Aktualizacja: Styczeń 2023

Kiedyś kryterium zakupu telewizora ograniczało się do wyboru między odbiornikami czarno-białymi i kolorowymi. Technologiczna rewolucja sprawiła jednak, że współczesny odbiorca jest znacznie bardziej wymagający. Najlepsze telewizory 40 cali zużywają niewiele prądu, zapewniają świetną jakość obrazu i dźwięku, a najlepszy smart TV 40 cali – umożliwia także dostęp do wielu przydatnych aplikacji internetowych. Jaki telewizor 40 cali warto kupić? Jakimi cechami powinny charakteryzować się dobre telewizory 40-calowe? Ranking TV 40 cali pomoże w zakupie optymalnego modelu odbiornika.

  1. CHiQ L40H7A
  2. Kruger&Matz KM0240FHD-S3
  3. TCL 40S615
  4. Blaupunkt BN40F1132EEB
  5. Poradnik wyboru telewizora

Porównanie telewizorów 40 cali:

MODEL
Matryca
Format HD
Rozdzielczość
HDR
Smart TV
WIFI
Złącza HDMI
Bluetooth
Klasa energetycznaWYMIARY (SxWxG
NETTO)
CHiQ L40H7ALED
FULL HD1920 x 1080
TAK
TAK
TAK
3TAKA+900 x 514 x 86 MM
Kruger&Matz KM0240FHD-S3LED
FULL HD
1920 x 1080
NIE
TAKTAK
2TAKA906 x 521 x 85 MM
TCL 40S615LED
FULL HD
1920x1080
TAK
TAK
TAK
2
TAK
A+905 x 524 x 75 MM
BLAUPUNKT BN40F1132EEBLED
FULL HD
1920 x 1080
NIE
NieNIE
3
NIE
A+
903 x 523 x 87 MM

Najlepsze telewizory 40 cali – Ranking TV 40 cali 2021

 

1. CHiQ L40H7A

CHiQ L40H7A
CHiQ to marka słynąca z produkcji wysokiej klasy inteligentnych urządzeń gospodarstwa domowego. Nie inaczej jest ze Smart TV CHiQ L40H7A wyposażonym w czterordzeniowy procesor oraz liczne technologie jak, chociażby Frameless.

JAKOŚĆ

CENA

Z uwagi na brak na rynku odbiorników marki Sharp o przekątnej 40 cali, telewizor CHiQ L40H7A zastępuje model Sharp 40BL2EA. Nie zmienia się natomiast jakość sprzętu, która jest równie wysoka. Świadczy o tym doskonały obraz i dźwięk oferowany przez chiński koncern.

O kwestie dźwięku dba technologia Dolby Audio, która sprawia, że rozchodzi się on równomiernie po całym pomieszczeniu, dzięki czemu możemy poczuć się niemal jak na sali kinowej. Za wyraziste i realistyczne kadry odpowiada zaś pełnoekranowy wyświetlacz Full HD o rozdzielczości 1920 × 1080. Efekt ten wzmacnia system HDR10, który zadba o doskonałe efekty wizualne podczas każdego seansu, dzięki odpowiedniemu poprawieniu kontrastu oraz kolorów. Nie bez znaczenia jest także 4-rdzeniowy procesor zwiększający wydajność sprzętu oraz optymalizujący obraz w czasie rzeczywistym. Przyda to się nie tylko podczas oglądania filmów, ale też znacznie ułatwi granie, co dla zapalonych graczy będzie istotną kwestią, biorąc pod uwagę dostęp do sklepu Google Play. Warto też dodać, że ten Smart TV posiada 8 GB pamięci, co pozwoli na instalację gier i innych aplikacji internetowych np. Netflix czy Spotify.

Jednak dzięki dostępowi do Google, możemy korzystać nie tylko ze wspomnianych aplikacji, ale i takich udogodnień jak system Google Home czy asystent Google. Do obu będziemy potrzebować jedynie pilota, który po wydaniu komendy głosowej może automatycznie sterować urządzeniami domowymi czy też wyszukać interesujący nas program. Nie musimy natomiast ograniczać się wyłącznie do witryn internetowych, gdyż telewizor posiada 3 złącza HDMI i 2 porty USB, dzięki którym możemy do niego podłączyć inne urządzenia i sprzęty tj. laptop czy pendrive.

Na koniec nie można pominąć zastosowanej technologii Frameless, która poprzez wykorzystanie nowej generacji procesu klejenia optycznego, pozwoliła uzyskać smukłą obudowę z wąskimi ramkami. Znacznie zwiększa to komfort oglądania, ponieważ zyskujemy przez to duży obszar wyświetlania. Co więcej, możemy skorzystać również z systemu VESA i zamontować odbiornik na ścianie.

Konstrukcja i możliwości telewizora CHiQ to spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników, zatem nie dziwi nieco wyższa cena za ten model. Warta jest ona jednak niezwykłych odczuć podczas seansu, które otrzymamy w zamian.

