Jaki soundbar kupić? Ranking najlepszych soundbarów

Aktualizacja: Luty 2020

 1. Samsung HW-K450
 2. Yamaha YAS-107
 3. LG SJ2
 4. Denon DHT-S316
 5. Sony HT-SF150
 6. Jak wybrać soundbar

Porównanie najlepszych soundbarów:

ModelLiczba kanałów
Moc wyjściowa [W]
Bluetooth
Subwoofer
Szerokość listwy [cm]
Radio
Samsung HW-K450
2,1300TAK
Bezprzewodowy
90,9
NIE
Yamaha YAS-107
2,1120TAK
Zintegrowany
89
NIE
LG SJ2
2,1200TAK
Bezprzewodowy
66
NIE
DENON DHT-S316
2,140TAK
Bezprzewodowy
90
NIE
Sony HT-SF150
2,0120TAK
Brak
90
NIE

Najlepsze soundbary – Ranking soundbarów 2019

1. Samsung HW-K450

Samsung HW-K450

Soundbar Samsung HW-K450 to wysokiej klasy zestaw głośnikowy, który wyróżnia się spośród konkurencyjnych modeli bardzo wysoką mocą wyjściową. Tworzą go cztery wbudowane głośniki, które zapewniają wyjątkowo czysty dźwięk. Każdy z głośników posiada własny wzmacniacz, co pozwala w nienaganny sposób odzwierciedlać najdrobniejsze detale.

Dźwięk jest zarazem zdumiewająco płynny oraz realistyczny, co jest zwłaszcza zasługą zastosowania nowoczesnej funkcji Surround Sound Expansion. Odpowiada ona zarazem za zwiększenie zasięgu dźwięku oraz jego głębi. Po stronie zalet urządzenia Samsung soundbar można również zapisać komfortowy sposób połączenia bezprzewodowego. W tym celu wystarczy posłużyć się technologią TV SoundConnect, wykorzystującą protokół Bluetooth. Wówczas zachodzi proces sparowania soundbara z telewizorem.

Trzeba jednak nadmienić, że zasięg Bluetooth jest stosunkowo słaby. W przypadku braku napotkania po drodze przeszkód, działa prawidłowo w zasięgu maksymalnie dwóch metrów w linii prostej. Model K450 Samsung został poza tym wyposażony w bezprzewodowy subwoofer. Jego ustawienie jest na tyle bezproblemowe, że nie powinno nikomu sprawić większego kłopotu. Niestety producent nie zadbał o zapewnienie odpowiedniej równowagi pomiędzy wysokimi tonami soundbara a niskim basem subwoofera.

Z użyciem kompletu bezprzewodowych głośników można bez najmniejszego trudu stworzyć kompletny system Surround, który nie wymaga ciągnięcia kabli w pomieszczeniu. Soundbar zapewnia wysokiej jakości bas o dużej mocy, który zachwyci niejednego miłośnika kina domowego. Pewną wadą tego modelu może być jednak to, że firma Samsung nie zapewniła jego użytkownikom możliwości rozbudowy do czterech kanałów dźwięku.

Samsung K450 obsługuje również technologię Bluetooth Power On. Dzięki temu użytkownik tego urządzenia ma możliwość włączania systemu audio za pomocą Bluetooth, a następnie może nim w wygodny sposób sterować. Odtwarzanie utworów muzycznych staje się więc naprawdę proste – można słuchać muzyki z komputera lub urządzenia mobilnego (na przykład smartfona czy tabletu), ciesząc się nieskazitelnie czystym dźwiękiem. Nie wymaga to zastosowania jakichkolwiek przewodów. Dzięki temu można uniknąć nieestetycznego efektu wewnątrz pomieszczenia. Do zalet soundbara można ponadto zaliczyć jego nowoczesny design. Estetyka tego modelu jest spójna z telewizorami marki Samsung, pod względem kolorystyki, wzorów oraz zastosowanych komponentów, które posiadają aluminiowe wykończenia. Tym samym nie trzeba się obawiać, że soundbar będzie wizualnie niedopasowany.

