Aktualizacja: Maj 2024

Najlepsze słuchawki bezprzewodowe nauszne potrafią dostarczyć wiele niesamowitych wrażeń, płynących z odsłuchu ulubionej muzyki. Niektóre z nich kosztują sporo, a inne kupimy już za 150 zł. Należy jednak pamiętać, że ilość wyrafinowanych rozwiązań technologicznych, wpływających na jakość dźwięku i na codzienną użyteczność tego typu urządzeń wzrasta wraz z ceną i całkowicie usprawiedliwia niemały wydatek. Jakie słuchawki kupić? Czym warto kierować się podczas podejmowania decyzji zakupowej? Prezentujemy poradnik wyboru słuchawek bezprzewodowych nausznych, który umożliwi wybór idealnego modelu dla każdego w zależności od ceny, którą będzie trzeba za nie zapłacić.

Słuchawki bezprzewodowe – jakie wybrać? Kluczowym parametrem jest jakość dźwięku

Najlepsze słuchawki bezprzewodowe to takie, które wyróżniają się doskonałą jakością dźwięku – wszak jest to ich najważniejszy parametr. Producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę i tworzą modele, które mają zaspokajać oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Co odpowiada za tą jakość? Tutaj wyróżnia się trzy podstawowe parametry: poziom dynamiki, pasmo przenoszenia oraz impedancja.

 1. Poziom dynamiki
  Odpowiedni poziom dynamiki to parametr, który gwarantuje równowagę pomiędzy cichymi i głośnymi dźwiękami. W praktyce oznacza to, iż użytkownik słyszy oba dźwięki tak samo wyraźnie, ale jest świadomy różnicy w ich głośności. Zasada jest bardzo prosta – im poziom dynamiki jest większy, tym wierniejsze i dokładniejsze odtworzenie słuchanych dźwięków. Nasz ranking słuchawek przedstawia modele, które charakteryzują się różnym poziomem dynamiki. Wśród nich najlepiej prezentują się modele najdroższe, z których niemal każdy posiada ten parametr na poziomie powyżej 100 dB (na przykład AKG N60NC – 123 dB, Sennheiser PXC550 Wireless – 110 dB czy Apple Beats by Dr. Dre Studio 3 Wireless – 105 dB).

  Co warte podkreślenia – tańsze modele także mogą pochwalić się świetnym poziomem dynamiki (na przykład Kruger&Matz Street 2 – 120 dB, Philips SHB3075BK – 103 dB czy Sennheiser HD 4.40 – 113 dB). Dwa pierwsze modele mieszczą się w przedziale cenowym do 500 zł, natomiast ten ostatni to słuchawki bezprzewodowe nauszne do 200 zł. Zatem wysoki poziom dynamiki nie zawsze jest uzależniony od bardzo wysokiej ceny.

 2. Pasmo przenoszenia
  Innym parametrem odpowiadającym za jakość dźwięku jest pasmo przenoszenia, które decyduje o jego głębi. Im szerszy jest jego zakres, tym słuchawki reprodukują więcej dźwięków. I chociaż zdecydowana większość modeli mieści się w przedziale od 20 do 20000 Hz (co jest wartością całkowicie wystarczającą), to najlepsze (i zarazem najdroższe) słuchawki nauszne idą o kilka kroków dalej. Przykładem może być model Sony WH1000XM3 (od 4 do 40000 Hz) czy Sennheiser PXC550 Wireless (od 17 do 23000 Hz).

  Wśród tańszych modeli wyróżniają się Sennheiser HD 4.40 (słuchawki do 500 zł), których pasmo przenoszenia kształtuje się na poziomie od 18 do 22000 Hz oraz Philips SHB3075BK (dobre słuchawki do 200 zł), w które cechują się przedziałem częstotliwości od 9 do 21000 Hz. I chociaż dźwięki poza standardowym pasmem nie są możliwe do usłyszenia, to właśnie te wysokie wartości dają tę niesamowitą głębię dźwięku i niezapomniane wrażenia z odsłuchu, a to wyróżnia najlepsze słuchawki nauszne bezprzewodowe. Ranking przedstawiony powyżej prezentuje modele, z których każdy charakteryzuje się pasmem przenoszenia przynajmniej na wystarczającym poziomie – od 20 do 20000 Hz.