Zalety
Smart TV z systemem Android – z dostępem do wielu platform internetowych
Możliwość połączenia różnych urządzeń za pomocą Bluetooth
Smukła obudowa z cienkimi ramkami
Funkcja Google Assistant, umożliwiająca sterowanie za pomocą komend głosowych
Funkcja HDR poprawiająca jakość obrazu
3 złącza HDMI
Możliwość zamontowania na ścianie
Wady
Dość wysoka cena

2. Kruger&Matz KM0240FHD-S3

MANTA 40LFN120D
Wśród naszych propozycji nie mogło zabraknąć Smart TV Kruger&Matz ze wbudowanym modemem Wi-Fi czy też systemem Dolby Digital, który dostarczy użytkownikom iście kinowych wrażeń.

JAKOŚĆ

CENA

Jeśli szukacie alternatywy dla telewizora MANTA 40LFN120D, którego nie otrzymacie już w sprzedaży (jak również innych odbiorników 40-calowych tej marki), to doskonałym wyborem będzie Kruger&Matz. Telewizor KM0240FHD-S3 wyposażony został w liczne funkcjonalności, aby rodzinne seanse byłby jeszcze przyjemniejsze.

Pierwszą kwestią, na którą położono duży nacisk, jest obraz. Wyświetlacz Full HD w połączeniu z matrycą o czasie reakcji 8 ms to gwarancja zarówno wyrazistego, jak i dynamicznego obrazu. Umożliwi to komfortowe oglądanie nie tylko filmów, ale i meczów czy koncertów. Choć niestety mały minus należy przyznać za brak systemu HDR.

Nie musimy natomiast obawiać się niewyraźnego obrazu, ponieważ producent zastosował w tym modelu inną technologię. Mowa tutaj o DNR, czyli systemie cyfrowej redukcji szumów. Wykorzystuje ona specjalny algorytm, który usuwa szumy i zakłócenia, dzięki czemu odbiór nawet z telewizji naziemnej będzie czysty i barwny. Nie musimy jednak ograniczać się tylko do telewizji naziemnej czy kablowej, ponieważ wbudowany modem Wi-Fi i port RJ-45 umożliwia podłączenie się do sieci. Tym samym zyskujemy dostęp do przeglądarki internetowej i wielu platform np. YouTube czy Netflix.

Jest także możliwość przeniesienia obrazu z urządzenia mobilnego na ekran telewizora, dzięki obecności funkcji Wi-Fi Display, która odpowiada za bezprzewodowe strumieniowanie treści. Na tym jednak nie koniec, gdyż telewizor Kruger&Matz 40 cali posiada także 2 porty HDMI oraz 2 wejścia USB, co pozwala na podłączenie do TV konsoli do gier czy laptopa.

Model ten może poszczycić się dobrą jakością obrazu, ale i dźwięku. Za ten aspekt odpowiada system Dolby Digital. Nadaje on dźwiękowi przestrzenności, przez co niezależnie od tego, w którym miejscu w pomieszczeniu siedzimy, słyszmy go idealnie.

Warto przyjrzeć się bliżej propozycji od Kruger&Matz, jeśli zależy nam nie tylko rozbudowanym technologicznie sprzęcie, ale też atrakcyjnym wizualnie. Ten stylowy model będzie idealnie współgrał z wystrojem każdego salonu niezależnie czy będzie postawiony na szafce, czy zamontowany na ścianie.

Zalety
Telewizor należy do Smart TV
Przestrzenny dźwięk dzięki Dolby Digital
Czas reakcji obrazu to 8 ms
System DNR redukujący szumy obrazu
Możliwość połączenia smartfona z telewizorem
System VESA pozwalający na zawieszenie na ścianie
Wady
Brak technologii HDR

3. TCL 40S615

TCL 40S615
Telewizor TLC to połączenie najlepszej ceny i wysokiej jakości. Zaawansowane technologie poprawy obrazu czy też dostęp do platform internetowych, to dopiero początek jego możliwości.

JAKOŚĆ

CENA

Wcześniej na tym miejscu w rankingu był telewizor 40 cali Samsung UE40MU6172, niestety na rynku nie ma dostępnych już Smart TV tej marki o przekątnej 40 cali. Zastąpiliśmy go TCL 40S615, ten model też należy do kategorii smart TV. TCL wbudował w telewizor system Android umożliwiający dostęp do przeglądarki internetowej oraz Google Play, a tym samym do najpopularniejszych platform tj. Netflix czy YouTube.

Niezależnie od tego, z jakiego serwisu korzystamy i w jakim formacie film jest dostępny, będziemy mogli cieszyć się wyraźnym obrazem, dzięki technologii Pure Image Ultra, która odpowiada za poprawę jakości kadrów. Dodatkowo wykorzystana została technologia Color Extender, której zadaniem jest rozszerzenie zakresu barw oraz podkreślenie odcienie, co skutkuje uzyskaniem obrazu w naturalnych barwach.

