Aktualizacja: Kwiecień 2024

Nowoczesne telewizory zachwycają krystalicznie czystym obrazem, lecz w kwestii jakości odtwarzanego dźwięku, nie jest już tak kolorowo. Czy oznacza to, że wraz z nowym odbiornikiem, należy od razu kupić zaawansowany zestaw kina domowego? Niekoniecznie. Lepszym rozwiązaniem może okazać się soundbar.

Wzornictwo nowoczesnych odbiorników telewizyjnych dąży do minimalizacji otaczających ekran ramek i do maksymalnego “spłaszczenia” całej konstrukcji. W rezultacie, na głośniki nie pozostaje już zbyt wiele miejsca. Nie jest to problemem, jeżeli oglądamy przed wszystkim seriale lub filmy, w których nie dzieje się zbyt wiele. Jeżeli jednak chcemy obejrzeć film akcji z bogatą ścieżką dźwiękową lub transmisję meczu albo koncertu, bardzo szybko zorientujemy się, że seryjnym głośnikom daleko jest do ideału. Prostym, a jednocześnie stosunkowo niedrogim sposobem na poprawę jakości telewizyjnego audio, są nowoczesne soundbary. Jaki soundbar wybrać? Które cechy produktu należy wziąć pod uwagę podczas zakupu? Prezentujemy poradnik soundbarów, w którym odpowiadamy na wszystkie kluczowe pytania.

 

Głośnik soundbar – co to takiego?

Dobry soundbar stanowi rozwiązanie problemu niskiej jakości dźwięku, odtwarzanego przez wbudowane w telewizor głośniki. Co to takiego? Pod tym pojęciem należy rozumieć zintegrowany system audio, czyli zespół głośników, umieszczony we wspólnej obudowie, o wąskim, podłużnym kształcie. W najprostszych modelach, producenci stosują dwa głośniki, natomiast w najdroższych – jest ich wielokrotnie więcej. Niektóre modele są wyposażone w głośnik niskotonowy (soundbar z subwooferem), inne korzystają z subwoofera peryferyjnego lub nie obsługują go wcale. Dość popularną propozycją jest soundbar z radiem FM (na rynku dostępny jest też niejeden soundbar z radiem internetowym), choć bardzo wiele modeli nie oferuje takiej opcji (co niekoniecznie powinno być rozpatrywane w kategoriach wady, ale o tym później).

 

Soundbar czy kino domowe? Która opcja okaże się lepsza?

Najlepszy soundbar potrafi wyraźnie wpłynąć na jakość dźwięku, jednak w tym miejscu nasuwa się pytanie – czy nie lepiej kupić dobry zestaw kina domowego, który oferuje znacznie szersze możliwości? I tak i nie. Wszystko zależy od naszych potrzeb, preferencji i możliwości, nie tylko finansowych. W większości przypadków, soundbar okaże się lepszym wyborem, a przemawia za tym kilka powodów.

Po pierwsze, aby uzyskać odpowiedni efekt dźwiękowy, kino domowe wymaga odpowiednio dużej przestrzeni. Jest to konieczne, żeby móc właściwie rozmieścić głośniki. Po drugie, aby móc cieszyć się świetnym dźwiękiem, potrzebna jest nie tylko przestrzeń, ale i wiedza na temat akustyki. Nie każdy potrafi prawidłowo rozmieścić głośniki systemu 5,1 lub 7,1. Stwierdzenie, że większość osób robi to w sposób niewłaściwy, z całą pewnością nie będzie nadużyciem. Po trzecie, po zamontowaniu kina domowego, należy ukryć kable. Oznacza to konieczność wykonania dodatkowej pracy. Po czwarte, sensownie grający zestaw kina domowego kosztuje wielokrotnie więcej niż soundbar.

Osoby, które rozważają zakup takiego zestawu, z reguły nie są melomanami (tacy użytkownicy celują w sprzęt z zupełnie innej półki). Najlepsze soundbary oferują na tyle dobrą jakość dźwięku (łącznie z generowanym cyfrowo dźwiękiem przestrzennym), że różnica będzie naprawdę trudna do wychwycenia. Na korzyść soundbarów przemawia jeszcze jedna kwestia -tego typu urządzenie można łatwo i bezproblemowo przerobić na niezły zestaw kina domowego. Zewnętrzne głośniki do soundbara (muszą być kompatybilne z danym modelem) pozwalają na uzyskanie autentycznego efektu dźwięku przestrzennego.

 

Jaki soundbar? Z wbudowanym czy z bezprzewodowym subwooferem?

Basy odpowiadają za wprowadzenie dynamiki do dźwięku, a jeżeli są wystarczająco mocne i “soczyste”, potrafią dostarczyć naprawdę wielu wrażeń. Za ich odtwarzanie odpowiada głośnik niskotonowy. W przypadku soundbarów, możemy spotkać konstrukcje, w których subwoofer umieszczony jest we wspólnej skrzyni lub stanowi element peryferyjny, najczęściej bezprzewodowo łączony z jednostką główną. Która opcja jest lepsza? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Bas generowany przez wbudowany subwoofer jest nieco słabszy niż w przypadku modeli z zewnętrznym głośnikiem, jednak do odtwarzania ścieżki dźwiękowej filmu, wystarczy ze sporą nawiązką.