 3. Impedancja
  Jednym z kluczowych aspektów decydujących o jakości dźwięku jest czystość i brak zakłóceń. I za to odpowiada impedancja, która w dobrych słuchawkach powinna być na wysokim poziomie (z zastrzeżeniem, iż modele o wysokiej impedancji posiadają nieco niższy poziom głośności). Jak na tym tle prezentuje się nasz ranking słuchawek bezprzewodowych nausznych? Otóż zdecydowana większość modeli posiada impedancję na poziomie 32 Ω (i to zarówno w przedziale do 200, jak i do 500 zł). Nieco inaczej wygląda to w segmencie najdroższych słuchawek – rekordzistą jest model Apple Beats by Dr. Dre Studio 3 Wireless (z impedancją na poziomie 136 Ω). Doskonale prezentują się też słuchawki Sennheiser PXC550 Wireless, w których ten parametr wynosi 46 Ω (czyli także powyżej standardowej normy).

Wymienione wyżej parametry to podstawowe cechy, które powinny być brane pod uwagę przy zakupie słuchawek nausznych. Ranking słuchawek bezprzewodowych 2021 przedstawia zwłaszcza te modele, w których poziom dynamiki, pasmo przenoszenia oraz impedancja znajdują się na dobrym lub doskonałym poziomie.

 

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać? O jakości dźwięku świadczą przetworniki

Poziom dynamiki, pasmo przenoszenia i impedancja – na to wszystko trzeba zwrócić uwagę wybierając dobre słuchawki wokółuszne, ale to nie wszystko. Za jakość dźwięku odpowiadają też przetworniki (ich jakość i wielkość). W tym przypadku zasada jest jasna – im są one większe, tym lepsza reprodukcja tonów i mniejsze zniekształcenia. Nasz ranking słuchawek nausznych bezprzewodowych przedstawia modele, które prezentują się pod tym względem bardzo przyzwoicie. Zdecydowana większość słuchawek posiada przetworniki w zakresie od 30 do 40 mm. Liderem jest model JBL E55BT, który posiada przetworniki o wielkości 50 mm (co gwarantuje niwelowanie wszelkich strat odsłuchu).

 

Słuchawki bezprzewodowe – jakie kupić? Liczy się czas pracy i długość ładowania

Bezprzewodowe słuchawki nauszne – oprócz parametrów odpowiadających za jakość dźwięku – powinny także charakteryzować się wysoką jakością baterii (czyli długim czasem pracy oraz szybkością ładowania). Jest to niezwykle ważne, gdyż istotą słuchawek bezprzewodowych jest używanie ich bez jakiegokolwiek kabla. A ponieważ nie zawsze można je podładować, to powinny wytrzymać co najmniej kilkadziesiąt godzin. Producenci akcesoriów elektronicznych doskonale o tym wiedzą tworząc modele, które mogą pracować naprawdę długi okres. Nie zawsze się to jednak udaje, gdyż polecane słuchawki bezprzewodowe charakteryzują się bardzo zróżnicowanym czasem pracy. I co warte podkreślenia – w tym przypadku to nie cena jest wyznacznikiem czasu pracy.