Jednak na tym producent nie poprzestał, dlatego telewizor TCL 40S615 posiada również funkcję HDR, która odpowiada za poprawienie kontrastu oraz kolorystyki. Wszystkie te elementy skutkują tym, że pomimo braku jakości 4K, TCL 40 cali w rozdzielczości FullHD pozwala uzyskać niebywałe efekty wizualne.

Łączność pomiędzy telewizorem a innymi urządzeniami zapewniona została na trzy sposoby: standard DLNA, USB oraz 2 porty HDMI. Znacznie rozszerza to możliwości TCL 40 cali android TV poprzez możliwość podłączenia jednocześnie kilku sprzętów czy też nagrywanie filmów na nośnik.

Na koniec obowiązkowo trzeba wspomnieć jeszcze o dwóch bardzo ważnych atutach telewizora. Mowa tutaj po pierwsze o teletekście, który jest ogromnym udogodnieniem dla słabosłyszących oraz obecności Google Assistant, dzięki któremu sterowanie TV może odbywać się poprzez wydawanie komend głosowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie funkcjonalności tego modelu, dużym zaskoczeniem może być jego dość niska cena jak na produkt smart. Jednak jak widzimy, jego możliwości będą stanowiły gratkę nie tylko dla kinomanów, ale i pozostałych domowników.

Zalety
Rozdzielczość obrazu Full HD 1920 x 1080
Funkcja włączenia technologii HDR
System Android z dostępem do przeglądarki internetowej i platform Netflix i YouTube
Dosyć niska cena jak na Smart TV
Możliwe sterowanie głosowe za pomocą Google Assistant
Teletekst – dla słabosłyszących
Możliwy montaż ścienny
Standard DLNA
Wejście USB do nagrywania filmów
Technologia Color Extender jest najnowszej generacji systemem odtwarzania i przetwarzania kolorów
Wady
Tylko 2 złącze HDMI

Kup na Allegro

4. BLAUPUNKT BN40F1132EEB

BLAUPUNKT BN40F1132EEB
Blaupunkt BN40F1132EEB to kolejny przykład na to, że telewizor nie musi należeć do kategorii produktów smart, aby zachwycać swoimi parametrami. Doskonała jakość obrazu to jedna z jego głównych zalet, ale nie jedynych. Wielu klientów zachwyca fakt, że ten energooszczędny TV mogą nabyć w stosunkowo niskiej cenie.

JAKOŚĆ

CENA


Należy zacząć od tego, że jest to telewizor posiadający liczne funkcje i udogodnienia dla użytkownika, ale nie jest sprzętem smart, a więc nie możemy połączyć go z siecią internetową. Nie oznacza to jednak, że jego możliwości są przez to ograniczone – wręcz przeciwnie.

Obsługa telewizora jest bardzo łatwa i możliwa nawet bez konieczności przeczytania instrukcji strona po stronie. Jeśli interesuje nas, co aktualnie puszczane jest na wskazanym kanale lub jaki program będziemy mogli zobaczyć na stronie, wystarczy skorzystać z elektronicznego informatora programowego. Gdybyśmy natomiast chcieli obejrzeć na telewizorze film z innego urządzenia, to możemy podłączyć je do jednego z trzech złączy HDMI lub wejścia USB. Ten drugi element umożliwi nam nie tylko odtwarzanie, ale i nagrywanie filmów na nośnik.

Jednak najważniejszą kwestią dla większości użytkowników jest dźwięk i obraz. Mimo stosunkowo niskiej ceny za ten model, oferowana przez telewizor 40 cali Blaupunkt jakość jest wymieniana jako jeden z jego głównych atutów. To jest też zasługa rozdzielczości FullHD wzbogaconej o cyfrową redukcję szumów i cyfrowy filtr grzebieniowy 3D oraz możliwości konfigurowania dźwięku.

TV Blaupunkt można zaliczyć do urządzeń energooszczędnych, dzięki zastosowanej klasie energetycznej A. Rocznie pobór prądu przez telewizor szacuje się na poziomie około 65 kWh, co w przełożeniu na rachunki wynosi niecałe 50 zł rocznie.

Podsumowując, o tym modelu śmiało można, powiedzieć, że jakość idzie w parze z niską ceną. Poszukując dobrego telewizora dla seniora lub dysponując niedużym budżetem, śmiało można zdecydować się na zakup sprzętu od Blaupunkt.

Zalety
*Bardzo niska cena (poniżej 1000 zł)
Prosty intuicyjny telewizor w sam raz dla seniora
Wejście USB – możemy nagrywać filmy i seriale na pendrive
Możliwość powieszenia na ścianie (VESA)
Elektrinoczny informator programowy
Telewizor wysoce energoszczędny
Możliwość konfiguracji dźwięku
Wady
Nie jest to Smart TV – brak połączenia z Internetem
Brak rozdzielczości 4K I HDR