Soundbar SAMSUNG HW-K450

Soundbar Samsung HW-K450 to najczęściej wybierany soundbar wśród użytkowników


Samsung HW-K450

Zalety

Zalety
 • 4 wbudowane głośniki
 • Funkcja Surround Sound Expansion
 • Łatwa instalacja
 • Łączność Bluetooth
 • Bezprzewodowy system surround
 • Spójna estetyka
 • Najwyższa moc wyjściowa spośród zestawienia
 • Bezprzewodowy subwoofer

Wady

Wady
 • Słaby zasięg Bluetooth
 • Brak możliwości rozbudowania do 4 kanałów dźwięku
 • Brak środka między niskim basem subwoofera a wysokim tonami soundbara

 

2. Yamaha YAS-107

Yamaha YAS-107

Soundbar Yamaha YAS 107 to produkt kultowy, jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych. Użytkownicy od dawna chwalą go za korzystny stosunek ceny do jakości. Soundbar emituje bogaty, wielowymiarowy dźwięk i pozwala cieszyć się pełnią wrażeń podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów.

Pozytywnie zaskakuje liczba sprzętów, jakie można podłączyć do Yamaha 107. Urządzenie posiada dwa złącza HDMI, wejście oraz wyjście, obsługujące format 4K. Może współpracować z telewizorem, subwooferem, amplitunerem, a także dowolnym źródłem dźwięku, które posiada złącze Mini Jack. W zestawie znajduje się przewód optyczny TOSLINK. Soundbar Yamaha odtwarza także muzykę z urządzeń mobilnych i komputerów dzięki modułowi Bluetooth 4.1. Dzięki temu działa jak głośnik mobilny – może odtwarzać na przykład muzykę ze Spotify czy YouTube.

Wygoda użytkowania, cena i wykonanie to ważne kwestie przy wyborze głośnika. Kwestię kluczową stanowi zaś dźwięk. Subwoofer Yamaha YAS 107 wyposażony jest w system DTS Virtual:X. To oznacza, że zastosowanie urządzenia pozwala na cyfrową emulowanie przestrzenności dźwięków. Yamaha soundbar powstał w oparciu o wiedzę na temat odbioru dźwięku przez ludzkie ucho. Dźwięk emitowany z głośnika ma żywy charakter, urozmaicający każdy seans. Wysokie tony zostały odpowiednio zaakcentowane, a bas jest głęboki, choć nie dudni. Dźwięk wspomagają dwa wbudowane w urządzenie subwoofery – ich zintegrowanie z soundbarem bywa przez niektórych użytkowników postrzegane jako wada. Do Yamahy YAS-107 można też podłączyć dodatkowy, zewnętrzny subwoofer.

Urządzenie umożliwia korzystanie z sześciu trybów fabrycznych (np. wzmocnienie basów lub podbicie dźwięków mowy). Urządzenie Yamaha jest bardzo przyjazne dla użytkownika i można je obsługiwać bez większych problemów. Służy do tego aplikacja na IOS oraz Androida – Home Theater Controller. Aplikacja łączy się z soundbarem przez Bluetooth. Z pozycji smartfona dostępne jest sterowanie większością opcji. Także instalacja i konfiguracja trwa niezwykle szybko. Yamaha soundbar subwoofer to urządzenie, które wystarczy wyjąć z opakowania, ustawić na półce, włączyć i połączyć z aplikacją, co zajmuje zaledwie kilka sekund.

Duża zaletę stanowi też atrakcyjny, nowoczesny design głośnika. Yamaha YAS-107 nie rzuca się w oczy, stanowi dodatek do kina domowego czy reszt sprzętów. Jeśli stoi w wyeksponowany miejscu, wygląda elegancko i minimalistycznie. Czarna belka pokryta jest materiałem, a na dolnej listwie wyświetla się minimum informacji – poziom głośności oraz używane aktualnie funkcje, zaznaczone za pomocą świecących diod. Soundbar Yamaha YAS-107 to urządzenie klasyczne, które zadowoli większość klientów. Z pewnością warto wziąć go pod uwagę, szukając nagłośnienia do domu.