Przykładem może być model Skullcandy Crusher Wireless (czyli słuchawki do 500 zł), które na jednym ładowaniu działają nawet 40 godzin. Równie dobre wyniki mają słuchawki z tego samego przedziału cenowego (Sony WH-CH700N – 35 godzin i Marshall Major III BT – 30 godzin) oraz znajdujące się na wyższej półce cenowej (Sennheiser PXC550 Wireless i Sony WH1000XM3 – 30 godzin). Tanie słuchawki bezprzewodowe (do 200 zł) prezentują się pod tym względem zdecydowanie gorzej (Panasonic RP-HF410BE i Sony WH-CH500 to około 20 godzin pracy, ale Kruger&Matz Street 2 i Philips SHB3075BK to zaledwie 10 i 12 godzin pracy na jednym ładowaniu).

Długi okres działania na jednym ładowaniu to nie jedyna cecha, która powinna wyróżniać najlepsze bezprzewodowe słuchawki. Równie istotnym parametrem jest czas ładowania baterii, który powinien być jak najkrótszy. Nauszne słuchawki bezprzewodowe prezentowane w naszym zestawieniu posiadają ten parametr na bardzo zróżnicowanym poziomie. Najlepsze słuchawki do 200 zł (takie jak JBL Tune 500BT czy Panasonic RP-HF410BE) ładują się w ciągu 2 godzin. Podobnie jest w przypadku słuchawek droższych – JBL E55BT, Sennheiser HD 4.40, Apple Beats by Dr. Dre Studio 3 Wireless czy Bose QuietComfort 35 II także potrzebują do pełnego naładowania około 120 minut. Po tym czasie można z nich korzystać przez kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. Dodatkowo wiele prezentowanych słuchawek ma funkcję tak zwanego szybkiego ładowania, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Przykładem mogą być modee Panasonic RP-HF410BE, Bose QuietComfort 35 II czy Sony WH1000XM3, które potrzebuje jedynie kilkunastu minut, aby naładować sprzęt do pracy przez kolejne kilka godzin.

 

Jak wybrać słuchawki bezprzewodowe? Łączność bluetooth to podstawa

Jednym z najbardziej istotnych parametrów, które określają jakość słuchawek bezprzewodowych, jest łączność bluetooth, która powinna znaleźć się na wyposażeniu każdego nowoczesnego sprzętu. Bez niej trudno wyobrazić sobie bezproblemowe korzystanie ze słuchawek – wszak to ona umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie muzyki i parowanie z innymi urządzeniami. Dobre słuchawki bluetooth do telefonu to dzisiaj absolutny standard (i to bez względu na to, czy są to słuchawki bluetooth do 200 zł, czy też zdecydowanie droższe). Wszystkie modele z naszego rankingu posiadają taką funkcję.

Co więcej – niektóre z nich mają nowoczesne technologie, które jeszcze bardziej ułatwiają korzystanie ze sprzętu. W grupie słuchawek do 200 zł na uwagę zasługują JBL Tune 500BT, które zapewniają płynne przechodzenie pomiędzy rozmową a słuchaniem muzyki. Natomiast w modelach do 500 zł wyróżnić należy model Marshall Major III BT (wyposażony w technologię Bluetooth aptX, która zapewnia bezprzewodowy przesył dźwięku na bardzo wysokim poziomie) oraz Sony WH-CH700N, (posiadający technologię NFC, która minimalizuje problem długotrwałego konfigurowania połączeń). Natomiast producenci najdroższych słuchawek stosują rozwiązania, które jeszcze bardziej ulepszają tę funkcję (na przykład w Sony WH1000XM3 wykorzystano technologię LDAC, która umożliwia przesyłanie trzykrotnie więcej danych).

 

Słuchawki bezprzewodowe – jakie kupić? Ważna jest konstrukcja

Nie ulega wątpliwości, iż najważniejsze parametry słuchawek to jakość dźwięku, wielkość przetworników oraz czas pracy na jednym ładowaniu, ale oprócz tego liczy się także ich konstrukcja. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas podróży – na przykład wtedy, gdy chcemy schować słuchawki do torby lub plecaka. I wtedy okazuje się, iż najbardziej przyjazne są te modele, które charakteryzują się składaną konstrukcją. A nie zawsze tak jest.