Bezprzewodowy soundbar z wbudowanym subwooferem, o ile jest odpowiednio wysokiej klasy, z pewnością zadowoli większość użytkowników. Soundbar z zewnętrznym subwooferem będzie zdecydowanie lepszą propozycją dla osób, które pod swoje głośniki do telewizora chcą podłączyć także zewnętrzny odtwarzacz muzyczny. Taki zestaw wygeneruje potężny bas, tak bardzo pożądany w przypadku niektórych gatunków muzycznych. Wśród dobrych soundbarów z wbudowanym subwooferem, należy wskazać na model Yamaha YAS-107. Polecane soundbary z bezprzewodowym głośnikiem niskotonowym to: Samsung HW-K450, LG SJ2 i DENON DHT-S316.

 

Soundbar – jaki? Z radiem czy bez?

Tani dobry soundbar powinien być pozbawiony wszystkich zbędnych opcji, w tym także radia. Oczywiście, na rynku nie brakuje pozycji, które oferują niemal wszystkie opcje, a kosztują przy tym aż niewiarygodnie niewiele. Należy jednak zdać sobie sprawę, że taki “wypasiony” model nieznanego producenta, nie zapewni nawet satysfakcjonującej jakości dźwięku. Zastanówmy się przez chwilę, kto jest odbiorcą tego typu urządzeń? Z całą pewnością osoby, które dysponują minimum jednym urządzeniem podłączonym do Internetu. Każda większa rozgłośnia nadaje online, zatem każdy z nas posiada radio choćby w smartfonie. Po sparowaniu urządzenia z głośnikiem, otrzymujemy całkowicie funkcjonalny soundbar z radiem.

 

Na jakie jeszcze cechy warto zwrócić uwagę?

Wybierając dobry tani soundbar, raczej nie należy liczyć na model z pięcioma kanałami. Zasada jest prosta – lepiej kupić bardzo dobry model z systemem 2,1 lub 2,0 niż tani z systemem 4,1 lub 5,1. Czy dwa kanały muszą stanowić wadę? Otóż, nie. W dobie zaawansowanych procesorów dźwięku, cyfrowy efekt dźwięku kinowego jest na tyle realistyczny, że określenie go mianem zadowalającego będzie sporym niedomówieniem. Modele dwukanałowe, o ile pochodzą z oferty uznanego producenta, to bardzo dobre soundbary. Ranking obejmuje urządzenia z systemem 2,1. Wyjątkiem jest Sony HT-SF150, który nie oferuje głośnika basowego.

Kolejna bardzo istotna cecha, to moc wyjściowa na kanał. Może się wydawać, że im więcej, tym lepiej, ale jest to tylko półprawda. Umówmy się, soundbar nie zrobi z pokoju sali koncertowej. Odpowiednio donośny dźwięk o wysokiej jakości może zapewnić już urządzenie o mocy choćby 40 W, czego doskonałym przykładem jest Denon DHT-S316. Jeżeli jednak celujemy w model ze zintegrowanym subwooferem, absolutne minimum to 100 W. Wynika to z faktu, że wbudowany wzmacniacz musi “napędzić” także głośnik niskotonowy. Subwoofery zewnętrzne bezprzewodowe są natomiast wyposażone we własną jednostkę. Ważną kwestią jest też dostępność wszystkich niezbędnych wyjść.

Urządzenie połączymy z telewizorem za pomocą złącza HDMI, choć można też wykorzystać złącze RCA lub optyczne wyjście cyfrowe. Przydatnym dodatkiem jest gniazdo 3,5 mm, które może pełnić funkcję złącza AUX (pozwalającego na podłączenie urządzenia zewnętrznego). Jednym z najpraktyczniejszych dodatków jest jednak łączność Bluetooth. Po sparowaniu z dowolnym urządzeniem mobilnym lub z komputerem, taki soundbar bezprzewodowy może odtwarzać muzykę z serwisów streamingowych lub z internetowego radia, nawet gdy sam nie jest wyposażony w łączność internetową.

 

Jaki kupić soundbar? Podsumowanie

Powyższych wskazówek nie należy traktować jako obowiązujących wytycznych, bowiem w kwestii wrażeń z obcowania z dźwiękiem, najważniejsze są odczucia indywidualne Właśnie dlatego, przed zakupem konkretnego modelu, warto posłuchać jak upatrzone przez nas urządzenie brzmi w rzeczywistości (np. w audio roomie). Odpowiadając na pytanie – czy warto? Oczywiście, że tak! Dobry soundbar to świetne uzupełnienie domowego centrum rozrywki. Zintegrowana konstrukcja jest nie tylko bardzo estetyczna, ale i dziecinnie łatwa w instalacji. Biorąc pod uwagę fakt, że naprawdę dobrze grające soundbary kosztują niewiele, otrzymujemy świetne urządzenie o bardzo dużych możliwościach.