Yamaha YAS-107

Zalety

Zalety
 • System DTS Virtual:X
 • Łączność Bluetooth
 • Dwa złącza HDMI, przystosowane do obsługi formatu 4K
 • Dobry stosunek ceny do jakości
 • Atrakcyjny design

Wady

Wady
 • Zintegrowany soundbar i subwoofer

 

3. LG SJ2

LG SJ2

Soundbar LG SJ2 to urządzenie cieszące się dużą popularnością wśród miłośników kina i dobrej muzyki. Użytkownicy tego popularnego sprzętu cenią go przede wszystkim za jakość, solidność wykonania i łatwość obsługi. Sam producent określa LG SJ2 jako kompaktowy, ale z potężnym dźwiękiem.

I nie ma w tym zbytniej przesady, gdyż urządzenie to posiada naprawdę niezłe parametry. Soundbar LG SJ2 opinie posiada bardzo pozytywne. Jednym z powodów zachęcających do jego zakupu jest solidne wykonanie, które gwarantuje, iż sprzęt będzie użytkowany przez naprawdę długi okres czasu. Na uwagę zasługuje między innymi obudowa, na której – dzięki zastosowaniu dobrych gatunkowo tworzyw – nie pojawiają się mechaniczne uszkodzenia bądź zarysowania. A gdy dodamy do tego prosty design i elegancki wygląd, to otrzymujemy produkt, który idealnie pasuje do pozostałych sprzętów znajdujących się w mieszkaniu.

Dodatkowym plusem przedstawianego modelu jest prosty montaż, który nie powinien sprawić trudności nawet amatorom. Solidne wykonanie i przyjemny dla oka wygląd to oczywiście nie wszystko. Soundbar LG posiada kilka innych cech, które umieszczają go w czołówkach rankingów. Jedną z nich jest łączność bluetooth, która w SJ2 LG daje wiele możliwości. Przede wszystkich pozwala przesyłać pliki z innych urządzeń bez konieczności używania jakichkolwiek kabli. Dodatkowo soundbar bezprzewodowy LG SJ2 posiada tryb czuwania oparty na technologii bluetooth. Co to oznacza w praktyce? Otóż urządzenie będące w spoczynku uruchamia się w sposób automatyczny natychmiast po otrzymaniu sygnału audio, który jest przesyłany w sposób bezprzewodowy.

Praktyczność i wysoki poziom funkcjonalności to wyznaczniki firmy LG. Soundbar SJ2 może być podłączony do innego urządzenia na trzy różne sposoby – przez portable, port optyczny bądź bluetooth. Wielość rozwiązań w tym zakresie daje niemal nieograniczone możliwości. Jednak to nie jedyne wyznaczniki funkcjonalności tego urządzenia. Soundbar LG SJ2 opinie na plus zyskał także dzięki swojej uniwersalności – chociaż urządzenie posiada dołączony pilot, to można nim także sterować tradycyjnym pilotem od telewizora (i to różnych marek – między innymi LG, Sony, Sharp, Panasonic, Samsung czy Philips). To bardzo wygodna funkcja, która rozwiązuje problem w sytuacji, gdy oryginalny pilot gdzieś się zawieruszy lub ulegnie uszkodzeniu. Jednocześnie należy zaznaczyć fakt, iż pilot do urządzenia dobrze leży w dłoni, a znajdujące się na nim przyciski są na tyle duże, iż wybranie określonych ustawień jest szybkie i proste.

