Funkcja pamięci ustawień

Niektóre programatory czasowe wyposażone są w funkcję umożliwiającą zapamiętywanie wybranych przez nas wcześniej ustawień. Funkcja ta może okazać się szczególnie przydatna wtedy, gdy z jakiegoś powodu w naszej okolicy nastąpi awaria sieci elektrycznej. W takiej sytuacji po ponownym włączeniu prądu, programator zachowuje ustawione wcześniej parametry, programy i godziny wyłączenia lub uruchomienia poszczególnych sprzętów elektronicznych. Dzięki temu nie trzeba ustawiać ich ponownie.

Jakość i bezpieczeństwo

Ze względu na fakt, że programatory służą do zarządzania urządzeniami podłączonymi do sieci elektrycznej, powinny spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa. Zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na zakup nieco droższego sprzętu posiadającego wszelkie wymagane certyfikaty i zabezpieczenia, niż zakupić tani programator słabej jakości. Warto pamiętać, że jednorazowy, większy wydatek może uratować nas przed zniszczeniami w mieszkaniu, a w przypadku większych sprzętów ochronić również nasze zdrowie. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy programator będzie znajdował się w miejscu szczególnie narażonym na działanie czynników zewnętrznych.

Jak używać programatora czasowego do gniazdka?

Ustawienie programatora czasowego do gniazdka jest z reguły bardzo proste do samodzielnego wykonania. Oczywiście przed rozpoczęciem tego procesu, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi oraz wskazówkami dotyczącymi ustawiania konkretnego modelu.

W skrócie należy rozpocząć od podłączenia programatora do wybranego gniazdka. Kolejny krok to podłączenie wybranego urządzenia do wyłącznika czasowego. W zależności od rodzaju programatora, przed lub po podłączeniu danego sprzętu, należy jeszcze ustawić godziny, w jakich programator ma zarządzać czasem urządzenia.

Kiedy programator czasowy do gniazdka będzie przydatny?

Programatory czasowe to wielofunkcyjne urządzenia, które można stosować do sterowania czasem pracy większości urządzeń elektronicznych, zarówno tych małych, dużych, jak i całych instalacji. Jeśli chodzi o zastosowanie wyłączników czasowych w warunkach domowych, to większość osób decyduje się na ich użytkowanie ze względu na potrzebę kontrolowania czasu pracy podstawowych urządzeń elektronicznych, a także oświetlenia zewnętrznego i urządzeń grzewczych.

Oświetlenie zewnętrzne

Światełka, lampki oraz kinkiety, które pojawiają się w wielu ogrodach nie tylko w okresie okołoświątecznym mogą zużywać sporo energii elektrycznej. Aby ograniczyć pobór prądu przez oświetlenie zewnętrzne, wystarczy podłączyć je do programatora czasowego i ustawić w taki sposób, aby lampki ogrodowe prezentowały się pięknie w godzinach wieczornych, ale gasły w nocy, gdy nikt nie będzie ich oglądał. Wyłączenie oświetlenia na kilka godzin w ciągu doby może znacznie zmniejszyć koszt opłat za energię elektryczną w skali miesiąca.

Domowe urządzenia wymagające nadzorowania czasu pracy

Bardzo duża ilość urządzeń AGD i RTV, które mamy obecnie w naszych mieszkaniach i domach, sprawia, że ciężko jest zapanować nad zużyciem prądu przez niektóre z nich. Warto pamiętać, że urządzenia, takie jak pralka, zmywarka czy telewizor zużywają prąd nawet wtedy, gdy proces ich pracy już się zakończy. Przykładowo, telewizor będący w trakcie czuwania zużywa bardzo małe ilości prądu, natomiast w skali miesiąca czy roku może mieć to wpływ na wysokość naszych rachunków. W takiej sytuacji ustawienie programatora na całkowite wyłączenie urządzenia w określonych godzinach może wspomóc nasz proces oszczędzania na zużyciu energii elektrycznej.

Wsparcie przy obsłudze urządzeń grzewczych

Wiele osób decyduje się na zakup wyłącznika ze względu na konieczność ograniczenia zużycia prądu przez urządzenia grzewcze. Jednym z przykładów takiego zastosowania może być programator czasowy do bojlera, który okazuje się być bardzo przydatnym, zwłaszcza w domach lub mieszkaniach, w których za mierzenie poboru prądu odpowiada licznik dwutaryfowy.

Programator czasowy do gniazdka z funkcjami SMART

Nowoczesne programatory SMART wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji i udogodnień, które znacznie zwiększają naszą wygodę oraz komfort w trakcie ich użytkowania oraz ustawiania poszczególnych programów i parametrów. W zależności od stopnia zaawansowania technologicznego konkretnego modelu, dostępne na rynku programatory z funkcjami SMART umożliwiają nam sterowanie urządzeniem z aplikacji w telefonie lub przez wykorzystanie inteligentnych systemów głosowych.

Sterowanie z aplikacji

Zdalne sterowanie programatorem z aplikacji zainstalowanej w telefonie to dla wielu osób znaczne ułatwienie. Dzięki wykorzystaniu takiej funkcji możemy zmieniać lub korygować wybrane wcześniej ustawienia bez konieczności przebywania w danym momencie w domu. Funkcja ta może okazać się również przydatna, jeśli mimo nieobecności w miejscu zamieszkania chcemy uruchamiać lub wyłączać oświetlenie zewnętrzne znajdujące się w ogrodzie.

Sterowanie przez inteligentne systemy głosowe

Niektóre nowoczesne modele programatorów czasowych umożliwiają nam ustawianie parametrów, cykli i programów pracy z wykorzystaniem inteligentnych systemów głosowych. W zależności od parametrów i funkcji występujących w konkretnym urządzeniu, takie rozwiązanie daje nam możliwość sterowania jednym lub wieloma urządzeniami jednocześnie z wykorzystaniem ustalonych wcześniej komend głosowych.

Jaki programator czasowy do gniazdka wybrać? Podsumowanie

Przed zakupem programatora czasowego do gniazdka, warto zastanowić się jaki rodzaj urządzenia będzie pasował do sprzętu, którym planujemy zarządzać. Inny wyłącznik będzie nadawał się do użytku na podwórku czy w przydomowym ogrodzie, a inny do użytku domowego. Pozostałe parametry, które warto wziąć pod uwagę przed planowanym zakupem to między innymi maksymalna moc obciążenia, dokładność działania, a także rodzaj i wartość obsługiwanego napięcia. W przypadku wątpliwości, warto dokładnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w powyższym poradniku zakupowym oraz skorzystać z pomocy doświadczonej obsługi sklepu zajmującego się sprzedażą urządzeń, takich jak programatory czasowe.