Słuchawki bezprzewodowe (tanie i te droższe) posiadające składaną konstrukcję to między innymi: JBL Tune 500BT, Kruger&Matz Street 2, Sony WH-CH500, Panasonic RP-HF410BE, JBL E55BT, Marshall Major III BT, Sennheiser HD 4.40 i wszystkie modele powyżej 500 zł. A jest to bardzo przydatna funkcja – i dlatego warto wybierać słuchawki, które są składane.

 

Jakie słuchawki nauszne wybrać? Komfort i wygoda użytkowania – to jest to

Dobre słuchawki bezprzewodowe nauszne towarzyszą miłośnikom muzyki niemal przez cały dzień. Dlatego tak istotne jest to, aby odznaczały się wysokim komfortem użytkowania. W tym przypadku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na miękkie i przyjazne poduszeczki, regulowane pałąki i niewielką wagę. Zwłaszcza ta ostatnia cecha jest ważna w przypadku całodziennego używania słuchawek – dlatego tutaj najlepiej sprawdzą się modele stosunkowo lekkie. Podobnie jest z nausznikami, które nie mogą być zbyt ciasne (tak jak na przykład w modelu Sennheiser HD 4.40 lub Sennheiser PXC550 Wireless). Jednak należy pamiętać, iż tutaj często liczą się indywidualne upodobania – i to od nich często zależy konkretny wybór.

 

Jakie słuchawki nauszne bezprzewodowe? Sprawdź dodatkowe funkcje

Producenci słuchawek bezprzewodowych doskonale zdają sobie sprawę z tego, iż są one wykorzystywane do bardzo wielu czynności i dlatego starają się wyposażyć je w dodatkowe funkcje, które podnoszą funkcjonalność i użyteczność urządzenia. I chociaż nie jest to podstawowy wyznacznik zakupu, to warto sprawdzić, czy wybrane słuchawki posiadają następujące dodatki:

 • wbudowany mikrofon (dobre słuchawki z mikrofonem to dzisiaj obowiązujący standard – posiadają go niemal wszystkie modele z naszego rankingu)
 • złącze Mini – Jack 3,5 mm, które umożliwia działanie słuchawek także po wyczerpaniu się baterii (w naszym zestawieniu tylko słuchawki do 200 zł nie posiadają takiego wyposażenia)
 • obsługa asystenta głosowego (na przykład model JBL Tune 500BT, Panasonic RP-HF410BE, Sony WH-CH700N czy Bose QuietComfort 35 II)
 • prosta i intuicyjna obsługa
 • dodatkowe udogodnienia (na przykład optymalizacja ciśnienia atmosferycznego w trakcie lotu samolotem w modelu Sony WH1000XM3 czy funkcja Talk Through umożliwiająca szybkie zatrzymanie muzyki w razie potrzeby w słuchawkach Sennheiser PXC550 Wireless)

Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje ich wygląd – słuchawki muszą po prostu dobrze się prezentować. I chociaż jest to kwestia bardzo subiektywna, to warto wybierać modele posiadające ponadczasowy design, który się nie znudzi i nie wyjdzie z mody. Wielu użytkowników zwraca też uwagę na ilość dostępnych opcji kolorystycznych – aby móc dostosować ją do własnego stylu.

Zakup dobrych słuchawek bezprzewodowych to często inwestycja na lata. Dlatego warto zastanowić się nad ich wyborem. Dobre słuchawki powinny łączyć w sobie świetne parametry techniczne, odpowiednią jakość baterii, funkcjonalność, wygodę i komfort użytkowania oraz elegancki design. I chociaż wybór konkretnego modelu to często bardzo indywidualna sprawa, to jednak warto zwrócić uwagę na podstawowe cechy. Zatem jak wybrać słuchawki bezprzewodowe? Ranking 2021 najbardziej popularnych modeli na pewno ułatwi podjęcie dobrej decyzji.