Mówiąc o LG SJ2 trzeba też wspomnieć o znajdującym się w zestawie mobilnym subwooferze. To dodatkowe wyposażenie jest niewielkie i lekkie, co umożliwia swobodne przenoszenie go w dowolne miejsce. A jakie są podstawowe parametry urządzenia? Soundbar LG SJ2 2.1 charakteryzuje się mocą na poziomie 160 W, kilkoma wejściami (między innymi Optical, USB, i Bluetooth 4.0), poborem mocy podczas czuwania w wysokości 0,5 W i dźwiękiem w technologii Bass Blast. To wszystko sprawia, iż jest to sprzęt charakteryzujący się naprawdę dobrą jakością. Soundbar LG SJ2 wyróżnia się na tle konkurencji kilkoma zaletami, wśród których należy wymienić: mobilny subwoofer, technologia bluetooth (działająca także w trybie czuwania), możliwość sterowania pilotem od telewizora, podłączanie do innych urządzeń na trzy różne sposoby, kompaktowe wymiary, wysoka jakość i stosunkowo niewielka cena. Natomiast wadą urządzenia jest to, iż nie posiada ono wejść i wyjść HDMI. Jednak pomimo tych mankamentów sprzęt na pewno zasługuje na uwagę.


LG SJ2

Zalety

Zalety
 • Bezprzewodowy subwoofer
 • Łączność Bluetooth
 • Sterowanie pilotem od telewizora
 • Port optyczny Portable In
 • Kompaktowa wielkość
 • Niska cena

Wady

Wady
 • Brak wejść i wyjść HDMI

 

4. Denon DHT-S316

Denon DHT-S316

Soundbar Denon DHT-S316 to jeden z flagowych produktów firmy, która od 1910 roku zajmuje jedno z pierwszych miejsc w dziedzinie technologii audio. Dzięki zaawansowanym badaniom i inwestycjom w nowe technologie japoński producent stworzył sprzęt, którego wyznacznikiem jest wysoka jakość, funkcjonalność, wygoda użytkowania i elegancki wygląd. Co wyróżnia soundbary Denon na tle konkurencji?

Najwyższa jakość dźwięku to cecha, którą bardzo ceni sobie firma Denon. Soundbar DHT-S316 posiada ten parametr na bardzo wysokim poziomie. Za tak wysoką jakość odpowiadają dwie podstawowe technologie urządzenia: Denon Dialogue Enhancer (która poprawia klarowność dialogów i sprawia, iż rozmowy przeprowadzane w filmach, serialach lub programach telewizyjnych są dużo wyraźniejsze) oraz Denon Virtual Surround (która zapewnia jakość dźwięku przestrzennego). Do tego dochodzą wysokiej jakości przetworniki (średniotonowe i wysokotonowe), które gwarantują doskonałe i bardzo wyraziste brzmienie. Dzięki temu soundbar Denon DHT-S316 zapewnia dźwięk o kinowej jakości, który można usłyszeć w domowym zaciszu.

Producent urządzenia DHT-S316 wyposażył swój produkt w łączność bluetooth, która dzisiaj w dużej mierze decyduje o jakości i popularności sprzętu audio. Wie o tym doskonale firma Denon. 316 to model, w którym nie mogło zabraknąć tej popularnej technologii. Dzięki bluetooth użytkownik może sparować soundbara z różnorodnymi urządzeniami mobilnymi – na przykład smarfonem lub tabletem. Dzięki temu wszystkie ulubione utwory są na wyciągnięcie ręki. Czym jeszcze charakteryzuje się soundbar Denon? Na uwagę zasługuje kanał zwrotny audio, który umożliwia przesyłanie dźwięków z różnych źródeł (na przykład aplikacji wbudowanych w Smart TV) do DHT-S316 przy użyciu kabla HDMI (który jest dołączony do zestawu). To jednak nie wszystko. Takie połączenie zapewnia jeszcze jedną przydatną funkcję – otóż umożliwia sterowanie soundbarem przy użyciu standardowego pilota telewizyjnego.

Dodatkowo urządzenie firmy Denon jest wyposażone w dwa niezwykle funkcjonalne wejścia – optyczne i cyfrowe (które pozwala na łatwe podłączenie konsoli do gier, odtwarzacza Blu – ray lub jakiegokolwiek innego urządzenia multimedialnego) oraz AUX (które służy do podłączenia urządzenia analogowego i tym samym odtwarzania muzyki poprzez soundbar ). A jeżeli do tego dodamy bezprzewodowego subwoofer’a (który znajduje się w zestawie), to zyskujemy niezwykle funkcjonalny sprzęt, który zapewni rozrywkę wszystkim domownikom. Oprócz świetnej jakości dźwięku, łączności bluetooth oraz kilku praktycznych wejść soundbar Denon DHT-S316 charakteryzuje się dodatkowo niewielkim rozmiarem (zaledwie 5,5 cm wysokości) oraz prostą i bardzo intuicyjną konfiguracją (która nikomu nie sprawi problemu). Jednocześnie jest to sprzęt o prostym i eleganckim wyglądzie, który doskonale dopasuje się do stylu mieszkania.

Soundbar firmy Denon to sprzęt zasługujący na uwagę. Do jego zalet można zaliczyć: dźwięk o wysokiej jakości, złącze HDMI, bezprzewodowy subwoofer, łączność bluetooth, niewielkie rozmiary oraz łatwa konfiguracja. Nie oznacza to jednak, iż produkt nie posiada wad. Za mankamenty można uznać stosunkowo niską moc oraz brak wyświetlacza. Jednocześnie wielu użytkowników wskazuje na to, iż pilot dołączony do sprzętu reaguje z pewnym opóźnieniem. Jednak zalety urządzenia zdecydowanie wygrywają z jego wadami, co sprawia, iż warto się nim zainteresować.


Denon DHT-S316

Zalety

Zalety
 • Dekodowanie Dolby DTS
 • Dwa przetworniki średniotonowe, szczegółowe przetworniki wysokotonowe
 • HDMI z ARC
 • Kompatybilność z Bluetooth
 • Technologia Denon Dialogue Enhancer
 • Prosta konfiguracja
 • Bezprzewodowy subwoofer

Wady

Wady
 • Najniższa moc spośród zestawienia
 • Brak wyświetlacza
 • Pilot reaguje z opóźnieniem

 

5. Sony HT-SF150

Sony HT-SF150

Sony HT-SF150 to soundbar, który oferuje wysoką jakość dźwięku, łatwe podłączanie i obsługę. Sprawdzi się tam, gdzie nie potrzeba sprzętu doskonałej klasy, a budżet jest raczej przeciętny.

Producent wyposażył go we wzmacniacz S-Master™ o mocy 120 W, a także technologie poprawiające jakość odbioru. Moc urządzenia nie jest niestety zachwycająca – stanowi drugą najniższą moc w całym zestawieniu. Może jednak wystarczyć na użytek domowy, dla osób, które nie są bardzo wymagające. Według użytkowników Sony soundbar dobrze sprawdza się w roli głośnika do kina domowego, co zgadza się z jego przeznaczeniem.

S-Force PRO Front Surround to technologia wirtualnego dźwięku przestrzennego. Dzięki niej efekt odtwarzania dźwięku zbliżony jest do efektu spotykanego w stosowanym w kinach akustycznym środowisku. Dwa kanały wspierają dodatkowo przestrzenne brzmienie dźwięk, mimo niewielkich wymiarów urządzenia i znacznego zbliżenia obu obecnych w listwie głośników. Dźwięk HT SF 150 wypełnia pokój i otacza odbiorcę, zapewniając żywe doznania. Producent deklaruje, że soundbar zapewnia lepsze zanurzenie w świecie filmu, a opinie zdają się do potwierdzać. Za jakością dźwięku przemawia także obecność głośnika Bass Reflex. To wbudowany głośnik podbijający mocne, wyraźne brzmienie basu. Co ważne, jego obecność w listwie nie zakłóca czystości całego dźwięku.

Soundbar Sony brzmi bardzo dobrze, gdy emituje dźwięk z filmów oraz muzykę. Niektórzy użytkownicy uznają za wadę brak subwoofera. To spory brak w soundbarze, który został stworzony jako sprzęt do kina domowego. Dźwięk w bardzo małych częstotliwościach jest przez to niedostatecznie reprezentowany. Soundbar Sony HT SF150 jest prosty w obsłudze, a podłączenie go do telewizora czy odtwarzacza muzyki nie stanowi problemu. Zarówno przesyłanie dźwięku, jak i sterowanie informacjami płynącymi z telewizora odbywa się za pośrednictwem jednego kabla HDMI ARC. W zestawie znajduje się prosty pilot zdalnego sterowania. Sony sound bar posiada też gniazdo USB, pozwalające podłączyć do niego niemal dowolne źródło dźwięku za pomocą uniwersalnego kabla. Soundbar Sony bezprzewodowy to także moduł łączności Bluetooth, dzięki czemu łączenie urządzeń jest jeszcze łatwiejsze i szybsze. Pod kątem dzisiejszej technologii i wymagań użytkownika soundbar Sony spełnia swoje zadania. Dzięki możliwości podłączenia źródła dźwięku zarówno poprzez Bluetooth jak i poprzez USB, dostęp do ulubionej muzyki odtworzonej na pełen głos jest bardzo łatwy.

Sprzęt RTV powinien tworzyć spójną całość z wizją wnętrza. Sony SF150 to czarne, smukłe urządzenie, które nietrudno jest dopasować do wystroju różnych pomieszczeń. Listwa głośnikowa waży 2,4 kg, a jej wymiary to 900x64x88 mm. Można ją z łatwością umieścić na półce, nawet na pewnej wysokości. Nie ma potrzeby podłączania do urządzenia wielu kabli, które potrzebowałyby zamaskowania. Kompaktowa konstrukcja sprawia, że HT SF 150 nie rzuca się w oczy. Soundbar Sony to urządzenie o zadowalającej przeciętnego użytkownika jakości dźwięku. Zastosowane w nim technologie podnoszą jakość rozrywki podczas oglądania filmów w domowym zaciszu, a obsługa głośników nie jest trudna.


Sony HT-SF150

Zalety

Zalety
 • Zestaw dwóch głośników
 • Głośnik Bass Reflex
 • Przewód HDMI ARC
 • Technologia S-Force PRO Front Surround
 • Podłączanie przez USB

Wady

Wady
 • Brak subwoofera
 • Druga najniższa moc urządzenia

 

6. Jaki soundbar kupić? Czym się kierować wybierając soundbar?

Nowoczesne telewizory zachwycają krystalicznie czystym obrazem, lecz w kwestii jakości odtwarzanego dźwięku, nie jest już tak kolorowo. Czy oznacza to, że wraz z nowym odbiornikiem, należy od razu kupić zaawansowany zestaw kina domowego? Niekoniecznie. Lepszym rozwiązaniem może okazać się soundbar.

Wzornictwo nowoczesnych odbiorników telewizyjnych dąży do minimalizacji otaczających ekran ramek i do maksymalnego “spłaszczenia” całej konstrukcji. W rezultacie, na głośniki nie pozostaje już zbyt wiele miejsca. Nie jest to problemem, jeżeli oglądamy przed wszystkim seriale lub filmy, w których nie dzieje się zbyt wiele. Jeżeli jednak chcemy obejrzeć film akcji z bogatą ścieżką dźwiękową lub transmisję meczu albo koncertu, bardzo szybko zorientujemy się, że seryjnym głośnikom daleko jest do ideału. Prostym, a jednocześnie stosunkowo niedrogim sposobem na poprawę jakości telewizyjnego audio, są nowoczesne soundbary. Jaki soundbar wybrać? Które cechy produktu należy wziąć pod uwagę podczas zakupu? Prezentujemy ranking soundbarów, w którym odpowiadamy na wszystkie kluczowe pytania.

 

Głośnik soundbar – co to takiego?

Dobry soundbar stanowi rozwiązanie problemu niskiej jakości dźwięku, odtwarzanego przez wbudowane w telewizor głośniki. Co to takiego? Pod tym pojęciem należy rozumieć zintegrowany system audio, czyli zespół głośników, umieszczony we wspólnej obudowie, o wąskim, podłużnym kształcie. W najprostszych modelach, producenci stosują dwa głośniki, natomiast w najdroższych – jest ich wielokrotnie więcej. Niektóre modele są wyposażone w głośnik niskotonowy (soundbar z subwooferem), inne korzystają z subwoofera peryferyjnego lub nie obsługują go wcale. Dość popularną propozycją jest soundbar z radiem FM (na rynku dostępny jest też niejeden soundbar z radiem internetowym), choć bardzo wiele modeli nie oferuje takiej opcji (co niekoniecznie powinno być rozpatrywane w kategoriach wady, ale o tym później).

 

Soundbar czy kino domowe? Która opcja okaże się lepsza?

Najlepszy soundbar potrafi wyraźnie wpłynąć na jakość dźwięku, jednak w tym miejscu nasuwa się pytanie – czy nie lepiej kupić dobry zestaw kina domowego, który oferuje znacznie szersze możliwości? I tak i nie. Wszystko zależy od naszych potrzeb, preferencji i możliwości, nie tylko finansowych. W większości przypadków, soundbar okaże się lepszym wyborem, a przemawia za tym kilka powodów.

Po pierwsze, aby uzyskać odpowiedni efekt dźwiękowy, kino domowe wymaga odpowiednio dużej przestrzeni. Jest to konieczne, żeby móc właściwie rozmieścić głośniki. Po drugie, aby móc cieszyć się świetnym dźwiękiem, potrzebna jest nie tylko przestrzeń, ale i wiedza na temat akustyki. Nie każdy potrafi prawidłowo rozmieścić głośniki systemu 5,1 lub 7,1. Stwierdzenie, że większość osób robi to w sposób niewłaściwy, z całą pewnością nie będzie nadużyciem. Po trzecie, po zamontowaniu kina domowego, należy ukryć kable. Oznacza to konieczność wykonania dodatkowej pracy. Po czwarte, sensownie grający zestaw kina domowego kosztuje wielokrotnie więcej niż soundbar.

Osoby, które rozważają zakup takiego zestawu, z reguły nie są melomanami (tacy użytkownicy celują w sprzęt z zupełnie innej półki). Najlepsze soundbary oferują na tyle dobrą jakość dźwięku (łącznie z generowanym cyfrowo dźwiękiem przestrzennym), że różnica będzie naprawdę trudna do wychwycenia. Na korzyść soundbarów przemawia jeszcze jedna kwestia -tego typu urządzenie można łatwo i bezproblemowo przerobić na niezły zestaw kina domowego. Zewnętrzne głośniki do soundbara (muszą być kompatybilne z danym modelem) pozwalają na uzyskanie autentycznego efektu dźwięku przestrzennego.

 

Jaki soundbar? Z wbudowanym czy z bezprzewodowym subwooferem?

Basy odpowiadają za wprowadzenie dynamiki do dźwięku, a jeżeli są wystarczająco mocne i “soczyste”, potrafią dostarczyć naprawdę wielu wrażeń. Za ich odtwarzanie odpowiada głośnik niskotonowy. W przypadku soundbarów, możemy spotkać konstrukcje, w których subwoofer umieszczony jest we wspólnej skrzyni lub stanowi element peryferyjny, najczęściej bezprzewodowo łączony z jednostką główną. Która opcja jest lepsza? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Bas generowany przez wbudowany subwoofer jest nieco słabszy niż w przypadku modeli z zewnętrznym głośnikiem, jednak do odtwarzania ścieżki dźwiękowej filmu, wystarczy ze sporą nawiązką.

Bezprzewodowy soundbar z wbudowanym subwooferem, o ile jest odpowiednio wysokiej klasy, z pewnością zadowoli większość użytkowników. Soundbar z zewnętrznym subwooferem będzie zdecydowanie lepszą propozycją dla osób, które pod swoje głośniki do telewizora chcą podłączyć także zewnętrzny odtwarzacz muzyczny. Taki zestaw wygeneruje potężny bas, tak bardzo pożądany w przypadku niektórych gatunków muzycznych. Wśród dobrych soundbarów z wbudowanym subwooferem, należy wskazać na model Yamaha YAS-107. Polecane soundbary z bezprzewodowym głośnikiem niskotonowym to: Samsung HW-K450, LG SJ2 i DENON DHT-S316.

 

Soundbar – jaki? Z radiem czy bez?

Tani dobry soundbar powinien być pozbawiony wszystkich zbędnych opcji, w tym także radia. Oczywiście, na rynku nie brakuje pozycji, które oferują niemal wszystkie opcje, a kosztują przy tym aż niewiarygodnie niewiele. Należy jednak zdać sobie sprawę, że taki “wypasiony” model nieznanego producenta, nie zapewni nawet satysfakcjonującej jakości dźwięku. Zastanówmy się przez chwilę, kto jest odbiorcą tego typu urządzeń? Z całą pewnością osoby, które dysponują minimum jednym urządzeniem podłączonym do Internetu. Każda większa rozgłośnia nadaje online, zatem każdy z nas posiada radio choćby w smartfonie. Po sparowaniu urządzenia z głośnikiem, otrzymujemy całkowicie funkcjonalny soundbar z radiem.

 

Soundbar – jaki wybrać? Na jakie jeszcze cechy warto zwrócić uwagę?

Wybierając dobry tani soundbar, raczej nie należy liczyć na model z pięcioma kanałami. Zasada jest prosta – lepiej kupić bardzo dobry model z systemem 2,1 lub 2,0 niż tani z systemem 4,1 lub 5,1. Czy dwa kanały muszą stanowić wadę? Otóż, nie. W dobie zaawansowanych procesorów dźwięku, cyfrowy efekt dźwięku kinowego jest na tyle realistyczny, że określenie go mianem zadowalającego będzie sporym niedomówieniem. Modele dwukanałowe, o ile pochodzą z oferty uznanego producenta, to bardzo dobre soundbary. Ranking obejmuje urządzenia z systemem 2,1. Wyjątkiem jest Sony HT-SF150, który nie oferuje głośnika basowego.

Kolejna bardzo istotna cecha, to moc wyjściowa na kanał. Może się wydawać, że im więcej, tym lepiej, ale jest to tylko półprawda. Umówmy się, soundbar nie zrobi z pokoju sali koncertowej. Odpowiednio donośny dźwięk o wysokiej jakości może zapewnić już urządzenie o mocy choćby 40 W, czego doskonałym przykładem jest Denon DHT-S316. Jeżeli jednak celujemy w model ze zintegrowanym subwooferem, absolutne minimum to 100 W. Wynika to z faktu, że wbudowany wzmacniacz musi “napędzić” także głośnik niskotonowy. Subwoofery zewnętrzne bezprzewodowe są natomiast wyposażone we własną jednostkę. Ważną kwestią jest też dostępność wszystkich niezbędnych wyjść.

Urządzenie połączymy z telewizorem za pomocą złącza HDMI, choć można też wykorzystać złącze RCA lub optyczne wyjście cyfrowe. Przydatnym dodatkiem jest gniazdo 3,5 mm, które może pełnić funkcję złącza AUX (pozwalającego na podłączenie urządzenia zewnętrznego). Jednym z najpraktyczniejszych dodatków jest jednak łączność Bluetooth. Po sparowaniu z dowolnym urządzeniem mobilnym lub z komputerem, taki soundbar bezprzewodowy może odtwarzać muzykę z serwisów streamingowych lub z internetowego radia, nawet gdy sam nie jest wyposażony w łączność internetową.

 

Jaki kupić soundbar? Czy warto?

Powyższych wskazówek nie należy traktować jako obowiązujących wytycznych, bowiem w kwestii wrażeń z obcowania z dźwiękiem, najważniejsze są odczucia indywidualne Właśnie dlatego, przed zakupem konkretnego modelu, warto posłuchać jak upatrzone przez nas urządzenie brzmi w rzeczywistości (np. w audio roomie). Odpowiadając na pytanie – czy warto? Oczywiście, że tak! Dobry soundbar to świetne uzupełnienie domowego centrum rozrywki. Zintegrowana konstrukcja jest nie tylko bardzo estetyczna, ale i dziecinnie łatwa w instalacji. Biorąc pod uwagę fakt, że naprawdę dobrze grające soundbary kosztują niewiele, otrzymujemy świetne urządzenie o bardzo dużych możliwościach.